Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

hobo-bobo 2014.07.05 23:31:46 © 44746

Kéktúra változások a Bükkben 2.

A Bél-kőn kívül viszont már valóban igaz a Bükkre az hogy magyarországi viszonylatban magashegység, és ennek következtében az útvonalváltozások száma és nagysága minimális. ( nem szántják be, nem kerítik be villanypásztorral az útvonalat, fixek az ösvények, a kilátópontok, a látnivalók stb, erre gondolok)

Kettő nagyobbat találtam, plusz egyet az Upponyi-hegységben, és mindegyik igen régi.

A "Másfélmillióban" a Cserepeskő előtti beszélgetős epizódnál volt egy megjegyzés, ami szöget ütött a fejembe, valami olyasmi hogy "...rendezettebb volt a barlang amíg a bélyegző nem volt itt..."
Hát ez meg mikor lehetett? Az összes általam ismert kéktúrás füzetben bélyegzőhelyként szerepel a Cserepeskői-barlang.
Egyedül az 1958-as térképen ábrázolják úgy az útvonalat mintha tényleg nem érintené a barlangszállást, sőt ezen a térképen az Őserdőt is kihagyva halad a Tar-kő felé a kéktúra. (Az Őserdőt egyébként mindig is útba ejtette a kék, az utóbbi évek kivételével, reméljük újra útba fogja.)

a Kocsmáros-rétnél úgy néz ki hogy hiányzik egy pici kitérő a Cserepes-kő felé, aztán pedig a kunkor az Őserdő irányába

Ezzel a térképpel annyi a gond hogy kissé elnagyolt, az erdőben tájékozódásra, "finomabb manőverek végrehajtására" szerintem tökéletesen alkalmatlan volt, így megállapítani pár száz méter kitérőt némileg bizonytalan dolog.

Másik szignifikáns eltérés a Dédesi várhegy érintése, ez az ösvény a '70-es évek elejéig volt érvényben, a '75-ös térképen már a módosítás látható, ennek ellenére a Rockenbauer-csapat is meglátogatta a hegyet, biztosan van miért, sajnos még nem voltam fent.
A kék rom jelzés meredekségét ugyan nem ismerem, (asszem ennek veszélyessége volt a leterelés indoka) de a mai Torma-völgy felé vezető útvonalnál lehet hogy jobb választás lenne a Dédesvár felé visszavezetni a kéktúrát, a tervekben benne is van szerencsére.

1. 1958-ban még Dédesvár felé halad az ösvény, ez a '60-as évek füzeteiben is így van még ábrázolva

2. '70-es évek végén már a jelenleg is aktuális útvonal van érvényben a Torma-völgyben.

A harmadik komolyabb eltérés már az Upponyi-hegységben található (ezt nevezik Ó-Bükknek ugye garass?)
Érdekes a Lázbérci-víztározó nélküli útvonal a Bán-patak völgyében, majd Uppony után a mostanában szintén tervezett Háromkő-bérc-Köbölic-tető vargabetűt teszi meg az akkori kék Putnok felé haladva.

A Dédestapolcsánytól Putnokig tartó szakasz egészen másként nézett ki mint ma, többnyire a kis aszfaltúton haladt a túra, majd Uppony után is tett egy nagyobb kitérőt, gondolom a szép útvonal és a szép kilátások miatt. 

Előzmény: hobo-bobo (44744)
timetable 2014.07.05 18:53:23 © 44745

Tegnap a Zselicben kirándultam, és elvetődtem DDK pecséthely Felsőkövesdre. A dobozban már csak 4-5 összecsavarodott nyalóka van, melyekről már gyakorlatilag "leszáradt" a festék, olvashatatlanok. Pótolni kellene őket!

Nagymáténál meglepetten tapasztaltam, hogy szintén van egy pecséthely, jó minőségű nyalókákkal. Ez egy korábbi útvonalváltozat, vagy egy másik túramozgalom igazolóhelye?

hobo-bobo 2014.07.05 17:21:33 © 44744

Kéktúra változások a Bükkben

A magasabb hegyvidékeken jellemzően nagyon keveset változott a kéktúra az elmúlt 60 évben...

Ezzel a mondattal akartam kezdeni ezt a kis írást, általában véve meg is állná a helyét ez a kijelentés, de a hányatott sorsú Bél-kő miatt a Bükkben, legalább is annak a nyugati szélén ez a mondat érvényét veszti.
Ez idáig azt hittem hogy két változat létezett, volt egy régebbi útvonal amely felvezetett a hegy csúcsára, és van a ma érvényben lévő kéktúra, de ez korántsem így van, a Bél-kő környékén legalább 6 féle nyomvonalvezetést találtam, és lehet hogy van amit ki is hagytam (nem ismerek).

Az első volt a legegyszerűbb. Az 1958-as térkép tanúsága szerint a Telekessy-üdülőtől szinte egyenesen, gondolom tökön-babon át vezetett fel a kék a Bél-kő hegy gerincére. Ekkor még a bányaművelés csak a hegy oldalát pusztította, így a csúcs, a hegy legfelső részei még teljesen érintetlenek voltak.

A leírások szerint valószínűleg itt ment le az 1938-as Vándorlás is a hegyről:
"...Lefelé menet még egy pillantást vetünk a mögénk került szépséges Kövek felé s a meredek ösvényen mihamar lenn termünk a hegység tövén..."

1. 1958. a Telekessytől irány a csúcs!

2.-3. 1960-as évek: a bányát keletről kerülte ki a kék, de még mindig útba ejtette magát a hegyet

Az 1961-es és '65-ös füzetek tanúsága szerint a hegytetőről való leterelést követően a kéktúra félig-meddig még mindig megmászta a Bél-kőt, kelet felől kerülte meg a csúcsot, és a Bél-kő nyaki turista csomópontban tért vissza az eredeti nyomvonalra.

1975-ből ismét egy térkép: érdekes módon az ösvény átkerült a hegy Bélapátfalva felé eső oldalára, majd egy éles fordulattal ismét megcélozta a Bél-kő nyaki csomópontot.
A korábbi nyomvonal piros és zöld jelzést kapott.

1982-ből füzet és térkép is van, a túra közelít a mai állapotokhoz, már lemegy Bélapátfalvára, de a Gyári-tó után nem a Katonasírok felé veszi az irányt hanem egy meredek emelkedővel a hegy északi oldalán ismét csak a már sokszor említett Bél-kő nyakat célozza meg.

1. 1975

2.-3. 1982 az igazolófüzetben és a térkép szerint.

Ezzel elmondhatjuk hogy a kéktúra története során már mind a négy égtáj felől megmászta a Bél-kő hegyet, legalább is félig-meddig.(keletről és nyugatról derékban kerülte)
A térkép és a füzet közt a Gyári-tónál minimális különbség van, pedig mind a kettő 1982-es.

A mai útvonalat pedig mindenki ismeri, ez az eddigi leghosszabb a Telekessy- menedékháztól a Bükk-fennsík felé, de nem biztos hogy a legszebb.
Múltkori túránk során beszélgettünk is róla hogy a Bél-kőt akár ismét be lehene venni az útvonalba, akár még egy bélyegzőt is kaphatna, fent a csúcson, a kilátónál található tájékoztató tábláknál.
Persze ez csak egy kósza ötlet, egy biztos: ha valaki a Bükkben kéktúrázik akkor ha teheti a Bél-kőre menjen fel, megéri.

1. a mai útvonal

2.-3. akár tökéletes bélyegzőhely is lehetne a Bél-kő csúcsa, autóval ide már nem lehet feljönni, a kilátás pedig a legszebbek egyike a Bükkben. Talán a Bálvány vetekszik vele 

maszogep74 2014.07.05 07:08:40 © 44743

Ugyan már, itt még látni az ösvényt... Tavasszal a Vértesben volt olyan szakasz a piros sávon (Pusztavám, Ipartelep közelében), ahol nem volt ösvény, csak láttad, hogy merrefelé vannak a jelzések a fán. Közben meg szakadt az eső is...

Előzmény: 1009 (44742)
1009 2014.07.04 17:29:51 © 44742

A tátika alatt ilyen az "út". Bozótharc, pedig májusban voltunk ( amúgy nagyon szép szakasz, figyelj a jelzésekre, kevés van):

Előzmény: kerxy (44727)
Güsziológus 2014.07.04 09:14:17 © 44741

Modern vártúra

http://www.origo.hu/techbazis/20140703-negy-ora-alatt-beszkenneltek-egy-egesz-varat.html

Csak a képre kell kattintani, és körbejárható a vár.

Nem tudom, a módszer világszínvonalú-e, de a TTR ennél biztosan "világszínvonalúbb" lesz!

maszogep74 2014.07.04 06:37:35 © 44740

Füzéren megcsinálták a faluból a vár parkolójáig az utat, teljesen új minden. A büfé hétköznap is üzemel, a napelemes új vécét most fogják beizzítani. Fent a várban is lesz büfé, hogy ha felmászol, és elfáradsz, legyen mit fogyasztani :)

Kicsit körülnéztünk most (3 napot) a Zemplénben, eléggé dinamikusan fejlődnek ott a dolgok, nagyon nekihasaltak a turizmusból való megélésnek.

HEV 2014.07.03 22:52:28 Creative Commons License 44739

A Kék Kör járó csapat  az OKT után ma befejezte az AK-t is. Kezdődik az RP-DDK teljesítésük.

kerxy 2014.07.03 20:18:51 © 44738

Köszi szépen a válaszokat mindenkinek! :)

Előzmény: hobo-bobo (44735)
Rakk Gyula 2014.07.03 19:50:16 © 44737

Ez azért elég érdekes:

A TE kitűződ felirata: "Balatoni Kéktúra"

PÁPAI VÁNDOR kitűzőjének felirata: "Balaton-felvidéki Kéktúra"

Egyébként egy túramozgalomról van szó :-)))

Előzmény: HEV (44736)
HEV 2014.07.03 19:40:22 Creative Commons License 44736

Mindig is kitűző volt a díjazás, 2004-ben én ilyet kaptam.

Előzmény: Pápai vándor (44734)
hobo-bobo 2014.07.03 17:57:25 © 44735

Szia Kerxy!

Május végén jártam be éppen ezt a szakaszt, írtam is róla itt. 

Kérdéseidre a válasz: Sümegtől Tátikáig lényegében erdei aszfaltút, majd murva, semmi gond a járhatósággal, ellentétben a Tátika vár környékével, na ott feladja a leckét a dzsindzsa. Mindenképpen hosszú nadrág ajánlott, még ilyen melegben is!

Ez kb 1 km, ezen kívül még Hidegkút-puszta után van egy kis növényzet, egészen a sztupához vezető széles útig, majd jóval később már Hévíz közelében az Egregyi kis templom előtt volt egy erdőirtás, jelzéseket ugyan meghagyták, de az erdősávig van gaz rendesen.

Ezen a három helyen kívül Sümegtől Keszthelyig nincsen gond, (ez összesen talán 2-3 km) jelzettség és az út is O.K.

A jelzettség az egész szakaszon kiváló, még a Tátika vár körül is, egyetlen neuralgikus pont a Hidegkút utáni letérés az aszfaltról, ott konkrétan szinte még ösvény sincsen, de azért egy kis odafigyeléssel el lehet menni.

Tátika vár, meg a sztupa adja magát, meg kell nézni, nem nagy kitérő, de ha meleg lesz akkor Rezit meggondolnám, az több kilométer plusz.

Gyöngyösi csárda remek hely!:-) 

A májusi írásom a túráról:

viewArticle

Itt a Hidegkút utáni részről tettem fel egy fotót, talán segítségnek jó lehet. A szántó szélén megy az ösvény, jelzések később lesznek a fákon. Térképet erősen nézni, vagy GPS.

viewArticle

Pápai vándor 2014.07.03 15:41:07 © 44734

Megkaptam a Balatoni kéktúra teljesítéséért a kitűzőt , csalódást okozott , tűzzománc helyett ezt kaptam , ez van.

Persze nem a kitűzőért csináltam de jobban örültem volna olyannak mint amit az OKT veszprém megyei szakaszának teljesítésért kaptam , az sokkal szebb....

szucsati 2014.07.03 14:46:39 Creative Commons License 44733

Zalaszántó-Keszthely szakasz jól járható, Gyöngyösi csárdánál lévő főút volt az egyetlen negatívum, elektronikus térképen jelöltek ellenére sem érdemes levágni a műutat. Rezi várhoz tettünk mi kiterőt, szépen rendbetették. Majd a TTT pecsétfórumot is frissítem.

rozaa 2014.07.03 14:25:59 © 44732

Festetics Imre Állatpark, Csodabogyós-barlang.

nagypapi 2014.07.03 13:19:22 © 44731

Már csak azért is, mert szép egyedi bélyegzőt lehet ott beszerezni. Épül-szépül a környéke.

A Keszthely-Sümeg távon jó sok az aszfalt, a jelzettség viszont nem mindenhol tökéletes. Van dzsindzsás rész is, elsősorban a Tátika és Hidegkútpuszta környékén, tán Hobobobo írt róla nem oly régen.

Jó sok folyadékot célszerű vinni erre a szakaszra, mert ha nagy meleg van, akkor a sok falu ellenére Keszthely és Zalaszántó között is szükség lehet rá a hosszabb, árnyék nélküli szakaszok miatt (pl. Gyöngyösi csárda előtt). Zalaszántó után Sarvalyig jórészt erdőben megy az út, de minimális a vízvételi hely, onnan megint kitettebb az út, különösen Sümegi Bazaltbányák vá. környékén. 

Előzmény: Rakk Gyula (44730)
Rakk Gyula 2014.07.03 13:10:15 © 44730

Ez még lemaradt, de kihagyhatatlan: Zalaszántói Béke Sztúpa

Rakk Gyula 2014.07.03 13:04:12 © 44729

- Keszthely: Festetics kastély és parkja, Georgikon Majormúzeum.

Előzmény: Rakk Gyula (44728)
Rakk Gyula 2014.07.03 13:02:09 © 44728

Szia!

Műemlékek

(Sümeg, Zalaszántó, Rezi, Hévíz és Keszthely települések közigazgatásai határain belül rengeteg a műemlék. Ide kattintva Tájékozódhadsz ezekről.)

Csak néhány péda:

- Sümeg: Várrom, Sarvalyi forrásház.

- Zalaszántó: Tátika várrom, Temető, Kotsi-malom.

- Rezi: Várrom, Gyöngyösi csárda.

- Hévíz: Római katolikus templom (Egregy; árpád-kori)

- Kesztehly: Festetics kastély és parkja, Georkion Majormúzeum.

Nemzeti Park, Tájvédelmi Körzet, Természetvédelmi Területek, Tanösvények

(Bővebben itt)

- Balaton-felvidéki Nemzeti Park (Keszthelyi-hegység)

- Sümegi mogyorós-domb TT

- Hévízi-tó TT

- Keszthelyi kastélypark TT

- Tátika (Erdőrezervátum)

- Kovácsi-hegyi geo-botanikai sétaút

- Buruczki Ferenc tanösvény + Kovácsi-hegyi bazaltutca (Kitérő, de érdemes megnézni!)

Egyébként:

MTSZ Kéktúra.hu

TTT OKT Fórum

Üdvözlettel:

Rakk Gyula

kerxy 2014.07.03 12:13:35 © 44727

Sziasztok!

Jövő héten tervezzük bejárni a Sümeg - Keszthely szakaszt, van valami aktuális infótok az útvonalról (jelzettség, mekkora dzsindzsa van)?
Valamint esetleg látnivalók az útvonal során (Rezi vár és Tátika vár alap)? Még pár napon maradunk is utána Keszthelyen, remélem az időjárás kedvezni fog.

nagypapi 2014.07.03 10:43:45 © 44726
Előzmény: HEV (44683)
pozo 2014.07.03 09:19:10 © 44725

Megújult az Országos Kéktúra útvonal kelet-bakonyi szakasza

Tizenhat erdei pihenőhelyet létesítettek és tájékoztatótáblákat helyeztek el a Kéktúra útvonal kelet-bakonyi szakaszán egy 83 millió forintos beruházás keretében.

Tengerdi Győző, a Verga Veszprémi Erdőgazdasági Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek szerdán elmondta: hazánk leghosszabb és legrégebbi túraútvonalának, a Kéktúrának kelet-bakonyi területén egy nyolcvan kilométer hosszú útszakasz mentén történt a beruházás, a Zirc környéki erdőségben. Tizenhat új erdei pihenőhely, több mint egy tucat esőbeálló és negyven most felállított, piknikezésre alkalmas erdei bútor várja a pihenni vágyókat.

Megújult a térség egyik legkedveltebb kirándulóhelye, a Vadalmás-forrás környezete, és megépült a Gaja-patakon átívelő fahíd is – tette hozzá a vezérigazgató.
A beruházásnak köszönhetően számtalan útbaigazító tábla segíti a tájékozódásban az erdőgazdaság huszonkét kilométeres kerékpárútján közlekedőket – fogalmazott Tengerdi Győző.

A vezérigazgató kiemelte: a beruházás teljes összegéből nyolcmillió forint jutott a már meglévő létesítmények felújítására, köztük öt forrás környezetének szépítésére és további öt helyszínen az erdei pihenőhelyek elhasználódott elemeinek festésére, cseréjére.
Hozzátette, a Verga Zrt. a magyar kormány Bejárható Magyarország programjához kapcsolódóan a Közép Dunántúli Operatív Program keretében konzorciumi együttműködésben valósította meg a fejlesztést, amelynek célja az ország természeti adottságainak bemutatása.

nagypapi 2014.07.03 08:32:31 © 44724

Ha megjárta Fehérvár-Csókakőt oda vissza, akkor a napi 40 killa teljes menetfelszerelésben is menni fog.:-)

Előzmény: AttHunter (44723)
AttHunter 2014.07.03 07:58:58 © 44723

Egy érdekes vállalkozás:

http://feol.hu/hirek/gyalogtura-erdelyig-csalanba-nem-ut-1631622

Hááát? Kíváncsi vagyok!

olahtamas 2014.07.03 05:28:28 Creative Commons License 44722

Vajon kértek e engedélyt a technikai sportrendezvényükre az erdészettől :D

Mert gondolom a környezetvédelemtől biztos megkérték.

Előzmény: HEV (44721)
HEV 2014.07.02 15:03:24 Creative Commons License 44721
AttHunter 2014.07.02 07:52:11 © 44720

A múltkor valaki keresgette a részteljesítéseket a Kéken, és HEV kolléga írta is a Vas megyei koordinátákat.

Nem tudom a Zala megyei részről akkor szó volt-e, de most kaptam egy értesítést:

"A Rockembauer Pál DDK-túrához van kitűzőnk, melyet úgy tud megszerezni, ha a túrát teljesítette, az igazolóhelyeken a bélyegzést elvégezte az igazoló füzetbe, majd azt beküldte részünkre (Zala Megyei Természetbarát Szövetség 8901, Pf. 206.). Igazolófüzetet is nálunk lehet igényelni.

A beérkezett igazolófüzetet (füzeteket) leellenőrizzük, majd a kitűzővel együtt visszaküldjük a megadott címre.

Üdvözlettel:       Zala Megyei Természetbarát Szövetség

Süle Gábor Elnök

8900 Zalaegerszeg Kossuth L. u. 47-51."

timetable 2014.07.02 01:06:21 © 44719

Péliföldszentkereszttel kapcsolatos hír:

A Vértes Volán bővítette a településrész elérhetőségét. A túrázók számára egy hétfőtől szombatig közlekedő új járat lehet hasznos, ami 19:35-kor indul Nyergesújfaluba, ahonnan (naptól függően) 10-20 percen belül van átszállás Dorog felé.

HEV 2014.07.01 23:10:15 Creative Commons License 44718

Felsővadásztól a falu szélén  Nyésta felé elszántották az utat ez eléggé közismert azoknak akik utána járnak mielőtt elindulnak. A GPS-ben aki turistautak.hu alapú térképet használ annak ezt látni kell mert ott vannak a figyelmeztető feliratok és van ajánlott kerülő út is. 

Persze ettől még a hivatalos útvonal ott van ahol a TTR rendszerben is felmérték, ők el tudtak menni az útvonalon.

Előzmény: garass (44698)
hobo-bobo 2014.07.01 22:19:08 © 44717

Szia Garass!

Azt írod hogy nem jött konkrét panasz a Cserehátról. Akkor azt gondolom hogy a bélyegzőhelyek fórumát ritkán olvasod, ide le szokták írni az erre járók a tapasztalataikat is. Pár idézet csak az elmúlt egy évből a Felsővadász-Rakacaszend szakaszról a teljesség igénye nélkül:

"Az OKT-nek talán ez a leggyalalázatosabban jelzett része. GPS nélkül esélytelen teljesíteni, de pl Felsővadász-Nyésta szakaszon a felfestett jelek és a GPS openmaps térképe egy búzamezőn át vezetnek. A helyes út a temető felé vezet, amit a Kéktúra térkép jelez. Volt, hogy kilómétereken keresztül nem láttunk jelet, puszta mezőkön, Felsővadász előtt meg bozótoson vágtunk át, pedig a GPS szerint végig a jelen voltunk..."

"...Eljutni Abaújszolnokról ideág GPS nélkül csak helyismerettel rendelkezőknek sikerülhet: se jel, se ösvény, se helye - pláne ha el- vagy leágazás van..."

"...Nehezen követhető utakon, gazos ösvényeken vezet le az út Felsővadászig. Innen továbbhaladva beszántott szántóföldeken kapaszkodunk fel egy gerincre, jelzések sehol. Sajnos jellemző a Cserehátra ez a jelzéshiány. Gps nélkül követhetettlen..."

"...Rakacaszend irányába mentem tovább, rögtön Felsővadászról kiérve óriási dzsindzsa fogadott minket, egészen a Csicsiri d. (gondolom dűlő) nevű helyig. Jelzés sehol. Utána is nagyon sokszor volt hiányos a jelzés, én túra GPS -el mentem végig, amin a turistautak.hu-ról letöltött térképpel. Nagyon jól vizsgázott. Többször éreztem, hogy ide lehet kevés lett volna a térkép... :( Szomorú, hogy ennyire nincs jelezve ez a szakasz...."

Felsővadásztól ide eltalálni az elméleti kék-sáv jelzésen lehetetlen. Felsővadász után a kökénybokrok tövéig felszántott terület így megszűnt határán lehet haladni. Jelek sehol, pláne elágazásnál. Valahol félúton az erdőben aztán megint lesznek rendesen, de Irota felé közeledve, ahogy ritkul az erdő a fakitermelés hatására, úgy eltűnnek a jelek is és az út is, mert sár-rally pályát idéz. Irota után ugyanez, csak hatványozottan: jelek sehol, de leginkább elágazás környékén egy darab sem. Fakitermelés, vadászat szabdalta apróra-folyósra az utat, folyton másik utat kellett keresni az erdőben. Rakacaszend fölött elég a köves utat követni már, még a kék-sáv jelzés is vissza-visszatér..."

"...Innen Irota felé már sokkal rosszabb a helyzet, mint Tornabarakony felé. A tapasztalatom az, hogy bár az előttem szóló rutinos tanúbizonysággal megtalálta az Irota felé vezető utat, mégis azt gondolom, hogy túratársaim többsége teljesen tanácstalanul forgatja a kezében a Cserehát térképet, miközben alig lehet tájékozódási pontokat találni a benőtt részeken, nemhogy kilátni a környező tájra, ami alapján téjékozódni tudnánk..."

"..Irota - Rakacaszend szakaszon jelzést vadászni kell, bár dícséretes, hogy az erdőírtás során a fákat a jelzések fölött vágták el, így látni a jelet. Túra GPS erősen ajánlott erre a szakaszra is..."

Idézetek a TTT.tr.hu OKT bélyegzőhelyek fórumáról másolva.  Azt hiszem alátámasztják amit mondottam volt.

Előzmény: garass (44698)