Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Bikk Pubi aug. 31. Creative Commons License 45218

Talán a Sugaró felől.

Előzmény: hobo-bobo (45217)
hobo-bobo aug. 31. Creative Commons License 45217

Köszönöm a gyors válaszokat mindenkinek!

Bikk Pubi a másik kérdésben is találat, esetleg még pontosabban? 

(Bevallom én sem tudnám,mert ebből a szögből még eddig én sem láttam ezt az objektumot.)

Előzmény: pavarotti (45214)
Jesper Olsen aug. 31. Creative Commons License 45216
Előzmény: hobo-bobo (45213)
Bikk Pubi aug. 31. Creative Commons License 45215

Pedig eléggé közismert:

pavarotti aug. 31. Creative Commons License 45214

pedig biológia-tanárommal és a tantárggyal voltak némi nézetkülönbségek...

Na mind1, ma már sokmindenre másképp figyelnék ha most lennék fiatal...:)

Isteni suggalatként, mondok magamnak ez olyan cincér-féle.. hmmm. kék-fehér cincér? Google:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Havasi_cinc%C3%A9r

hobo-bobo aug. 31. Creative Commons License 45213

Annyi baj legyen, nem vagyok jártas bogarász körökben, megmondom őszintén nem is igen érdekel, de erre kíváncsi lennék hogy ez ugyan mi, és csak téged ismerlek akit valamelyest érdekel a téma.

szóval mi lehet ez? Nekem ritkának tűnik, nem tudom miért, talán mert olyan szép színes és ilyet még nem láttam...:-)

Az alábbi kérdésem miatt nem mondom meg hogy hol fotóztam, majd később.

Előzmény: annyi baj legyen (45186)
Bikk Pubi aug. 31. Creative Commons License 45212

Ha a gombát nem nézem, akkor a Bükk. Így meg a Bükk.

Előzmény: hobo-bobo (45211)
hobo-bobo aug. 31. Creative Commons License 45211

Szokásos találós kérdés: Hol jártunk a hétvégén? (Becsapós!)

Rozaa, köszi a képeket és a rövid leírást is! A hollandok mentik meg a Cserehátat? Már többször hallottam hogy ide, vagy oda beköltöztek, pl Jósvafői kedvenc szállásunk is hollandé.

rozaa aug. 31. Creative Commons License 45210

Hernádszurdokról induló P+

Jelzés Szemerénél

Kecske-pad

Darvaspuszta - marhajárás

Út Debréténél

Perecsei bélyegző

Konyha

Kukoricakása = puliszka

Pöffeteg és vargánya

Fürdőszoba a szemerei focipályán

nagypapi aug. 31. Creative Commons License 45209

Utánanéztem a muemlekem.hu-n, hogy is állnak a települések országosan vagy helyileg védett műemlékekkel, ebből azért következtetni lehet a válaszra a kérdésedre.

Gyakorlatilag semmi nem valósult meg.

Abaújszolnokon még a templom sem védett.

Sok kistelepülésen a vezetés nincs is tisztában, hogy lehetőség lenne épületeket, szobrokat, kereszteket védetté nyilvánítani. Vagy egyszerűen nem érdekli őket a dolog, és a lakosság sem fogja éppen ezt erőltetni (útépítést, járdaépítést, segélyezést annál inkább).

A másik visszatartó tényező, hogy - legalábbis országos védettség esetében - a felújítások, karbantartások sokkal több adminisztrációt, utánajárást igényelnek a szigorúbb szabályozás miatt, a költségek is valószínűleg magasabbak, így gyakorlatilag ellenérdekelt lesz az önkormányzat a védetté nyilvánításban, különösen az ilyen szegény térségekben, ahol az önkoriknak épp úgy nincs pénze, mint a lakosságnak.

És hogy valami jó hírt is írjak. Ongánál ezt találtam:

http://www.boon.hu/t246rtenelmi-tan246sveny-ongan/news-20090724-12292142

Előzmény: jzp2107 (45208)
jzp2107 aug. 31. Creative Commons License 45208

vajon mi valósult meg a védettségből?

3 éves a cikk, érdekes lenne tudni

Előzmény: nagypapi (45200)
garass aug. 30. Creative Commons License 45207

Erre a cikkre valójában az első szó a legjellemzőbb. Érdekes.

Hogy a három évvel ezelőtti nagy tervekből mi valósult meg, arra elég röviden válaszolni.

Talán annyi, amit a cikk írója oly finoman írt le Abaujszolnokról: "A lakosság egy része...széthordta". Ez azóta tovább fokozódott. De talán rozaa friss szemmel, elsőkézből többet is tapasztalt. 

Előzmény: nagypapi (45200)
annyi baj legyen aug. 30. Creative Commons License 45206

"A lepkék valóban nem pendítik meg érdeklődésem húrjait"

Pedig jó érzés, amikor csak úgy a virágok közül az ember kezére száll ötvenezer forint :D

Előzmény: hobo-bobo (45187)
annyi baj legyen aug. 30. Creative Commons License 45205

Nagy fák továbbra is túracélpontok:)
Nemrég kerestem fel az egyik pár éve felfedezettemet, és továbbra is jó egészségnek örvend.

A Kovácsi-hegy Bazalt-utcájának az északi bejárata közelében bárki megtekintheti. Előbb említett képződmény amúgy is az egyik kedvenc földtani formációm, gyakran felkeresem.
Sajnos a hegyen lévő tavak viszont az "unokáink sem fogják látni" kategóriába kerültek.
Száz éve még csónakkal járhatták, most már víz sem nagyon van benne:

Egy jó kis összefoglaló a hegyről:
http://www.barlang.hu/pages/science/mkbt/vke93/12kovacsi.htm

Előzmény: hobo-bobo (45187)
rozaa aug. 30. Creative Commons License 45204

No akkor.

1. Fel és levonulás: Keletiből Hidasnémetibe a 6.30-as vonattal, vissza Szemeréről 6.06-os busszal Encsig, onnan 6.53-as vonattal Keletibe.

2. Szakaszolás: 24-én indultunk Hidasnémetitől Kány utánig, szállás dombtetőn vadkempingben; hétfőn Kány - Becskeháza, szállás Becskeháza szélén az új állattartó telepnél vadkempingben; kedden Becskeháza - Irota Talentum, kemping; szerdán Irota - Nyésta, szállás nyéstai polgármesteri hivatal tornácán (van vizesblokk is, 2008-ban ingyen odaadták akkor is sátoroztunk, érdeklődni a Fő út 34-ben lehet), most nem sikerült vizesblokkhoz jutni és Felsővadász után ronggyá áztunk, ráadásul a faluban le van szerelve a csapokról a nyomókar :(! Csütörtökön Nyéstától Szemeréig bezártuk a kört, másnap haza jöttünk.

3. Igazoló pontok: A terepen lévő betűk megvannak és olvashatók, a kódolt bélyegzők Perecsén és Becskeházán a templomkerítésen fixen vannak felszerelve, Rakacán a gör.kat. plébánia udvarán lévő oszlopon van. A bélyegzők közül az irotai és a felsővadászi van meg.

4. Jelzések állapota rossz, ritka és párhuzam/egypofás rendszerű. Az útvonal néhol nem egyezik sem a tuhun lévővel, sem az atlaszban feltüntetettel (Debréte-Rakaca és Fáj-Szemere viszonylatban). Szemere és Kány között összesen 20 db jelet találtunk, ez később azért javult.  Keresztéte után lekerítés miatt az iránymenetet gyakoroltuk, később a Köbli-híd előtt ki kellett térnünk Tornaszentjakab felé az út állapota (nem léte) miatt. Egyébként folyamatosan kellett használni a tájolót.

5. Étkeztetés: főleg kása alapú kaját vittünk, de Rakacán már tudtunk vásárolni is. Zabpelyhet és puliszkát használok, a zabpelyhet kávédarálón ledarálva, a puliszkát felfőzve, kiszárítva és darálva viszem. Mindkettő ehető sósan (porlevessel) és édesen (mézzel, gyümölccsel) is. Szedtünk hozzá gombát is. Kenyér, felvágott, sajt is akadt vásárlás után.

6. Tisztálkodásra egy NDK-s felcser cájgból kimentett csapos, vászon víztartályt használok.

Röviden ennyi, képeken még dolgozni kell. Á

Jesper Olsen aug. 30. Creative Commons License 45203

Gratulálok!

Előzmény: jzp2107 (45202)
jzp2107 aug. 30. Creative Commons License 45202

Pilisi parkerdő útjain befejezve

Többet kaptam ettől a mozgalomtól mint amit előzetesen vártam

Az elején (ugye hev nincs itt? :-) szóval az elején bringával kezdtem, aztán áttértem gyalogos üzemmódra

Kár hogy már nem Békáson lakom, állat lehetett volna úgy befejezni hogy hazasétálok :-)

maszogep74 aug. 30. Creative Commons License 45201
nagypapi aug. 30. Creative Commons License 45200

Érdekes cikk, több csereháti, Kék melletti településsel is foglalkozik:

http://epiteszforum.hu/az-eltunt-ido-es-megmaradt-hazak-nyomaban

Előzmény: rozaa (45199)
rozaa aug. 30. Creative Commons License 45199

Jövő héten megpróbálom megírni a beszámolót mind szocio, mind turista szempontból. Abaújszolnokon letelepedett egy háromgenerációs tejfehér holland család - nyaralót vásároltak a Petőfi u. 7-ben! :))) Ennyit előzetesben.

Előzmény: hobo-bobo (45195)
jzp2107 aug. 29. Creative Commons License 45198

engem a szakaszolás/logisztika/szállás szentháromság érdekelne

Előzmény: rozaa (45194)
Güsziológus aug. 29. Creative Commons License 45197

(...négy különböző színű kereszt jelzés csomópontja...)

Már ezért is megérte, hogy összeraktam:-))))

Eredendően csak a főútvonalakat terveztem "bemutatni", de Nagyirtás-puszta nekem is feltűnt, ezért bütyköltem a koncentrikus köröket.

Előzmény: Rakk Gyula (45196)
Rakk Gyula aug. 29. Creative Commons License 45196

Egész jó tematikus "térkép" lett!

Érdekesség: Nagyirtáspusztán a négy darab, különböző színű szaggatott vonalakból álló kör Kék, Piros, Sárga és Zöld keresztet jelent. Az országban olyan helyből több is van, ahol a négyféle színű sáv jelzés egy pontban találkozik (pl. Balatonfüred, Kevély-nyereg, Ágasvári th., Kékes, Felsőtárkány stb.), de négy különböző színű kereszt jelzés csomópontja nem nagyon van több, legalábbis nem emlékszem ilyenre. Ha valaki tud még ilyen helyről, Kérem, jelezze :-))) (Talán régebben volt olyan állapot, hogy Farkasgyepű lehetett a második esélyes, de ez nem biztos).

Előzmény: Güsziológus (45191)
hobo-bobo aug. 29. Creative Commons License 45195

Lehetséges kérni egy bővebb beszámolót a tapasztalataidról? Mert mint tudjuk a Cserehát az a vidék ahová félve indul el az átlag kéktúrázó.

(vagy el sem megy, ilyet is hallottam már) 

Én kétszer jártam végig, mindkétszer pozitív tapasztalatokkal gazdagodtam, és általában  -főleg Abaújszolnokon-  inkább a szánalom és a sajnálat töltött el a félelem helyett.

Te hogy látod a dolgot?

A Cserehát Turistája mozgalom biztosan átfogóbb képet ad a vidékről

Előzmény: rozaa (45194)
rozaa aug. 29. Creative Commons License 45194

Hogy beleszóljak. Cserehát turistája mozgalom gpsy nélkül, térkép-tájolóval kipipálva. Nem volt kedvem kékezni. :)

jzp2107 aug. 29. Creative Commons License 45193

uramisten :-)

pavarotti aug. 29. Creative Commons License 45192

cool:)

Güsziológus aug. 29. Creative Commons License 45191

BÖRZSÖNY

Nem állítom, hogy ez a végleges verzió, azt sem, hogy technikai szempontból a PowePoint a legmegfelelőbb, de szemléltetésként talán megteszi.

Túrákban gazdag hétvégét Mindenkinek!

Lud aug. 29. Creative Commons License 45190

szerintem meg az a lényeg, hogy mindenki a saját elképzelései szerint megtalálja azt a tevékenységet a természetben amely nincs sem annak, sem másoknak kárára. a kéktúrában is az a szép, hogy nincs meghatározva, hogy milyen etapokban, milyen tempóban, mennyire belemerülve a nevezetességekbe és a helyiek életébe szükséges végigjárni a távot.

nem is szeretem boncolgatni, hogy mi a frankó - nekem is volt hogy a felmérés miatt mentem egy adott helyre, manapság már a fényképezőgép is zavar az elmélyült túrázásban.

Előzmény: Rakk Gyula (45189)
Rakk Gyula aug. 29. Creative Commons License 45189

Sok igazság elhangzott már itt az előttem szólóktól, ezért csak egy-két mondat:

Természetjárás: a használt termékek, eszközök technológia is - mint minden más - változik. Régebben a túratervezéshez menetrendkönyvet, pályaudvari menetrendeket, nyomtatott turistatérképeket és útikalauzokat használtunk. A tájékozódáshoz iránytűt, laptájolót, a pontosabb méréshez léppésszámlálót és "hitelesített mérőkereket" vittünk magunkkal. Ma már az internetről szedjük a menetrendi és a tömegközlekedéssel kapcsolatos adatokat, a tájékozódáshoz, túrázáshoz - a papíralapú kiadványok mellett - egyre szívesebben használjuk ki a GPS-ben rejlő lehetőségeket, digitális turistatérképeket. Az utóbbi kisebb kijelzőjén ugyan kevesebb látszik, mint egy nyomtatott térképen, viszont nagy előnye, hogy azonnal mutatja az AKTUÁLIS POZÍCIÓT, mely nagyon sokszor jól jöhet a helyes útvonal kiválasztásában / követésében.

Térképészet: ez is folyamatosan változó szakma. Régebben kizárólag térképész cég (cégek) készíthettek térképeket - ma már bárki előállíthat ilyen jellegű terméket. A papíralapú topográfiai alapanyagokat egyre inkább háttérbe szorítják az ingyenes és fizetős off- vagy online térinformatikai rendszerek raszteres, vektoros és numerikus adatai. A hagyományos kartográfia - digitális kartográfia - térképészet térinformatikai alapon hármas jelzi a fejlődési folyamatot, melynek most a 3. lépcsőjőnél tartunk, de ez csak egy állomás és könnyen lehet, hogy a következő 5-10 évben jön a 4. lépcső... Nyilvánvaló, hogy a térképkészítés (jelen esetben a turistatérkép-készítés) nem hobby, hanem munka (ez lehet fizetős vagy önkéntes). A végtermék mindenképpen valamilyen térkép: pl. a részben GPS technológiával felmért térképek esetében kell a felmérők / szerkesztők / lektorok stb. MUNKÁJA, hogy a térkép elkészülhessen.

Terep: ez a fogalom a természetjárásban ugyanúgy jelen van, mint a felmérésekkel kapcsolatos műszaki tudományokban.

- Halász Miklós: Tereptan és térképismeret (Túravezetők könyvtára) (természetjárás)

- Halász Miklós: Tereptan (Tájfutó Kiskönyvtár) (tájfutás)

- terepfelmérés (geodézia)

- terepi kiértékelés (topográfia)

- terepi helyszínelés (térképészet - pl. turistatérképek)

A "Domborzattan" kifejezés a térképészetben használatos fogalom és egyben oktatott tantárgy is (egyébként a topográfia is ezzel a fogalommal dolgozik). A természeti környezet (természet) valamint a síkvidéki, dombvidéki és hegyvidéki terület kifejezések is alkalmasak lehetnek a "terep" kifejezésére.

Összegzés: a változó világban egyre inkább igyekszünk kihasználni a technika / technológia nyújtotta előnyöket. A GPS szolgáltatásait (helymeghatározás, útvonaltervezés, navigáció, nyomvonalkezelés, hossz- és magasságmérés stb.) sem egyforma mértékben vesszük igénybe: van, aki csak menet közben kíváncsi az aktuális adatokra, van, aki navigál vele, van aki a feltöltött turistatérképpel túrázik, van, aki nyomvonalakat húz és otthon térképpé szerkeszti azokat, van aki ellenőrzi a hibákat a térképen, van, aki csak POI-kat nyomkod stb. stb. Mindenesetre a hobby túrázás és "felmérő, ellenőrző munkatúra" két különböző kategória.

Persze semmi sem csak fekete vagy fehér, ezért vannak átjárások, lehet kompromisszumokat kötni, hiszen mindkét tevékenység a "természet"-ben zajlik. És valóban: mint ahogy már előttem valaki mondta, hogy ki hogyan megy ki a természetbe, az ő dolga, hiszen nem mással, hanem csak saját magával tol ki, ha nem veszi észre az apró "csodákat"...

Üdvözlettel:

Rakk Gyula

térképész-térinformatikus