Keresés

Részletes keresés

jzp2107 Creative Commons License 2016.09.16 0 1 59195

Hollókőtől Vöröskőig megvan neked?

Az is egy jól összerakott, szép túra

Előzmény: hobo-bobo (59194)
hobo-bobo Creative Commons License 2016.09.16 0 0 59194

Köszi a kérdést, az nem múlik el, mert félig-meddig ott nőttem fel.

Viszont már annyit írtam róla korábban hogy most nem akartam ismételni magam.

2014-ben (is) egyben teljesítettük:

viewArticle

Előzmény: jzp2107 (59192)
csg65 Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 59193

Miután hivatalosat nemigen találsz, a legjobban akkor jársz, ha leméred online: http://turistautak.openstreetmap.hu/turautvonal.php Tavaly tavasszal mi is lemértük és azóta már az új van fenn az osm-en. Papíron meg hamarosan az új füzetben.

Előzmény: donjuan1984 (59188)
jzp2107 Creative Commons License 2016.09.15 0 1 59192

és a Bányász-körút?

már elmúlt a szerelem?

Előzmény: hobo-bobo (59191)
hobo-bobo Creative Commons License 2016.09.15 -1 6 59191

Északi Hegyek Útjain

A jelvénytartó dobozomban rendezgetvén az elmúlt év szerzeményeit picit elgondolkoztam ezen a néhány nagyon szép, az Északi-középhegység ismert és kevésbé ismert útjain létrehozott túramozgalmon, mit is lehetne róluk mondani két-három mondatban, és kinek is ajánlanám őket, ha esetleg ajánlani kellene...

Börzsönyi Kéktúra
Kellemes főváros közeli két, esetleg háromnapos túra, a Börzsöny kevésbé járt vidékein, néhány meglepetéssel fűszerezve, mint a Csarna-völgy kisvasúti pályája, vagy éppen a Nagy-Galla kilátása. (Drégely vára mint látnivaló közismert, az nem meglepi) Útvonalvezetése jól eltalált, jelzettsége tökéletesnek mondható.
Bárkinek jó szívvel ajánlanám, viszonylag jó logisztikájú, jól szakaszolható kényelmesen tervezhető útvonal, akár kezdők számára is.
A táv 64km, díjazása kitűző.

Rákóczi túra Zemplén

Ha nagy bánatom lenne és elmennék egy pár napra túrázni akkor ezt választanám. Ez a kedvencem. Csodás táj, zord bércek, épülő (Regéc Füzér) és elfeledett (Komlóska, Amadévár) Rákóczi-várak, egyszerű, közvetlen emberek, jól járható, jó jelzettségű túrautak.

Lényegesen nehezebb túra mint a vele kilométerben azonos börzsönyi társa, talán három napra bontva lenne az ideális teljesíteni, a Regéc-Telkibánya szakasz a mozgalom "csúcsa" Amadévárral és a Gönci kolostorromokkal, az önmagáben megér egy napot.
A túra bár nehezen megszakítható, (tömegközlekedés nulla) ennek ellenére a falvakban szállásokkal jól szakaszolható, Komlóskán, Regécen vagy Telkibányán is aludhatunk akár.
63km, a díjazás szép jelvény.

Mátrai Rákóczi-túra

Ez a túra is nagyon szép helyekre kalauzol el, de egy picit csalódás. Tulajdonképpen egy kényelmesen teljesíthető egynapos mátrai menet lenne, ha nem lenne benne egy 9 kilométeres full aszfaltos szakasz amely szinte feleslegesnek mondható, és jól kiváltható volna erdei átkötéssel, így a táv 42 helyett 33-34 km lenne, és nem veszítene értékéből szinte semmit a mozgalom.
Két nap alatt jártam be, jót gyalogoltam, a Mátra hegyei közt vezető szakaszok szépek voltak, de még egyszer már nem tudna érdekelni különösebben, ellentétben az összes többivel.
42 km, a jelvénye egyedi, nagyon szép, Kékestetői megszakítással jól logisztikázható, bárkinek ajánlható, pláne ha mindkét alkalommal a Kékesen kezdjük...:-)

Kohász Kéktúra.

Nehéz vidék, nehéz terep, 130kilométeren, elképesztő mennyiségű látnivalóval és tanulsággal..
Igazi múltbéli klasszikus bakancsos túra, annak minden nehézségével és szépségével, a ritkán járt, nehéz sorsú vidékek zordon bájával, gyönyörű kilátásokkal, szinte érintetlen erdőségekkel, benőtt ösvényekkel, szociológiai tanulmányok tucatjait érő falvakkal fűszerezve.
A számomra eddig ismert kisebb túramozgalmak közül "A" túra.
Négy részre bontva adódik két könnyebb szakasz (Dédes-Diósgyőr, Salgótarján-Istenmezeje) és két hardcore (Ózd-Dédes, Istenmezeje-Ózd)
Csak gyakorlott túrázóknak ajánlanám, és elsősorban olyanoknak akiknek van némi érzelmi kötődése ezekhez a vidékekhez, mert amúgy nem biztos hogy élvezni fogják, annyira küzdelmes.
Ennek ellenére én személy szerint bármikor elmennék újra végigjárni.
Logisztikailag közepesen nehéz, sőt ha két kétnaposra bontjuk akkor még könnyűnek is mondható.
Jelvénye ennek is nagyon szép. (harmadik utánverés, apró változásokkal az elsőhöz képest.)

Partizán túra

Ez a túra egy külön fejezet, egy skanzen-túra. Nem is gondoltam volna hogy ilyen érintetlenül megmaradt túraútvonal még létezik Magyarországon. Élveztem.
Múltbéli ideológia, rengeteg régi jelzés és tábla, térképen még meglévő, de már elmúlóban lévő házak, objektumok, csodás vidék, a turisták számára szinte ismeretlen terület.
Az említett mozgalmak közül a legrövidebb, mindössze 20 km, egy kényelmes egynapos séta, a Kohászhoz hasonlóan ritkán járt vidékeken, sőt a kezdő és végpont közt mindenféle civilizációs ártalom nélkül.
Logisztikailag könnyű, a kezdő és végpont közt jó a tömegközlekedés, indulhatunk Hangonyból vagy Borsodnádasdról is, de Ózdon is letehetjük a kocsit.
Bárkinek bármikor szívesen ajánlanám, ugyanakkor egy jó túratárs, vagy némi érzelmi kötődés a vidékhez itt is jól átsegíti a túrázót egy-két nehezebb, benőtt szakaszon.

garass Creative Commons License 2016.09.15 0 1 59190

Ez a tanösvény még 2013-ban létesült, ahogy a mellékelt tábla leírja a körülményeket. Mi most a Rákóczi út felújítása kapcsán szereztünk közvetlen élményeket róla.

Csak azért tettem fel, mert Tamásnak esetleg nem volt ismert.

Előzmény: hobo-bobo (59153)
hobo-bobo Creative Commons License 2016.09.15 0 2 59189

Hát hallod régen olvastam ilyen jó kis összefoglaló írást, teljesen egyetértek! :-)

Igen, az 1979-es film hangulatát alapvetően meghatározta a sokszor elcsépelt szó, amely Rockenbauer Pálékat jellemezte: az alázat. 

Az emberek iránt, a táj iránt, a az egyszerű vidéki életek iránt, és utoljára, de nem utolsósorban a kéktúra iránt.

Mivel minden soroddal egyetértek ezért nem fejtegetem bővebben, csak még egy adalék a filmekhez:

Rockenbauer Pál bejárta a filmes stábbal is a kéktúrát, és előtte egy évvel ketten Sáfrány Józseffel is bejárták, tehát több mint kétezer kilométert gyalogolt a film elkészítéséhez.

Vajon a remake készítői mennyit gyalogoltak...?

Ezt a cikket tartom még ma is a legjobbnak ami a filmről készült, ebben minden benne van:

Sorozatklasszikusok: Másfélmillió lépés Magyarországon - comment:com

Előzmény: qentar (59157)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.09.15 -2 0 59188

Igazából a valós érdekelt volna, de lehet rosszul kérdeztem :) Közben találtam egy olyat, miszerint Bódvarákó és Tornabarakony között a 6,7 km helyett 13 km az új táv. Már egyszer megnéztem, csak most kíváncsi voltam, hátha valaki lemérte GPS-szel is.

Előzmény: nagypapi (59184)
osm Creative Commons License 2016.09.15 -1 1 59187
Előzmény: donjuan1984 (59180)
akárkibárki Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59186

Köszi szépen!És látod:úgy adtam jó választ,hogy közben nem is.:)

Előzmény: nagypapi (59184)
nagypapi Creative Commons License 2016.09.15 0 1 59185

Itt már a módosított útvonal szerepel.

http://www.kektura.hu/okt25.html

és itt is:

http://www.ttrmap.hu/layout/TTRFront

Előzmény: akárkibárki (59183)
nagypapi Creative Commons License 2016.09.15 -1 1 59184

A tuhun, az osm-en, vagy pl. itt (ha éppen működik):

http://mtszgis.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=decda107864c4a308f55587ddf3f9929

Viszont abban igazad van, hogy Donjuan a hivatalos távot kérdezte, nem a valósat. ;-)

Előzmény: akárkibárki (59183)
akárkibárki Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59183

És akkor hol lehet megnézni az újat?Mert én is készülök arra és akkor jó lenne látni az újat.

Előzmény: nagypapi (59182)
nagypapi Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59182

Ez Bódvaszilas és Tornabarakony között még a régi útvonalat mutatja, az új jóval hosszabb.

Előzmény: akárkibárki (59181)
akárkibárki Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59181
Előzmény: donjuan1984 (59180)
donjuan1984 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59180

Üdv!

Tudna valaki egy hivatalos km adatot mondani a 25. szakaszra, Bódvaszilas- Irota, illetve Irota- Encs viszonylatban?

Köszönöm!

9:3-at tippeltem Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59179

persze, én is nézem majd, főleg mert a fb-oldaluk alapján úgy tűnik, hallgatnak a kritikákra, és még változtatni fognak a jövőben. Pl az üvöltő "zene" a nagy többségnél kicsapta a biztosítékot.

Előzmény: maszogep74 (59175)
maszogep74 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 59178

Jaja, az nagyon szimpatikus brigád.

Előzmény: Jesper Olsen (59176)
maszogep74 Creative Commons License 2016.09.15 -1 1 59177

...és senki nem akadt a közeledben sorozatnézés közben, aki rádszól, hogy "te, figyelj, gyere innen, hagy ezeket... Ezekre nagyon rá fogsz parázni..." :)

Előzmény: FarkasGyurka (59170)
Jesper Olsen Creative Commons License 2016.09.15 0 2 59176

Talán ha a Hazajárósok próbálkoznának, ők tudnák legjobban megközelíteni. 

Előzmény: maszogep74 (59174)
maszogep74 Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 59175

Én fogom azért nézni, mert ha az ember leszűri belőle a marketinget, akkor azért hátha mutatnak szép felvételeket a Kékről.

Előzmény: 9:3-at tippeltem (59171)
maszogep74 Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 59174

Dettó, szerintem is más a két sorozat. Nekem (a Bayer-féle) azért nem tetszett, mert nem a túrázásról szólt, hanem az előzőnyócévet pocskondiázta, de azt egyfolytában. Pedig nagyon jó lett volna egy párt- és politikamentes "ilyen volt - ilyen lett" típusú sorozat.

Akárkibárkiékkel meg ott értek egyet, hogy a Rockenbauer-verzió olyan magasra tette a lécet, és akkora kultusz lett (méltán), hogy azt űberelni lehetetlen, bármennyire is jót csinál valaki.

Előzmény: hadidoki (59168)
hadidoki Creative Commons License 2016.09.15 0 1 59173

Tudomásul veszem az álláspontodat, szerintem legyen itt a pont. :-)

Előzmény: FarkasGyurka (59170)
Tevemadár Creative Commons License 2016.09.15 -1 1 59172

Mindenkitől bocs az off -ért...

Kedves Hörpölin!

Köszönöm a "nem felhívás keringőre"-t :-) Dolgozom hétköznap, de meglátom, hogyan tudnám esetleg kilogisztikázni/megoldani egy kis AK járást. :-)

Ha sikerül valamit, akkor a nickedhez bejegyzett emailre írok majd, és nem offolok itt tovább...

on...

Előzmény: hörpölin (59144)
9:3-at tippeltem Creative Commons License 2016.09.15 -1 1 59171

én nagyon vártam, mert csináltak már érdekes kisfilmeket (pl. amikor a vak srác teljesítette a K100-at), de az első rész nem hozott kedvet a folytatáshoz.

Előzmény: maszogep74 (59159)
FarkasGyurka Creative Commons License 2016.09.15 0 2 59170

Sajnos ide is betette a napi politika a lábát. Az eredeti sorozat címe mögé bújni nekem nem tűnik etikusnak, az, hogy ez plágium vagy sem már más kérdés. Lehetett volna "Rockenbauerék nyomában" vagy "32 év a kéktúra nyomában". Mégsem ez lett, mert a megválasztott cím több nézőt, nagyobb publicitást váltott ki. Az, hogy a tiltakozásnak miért ezt a formáját és miért ezt az időpontot választották nem tudom, de furcsállom. 

A Bauer féle sorozat tényleg mást akar mutatni, és ők nem fektettek annyi energiát az előkészületekbe, mint az eredeti sorozat alkotói, igaz, teljesen mások a körülmények is. És azt se felejtsük el, hogy akkor valakinek tetszett az eredeti sorozat 30 évesen, de az új nem tetszik 60 évesen, azért az más. Nem is beszélve arról, hogy mindenkiben az összehasonlítás, összevetés állandó a két sorozat között - hála a lelopott címnek

Az is érdekes, hogy az egész "Másfélmillió..." kultusz miből mivé fejlődött. 

u.i.: a Bauer féle sorozatot csak állandó orvosi felügyelet mellett, különféle segédanyagok igénybevételével tudtam csak megnézni a neten :-)

Előzmény: hadidoki (59168)
Güsziológus Creative Commons License 2016.09.15 -2 0 59169

Hegyhát turistája

A mozgalom aktualitását az adja, legalábbis számomra, hogy átadták a villamosított Szombathely - Zalaszentiván szakaszt, melyen olyan vonat is közlekedik, mely csatlakozik az IC-hez.

6:10-kor indulás, 8:50-kor Szombathely, van idő még egy kis késés esetén is, hisz a pécsi gyors, mely Sopron és Pécs között közlekedik, csak 9:08-kor indul, 9:30-kor már Vasváron van.

Ez ideális, legalábbis számomra, ugyanakkor az is fontos, hogy van visszafelé is csatlakozó vonat, így 3-3,5 óra áll rendelkezésre, ami számomra pont elegendő.

Szépen felújította GYSEV a nemrég még igencsak elhanyagolt vonalat, és tiszta, kulturált kocsik közlekednek immár arrafelé is.

Vasvár amúgy eléggé távol van, de épp itt az ideje, hogy felfedezzem, jóllehet sok évvel ezelőtt már jártam arrafelé egy ttúra "jóvoltából".

A mozgalomról az alábbit találtam.

http://www.turabazis.hu/iglap/mozg59.pdf

Tegnap kiderült, hogy a leírás és a valóság nincs köszönő viszonyban.

Végül le se töltöttem az igazoló lapot, nem is kerestem a Rumi erdészháznál a bélyegzőt.

Aki elszánja magát, az készüljön meglepetésekre, terelés is van, útbeszakadás is van, de végső soron el lehet jutni Kismákfáig.

Bennem szebb kép volt a parkerdőről, ez most változott, sajnos.

Kismákfától a "geresdi" országútig kavicsos-murvás út gyakorlatilag végig.

Ahol a Google térképén erdő van, ott bizony tarvágtak, hatalmas "lyuk" éktelenkedik az erdő közepén.

Vannak szép erdőrészletek, de hogy miért kell az erdészeti szállító úton menni, az rejtély. Talán lesznek nyiladékok, és áthelyezik az útvonalat, de jelenleg erre csak remény van.

Gersekarát volt a cél, el is jutottam a hangulatos kis településre, igaz busszal, mert az utolsó 1-2 kilométer helyett azt a megoldást választottam, hogy elmenetem a busszal, mely Sárfimizdón "fordult", mire visszaért Gersekarátra, a sör már bennem volt.

Természetesen az útvonal (P-) érdekelt leginkább, melynek jelzéseiről annyit, hogy nem szabványosak, ritkák, de mivel mindössze háromszor kell fordulni, és ott jelezve van (igaz, leginkább az ellenkező irányból "közlekedőknek) a forduló, nem okoz nagy problémát.

Az ellenkező irány oka az lehet, hogy a ttúra Petőmihályfa felől "közelíti" Vasvárt.

Remélem, lesz folytatás, jó lenne még ősszel, hogy a szőlőhegyen folytatódik a túra. A nagy kérdés az, hogy jutok el Gersekarátra, de ezt még van idő átgondolni.

hadidoki Creative Commons License 2016.09.15 -2 0 59168

Én nem érzem úgy, hogy a "Másfélmillió lépés Magyarországon – 32 év múlva" c. film lenyúlás lenne. A címe is más mint az eredeti "Másfélmillió lépés Magyarországon" c. filmnek.

A mondanivalója pedig (nem titkoltan) egészen más mint a réginek. Egy újabb, eddig nem vizsgált szempontból mutatja hazánkat. Az, hogy valakinek ez tetszik-e vagy sem, szerintem egyéni nézőpont kérdése. Nekem tetszik.

Tisztul_A_Visztula Creative Commons License 2016.09.15 0 1 59167

Mert aki böcsülettel mér, az nem akarja túltolni. :-)

Előzmény: hobo-bobo (59156)
akárkibárki Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 59166

Bocsi a nagy és üres helyért...:)

Előzmény: akárkibárki (59165)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!