Keresés

Részletes keresés

adrienne1 Creative Commons License 2007.12.08 0 0 286

Izé, hat pont a borbol nem kell valami különleges minöség, ill. igen, az asztalra evés közben. A sajt az mas kérdés persze:)

 

Egyébként mi barbar (svajci:) modon esszük, de tény, hogy megvalogatjuk, kivel ülünk asztalhoz és nem csak a fondue esetében.

Előzmény: Zitka (281)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.08 0 0 285


Köszi!:) Az idegen nyelvvel nincs baj...voltam ma a Kátay-ban és persze nem volt edényük:(,más ötlet esetleg?
Előzmény: Zitka (283)
hive Creative Commons License 2007.12.08 0 0 284

Szoktam lekvárt főzni, de a ribizli macerás ;)))))

Én is azért nem vettem meg, mert tudom, hogy más az íze, akkor tényleg marad a mirelit. Köszi :))

Előzmény: Zitka (282)
Zitka Creative Commons License 2007.12.08 0 0 283

ITT van egy nagyon finom recpet chili&vanilia blogjában.

De a gugli is jó barátnőd lehet... :-) Főleg, ha beszélsz vmilyen idegen nyelven. Rengeteg recept kering a neten, ki lehet kísérletezni a neked legjobban ízlőt. És a próbálkozás is sok örömet ad. :-)))

Előzmény: koko-24 (275)
Zitka Creative Commons License 2007.12.08 0 0 282

Hát leginkább otthon a spájzban, ha nyáron tettél el. :-))))

 

Viccet félretéve, szerintem nem jó a feketeribizli ehhez. Teljesen más az íze.

Ha végképp nem találsz, vegyél mirelit ribizlit, és csinálj abból egy kis adagnyi zselét.

Előzmény: hive (274)
Zitka Creative Commons License 2007.12.08 0 0 281

No, hamar nyomtam a mehet gombot...

 

Még azt szerettem volna hozzátenni, hogy ilyen módon a filléres sűrítő- és egyéb anyagokat is sajtárban vetetik meg. Nincs most kedvem visszaolvasni, de rémlik, hogy vmelyik kész fondüben kb. 50% volt a sajt aránya. Az ára pedig....

Ilyen áron már a legjobb sajtokat is meg lehet venni, és borból is jó minőséget.

Előzmény: Zitka (280)
Zitka Creative Commons License 2007.12.08 0 0 280

Hát én ehhez már nem is tudok mit hozzátenni. :-)

 

A dobozos fondühöz: elképzelhető, hogy létezik minőségi alapanyagokból előállított ilyen is, de amikor párszor végignéztem némelyik tartalmát, hát erősen kételkedni kezdtem. Van egy olyan érzésem, hogy ilyen formában sütik el a sajtgyári maradékokat. És még tesznek bele pufferanyagokat is bőven... No meg tartósítószert, és vajon még mit...????

Előzmény: szysssz (269)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.08 0 0 279
Meg is ertem - de en jol megvagyok a barbar szokassal. . .nem ulok le akarkivel fondut enni :))! A ket villas modszer nagyon maceras nekem. . .

Kellene a fiam leendo aposat-anyosat athivni egy kis "wine and cheese"-re, lehet fondu lesz belole. . .
Előzmény: Pandus (278)
Pandus Creative Commons License 2007.12.08 0 0 278
Franciaországban nem így eszik: a hosszú villával kiszedik a tányérjukra, onnan eszik saját, normál villával. Barbár (svájci) szokásnak tartják, ha vki uazzal eszi, amivel kiszedi (pont azért, mert azt beveszi a szájába)
Előzmény: ZsuR (277)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.08 0 0 277
Meg egy kis szabalyka: amikor a falatot eszed a fondu villarol, ne erjen a szad a villahoz. . .hiszen ujra belemartod a kozosbe. Nem nagy bun - de jo ra figyelni :))!
Előzmény: szysssz (269)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.08 0 0 276


Olvastam itt hogy lehet kapni FromAlp nevezetű dobozost a nagyobb hipermarketekben,de lehet hogy azoknak is 50% os a sajttartalma?:)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.08 0 0 275


Akkor érdemes lenne végigjárni a boltokat?!És milyen típusú sajtok "illenek" hozzá vagy ez is teljes mértékben izlés kérdése?
Előzmény: szysssz (272)
hive Creative Commons License 2007.12.08 0 0 274

Nagyon felcsigáztál ezzel a mártással, de rögtön akadályokba is ütköztem. Eddig csak feketeribizli dzsemet láttam, az is jó? Ha nem, akkor hol lehet sima ribizlit kapni?

 

Előzmény: Zitka (254)
todyka Creative Commons License 2007.12.08 0 0 273

Kedves Zitka

 

Hú köszi ez tök jól sikerült

 

udv:t

 

Előzmény: Zitka (254)
szysssz Creative Commons License 2007.12.08 0 0 272

Csak biztatni tudlak, hogy vásárolj neked leginkább tetsző készletet.

 

Az együttes evés, a hozzá kapcsolódó játék, s közben egymás "ugratása" még szorosabbra zár baráti társaságokat. Ez mai világunkban ritka kincs. Arról nem is beszélve, hogy maga az étel is különleges.

 

Az előre csomagolt bármi nekem "gyanus": nem tudhatom mi van benne, mikor került a dobozba és ilyenek.

Nagyon sokféle sajtot lehet ma vásárolni, amit kis tételben kóstolgatva kialakíthatod a Neked legjobban tetsző és pénztárcádhoz is igazadó ízvilágot. (ilyenkor legalább tudhatod is, hogy mit vásárolsz)

Előzmény: koko-24 (270)
Motun Creative Commons License 2007.12.08 0 0 271
koko-24 Creative Commons License 2007.12.08 0 0 270

Igen ezeket a szabályokat mi is alkalmaztuk már,de eddig nem volt saját készletem sem,és most szeretnék ugymond belevágni,nekem a cserépedény tetszik a legjobban.Azért is kérdeztelek titeket,mert már jártasabbak vagytok a témában,hogy hol érdemes venni,miért nem jo a dobozos fondü (mi Svájcból mindig olyat hozattunk)...
szysssz Creative Commons License 2007.12.08 0 0 269

A fondünek nem az a lényege, hogy eredeti svájci alapanyagból készüljön: ementáli-Greyerzer- sbrinz.

Magyarán: nagylyukú ementáli, kisebb lyukú (lassúbb erjesztésű) pl.:cheddar, és valamilyen kemény, tömör sajt. Ezek itthon is beszerezhetők eredetben magas áron, vagy hazai termékként spórolósabban.

Fondü készletet 4, vagy 6 személyes kivitelben nagyáruházakban, vagy konyhai boltokban beszerezhetsz. - több féle között válogathasz.

 

A fondü:

Az edény belső falát fokhagymegerezddel alaposan bekened. 2 pohár fehérbort beleöntesz és a borszesz égő fölé teszed. Mikor a bor gyöngyözni kezd beleteszed a reszelt, vagy apró kockára vágott sajtokat. Mikor a sajt megolvadt, másfél ek cseresznyepálinkában/konyakban feloldott búzakeményítöt adsz hozzá és állandó keverés mellett pár percig forralod.- ha kész kezdődhet a parti: hosszú villára kenyérdarabkákat (úgy kell a kenyérszeleteket vágni, hogy minden darabkának legyen héja) tűzünk belemártjuk a folyékony sajtba és hamm, bekapjuk.

 

A fondüparti igazi lényege: a közös tálból étkezés öröme és a játék:

Szabályokat állítunk fel, amit nem szabad áthágni (ezt illik előre kikötni). Főbenjáró bűn pl, ha a villáról a kenyér beleesik a sajtba, vagy a kenyérről akár egy pöttynyi sajt lecsöppen a tányérunkra, pláne az asztalra.

Ezeket lehet büntetni (jó, ha van egy mókamester): fizet egy palack bort, vagy "mitérdemelazabűnösakinekazálogaakezembenvan" módszer szerint.

Előzmény: koko-24 (267)
ZsuR Creative Commons License 2007.12.08 0 0 268
Azt hiszem ideje egy kis fondunek! Csinaltatok mar sorrel?

Hozzavalok:
50 dkg csipos cheddar sajt, lereszelve (a Trappista tul semleges, valami az ementalihoz hasonlo kell, de nem ementali))
1 ekanal liszt
1 1/2 kkanal mustarpor
csipet cayenne paprika (vagy mas eros paprika, porra torve)
3/4 csesze sor
2 kkanal Worcestershire szosz

Keverd ossze egy talban a szaraz hozzavalokat, egy fondu talban keverd ossze sort es a Worcestershire szoszt. Meleghitsd fel mig buborekos nem lesz, allando keveres mellett.
Aprankent add hozza a sajt kevereket, melegitsd simara.


koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 267

Mondjuk recepteket láttam itt is,de az eléggé pénztárca függö nem?
koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 266

És akkor milyen keverékből kellene csinálni?Mi a dobozost szoktuk lefagyasztva tárolni
Előzmény: Zitka (265)
Zitka Creative Commons License 2007.12.07 0 0 265

Van, de pont azt nem ajánlom. :-) 

Esetleg nézd meg vmelyik Matchban, ott is szokott lenni.

Tegnap féláron vettem szuper raclette sajtot ott, ugyan holnap lejár, de jó lesz az még jövő hétvégén is. :-)))))

Előzmény: koko-24 (264)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 264


És olyan előre összekevert dobozos izé is van?Mint pl a corában?Csak nekem az tul messze van sajna...
Előzmény: Zitka (261)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 263


Köszi,igyekszem körülnézni:)
Előzmény: Zitka (262)
Zitka Creative Commons License 2007.12.07 0 0 262

Esetleg ezeknél is megérdeklődheted az edényt

http://www.receptorportal.hu/fondue/keszlet.html

 

(de a sajtkeverékeikről itt már volt vita... ;-)) )

Előzmény: koko-24 (260)
Zitka Creative Commons License 2007.12.07 0 0 261

Cserépedényt én a Kátayban vettem, mert a ketyerénk :-), amit Svájcból kaptunk, rézedényes. Ami húsfondühöz kiváló, de a sajt az pillanatok alatt odaégne benne.

Érdemes szétnézni esetleg még a Vasedényekben is, viszonylag nem drágán lehet néha kapni olasz cserépedényeket. Ha jól emlékszem, korábban már tettem be képet, kattints a nickemre, és próbáld meg kilistázni a topikbeli hsz-aimat.

 

Sajtügyben sem túl rossz a helyzet. Van már néhány sajtkereskedés, ahol mindenféle külföldi finomságot lehet kapni - csak győzd megfizetni. ;-)

 

A belvárosban a Gerlóczy utcában, a T. Nagy Tamás sajtkereskedésében egészen biztosan van Gruyère sajt... Vagy a Fény u-i piacon is van egy jó sajtos. Meg a Cora-k....

Előzmény: koko-24 (260)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 260

Szijja!Hát mindkettőre igazándiból:)
Előzmény: Zitka (258)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 259

És ha valaki esetleg tudja hol tudnék venni fondühöz cserépedényt,azt is nagyon megköszönném...
Zitka Creative Commons License 2007.12.07 0 0 258
sajtra gondolsz, vagy fondü-készletre?
Előzmény: koko-24 (257)
koko-24 Creative Commons License 2007.12.07 0 0 257


Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek,arra lennék kíváncsi,hogy lehet-e Magyarországon fondüt kapni,mert én eddig svájcból hozattam,de szeretnék itt is hozzájutni...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!