Keresés

Részletes keresés

Mr Long Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173993

Codalatosz az a nagy kek oszlop. Load from activity... :) 

Előzmény: Spenót (173992)
Spenót Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173992

Ez itt az augusztusi és a novemberi recovery.

Látszik, hogy augusztusban a hétvégi hosszú erőltetésével többet ártottam, mint amennyi haszna volt.

Előzmény: Mr Long (173986)
Mr Long Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173991

Lehet meg kellne mernem a kozelito modszerekkel a max pulzust, meg csak az alap 220-eletkor van benne, amit magatol szamolt.

Előzmény: Csempa (173988)
Spenót Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173990

Nekem ez meglehetősen jónak tűnik. Ha nem megy a futás és megnézem, akkor általában kiderül, hogy pihennem kellene egy kicsit.

Mindjárt bemásolok egy-egy hetet, amikor saját fejem után megyek és amikor a Polar tervet követem...

Spenót Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173989

Cép is lenne. 30 évesen futottam 30-at 2:45 alatt.

Előzmény: Mr Long (173985)
Csempa Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173988

Ezen én is töprengtem már egy ideje, mert azt éreztem, hogy számomra túl sok pihenést ír elő; ekkor állítottam az ottfelejtett 45-ről jelentősen feljebb a VO2max-ot (mert sok hónap után végre megint eszembe jutott mérni és meg is nézni a mérési eredményt) és a max pulzusomat is feljebb toltam az új tapasztalatoknak megfelelően. Azóta sokkal valószerűbb értékeket kalkulál.

Csempa Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173987

Megnéztem, hogy mit ajánl nekem 16 hetes tervnek maratonra felkészülésként (mintha változott volna ez a felület kicsit az indulásuk óta), és azt látom, hogy a Medium és Long run-ok időben mind rövidebbek, mint amit futni szoktam mostanában (megkerestem a leghosszabbakat, de még azok is), ráadásul a hétvégi Long-okat is a 3-as zóna tetején tolom... Lehet, hogy hasznos lenne számomra is több tiszteletet mutatni a zöld zóna iránt?

Nagyon érdekel, hogy hogyan alakulnak az eredményeid a következő hetekben-hónapokban, és szurkolok neked, hogy jól alakuljanak (többek között azért is, mert ha majd megkomolyodom a futás terén, akkor ez lenne számomra is a legkézenfekvőbb edző).

Előzmény: Spenót (173984)
Mr Long Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173986

A training load/recovety time szamitas mennyire valos a polaroknal? Nekem sokszor csak 6-9 ora terhelest ad ki a futasaimra, igaz nem tolom tul oket az alacsony pulzuson tartas miatt.

Mr Long Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173985

" Nekem picológiailag is kell, hogy legalább 35km-ig eljussak edzésen, így ezt a részt majd túlteljesítem néha." Lehet annyira felkeszit majd a terv, hogy belefer a 35km a 2:30-ba :)

Spenót Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173984

Alapvető változás, hogy eddig csak alacsony pulzuson futottam 8 és 35 közötti távokat. A Polar edzésterv pulzuszónát ad meg és azt, hogy mennyi ideig fussak, de ezt biztos tudod. Ezzel a hosszú futás mindössze 15km körül van egyelőre. Ez az egyetlen amúgy, ami nem tetszik, mert a terv szerint a maratonig 2:30 a leghosszabb futás. Nekem picológiailag is kell, hogy legalább 35km-ig eljussak edzésen, így ezt a részt majd túlteljesítem néha.

A Polar terv mindamellett, hogy változatos, nagyon ügyel arra, hogy a recovery status benne maradjon a zöld zónába. A hosszú futásaimmal nyáron ezt annyira túltoltam, hogy elvileg 4-6 napig nem is kellett volna futnom, mert túledzettségi zónában voltam.

Most nem bírok kimenni a zöld zónából, pedig pl. az intervallumos edzés eléggé kicsinál. Mostanában 4x6perces sprintek vannak benne, de szerencsére 3 hetente van pihenő hét. Ez jön most ilyenkor csak 3x5 perc a sprint rész és a többi futás is rövidebb. Persze, a pulzuszóna marad.

Az is tetszik a tervben, hogy a héten belül lehet ide-oda rakosgatni az edzéseket és az értékelésbe a futóedzések számítanak bele. A core, erősítő stb. edzésekre egyszerűen legtöbbször nincs időm.

Ja, az is klafa, hogy hét végén értékelés van. Egyszer beszólt, hogy nem tartottam be rendesen a pulzuszónákat és túl sokat voltam magas zónában.

Szóval, rugalmas, változatos tervet generál. Az én szintemnek úgy érzem, pont jó. Nekem kell is, hogy hajtson valaki és a Polar megteszi. Ráadásul ingyen van mindenkinek, még Polar óra sem kell hozzá elvileg.

Előzmény: Csempa (173982)
Csempa Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173983

(De ez még a saját "edzéstervemre" is igaz: amit hetekkel ez előtt kitaláltam, annak eddig talán egyetlen napon feleltem meg, de az sem volt szándékos. :)

Előzmény: Csempa (173982)
Csempa Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173982

Ez nagyon jó.

És mit műveltet veled arányaiban, meg összességében?

És van-e olyan benne, amire nem gondoltál / nem szántad volna rá magad egyébként?

(Még az indulásakor csináltattam magamnak én is egy edzéstervet vele, de amikor beleolvastam a teendőkbe, akkor jöttem rá, hogy azt szeretem futni, ami éppen jólesik, és nem tudnám rávenni magam, hogy valami más fussak, még a jobb eredmény reményében sem. Tisztelet a nálam fegyelmezettebbeknek!)

Előzmény: Spenót (173981)
Spenót Creative Commons License 2016.11.27 0 0 173981

Okt. 9-én kezdtem el követni a Polar által generált maratoni edzéstervet.

Októberi átlagom 132-es pulzussal 7:32perc/km, a novemberi ugyanezzel a pulzussal 7:06. Kiegyeznék vele, ha márciusig tartanám ezt a fejlődést. :) Persze, nem fogom, de akkor is tetszik a dolog. 

Tisztul_A_Visztula Creative Commons License 2016.11.25 0 0 173980

Ha valakit esetleg érdekelne, akkor jelzem, hogy a Garmin 910XT barometrikus magasságmérős triatlon  ótám mindössze 30.000 Ft-ért eladó. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=141856621&t=9022608

Ermak Creative Commons License 2016.11.24 0 0 173979
Előzmény: rrroka (173978)
rrroka Creative Commons License 2016.11.24 0 0 173978

hm hát azt hiszem az. :)  talán van még egy marha drága utána.

Előzmény: Ogf_Soron (173973)
Spenót Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173977

Be volt gyulladva. Kb. 1 évig szívtam vele. Elvileg az achilles alsó szakasza volt tropa. Béres doki meg akarta műteni, de nem volt meggyőző. Végül a gyógytorna, nyújtás, Hoka, és lassú futás oldotta meg.

Érzem még, de annyi az egész, hogy érzékenyebb, mint a jobb lábam. Elmúlt a reggeli bokamerevség is.

Úgy vettem észre amúgy, hogy a talpközépre érkezés hozta ki, mert elkezdett működni az achilles rugózó funkciója, ami előtte nem volt használatban. Most már soha nem hagyom ki a nyújtást. Így 99.4628%-ban panaszmentes és az is múlóban. 

Előzmény: Ogf_Soron (173976)
Ogf_Soron Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173976

Mi is van pontosan a sarkaddal? Ha jól emlékszem, amiatt kell a maximális párnázottság. 

Előzmény: Spenót (173975)
Spenót Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173975

Csini! Én sajnos már nem merek Hokán kívül másban futni.

Előzmény: Ogf_Soron (173972)
gurtnis Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173974

Az inov-ot nézegettem, lehet tavasszal megpróbálkozom vele.  A Saucony, ha akkor lesz akciósan 20  körül, akkor azt is bevetem majd. 

Előzmény: Ermak (173971)
Ogf_Soron Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173973

A Salomon lehet, hogy majd kap egy Kitörés Emlektúrát is. És egy kis helyesbítés: az Omni csak szerintem a legerősebb támasztékú cipő, de nem biztos, hogy így is van. Majd rrroka megmondja. ;) 

Előzmény: Ogf_Soron (173972)
Ogf_Soron Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173972

Jelentem, megvettem az új futócipőmet. Kimentem a Sarkcsillagsportba is, mindenképp meg akartam nézni az Altrát is, amivel szemeztem. A baj épp az volt, amire a kezdetektől fogva számítottam: nem tudta megmondani az eladó, hogy milyen stabilitással rendelkezik a cipő, márpedig az nagyon nem mindegy egy 50 ezer forintos csukánál. Ajánlotta, hogy esetleg podiartos talpbetéttel lehetne korrigálni, ha nem támaszt annyira, mint kellene, de ebbe inkább nem mentem bele. A cipő az önmagában kell hogy jó legyen, nem még plusz 10 ezer forintos betéttel. Amúgy sima utcai cipőben azt használok, és jó is. De akkor is. A próba nem volt egyébként rossz. Kényelmes, nem hiszem, hogy a 0 dropot olyan nehezen szoknám meg. Az viszont biztos, hogy felülről nézve borzalmasan fest a cipő. Mintha valami gnómnak gyártották volna. De az hétszentség, hogy nem rossz cucc. Talán majd a jövőben...
Ha már ott voltam, vettem egy Salomon X Ultra 2 GTX-et is. Már egy ideje szükségem volt ilyesmire.

Azután irány a Spuri, ha már emitt nem jártam sikerrel. Két versenyző maradt a végére. Asics GT-2000 4 és Saucony Omni 15. Eddig ugye Omni 12-m volt, de azt kell mondjam, brutálisan jó az új. Sokkal jobb, mint a régi. Puhább, jobban csillapít, de tart is rendesen (még mindig a legerősebb támasztékkal rendelkezik a piacon), kényelmesebb, és pluszban még szebb is. Nagy nehezen az Asics mellett döntöttem. Érdekes amúgy, hogy még amikor az 12-est vettem, a GT-szériát is felpróbáltam, de azonnal ki is szórtuk őket, mert nem támasztottak eléggé, a bokám bebicsaklott. Tehát most vagy a GT lett erősebb támasztékú, vagy a lábam erősödött ennyit. Vagy mindkettő.

Szóval indul a mandula.

Ermak Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173971

Kiegészítés:

A Ride Gore-Texes változatánál valóban szerepel ez a "toughest of terrain" szöveg, de attól a talpa még nem egy terepcipőé. Némi fű, pocsolya, kis sár okés (saját tapasztalat), több nem.

Előzmény: Ermak (173970)
Ermak Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173970

Válaszolt a Saucony. A válasz egyrészt semmitmondó (kérjek profi tanácsot bármelyik viszonteladótól), másrészt viszont küldtek egy termékmátrixot, ami a talp tapadásáról nem beszél, viszont jól szemlélteti, hogy a cipők párnázottságában és stabilitásában széles átmenet van (ugyanerről még a hozzászólásban később is írok.) Az Excursion nincs a mátrixban, írtam még egy mailt, a választ szintén megosztom majd.

Ezen kívül megnéztem a Saucony honlapját, ahol egyes nyelveken egyes terepfutócipőknél (de miért nem mindenütt???) feltüntetik, milyen terepre szánják, vagy a cipő leírásában utalnak erre. Eszerint:

Xodus: Offroad

Peregrine: ösvény, fű

Nomad: ösvény, fű

Ride: "the toughest of terrain"

Excursion: "traction on rough terrain"

Találtam továbá egy magyar tesztoldalt, ahol szintén írnak a Nomadról (de a Guide-ról és a Xodusról is):

http://www.futocipoteszt.hu/tesztek-2/saucony-powergrid-nomad-tr-teszt-28

A tesztek lényegi mondanivalója a következő:

- Vannak általános célú és speciális futócipők, viszont nincs mindentudó csodacipő. Általános célú cipőben viszont a Saucony kifejezetten jól használhatókat csinál.

- Amint már írtam, párnázottság/stabilitás széles skálán mozog (ami persze tök logikus dolog, de ilyen hangsúlyozottan leírva még nem láttam, és bennem sem "kristályosodott ki" ez a gondolat csak úgy magamtól).

Szóval  Nomad "door-to-trail" kategóriában korrekt darab, vegyes út/ösvény/némi sár felhasználásra jó kompromisszum. Brutális sárra viszont a stoplis jellegű Xodus sem az igazi - arra ott van pl. a Salomon Fellraiser vagy az Inov Mudclaw (http://fellrunningguide.co.uk/inov-8-mudclaw-300-2015-review/), ezek viszont kemény útfelületen nem olyan komfortosak és még gyorsan kopnak is.

Előzmény: gurtnis (173949)
Mr. Long Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173969

A Born to Run-t olvasom a napokban es abban is van par mondat egy komarol (a nevet elfelejtettem), aki szaunaba futopadozott a Badwater-ra. Nyilvan ez nem kivitelezheto, hacsak nincs otthon futopadod es szaunad. Bar vices lenne a Margit-szigeten korozni nyaron full melegitoben. :)

Előzmény: Ermak (173968)
Ermak Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173968

Marshall Ulrich ultrafutó honlapján pont tegnap olvastam a melegre "gyúrásról". Szerinte a szauna is hasznos a meleghez való akklimatizációban. Ő az első, aki körbegyalogolta a Death Valley-t szóval talán nem a levegőbe beszél...

http://marshallulrich.com/blog/heat-training-tips/

Más írásait is érdemes elolvasni.

Előzmény: Csempa (173965)
viktor a takarító Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173967

Köszönöm! Ez fontos nekem, magam is kutakodtam már ilyen adatok után. Az feltűnt, hogy ha rendszeresen edzek délben 30+ fokban, akkor (meghalok, majdnem meghalok, egész tűrhetően nem halok meg) javul valamennyit, de ez pl. nem esett le, hogy nem csak úgy általában nyáron kell edzegetni ilyen melegben is, hanem a verseny előtt két héten át folyamatosan, tervszerűen. 

Arra viszont rájöttem az elmúlt évek alatt, hogy a könnyű technikai trikó nekem rosszabb, mint egy könnyű technikai rövidujjas, mert a trikó gyorsan megszárad, alig takarja a testet, tehát nem hűt annyit, mint a póló és nem védi a testet a közvetlen napsugárzástól.

Előzmény: Csempa (173965)
Csempa Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173966

Nekem működni látszik. Mióta stabil cipőt hordok, azóta a jobb térdem kifogástalan, a bal viszont vacakol továbbra is. Valahol a térdkalácsomban / alatt érzem mindezt.

Ezt megelőzően mindkettő vacakolt, de kevesebbet futottam és nem is nagyon érdekelt, mert egyetlen esetet leszámítva nem fájt, és mindkettő ugyanazt produkálta, hát betudtam szimpla fáradtságnak. De mióta a jobb térdem teljesen rendben van, már zavarni kezdett ez a különbség, ezért keresgéltem valami kuruzslást rá. 

Előzmény: Spenót (173964)
Csempa Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173965

A "Relentless Forward Progess"-ben olvastam tegnap este a hőségben történő futásról és olyat ír, amit még nem olvastam máshol (igaz, kevés dolgot olvastam még erről a témáról):

Azt írja, hogy a bőrön át történő hűtésre használ sokkal több vér(plazmát)-t a szervezet és többek között, de jelentős mértékben emiatt csökken a teljesítmény. A hőséghez való akklimatizálódás során a szervezet a vérplazma mennyiségét akár 2 literrel is kibővíti. [...] Ehhez az ábra szerint kb 7 nap kell, a teljes acclimatizálódáshoz pedig (hr csökkenés, izzadás csökkentés, kiizzadt sók mennyiségének csökkenése, stb.) összesen 14 nap, beleértve a korábban említett 7 napot is. Mindezt pedig a hőségben ücsörgés csak kevéssé segíti elő, sokkal inkább a hőségben való intenzív edzés, s utána akár ücsöröghetsz is a hűvösben...

Azóta foglalkoztatott ez a kérdés, mióta augusztusban már 30 fokban sem jelentett igazán nagy gondot fölkocogni a Kolosyról a HHh-ra, pedig kb egy hónappal korábban még a 25 fok is nagyon megterhelt. Itt végre írnak okot és akklimatizálódáshoz szükséges időt is!

Spenót Creative Commons License 2016.11.23 0 0 173964

Érdekes, amit a sárkányos néni csinál. Ennyit végülis megér, hogy kipróbáljam. Köszi a linket! Nekem is a bal térdem szórakozik.

Amúgy a Dona kúrák használnak, erre még guggolást szoktam csinálni. Ez azért érdekes, mert amikor fáj, akkor nem esik jól. Ilyenkor kapaszkodva csinálom, hogy kisebb terhelés érje, de gyorsan javul tőle.

Előzmény: Csempa (173933)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!