Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65604

Rossz szokásodhoz híven félreérted a helyzetet. Itt nem volt vita. Én vettem a fáradságot és tájékoztattalak téged. Én ebben a világban élek, a nébih és a nébih ellenőrzések nekem a napi munka része. Szívesen kisegítek bárkit aki nem jártas ebben a témában.

Előzmény: Jocó0423 (65603)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65603

Nem vitázok tovább:)

Várjunk egy-két hónapot és térjünk vissza rá.

Előzmény: BZoltan (65601)
m-s-m Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65602

Különben, bármilyen témában, van itthon valódi, független, hiteles - ebben így nyilván a kritikusság is inkluzív - fórum? Ez eléggé érdekel; gondolom a kisebb szubkultúrák jöhetnek számba, valami egzotikus felületeken keresztül. Én kettőt ismerek, az egyik a harminc éve megszűnt Hifi Magazin, a másik neccesen ugyan, de a Totalcar.

Ja, vettem egy bort hazafelé, ha már Lidl és írtátok, hogy jobb híján elmegy, Szeleshát Pinot Noir 2015, rozénak ugyan már sötét, de ha 1000 forintos siller lenne, még örülnék is neki. Bónuszként kénszagú és kétezer. Nó.

Előzmény: BZoltan (65590)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65601

Tehát mégegyszer: az eljárásnak vége van és a szankció az, hogy 45 bort le kellett venni a polcról.

Ez a második legkeményebb szankció, ennél feljebb csak az van, ha zárolják a pincét. De már ezt a döntést is a Nébih főigazgatója hozta meg.

Ami most történik az az, hogy a Sauska megpróbálhatja a szankciók enyhítését elérni. De ez egy külön történet és mint már sokszor leírtam, ez a Sauska és a Nébih közötti ügy. Ennek az eszkalációnak a kimenentéről nem fogja egyik fél sem a nyilvánosságot értesíteni.

Rendőrségi ügy ilyenből csak akkor lehet, ha felmerül a bűncselekmény gyanúja. Kétlem, hogy erre sor kerülne.

Előzmény: Jocó0423 (65600)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65600

Bakker, ezt írtam: "büntetőügy feljelentéssel" nyilván rendőrségi, mi más lehetne?

De az eljárásnak nincs vége, hiszen ha nincs feljelentés, akkor is születnek szankciók! És ezt bizony ugyanúgy tudhatjuk mint a NAV szankciókat.

Előzmény: BZoltan (65599)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65599

Rosszul tudod a Nébih eljárások menetét. Ez nem bűnügy vagy polgárjogi eljárás. Bár szélsőséges esetben lehet olyan kimenete is. De azt már nem a Nébih végzi, hanem a rendőrség és az ügyészség.

A Nébih vizsgálatának a határozata megszületett decemberben és a törvénynek megfelelve ezt nyilvánosságra is hozták. Az ami ez után következik az a Sauska és a Nébih magánügye. Egyikünkek sem kötelessége nyilvánosságra hozni az ügy folytatását.

Ezt magyarázom napok óta. Ha valaki azért nem foglal állást mert azt hiszi, hogy még nincs vége az eljárásnak az téved. Az eljárásnak a nyilvánosság szempontjából vége van és a Nébih határozata az volt, hogy ezt a 45 bort levetették a polcoról a már sokszor idézett indoklással. Ennyi... Ahogy azt már írtam, most éppen a Sauska ügyvédjei izzadnak keményen, hogy valahogy kimossák a céget a balhéból. De mint látjuk ez nem igazán sikerül nekik.

Előzmény: Jocó0423 (65598)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65598

Egy vizsgálat határozattal végződik, vagy ha az ügy súlyosabb akkor büntetőügyként feljelentéssel.

Egyik se történt meg, illetve nem tudhatunk egyenlőre róla.

Addig nem akasztunk amíg nincs ítélet.

Előzmény: BZoltan (65597)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65597

Megnéztem meging a Nébih oldalát... még mindig ott van :) Szóval miben tévedek?

Ja... a Sauska még futhat pár kört. De ha tudta volna pótolni/javítani a Nébih által nehezményezett dolgokat akkor már visszarakták volna az átcimkézett borokat a polcra.

Előzmény: Jocó0423 (65596)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65596

Tévedsz.

Előzmény: BZoltan (65595)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65595

Én nem háborgok :) Azt pedig nem győzöm hangsúlyozni, hogy nem kell várni semminek a végét. Ennek már vége van. Ott a hivatalos tájékoztatás a NÉBIH oldalán.

Előzmény: Jocó0423 (65594)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65594

Zolikám elsietett a háborgásod! Várjuk ki a végét, lesz még fejlemény, hidd el.

Előzmény: BZoltan (65591)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65591

Ez nem egy hiba volt. A hiba az amikor az egy sima - egy fordított kötésmintában véletlenül két sima szemet kötsz :) meg az a hiba, ha az alsógatyámat fordítva veszem fel reggel. Az amit a Sauska csinált az rendszerszerű csalás.

Ha egy évjárat borai buktak volna le, akkor mondhatjuk, hogy bakker, hát abban az évben valami balfék csinálta a címkéket. Ha csak egy boruk bukik meg az is simán lehet hiba. De 5 évjáratból összesen 45 bor az azt jelenti, hogy az egész rendszerük teljesen korrupt volt.

Egy borászatnál a legalapvetőbb dokumentumok a származási, pinceköny és a forgalombahozatal engedélyek. Ezek egy borászatban olyanok mint a gépkocsivezetőnek a jogsi és a forgalmi.

Csak spekulálni lehet, hogy miért csinálták ezt.

Minden magyar bortermelő tudja, hogy a Nébih az elmólt időben egy lista alapján egyenként ellenőrzést tart minden borászatnál. Ezt el is mondják mindenkinek. Az a cél, hogy 2-3 évente kisebb vagy nagyobb ellenőrzés minden bortermelőnél legyen. Egyszerűen nem lehet kimaradni.

Végtelenül hülyének kell lenni ahhoz, hogy valaki annyira  a törvényen felülinek tartsa magát, hogy a legalapvetőbb szabályokra ennyire fittyet hányjon. Vagy végtelenül magabiztosnak, hogy rá nem fog sor kerülni.

Amúgy ez a botrány nagyon sok kérdést felvet...a legeslegfontosabb kérdés az, hogy a Bortársaság miért húnyt szemet?

Ugyanis minden bor nagykereskedésnek kötelező minden forgalmazott tétel forgalombahozatali engedélyét lefűzve tartani. Én is minden kereskedőmnek minden új tétel megjelenésekor elküldöm a Nébih engedélyt. Ha nem küldöm el, akkor kéri mindegyik. A Bortársaság nem kérte el? Ha nem, akkor miért nem? Ha igen, akkor mi szerepelt azon az engedélyen?

De ugyanígy felvethető, hogy a borvidék hegybírójának sem tűnt fel semmi? Ő megkapta a szüreti jelentéseket? Kiadta a származási engedélyeket? A Sauskánál ott van többszázmillió forintnyi technológia és egyetemet végzett borászok, jogászok serege és senkinek nem jutott eszébe, hogy valahol vezetni kellene a készletet? Még egy párezet literes kistermelőnek is amikor belevág az iparba az első lépés az, hogy elkezdi a pincekönyvet.

De ha a kereskedő és a hegybíró zavarodottságán még túl is lépünk van még egy durva terep... a bor konkrétan jövedéki termék. Pont mint a benzin, cigi és a szesz. Az, hogy nulla a jövedéki adója attól még jövedéki termék. Most változott a rendszer és ha nem akar a termelő akkor már nem kell a Vám és Pénzügyörség felé jelenteni meg rendelkezésre állni. De tavaly még simán jöttek az egyenruhás emberek és kőkeményen ellenőrizték, hogy pontosan ott van-e és annyi liter adott szesztartalmú jövedéki termék ahogy kell. Ezek a vámosok ha nem is olyan rendszeresen mint mostanában a Nébih,de időnkén be-be jelentkeztek kupászkodni. Azt gondolnám, hogy egy olyan cégnél ahol ezerhektós volumenben készül jövedéki termék gyakrabban is ellenőriztek. De az, hogy 5 évjáratnyi bora bukott le a Sauskának az bizony azt jelenti, hogy vámost ők soha nem is láttak. Őőőő, izé, hogy is van ez.

Szóval nincsen olyan nézőpont ahonnan ne lenne ez az ügy iszonyatosan büdös.

De persze a magyar borsajtó...az összes magazin és az összes magyra blog egységesen és intézményesen kussol erről a témáról. Miért???

Ha azt mondják, hogy  nem tudják, hogy mi történt azt kiröhögöm. Mindenki tudja ezt. A balhé másnapján izzottak a telefonvonalat, tucatnyi email, facebook üzenet prögött a színfalak mögött. Mindenki pontosan tudta, hogy mi a helyzet. A Nébih jelentése peidg egyértelmű.

Szóval nekem a belem kifordult ettől a cinikus cinkosságtól.

Előzmény: Jocó0423 (65584)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65590

Ezt értem és egyet is értek vele. De ezzel együtt továbbra sem látom a kritikus sajtóorgánumokat.

Előzmény: m-s-m (65583)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65589

Szerintem marhára amatőr ha egy kiskőrösi engedélyszámot rakok a palackjaimra, nem gondolod?

Előzmény: kifli (65587)
kifli Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65588

meg az is lehet h régóta csinálják oszt elkényelmesdtek...

Előzmény: kifli (65587)
kifli Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65587

ki mondta hogy amatőr módon csinálták? lehet h csk a jéghegy csúcsát látjuk...

Előzmény: Jocó0423 (65586)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65586

Ez OK, de ennyire amatőr módon? Én nem hiszek ebben, van itt más is szerintem.

Előzmény: kifli (65585)
kifli Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65585

lehet hogy egy 'ekkora'  (mekkora is?) ember a méretével arányos mértékben trükközött azaz hamisított bort. 

Előzmény: Jocó0423 (65584)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65584

Továbbra se értem, hogy egy ekkora ember, hogy követett el ilyen nevetséges hibát!

Hiszen mint kívülálló is tudom a metódust.

Szólok a Balaton melletti gazdálkodó barátomnak, hogy adjon már papírt x mázsa kékfrankos (példa) vásárlásáról, legközelebb majd én segítem ki.

Mindig van felesleges papírja mert ad el egy csomó szőlőt papír nélkül.

És nicsak, nekem van máris legális x mázsa szőlőm, amit gyorsan feldolgozok ugyancsak papíron és máris ömlik az Olasz olcsó must.

Hogy a faszba tudott lebukni? Ennyire amatőr volt? Most komolyan?

Előzmény: BZoltan (65582)
m-s-m Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65583

Szerintem bármilyen képződményt az őt létrehozó alap-okok szemrevételezésével lehet beazonosítani.

A nevezett blog esetében ez, ahogy látom, elsősorban az írók megnyilvánulási szándéka, illetve valamiféle pontosabban nem körvonalazott szakmai-irodalmi nívó megvalósításának vágya.

Ebből az lesz, ami ott látható, nesze semmi.

Aminek az alapszándéka maga az elfogulatlan kritika, az ez a topik. Olyan, amilyen, de itt nem marad meg semmilyen promóció, felszopás, felpuffasztott ömlengés. Ez van. :D

Előzmény: BZoltan (65581)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65582

Ott van benne a hivatalos szövegben, hogy mit csinált. A bor egyrészt jövedéki termék, másrészt eredetvédett élelmiszer, harmadrészt pedig egy bizalmi termék. Ezek miatt alapvető törvényi és fogyasztói elvárás, hogy minden palack bor eredete igazolható legyen és a szőlő útja a palackig követhető legyen.

Ezt a célt szolgálja a szüreti jelentés - származási igazolás - pincekönyv - hatósági forgalombahozatali engedély. Namost ezen négy közül a Sauska 5 évjáratának 45  borához egyetlen egyet sem tudott bemutatni.

A palackjain a szép szavakon túl egy alföldi pancsgyár  lőréinek kiadott engedély azonosítója szerepel. Olyan ez mintha a Szepsy aszúk a dankópista és a koccintól engedélyével kerülnének fogalomba.

A Sauska és a BT kommunikációja, hogy hát itt csak egy apró slendriánság történt akkor állná meg a helyét ha egy hónapon belül pótolják a szükséges iratokat és helyreteszik a pincekönyvet. Ilyen apró mulasztásokkor a hegyközségek és a Nébih is segítőkészek. Az, hogy két hónapja nem mond a Sauska semmit az annak az egyértelmű jele, hogy a palackokban olyan lé van aminek tényleg nem tudják az eredetét igazolni.

Tényleg nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez a botrány a modern kori magyar bortörénet legnagyobbja. Csak azért nem tud erről senki, mert a sajtó cinkosan falaz nekik. A Vincze Bélát aki egyetlen exportra szánt tételével megbukott ilyenkor már ízekre szedte mindenki és  évekig mindenki elhatárolódott tőle. Pedig csak annyi volt a bűne, hogy olyan módon tuningolta a borát ami bár tilos, de csak az exportra ellenőrzik.

Előzmény: Jocó0423 (65578)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65581

Bocs, de a hozzászólásodat úgy értettem, hogy szerinted létezik magyar borkritika. Ezért gondoltam, hogy megkérlek, hogy áruld el nekem is, hogy mi az és hol találom. Érdemi kritikának én a borrajongó blogot tartom, de az is csak egy nagyon-nagyon szűk körnek szól.

Előzmény: m-s-m (65580)
m-s-m Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65580

Én a saját nevemben tudok beszélni, és a saját véleményeimet el is mondtam. Nem aratott osztatlan sikert, ha emlékszel.

Előzmény: BZoltan (65574)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65579

Hogy mi lesz a Sauskánál azt nem tudjuk. Ha lesz valami azt majd nyilván meglátjuk

Ahogy sauska motivációja is rejtély. Ha lenne tökös borsajtónk akkor ezt is ki lehetne deríteni. Mondjuk ez nem a bloggerek dolga. 

Előzmény: Z-vitamin (65576)
Jocó0423 Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65578

Azért engem érdekelne a hivatalos szöveg mögötti tartalom is.

Talán te eltudod mondani, hogy konkrétan mit csinált Sauska Úr! Én mint kereskedő ezt azért nem értem mert lepapírozni dolgokat nem egy nagy ügy, pláne ilyen ismeretségi körrel rendelkező embernek.

Valamit valaki nagyon slendriánul csinált ha nem tudták legalizálni a csinálmányt.

Nekem úgytűnik egyébként, hogy pont a drágább palackok vannak veszélyben, hiszen ezeken lehet igazán keresni!

A kóstolás meg igen szubjektív dolog, simán átverhetők még a nagynevű someilerek is.

Előzmény: BZoltan (65573)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65577

Hogy mi lenne ha nem így lenne majd megbeszéljük ha nem így  lesz :)

De egyelőre maradjunk annyiban, hogy én napok óta nyelem loading személyeskedését (amibe most te is bekapcsolódtál ezzel a fantasy-val) miközben én sem loadingra sem rád egy rossz szót nem mondtam. Octopusra igen, meg is indokoltam, hogy miért.

Előzmény: Hepci (65575)
Z-vitamin Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65576

Te nem mondtad, én mondtam, ugyan mi másért csinálta volna az egészet? Viccből?

Nem a tesztbor papírjának valódiságát vontam kétségbe, én a bort kérdőjeleztem meg. Nyilván, ezek után külön iroda lesz a pincei adminisztrációra, naprakész lesz minden dokument, ha nem, akkor rajzolnak. 

Előzmény: BZoltan (65569)
Hepci Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65575

Ez speciel így van, de ha nem így lenne, akkor se "emlékeznél", mivel egy sajátos, csak rád jellemző értelmezési fogalomrendszerben létezel itt az éterben. :D

Előzmény: BZoltan (65572)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65574

Egy apróság elkerülhette a figyelmedet. Azt írtad, hogy "Állj meg. Hogy érted ezt, hogy nincsen kritika?"

Én megálltam és megkértelek, hogy segítsél ki engem és mutassad meg, hogy hol találom a magyar borkritikát.

Előzmény: m-s-m (65550)
BZoltan Creative Commons License 2018.02.10 0 0 65573

'ahol nem passzolnak a papírok, az csupán a bürokráciára való restséget jelenti.'

A borászatban nem így van.

Ha egy Nébih ellenőrzéskor (volt nálunk kettő is az elmúlt években) nem passzolnak a papírok akkor azok pár héten belül pótolhatóak.

A Sauska esetében nem az van, hogy nem passzóltak a papírok, hanem, hogy az égvilágon semmi papírjuk nem volt. nem tudom,  hogy mennyire vagy jártas a vállalkozói életben, de ha egy NAV ellenőrzéskor a könyvelésben nem passzolnak a papírok akkor max kapsz egy büntetést, de ha bejelented a NAV ellenőrnek, hogy hát éte évek óta nem vezetsz semmilyen könyvelést akor ott hatalmas balhé lesz és nem úszod meg apró büntetéssel. 

A származásikkal való trükközésről és a pancsolásról is szokott itt a topikban szó esni. Hangsúlyozottab _ITT_ mert persze a magyar borsajtóban erről sincsen sosem szó. De amúgy a Sauskát felmenteni ez alapján  az a whataboutism csimboraszója.

Előzmény: m-s-m (65570)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!