Keresés

Részletes keresés

Hbezy79 Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7437
Nem lehet valami jogi fórum, ahol ezt a hülye törvényt meg lehet támadni?

Tovább kérdés, hogy a halotti anyakönyvek 1920-ig kutathatók lesznek-e vagy sem. Hiszen abban nincs semmilyen utólagos bejegyzés.

Továbbá elég gázosnak tartom, hogy temetőket el lehet dózerolni akár a temető bezárása után 30 vagy kevesebb évvel, de az adatot azt 90-évig tilos kutatni?
Tehát a személy adatát jobban védik, mint magát a személyt!!
Az a baj, hogy ez nem másról szól, mint pénzről.
Hiszen adatot, csak az anyakönyvvezetőtől tudsz szerezni, persze eléggé borsos áron.

Sajnos ezzel az abszurd törvénnyel ellehetetlenítik az egész családfakutatást.
Hbezy79 Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7436
Persze, konkrétan milyen adat érdekel?
Előzmény: rkyra (7427)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7435
Senki nem nézi át egyesével. Ez a gyakorlatban úgy fog működni hogy a polgári anyakönyvek egyáltalán nem lesznek kutathatóak, hacsak valaki(k) meg nem támadja(k) ezt az idióta rendeletet vagy micsodát.
Előzmény: rkyra (7434)
rkyra Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7434
Köszönöm a válaszokat.

Felmerült bennem ez a jövő évi változtatás, hogy 90 évig nem lehet megtekinteni az utolsó bejegyzéstől számítva az adatokat. Ez hogy fog működni? Ki fogja átnézni azt a rettentő sok adatot, hogy kiadható-e az anyag, vagy nem? Mert a házasság utolsó rovatába sokszor feljegyezték, hogy mikor halt meg az illető. De ha az általam keresett személynél nincs ott, akkor...?

Vajon ki találta ki ezt az agyament dolgot?
erdospal25 Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7433
a gazdatiszt a régi Magyarországon, az uradalmak egyes részeit (major) vezette
Előzmény: rkyra (7427)
Norbi25Bcs Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7432
Én olyan kifejezéssel találkoztam, hogy "újmagyar muzsikus".
Ha jól tudom, Mária Terézia korában kezdték újmagyarnak nevezni a cigányokat. A kisebbségek beolvasztása, ezáltal az etnikai problémák csökkentése céljából egy időben tiltották a cigányok egymás közötti házasságát. Olyat is hallottam, hogy két magyar család közé egy cigány családot költöztettek, hogy a magyarok tanítsák őket veteményezni.
Ez kicsit OFF, csak eszembe jutott.
Előzmény: Törölt nick (7431)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7431
Többségében "új magyar"-ként hivatkoznak rájuk, de van ahol konkrétan leírják - rendszerint a családnév elé - hogy "cigány". A zsidókhoz az összeírásokban meg a nevük mögé odaírták hogy "Jud."
Előzmény: rkyra (7429)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7430
Egy pár helyen már találkoztam ilyennel, volt ahol azt is megadták, hogy hány generáció elteltéve házasodhatnak az unokatestvérek.
Előzmény: Norbi25Bcs (7424)
rkyra Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7429
Ajaj! Lehet itt kéne megállnom. :) Már akkoriban is így megjelölték őket?
Még jó, hogy pontosítanom kell ezt az adatot, mert a hófehér bőrömbe nem illik bele ez a dolog. :)))
Előzmény: Norbi25Bcs (7428)
Norbi25Bcs Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7428

rkyra,

 

csak a 3. pontra tudom a választ: cigányt jelent.

Előzmény: rkyra (7427)
rkyra Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7427
Sziasztok ismét!

Ma voltam először az Országos Levéltárban. Lehet csak velem kivételeztek, de csak 2 kérőlapon 5 tekercset kérhettem ki, így pont a számomra legfontosabb települést nem készítették elő. Majd legközelebb. Viszont mondhatjuk úgy is, hogy szinte semmit nem sikerült kiderítenem. Megtaláltam a dédszülőm összes testvérét, bezzeg őt nem. :( Gondolom másik településen született még... Azt hittem ez a dolog sokkal egyszerűbb.

Szóval újabb kérdéseim merültek fel:
1. A "Nemes" név takart valamit? Mert ha valaki nemes volt, annak csak volt rendes nemesi neve...
2. A gazdatiszt mit csinált?
3. Találtam az egyik születésnél egy érdekes bejegyzést, bár az eleje számomra olvashatatlan volt. Szóval .... "uj magyarok" Ez mit jelentett akkor? (1860-as évek)

Kedves Hbezy79!
Nem néznél meg nekem valamit a BAZ Megyei levéltárban? Borsodnádasdról kellene konkrét adat.
Norbi25Bcs Creative Commons License 2010.10.29 0 0 7426

Én is azt tapasztaltam, hogy ha az 1800-as évek első felében sok gyerek született egy családban, szinte kizárt, hogy mindnek ugyanúgy írták a vezetéknevét. :-)

Pl. Turi - Túri, Guti - Gúti - Guthy

Előzmény: Törölt nick (7419)
Hbezy79 Creative Commons License 2010.10.28 0 0 7425

Sziasztok!

Én községem Szirmabesenyő (Borsod-Abaúj-Zemplén) megye anyakönyveit dolgozom fel. eddig 1910-1929. dolgoztam fel teljesen.
Még kihasználom a helyzetet és novemberben vagy decemberbe még megyek BAZ levéltárba (MEZŐCSÁT) kutatni.
Norbi25Bcs Creative Commons License 2010.10.28 0 0 7424
érdekesség (lehet, hogy csak számomra): instrukciók az anyakönyv vezetéséhez Gyulaváriból az 1830-as évekből
rkyra Creative Commons License 2010.10.25 0 0 7423
Így már érthető. Akkor inkább telefon. De ha kikérek egy rakás települést, akkor csak lesz, ami bent van. :))
Előzmény: Törölt nick (7417)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.25 0 0 7422
Talán lesz olyan, akinek ez új információ:
a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár internet segítségével kutatható (fizetős, de príma) anyagai.
kicsifura Creative Commons License 2010.10.25 0 0 7421
Bocsi, az előzőben nem voltam teljesen egyértelmű. Szerintem is a vér szerinti apa kötelező, elvégre erről szólna a dolog, a másik meg a szabadon választható.

Nagyon hétköznapi családnév ükapáméké, szóval elírás ott nem valószínű. Egyébként az én vezetéknevem is ilyesminek az eredménye. :)

Egyébként az általad felsoroltakkal is sikerült már találkoznom pl.: Fátli-Feitl. Betűk felcserélése: Kondor-> Gondor, Goldfinger -> Koldfinger
Ugyanúgy megvoltak a vezeték és keresztnév cserék az egyáltalán nem hasonlító nevekkel..

Pont a törvénytelen gyermeknél ( a problémás családomnál, náluk aztán minden előfordult..) nem is vettem elsőre észre a bejegyzést, mert egy teljesen más, még csak nem is hasonlító vezetéknév volt az anyához beírva és az volt utólagosan átjavítva a jóra. És ilyen esetekből sem egy volt..
És szintén ez a család amiben már államinál egy napon! házasodott két gyerek, az elsőnél még Szeli a vezetéknév (korábban így szerepelnek) a másodiknál már Zeli és ezentúl végig Zeli is marad.

Nagy rejtély volt még szépanyám neve. Aki született, mint Mariana Rosina, de első házasság kötésekor, az elsőszülöttnél, és egy családi iratban is egy elég érdekes néven (Simphorosa / Szinforóza ) szerepelt, amiről később kiderült, hogy annak a szentnek a neve, amelyiknek a napján született. Talán megtetszett nekik és azért használták.

Milyennincs:

A családnév a Mátay és Gutorfölde a település ahol nagy számban éltek (először 1696-ban tünnek fel, ottani földbirtokos család) Mivel a családfámon rajta kívül még két gutorföldei Mátay szerepel ezért volt egyértelmű számomra, hogy elsőként ott keressem. Persze azért más településen is találkoztam ilyen vezetéknévvel!

Igen, igen, tudom legyek egyértelmű, igyekszem majd ezentúl erre odafigyelni. Nem ez az eső alkalom, hogy figyelmeztetnek rá.
milyennincs Creative Commons License 2010.10.25 0 0 7420

Szervusz!

írod: "Egy másik ágon a feleség családneve alapján egyértelműen beazonosítható volt a település ahol születhetett, meg is találtam a házasságot, ahol szerepel az életkora és származási helynek megnevezve az adott település, ennek ellenére sem a megadott életkorból visszaszámolt évben, sem előtte-utána 5 évben nem találtam meg a születését."

 

Az ún. lakosnevek nem az adott toponíma helyszínén képződnek a toponímából. Azaz nem (Jász)árokszálláson lesz valaki Árokszállási, s nem a Mátrában Mátrai. Az ún. névváltás itt, eme általad kutatott helyen vagy ezt megelőzően, de az onnan történt elköltözés után történt.

 

A példát kérlek pontosítsd, mert nem egyértelmű számomra. "...meg is találtam a házasságot, ahol szerepel az életkora és származási helynek megnevezve az adott település..."

A házassági anyakönyvben a bejegyzés időpontjában az illetősége, azaz az akkori állandó lakhelye van feltűntetve. Mivel általában a lányos háznál tartják az esküvőket, esetünkben pedig - úgy néz ki mégsem - valamilyen (vagyoni)megállapodásnak kell a háttérben lennie. Kérlek írjál konkrétan adott településekről, névvel, nem szemérmes műfaj ez.

Előzmény: kicsifura (7414)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7419
Benne van a pakliban, hogy esetleg nem került feljegyzésre a keresztelés. Egy-két településen a 18., de még a 20. század elején is előfordult, hogy a pap tintázott, aztán nagyívben leszarta az anyakönyv vezetését. Vagy máshol született, de abból az időszakból nincs már feljegyzés, vagy elírták az apa nevét, stb. Bemondásra történő lejegyzés utján keletkezhetett elég sok változata a családneveknek, néha egészen hajmeresztő dolgok is születnek, sokszor átköltik a vezeték- és keresztneveket is: Eulália -> Ilona, János -> Gábor, Pollák -> Bolland, Uitz -> Ujcz - ezekkel mind találkoztam!
Előzmény: kicsifura (7414)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7418
Értelemszerűen a vér szerintit.
Előzmény: rkyra (7413)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7417
Az email-re nem válaszolnak, hanem a kért filmeket kiírják a kérőlapra és gondolom a levelek érkezési (időrendi) sorrendjében viszik le őket a raktárba és készítik elő ezek alapján a filmeket. Ha valaki gyorsabb volt, és korábban kérte azt amit szerettél volna, akkor pech. Ha helyben van kiadva a film, azt a számítógépes rendszerben látja az ügyintéző, azonban ha vidékre van kiadva (aktás), akkor nem látja, vagyis azt hiheti hogy szabad, közben nem. Célszerű esetleg előtte odatelefonálni, hogy valójában mennyi filmet készítettek elő a nevedre.
Akkor jeleznek csak vissza emailben, ha a kérést nem tudják már teljesíteni állományrevízió (aug. 1-23) vagy hosszabb szünetek (pl. karácsony-újév közti) idején. Ilyenkor rendszerint a szóbenforgó időszak előtti 3-4 munkanapban már nem lehet újabb filmeket kérni, ha jól emlékszem.
Volt olyan mikrofilm, amire 4 hónapig vártam hogy megérkezzen vidékről (hosszabbították a kölcsönzést, gondolom), majd amikor megnéztem, kiderült, hogy nem is ott van feljegyezve a keresztelés.
Előzmény: rkyra (7412)
kicsifura Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7416
Hát, igazából ő speciel nemesi származású, és így könnyű volt, mivel hozzáférhetőek a nemesi összeírások. Szóval megnéztem a férj településéhez legközelebb eső települést ahol olyan nevű nemest összeírtak. És ha ott nincs akkor a következőt stb.

Másik esetben tudom hogy az anyát Bókaynak hívták (sajnos plébános csúnyán írt lehet hogy begörbülő hasú D betű és akkor Dókay :S) akit keresek az Újlakon született, amiből nagyon sok van, de szerencsére az egyik pont Bókaháza mellett.. szóval ebben az esetben majd szerintem itt fogom kezdeni a keresést. persze nem biztos, hogy igazam lesz, de mivel semmi más támpontom nincs innen fogok indulni.

Én találkoztam olyan kutatóval aki a vér szerinti és a nevelő apa ágát is végig vezette. Szerintem nézőpont (és szabadidő) kérdése, hogy hogyan csinálod.
Előzmény: rkyra (7415)
rkyra Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7415
Én még a vezetéknév alapján nem is kerestem rá településre. Azt nem jóval korábban kezdték el alkalmazni? Mármint, hogy a településről kapta valaki a nevét. Pedig van jó pár ilyen nevű felmenőm.

Milyen galád papra találtál. :))) Ilyet tenni szegény apukával, miközben ő el akarta titkolni... :))


BORSOD MEGYEI Levéltárban nem keresgél valaki? Kellene nekem 1 adat. Sajnos én csak budapesti és országost tudok felajánlani cserébe.
Előzmény: kicsifura (7414)
kicsifura Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7414
Helló!

Én is csak pár hónapja álltam neki az ősök kutatásának. Képes voltam (persze csak nagyjából) végignézni az összes eddigi hozzászólást, hát pár estém ráment :), sajnos nem találtam senkit aki arrafelé kutatna ahol én ,de hasznos információkat találtam amik segítettek.

Bocsi ha hosszú leszek, de megpróbálom összefoglalni a nemrég felmerült dolgokról a saját tapasztalataimat.

Ükapámat én sem találtam meg születési anyakönyvben, pedig a család 1757 óta biztosan azon a településen él. A bátyját (elsőszülött) ezen a településen és az anya születési helyén is bejegyezték, sajnos ükapámat és a húgát nem. Születési dátumukra is csak tippelni tudok, mivel szerencsére megérték az állami anyakönyvezetés bevezetését és ott szerepel az életkoruk illetve szülők neve.

Egy másik ágon a feleség családneve alapján egyértelműen beazonosítható volt a település ahol születhetett, meg is találtam a házasságot, ahol szerepel az életkora és származási helynek megnevezve az adott település, ennek ellenére sem a megadott életkorból visszaszámolt évben, sem előtte-utána 5 évben nem találtam meg a születését.

Megint másik ágon csak az 1887-ben született fiút találtam meg, pedig az anya hagyatéki papírjában felsorolt gyerekek alapján előtte is kellett születnie kettőnek. Illetve tudom hogy dédanyám 1893-ban született és őt sem találtam meg. Szerencsére a gyerekek itt is már az állami anyakönyvezetés alatt házasodtak és itt szerepelt hogy dédanyám mikor született és a település is, tehát helyileg is jó helyen voltam, egyszerűen csak nem jegyezték be. Korábbi gyerekekről utólag kiderül, hogy még a házasságkötés előtt születtek, talán ezért nem szerepelnek. Ők egyébként egy elég problémás ág! Szülők születési helye is onnan derült ki, hogy bizonyosan véletlenül :) anyakönyveztek pár gyereket az 1900-as években. A megadott településen megtaláltam, hogy az anya „törvénytelen” gyerek. Az apa születési helyén nem találtam több testvért sem azonos vezetéknevű másik családot tehát sejtettem, hogy gyakran költöző család lehet. Ami be is igazolódott mivel teljesen véletlenül jó pár kilométerrel odébb élő másik ág halálozási adatainak keresése közben előkerült. Ott meg volt adva származási helynek egy harmadik település ahol viszont nem találtam meg.

Jah „törvénytelen” gyerekek: volt szerencsém egy olyan településhez ahol néhány kivételtől eltekintve ahol apa helye üresen volt hagyva, a pap beírta valószínűleg anyuka állítása alapján az apát, majd pár vonallal áthúzta, de attól még teljesen olvasható maradt a név. És ez túl gyakran ismétlődött ahhoz, hogy véletlen legyen. :)
rkyra Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7413
Visszatérve a korábbi kérdésemre, ha egy gyereket örökbe fogadtak (haláleset miatt?), de kideríthetők az igazi szülők, akkor melyik ágat kutatnátok?
rkyra Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7412
Na kezdek kétségbe esni, hogy nem is lesz ez olyan egyszerű. Én még mindig a férjem adatait kutatom, ami még így az 1700-as évek végén is csak egy település. Viszont az enyém.... olvasva téged, nem lesz egyszerű.

Én most valamelyik nap átutaztam fél Budapesten, hatalmas dugóban, és ca. 1 perc alatt megtaláltam, ami kellett nekem. Kicsit bosszantó volt, emiatt ennyit utazni.

Ha előre kikérek e-mail-en filmet, akkor azt jelzik, hogy nincs bent, nem? Akkor nem kell feleslegesen utaznom.

Ráadásul olyan rossz állandóan várni valamire. Hogy össze tudja az ember szervezni az időt egy-egy órára ehhez.
Előzmény: Törölt nick (7410)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7411
Ha először mész a MOL-ba, akkor azonnal hozzák a filmeket, ha már nem először vagy ott, akkor másnapra. Legalábbis 2008-ban még így volt.
Előzmény: rodokmen (7403)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7410
Szerencsém volt, mivel egy harmadunokatestvéremtől megkaptam az infót, hogy hol született, de ettől függetlenül ahol élt ott is megnéztem a halotti bejegyzéseket - egyik testvére és apjának testvére is vele együtt költözött - így egyiküknek, aki 1895-1906 között hunyt el, megvolt a születési helye, ezalapján is lehetett már következtetni hogy merrefelé kell keresgélni a többi rokont. Szóval az unokatestvérnek köszönhetően nem volt olyan nagy munka.
De volt már olyan eset, hogy egy házasság kb. a 30-40. helyről került elő Pest megyén belül, most pedig egy születést keresek, amit eddig szintén legalább ennyi helyen megnéztem. Ezesetben is jobbra-balra költözgettek szinte évente, úgyhogy gyakorlatilag követhetetlen a dolog...

Én úgy szoktam "rulettezni", hogy két kérőlapra kérem ki az 5-5 filmet és úgy nézegetem, így csak kétszer kell fordulni. Érdemes úgy elosztani hogy ha mondjuk X településről több tekercs van, az lehetőleg egy lapon legyen, így egyben tudod őket használni visszaadási-ujrakikérési macera nélkül. Ha egy település ráfér egy filmre, akkor 10 ilyen kis települést is meg tudsz nézni egy alkalommal. Ha a gyorsan haladsz, mert kicsi a falu és kevés a bejegyzés, akkor bosszantó tud lenni hogy csak 10 filmet lehet egyszerre kiírni, hiszen többet is meg tudna az ember nézni egy alkalommal így célirányosan dátumra, időszakra keresve. Ilyen esetben ez az átka a dolognak, hogy többször kell csak egy-egy órára kiutazni a MOL-ba (arról nem is beszélve ha peched van és minden általad kért film már másnak ki van adva)

Az pedig mindegy hogy egy lapon milyen filmek szerepelnek, lehet akár A 1, A 456, B 123 és X 56789 együtt, nincs megkötve hogy települések szerint kelljen egyben kikérni, hanem simán felírod az érintett településnek és azon belül a megfelelő időszakot tartalmazó film[ek]nek a jelzetszámait, oszt' los geht's!
Előzmény: rkyra (7408)
tanuló08 Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7409

Sziasztok!

Elkezdtem a családfa kutatást,az ükapám törvénytelen gyermek 1867-ben született .Az anyja után kapta a vezetéknevét.Kilencen voltak testvérek ők szintén törvénytelenek.A szépanyámhoz az volt írva,hogy magánzó.Helyrajzi számot tudtam még kideríteni,ami az ükapám házassági papírjára volt írva az anyja neve mellett.

Ha a földhivatalba megyek talán tudnak valamit mondani,hogy kié volt az ingatlan.Jól sejtem?A magánzó csak nem "azt" jelenti?

rkyra Creative Commons License 2010.10.24 0 0 7408
Köszönöm, igen már írtad ezt, és aztán mikor keresgéltem rá is jöttem.
Viszont ez új infó volt, hogy egyszerre mennyi lehet nálam, és azokat egybe is kell visszaadnom.
De végül is, ha 4 lapon kérhetek ki, akkor ha kicsi a település, akkor 4-et is meg tudok nézni, valamint egyben visszaadni.

És azt a 150 km-re lévő felmenőt hogy találtad meg? Teljesen véletlenül? És eközben az összes települést végignézted??? Nálunk már eleve a szüleim között is 300 km volt a távolság. Ráadásul régen a munka után vándoroltak az emberek.
Előzmény: Törölt nick (7406)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!