Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5369

Szerintem a kemencéd hibája az üvegcserép. Ha helyette egy lépésálló ásványgyapot szigetelést tennél sokkal jobb lene a kemencéd. Nagyon sok kemencét megnéztem és egy speciális hőmérővel megmértem a kemence alját és a tetejét. Volt olyan melyiknél 70-80 C fok volt a külömbség az alja és a teteje között, mikor késsz volt a fölfűtés. Egy óra múlva ez a külömbség még tovább nőt. Nem vagyok ellenére a hagyományoknak de ha  használni is akarjuk a kemencét akkor föl kellene adni már ezt az üvegcserepes dolgot.

Előzmény: BöPö (5368)
BöPö Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5368

Köszönöm mindenkinek! Azt hiszem kipróbálom a perforált lemezt. A kemencém "kolesz" tervei alapján készültek, vagyis arra hasonlít a legjobban. Az alján föld van, rajta 30-40 centis üvegtörmelék, homok majd híg agyagba ágyazott tégla.

Előzmény: alfi13 (5359)
zolko8402 Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5367

Igen a tűztér aljára gondoltam!

A belsejét nem kendted le semmivel?? Már mint a tűztérrre gondolok!

Mert olvastam hogy le szokták kenni vízüveggel!

 

 

Előzmény: beetee (5366)
beetee Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5366

A nagy méretű tégla kibírja?

 

Mit? A tűztér aljának? Ott van a leghűvösebb a tűztéren belül.

Minden a tégla minőségén múlik. Ha régi, csengőhangú, még békebeli téglád lesz, az jó. Mindegy, hogy nagy, vagy kisméretű. Az újkori, szalagon készült téglagyári vackok adják meg magukat.

Én összeguberáltam bontásokból a hozzávalót. Szinte mind pecsétes volt. Maga a kemence teste nagyméretűből készült, a tűztér kicsiből, ugye másfél sorral. Ennyi anyagom volt.

A legjobb téglákat a tűztérre, a bukóra, a kéményre, és a többi szerkezeti elemre érdemes felhasználni, ebben a minőségi sorrendben.

 

Előzmény: zolko8402 (5365)
zolko8402 Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5365

A könyvet meg köszönném ha el küldenéd hornyakzoltan84@gmail.com.

A nagy méretű tégla kibírja?

Én régi kisméretűből tervezném mindenhol (ami égetett tömör tégla)!

Szerinted ki bírja vagy inkább samott vagy nag méretű a jobb?

 

Előzmény: beetee (5363)
pepadoki Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5364

Szia Cassul454!

Ezt Te magad készítetted?

Most építettünk egy majd 60m2es fedett "dühöngőt", ami félig nyitott.

Oda szeretnénk készítettni egy kemencét, grillezőt, bográcsozót és sparheltet.

Érdeklődni szeretnék, hogy mindezt meg lehet oldani egy kéménnyel?

Köszönöm válaszod!

Peti

Előzmény: cassul454 (5322)
beetee Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5363

Tűztér alja nagyméretű, régi tégla az üvegen híg agyagba téve és száradás után síkba csiszolva.

Boltív (melyik?) a donga boltozata a tűztér fala? Az kisméretű régi régla egy sor az oldalával, egy sor a lapjával. 12 cm + 6,5 cm, agyagba téve.

Illetve a donga és a kémény találkozásánál, ahol a tűztér ajtaján átbukik a meleg, láng, ott van a képeken látható vassínbe, áthidalóban egy sor samottégla. Mégis csak ott a legnagyobb a hőterhelés.

 

A kéményet az előlről veztted vagy hátulról?

 

Ezt nem értem, nem látszik? Elsőkéményes. Az között indul a kémény, ahol a tűztér ajtaja és a a kemence külső ajtaja van. nincs vezetve sehová. A tűztérből a kijövő füst rögtön a kéményben találja magát.

 

Üveget kb. 15-20 cm-t tettem bele. Legalább elfogyott.. :)

 

Megvan otthon pdf-ben a Sabján- könyvem, meg még egy másik hasznos is, ha kell elküldöm, de rákereshetsz, biztos fent van valahol a neten. Előbb olvasd el, aztán állj neki.

Előzmény: zolko8402 (5360)
ZsuR Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5362

Tegnap a terrakotta lapon sutottem pizzat - elomelegitettem a sutovel egyutt es mikor meleg volt akkor tettem ra a pizzat.

Előzmény: ZsuR (5361)
ZsuR Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5361

Milyen a kemenced alja?  Mibol van? Ko az alja a tuzternek, nem?

 

Ha kovet hasznalok, akkor nem azzal teszem be a sutobe a pizzat - elomelegiteskor teszem bele...(Mert a suto vagy a grill racsos...).

 

Tegnap csinaltam eloszor az agyag lapon pizzat - sokkal finomabban sult meg az alja mint a graniton!!! Ropogos, de nem egett, kemeny.  Igazan jol sikerult!!!

 

 

Előzmény: beetee (5356)
zolko8402 Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5360

Nagon teteszik!

 

Viszont lenne pár kérdésem, a tűztér elját és a boltívet miből raktad ki ill mivel ragasztottad össze?

A kéményet az előlről veztted vagy hátulról?

Milyen vastagon tettél üveget bele?

 

Előzmény: beetee (5349)
alfi13 Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5359

Hogy néz ki a kemencéd alja milyen vastag és mi van alatta hőszigetelőnek?

 Az alsó része a kemencének nem akar melegedni mivel a meleg fölfele száll, De van egy módszer hogy melegebb legyen a fölfűtés végén a kemence alja ,az hogy mikor kezd parázs lenni az égőtérben akkor sokat kell a parazsat oda vissza tologatni egy célszerszémmal felénk ezt "kuruglának" hívják nem tudom tudod e miről van szó ez úgy néz ki mint amivel a maltert szokták régen kézzel keverni.

Előzmény: BöPö (5345)
alfi13 Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5358

igen szerintem is a meleg füst a gyenge pontja mert atól megromlik a füstölni való.

Előzmény: beetee (5357)
beetee Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5357

A fölső ajtó mögött egy kis füstölő van.

Három vasrúdra lehet akasztani az árut.

 

Bevallom ezt még nem próbáltam ki, nem nagyon volt időm, tetőtérbeépítés, és trónörökösök érkezése miatt...

 

Ráadásul tényleg a majdani próba fogja megmutatni mennyire használható, mert attól tartok a tűztérbe begyújtva kicsit meleg lesz a füst, így majd alulról kell pár méter csövön keresztül odavezetni a hideg füstöt, de lehet jó lesz az első variáció is.

Próba-kemence. :)

Előzmény: alfi13 (5350)
beetee Creative Commons License 2012.07.16 0 0 5356

Úgy értem kemencében használva macerás a plusz kő. Ha már kemencés fórum...

Ha berakom már felfűtéskor, akkor útban van, ha utána, akkor hőt von el.

Ha ezzel teszem ki-be a pizzát, akkor nehéz, ha erre, akkor minek, hiszen ott a tűztér alja...

 

Elektromos sütőben van benne ráció.

 

Előzmény: ZsuR (5355)
ZsuR Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5355

Nem igazan maceras... bemelegites elott beteszed a sutobe... ennyi.  Ha meleg, akkor rateszed a pizzat...

 

Vettem egy ilyen izet (itt pizza peelnek mondjak) es jo alaposan beszortam kukorica liszttel.

A pizzatesztat kinyujtom - es rateszem, szepen formara igazitva.

Jon a szosz (ha szosszal megy es nem ricottaval), es ami meg kell ra. Ez a kepen "mekszikoi - sult daralt hussal, hagyma, paradicsom, cilnatro - frissen, es sajtok a tetejen.  A ko meleg volt, igy hamar megsult.

 

Most is eppen azon ugykodok, hogy csinalok egyet.  En szeretem csak szosszal es sajttal, igy az egyik az lesz.

Lehet a masik sult szalonnas.

Előzmény: beetee (5354)
beetee Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5354

Akkor ott a baj.

A gáztepsi (a vastag zománcos, ha nem tévedek) rendkívül jól leszigetelte az alsó hőtől a tésztát, és amíg a vas fel nem melegedett, addig nem is sütötte. Az pedig idő, ami alatt a felső része megég.

A  legjobb a sütőtérbe vetni a pizzát egy jó lapáttal. Ehhez jól el kell találni a tészta álagát és a vetőt is tudni kell kezelni.

Vagy a már ajánlott lyuggatott, nagyon vékony anyagú pizzasütők.

Esetleg a kő, amit Zsur említett, de azt szintén jól fel kell melegíteni. Szerintem macerás.

Előzmény: BöPö (5351)
ZsuR Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5353

Lehet kapni agyagbol egetett pizza suto lapot, vagy egyszeruen egy 30x30-as granit lapot kell venni... igy a sutoben is tokeletesre lehet sutni a pizzat.

Előzmény: ZsuR (5352)
ZsuR Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5352

En csak csorgatom a nyalam a sok szep kemence lattan... micsoda szepet tudtok epiteni!!!  No es ami a lenyeg, milyen finomakat suttok benne.

 

Nekem nincs, es valoszinu nem is lesz.  De... pizzat mar sutottem kinnt, a grillen - a kemenceben persze, hogy sokkal finomabb lesz.

 

Amit most tanultam, ami a vizvalasztoja az "otthoni" es a "profi" pizzanak... az a teszta kinyujtasa.

Sokfele utmutatast latni az interneten - nekem ez hasznalt.  

BöPö Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5351

Gáztepsiben volt, az egyik vékony volt, a másik kicsit túlkelt...legközelebb megpróbálom tepsi nélkül.

Előzmény: beetee (5348)
alfi13 Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5350

Nagyon szépen néz ki a fölső részet mire használod? Egy kicsit sok ez a 4 órás fölfűtés az én régi kemencém is kb enyi fütést igényelt. Az uj kemencémnél pár dolgot megváltoztattam és most max 1óra---- 1óra 20 perc alatt fölfűt a kemencém. Amit megváltoztattam elhagytam az üvegcserepet helyette lépésálló ásványgyapotot tettem és a kemence égőterét 15cm falvastagságura készítette, és szigeteltem a külsejét ahogy Te is tetted. A fölfűtés utam kb 3 óráig tartja a sütési hőmérsékletet.

Előzmény: beetee (5348)
beetee Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5349

Feltöltöttem a sajátom építését.

Nem nagyon válogattam, van ami többször szerepel...

https://picasaweb.google.com/103230269084265265710/Kemence

 

 

Előzmény: zolko8402 (5344)
beetee Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5348

Én négy órát fűtöm a sajátomat... :)

 

Csak simán a lesepert tűztér aljára tetted a pizzát, vagy valami tepsin vol, esetleg sütőlemezen?

 

Van olyan speciális pizzasütő lemez, ami lyuggatott, hogy az aljzat hője átsüsse a tésztát...

 

Minden más csak akadálya annak, hogy jó legyen.

 

 

(vékony, vagy vastagtésztás volt?)

Előzmény: BöPö (5345)
beetee Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5347

Vagyis hagyományos elsőkéményes? :)

 

Ha a tűz- illetve sütőtérből nyílna a kémény, akkor kell egy csappantyú, amivel a tüzelés befejeztével elzárod az áramlást, mert különben kihúzza az összes hőt... kéményhatás.

Hagyományos elsőkéményesnél ez a csappantyú maga a tűztér ajtaja.

Előzmény: zolko8402 (5344)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.07.15 0 0 5346

"..A tűz ill a sütő térből nem nyílik kémény hanem az ajtónál van közvetlenül!."

Ne haragudj, hogy nem tudom "értelmezni". (nálam is a kemence kémény a búbos ajtaja előtt van..))

Előzmény: zolko8402 (5344)
BöPö Creative Commons License 2012.07.14 0 0 5345

:-))..és azt hogyan oldjam meg? Több mint 2 órát fűtöttem...

Előzmény: skarabeus01 (5337)
zolko8402 Creative Commons License 2012.07.14 0 0 5344

Most néztem egy ismerős kemencéjét!

Érdekesen oldotta meg!

A tűz ill a sütő térből nem nyílik kémény hanem az ajtónál van közvetlenül!

Ő kikente belülről vízüveggel kéttszer a sűtőteret!

 

 

Előzmény: skarabeus01 (5343)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.07.14 0 0 5343

 Magam (bubosról lévén szó) alól tettem egy 10 cm es közetgyapot szigetelést erre száraz homok, majd 15 cm vastagon 6mm-es fémhulladék ../belerázva a homok. Majd egy vízes agyag réteg, erre a 2x-i samot réteg. Mihelyt sütöm benne teszek fel képeket.

Előzmény: zolko8402 (5342)
zolko8402 Creative Commons License 2012.07.14 0 0 5342

Köszöönm szépen a vélemény meg osztásokat!

Viszont fel merült még pár kérdésem!

Mi a véleményetek az üvegről a tűztér alá?

Illetve a tűztér alatt beton és arra a tégla??

 

Előzmény: kékled (5340)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.07.14 0 0 5341

Az enyém alja is samott. A cserépkályhából kibontott samotot építettem be 2 sorosan, alól a 2,5 cm vastag, majd rá az 5 cm-es. Híg agyagba, sóval dúsítva.

Előzmény: kékled (5340)
kékled Creative Commons License 2012.07.14 0 0 5340

Én samott téglából csináltam a tűzteret, a tűztér alját, a búbot....jobban, tovább tartja a meleget.

Sopro kemence falazó habarcsot használtam, nem olcsó, de jó...

Előzmény: zolko8402 (5339)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!