Keresés

Részletes keresés

taffy Creative Commons License 2007.11.19 0 0 302
Kérlek küld el nekem is a tájékoztatót.
Köszi
Előzmény: kalmárkata (300)
kalmárkata Creative Commons License 2007.11.19 0 0 301
juj! a táblázat nem ment jól át, nem is így néz ki :((
Előzmény: kalmárkata (300)
kalmárkata Creative Commons License 2007.11.19 0 0 300

AdagolásEgységárVajkultúrák200U/tasak50U/tasak50U/tasak 200U/tasak50U/tasak200U/tasak  </P>

3.777 Ft/tasak

1.800 Ft/tasak

3.777 Ft/tasak

 

 

Ez csak egy példa belőle.

 

 

Kovi: A vajkúltúrát mire használják?

kalmárkata Creative Commons License 2007.11.19 0 0 299

Sziasztok!

Most beszéltem a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet, mosonmagyaróvári részlegével. Ez az az link, amit Kovi adott.

Küldtek egy termékismertetőt, árakkal, akinek kell szóljon átküldöm. Még nem néztem át, hogy mik vannak benne, most nézem, de biztos hasznos.

Szóval, akinek kell szóljon

kovimann Creative Commons License 2007.11.19 0 0 298

Szia 8472-es faj!

 

Húú, megél a joghurtkultúra a bolti tejben!!! Az igen!! :)))

Nehogy sértésnek vedd! Örülök, hogy sikerült!

Szívesen!

Előzmény: 8472-es faj (297)
8472-es faj Creative Commons License 2007.11.18 0 0 297
Elkészítettem én is a joghurtot. Minő szentségtörés, bolti tejből. De jó lett. Szeltem bele trópusi gyümölcskoktélt és szórtam bele porcukrot. Fenséges íze lett. A bolti sehol nincs ehhez. Kovimann, köszi a receptet! :-)
kovimann Creative Commons License 2007.11.17 0 0 296
Szia Kalmárkata!

Bocsi, talán azért maradt ki mert ezt kapásból nem tudtam. Megnézem amjd a számlát és írom!
Igen, onnét veszem! Sokkal olcsóbb mint az anivet!
Előzmény: kalmárkata (295)
kalmárkata Creative Commons License 2007.11.17 0 0 295

Köszi a választ!

 

Viszont erre nem válaszoltál:

 

Kovi: Te mennyiért veszed az oltót és a kultúrát?

Ott veszed, aminek linkjét betetted?

Előzmény: kovimann (291)
kovimann Creative Commons License 2007.11.17 0 0 294
Szia Nati23!

Örülök, hogy működik a joghurt! Melglátod majd milyen finom lesz! :)
Oké küldök képet, de csak hétfő este tudom megoldani legelőbb!
Hol tárolod a sajtokat, nem túl nedves, párás helyen? Próbáld meg kicsit szárazabb helyre rakni! Hőmérséklet rendben? Nekem nyáron volt rá példa hogy a meleg miatt kiverte a sajtot a tejzsít, törölgetni kellett,(izzadt szegény) :))
Eger az nagyon szép hely, tavaly jártam ott! :) Ott rendezték meg az Országos Felsőoktatási Tudományos Diákköri Konferenciát, 2.helyetsikerüét elhozni. :)
A kaukázusi kefír készítéséhez szükséges a kefírgomba.
Legjobban a karfiol virágzatához lehetne hasonlítani, fehér színű, fura nyálkás gomba. Szívesen adnék belőle, mert ez folyamatosan sarjad. 7dl üvegne szoktam készíteni, van benn körülbelül egy marék gomba és rajta durván fél liter tej! 1 nap alatt kész is a Co2 vel dús kefír! Google-ben találsz róla sok infót! Állítólag nagyon egészséges.
Akkor a képet majd küldöm!
Előzmény: Nati23 (293)
Nati23 Creative Commons License 2007.11.17 0 0 293

Szia Kovimann!

 

Bocsi, hogy lemaradt a válaszom. Mi Heves Megyében lakunk, Egerben. A tanya Egertől nem messze van. Igen készül a joghurtom, vagyis már natúr állapotban elkészült, most már belerakom a gyümölcsöket, ahogy tanácsoltad. Már így is nagyon szuper. Megköszönöm ha leírod a kaukázusi kefíred receptjét is. Ha az is olyan kiváló mint a joghurt akkor nagyon jó. Örülnék ha tennél föl képet a sajthárfádról. Nem nagyon van fogalmam róla hogyan is nézzen ki, és milyen méretű legyen. Megint nyálkásodik a sajtom. Mit csinálnál vele?

Előzmény: kovimann (292)
kovimann Creative Commons License 2007.11.17 0 0 292
Szia Nati23!

35 e tényleg túlzás egy hárfáért. Ha segít az elkészít(tet)ésébe küldök képet a miénkről, csak szólj!
Joghurtba a gyümölcsöt a leg végén teszem bele, ez azt jelenti, hogy mikor már májszerűen összeált. A gyümölcs formája szabadon választott, ízlés dolga. Én karikázni, kockázni szoktam, nem turmixolom. Kis lurkóknak lehet hogy jobb turmixolva?! Végül is mindegy.
Készül a joghurtod?
Nem válszoltál arra, hogy ti hol laktok! ?
Van még egy finom tejtermékem amit szoktam fogyasztani, a kaukázusi kefír. Ismered?
Előzmény: Nati23 (288)
kovimann Creative Commons License 2007.11.17 0 0 291
Szia kalmárkata!

Jól vangzik a füstölő terved, nálunk is hasonló van!
A sajt füstölésének nem kell sok idő 1-2 óra és kész is, lényeg hogy legyen egy kis színe.
Mindenképpen keményfa fűrészporral füstölj. Nálunk ha jól tudom tölgy van.
A füst intenzitásáról annyit, hogy azért füstöljön. :) Figyelgesd a sajtot, nézd meg úgy 1-1,5óra után. Mi kb 2 órát szoktuk füstölni. (Nem kell napokig, nem sonkáról van szó)
Igen, utána pedíg naponta forgatgatni !
Írj majd hogy sikerült!
Előzmény: kalmárkata (289)
kalmárkata Creative Commons License 2007.11.16 0 0 290

Én is pest-megyében élek, pest mellett közvetlen és most emelték a tejet 150-ről 170-re.

Itt csak 2 tehénke van, de mindíg a friss, meleg tejet tudom hazahozni. Sok rajta a tejszín.    Ahonnan régebben hoztam, ott is lefölözte a gazdaasszony. :(((

kalmárkata Creative Commons License 2007.11.16 0 0 289

Én még életemben nem füstöltem, de láttam, hogy a nagyapám hogyan csinálta.

Szólj, ha nem jól írom, mert szeretnék csinálni egy kis füstölőt.

 

Volt egy kert budi méretű "szekrény" amibe a füst a föld alatt egy 1,5 méteres csövön érkezik.  A cső másik vége egy föld alatti kis gödörben van, amibe kis tüzet rakott, majd kemény fa forgácsát, vagy fűrészporát szórta, amitől baromira elkezdett füstölni. Ekkor a gödröt letakarta egy fém lappal, így a füst a csövön keresztül a szekrénybe ment.

 

Most már csak az a kérdésem, hogy jó-e így, és, ha nem akkor hogyan?

milyen fa, vagy faforgács jöhet szóba?

mennyi időt kell füstölni (hány napig, hány órát)?

Mennyire lehet intezív a füst?

És utánna már csak forgatod hüvös, szellős helyen a sajtot elvileg 1 hónapig?

(önuralom híjján 2 hétig. Ez rám vonatkozik.)

 

Azt hiszem most hírtelen ennyi a kérdésem a füstölt sajttal kapcsolatban.

 

 

 

A másik, amit már kérdeztem, hogy valaki utánna kérdezett már az oltónak, kultúrának?

 

Az Anivetbe ugyan ezeket lehet venni? vagy azok rosszabb minőségüek?

Kovi: Te mennyiért veszed az oltót és a kultúrát?

 

  

Előzmény: kovimann (281)
Nati23 Creative Commons License 2007.11.16 0 0 288

Hát igen, a szegény parasztnak véges a pénz kerete, de szerintem nagyon irreálisak az árak. Egy sjthárfa is 35,000 Ft. Nagyon durva!

A joghurttal kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a gyümölcsöt mikor és milyen formába teszed bele? Turmixolod, vagy csak kicsire darabolod?

Előzmény: kovimann (286)
taffy Creative Commons License 2007.11.16 0 0 287
Sziasztok!

Nálunk (Pest megye), most emelték a tej árát 130-ról 150 Ft-ra.
Közvetlenül fejés után adják el, ha korábban megyünk még melegen. Sokszor 1,5 literes palackokban hozzuk és a hűtőben a tetején 3-4 ujjnyi tejszín gyűlik össze.
Itt is hirdettek mások házi tej házhozszállítás, de teljesen lefölözött tejet hoztak, így inkább ide járunk.
Engem is érdekelne, hogy ha valaki már érdeklődött a sajtkultura iránt.
Ha csak nagy mennyiséget adnak el van kedve valakinek osztozni?
kovimann Creative Commons License 2007.11.16 0 0 286

Szia Nati23!

 

Nagyon köszi neked is a tejár információt. Mi veszprém megyeiek vagyunk. Ajkától nem messze.  És ti merre gazdálkodtok?

Igen, az alvadékról leszűröm a savót és amennyire lehet kinyomkodom belőle a savót mikor a szűrőbe rakom!

A háfát végülis úgy csináltattuk egy ismerőssel, mivel mi a saválló lemezt nem akartuk hegesztgetni, ő meg ponthegesztővel szépen meg tudta csinálni.

Nem tudok más forrást az aniveten kívül, de az tényleg drága: fűthetős sajtkád 1millió Ft felett!áááá.

Jó ügyeskedést!

Előzmény: Nati23 (285)
Nati23 Creative Commons License 2007.11.16 0 0 285

Igen frissen fogyasztható a gomolya. Akkor ízesítsd meg amikor az alvadékot kiszeded, mert akkor tudod elkeverni jól benne. Szerintem nagyon finom. Az ország melyik részén laktok. Nagyon olcsón adjátok a tejet. Nálunk min. 160 Ft, de ez az alja. Kiszállításra még 200 Ft-ot is elkérnek. Mi csak 170 Ft-ot. Szerintem ne adjátok olyan olcsón. A tejnek nem nevezhető hígított löttyért elkérnek nálunk az üzletekben 200 -220 Ft-ot. Akkor egy igazi teljes értékű tej mennyit ér?

Azt még mond már el légyszi, hogy az alvadékot amikor a formába kiszeded előtte kicsavarod belőle a savót, vagy csak úgy ahogy felaprítottad az alvadékot úgy rakod a formába? Sajthárfát te készítettél, vagy vettél valahonnan? Nem tudod hol lehet kellékekhez hozzájutni elfogadható áron. Az Anivet nagyon drága.

Előzmény: kovimann (282)
kovimann Creative Commons License 2007.11.16 0 0 284

Szia 8472-es faj!

 

Kotyogj bele nyugottan!

 

Köszönöm az ifót ami a tejárat illeti, viszonyítási alap lehet az, hogy a mi tejünknek 1,5 literjéről közel 3dl tejszínt lehet leszedni! Ez azért nem rossz!

A tej hamisítást legegyszerübben fagyáspont mérésével lehet megállapítani! Mivel a teljes tehéntej 0,52 C fokon fagy meg. Ami "hígabb" az értelemszerűen 0 C fokhoz közelebb megfagy.  

Örülök, hogy sikerült a sajtod!

Kitartást a fennmaradó 12 napra! :D

Előzmény: 8472-es faj (283)
8472-es faj Creative Commons License 2007.11.16 0 0 283

Bocsi, hogy belekotyogok!

Nálunk a házitejet 155-ért adják, de nekem az a gyanum, hogy előtte lefölözik. Volt, hogy már forraltam és úgy emlékszem, hogy otthon (anno...) jóval vastagabb szokott lenni a "föle".

Egyébként gyönyörű a füstölt sajtod. Guszta! :-) És nagyon jó a recepted, tökéletes lett a sajtom. Persze az igazi megmérettetés még 2 hét (ill. már csak 12 nap)

 

Előzmény: kovimann (282)
kovimann Creative Commons License 2007.11.16 0 0 282

Szia Nati23!

 

Köszönöm az orda készítést technikályát. Nálunk a túró készül hasonló képpen, csak az kb 1 nap alatt kikerül a ritkaszövésű zsákból. Szóval ha bennhagyom a zsákban még 2 napot, összesen 3mat, aztán úsztatgatom,ízesítem és kész is. oké 

Frissen egyből fogyasztható? Ugye?

 

Nem mászik ki! Nekem még nem volt vele gondom, persze ez attól is függ milyen lyukmárető szűrőt használsz, habár olyan sok különbség nem lehet köztük :).

A lyukakba kicsit belemegy, van hogy úgy kell kifeszegetni a formából, de más gond nincsen vele. Szerintem a sajtruha macerásabb, mert ahogy írtad az meggyűrődhet és nem olyan tetszetős!

LE A MULTIKKAL!!! :) 

 

Mennyiért megy felétek a tej?

Nálunk most 130 ért.

Előzmény: Nati23 (278)
kovimann Creative Commons License 2007.11.16 0 0 281

Szia kata

 

Köszi a megjegyzést a sajtra!

Először sósvíz, aztán rá egy-két napra akár már mehet is a füstre!

Előzmény: kalmárkata (280)
kalmárkata Creative Commons License 2007.11.16 0 0 280

Szia!

 

gyönyörű ez a sajt!

Elolvastam, hogy hogyan készíted, köszi a leírást.

Ha füstölöd a sajtot, mikor füstölöd?

Odáig megvagyok, hogy megcsinálod a sajtot, préseled, először a saját súlyának megfelelő súllyal, aztán a duplájával. Utánna sós fürdő? vagy rögtön a füstölés?

 

Előzmény: kovimann (271)
kalmárkata Creative Commons License 2007.11.16 0 0 279

sziasztok!

Visszaolvastam, és köszi a nagyon sok jótanácsot.

Én heti 16 liter házi tejet veszek, és túrót, vajat is készítek. Sajttal már régóta kacérkodom, néha csináltam sima ordát is. Onnan kaptam oltót, ahonnan a tejet hordom.

De most kedvet kaptam tőletek a "komolyabb" sajtokhoz is.

lenne egy pár kérdésem, aki tud válaszoljon:

 

A megadott telefonszámot hívta már valaki?

Ha igen mennyibe kerül az oltó és a kultúra?

És milyen kultúrák vannak?

 

Előre is köszi: Kata

Nati23 Creative Commons License 2007.11.16 0 0 278

Köszi szépen! Igen van fejőházunk, és szabadtartásos az istálló ahogy mondod. Van rendesen munka az biztos, de szerintem megéri. Én az egész dolgot úgy ahogy van csodálatosnak tartom az elejétől a végéig. Az ember saját maga termelhet és állíthat elő olyan élelmiszereket, amiket a multik nem tudnak. Szerintem ebben nincs konkurencia, és az embereknek is igényük van rá. Van egy tejbolt is, de piacokon és kiszállításra is értékesítünk. A gomolyát szerintem próbáld ki. Én úgy készítem, hogy a szokásos módon beoltom a tejet, majd az alvadékot aprítás után egy ritka szövésű anyagba teszem csöpögni. Nem kell bele kultúra. Az alvadékot nem kell melegíteni, és nem kell préselni sem. Saját súlyánál fogva kell kicsöpögtetni, majd 1 nap után megfordítani a ruhában. 3 nap alatt készen van. Én ezt szoktam ízesíteni is amikor az alvadékot kiszedem. Utána ugyanúgy sós vízbe teszem a 3 nap után. Zöldfűszereket lehet bele tenni, kaprot, fokhagymát, lilahagymát, pórét, köményt stb. változatosan el lehet készíteni. Szeretik az emberek. És nem utólsó sorban nagyon jó a kihozatala. 20 liter tejből kb. 3 kg gomolya van.

 

Lehet, hogy buta kérdés de nem mászik ki a lyukakon az alvadék sajtruha nélkül? Az alvadékot hogyan teszed a formába, kicsavarod előtte?

 

Előzmény: kovimann (277)
kovimann Creative Commons License 2007.11.16 0 0 277

Szia Nati23!

 

Gratu a szép nagy gazdasághoz! 48 tehén az már igen! Van munkátok rendesen! Akkor nektek van fejőházatok is, az istállótok is szabadtartásos ugye?

El lehet adni a tejet mi? Én úgy veszem észre, hogy aki minőséget állít elő, megbízhatóan annak nincs értékesítési gondja. Mondjuk nekünk csak 1/4 annyi tejünk van mint nektek! A tejünk kb felét elviszik a faluban, a többit a közeli városban adjuk el. Nektek van tejboltotok is? Vagy tejesautótok?

Kellemes élményem volt a nyáron Esztergomban. Hosszú idő után a mennyasszonyommal elmentünk kikapcsolódni a Pilisbe. A második nap után már nagyon hiányzott a ház tej. :)) Esztergomben a Bazilikától nem messze rábukkantunk egy Házi tej feliratú boltra. Finom tejük volt, már majdnem mint a hazai. :)

 

Nagyon egyszerű a sajtruhás kérdés: NEM használok sajtruhát :))

 

Gomolyát nem készítettem még. Érdemes vele foglalkozni? Finom az? Igazából nem tudom hogy kell készíteni.

Előzmény: Nati23 (276)
Nati23 Creative Commons License 2007.11.16 0 0 276

Persze, hogy érdeklődhetsz. Az az igazság, hogy én a párom révén csöppentem bele ebbe a családi gazdaságba, ami 10 éves. Holstein Friz teheneink vannak jelenleg 48 db. A gazdaságot a sógorom és a családja vezeti, mi pedig eladjuk, és feldolgozzuk a tejet. A sajton kívül ami ugye még nagyon gyerekcipőben jár készítünk még túrót, tejfölt, vajat, ordát, gomolyát. A te jóvoltadból pedig megpróbálom a joghurtot és a krémsajtot is. Hát röviden ennyi.

Te szoktál gomolyát készíteni, hogyan csinálod azt?

Áruld már el légyszíves, hogy a sajtruhát hogyan helyezed el a formában, és mekkorát, hogy olyan szép a sajtod? Nekem mindig meggyűrődik, és látszik a sajton a gyűrődés. A tetejére a prés alá is teszed a sajtruhát?

Előzmény: kovimann (275)
kovimann Creative Commons License 2007.11.15 0 0 275

Szia Nati23!

 

Érdeklődhetek? Mennyi tehened van? És milyenek? Holstein Friz? Magyartartka?

Tejet csak a családnak termesz vagy jut belőle másnak is?

Te milyen tejtermékeket készítesz a sajton kívül?

Előzmény: Nati23 (273)
kovimann Creative Commons License 2007.11.15 0 0 274

Szia Nati23!

 

Köszönöm a dícsérő szavakat! :)

A savfokkal nem foglalkozom, én sem mérem.

Én a sajtkultúrát egy kis félliteres edényben oldom fel, kicsit kevergetem, majd ezt szűrő nélkül öntöm az össz tejhez. Ezután jól elkeverem az egészet. A szűrőnek nem tudom mi a szerepe, szerintem nem sok.

A telszámot szívesen. Használjátok egészséggel:)

Az alvadékot nem szoktam sózni. A só csak a sósvízben történő úsztatásnál jön szóba, sehol máshol!

Az érlelésnél fontos, hogy ne túl melegen legyen a sajt. Mindenképpen 20 fok alatt, igazi a pincehideg/speizhideg lenne. Fa deszkán kell tárolni a sajtot ez idő alatt, ne kérdezd miért, de állítólag a bükkfa az igazi, de szerintem bármilyen keményba szóbajöhet :)

Az érlelés alatti sajtkezelés nem szól másról mint a sajt napi 1x-2x történő megfordításáról. Itt az a lényeg, hogy mindkét felét érje egyenletesen a levegő, így szépen kialakul rajta a kéreg! Ha jól megnézed a képeket amit küldtem, ott is látszik ez a bizonyos kéreg.

Érlelés alatt ha esetleg fehér penész kezdene megjelenni a sajton, akkor sós vízzel le kell róla mosni azt! 

Kb. ennyi feladat van az érleés alatt!

Nálunk ritkán marad meg a sajt 1 hónapig, úgy 2 hét után már meg lehet kezdeni.

 

Beszéltél az Óváriakkal kultúra ügyben?

Kérek majd véleményt a joghurtról! Hogy sikerült?

 

Előzmény: Nati23 (273)
Nati23 Creative Commons License 2007.11.15 0 0 273

Szia Kovimann!

 

Igen a tejre gondoltam az érleléssel kapcsolatban. Azt olvastam, hogy jobb a sajtnak az a tej ami nem teljesen friss, de mondjuk ezt is sajtja válogatja, hogy milyen savfokú tejből készítendő. Otthon ezt igencsak nehéz lenne megmérni. Azt írják a könyvek, hogy a sajtkultúrát az összes mennyiségből kivett 1/3 mennyiségű tejbe kell beletenni, és azt szűrőn keresztül önteni a többihez vissza. Erre gondoltam az érlelésnél, hogy te ezt szoktad e csinálni. Köszönjük szépen a telefonszámot:)!!!!!!

Azt szeretném még kérdezni, hogy te szoktad az alvadékot sózni, és ha igen akkor milyen mennyiségben. Az alatt az 1 hónap alatt amíg a sajtot érleled hogyan kezeled a sajtot?

Nagyon szuper a sajt amit készítettél. Csudaszép látvány!!!

Köszönjük a joghurt receptet is! A gyerekek tutira szeretni fogják.

Előzmény: kovimann (264)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!