Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.29 0 0 2530

A sütőpor egyszerű sókeverék, életfontosságú elemekkel, mint például a nátrium és foszfor. Aki sütőporra allergiás, az már elég sajnálatos, szerintem nem is jellemző. Működése azon alapul, hogy lúgos (szódabikarbóna és ammónium-bikarbonát) valamint savas (foszfát) sók a vízközegben keveredve reagálnak, széndioxid fejlődik, ez lazítja fel a süteményt.

Szénhidrátok lebontása útján több széndioxidot termel, ezáltal hatékonyabb az élesztő, de itt már élő gombasejtekről beszélünk, "akik" vitaminokat és más vegyületeket, allergén anyagokat is előállíthatnak, továbbá maga az élesztőállomány természeténél fogva sem állhat 100 %-ban csak az előírt Saccharomyces Cerevisiae gombasejtekből, vagyis óhatalanul egyéb életformák is társulnak hozzá, egyfajta szimbiózis keretén belül.

 

Utóbbira már "könnyebb" allergiásnak lenni, de alapvetően azok lehetnek bajban az élesztőtől, akiknek bélrendszeréből antibiotikumos kezelés kiirtotta a természetes baktériumflórát, közvetlenül legyengítve ezáltal az immunrendszert.

Előzmény: BaGira-79 (2523)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.29 0 0 2529

A kenyér behorpadását okozhatja egyrészt az élesztő túlzott aránya a liszthez képest. Miután a hideg víz az élesztő aktivitását csökkenti, ez elvileg az élesztő mennyiségének csökkentésével egyenértékű. Valószínűnek tartom, hogy kevesebb élesztővel (vagy több liszttel) ugyanaz a hatás elérhető, tehát ilyenkor az arányokkal kell játszani, beleértve a vizet is.

 

Kemény, vízköves, vagyis ásványokban dús (ezáltal lúgos kémhatású) víz szintén jobban visszafogja az élesztőt, mint az ionszegény, savas lágyvíz, vagyis beleértve a reverz-ozmózis háztartási víztisztítóval előállított vizet is, ami könnyíti az élesztő működését

Másik kellemetlenség lehet, amikor az élesztőtől a kenyér szépen felfújódik, majd fent, a plexi betekintő ablaknál kisugárzó hőveszteség miatt összébb esik. A hőkisugárzás csökkenthető alufólia felrakásával, a plexi külső vagy belső oldalán. Vagyis kezdetben én csak ráraktaktam a készülék tetejére, később egy karbantartás során belül beszereltem a lemez alá egy darab alufóliát. Értelemszerűen a fényesebb oldalával befelé, hogy jobban tükrözze visszafelé a hőt. Igaz, hogy így nem követhető a kelés folyamata, de az inkább csak eleinte érdekes, amíg belejön az ember, később már nem olyan fontos látni.

Előzmény: Törölt nick (2528)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.28 0 0 2528

Üdv mindenkinek!

Kb. 3 hete találtam erre a topicra, amikor elkezdtem utánanézegetni itt a neten hogy mitől esik be a kenyér teteje, a belseje sötét és ragacsos. De mielőtt kérdezhettem volna rájöttem az okára, gondoltam megosztom veletek hátha más is jár hasonló cipőben: Pár éve sütök már kenyeret, volt pár jó példány de sosem volt tökéletes. Eddig sima csapvízzel csináltam  de rájöttem hogy hűtőbe kell tenni a vizet pár órára és abból sütni. Amit most pár hét alatt sütöttem, olyan szép kenyereket még sosem sikerült sütnöm. Lehet hogy más már rég így csinálja, de nekem ez új volt. Gondoltam közzéteszem :)

A gép egy kb. 7-8 éves Tescos gép, egy lapátos. Jó kis szerkezet, semmi komoly gondja nem volt eddig ,csak a lapát tengelye kopott ki de megtuningoltam, úgyhogy ha az elektronika nem adja fel akkor örök élete lesz :)

BaGira-79 Creative Commons License 2012.08.28 0 0 2527

Szép, gratu! :-)

Hallottam már, hogy savóval jó, de honnan lehet olyat (főleg annyit!) szerezni? :-o

Előzmény: mauratius (2526)
mauratius Creative Commons License 2012.08.26 0 0 2526

Első kovászos kenyerem (víz helyett savóval készült)

 

mauratius Creative Commons License 2012.08.24 0 0 2525
mauratius Creative Commons License 2012.08.21 0 0 2524

hát candida vagy mit tom én))

egyiket már kipróbáltam csak kukorica lisztel így finom omlós málé lett belőle

egyik francia ismerősöm kérdezte amikor az ottani kenyerekről fagattam hogy darált kekszel és pépesre főtt rizzsel probálkoztam-e amikor kalácsféléket csinálok?
mondtam neki nem)) de persze egyből elkapott a kiváncsiság, így kifogom próbálni ezeket is csökkentve a liszt mennyiségett

itt a málé - joghurt is van benne és kizárólag kukoricaliszt nem főtt dara))


 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: BaGira-79 (2523)
BaGira-79 Creative Commons License 2012.08.19 0 0 2523

Nekem már az is furcsa, hogy létezik valaki, aki az élesztőre érzékeny (a sütőporra pedig nem..:-p), de hogy a vízre is? :-o

Előzmény: mauratius (2522)
mauratius Creative Commons License 2012.08.18 0 0 2522

neten találtam, élesztő nélküli kenyerek (hátha valaki élesztőre érzékeny)

 

3/4 csésze fehér kenyérliszt
1 1/2 csésze kukoricaliszt
1 teáskanál só
1 1/2 evőkanál sütőpor
1 evőkanál kristálycukor
50 g vaj, olvasztva
1 csésze tej
3 tojás

ZIDI sajtos kenyere
35 dkg liszt
1 sütőpor
1 kávéskanál só
20 dkg sajt
3, 3 dl tej
szendvicskenyér program (rövid sütési idő)

 

mauratius Creative Commons License 2012.08.18 0 0 2521

7 g szárított élesztő 2,5 dkg friss élesztőnek felel meg.



Előzmény: firmitudo (2518)
Lona.W Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2520

utóbbi hetekben  egyre inkább  friss élesztővel dolgozok, főleg ha új összetételű kenyeret készítek, jobban eltalálom vele a szükséges mennyiséget.

de pár napja porélesztővel csináltam, ezekkel az arányokkal:

 

35 dkg tk búzaliszt,

5 dkg graham,

5 dkg tönköly,

250 ml víz,

 vaj, aszkorbinsav, cukor,

 ¾ teáskanál élesztő  + gyors kovász ( az öregtésztám pont elfogyott, az igazi kovász készítéssel pedig most barátkozom)

 

a gyors kovászom ilyen volt:

5 dkg tk b.liszt

50 ml víz

cukor

½ teáskanál élesztő

 

Saját tapasztalatom, hogy nem az élesztő hanem a szükséges víz mennyiségének eltalálása a nehezebb a lisztek fajtája és minősége miatt.

Lona.W Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2519

Én úgy tudom: 7 g szárított élesztő 2,5 dkg friss élesztőnek felel meg.

Előzmény: firmitudo (2518)
firmitudo Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2518

Rendben, de nem ez volt a kérdés. Hanem az, hogy ez a 7 g(1,5 kismérő) porélesztő mennyi kockaélesztőnek felelhet meg és, hogy ezt az élesztő mennyiséget ki tudod-e váltani kovásszal? Már csak azt kéne tudni, hogy mi van a porélesztős zacsira írva, hogy mennyi kockaélesztőnek felel meg a bontatlan tasak és ennek a 7 g((1,5 kismérő) elvételének kb. hányad részét vetted el azacsiból...vagy kb. hány százalékát?

Az én esetemben ez pl. így néz ki:

56 dkg liszt                            

28 dkg kovász (öregtészta!)  

1,1 dkg élesztő

(plusz még ezmegaz)

Egy kilos kenyér lesz belőle.                     

 

A 28 dkg öregtészta a következőkből áll: 17,3 dkg liszt

                                                                   0,35 dkg élesztő

                                                                   1 dl víz

 

Szóval az egy kilos kenyérhez cakpak1,45 g élesztőt használok fel és szépen megkel.

Nem tudok csak Budafoki élesztőben gondolkodni, ezért kéne a porélesztőt valahogy átváltani.

 

Előzmény: mauratius (2510)
blaze73 Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2517

az nagyon jó ár !

 

Előzmény: r0by77 (2516)
r0by77 Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2516

Én most a LIDL-ben vettem 240 Ft-ért 10 darabot. Nem vettem észre hogy rosszabb/jobb lenne, mint a Tescos.

Előzmény: blaze73 (2515)
blaze73 Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2515

én olyan 40 ft körül veszem a porélesztőt.  (Tesco, Aldi főként) 

Előzmény: .ETNA. (2514)
.ETNA. Creative Commons License 2012.08.17 0 0 2514
Soha nem azt nézem, hogy mi van az instant élesztő csomagolására írva, hanem azt, hogy mi szerepel a receptben. Abban pedig - általában- csak annyit írnak, hogy "két kiskanál" porélesztő kell pl. az 560 gr lisztből készülő "alapkenyérhez". Na ezèrt elég nekem kb. másfél kenyérhez egy zacsi pl. Natural porélesztő:-), ami, ha az árát nézzük (100Ft felett van) ....hát, egyáltalán nem mindegy:-):-)
Előzmény: blaze73 (2513)
blaze73 Creative Commons License 2012.08.16 0 0 2513

én ha porélesztő akkor azt keresem amire rá van írva, hogy 50dkg liszthez kell

 

én 55dkg lisztből csinálom a kenyereket, ahhoz pont elég.   rendes élesztőből viszont kell a 16-18gramm

 

most is otthon figyel a gép, be van programozva sütésre - amire haza érek a melóból kész a kenyér : 30 dkg BL112 félfehér, 15 dkg teljeskiőrlésű graham, 10 dkg teljeskiőrlésű rétesliszt 

 

remélem finom lesz.      + len mag + szotyi mag 

.ETNA. Creative Commons License 2012.08.16 0 0 2512
... vagy a koktél ... ja, azt nem is ittam:-):-):-)
.ETNA. Creative Commons License 2012.08.16 0 0 2511
Nem vagyok ilyen gonosz hozzá:-) Telefonon olvasgattam .... de közben az jutott eszembe, hogy lehet, hogy i.kább 1/3-ad részt használok (saccra szoktam), na megártott a meleg(
Előzmény: firmitudo (2509)
mauratius Creative Commons License 2012.08.16 0 0 2510

gőzöm sincs mert nekem nincs ilyen kiskanalam...olyan 7g-t szoktam belerakni

Előzmény: firmitudo (2507)
firmitudo Creative Commons License 2012.08.15 0 0 2509

Te meg Kedves .ETNA. mé' nem nyaralsz rendesen, mit sütögetsz itten?:D

Ilyenkor valamelyik utcabálon kéne szambáznod, vagy bárban koktélozás közben a párod szemét takargatni, hogy ne lássa a rudat fényesítő hölgyeket:P...de azért kösz a választ?;). 

 

Előzmény: .ETNA. (2508)
.ETNA. Creative Commons License 2012.08.15 0 0 2508
A 2 kiskanál instant élesztőt, olykor egy 50 gr-os kockaélesztő kb. 1/4 részével szoktam "helyettesíteni" a kenyérsütéskor.
Előzmény: firmitudo (2507)
firmitudo Creative Commons License 2012.08.15 0 0 2507

Az 1,5 kismérő porélesztő hány gramm hagyományos kocka élesztőnek felel meg?

Előzmény: mauratius (2505)
mauratius Creative Commons License 2012.08.15 0 0 2506

Amúgy én a szenvicskenyér problémámat (mivel hasnyálmirigy miatt kiesett a zsíradék/olaj, a vérnyomás miatt meg a só)
úgy oldottam meg hogy a szokásos keverékbe több aszkorbinsavport tettem meg szódabikarbonátot is egy kicsit, + joghurt egy evőkanállal.
A héja vékony lett, nem szétesően tömör, de ugyanakkor laza szerkezetű. jól meg kellt és nem esett össze sütéskor. Mikor kész lett tűvel körbeszurkáltam, így nem lett olyan nedves kenyér érzete ami jellemző a kenyérsütőgépes dolgokra.

mauratius Creative Commons License 2012.08.15 0 0 2505

át böngésztem a kovász szóval a topikot de nem találtam konkrét utalást hogy az élesztőt mennyire váltja ki a kovász (ezzel szeretném majd csinálni)

Ez a recept vált be, ezt szeretném kovászal csinálni (azt sem tudom hogy a élesztő kihagyásával és kovász hozzá adásával mennyire kénr a többi hozzátevőt változtatni)

Erről lenne szó, esetleg valaki átírná hogy lenne jó ha kovészal csinálnám és a kovászból mennyi kell bele:

350   ml                víz

  50   dkg              finomliszt

  15   dkg              rétesliszt

    2   kismérő        só

    2   kismérő        cukor

    2   nagymérő     olaj

    0,5  nagymérő   10%-os ecet

    1,5  kismérő      porélesztő

Sütni: normál program közepes szín, II. fokozat.

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.15 0 0 2504

Sok kenyérsütő csak klón, gyakran kinézet alapján meg lehet találni a Clatronic erdetijét, illetve a Clatronic honlapon találhatók kezelési utasítások is. (Már amennyiben feltételezzük, hogy a Clatronic, ami elvileg egy Németországban bejegyzett kínai cég, lenne az eredeti forrás, bár ez nekünk voltaképpen mindegy is.)

 

Esetedben a BBA 2594-et kell keresni:

 

http://www.chlebpolski.pl/instr/clatronic_BBA2594.pdf

 

Van benne magyar rész is.

Előzmény: Barneymaci (2501)
mauratius Creative Commons License 2012.08.14 0 0 2503
BaGira-79 Creative Commons License 2012.08.14 0 0 2502

Mi benne a nehéz?

Előzmény: Barneymaci (2501)
Barneymaci Creative Commons License 2012.08.14 0 0 2501

Sziasztok!

ETA Siesta kenyérsütőgéphez keresek használati leírást, a táblázatot már megtaláltam, de az nem elég. Köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!