Keresés

Részletes keresés

Frederick Fleet Creative Commons License 2017.11.13 0 0 24437
Előzmény: Andromeda83 (24436)
Andromeda83 Creative Commons License 2017.11.13 0 0 24436

Lehet vagy nem lehet szigetelni vályogházat? És aha lehet mivel? hány cm érdemes?

pintjano Creative Commons License 2017.11.13 0 0 24435

lElég "izgalmas" mennyezetet aluról saralni--nyáron érdemes- de nem lehetetlen. Viszont jobb, mert nem rontja el azt ami eddig jó volt. üdv PJ

Előzmény: Detti-22 (24431)
Cross80 Creative Commons License 2017.11.13 0 0 24434

Ezért szokták szigetelni a csövet pl kenderrel vagy közetgyapottal!

Nem szívesen laknék olyan házba amibe nincs a cső a falba!Nem raktár ez!

Másik azt mondják nem lehet betonozni a vályogházba mert vizes lesz a fal tőle!Na én 2 éve olyat láttam egész konyhát fürdőszobát betonozták!De a faltól 10-re nem lett betonozva hagytak 10cm rést körbe és a 10cm résbe homok lett töltve eldöngölve! Úgy lett járólap téve! Semmi baj nincs a háznak!Semmi nedvesség semmi penész nincs!

Előzmény: mzm (24433)
mzm Creative Commons License 2017.11.13 0 0 24433

Két okból:

1. A vízvezetékben folyó víz hideg, a vezeték falán ezért gyakran kicsapódik a nedvesség, és az nedvesítheti a falat.

2. Egy esetleges vezetékhibánál a kifolyó víz a falat eláztatja.

Előzmény: Detti-22 (24431)
szervezkedő Creative Commons License 2017.11.12 0 0 24432

Ahogy írtam, árnylja a pontos adatokat, a száradó beton, illetve igazából padlasfeljaró is még csak egy "lyuk" a plafonon, tehát a kinti páratartalom változás, szerintem odabent is megjelenik.

 

(A "műszer" egyébként egy 80-90ezer forintos meteorológiai állomás mellett volt pár napig, ahol többször leellenoriztem. Szerintem nem is olyan rossz! :-D)

 

Magam részéről szívesen latnek pár fotót, kinél mit mutat a valyoghazban a hőmérő/páratartalom.

Előzmény: zylo. (24425)
Detti-22 Creative Commons License 2017.11.12 0 0 24431

Sziasztok!

Vertfalazatú a ház amit vettem!Nincs benne víz!Most lesz benne csak!Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy azt mondták a vízvezetéket nem szabad a falba tenni!Ez igaz? És mi köze  van ahhoz hogy a vízvezetéket a falba vagy falon kívül van?

Mennyezet megvan repedve!Mit lehetne csináli? Szóbában egy talicska puttony nagyságban a mennyezet hiányzik!

Állmennyezetet nem lehet feltenni?

Az szellőzik vagy sem?

selgir Creative Commons License 2017.11.12 0 0 24430

teknőszigetelésed úgyis lesz, ugye? azt meg felhajtod a jelenlegi vízszigetelés mellett, a végén a szegőzés előtt levágod.

 

de ha nincs teknő (talajpára megy a szobába!), akkor sem árt a jelenlegi szigetelést védeni az "átvakolástól", akár csak egy leengedett fóliacsíkkal.

Előzmény: Veiled01 (24429)
Veiled01 Creative Commons License 2017.11.12 0 0 24429

 

 

Bocsi a kép beillesztés kifogott rajtam, pótolom.

Veiled01 Creative Commons License 2017.11.12 0 0 24428

 

Szervusztok! 

 

Szituàció a képen làtható. Térd fölé ér a kisméretű tégla falazat, fölötte vályogtégla. A képen làtható, hogy a kátránypapíros vízszigetelés még elég jól funkcionàl, alsó két sor nedves, rajta a szigetelés, felette a száraz tégla. A nedvesség a vakolaton kúszott fel csak, a magas téglasornak köszönhetően a vályogtéglát már kevés nedvesség érte ( hálás köszönet az eszes építőnek ). Az aljzatbeton éppen a szigetelés felé engedték, így az okos víz megkerülte a szigetelést. Felszedtük az aljzatbetont, száradunk. Hajópadló lesz kavics, ês homokágyban. Figyelembe kell venni, hogy a kátránypapíros szigetelésem immár 70 éves, véges élettartamú. Kérdés a padló magassága. A  kátránypapír szigetelés fölé érjen pár cm- el a kavicságy, utána a homok és a párnafa majd deszkázat? Avagy a vízszigetelés alatt legyen minden, a kátránypapíros szigetelésnél vakolat se legyen, csak a szegőléc hidalja át e kritikus területet? 

 

Kérdés: Hallottatok e màr az AQUAFIN flexibilis vízszigetelő anyagról? ( https://www.aquaseal.hu/megoldas-ajanlo/pinceszigeteles.html ) Van e tapasztala valakinek. A ház külső oldalára gondolnám, természesen csak tégla magasságban, felcsapódó vizek ellen.

selgir Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24427

miért volna vitatható? de ha egyszerűbb felszedned, hát legyen:) nem az a lényeg, hogy sehol se legyen ilyen fólia, hanem hogy az alulról érkező pára át tudjon jutni a födémen

Előzmény: zylo. (24424)
tclar Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24426

Én a festők által használt barna takarópapírt (1m széles guriga 25 m vagy 50m hosszban) táblásítottam 5cm széles cellux-szal és azt raktam a szigetelés alá és fölé.100% páraáteresztő, fillérekből megvan, valami 8.000 Ft volt 10 éve a 200 nm-es padlás kétrétegú lefedése, azóta is jó.Üdv

Előzmény: zylo. (24424)
zylo. Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24425

Olyan házban, ahol nem laknak, alacsonyabb a páratartalom, ott a 70%-ot kifejezetten soknak tartom. Nem kizárt, hogy a párazáró hőtükrös fólia okozza. Bár én annak a 350 Ft-os műszernek sem hinnék feltétel nélkül. :-)

Előzmény: szervezkedő (24420)
zylo. Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24424

Nem vágom körbe, az is sok munka, vitatható eredménnyel. Inkább felszedem a deszkákat, de bosszantó, hogy egy páraáteresztőnek nevezett fólia ennyire nem az. Igen, a portól védeném, plusz nagy esőben itt-ott becseppen néhány csepp, jobb lenne, ha nem áztatná a szigetelést. (Nehéz megtalálni, hol jön be a víz.) Talán valami textilt terítek le. Nyilván "az ellen nem véd", de a portól igen.

Előzmény: selgir (24423)
selgir Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24423

körbevágod a deszkák mellett :) nem kell arra semmi. a portól védenéd?

Előzmény: zylo. (24419)
szervezkedő Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24422

 

...ez lemaradt!

 

(Kb 350ft ez a hőmérő+páratartalom mérő, postával együtt. Ha kell valakinek, előkeresem a linket, ahonnan rendeltem.)

Előzmény: szervezkedő (24420)
mzm Creative Commons License 2017.11.11 0 0 24421

Igen, mindenképpen szedd fel.

Ajánlom figyelmedbe ezt:

 

http://valyog.uw.hu/p.htm

 

üdv

mzm

 

 

Előzmény: zylo. (24419)
szervezkedő Creative Commons License 2017.11.10 0 0 24420

Az én lakatlan, fűtetlen félkész házikómban 10-12°C a hőmérséklet és 70% a páratartalom. Ha bekapcsolom a gázt és fűtök picit akkor csökken a páratartalom- ahogy a fényképen látható.

(A hiteles adatokba bezavar az hogy a konyhapultot betonból öntöttem pár napja, ami még szárad.)

 

Gondolom ha lenne bent 22-25fok, akkor más lenne a helyzet. Vizesedes, penész sehol sincs.

 

(Gipszkarton plafon, párazáró hőtükrös fólia, 10cm kozetgyapot).

Előzmény: zylo. (24419)
zylo. Creative Commons License 2017.11.10 0 0 24419

Tavaly ősszel újradeszkáztam és újrasaraztam a padlásomat, idén tavasszal pedig felraktam 15 cm üveggyapotot és letakartam páraáteresztő fóliával.

 

A probléma: felmentem kíváncsiságból megnézni, sajnos a fólia alsó oldalán cseppekben áll a víz. Ez ugye tavaly simán kiment a padlástérbe és elpárolgott. Tavaly télen 63-65% körül volt a páratatalom bent, most inkább 70-72% körül van. Eddig nem volt penész,  de most aggódom, hogy lesz, meg amúgy sem egészséges.

Az üveggyapot alá benyúlva minden száraz, egyértelmű, hogy a fólia fogja meg a párát. (Strotex PP SL egyébként.) Vegyem le a fóliát? (Nem egyszerű, mert le van szegelve, hogy járható legyen a felület.) Ha leveszem, mit terítsek a helyére? Vagy más javaslat?

 

mzm Creative Commons License 2017.10.29 0 0 24418
pintjano Creative Commons License 2017.10.27 0 0 24417

Egy video-bár lehet mindenki ismeri:https://www.youtube.com/watch?v=JY96WgT5gg8

üdv PJ

mzm Creative Commons License 2017.10.17 0 0 24416

Természetesen annak is van alapja, csak nem a "klasszikus" tégla, beton vagy kőalap, hanem maga a földfal "alja".

Itt olvashatsz részletesen ezekről:

http://valyog.uw.hu/b1.htm

http://valyog.uw.hu/d1.htm

 

 

Előzmény: MaciG08 (24414)
pintjano Creative Commons License 2017.10.16 0 0 24415

Ecséren a 1920-ban vályogból  épült ház tökéletes s nincs alapja. De igen kemény vályogtalajra épitették és viz (belviz s más soha nem volt még a közelében sem, pedig lapos terület). Nincs lebetonozva sem benn sem körülötte. A tető nem ázott be, s csak agyaggal van "vakolva".

Még a középső un konyhában sincs sem metlahi semmi, csak döngölt föld....

 

A szomszéd háza viszont le van betonozva benn és körülötte  (falnál) is széles  betonjárda van: dohos

Szóval akár jó is lehet, ha nincs elrontva és nem ázik, nem ázott be s nem folyik a viz a falak közelébe

üdv PJ

Előzmény: MaciG08 (24414)
MaciG08 Creative Commons License 2017.10.16 0 0 24414

Sziasztok!

Én teljesen laikus vagyok még a témában, így lehet hülyeséget kérdezek, de milyenek azok az alap nélküli vályog házak?
Ház vásárlás előtt állok és tegnap néztem egy házat ahol mondta a tulaj, hogy a ház alap nélküli. De gondolom valamin csak van? A ház a föld szintjén van, tehát nincs lépcső felfelé. A tulaj szerint a viszont körbe van szigetelve, meg a falak is jó állapotban vannak, nem is láttam rajtuk repedést. Szerintetek érdemes lehet komolyabban is megfontolni egy ilyen ,alap nélküli vályogház megvételét?

pintjano Creative Commons License 2017.10.15 0 0 24413

A nagy szemcseméretű murva (12-20) ezen szempontból kifolyólag szinte semmit és sehova nem vezet fel, ellenben a párát átengedi -> nem a falba tereli azt. Az erre kerülő 0-20 szemcsenagyságú réteg azért javallott, mert ezt be lehet tömöríteni annyira, hogy ne engedje lefolyni a homokot az anyaföldig.

 

Ez engem is érdekel és még előtte állok (jövő nyáron tervezem-nyár végére lesz kész, ha minden jól megy). A lelendő fördőben meggondolandó, mert ott vizes volt a föld. Bár lehet a jövő nyárig kiszárad

 A digitális órában lévő reletiv páratartalom mérő 60-70%-ot mutat, néha lemegy 50 %-ra... Még gondolkodom, nem sürgős. Nyáron kerül rá burkolat, vagy tégla homokágyban--alája dolmit zúzottkő (kössz az ötletet)- vagy hajópadló (ez a fürdő). A lelendő konyha -nappali földje nem vizes, ott lehet csak homokágyban hajóbadló. üdv PJ

Előzmény: d_feco (24412)
d_feco Creative Commons License 2017.10.15 0 0 24412

Nézd, egy padlót nem két évre kell tervezni, nem is háromra. Nem a mester fog a házatokban lakni, nem a mester fogja fizetni az anyagokat, nem is neki kell majd takarítania. Személy szerint csak tanáccsal szolgálhatok, amit vagy megfogadsz, vagy pedig nem. Nem ismerem a ház elhelyezkedését, nem tudom azt, hogy mennyire nedves a föld azon a tájékon, nem tudom azt sem, hogy milyen mélyen van a talajvíz - szóval egy olyan rétegrendet írtam le, ami 'bombabiztos'. Bár egy árvíznél mindegy is...

 

Ha kihagyjátok az alsó réteget, akkor előfordulhat az, hogy a talajból a nedvesség felszivárog a padlóig és az egyszerűen szétrohad pár év alatt, a párnafákkal és a vakpadlóval együtt. A gombákat nem szabad lebecsülni, ráadásul a bomló anyagoknak meg van a maguk jellegzetes szaga...

 

Nem tudom mond-e valamit az a szó, hogy kapilláris hatás, de homok esetében kedvezőtlen esetben meghaladhatja az egy métert is, azaz ilyen magasságba képes 'felszívni' a talajból a nedvességet (nem a párát!). A nagy szemcseméretű murva (12-20) ezen szempontból kifolyólag szinte semmit és sehova nem vezet fel, ellenben a párát átengedi -> nem a falba tereli azt. Az erre kerülő 0-20 szemcsenagyságú réteg azért javallott, mert ezt be lehet tömöríteni annyira, hogy ne engedje lefolyni a homokot az anyaföldig. Persze lehet helyette sódert is használni, de azt elég nehéz kiszárítani, ráadásul nem 10-15 centi kell belőle vastagságra, hanem 20-30. Ráadásul a murvát szárítgatni sem nagyon kell, hacsak nem az esős évszakban szállítják ki.

 

Erre a rétegre közvetlenül mehetnek a párnafák, közéjük a homok, rá meg a padló. Ha a mester ezt nem képes kivitelezni, akkor ott valami nem kerek. A vakpadló meg nem árt, csak éppen felesleges pénzkidobás (annyival mélyebbre kell ásni, illetve már maga az anyagköltség is szép pénz).

Előzmény: Worsoka (24398)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.15 0 0 24411

Én kívül meszeltem a házikót. 

Az ablakokat kicseréltem, ami mellett csaltam picit és lépésálló nikecellel játszottam körbe a kávánál. Ezen a kis részen bolti mészfetékkel kentem- volt maradék otthon. Szerintem semmivel sem jobb. Egy zsák oltott mésszel egy teljes épületet ki tudsz meszelni. Előző nap készítsd el, jó l fel tudjon oldódni a mész.

Külső meszelésnél azt tapasztaltam, kell 3-4sor, ami után szép lesz.

 

Belül nekem is le van vakarva tapasztasig a régi festék, amire valamit kenni kell, mert nem hiszem hogy pár sor mész után "kisimul".

Előzmény: Worsoka (24410)
Worsoka Creative Commons License 2017.10.15 0 0 24410

Nem a bolti mészfestékre gondoltam. Az egyik lehetőség a JUB, amiben csak oltott mész van, amásik az Auro profi mészfestéke vagy Kreidezeit mészfestéke. Olyat szeretnék, ami hengerelhető, de nem diszperziós.

Előzmény: mzm (24408)
Worsoka Creative Commons License 2017.10.15 0 0 24409

Két menetben vakoltak. Először javított mészvakolattal, a maradék helyeket pedig simító mészvakolattal. A mészvakolat szép sima, a korábbi javított mészvakolat nem olyan szép sima és ahol a két felület találkozik, ott vannak egyenetlenségek. Optikailag ezt elfedheti egy mészfestés?

 

A mennyezetről lekaparták a régi festéket, ott most sok repedés van, illetve néhány helyen hiányzik a vakolat is. Itt elég lenne a kisebb lukakat glettelni, a repedéseket eltünteti a festés?

Előzmény: mzm (24407)
mzm Creative Commons License 2017.10.15 0 0 24408

A mészfesték tartalmaz diszperzites adalékot - ezen az alapon diszpezittel is festhetnéd - amivel lezárod a afalat. Arról nem is beszélve, hogy nagyon drága.

Sima, hagyományos oltott mész, és meszelő... ennél jobb és olcsóbb nincs.

 

Előzmény: Worsoka (24405)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!