Keresés

Részletes keresés

Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.03.19 0 0 562
" de volt lengyel-litván perszonálúnió is, és ezt valójában nem tudom pontosan, hogy is volt :( lehet, h Litvániához tartozott Lengyelo"

a perszonálunió lényege pont az, hogy az állami szuverenitás megmarad, csak közös az uralkodó : )

azonban. nagyon nem vagyok biztos a dologban, de rémlik valami, hogy nagy lajos idején a perszonálunió alatt halics magyarországhoz került, illetve természetesen moldva (aztán hedvig hozományaként került a lengyel királysághoz mindkettő), ez esetben lehetett litván - magyar határ, bár a litván határ akkor eleve elég képlékeny volt.
Előzmény: Rhangabé Mánuel (560)
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.19 0 0 561
Különleges jogállású területek, országok, tartományok – hol vannak, mi a nevük?

 

1.    Szent Hegy, csak férfiaknak…

 

2.    Három láb van a címerében és farkatlan macskák élnek ott, egyedül a világon…

 

3.    Amíg majmok fognak élni rajta, addig lesz a terület mostani tulajdonosáé, ahogy a fáma tartja…

 

4.    Az urgeli püspök és az északi szomszéd államfője közösen gyakorolja a szuverenitást…

 

5.    Ha kihal az uralkodócsalád, akkor egyetlen szomszédjához fog csatlakozni…

 

6.    Néhány apró sziget Kanada partjainál…, egy európai állam sajátos jogállású külbirtoka…

 

7.    Egy óriási sziget Kanada partjainál…, egy európai állam sajátos jogállású külbirtoka…

 

8.    Ahol II. Erzsébet királynőként külföldi, hercegnőként államfő…

 

9.    Az egyetlen NATO-tagállam, amelynek néhány kis területe felett a Szovjetúnió, majd Oroszország korlátozott szuverenitással bír(t)…

 

10.  New Yorkban van, de nem az USA felségterülete…

 

11.  Egy állam, amelynek csak épületei vannak…

 

12.  Európa utolsó abszolút monarchiája…

 

13.  Egy állam, amelynek, ha a területe eltűnik, polgárai egy másik államba költöznek és megtartják eredeti állampolgárságukat…

 

+1.  Egy „állam”, amelynek „területe” egy elhagyott tengeri fúrótorony platója, de bélyeget ad ki :)…

Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.19 0 0 560

1. Franciaország - Magyarország; Honfoglalaskor a francia orgrofsag volt a Dunantulon, de az allamalapitaskor mar nem, ill Napoleon elfoglalta dalmaciat, akkor viszont meg Mo. Habsburg bir resze volt, maradjunk abban, hogy nem..

Joranne:

Honfoglalaskor a francia orgrofsag volt a Dunantulon,"
ez nem jó, az a keleti frank birodalom volt, nem franciao.
"ill Napoleon elfoglalta dalmaciat, akkor viszont meg Mo. Habsburg bir resze volt, maradjunk abban, hogy nem.."
ez viszont jó megoldás. illíria ugyanis franciaországhoz került, Mo viszont bár perszonálunióban volt habsburg uralom alatt, de az önálló államisága nem szűnt meg.

Igen, így van: Illíria fr. tartomány volt Napóleon alatt, s akkor volt közös m-fr. határ.

2. Spanyolország - Hollandia; igen - amikor Belgium sp. gyarmat volt.

 

3. Oroszország - Törökország; igen - mondjuk akkor, amikor a krími Tatár Kánság török hűbér volt, s nem, amikor Szovjetúnió volt Töröko-val határos, tekintve, hogy a SZU nem = Oroszo.

 

4. Svédország - Poroszország; sztem nem -Joranne: pedig igen, a 30 éves háború után a svédek kaptak észak német területeket. - így van.

 

5. Dánia - Franciaország; Napoleonnal ez is necces, sztem igen - sztem nem volt ilyen...

 

6. Franciaország - Nápolyi Kirsg.; sztem nem - amikor Napóleon alatt Itália középső része Franciao.-hoz tartozott, akkor egy ideig, ugyan a nápolyi király is Napóleon egyik testvére volt, ha jól emléxem.

 

7. Németország - Románia; Nem - Joranne: a szerb bánátot prinz eugen land néven németországhoz csatolták 1941-ben, ekkor igen. - hozzátenném, hogy Bukovina irányából is, tekintve, hogy a korábbi Lengyelo. dk-i része is Németo-hoz lett csatolva, Lengyel Főkormányzóság néven, s ott is volt német-román határ.

 

8. Velencei Közt. - Töröko.; igen - amikor Adrianopolis, amit korábban is feladtam, a mai Edirne - velencei birtok volt, pl.

 

9. Nagy Britannia - Spanyolország; Ma is az, lasd Gibraltar - igen.

 

10. Magyarország - Brandenburg; Mikor Matyas elfoglalta Boroszlot, akkor talan elertunk addig, legyen igen. - Joranne: de azok a területek a cseh királyság részeként kerültek mátyás uralma alá, nem magyarország területe bővült. - így van, mondhatnánk, hogy "csak" Mátyás király volt határos Brandenburggal, Magyaro. nem. :) - szóval ez kicsit beugratós kérdés volt, bocs...

 

11. Magyarország - Litvánia; A lengyel-magyar perszonalunio idejen igen, talan azon kivul is, Litvania egy idoben majdnem a Fekete-tengerig ert. - Joranne: ugyanez: magyarország területe akkor nem nőtt meg. - Igen-igen---, de volt lengyel-litván perszonálúnió is, és ezt valójában nem tudom pontosan, hogy is volt :( lehet, h Litvániához tartozott Lengyelo..., szóval erre inkább igent mondanék, de lehet, h tévedek...

 

12. Magyarország - Görögország; - sztem nem. Bizánc nem Görögo.

 

13. Portugália - Franciország; A franciak megtamadtak, aztan az angolok kizavartak oket, mondjuk akkor nem, spanyolt meg nem csatolak a franciakhoz, ott rokon volt asszem a kiraly. - igen.

 

13 + 1. Németország - Olaszország. Az anschluss utan, igen. - igen.

Előzmény: HansBlack (558)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.03.17 0 0 559
"1. Franciaország - Magyarország; Honfoglalaskor a francia orgrofsag volt a Dunantulon,"

ez nem jó, az a keleti frank birodalom volt, nem franciao.

"ill Napoleon elfoglalta dalmaciat, akkor viszont meg Mo. Habsburg bir resze volt, maradjunk abban, hogy nem.."

ez viszont jó megoldás. illíria ugyanis franciaországhoz került, Mo viszont bár perszonálunióban volt habsburg uralom alatt, de az önálló államisága nem szűnt meg.

"4. Svédország - Poroszország; sztem nem"

pedig igen, a 30 éves háború után a svédek kaptak észak német területeket.

"10. Magyarország - Brandenburg; Mikor Matyas elfoglalta Boroszlot, akkor talan elertunk addig, legyen igen."

de azok a területek a cseh királyság részeként kerültek mátyás uralma alá, nem magyarország területe bővült.

"11. Magyarország - Litvánia; A lengyel-magyar perszonalunio idejen igen,"

ugyanez: magyarország területe akkor nem nőtt meg.

"7. Németország - Románia; Nem"

a szerb bánátot prinz eugen land néven németországhoz csatolták 1941-ben, ekkor igen.

Előzmény: HansBlack (558)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 558

1. Franciaország - Magyarország; Honfoglalaskor a francia orgrofsag volt a Dunantulon, de az allamalapitaskor mar nem, ill Napoleon elfoglalta dalmaciat, akkor viszont meg Mo. Habsburg bir resze volt, maradjunk abban, hogy nem..

2. Spanyolország - Hollandia; igen

3. Oroszország - Törökország; igen

4. Svédország - Poroszország; sztem nem

5. Dánia - Franciaország; Napoleonnal ez is necces, sztem igen

6. Franciaország - Nápolyi Kirsg.; sztem nem

7. Németország - Románia; Nem

8. Velencei Közt. - Töröko.; igen

9. Nagy Britannia - Spanyolország; Ma is az, lasd Gibraltar

10. Magyarország - Brandenburg; Mikor Matyas elfoglalta Boroszlot, akkor talan elertunk addig, legyen igen.

11. Magyarország - Litvánia; A lengyel-magyar perszonalunio idejen igen, talan azon kivul is, Litvania egy idoben majdnem a Fekete-tengerig ert.

12. Magyarország - Görögország;

13. Portugália - Franciország; A franciak megtamadtak, aztan az angolok kizavartak oket, mondjuk akkor nem, spanyolt meg nem csatolak a franciakhoz, ott rokon volt asszem a kiraly.

13 + 1. Németország - Olaszország. Az anschluss utan, igen.

Előzmény: Rhangabé Mánuel (553)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 557
Na, az elsot, jol beneztem, Alexandriat akartam, erre 2-est irok :-P
Előzmény: Rhangabé Mánuel (548)
Yogi Creative Commons License 2008.03.16 0 0 556
A 2, 3, 8, 9 volt, ha Görögországot Bizánc utódjának vesszük, akkor a 12 is.
Előzmény: Rhangabé Mánuel (553)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 555
A portugal-spanyol kb. 1245 ota valtozatlan
Előzmény: Rhangabé Mánuel (554)
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 554
Melyik Európa legrégibb, mozdulatlan és szinte folyamatosan meglévő államhatára, visszamenőleg mintegy 800-1000 évre?
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 553

Volt e valaha közös szárazföldi határa:

 

1. Franciaország - Magyarország;

2. Spanyolország - Hollandia;

3. Oroszország - Törökország;

4. Svédország - Poroszország;

5. Dánia - Franciaország;

6. Franciaország - Nápolyi Kirsg.;

7. Németország - Románia;

8. Velencei Közt. - Töröko.;

9. Nagy Britannia - Spanyolország;

10. Magyarország - Brandenburg;

11. Magyarország - Litvánia;

12. Magyarország - Görögország;

13. Portugália - Franciország;

13 + 1. Németország - Olaszország.

 

Yogi Creative Commons License 2008.03.16 0 0 552
Nekem lett volna hajlandóság, de hétvégét tartottam.
Előzmény: Rhangabé Mánuel (551)
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 551

Úgy tűnik, ezek nehezek voltak, mert igen gyér volt a hajlandóság... :(

Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 550
1. thema - Bizánc - igen
2. járás – háát, elsősorban nagy hazánk, aztán vannak Ausztriában, Szlovákiában, Csehországban is, ezek ilyen megyéken belüli körzetfélék voltak. - igen
3. kanton - Svájc, de asszem, Poroszországban is ez a közigazgatási rendszer dívott -ezt a porosz dolgot nem tudom...
4. kormányzóság – I. Péter Oroszországa - igen, és a mai is + Töröko.;
5. satrapia - Perzsia - igen
6. county – hm, szerintem majdnem minden mai angolszász terület - igen
7. szövetségi állam – Németország - igen +Mexikó, Brazília, USA, Ausztrália, Nigéria, Malajzia, Egyesült Arab Emirátusok...
8. län - Svédország - igen
9. tartomány – ööö, hát több európai országban, pl. Spanyolország, Belgium, Hollandia - igen, + Kanada
10. nomosz – hehe, Egyiptom - igen, mmint az ókori...
11. provincia - Római Birodalom, igen
12. vajdaság – Lengyelország, de lehet, hogy másutt is - igen: województwo
13. kerület – sok nagyvárosban Európában :), igen +Andorra, San Marino
13+1 pasalik – török tartomány, sztem mindenütt, ahol a török hódított, mmint az Oszmán BIrodalom.
Előzmény: a_viking (531)
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 549
 

Gdansk - Lengyelo

Triest - Olaszo

Hannover - Nemeto

Dubrovnik - Horvato

Génua - Olaszo

Akkó - akko ezen meg gondolkozom...

Zára - Horvato

Le Havre - Franciao

Velence - Olaszo

Singapore - Az egy varosallam, vagy orszag, ha ugy tetszik :-) Dk Azsia

Monaco - Lasd az elozo, Francia rivieran van

Southampton - Anglia

Hamburg - Nemeto

 

a megoldások jók, a helyszínt illetőleg, később viking is megmondta, h Izraelben van Akkó, a piros a két kakukkktojás: ezek nem voltak önálló városállamok soha.

Előzmény: HansBlack (523)
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 548

1.   Hol van még Rómán kívül pápa?

       1. Pittsburgh (USA)           2.   Pisa (Olaszo.)          x.  Alexandria (Egyiptom)

a kopt egyházfő címe: Alexandria patriarchája és Afrika pápája

 

2.   Hol van a dalai láma jelenlegi székhelye?

       1.   Pataliputra  (India)     2.   Dala  (Tibet)             x.  Dharamsala (India)

 

3.   Hol van a lubavicsi rebbe jelenlegi székhelye?

       1.   Lubavics (Oroszo.)     2.    New York (USA)       x.  Nyikolajev  (Ukrajna)

 

4.   Melyik országban van Taizé, a jelentős ökumenikus ifjúsági központ?

       1.   Franciaország            2.    Svájc                       x.   Luxemburg

 

5.   Hol van a szatmári rebbe jelenlegi székhelye?

       1.   Kisvárda (Magyaro.)    2.    New York (USA)      x.   Tel-Aviv-Jaffa (Izrael

 

6.   Melyik vallásban és országban/városban avatták szentté Victor Hugo francia írót?

       1.   Római katolikus/Reims 2.   Caodaizmus/Vietnam  x. svéd evangélikus/Lund

 

7.   Melyik ország királya viseli/viselte a Ráma* nevet?

       1.   Bosznia                       2.   Jordánia                 x.   Thaiföld

 

8.   Melyik vallás szentje Kőrösi Csoma Sándor?

       1.   buddhizmus                2.   bón/bön-vallás      x.    ókatolikus

 

9.   Az ókorban keresztény zsinat volt a városban, ma a szúfik szent városa, melyik az?

       1.   Ikonium/Konya           2.   Nicea/Konya          x.    Trapezunt/Trabzon

 

10.  Hol van Magyarországon muszlim zarándokhely?

       1.   Idrisz baba türbéje, Pécs, Megyei Kórház kertje;

       2.   Érdi minaret;

       x.   Gül baba türbéje, Óbuda, Budapest.

 

11.  Hol van Európában jelenleg is római katolikus patriarchai székhely?

       1.  Toledo és Aquleia       2.   Lisszabon és Toledo  x.  Lisszabon és Velence

 

12.  Hol szokott "felforrni" Szent Januárius vére?

       2.  Palermo                      2.   Salerno                      x.  Nápoly

 

13.  Hol halt meg Boldog IV. Károly, utolsó magyar király?

       1. Mohács                        2.   Madeira                      x. Pöcking

 

13+1.  Hol van az Arany Templom, a szikhek szent helye?

       1. Amritsar                       2.   Punjab                       x. Mumbai

Előzmény: Rhangabé Mánuel (517)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 547
jo ejt
Előzmény: a_viking (545)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 546

zsido kozossegekben vezeto szerepet betolto valaki, ha jol emlexem

Előzmény: a_viking (543)
a_viking Creative Commons License 2008.03.16 0 0 545
Azt tudom, hogy most mindjárt ágyban leszek. Jó éjt...
Előzmény: HansBlack (542)
a_viking Creative Commons License 2008.03.16 0 0 544
Ja, a 6.2 jó, bocs :)
Előzmény: a_viking (543)
a_viking Creative Commons License 2008.03.16 0 0 543
Amennyire vissza bírok görgetni, hogy mi nem stimmel Hansnál:
2.x
6.2
12.x

(erről a rebbeizéről meg most hallok először :)
Előzmény: Rhangabé Mánuel (517)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 542

akkor azt, hogy hol is vagy most? :-)

Előzmény: a_viking (541)
a_viking Creative Commons License 2008.03.16 0 0 541
Most mit kell még kitalálni? Eltévedtem...
a_viking Creative Commons License 2008.03.16 0 0 540
nabanyek :)
Előzmény: HansBlack (536)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 539

thx, neked is, es kossz a feladvanyokat! :-)

Előzmény: Rhangabé Mánuel (537)
a_viking Creative Commons License 2008.03.16 0 0 538
Mindegyikben valamilyen menekült király/kormány/pápa/akármi működött ideiglenesen?
Előzmény: Rhangabé Mánuel (532)
Rhangabé Mánuel Creative Commons License 2008.03.16 0 0 537
Gratula, ez a megoldás! Jó éjt!
Előzmény: HansBlack (536)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.16 0 0 536
komolyabban asszem az, hogy mind volt fovaros
Előzmény: Rhangabé Mánuel (532)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.15 0 0 535
Ebbol annyi derengett, hogy valahol a kozel kelet.. :-)
Előzmény: a_viking (533)
HansBlack Creative Commons License 2008.03.15 0 0 534

A fel akarnek vagni, azt mondanam, hogy "az, hogy mar mindben jartam"

(de ez nyilvan nem igaz :-)

Előzmény: Rhangabé Mánuel (532)
a_viking Creative Commons License 2008.03.15 0 0 533
Akkó: Izraelben; az egyik legnagyobb keresztény város volt a keresztes háborúk idején (a kevés közül)
Előzmény: HansBlack (523)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!