Keresés

Részletes keresés

EMERICUS64 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7656

Köszönöm!

Előzmény: iater (7649)
tristram Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7655

Ha elküldöd egy privát e-mailben, hogy mi érdekel a Radixindex-en, szívesen utána nézek a dolognak.

Előzmény: Törölt nick (7647)
merylee Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7654

Nagyon köszi mindent,nagyon fel vagyok dobva.Nagyon sok érdekes és izgalmas dolgot olvastam már eddig.

Előzmény: milyennincs (7637)
merylee Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7653

Üdvözöllek én is téged.Nagyon örülök,hogy találtam rokont.Sajnos én még nemtudok annyi mindent mi ti,de igyekszem.Még most is kutatok.Szeretnék minnél többet megtudni a családról.

Az én nagyszüleim igencsak messze költöztek Kőtelekről.Bár ma már ez nincs is olyan messze.

A nagyszüleim Tatabányán éltek és ott is haltak meg.A nagymama 1959 májusában.Sajnos én nemismerhettem őt mert akkor még nem éltem.De édesanyám nagyon szerette.

Szeretném felvenni a kapcsolatot Rye-vel Ha tudsz segíts nekem ebbe.

Előzmény: iater (7650)
iater Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7652

feleségem családjánál konkrétan postamester és civis, azaz polgár volt az egyik ilyen illető, úgy hogy természetesen az említett tisztséghez járhatott a D. megnevezés az én példám alapján.

Előzmény: Medvebocs_25 (7642)
iater Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7651

ez nem valószínű, ez biztos :)

feleségem családjánál többször találkoztam ezzel a D.-vel :) a rövidített és a teljes formátumában is... azonban közlöm, nem feltétlenül nemes az illető. Érdekes kérdés anno kiket illetett anyakönyvekben a Dominus megnevezés.

Előzmény: Törölt nick (7639)
iater Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7650

üdv Kedves Rokon :)

Előzmény: merylee (7645)
iater Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7649

az általad kérdezett magyar viszonylatban lehet lakatlan "puszta" pl.

Előzmény: EMERICUS64 (7643)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7648

Én regisztrálva vagyok. Mire lenne szükséged?

Előzmény: Törölt nick (7647)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7647

Ok, ezt majd vmelyik nap megnézem, ha arra járok. Engem meg az érdekelne, hogy van-e valaki radixindexen regisztrálva előfizetőként? Néhány adat (forráshivatkozás) kellene onnan.

Előzmény: tristram (7644)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7646

Józan paraszti ésszel úgy gondolom, hogy ha megfelelő rangja, tekintélye volt az illetőnek, akkor járt ki eme megszólítás.

Előzmény: Medvebocs_25 (7642)
merylee Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7645

Köszi a jó tanácsot.Már elkezdtem az olvasást

Előzmény: milyennincs (7636)
tristram Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7644

Kedves Djurika!

 

Ez óriási segítség lenne, mivel ezen az ágon évek óta teljesen el vagyok akadva.  Az illető ősöm neve Fortunyák János, és a Radixindex szerint az említett kötet 323. oldalán van róla egy rövid bekezdés. Minden érdekelne, amit ott találsz. Csak a rend kedvéért, itt a teljes könyvtári hivatkozás:

 

A magyar királyi 29. honvédgyalogezred és a magyar királyi 29. népfölkelő gyalogezred hadtörténeti emlékkönyve / összeállitotta De Sgardelli Caesar. - Budapest : Merkantil-Nyomda, 1936. - 424 p. ; 31 cm

 

Nagyon köszönöm, és remélem, nem okoz túl nagy gondot a dolog.

Előzmény: Törölt nick (7641)
EMERICUS64 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7643

Sziasztok!

 

Kérem a segítségeteket.

 

Egy 1585-ös levélrészletből ollóznék..

 

...."partim integra, partim media, partim qvartario,

partim ingvilinaro, populposo et deserta devenissent

ho vid scet providorum"...

 

Az et deserta szó lenne a lényeges ebben a szókörnyezetben mert

 a levélben többször említik személynevek és helységek elött um.

deserta személynevek és helységből.

 

Talán katonaszökevények szökése vagy lakatlanná vált helyek.?

 

Köszönöm. Nagyon fontos lenne számomra.

 

 

 

Medvebocs_25 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7642

ez a megszólítás ugyanannál a személynél volt, akinél a foglalkozás/ tisztség megnevezése a senatori domainalis volt.

gondolom akkor van a kettő jelzés között összefüggés.

a milyennincs általt írt mezővárosi tanácsos megnevezése is lehetett dominus? és a feleségének is kijárt a domina?

Előzmény: Törölt nick (7639)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7641

jövő héten talán meg tudom nézni a FSZEK-ben, ha addig más nem segít.

 

Én pedig tippeket várnék arra hogy milyen foglalkozás lehet az "epistolarum portitor"? Valamiféle levélhordó révész?

Előzmény: tristram (7638)
Medvebocs_25 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7640

szia Milyennincs!

 

köszi a segítséget, Érsekvadkert a település neve. 1733ban mezővárosi rangot kapott.

 

 

Előzmény: milyennincs (7634)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7639

D. valószínűleg Dominus (úr)

Dua szerintem inkább Dna lesz, az pedig Domina (úrnő, úrhölgy)

Előzmény: Medvebocs_25 (7632)
tristram Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7638

Egy kis segítségre lenne szükségem. Nincs meg véletlenül valakinek (illetve nem tud-e valaki hozzáférni) az alábbi könyvhöz:

 

A magyar királyi budapesti 29. honvédgyalogezred és a magyar királyi 29. népfölkelő gyalogezred hadtörténeti emlékkönyve / összeáll. De Sgardelli Caesar

 

Egy ebben szereplő, néhány soros adatra lenne szükségem, de mivel én külföldön élek, ezért nem tudom személyesen fellapozni a könyvtárban. Előre is köszönöm.

milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7637

remesni = repesni

Előzmény: milyennincs (7636)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7636

...szia. Olvass bele azokba is, amiket iater írt (még tovább fog remesni a szíved) :))

Előzmény: merylee (7633)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7635

az ADR= artium doctor

szemben a világi jellegű jogi és orvosi egyetemekkel léteztek olyan egyetemek, amelyek "artium facultas"-ain azokra  a feladatokra készítették elő a hallgatókat, amelyek később az egyházi- állami- és városi igazgatásban volt szükség. Ilyen volt végül is a Sorbonne is (a XIII-XIV. száazdtól) Más volt még akkor a képzési rendszer, hiszen a gazdasági képzés is csak azidőtájt (1810-es évekről beszélünk)  indult meg igazán...

Előzmény: Medvebocs_25 (7632)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7634

Szia!

A dominalis az önmagában 'urasági', 'földesúri', ahhoz tartozót jelent. Az úriszék a régi iratokban 'sedes dominalis'. Van néhány foglalkozás, aminek ismerjük olyan latin megnevezését, mint molnár= molitor dominalis, kocsis= auriga dominalis, vagy equarius dominalis, kádár= vietor dominalis, de itt a jelzős szerkezet mind arra utal, hogy ezek a személyek, mind a földesúr számára dolgoztak, az ipart nem maguk számára folytatták. A kocsisnak is kifejezetten ebben az értelemben van egyáltalán "értelme", mert ha nem a személyes szolgálat lenne, akkor fuvaros lenne. A gabonaőrlés joga is földesúri jog volt, nem volt elkezdhető szabad vállalkozásként. Meg kellett venni ezt a jogot, vagy bérelni, de a molitor dominalis kifejezetten a földesúr számára őrölt, a neki beszállított kilencedek, ill. az allodiális, azaz húbéri kötelékkel nem terhelt (magyarul: jobbágyok részére ki nem adott) birtokokon megtermelt gabonát.

 

Ilyen értelemben a senatori előtaggal (ill. ennek a jelzője a dominalis), csak úgy tudom értelmezni, hogy mezőváros tanácsának (bírói testületének) az a tagja, akit a földesúr - akinek joghatósága alá tartozott az adott mezőváros (oppidum) - őt jelölte tagnak. Ilyen személy az adott mezővárosi testületben akár több is lehetett.

 

Kérlek erősíts meg, mezővárosról van-e szó. S akkor nem foglalkozás, hanem tisztség, ő maga az adott mezővárosnak polgára volt, s valamiből élt, gazdálkodott, vagy kereskedett, egyéb üzlettel foglalkozhatott.

Előzmény: Medvebocs_25 (7632)
merylee Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7633

Kedves Rye!

Közel egy éve foglalkozom az őseim kutatásával.Igaz,hogy évek óta készültem felkutatni a származásom.Az anyakönyvek kutatása mellett itt a netten is probálkozom,hogy találok e valamit.A te bejegyzésedre most találtam a forumon,azt hittem káprázik a szemem,de mégse.Nagyon örülök annak amit olvastam.Azt gondolom,hogy mi vérszerinti rokonok vagyunk valamilyen szinten.

Apai nagymamám Berényi Julianna született 1892.október 14 Véges 1 legalább is az én olvasatombankerestszülő Berényi Anna Kiss Antal neje..édesanyja Guba Mária1869. édesapja Berényi István 1962.augusztus 8. keresztszülő Joanes Birkás és Catherina Fodor.

Ők ketten 1888.november5.-én kötöttek házasságot Kőtelken.(ugyanezen a napon kötött házasságot a testvére Berényi János Kovács Erzsébettel)

Berényi István szülei Berényi(Birinyi) János és Vona Anna

Házasságkötés:1855.november 7.ekkor János anyakönyv szerint 24 éves Kőtelek 62,Anna 18 éves Kőtelek 87

Házassági tanúk:Stephanus  ? Peszeki( de nemigazán tudtam kiolvasni) ,Paulus Márkus    

Halotti anyakönyv :

Berényi János napszámos Vona Anna férje 1884. augusztus 6.-án arczrákba elhunyt. 54 éves volt.augusztus 7.-én temették Kőtelken.

Várom válaszod.

Éva                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Előzmény: Rye (2461)
Medvebocs_25 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7632

Kedves Kutatótársak!

 

Segítséget szeretnék kérni az alábbiak megfejtésében:

egy születési bejegyzésben az 1810-es években találtam olyan foglalkozást hogy "senatori dominalis" ez milyen foglalkozás? Ill. ugyanennél a bejegyzésnél a szülőknél, az apánál mit jelöl a név elején a D. rövidítés, az anyánál a "Dua" megjelölés szintén a név előtt?

 

Ugyanez lenne a kérdésem a keresztszülő bejegyzésnél az A.D.R rövidítés szintén a név előtt?

 

Köszönettel, ági

 

iater Creative Commons License 2010.12.23 0 0 7631

Szia!

 

Köszönöm szépen az információt.

Örömmel jelentem jövő év elején (február - március) kutakodok majd a szegedi levéltárban is :)

 

Mindenkinek itt a fórumon Áldott - Békés - Boldog Karácsonyi Ünnepeket Kíván:

a Berényi Család.

Előzmény: milyennincs (7630)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.18 0 0 7630

...bocs, kimaradt egy szó a hivatkozott után, de gondolom érthető ( hivatkozott forrásban...)

Előzmény: milyennincs (7629)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.18 0 0 7629

Vagy Kalocsa, vagy Szeged. A hivatkozott ez áll:

"Sendula János (1802. – Szabadka, 1866. jún. 11.) 1822-1867, 0,07 ifm /Tan. isk. biz. Szegedi Lyceum 1822. /Szül. akv-i kiv. 1823. ......"

Abban a 7 cm vastag anyagban benne van az anyakönyvu kivonata 1823-ból, amit Kalocsán őriznek. Ezt a szülőhelyéről kellett megkérni. S benne van 1822-ből, mint a Szegedi Lyceum végzett növendékének az iskolai bizonyítványa. Ebben is benne kell legyen az 1802-es születés helyszíne. Ez pedig Szegeden is megtekinthető, a Lyceum ottani levéltári nayagában, az 1822-ben végzettek anyaga közt. (A Fondjegyzék most nem jön be nekem. www.csml.hu )

Előzmény: iater (7628)
iater Creative Commons License 2010.12.18 0 0 7628

Szia! :)

 

Igazából semmiről sem maradtál le.

Írd be ide oldalra és meglesznek a fórumon idetartozó részek, aztán várjuk a hozzáfűznialóid :) hátha újra megjön a kedvem az egészhez.

Nekem elég sok anyagom van, illetve vannak itt páran akik konkrétan ennek a területnek a helytörténetével foglalkoztak igen profi szinten.

 

Kedves milyennincs!

 

Bocsi a késői válaszért, az egész érdekelne magyarul. Egy papról van szó, aki feleségem egyik ősének testvérbátyja lehetett.

Innen vettem a beillesztett részt:

http://archivum.asztrik.hu/?q=oldal/sendula-joannes

 

A születési hely az nagy segítség lenne igen :)ű

 

üdv,

iater.

Előzmény: gchristina (7627)
gchristina Creative Commons License 2010.12.16 0 0 7627

Szervusz, milyennincs... Ezek szerint lemaradtam. :(

Előzmény: milyennincs (7615)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!