Keresés

Részletes keresés

Jani71 Creative Commons License 2011.05.17 0 0 9619

Sziasztok!

 

Ma reggeli képek. Nagyon nyüzsögtek a hangyák, egyébként nem vettem volna észre. Pajzstetű? Lepiszkáltam. Jól tettem?

 

janijani Creative Commons License 2011.05.17 0 0 9618

Köszönöm a válaszod, így már (majdnem) mindent tudok.

Az öreg szőlőmet az Eutypa Lata tizedeli, az idén tavasszal megint volt két tőke amelyik nem hajtott ki. Eddig vártam de tegnap kihúztam őket a földből, el volt korhadva a gyökerük. Egészséges szőlőt nem bir kihúzni az ember.

http://szolo.blog.hu/2007/10/01/a_szolotoke_megbetegedesei_1

Mintha csak az én szőlőmről írnának benne. Azért vannak egészségesek is azokat hagyom hadd dolgozzanak.

Előzmény: jacsoj (9617)
jacsoj Creative Commons License 2011.05.16 0 0 9617

A 6 éves szőlő még nagyon fiatal, vigyázzni kell a terheléssel. Ha nagyon sok fürtöt hagysz rajta, akkor a vesszői vékonyak, rövidek maradnak, nem érnek be a vesszők, télen elfagyhatnak, a jövő évi rügyek nem lesznek termékenyek, stb.

Ha 10 fürtöt hagytál a Nérón, az elég, mert eléggé nagy fürtű fajta, ez kb. 2 kg termésnek felel meg. Ez a 2 kg termés felfogható ökölszabályként más fajtára is.

Ajánlottam a két félszálvesszős metszést, mert így biztosabban terem, mindegy, hogy rövid csap, vagy hosszú csap. 2 fürt lehet egy hajtáson.

Az öreg szőlőnél is próbáld meg a két félszálvesszőt, lehet, hogy csodákra lesz képes.

Előzmény: janijani (9616)
janijani Creative Commons License 2011.05.15 0 0 9616

A Nérón hány fürtöt hagysz?

Az idén 6 éves a szőlőm, eddig mindíg 2 rövidcsapra metszettem és ezen lett 4 hajtáson összesen 2-3 fürt, nem is kellett  soha a termést korlátoznom csak kitörtem a nem termő hajtást. Most 10-12 szemre metszettem és elhúztam oldalra, lett is vagy 15 hajtáson kb 30 fürtkezdemény rajta. A legtöbb hajtáson 2 fürt volt, de volt amelyiken 3 is. Még az ikerhajtásokon is fürt volt. Kiritkítottam, meghagytam 10 hajtáson10 fürtöt. Ugyanígy csináltam a többi fajta csemegeszőlőt is (a Néró mellett a Hamburgi muskotály akarta még ennyire túlteremni magát)

Mi van ha túlterhelem a szőlőt? Azt mondják leromlik. Mennyi idő alatt romlik le? Már jövőre észreveszem? Mik a jelei? Amikor egy hajtáson több fürt van, melyiket kell meghagyni, az alsót vagy a felsőt? Vagy mindegy? (én a szebbiket hagytam meg) Vagy maradhat egy hajtáson 2 fürt is?

Bocs hogy ennyit kérdezek, de ezeket nem tudom mert az öreg szőlőmnél nincs ilyen gond, nemigen akarják túlteremni magukat. Az idén felírom melyik lazsál és jövőre megint megnézem, amelyik nem akar teremni lecserélem. 

Előzmény: jacsoj (9615)
jacsoj Creative Commons License 2011.05.14 0 0 9615

Keress rá a google-ban a fajtára, és valahol megtalálod a fajtára jellemző fürt átlag súlyt. Ebből most kiindulhatsz a válogatásnál.

A metszésről már egy kicsit későn: ha kordonos a tőkéd, akkor keress olyan metszés módot, ami mindig terem. A lényeg abban van, hogy minden évben csak két félszálvesszőt hagyjál, a rügyek száma függ a tőke erősségétől. Négyzetméterenként 6-10 rügy.

A két félszálvesszőt úgy kell hagyni, hogy a kordonkart levágod ott, ahol a függőleges törzsnél legközelebb lévő erős hajtás van. Ezt lekötöd minden évben vízszintesre.

De ezt most már csak jövőre.

Előzmény: alfi13 (9613)
Jani71 Creative Commons License 2011.05.14 0 0 9614

A fajtáknál nem árt tudni, hogy milyen metszésmódban érdemes részesíteni (a fajtaleírásnál ezt néha megadják), mert különbözőek abból a szempontból, hogy tartalmazza-e az első/második rügy a virágot vagy sem. Ezért írtam a minap a képes hozzászólásnál, hogy terem-e rövidcsapon.

Én idén tervezem minden eddig virágzó fajtánál felírni, mert nagyon nem mindegy.

Van olyan, amelyik agyontermi magát, akárhogy is metszem, van viszont olyan is, amelyik kifejezetten szálvesszőt igényel, egyébként nem, vagy alig terem. Van aztán olyan is, amelyiknél hiába metszem akárhogy, fajtajelleg a kevés termés, ott el kell könyvelni, hogy ez van...

Amennyire látom, általánosságban (gondolom, a csúcsdominancia miatt...) a függőleges vesszőkön levő felső rügyek jóval erősebb vesszőt, levélzetet, virágzatot nevelnek, mint mondjuk egy lehajtott, a tavalyi/tavalyelőtti vesszőből, rövidcsapból kihajtó rügyek. Ezt is érdemes észben tartani. Plusz még annyit, hogy ebből a szempontból a tavalyi vessző is különbözik a már több éves kartól (legalábbis egyelőre ilyen érzésem van, amikor végignézem a tőkéket).

A következő metszésnél feltétlenül figyelj az idei vesszőtermés mennyiségére, vesszők vastagságára, azt kellene valahogy egyensúlyban tartani, kb. ugyanannyi vesszőt kineveltetni a tőkével, mint idén (feltételezve, hogy minden rendben volt). De persze ez is csak egy szempont, mert pl. itt is bejön a képbe a fajtajelleg (elég rendesen!). Van "vaddisznó-szőlő" is, meg nyeszlett is, az olyan lesz, akármit is csinálsz vele. Ezt is érdemes tudni. Stb., stb., stb. Sok tényezős, összetett ügy ez! :-)

Előzmény: alfi13 (9613)
alfi13 Creative Commons License 2011.05.13 0 0 9613

Köszönöm. Megpróbálok ezek szerint válogatni. Az a helyzet hogy eddig rövidcsapra metszettem és nagyon kevés volt a termés. Most hogy hosszúcsapra metszettem rengeteg fürt van a veszőkön és azért gondoltam hogy nem kellene mindet meghagyni. Éréskor le fogom mérni a fürtöket és a jövő évben már töb tapasztalattal remélem ki tudok alakítani egy normális termést.

Előzmény: jacsoj (9612)
jacsoj Creative Commons License 2011.05.13 0 0 9612

A metszéssel normál körülmények között be lehet állítani a tőke terhelését. ehhez sok mindent kell tudni: milyen erőben van a tőke, mennyi tápanyag, és víz utánpótlást kap, a fajta jellemzőit, stb. Normál tőkénél 1-2 kg között lehet minőségi termésről beszélni, intenziv táplálás esetén 3-4 kg. A nagy lugasoknál 10 szeres szorzó is lehet.

A fürtnek van fajtára jellemző súlya, ilyenkor már megszámolható a fürtkezdemény. Ha el kell távolítani belőle, akkor a hosszúcsapnak a felső fürtjét kell levágni a hozzá tartozó vesszőrésszel együtt. Mindazokat a hajtásokat is el kell most távolítani, ami rossz helyen hajt, és az esetleges fürt már nem szükséges.

Előzmény: alfi13 (9605)
Falusi1 Creative Commons License 2011.05.12 0 0 9611

Nem vagy egyedül sajnos.

Szerintem különösebb tennivaló nincs vele. Amennyiben a zöld részek alatt a hajtások el nem fagyott részeit érted, ne bántsd, mert onnan, ahonnan a hónaljhajtások szoktak kinőni, még kifejlődhet a vessző. Még arra is van jó esély, hogy az alvó szemek beindulnak.

Sok szerencsét!

Előzmény: inmi (9607)
alfi13 Creative Commons License 2011.05.12 0 0 9610

Köszönöm a segítségedet.

Előzmény: imkerei (9609)
imkerei Creative Commons License 2011.05.12 0 0 9609

Nyugodtan meghagyhatod a következő évre szánt termővesszőn a fürtöt, semmilyen káros hatással nem bír, sőt biztosabban fog teremni, mint a fattyúvesszőkből nyert csapok!

Egy tőkén , annyi fürtöt lehet meghagyni, amennyit a tőke károsodás nélkül ki tud nevelni. Ezt mindig a tőke erőállapota dönti el. Látatlanban nem lehet megmondani, hogy mennyi fürtöt hagyj egy tőkén! Azt a szőlővel foglalkozó embernek kell eldöntenie és erősen tapasztalat függő.

Előzmény: alfi13 (9608)
alfi13 Creative Commons License 2011.05.11 0 0 9608

Csemege szőlőkröl van szó. 6 cardinal 6 csabagyöngye 4 eszter 4 teréz 2 néró 2 moldova 8 pölöskei muskotály 4 zalagyöngye 8 hamburgi muskotály 1 attila 10 chaslas. Csak saját célra hogy egész idényben legyen szőlő. Egyébként a legkedvesseb gyümölcsöm a szőlő.

Ha jól értem a szavaidat akkor a következő évi termővesszőn levő szőlőfürtöt is meghagyhatom?  Egy tőkén hány fütröt lehet meghagyni?

Előzmény: imkerei (9606)
inmi Creative Commons License 2011.05.11 0 0 9607

Kedves mindenki, jól elfagyott a szőlőm, de vannak zöld részek is rajta. Kell csinálnom valamit az elfagyott részekkel? Tördeljem le, metszem le, vagy mint a viccben, leesik magától...? Tudok vele valamit csinálni, mármint a szőlővel, hogy jobban átvészelje ezt a traumát?

imkerei Creative Commons License 2011.05.11 0 0 9606

Azért nem ártana tudni, hogy milyen céllal termeszted a szőlőt!

Csemegeszőlőnél azokat a hajtásokat kell eltávolítani, amelyek a következő évi termőre metszéshez nem szükségesek és nincs rajtuk fürt, valamint azokat a fürtöket kell eltávolítani, amelyeket a tőke nem tud kinevelni vagy kinevelésük miatt jelentősen csökken a tőke termőereje.

Borszőlőnél ugyanez, azzal a különbséggel, hogy ott terméskorlátozással növelhetjük a termő szőlő minőségét. Csúcsminőségű borok esetében meg van adva, hogy egy tőkén ill. hektáron mennyi szőlő teremhet, mert csak így kapja meg a minősítést.

Előzmény: alfi13 (9605)
alfi13 Creative Commons License 2011.05.11 0 0 9605

Segítségeteket szeretném kérni. Ti hogy csináljátok a hajtásválogatást hosszúcsapos metszésnél? Azt tudom hogy az ikerhajtásokat és a törzskaron levő fölösleges hajtásokat ki kell tördelni. Azt nem tudom a termőrész mellett két rövidcspon levő veszőkön meghagyjam e a szőlőfürtöket ? Illetve a hosszúcsapon hány fürt szőlőt hagyjak? És a felesleges fürtöket mikor kell leszedni ha kell egyáltalán?

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.10 0 0 9604

Köszi a válaszokat,úgy gondolom nagyon nem lőttem mellé :))

Előzmény: Jani71 (9601)
gljozsi Creative Commons License 2011.05.10 0 0 9603

Köszi! Már megvettem csak a rézcsövet 3200 Ft.

A csere is megtörtént. Persze a gumidugattyúkat is cseréltem.

Előzmény: hebrencs74 (9578)
tp329 Creative Commons License 2011.05.10 0 0 9602

Dugványon (de még a frissen telepített gyökeresen se) ne hagyd meg a virágot/fürtöt, már most óvatosan csípd le! Nagy valószínűséggel nem tudja majd a vessző kinevelni és megszakadhat bele.

Előzmény: Midnightx (9579)
Jani71 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 9601

Melinda: nem termi agyon magát, virág van az alacsonyabb rendű rügyben is, tehát rövid csapon és egyéb metszési formán is teremhet (de mint írtam, nem sokat, ez látszik a mai, zöld képeken is). A fürtnagyság, súly, szerkezet, stb. nagyjából látszik a képen, egyéb infók erről is később...

 

Előzmény: Törölt nick (9596)
Jani71 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 9600

 Moldova: úgy látszik, itt is két virágzat van vesszőnként, kihajtott és virágot hozott rövidcsapon is, de azok még viszonylag fejletlenek, ott még később dől el, hogy egy vagy két virág lesz-e. Van még ugyan kék bogyójú szőlőről kép a tarsolyomban, de sajnos egyik-másik esetében nem neveztem át, így nem tudhatom biztosan, hogy a meglevők között van-e Moldova, ezért erről a fajtáról most nem teszek fel képet (majd idén nyáron-ősszel).

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (9596)
Jani71 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 9599

Ezekből nekem Kósa, Moldova és Melinda van.

A Kósa meglehetősen szeret teremni, szerintem érdemes legalább felére csökkenteni a leendő termés mennyiségét (ha minden jól megy, semmi nem akadályozza a termés kinevelésében). Kihajt a rejtett rügy is, és még azokon is lehet akár vesszőnként két virág, de a fő rügyeken gyakorlatilag minden esetben két virág (virágzat) van. Ha alaposabban megnézed a képeket, akkor kiderül.

Az ízekre és egyéb termésbéli tulajdonságokra már nem nagyon emlékszem, de ha minden igaz, akkor a három fajta közül a Kósa a pálmahordozó. Zöldmunkákról, fagyállóságról, egyebekről nem tudok beszámolni, annyira nem dokumentálom a dolgokat, talán majd idéntől. Ezek némelyike talán a fényképek alapján kikövetkeztethető. A "zöld" képek ma készültek mindhárom szőlő esetében.

(Az atka elleni védelmet még meg kell tanulnom... Itt-ott a fagy is megcsípte.)

 

 

Előzmény: Törölt nick (9596)
janijani Creative Commons License 2011.05.08 0 0 9598

Akkor többet tudsz mint én, nálunk szerencsére nem szokott májusban elfagyni sem a szőlő sem a dió. Max némi palánta takargatás és ennyivel meg szoktuk úszni a fagyosszenteket. 

A gyűrűzést én is csak hallottam de még nem próbáltam.

Előzmény: Falusi1 (9597)
Falusi1 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 9597

Köszönöm a biztatást, de mivel sajnos nem először járok így tudom mire számíthatok.

A gyűrűzésről már olvastam máshol is de még soha nem próbáltam.

Errefelé ezt megelőzően 2007-ben volt még a jelenleginél is nagyobb fagy. Akkor a diófa nálunk is elfagyott. Az évben kevesebb volt a termés de a diófa jól kiheverte.

Előzmény: janijani (9592)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.07 0 0 9596

Hali !

 

 Nem vagyok nagy szőlész,inkább más gyümölcsökben utazok..de ez sem hiányozhat a készletből.A meglévők mellé idén ültettem 5 fajtát,leírás alapján ezek voltak szimpatikusak :  Melinda,Moldova,Guzal Kara, Kósa,Japán Izabella. Szeretném megkérdezni,van-e vkinek ezekből és milyennek találja.Kösz.

Csernethfay Creative Commons License 2011.05.07 0 0 9595

Egyéves oltvány hogyan fogja átvészelni, hogy elfagytak a levelei?

Egyébként érdekes, egymás mellett levő 4 oltványból egy elég csúnya lett, egy másiknak meg semmi baja nem lett. A harmadik meg még éppen csak most kezd hajtani (talán más fajta?)

janijani Creative Commons License 2011.05.07 0 0 9594

Így igaz, mindíg reménykedünk hátha jövőre jobb lesz.

A szőlő kihajt újra, de mi van ilyenkor a dióval? Maradt rajta levél?

Nálunk már nem volt fagy, az éjjel 3 fok volt.

Előzmény: biopapó (9593)
biopapó Creative Commons License 2011.05.06 0 0 9593

A -4 fok sajnos tőlünk 15 km-re ZABARban volt, de nálunk is mindent vitt!!!

Még a dió 10-15 méteres magasságában is lehervadtak a hajtások. Még ma éjjelre is várható fagy, a rosseb vigye el.

Hát aki manapság a mezőgazdaságból akar megélni, minden kalapomat megemelem előtte!

A szőlőhajtásokat-már ami egyáltalán kihajtott-90%-ban letarolta, minden magasságban.

Sajnos ez van, reménykedhetünk, hátha jövőre jobb lesz.

Előzmény: janijani (9590)
janijani Creative Commons License 2011.05.06 0 0 9592
Előzmény: Falusi1 (9591)
Falusi1 Creative Commons License 2011.05.06 0 0 9591

Ezt remélem én is, de azon már nyilvánvalóan nem lesz termés, legfeljebb jövőre.

Előzmény: janijani (9590)
janijani Creative Commons License 2011.05.06 0 0 9590

A tőkefejből is kihajthat újra, biztos vannak alvó szemek. A normálishoz képest egy hónap késéssel indul a szőlőd, mert most a normálisnál előrébb volt. Amíg meg nem bolondult az időjárás, kb ilyenkor május elején pattantak a rügyek. De egy hónapon belül minden kiderül.

Nekem nagy mázlim van, az idén tértem át az alacsony (20-25 cm) legyező művelésről a Guyotra, azaz csak egy szál vesszőt hagytam meg és azt 80 cm magasan elhúztam oldalra. A talajmenti fagy biztosan nálam is tarolt volna.

Bemondta a rádió is hogy országos hidegrekord volt ma, valahol -4 fokot mértek (2 m magasságban)

Előzmény: Falusi1 (9589)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!