Keresés

Részletes keresés

SZLreka Creative Commons License 2010.12.13 0 0 7610

Kedves Qchristina!

 

Pusztaszentiván egyértelműen a mai Besenyszög területén volt, egymás melletti két falu ami utána egyesülhetett.

A II. Katonai felmérés térképén megtalálod mindkettőt, ha  a helyiség keresőbe beírod, hogy Besenyszög.

 

 http://archivportal.arcanum.hu/maps/html/katfelm2b_google.html

 

 

Előzmény: gchristina (7605)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.12 0 0 7609

Szia!

Mi az első oszlop megnevezése a lap tetején? A bejegyző neve? Szerintem az ahhoz tartozik....

Előzmény: Norbi25Bcs (7608)
Norbi25Bcs Creative Commons License 2010.12.12 0 0 7608

Kedves Kutatótársak,

 

az alábbi, 1783-as gyulavári keresztelési anyakönyvben szereplő Gúti István vezetékneve előtt látható betű jelentésének megfejtésében kérnék segítséget.

Jól látom, hogy az egy "I" betű?

A gyulaváriban gyakori Gútik megkülönböztetésére használták (Ezt azért nem tartom valószínűnek, mert túl sok vezetéknév előtt szerepel ez a betű azokban az években.), vagy más jelentése van (pl. "idősb")?

 

Köszönöm előre is. Norbi

 

werebel Creative Commons License 2010.12.11 0 0 7607

:D de igen,épp nemrég talákoztam ezzel a névvel egy ayakönyvben.Ioannes Baptista,János nevet jelöl,és Keresztelő Szent János után kapta a nevét:D

Előzmény: idrisi (3305)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.09 0 0 7606

Úgy néz ki, Pusztaszentiván Szolnokhoz vagy valamelyik környező településhez tartozott, tehát arrafelé kellene keresgélni. A MOL okoskönyvei elárulják hogy melyik település fíliája volt.

Előzmény: gchristina (7605)
gchristina Creative Commons License 2010.12.09 0 0 7605

Mindenkit szeretettel üdvözlök, aránylag nem olyan régen kezdtem a családfát késziteni, és eddig csak az ismert adatokat próbáltam használni.

Végül is nagymamám kiléte után indultam. Szegényke nem tudott irni olvasni, valószinüleg azért történt hogy a tulajdonomban levő házassági kivonat ami 1898-ban irodott 8 évvel a házasság(1890) után, téves adatokkal lett kimásolva. A házasultak neve u.az de szerintem minden más téves.

Ilyen is van ezek szerint.

Igy jutottam a halotti bejegyzéshez(Abony), ahol kiderült, Pusztaszentivánon született.

Reméltem megfogom találni ezt a helységet, de sajnos ugy látom már csak szántóföld van a helyén. Ez kissé elszomoritott.

Most Besenyszög lesz a következő lépésem, de annyira jó lenne látni egy korabeli térképet, vajjon hogy is nézett ki ez a Pusztaszentiván, ahol hajdanán emberek éltek.

Nagymamám kb.1869-ben született itt. Polónyi Rozália néven, remélem fogok találni pontosabb születési infót pl. a szüleiről.

Én még csak itt járok, de egyre inkább kezd érdekelni a dolog. :))

Christina

 

 

 

milyennincs Creative Commons License 2010.12.09 0 0 7604

...Madarason 1829 júniusától 1830 decemberéig

Mi az alapkérdés? Hol születhetett? vagy, hogy az egyes fogalmak mit jelentenek? Mi az adminisztrátor pl.?

Előzmény: iater (7603)
iater Creative Commons License 2010.12.07 0 0 7603

üdv!

 

valaki ki tudná-e fejteni egy kicsit részletesebben az alábbiakat, ill. hogy hol találok még részleteket

 

"Sendula Joannes nat. 1802, ord. 1827 .Cooperator. - 1849 Adm. in Bajsa. 1852 Adm. in Sz. -Tamás. 1863 emerit. Administr. pens. provis. (Schem. 1865)
Sendula János (1802. – Szabadka, 1866. jún. 11.) 1822-1867, 0,07 ifm /Tan. isk. biz. Szegedi Lyceum 1822. /Szül. akv-i kiv. 1823. /Inf. 1828-51. /Dispositio /Szentszéki vizsgálat 1847. /Segélykérelmek /Fegyelmi 1863. /Nyugalmazás, jelentés róla 1865. /Obitus /Massa (Personalia-2002)
SENDULA Joannes káplán Adán 1828-1829, Madarason 1830-1831, Magyarkanizsán 1832-1836, Jánoshalmán 1837, Kishegyesen 1838-1839, Mélykúton 1840, Topolyán 1841-1844, Akasztón 1845, Zenta Szent Istvánon 1847, Szenttamáson 1848, adminisztrátor Bajsán 1851-1852, Szenttamáson 1853-1863, nyugalmazott pap, emeritus adm. Szenttamasensis, M-Theresiopoli 1864-1866. 87, 128, 131, 157, 211, 223, 236, 238, 241, 288, 289, 304, 317 (Történeti Sematizmus-2002)"

melanik Creative Commons License 2010.12.06 0 0 7602

 

A neten is vannak korabeli újságok pl.

http://www.huszadikszazad.hu/index.ph  vagy más archívumok, ott is böngészhetsz.

Ha nincsenek meg a weboldalak akkor átküldöm Neked!

üdv. melanik

Előzmény: 4904 (7601)
4904 Creative Commons License 2010.12.06 0 0 7601

Kedves Milyennincs.

 

Meg fogadom tanácsod és a javasolt irányba indulok. Sajnos csak tavasszal jutok le  Debrecenbe, így addig jegelem ezt a kérdést. Ami azt illeti rosz tapasztalatom van a biharmegyei levéltárral kapcsolatban. Nem igazán szeretik az amatőröket. persze lehet hogy a profikat sem. Semmi segítő szándékot nem tapasztaltam  náluk egy egy kérés teljesítésével kapcsolatban. Ha tudod pontosan mit  akarsz azt az anyagot eléd teszik, de semmi egyébre nem hajlandók. Kaptam viszont egy másik használható ötletet is, ami alapján végig böngészem a korabeli sajtót. Ha háborús bűnösként elítélték akkor a lapokban nyoma lesz.

üdvözlettel

István

Előzmény: milyennincs (7600)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.05 0 0 7600

Kedves István!

Továbbra is azt mondom, hogy induljunk ki a M. Somlyai Magda könyve által közölt 1945. április 3-i Derecskei Földigénylő Bizottság 1945. április 3-i jegyzőkönyvéből.

E bizottság a nagybirtokrendszert megszűntető és a földosztást elrendelő 1945. március 18-án hatályba lépett 600/1945 M.E rendelet kodifikálását szolgáló 1945. évi VI. tc. alapján állt fel. A II. fejezet 4.§-a felsorolja mely esetekben kell elendelni birtokelkobzásást.

valamint megnevez két testületet, akiknek az iratanyagát érdemes átlapozni (nem terjedelmes anyagról van szó, de hátha)

"8. § A Községi Földigénylő Bizottságok előterjesztésére a Megyei Földbirtokrendező Tanácsok állapítják meg, hogy a 4-5-6. §-ok értelmében kinek a földbirtokát kell elkobozni."

 

Továbbra is azt javaslom, hogy Debrecenben a Derecskei Földigénylő Bizottság iratait (XVII. 520) valamint a Derecskei Nemzeti Bizottság iratait (XVII.21.) nézd át, elsősorban azért, hogy az derüljön ki, hogy akkor van-e említés róla, arról, hogy merre tartózkodott (egyáltalán az országban volt-e akkor) 1945-ben 60 éves volt. Azt se vetsd el, hogy esetleg elhagyta az országot....

 

Előzmény: 4904 (7599)
4904 Creative Commons License 2010.12.05 0 0 7599

Kedves Milyennincs

Köszönöm a segitségedet a Miskolczy ügyben. néhány dolgot hogy képbe legyél. a kutatott István a micskei Miskolczy család tagja. Az ükszüleim Miskolczy Károly és piskárkosi Szilágyi Ida (szilágyi Sámuel püspök dédunokája) gyermekeik közül Barna az én dédapám Hugó peddig a két képviselő  apja volt. Barna lánya Miskolczy Ida a nagyanyám. Tehát a nagyanyám és a két képviselő (Hugó,  István) unoka testvérek.  A nagyanyám 1961-ben halt meg. A nagyszüleimet talán  háromszor láttam, és akkoriban nem érdekelt még a genealógia. Apám se sokat mesélt a Miskolczyakról.

A Miskolczyakat nagyon szétszórta  Trianon, majd 1945 egyaránt. a nagyanyámon kívül több Miskolczyt nem ismertem. -A családnak  nem volt kapcsolata a többi Miskolczyval.  Nagyanyám testvérét Lászlót felkutattam ugyan de nagyon öreg és beteg már ezért egy udvarias levélben elutasitott azzal hogy nem akarja a múltat feleleveniteni, számára túl sok sebett tép fel az emlékezés. Az iwiwen, és telefonkönyv alapján sok Miskolczyval vettem fel a kapcsolatot de eddig nem találtam meg a leszármazottakat. Nagyváradon egy történész foglalkozik a Miskolczyakkal. Megbizása van egy könyvecske megjelentetésére, ezért  nem ad ki adatot a megjelenés elött . Sajnos a kiadvány nem akar elkészülni. Nekem  nincs kedvem várni hogy megtudjak dolgokat ezért kutatok én is. Milyen furcsa hogy a közelmúltat nehezebb sokszor feltárni mint a régebbi századokat. Három éve foglalkozom a családommal elég intenzíven. Legalább ezer közeli távoli rokon nyomára bukkantam már rokonaim között tudok számos nagy családot a biharból, szilágyból,máramarosból.  pl kisrédei Rhédeyek, pécújfalusi Péchyek, nagysombori Somboryak, czegei Wass, Halmágyi, Fráter, Fényes, Nadányi, piskárkosi Szilágyiak, micskei váradi Baranyiak és még mások.

 

Szóval van mit keresgélni. Rendszeresen járok a Lángliliomba, a Bécsi kapuhoz, jártam már többször Debrecenbe a megyei levéltárban is. Megvanak az Arkánum 4 , Szluha és más anyagok lemezei

Rendszeresen böngészem a Family search-on a gyászjelentéseket. A My Heritagon , a családfalun, és a radix fórumon is megfordulok.  A Mol adatbázisait, a Levéltárak közös keresőjét is használom.

És ez mind kevés mert eddig nincs kapcsolatom Miskolczy István vagy testvérének leszármazottjaival.

Az idő nekem dolgozik, ezért bízom benne ez a kérdés is megoldódik előbb, vagy utóbb.

István

hatvany.i@invitel.hu

 

 

 

 

 

 

Előzmény: milyennincs (7598)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.05 0 0 7598

...ha nem jön be a link, akkor írd be a Levéltárak közös keresőjébe, hogy "derecskei Földigénylő Bizottság".

Előzmény: milyennincs (7597)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.05 0 0 7597

Ugyanezt a keresőt használva az anyag Debrecenben van....

Előzmény: milyennincs (7596)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.05 0 0 7596

Szervusz!

Ahogy  a7489-es hsz-ben a Levéltárak közös keresőjéből feladott találatok között kiolvastam a 33.-34. találatokban leírtakat M. Somlyai Magda: Földreform, 1945 (Budapest, 1965) könyvének 277. oldalán ez áll:

"Miskolczy István volt országgyűlési képviselő háborús bűnös, ingatlanainak elkobzása mellett döntött a bizottság."

majd a Függelékben az 540. oldalon: "

Miskolczy István - volt országgyűlési képviselő, bérlő (Derecske) - 277"

Ebből gondoltam, hogy ha azonos nevűről van peranyag, és hasonló témában, akkor az ő.

Maradjunk továbbra is M. Somlyai Magda könyvében közölteknél: (ha 'visszalapozol' az alsó nyilakkal a 275. oldalra, ott az áll, hogy ez a közölt információ a Derecskei Földigénylő Bizottság 1945. április 3-i gyűlésének jegyzőkönyvéből származik, a 277. oldalon pedig a levéltári jelzete a jegyzőkönyvnek - a lap alján - Debreceni ÁL (Állami Levéltár) kfb 1945-10.

(megjegyzem egy 1945. áprilisi 3-i jegyzőkönyvben háborús bűnösnek nevezni valakit, aki ellen eljárás akkor még csak nem is indulhatott, furcsa)

Megpróbálom a neten megnézni, hogy hol lehet az anyag....

 

Számommra az is furcsa, hogy egy 1945-ig országos politikai életben szereplő személyről 1945 utáni életéről ne legyen információja a családnak.

Mit tudsz erről az ősödről? Ha nem akarod itt, akkor mail-ben, de kellene több információ.

Előzmény: 4904 (7595)
4904 Creative Commons License 2010.12.05 0 0 7595

Kedves milyennincs

 

Megfogadtam a tanácsod és elmentem a Fővárosi Levéltába. Miskolczy istván perének anyagát kikértem. Sajnos nem azt találtam amit kerestem. Az anyag egy másik, Hevesen született Miskolczyra vonatkozott. Meglepődtem mert a jelzet alatt csak néhány birosági kisérő levelet találtam. A perre néhány mondatos utalással. Azillető személyt 1949 ben felmentették az izgatás vádja alól. Így  öt perc alatt végeztem. Most megint nem tudom hogy menjek tovább. Korábban a Parlamenti Könyvtártol is kértem segítséget, de nem tudtak a képviselő további sorsáról semmit mondani. A derecskei földosztással kapcsolatos dokumentum viszont a kutatott személyre vonatkozik. abban szerepel Maryai Barna neve is aki sógora volt Istvánnak. Úgy látom valahogy fel kell kutatnom Miskolczy Hugó (istván testvére) ma élő leszármazottjait. Egy gyászjelentésem van 1944 ből az ott szereplő unokák valószínűleg még élnek valahol e hazában.

Köszönöm a segítséget

István

Előzmény: milyennincs (7489)
kerub Creative Commons License 2010.12.04 0 0 7594

A mai találkozó családkutatási előadásait itt lehet nyomonkövetni.
Kattints ide és várj egy kicsit! 

DanyiCsilla Creative Commons License 2010.12.03 0 0 7593

Hát nem semmi hogy 3099-ig tudjuk mikor lesz húsvét. Reméljük még lesz kiknek ünnepelni...

Előzmény: husvétikarácsony (7590)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 7592

Köszi szépen!

Előzmény: husvétikarácsony (7590)
sonomilanista Creative Commons License 2010.12.03 0 0 7591

1866. húsvét április 1. vasárnap és 2. hétfőre esett. Pünkösd 50 nappal van húsvét után, tehát a keresett dátum 1866. május 21.

 

http://calendar.zoznam.sk/easter-hu.php?year=1866&x=0&y=0

 

http://calendar.zoznam.sk/nameday-huhuhor.php?hy=1866&x=0&y=0

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (7588)
husvétikarácsony Creative Commons License 2010.12.03 0 0 7590
Előzmény: husvétikarácsony (7589)
husvétikarácsony Creative Commons License 2010.12.03 0 0 7589

Ezt találtam.Talán segít.Érdemes áttanulmányozni.

Előzmény: Törölt nick (7588)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.03 0 0 7588

A segítségeteket szeretném kérni. Egyik ősöm egy papírlapra feljegyezte a főbb adatait, de a házassági időpontjához nem dátumot írt, hanem azt, hogy "esküdtem 1866 Pünkösd másnapján". Szeretném kideríteni, hogy ez hanyadikára esett, de sehol nem találok olyan öröknaptárt amiben ez benne lenne. Van valamilyen ötletetek?

grandpaa Creative Commons License 2010.12.02 0 0 7587

Mindenkinek köszönöm a segítséget.

Előzmény: milyennincs (7586)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.02 0 0 7586

A kustos (lat. custos), ahogy Kázmér Miklós is írja , hasonlóan a Pap, Perjel, Gvargyián, Barát, Érsek, s hasonlű nevekhez valamilyen egyházi kapcsolat miatt keletkezett vezetéknevek közé tartozik.

A ferences rendben a custodia, azaz néhány kolostort magába foglaló kisebb rendi körzet vezetője a kustos.

Aki a neten nézi a sonomilanista említette 1715. évi összeírást, akkor ott a MOL adatbázisában lát egy 1478-ból származó oklevelet, melyben "A vasvári káptalan bizonyítja, hogy Ádám vasvári kustos az általa zálogban bírt részeket a Vas megyei Kysmakwa, Ozko és Olozka possessiókban visszaadta Gersei Pethõ Miklósnak, miután ez neki a zálogösszeget megfizette..."

 

Az 1715. évi összeírásban szereplő nevek, már ilyen származékos nevek.

Előzmény: grandpaa (7583)
sonomilanista Creative Commons License 2010.12.01 0 0 7585
Előzmény: kompen (7526)
sonomilanista Creative Commons License 2010.12.01 0 0 7584

üdvözlöm!

 

Név volt. Megnéztem más települések összeírásait, pl Jákót Somogyból:

 

Adózók neve: Georgius Balko; Joannes Kustos; Georgius Orbán; Andreas Szakács; Stephanus Molnár

 

vagy Biát Pest megyeből

 

 

Adózók neve: Stephanus Hambza; Michael Moricz; Michael Baitalus; Michael Farkas; Joannes Takács; Gregorius Jovanics; Joannes Csapo; Joannes Kovacs; Michael Ladányi; Joannes Györi; Stephanus Kumr; Stephanus Szalai; Joannes Gulyas; Joannes Varga; Stephanus Vass; Joannes Horvath; Paulus Dömsödi; Joannes Bakonyi; Stephanus Szigeti; Stephanus Szalai; Stephanus Gere; Georgius Gere; Joannes Mazár; Joannes Barrabas; Stephanus Magyar; Joannes Földi; Petrus Ördög; Martinus Kun; Stephanus Szikra; Gregorius Pap; Michael Kovacs; Georgius Szakkál; Joannes Csáni; Stephanus Takács; Joannes Ivános; Andreas Ördög; Georgius Koczor; Joannes Kiss; Stephanus Szabo; Joannes Vig; Georgius Barthalus; Joannes Szenpeteri; Michael Toth; Martinus Hambza; Stephanus Halasi; Joannes Becsedi; Michael Haraszti; Stephanus Gozon; Michael Somodi; Joannes Kozma; Stephanus Varga; Stephanus Horváth; Benedictus Ágoston; Andreas Goda; Joannes Száki; Paulus Kacsa; Joannes Magyar; Stephanus Kustos; Gregorius Hambza; Michael Mészáros; Franciscus Szölösi

 

 Gyöngyösön is volt ilyen nevű adózó: Michael Kustos

Előzmény: grandpaa (7583)
grandpaa Creative Commons License 2010.12.01 0 0 7583

Kedves Fórumozók!

Az alábbi képen a KUSTOS szó név, vagy tisztség lehet?

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.30 0 0 7582

Érdekességként jegyezném csak meg, hogy múltkor azt az információt kaptam a Bp Fővárosi Levéltár egyik dolgozójától, hogy az ottani kutatásoknak hozzávetőlegesen 40%-át százalékát teszik ki az anyakönyvi kutatások, tehát ez a forgalom jócskán meg fog csappanni ha életbelép a korlátozás; viszont idén kaptak egy egész raktárnyi iratot - ha jól emlékszem - a földhivataltól is, így munkájuk lesz továbbra is bőven.

Előzmény: Törölt nick (7571)
kz.zo Creative Commons License 2010.11.30 0 0 7581

Kedves zsóficka!

 

Kissé későn vettem észre kérését, lehet, hogy tudok segíteni!

 

Kiss Zoltán

 

kiss.zltn@gmail.com

Előzmény: Törölt nick (7558)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!