Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7641

jövő héten talán meg tudom nézni a FSZEK-ben, ha addig más nem segít.

 

Én pedig tippeket várnék arra hogy milyen foglalkozás lehet az "epistolarum portitor"? Valamiféle levélhordó révész?

Előzmény: tristram (7638)
Medvebocs_25 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7640

szia Milyennincs!

 

köszi a segítséget, Érsekvadkert a település neve. 1733ban mezővárosi rangot kapott.

 

 

Előzmény: milyennincs (7634)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7639

D. valószínűleg Dominus (úr)

Dua szerintem inkább Dna lesz, az pedig Domina (úrnő, úrhölgy)

Előzmény: Medvebocs_25 (7632)
tristram Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7638

Egy kis segítségre lenne szükségem. Nincs meg véletlenül valakinek (illetve nem tud-e valaki hozzáférni) az alábbi könyvhöz:

 

A magyar királyi budapesti 29. honvédgyalogezred és a magyar királyi 29. népfölkelő gyalogezred hadtörténeti emlékkönyve / összeáll. De Sgardelli Caesar

 

Egy ebben szereplő, néhány soros adatra lenne szükségem, de mivel én külföldön élek, ezért nem tudom személyesen fellapozni a könyvtárban. Előre is köszönöm.

milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7637

remesni = repesni

Előzmény: milyennincs (7636)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7636

...szia. Olvass bele azokba is, amiket iater írt (még tovább fog remesni a szíved) :))

Előzmény: merylee (7633)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7635

az ADR= artium doctor

szemben a világi jellegű jogi és orvosi egyetemekkel léteztek olyan egyetemek, amelyek "artium facultas"-ain azokra  a feladatokra készítették elő a hallgatókat, amelyek később az egyházi- állami- és városi igazgatásban volt szükség. Ilyen volt végül is a Sorbonne is (a XIII-XIV. száazdtól) Más volt még akkor a képzési rendszer, hiszen a gazdasági képzés is csak azidőtájt (1810-es évekről beszélünk)  indult meg igazán...

Előzmény: Medvebocs_25 (7632)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7634

Szia!

A dominalis az önmagában 'urasági', 'földesúri', ahhoz tartozót jelent. Az úriszék a régi iratokban 'sedes dominalis'. Van néhány foglalkozás, aminek ismerjük olyan latin megnevezését, mint molnár= molitor dominalis, kocsis= auriga dominalis, vagy equarius dominalis, kádár= vietor dominalis, de itt a jelzős szerkezet mind arra utal, hogy ezek a személyek, mind a földesúr számára dolgoztak, az ipart nem maguk számára folytatták. A kocsisnak is kifejezetten ebben az értelemben van egyáltalán "értelme", mert ha nem a személyes szolgálat lenne, akkor fuvaros lenne. A gabonaőrlés joga is földesúri jog volt, nem volt elkezdhető szabad vállalkozásként. Meg kellett venni ezt a jogot, vagy bérelni, de a molitor dominalis kifejezetten a földesúr számára őrölt, a neki beszállított kilencedek, ill. az allodiális, azaz húbéri kötelékkel nem terhelt (magyarul: jobbágyok részére ki nem adott) birtokokon megtermelt gabonát.

 

Ilyen értelemben a senatori előtaggal (ill. ennek a jelzője a dominalis), csak úgy tudom értelmezni, hogy mezőváros tanácsának (bírói testületének) az a tagja, akit a földesúr - akinek joghatósága alá tartozott az adott mezőváros (oppidum) - őt jelölte tagnak. Ilyen személy az adott mezővárosi testületben akár több is lehetett.

 

Kérlek erősíts meg, mezővárosról van-e szó. S akkor nem foglalkozás, hanem tisztség, ő maga az adott mezővárosnak polgára volt, s valamiből élt, gazdálkodott, vagy kereskedett, egyéb üzlettel foglalkozhatott.

Előzmény: Medvebocs_25 (7632)
merylee Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7633

Kedves Rye!

Közel egy éve foglalkozom az őseim kutatásával.Igaz,hogy évek óta készültem felkutatni a származásom.Az anyakönyvek kutatása mellett itt a netten is probálkozom,hogy találok e valamit.A te bejegyzésedre most találtam a forumon,azt hittem káprázik a szemem,de mégse.Nagyon örülök annak amit olvastam.Azt gondolom,hogy mi vérszerinti rokonok vagyunk valamilyen szinten.

Apai nagymamám Berényi Julianna született 1892.október 14 Véges 1 legalább is az én olvasatombankerestszülő Berényi Anna Kiss Antal neje..édesanyja Guba Mária1869. édesapja Berényi István 1962.augusztus 8. keresztszülő Joanes Birkás és Catherina Fodor.

Ők ketten 1888.november5.-én kötöttek házasságot Kőtelken.(ugyanezen a napon kötött házasságot a testvére Berényi János Kovács Erzsébettel)

Berényi István szülei Berényi(Birinyi) János és Vona Anna

Házasságkötés:1855.november 7.ekkor János anyakönyv szerint 24 éves Kőtelek 62,Anna 18 éves Kőtelek 87

Házassági tanúk:Stephanus  ? Peszeki( de nemigazán tudtam kiolvasni) ,Paulus Márkus    

Halotti anyakönyv :

Berényi János napszámos Vona Anna férje 1884. augusztus 6.-án arczrákba elhunyt. 54 éves volt.augusztus 7.-én temették Kőtelken.

Várom válaszod.

Éva                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Előzmény: Rye (2461)
Medvebocs_25 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 7632

Kedves Kutatótársak!

 

Segítséget szeretnék kérni az alábbiak megfejtésében:

egy születési bejegyzésben az 1810-es években találtam olyan foglalkozást hogy "senatori dominalis" ez milyen foglalkozás? Ill. ugyanennél a bejegyzésnél a szülőknél, az apánál mit jelöl a név elején a D. rövidítés, az anyánál a "Dua" megjelölés szintén a név előtt?

 

Ugyanez lenne a kérdésem a keresztszülő bejegyzésnél az A.D.R rövidítés szintén a név előtt?

 

Köszönettel, ági

 

iater Creative Commons License 2010.12.23 0 0 7631

Szia!

 

Köszönöm szépen az információt.

Örömmel jelentem jövő év elején (február - március) kutakodok majd a szegedi levéltárban is :)

 

Mindenkinek itt a fórumon Áldott - Békés - Boldog Karácsonyi Ünnepeket Kíván:

a Berényi Család.

Előzmény: milyennincs (7630)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.18 0 0 7630

...bocs, kimaradt egy szó a hivatkozott után, de gondolom érthető ( hivatkozott forrásban...)

Előzmény: milyennincs (7629)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.18 0 0 7629

Vagy Kalocsa, vagy Szeged. A hivatkozott ez áll:

"Sendula János (1802. – Szabadka, 1866. jún. 11.) 1822-1867, 0,07 ifm /Tan. isk. biz. Szegedi Lyceum 1822. /Szül. akv-i kiv. 1823. ......"

Abban a 7 cm vastag anyagban benne van az anyakönyvu kivonata 1823-ból, amit Kalocsán őriznek. Ezt a szülőhelyéről kellett megkérni. S benne van 1822-ből, mint a Szegedi Lyceum végzett növendékének az iskolai bizonyítványa. Ebben is benne kell legyen az 1802-es születés helyszíne. Ez pedig Szegeden is megtekinthető, a Lyceum ottani levéltári nayagában, az 1822-ben végzettek anyaga közt. (A Fondjegyzék most nem jön be nekem. www.csml.hu )

Előzmény: iater (7628)
iater Creative Commons License 2010.12.18 0 0 7628

Szia! :)

 

Igazából semmiről sem maradtál le.

Írd be ide oldalra és meglesznek a fórumon idetartozó részek, aztán várjuk a hozzáfűznialóid :) hátha újra megjön a kedvem az egészhez.

Nekem elég sok anyagom van, illetve vannak itt páran akik konkrétan ennek a területnek a helytörténetével foglalkoztak igen profi szinten.

 

Kedves milyennincs!

 

Bocsi a késői válaszért, az egész érdekelne magyarul. Egy papról van szó, aki feleségem egyik ősének testvérbátyja lehetett.

Innen vettem a beillesztett részt:

http://archivum.asztrik.hu/?q=oldal/sendula-joannes

 

A születési hely az nagy segítség lenne igen :)ű

 

üdv,

iater.

Előzmény: gchristina (7627)
gchristina Creative Commons License 2010.12.16 0 0 7627

Szervusz, milyennincs... Ezek szerint lemaradtam. :(

Előzmény: milyennincs (7615)
gchristina Creative Commons License 2010.12.16 0 0 7626

Köszönöm a választ Üdv. Christina

Előzmény: Törölt nick (7606)
gchristina Creative Commons License 2010.12.16 0 0 7625

Kedves Réka! Nagyon köszönöm a térképet, megörvendeztetett. :)

Üdv. Christina

Előzmény: SZLreka (7610)
kz.zo Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7624

Törölt nick Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7623

Én meg esküdni mernék az ellenkezőjére, de jövő hétre utánanézek.

 

Más:

 

Ha polgári anyakönyv (jobb híján) másodpéldányában a házasultak aláírásainál egy-egy kereszt szerepel a név mellett, az jelentheti azt hogy írástudatlanok voltak? Erősen gyanítom hogy ez a helyzet, abból is ítélve, hogy nem szerepel a másodpéldányban az aláírás másolata mellett hogy s.k.

 

Előzmény: milyennincs (7613)
kz.zo Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7622

Köszönöm, igen ez az! Édesanyám Fail lány!

 

Kiss Zoltán

 

Nekünk itthon meg is van a címer festve,és a Széchenyi Könyvtárban szerepel is Adami könyvében a színes kép. Nagy Iván csak címerleírást ad, kép nélkül.

Előzmény: sonomilanista (7618)
rkyra Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7621

Köszönöm szépen. Akkor nagy valószínűséggel anyakönyvileg mégis csak Váchoz tartozott.

Előzmény: husvétikarácsony (7619)
husvétikarácsony Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7620

http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=ksvc

 

ez az előbb lemaradt.Talán segít

Előzmény: husvétikarácsony (7619)
husvétikarácsony Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7619

Kisvác  Váctól 2 km-re található.Vasutállomása is van

Előzmény: rkyra (7616)
sonomilanista Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7618

Ez az?

 

 

A Kempelenben, a Turulban , a Siebmacherben és a Borovszkyban is szerepelne atyádfiai!!!



Fail. Czímeres nemeslevelet 1797. máj. 26. F. Benedek körmöczbányai praefectus, első felesége Grundberger Teréztől szül. Benedek, Katalin, Teréz s második felesége Held Katától szül. Ignácz és Amália nyertek (LR. LIX/452.) – Vö. NI. IV/110.; Siebm. 163.



FAIL. 1797. Beszterczebányai kápt. lt, eredetiben őriztetik.



Wappen: Geviertet von B. und G.; 1 u. 4 ein spitzer w. Fels v. links unten durchbohrt v. einem geflitschten Pfeile; 2 u. 3 ein einwärtsgekehrter, gekrönter brauner Löwe, in d. erhobenen Linken (Rechten) zwei gekreuzte Bergwerkshämmer haltend. – Kleinod: Zwischen offenem # Fluge, der Löwe wachsend. – Decken: bs.-rg.
Adels- u. Wappenbrief v. König Franz I. für Benedict Fail.
(L. R.)

Fail Attila.
Fail Attila, bölcseleti doktor, gimnáziumi igazgató-tanár, született Selmeczbányán, 1838-ban. Értekezést írt: »A nap és annak mozgása, összefüggésben azon befolyással, melyet a nap futása az árnyék mozgására gyakorol« czímmel.








Ezt Beszternyebányán a káptalan levéltárában keresd jobb minőségben.
A Németnyelvű leírás a szinekről is informál.

Előzmény: kz.zo (7617)
kz.zo Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7617

Kedves Kutatótársak!

Több mint egy évvel ezelőtt valaki (azt hiszem tiborpapa) megkereste nekem Kempelen Béla könyvéből A Fail család címerét. Letöltöttem, de nem találom,elkeveredett. Nagyon köszönném, ha újra megkaphatnám.

 

Kiss Zoltán

rkyra Creative Commons License 2010.12.15 0 0 7616

Egy kis segítséget kérnék. Az alábbi képen a hely beazonosítása a kérdés.

Mihály elvette .............. való Varga Erzsébetet. Tahitótfaluban keresgélek, és én netán Kis Vácból valót néznék ki belőle, de nekem nem rémlik, hogy így nevezték volna régen Vácot.

Sajnos a kép minősége nem a legjobb.

milyennincs Creative Commons License 2010.12.14 0 0 7615

Szervusz! Egy időben erről a Szentiványról szólt itt "minden". :)

Előzmény: gchristina (7605)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.14 0 0 7614

.... annak a rövidítésére

Előzmény: milyennincs (7613)
milyennincs Creative Commons License 2010.12.14 0 0 7613

Már látom, nem a bejegyző, hanem a bejegyzés időpontjának a hónap része. Mivel nem látni előtte a napot ezért csak ötlet. Ha ugyanaz nap volna, mint az azt megelőző bejegyzés időpontja, azaz esetünkben júniusban ugyanarról a napról volna szó Szilágyi Ferenc és Gúti István esetében, akkor az item szóra gondolnék.

Biztos, hogy nem a névhez tartozik.

Előzmény: milyennincs (7609)
Zackary Creative Commons License 2010.12.14 0 0 7612

Tisztelt Mindenki!

Vörös Zoltán vagyok, és én is nem olyan régen kezdtem a Családom kutatását!
Immáron több mint 100 egyenesvonalú "ősömet" leltem meg az anyakönyvek segítségével.
Viszont volna egy kérésem, kérdésem:
Volna e valaki az olvasók közül, aki kutatott valaha Szigetváron, illetve Gyömrőn! Eme városokban gyökeredznek elődeim, és gondoltam, ha már valaki ugyan emiatt kutatott, talán akadt egy kettő közös előd is, és akkor segítséget kaphatnánk egymástól, ki meddig jutott el a közös előd elődei feltérképezésében! (egy két példa: Szigetvár: Vörös, Stajer, Pfeiffer, Schnierer, Brigovácz, Légrági, Czigelédi, Rádó. Gyömrő: Lontai, Czövek, Tóth, Csirkó)
Ha esetleg megfelel valaki valamelyiknek, akkor kérem vegyük fel a kapcsolatot!
Előre is tisztelettel:
Vörös Zoltán
zacky00000@gmail.com
zackary@citromail.hu

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!