Keresés

Részletes keresés

szüretel Creative Commons License 2011.06.01 0 0 9672

SZIASZTOK.

MA REGGEL KIHÚZTAM AZ OTELLÓ CSEMETÉIMET AMIT AZ IDÉN ÜLTETTEM, MERT TELJESEN SZÁRAZ VOLT ÉS NEM PATTANT.

ROSSZUL TETTEM:( , MERT A BELSEJE HALVÁNYAN KEZDETT ZÖLDELLNI.

A RIZOMATOM IS HASONLÓAN SZÁRAZ, DE NEMTUDOM PATTAN E MÉG.

SZEINTETEK?

zsebpiszok0510 Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9671

Nálam is szépen virágzik a szőlő.A zalagyöngyénél pár fürt már teljesen elvirágzott.Eső nálunkmég nem hiányzik,a belvíz szépen lement,de még a szőlő végén az árokban még sok a víz.a szőlő is szépen hajt remélem a sok tavalyi sok vizet nem sinyli meg.

Cirfandlia Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9670

Visszanéztem; de emlékeztem rá, időjárásban nem ismerek tréfát :) a másik tán még fanatikusabb hobbim mint a szőlő. igen volt eső, májusban és áprilisban is cca 30 mm de olyan 5-7 mmes adagokbasn elszórva ami semmit sem ér csak a veteménynek.

A tél jó volt, mert noha tényleg nem esett (errefele) hó, viszont végig hideg volt, ami tiltotta a párolgást és a tavalyi brutál esős év miatt bőven fel lett töltve a talaj - ez tart még most is a mélyebb részeken.

Nagyon jó a Basf szőlős növényvédős előrejelzése/szakcikkei; persze itt is ki kell szűrni a felesleges "termékmegjelenítést" :); Füzi I fejlesztőmérnök által írottakban (Szekszárdra jelez elő) mindig rengeteg okosság van; pl:

"Bár a május 1-jei időjárás egyértelműen kedvező föltételeket teremtett a peronoszpóra primer fertőzéséhez, a betegség tüneteit – a 13-16 napos lappangási idő leteltével – sehol nem észleljük. Ez arra utal, hogy a gomba tavaly képződött fertőzőanyaga a tél és a tavasz során megsemmisült. Persze, minden ültetvényt azért nem lehet átnézni, és a kórokozó fertőzőanyaga nagy távolságokból (akár ezer kilométerről is) besodródhat borvidékeinkre a légáramlatokkal, így teljes bizonyossággal nem állítható, hogy a peronoszpórafertőzésnek az idén már nincs esélye. Mindenesetre a tavalyihoz hasonló, hirtelen járványkitöréstől nem kell tartani..."

 

az oldal pedig itt: http://www.szoloszem.basf.hu/hu/szolovedelmi_elorejelzes.html

Előzmény: janijani (9668)
janijani Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9669

Van egy tő szőlőm, lehet hogy ez lenne az ezerfürtű fajta? Mindíg tele van virággal de nem köt, soha nem termett egy szemet sem. Nem tudom mit csináljak vele. Eddig mindíg 2 szemre metszettem és megpermeteztem virágzáskor, az idén meghagytam 10 szemre és nem permetezem.

janijani Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9668

Így megjegyezted hogy mit igértem máj 5-én?

Meg is jött a meleg és volt eső is azóta, a ciszternám legalábbis megtelt és már az udvarban locsoltuk szét a növények tövére a vizet. Egy cseppet sem engedtem el belőle.

A szőlőben valóban száraz a gyökérzóna, hiányzik hogy nem volt a télen hó. Ezt eső nem tudja pótolni, erre csak valami 40 napos áztató eső lenne képes.

A permetezéseket az idén én is ritkítom, bár mindíg figyelni kell mert a hajnali harmat is elég lehet a gombabetegségek kialakulásához. Ilyenkor virágzáskor dobom be a Quadrist tapadásfokozóval (nonit). Ha elfogy a Quadrisom (nekem 5-6 évig elég egy kétdecis flakon) Amistart fogok venni, abban úgy tudom benne van a tapadásfokozó.

Előzmény: Cirfandlia (9665)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9667

Cukor is régi bevált szer, apám is mindig ezt mondja; az inkább a ragacsos hatásával dolgozik. Sztem a szőlő illata alapból is odacsalogatja a méheket, nem kell ahhoz cukor :). Virágzáskori permetezés: ez eléggé fertőzés veszélyes időszak mert a bibén keresztül könnyebb a kórokozók behatolása; lehet és kell is ilyenkor permetezni, persze nem akármivel... pl. rovarölőt ne (én amúgy sem használok a szőlőre máskor sem) meg rezet sem nyomnék feltétlen, az azért perzselheti a zsenge bibéket, porzókat. Kötődést tudtommal nem rontja a növvédő szer; ill. vannak kifejezett kötődésfokozók - madárkás fürtű fajtákra ajánlott.

Előzmény: tangua (9666)
tangua Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9666

>>> nem tapadásfokozót használnak, hanem...

 

Már ajánlottam ezen a fórumon tapadásfokozónak a kockacukrot, de nem vettétek komolyan :-)

Pedig egyes biogazdálkodók még a virágzáskor is különösen ajánlják, mert hogy odacsalogatja a méheket...

Egyébkként szabad virágzáskor permetezni? Mármint nem befolyásolja a kötődést?

 

Előzmény: Cirfandlia (9665)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.05.31 0 0 9665

Nálunk is, tegnap este permetezés közben a csemegék nagy részén már láttam nyílót, a Cirfandli most kezd még elvétve van csak; késői.

Janijani hó elején a 9585.ösz hszben "ígérte" a meleget, esőt, hát csak a meleg jött be; kezd döbbenetes lenni a csapadékhiány főleg a tavalyi fényében; mondjuk ezt a szőlő még nem érzi, nagyon szép most a vegetáció. Az idei évben nem volt még 10 mm-ert meghaladó mennyiségű eső, ami lejutott volna a mélyebb gyökérzónába, talán a héten végre megjön, reméljük károk nélkül a jelentősebb mennyiség.

Növényvédelmi szempontból viszont könnyű (most még) a helyzet, peronosz veszély egyáltalán nincs; a lisztharmatra sem volt ideális a hó során sokszor szaharai értéket felvevő páratartalom. 2 permetezést csináltam eddig a lemosón kívül kén, Dithane combóval.

 

(ja és hallottam olyat, hogy régi szakiknál teljesen bevett, hogy nem tapadásfokozót használnak, hanem a permetlé pH-ját eltolják vmik irányba a semlegestől és így sokkal hosszabb, tartósabb hatást érnek el; praktikusan borkősavval a savas tartományba. Hallottatok erről?)

Zalancelot Creative Commons License 2011.05.30 0 0 9664

Csak úgy dongnak a méhecskék!

:-)))

Most a legjobb illatú a szőlő.

 

Tény, a népi regula Antal napjához köti a szőlő virágzását, márpedig az még jócskán odébb van, ennek ellenére a szőlők virágba borultak.

Előzmény: BZoltan (9662)
janijani Creative Commons License 2011.05.30 0 0 9663

3 napja virágzott ki a legelső szőlőm, mára kb az állomány fele.

Előzmény: BZoltan (9662)
BZoltan Creative Commons License 2011.05.30 0 0 9662

Nálunk beindult a virágzás :)

 

Nálatok?

petya1981 Creative Commons License 2011.05.30 0 0 9661

Tavaly ültettem szölőt csemetét /konkordi/ lugasnak szeretném kb.30m2 területett szertnék befutattni vele......mivel nincs tapasztalatom szölőkkel kapcsolatban.kérdésem az lenn mivel lehetne gyorsitani növekedését,locsolom majdnem minden nap ,esetleg valami tápszer ami meginditaná?

alias Terkó Creative Commons License 2011.05.29 0 0 9660

Hi!

Az egyik csomagküldőn láttam,de sehol máshol.Majd nézek helyette mást,elég nagy a felhozatal.:)

Köszi,hogy utána néztél.

üdv 

Előzmény: Jani71 (9659)
Jani71 Creative Commons License 2011.05.29 0 0 9659

Üdv!

 

Hasonló hangzású névvel találtam leírást két fajtáról Zilai és Csepregi Szőlőfajtáink c. 1960-ban kiadott könyvében. Madeleine angevine és M. royal (M. imperiale). Ha érdekel, magánban küldök további infót.

Előzmény: alias Terkó (9658)
alias Terkó Creative Commons License 2011.05.28 0 0 9658

Üdv Mindenkinek!

 

Tudja valaki,hogy a Magdalena az melyik szőlőnek az "álneve lehet"?

Ősszel telepítek és az érdekelne,hogy vajon a magnélküli csemege fajták kibírhatják-e az alföldi telet .Elég fagyérzékenynek vannak feltüntetve a különböző oldalakon.A legfagyérzékenyebb szőlőm jelenleg a Cardinál,ez bírta eddig,kb.4 éves,a termése is fajtára jellemző.

 

barkócza Creative Commons License 2011.05.26 0 0 9657

No, akkor küzdjünk magunk. :)

Előzmény: Falusi1 (9656)
Falusi1 Creative Commons License 2011.05.26 0 0 9656

Ahogy mondod.

 

Lásd még:- Madáchnál "Az ember tragédiájában" az élet értelméről. Mint tudjuk, az a küzdés maga.

 

Mondott még hasonlót más is. Pl. Bernstein (nem a zeneszerző, hanem a filozófus) "a cél semmi, a mozgalom minden". Igaz, hogy ezt az anarchizmus meghatározására használta, de hasonló értelmű.

Előzmény: RAMBO (9651)
janijani Creative Commons License 2011.05.26 0 0 9655

Én nem rontom el a szőlőt azzal, hogy bort csináljak belőle. Nem is értek hozzá és nem is iszom csak évente kb 4-5 pohárral, ha választhatok inkább sörözök. Megesszük mint gyümölcsöt, úgy viszont szeretem. Ezért is ültettem 5 féle csemegeszőlőt, hogy legyen korai meg késői is.

Annakidején apósom árulta a bort, a környékbeli linkócik mind idejártak és volt hogy éjjel 1 órakor nyomta valamelyik a csengőt, hogy egy liter bort venne.

Előzmény: alfi13 (9653)
imkerei Creative Commons License 2011.05.26 0 0 9654

Örömteli gondolatok! :-)

Előzmény: alfi13 (9653)
alfi13 Creative Commons License 2011.05.26 0 0 9653

A harmadik kertszomszédom szintén egy idős ember egyszer odajött hozzám és megkérdezte én mit csinálok a megtermelt borral? (Nem sok kb 120-150liter) Mert hogy ő is termeli de nem issza meg. Hát mondtam én sem iszom meg de a barátaim akinek elajándékozom nagyon örülnek a bornak. Kérdeztem tőle hogy akkor ő miért foglakozik a szőlővel? Hát az nem is magyar ember aki nem szeri a szőlőt. Meg hogy nagyon szerti gondozni nézni ahogy fejlődik. Én is igy vagyok a szőlővel.

Előzmény: janijani (9652)
janijani Creative Commons License 2011.05.25 0 0 9652

Van igazad. Ismertem egy embert, 76 éves korában új szőlőt telepített és mintaszerűen gondozta pedig tudta, hogy nemigen fog már szüretelni róla.

Előzmény: RAMBO (9651)
RAMBO Creative Commons License 2011.05.25 0 0 9651

a cél nem a megérkezés, hanem az út maga! :DDDDD

Előzmény: janijani (9650)
janijani Creative Commons License 2011.05.24 0 0 9650

Tényleg nem túl jó az arány, már már felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e ott szőlővel foglalkozni. Bár változhat az időjárás, egy rossz periódus végetérhet és jöhet jobb. Úgy 10 éve nekem minden évben elvitte a fagy virágzáskor a kajszibarackot. Most meg már kb 5-6 éve nem volt ilyenkor fagy.  

Előzmény: Falusi1 (9649)
Falusi1 Creative Commons License 2011.05.24 0 0 9649

Az elmúlt 5 év rövid áttekintése:

2007-ben még az ideinél is nagyobb fagy volt. Ami a föld felett volt és zöld (kivéve a kerítést) mindent elvitt.

2008-ban jó közepes termés volt.

2009-ben minőségileg és mennyiségileg is meg voltam elégedve a terméssel.

2010-ben az esős idő és a jég tette (többször is) tönkre a termést.

2011 A fagy előtt nagyon igéretesnek indult minden de aztán jött a fagy.

5-ből 2 azért nem túl jó arány. Még jó, hogy nem ebből kell megélnem.

Előzmény: janijani (9648)
janijani Creative Commons License 2011.05.24 0 0 9648

Reméljük jövőre jobb idő lesz a szőlődre. Nekem semmi fagykár nem lett a szőlőben, néhány paprikát, paradicsomot kicsit megviselt a fagy de túlélik.

Előzmény: Falusi1 (9647)
Falusi1 Creative Commons License 2011.05.24 0 0 9647

A tőkék aljáról hajtott ki néhány alvó szem. Termés ezeken természetesen nem várható, de legalább a jövő évi termő vesszők kifejlődésében bízhatok.

Előzmény: janijani (9643)
janijani Creative Commons License 2011.05.23 0 0 9646

És kapálni is ugyanúgy kell.

Előzmény: imkerei (9645)
imkerei Creative Commons License 2011.05.22 0 0 9645

Sajnos az alföldi szőlőm nekem is fagykáros lett. Kb 80%os lett a fagykár.

Ugyan kihajtott újra de termés nem lesz rajta. A permetszert viszont ugyanúgy rá kell szórni..... :-(

Előzmény: janijani (9643)
imkerei Creative Commons License 2011.05.22 0 0 9644

"a vékony hajtás kitér a jég elől"

 

:-)))

Előzmény: Falusi1 (9642)
janijani Creative Commons License 2011.05.22 0 0 9643

Mi a helyzet a fagykáros szőlőddel, kihajtott már?

Előzmény: Falusi1 (9642)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!