Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9621

Áh, lehetetlen sajnos, hogy idén 8000-et költsek Vertmecre, még ha adnának is el. :D Marad a Thiovittal való pepecs, majd többször nyomom le. Valami atkaölő hatása annak is van kontakt módon, legalább tuti nem lesz lisztharmat. Csak ahhoz fel kell kelnem hajnalban, mert most estefelé nincs 25 foknál alacsonyabb. A nagyon fertőzött leveleket meg leszedem és kiviszem az erdőbe. (A necces csak az, hogy a Korall determinált, nincs nagyon fölösleges levele.)

Tavaly tavasszal kellett volna még beszereznem a Omite-ot, amíg lehetett : Talán az elkövetkező években behoznak új szereket, látván a piaci lyukat, de az rajtam idén nem segít.

Pedig hogy örültem, hogy nincs atkám. :D (Persze azt tudtam, hogy gyümölcsfákon van, de azokról igen nehéz leirtani, és nem okoznak akkora kárt. Csak hát terjednek az ilyen szárazságban.)

Előzmény: kemorgo (9620)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9620

Tudom ajánlani a mg boltokba való rinyálást, panaszkodást :D

Amúgy részvétem, elsősegélyként neked is mondom, a slaggal való locsolását, párásítását, akár napi többször is. Akkor talán, ha nem szaporodtak túl a dögök, van esély.

Előzmény: Törölt nick (9618)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9619

Lehet, hogy kis kézi spriccelővel végigspriccelek minden egyes levelet alulról kénnel, hátha segít valamit. Jobbat most nem tudok.

Előzmény: Törölt nick (9618)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9618

Na, elkiabáltam a dolgot, mert most észrevettem, hogy a kert legvégében a Korall paradicsomom bizony nekem is atkás, és terjed át a Lugasra. Kicsit tanácstalan vagyok, mert ilyenkor még simán elviheti az egész termést, ellenben Sanmite-tal már permeteztem egyszer, tehát az kilőve. A másik kettő III. forgalmú kontakt szer hatalmas mennyiségben van és méregdrága. Az Omite-ot és a Nomoltot kivonták a forgalomból, szóval csak maiket már írtam korábban.

Eh, kéne már egy zöldkönyv, necces a szabadforgalmúakból szűkölködni.

Azon kívül édesanyám egyre kevésbé tolerálja, hogy ennyit kell költeni permetekre. Eleve permetszer-ellenes, nagy veszekedések árán tudtam csak kiharcolni, hogy ne hagyjuk minden évben lerohadni, amiért dolgoztunk... És ennek ellenére mégis gondok vannak.

Előzmény: kemorgo (9617)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9617

De, ültettem, csak mint mint prüttyögtem már párszor, igencsak későn, és le van maradva. 

Az egyik vödör idén nem olyan tömött, mint a tavalyi, azon akad pár piruló, de az általad vágyott képre még kicsit várni kell, amíg a többi is beindul.

Viszont, az udvaron, a vödörben, és kint a kertben is találtam már érni kezdő Goldkrone fürtöt :D

Na, az viszont idén gyönyörű, semmit nem kacsoltam le róla, egy tőn van akár tíz 1,8-2 méter magas szál, és mindenhol paradicsommal teli fürt, és feljebb virágfürt.

Az udvariakat ugyanúgy vezettem madzagon, mint tavaly a Perunt, a kertiek is támrendszerről lógó madzagon nőnek.

Tegnap este egy szemet már meg tudtam enni róla, isteni volt.

Már alig várom, hogy bedurranjon, és végre istenesen be tudjak zabálni belőle.

Előzmény: Lunni (9614)
hoffmann eta Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9616

Megnéztem nagyítóval: valóban atka. A növény nálam kicsit másképpen haldoklik, mint az általatok feltett képeken. – ezekért köszönet beetee-nek is.

Egyrészt örülök, végre tudom, mi a baj, másrészt rossz érzés ennyire hülyének lenni.

Az a szerencse, hogy csak az egyik fajta pusztult el, a többin is megvan az atka, de jobb állapotban vannak, az alsó levelek betegek, ezeket leszedtem, és Sanmite-val permeteztem, egy zacskó 8 l vízbe. Tettem hozzá nedvesítőt is, bár nem írják. Nagyon finoman szór a permetezőm, ennyi szer elég volt.

Az uborkán nem látok mászkáló sárgákat, de olvasom, hogy lehet lárva is, amely nem mozog, fehér (?), és még kisebb. Úgy hogy majd azt is leszórom, ha veszek megint valami mérget.

Az igaz, hogy a meleget kedvelheti, mert a napsütötte növényi részeken a legsúlyosabb a dolog.

Hallgatóztam, de nem hallok egyelőre röhögést. Talán még nem rezisztensek: soha sem használtam még ezt a szert. Ha nem válik be, bajban leszek. Megnézem még a beteg paprikáimat.

 

Előzmény: kemorgo (9609)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9615

Egy pár mai kép.

1 Május végi Lugas F1,Még nem érik

2.Szintén Május végi Elán F1 Még nem érik3.Lugas F1

4.Vödrösök,sokat kelett locsolni a 38-40°C-ba

5. Lugas F1 repedése.

 

 

 

Lunni Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9614

idén nem ülttettél TTR parit?

mármint jó lenne egyszer megnézni egy egészséges növényt amin milliónyi kis piros bogyó van :)

Előzmény: kemorgo (9609)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9613

Nagyon jól látszik az atkapókháló, nekem nem sikerült lefotózni, hogy látsszon is.

Ilyen minden nap lekókadó paradicsomom nekem is van.  De ilyen sajnos az egyik echinacea tövem is. Minden évben kipusztul egy, nem győzöm szaporítani. De eddig a pajorok rágták le a gyökerét, most először atkás.

Előzmény: kemorgo (9609)
CBNora Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9612

De jók ezek az atka képek!

Előzmény: kemorgo (9609)
homerx Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9611

ahsooo, szoval ezek az apro kis g#cik az atkak!

Előzmény: kemorgo (9609)
homerx Creative Commons License 2013.07.31 0 0 9610

sikerult olyan pici kepeket betenned, h csak sejteni lehet hogy neznek ki. az utolso nehany kozeli levelkepen mar egesz jol latszik.

Előzmény: beetee (9605)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9609

lássuk, hátha most megy, nem akarom az indára tölteni, azt ajánlgatja

Eta!

Én úgy csináltam, ->kiválasztom a képet- megnyitja a számítógépem, ott kiválasztom a könyvtárat, a képet, katt, utána a kiválasztom a képet alatti mezőben megjelenik, és van a beillesztés, oda katt, és megjelenik a hozzászólásban.

Most meg megpróbálok tavalyi képeket, hátha tölt még fel

ez a tavalyi szörnyű atkák látványa.

 

atkatámadás után egy héttel a Tumbling Tom red.

 

 pont egy héttel korábban még így nézett ki.

Előzmény: kemorgo (9607)
hoffmann eta Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9608

köszönöm.

Én is feltenném az enyémet, de nem sikerült. 282 kB

Már az  előnézet sem ott mutatja, ahol kellene, hanem külön ablakban. a leirás szerint oda kellene kerülnie, ahol a kurzor éppen van. Az üzenetből magából meeg kimarad.

Tkp. hogy kell  csinálni? 

Előzmény: beetee (9605)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9607

Igen, tökéletesen szemléltetted az atkákat, meg a megjelenést.

 

 

Én előtte mondanék egy olyant, ami nálad nem látszik- gondolom, locsolsz redszeresen- hogy lóg az egész levélzet, hogy olyan nyomorult az egész növény.

Amikor nincs rendszeres locsolás, eső, száraz hőség, de még nem igazán látszanak a harapások, a szívások a levélen. Látszólag semmi oka, a melegen kívül, hogy olyan hervadt, fonnyadt legyen, és ha meglocsolod, felemeli, szinte látványosan a leveleit, hajtásait. ez egy tavalyi fotó, hálistennek :D

És egy másik is:

Amit nem enged feltölteni, ilyet se pipáltam még, és csak 456 KB.

Előzmény: beetee (9605)
beetee Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9606

Ennél a Vermitec után már van egészséges területe is...

Előzmény: beetee (9605)
beetee Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9605

Atkák és sokan vannak... :(

 

Az utolsó kép egy "állatorvosi ló". Szerencsétlen tövet úgy legyengítették az atkák, hogy nyílt terep a gombáknak.

Előzmény: hoffmann eta (9600)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9604

Azért nem az én hozzászólásaimat láttad csak, mert nem a topik címre kell katt, hanem a számra, utána.

Előzmény: hoffmann eta (9600)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9603

Hát, hallod, mazochista-e vagy?

Tudod, inkább ne legyen igazam!

Az atkafertőzést még az ellenségemnek se kívánom, nem hogy kertbarát topiklakónak :D

Előzmény: hoffmann eta (9600)
tapena Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9602

Sziasztok!

 

Régen jártam itt, de most megint benéztem. Én is küzdök minden évben a kálciumhiánnyal, pedig szinte komposzton nevelkednek a paradicsomok. Most megpróbálok segíteni rajta levéltrágyával, jövőre meg próbálom akkor az oltott meszet.

 

Azért az idén is lesz termés:

 

beetee Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9601

Hősokk-hőguta paradicsomnál kevéssé valószínű. Nagyon mélyen, és nagy területen gyökerezik.

Ha egyszer-egyszer kap egy vödör vizet ilyen időben homokon is kibírja terméselrugás nélkül.

 

Majd este fotózok különböző stádiumú atkás paradicsomokat. Megsz fogsz lepődni..

És igen, a rohadékok szívogatásával csökken a növény védekező képessége más betegségekkel szemben.

Előzmény: hoffmann eta (9600)
hoffmann eta Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9600

Akkor örülnék a legjobban, ha neked lenne igazad, és atka lenne az én paradicsomaimon is. Mjad holnap meg tudom vizsgálni.

Egyébként végignéztem vagy 10 oldalt, amit a nevedre kattintva kaptam, de ott egyrészt mindenki más hozzászólásával találkozam, a legritkábban a tiéddel (miért?), másrészt fényképet meg szintén nem láttam erről. Ezért az egyszerűség kedvéért én próbálok mellékelni egyet.

A lányeg, hogy a paradicsom alul elkezdi az ízközi sárgulás és sorvadás tüneteit produkálni,  (csakis amikor már van rajta zöld termés, és csakis nagy melegben, viszont bármilyen paradicsom fajta), s két hét alatt az egész növény elszárad sárgából szürkébe-barnába a csúcsig, vagy ott marad mutatóba valami zöld. Lcsolás egyáltalán nem segít, se tápanyagok, se permetezés (mostanában már ezt meg sem próbálom.)   Bármit csinálok vele, ez a sorsa, ha egyszer már elkezdte. Általában ott kezd száradni a növény, ahol 1. nap éri, 2. megáll a levegő, mert azon e helyen nem tud mozogni, pl egy tömör kerítés miatt.

Az az érdekes, hogy ilyen problémáról még semmit sem sikerült felfedeznem a Neten, az angol oldalak pl. ilyen címszóval legfeljebb azt taglalják, hogy a túlságos forróság, vagyis hősokk miatt nem termékenyül jól a paradicsom. De nem azt, hogy meghal. Én szerintem a sülevényes homok ami nálunk van, a nappal összefogva felforralja a növényt.

Előzmény: kemorgo (9599)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9599

Ugyan nem engem kérdeztél, de az atkák és az atkatámadás, sajnos, tavaly óta ismerős.

 

Mit értesz azalatt, hogy hőguta?

 

Ha azt, hogy elkezd lógni, fonyadni a paradicsom, főleg ilyen száraz, extrém hőmérsékleten, olyan nyavalyás lesz, de locsolás hatására magához tér, akkor lehet, hogy a hölgynek mégis igaza van, mert az atka fertőzésnek az egyik legelső tünete, mikor még atkát alig látsz, hogy a növény melegben el kezd lógni, hervadni. Mintha szomjas lenne.

Ha ekkor nem gondolsz atkára, és nem vizsgálod meg, ez irányba IS, akkor bőven elszaporodhatnak. 

Mondjuk, ez akkor igaz, ha tényleg nem kiszáradás áll mögötte. A vödrösöknél lehet kiszáradás, a kerti, hacsak nem színtiszta homok, nem valószínű. 

Nálam másfél hónapja nem volt eső, és még mindenki jól bírja, igaz, kötött a talaj, és akkora repedések vannak, hogy ha fel tudnám fordítani az ágyást, csak úgy potyognának kifelé a céklák :(

 

Sztem az atka, kábé úgy működik, mint a csótány.

Ha egyet látsz, akkor már valójában rengeteg van.

És nem a szívogatással tesz kárt, hanem mérgező anyagot juttat a növénybe, a harapás során, és az öli meg. Ha sokan vannak=sok harapás= sok mérgező anyag.

Azért írtam Kisverébnek, hogy talán!!! még megmenthető, a fotón látott mennyiség alapján.

Katt a nevemre, és kiadja a hozzászólásaimat, tavaly én nagyon megszívtam az atkát. Tettem fel fotókat, ott látszik, hogy ha nem veszed időbe észre, és nem azonnal kezdesz védekezésbe, mi történik.

 

Amúgy az a tapasztalatom, hogy kerti körülmények között az uborka jelzi leghamarabb a fertőzést.

Ahogy egy uborkát megkóstolva keserű, én rögtön elkezdem nézni a levél fonákját, és 99,9%-ban ott van rajta az atka! Plusz, hogy sokkal könnyebb felismerni, meglátni rajta az atkát, mint a paradicsomon.

Ha sikerült leírtani, az utána növő uborkák nem keserűek.

 

Az idén is volt atkám, de én még azelőtt elkezdtem a védekezést, mielőtt egyáltalán láthatóvá vált volna.

Két hét különbséggel permeteztem, mindkétszer kaptak Amistar+Vertimec+Ca-ot, az idősebb leveleken látszik az atka kártétele, a frisseken nem látom.

Van egy elméletem is, majd a hozzáértők megerősítenek.

Az idén, ugye, sokan panaszkodnak az alternáriára, én is szívok vele, és azt mondom,  hogy lelassult, de nem állt meg.

Most azt gondolom, összefüggés lehet az atka és az alternária támadás között, valószínű, az atkák gyengítették le annyira a paradicsomtöveket,  hogy könnyebben, intenzívebben elkapja az alternáriát. Azok a levelek érintettek első sorban, foltosodással, tipikus alternáriás tünettel, amelyek amúgy mutatják a valamikori atkásodás jeleit.

És a megmaradáshoz csak mankó az Amistar, lehet, kéne hozzá a növény védekezőereje is, hogy teljesen eltűnjön az alternária.

Előzmény: hoffmann eta (9598)
hoffmann eta Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9598

Gondolod, hogy egy pár atka hirtelen ilyen nagy kárt tud okozni a paradicsomban?

Velem az szokott történni, hogy ha akármilyen beteg levelet elviszek a Hermes boltba diagnosztizálandó, újabbabn egy hölgyet találok ott (a korábbi úr helyett,aki hozzáértőbbnek tűnt nekem), aki szokás szerint nagyítóval megnézi, s ha lát rajta akár egy kis élőlényt is, megmutatja nekem is, nézzem csak meg, ez a bűnös, és vegyek rovarirtót. Ez a legegyszerűbb, az már igaz. Vettem, de semmit sem használt adott esetben, meg kellett találni a valódi bűnöst - ez nehezebb. Az én paradicsomjaim pl. hőgutát szoktak kapni, azt hiszem, de ezen nem segíthetek semmilyen permetezéssel - rossz helyre vannak ültetve.

Előzmény: Törölt nick (9583)
beetee Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9597

Ez tetű. Atka csak a levélfonákon tartózkodik, kisebb, és nyóc lábbal pókszabású.

Ha csak ez a gond, akkor a Növényvédősben volt egy recept:

fél liter vízhez 2 ek ecet, 2 ek semleges mosogatószer, 2 ek cukor.

A legtöbb tetűt viszi. Ha nem is egyszerre, max többször kezeled.

Előzmény: homerx (9596)
homerx Creative Commons License 2013.07.30 0 0 9596

na, ilyen kis apro izebigyok vannak egyelore csak a paprikan, de ott van kozvetlen erintkezesben a paradicsomokkal. ez ugye tetu? a leveleken ragacsossag figyelheto meg.

 

Törölt nick Creative Commons License 2013.07.29 0 0 9595

(Vagy hol laksz, Pesttől messze?)

Előzmény: Törölt nick (9594)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.29 0 0 9594

Oh, köszönöm a felajánlást, de nem szükséges fáradnod vele, vetek én majd jövőre, idén úgysem nagyon lenne mire elhasználnom. :) De tényleg köszi.

Előzmény: kemorgo (9593)
kemorgo Creative Commons License 2013.07.29 0 0 9593

ja.

 

Na, akkor teljesen jó, ha nagy melegben nem hat, mert pont akkor kéne az atkák ellen.

Hűvős, párás időben elég az eső is, vagy ha úgy tetszik, szentelt víz.

 

Amúgy még mindig nem nyilatkoztál borsika ügyben, ha nem kell, hamarosan kinyűvöm, és megy a komposztra, mert unom már kerülgetni. De ha küldesz mailen egy címet, szívesen elküldöm neked postán.

Hagyok párat, hogy érleljen magot, és szórja el, a többit kivágom.

Még tavalyról is van egy hatalmas csokor a kamrában. 

Előzmény: Törölt nick (9592)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.29 0 0 9592

Neked adnak el Vertimecet? Mázlista... :D

Eddig amúgy a Sanmite-elleni rezisztenciát meg lehetett törni mondjuk Omite-tal vagy Nomolttal. (Az Omite ráadásul nyáron is használható volt, sőt az augusztus eleji permetezést ajánlották. A Sanmite nagy melegben nem hatásos.) Ezeket azonban kivonták a forgalomból. A Sanmite-on kívül csupán két III. kat. atkaölő maradt, de mindkettő elég drága a legkisebb, negyed literes kiszerelésben, 16 és 30 ezer pénz... Úgy tűnik, az EU szerint házikertben nem nagyon kell atkák ellen végekezni...

A kénnek van még némi atkaölő hatása, ezt magam is teszteltem, de természetesen jól érnie kell a rovart, és 25 fok felett nem ajánlott permetezni vele, mert perzsel.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!