Keresés

Részletes keresés

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 13490

Helló!

 

Köszi az infót és a képeket.

Szép termésed lesz.

Üdv.

Előzmény: 55judit (13488)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13489

Köszönöm! Korábban már volt írás e túllocsolásról. Visszafogom a locsolást. Bár nehéz dolog lesz a napi rutin kihagyása, mármint a víz és víz mindig e száraz időjárásban. Persze Szabolcs és Nyíregyháza, ahol vannak a fügefáim.

Előzmény: Berényi József (13480)
55judit Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13488

Előfordul hogy nincs első termés egy bokron. Nálad most nincs, és ez zavarhatott meg. Ezért gondoltad hogy amik először nőnek ki, azok az első termések. Sok féle okból maradhat ki az első termés. Télen lefagy de az ág életben marad, vagy tavasszal a pici fügekezdemények megfáznak és lepotyognak. De általában az első termés normális körülmények között is kevesebb mint a másodtermés, ezért van hogy az első termések nagyobbak szoktak lenni mint a másodok.

 

Ősz végén mikor beérnek a vesszők, nagyjából lehet látni mennyi első termére lehet számítani, amennyiben nem lesz fagykár. Ahol leérik az utolsó szem másodtermés, az aszt követő levélnyélnél, illetve nódusznál már a jövőévi első termés várható, és egész végig a vesszőn ameddig beérett teljesen. A vessző ősszel még végig leveles, de tavasszal ugyanott már nem nő levél, csak füge. Ezek lesznek az első termések. Ahol elkezd hajtani, levelet hozni a vessző, ott lesznek a másodtermések, csak kicsit később jelennek meg mint a levelek. Ilyenek vannak most nálad, és fajtától függ, de általában augusztus vége felé, szeptemberben várható az érés. Vagy ha már megfigyelted, akkor tudod is. :)

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13485)
55judit Creative Commons License 2020.07.11 0 1 13487

Megmutatom. Az első két képen első termések vannak.

 

Ezeken pedig az érett első termés, amellett nincs levél, a többi  másodtermés, melletük van, csak a zsúfoltság miatt nem mindenütt látszik:

RdB, és Michurinska10.

 

 

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13485)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13486

Helló!

 

Amikor én hoztam a fügéket amit ásózással választottunk le az anyatőről/volt kis gyökere, itthon meg a leendő helyére ültettem.

No, és persze nem kezdett el az égig nőni a következő évben sőt tán 2 év is eltelt.

Utána meg mintha húzták volna.

Ott a melléképület végénél volt zárt hely oda ültettem a 3db ásózottat. Teljesen benőtte a helyet.

 

Előzmény: GSanyi52 (13479)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13485

Helló!

 

Amit bekarikáztam azok voltak elsőnek a bokron.

Ráadásul csak az ág végén voltak levelek termésekkel amit bekarikáztam.

Egy darabig csupasz ágak.

Utána kezdett el több levél kijönni és a tövében a kis füge kezdemények.

Én úgy gondolom/tam ami először van/volt az ágon azt első termésnek nevezem/tem, ami később jön/jött másodtermésnek.

Előzmény: 55judit (13476)
piro para Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13484

Akkor sirathatom, mivel ez bokor, és nem is kicsi!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (13424)
piro para Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13483

Pér éve kaptam, magról ültetett volt!

Előzmény: Berényi József (13425)
piro para Creative Commons License 2020.07.11 0 0 13482

Sajna nem! Mivel magról ültetetten kaptam, és azt mondják, ez akkor fügedarazsas:(

Előzmény: Nobody1 (13431)
55judit Creative Commons License 2020.07.11 0 1 13481

Én mikor kicsiket tápoztam, a mediterrán tápoldatot használtam. Nagyon szépek is voltak a fügék.  A füge számára ennek a legideálisabb az NPK aránya. A Volldünger eltér ettől. 

Előzmény: PathosVerdesIII (13478)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.11 0 1 13480

A sok locsolás is árthat, mert bizonyos tápanyagok kimosódhatnak, azok hiánya miatt viszont a növény a többit sem tudja beépíteni a szervezetébe.

Előzmény: GSanyi52 (13479)
GSanyi52 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 13479

Nálam is hasonló a dolog. Mármint nem akarnak nőni a szabadba már a múlt évben kiültetett példányok. Az idei évben kiültetett példányokból némelyik csak most hoz új hajtást, de az is lassan, már azt hittem, hogy vége. A cserépbe tettek többsége beindult, nagy hajtások, levelek jöttek, de ezek csak mintegy 1 literes műanyagban vannak, most gondolkozhatom, hogy télre ezekkel mit csináljak.
Viszont a szomszédom fügefái vígan növekednek, hozzák a terméseket, pedig ő alig locsolja azokat. Én naponta többször.

Előzmény: PathosVerdesIII (13478)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2020.07.10 0 0 13478

Van kb 30 fajtám, ebből 20 kiültetve. De valamiért nem úgy vannak ahogy kéne. Látok teljes hajtásokat visszaszáradni, levelek sárgulnak és egyéb furcsaságok. Kapnak tápot Volldünger Linz hetente és naponta locsolom, valami más lehet.

Előzmény: 55judit (13477)
55judit Creative Commons License 2020.07.10 0 1 13477

Nálam is van olyan amitől idén már sokat vártam, és igen rosszul teljesít sajnos. De nem tudom az időjárásra fogni, mert többen vannak, melyek szépen teljesítenek. Az ellátásuk is megegyezik. Érdemes több fajtát tartani. :)

 

Előzmény: PathosVerdesIII (13474)
55judit Creative Commons License 2020.07.10 0 1 13476

Innen úgy látszik, mintha levélnyél tövében lennének a bekarikázottak. Akkor pedig másodtermések és van még idejük. Azok érését várjad elsőnek, melyek mellett nincs levél. Azok az első termések.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13475)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.10 0 0 13475

 

Helló!

 

Nekem a termés nem akar duzzadni érni. Koravénnek hívom. Pedig jócskán van belőle.

De vannak másodtermések is.

Öntözöm, de mégsem duzzad/puhul.

Az öregeket bekarikáztam.

 

Előzmény: Berényi József (13471)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2020.07.10 0 0 13474

Alig élnek a fügéim, nem tudom mi van. Keveset nőttek, termés csak itt-ott az is megkésve. Az idei értékes dugványokon 3-4 apró levél. Elkeserítő látvány.

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.10 0 0 13473

A napokban kezd teljesen éretté válni ami nálam van. 

Már szedtem le két napja éretteket.

Az idei termés bőséges, átlagon jóval felüli.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13470)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13472

Ha a permetezés nem megoldható, akkor öntözd meg vele. Permetezni elégséges egy kis kézi szórófejes flakon, viszont ha próbálkozol vele, akkor a lomb tágyához kell keverni valamilyen nedvesítőszert, például Nonitot Úgy nem pereg le a permet a levélről, és hatásosabban fel tudja venni a növény.

 

"A mangánhiány tünetei hasonlítanak a vashiány tüneteire. A klorózis a főerek közötti területen kezdődik, és a levélszélek felől halad befelé. A sárgulás pontszerűen kezdődik, majd véletlenszerű foltokat alkot a leveleken. Súlyosabb hiány esetén a foltok nekrotizálódnak, az elhalt foltok kihullanak, a leveleken lyukak keletkeznek." Én ezt látom a fotón, persze tévedhetek is.

 

A lényeg, a növény szaporítója valószínű táp oldatozta, erre utal a sok termés, és a szépen fejlett levelek, na meg a tőzeges ültetőközeg amit elég könnyű ahhoz hogy felboruljon a növény (gondolom ezért kellett lesúlyozni). Amint bekerül az árudába, vagy megveszed és hazaviszed onnantól nincs tápoldat, és csak idő kérdése hogy mikorra fogy el a tápanyag.

Előzmény: Bozócsek (13467)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13471

Sajnos még nem, egyedül egy szem Ronde De bordeaux érett be, az valahogy túlélte a fagyot, pedig körülötte minden rügy elpusztult.

 

A DMkertes zöld óriáson vannak elsőtermések, de még nem érnek. 

 

Tavaly ezen a napon ezt írtam 07.09. "Ronde De bordeaux 06.29. Második a Peretta 07.03. harmadik az apró lila 07.07. negyedik a Bornholms Diamant 07.08. na meg egy két nap és beérnek a Keszthelyi Mézes, és DMkertes Zöld óriás első termései.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13470)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13470

Helló!

 

És a kevés első termésből már beértek?

Máskor ilyenkor már szokott lenni érett füge.

Van első termés nálunk de nem akarnak duzzadni/hízni/érni valamiért.

Előzmény: Berényi József (13453)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13469

Szép nagy a füge és termések is vannak rajta.

Biztos a tápanyaghiány az oka mint alant írták.

Én ezért ha lehet mindjárt a végső helyére ültetem a növényeket és kiszolgálják magukat hogy mire van szükségük és persze öntözöm.

Előzmény: Bozócsek (13462)
Bozócsek Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13468

Neked is nagyon köszönöm, és igen, jól sejted, azon a napon, amikor ezek a foltok és száradások hirtelen megjelentek rajta (mert tényleg szinte egyik napról a másikra következett be), rekkenő hőség volt és még el is dőlt szerencsétlen a fújdogáló széltől úgy, hogy órákig nem vettük észre, hogy fekszik a növény, így ezalatt nem csupán a levelek színét, hanem a fonákját is érte a Nap, amit normális esetben nem érne.

Először én is ennek tudtam be, de mivel nem akar helyrejönni, ezért kezdtem el aggódni az életéért, meg persze önző módon a rajta lévő néhány szem termésért. :)

Előzmény: 666Forester (13466)
Bozócsek Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13467

Kedves József,

Köszönöm szépen a rendkívül gyors válaszod, némileg sikerült megnyugtatnod. :)

Megpróbálok akkor valahol lombtrágyát szerezni hozzá, mert az nincs itthon és nincs is nagy rutinom benne. (Mármint a permetezésben.)

Ha van valami fejlemény, akkor jelentkezem.

További szép napot!

Előzmény: Berényi József (13463)
666Forester Creative Commons License 2020.07.09 0 0 13466

Nah szakértő az nem vagyok, de lehet gyorsan került ki a napra... még szerencse hogy cserepes... próbáld előbb félárnyékban szoktatni a környezethez... a tévedés jogát fenntartom :)

Előzmény: Bozócsek (13462)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.08 0 0 13465

Engem különösebben nem érdekel, hogy miről eszem a fügét, vagy min szagolom a rózsát. Nekem teljesen megfelel a bokor is, és nem zavar ha másnak nem!

 

Ha másnak erre van igénye, akkor miért ne csinálhatnának neki, még annak ellenére is, hogy téged frusztrál:))

 

A lényeg hogy ne kelljen a tulajnak kéthetente birkózni a tősarjakkal, te meg valahogy majd csak kilábalsz a lelki válságból, amit az oltás ténye okozott:))

Előzmény: zakkwylde873 (13464)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.07.08 0 1 13464

hat persze...mert nem tud az ember meghagyni egy vesszot, eltavolitani a tobbit es a megmaradt vesszot is legallyazni addig a magassagig amig kell...ne farasszuk mar egymast ilyen hulyesegekkel.

Előzmény: Berényi József (13461)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.08 0 0 13463

Én tápanyaghiányra tippelek, Próbáld meg Wuxal Super lombtrágyával beöntözni, és lepermetezni, 0,4%-os töménységgel. Majd amint tudod ültesd át nagyobb edénybe vagy ültesd ki a szabad földbe. Mind a két esetben adjál a földkeverékhez marhatrágyát, kiültetéskor jó nagy ültetőgödröt készíts, és úgy vedd körbe a trágyás keverékkel.

 Vagy esetleg használhatsz nyomelemtartalmú komplex műtrágyát is.

Előzmény: Bozócsek (13462)
Bozócsek Creative Commons License 2020.07.08 0 0 13462

Sziasztok!

Itt vélhetően sokan vagytok rutinos, szakértő füge termesztők, úgyhogy gondoltam, felteszem ide a kérdésem, hátha meg tud nyugtatni valaki, hogy nem kimúlni készül a nemrég vásárolt fügém. Nem tudom, ki lehet-e majd nagyítani a képet és jól kivehetőek-e a leveleken látható "égésszerű" foltok, de a lényeg az, hogy egyik napról a másikra elkezdtek elszáradni a levelei. Először csak az aznap véletlenül kifelejtett locsolásra gondoltam fő okozóként, de sajnos később sem jött rendbe, amikor már leegendő vizet kapott, sőt, további levelei kezdtek el összepöndörödni és elszáradni.

Nyilván jó lenne ismerni pontosan a fajtáját is, de hogy a Ficus Carica-n belül miről van szó, azt az üzletben nem kötötték az orromra, én meg nem vagyok botanikus.

A növény azért még élni látszik és nagyon nem szeretném elveszíteni, úgyhogy kéne egy szakértő vélemény, hogy ez minek lehet a jele vagy mit csináltam rosszul? Mondjuk az nyilván nem használ, hogy még nem volt időm kiültetni a kertbe és még mindig cserépben kénytelen ücsörögni, de hamarosan erre is sort kerítenék, ha nem múlna ki idő előtt.

Köszönöm előre is a segítséget, ha valaki hasznos tanáccsal tudna szolgálni, hogy hogyan menthetném meg a további száradástól és levélhullástól, mert láthatóan elég sok gyümölcs van még ezen a kis növényen is, én már annak is örülnék, ha 1 szem beérne belőle őszre.

Berényi József Creative Commons License 2020.07.07 0 1 13461

Talán azért amiért a magas törzsű rózsát, hogy fa legyen ne bokor:))

Előzmény: zakkwylde873 (13459)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!