Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3705

Ezen egész pontosan a kép bal szélén Úrkút látszik,Szentgál a kép jobb szélén éppencsak lemaradt,maga bejelölt terület pedig a Kab-hegy tetején levő tv-rádiótoronyhoz felvezető út mellett van.Itt van egy 90 fokos kanyar az úton-ami ezen a képen jól látszik a jelölésednél- és egy erdészeti /ha jól tudom/ út ágazik el innen.Egyébként innen légvonalban kb.4 km a tótvázsonyi bázis délkeletre...Ez a bizonyos orosz híradó központ tényleg lehet Szentgál és Városlőd között,csak sajna az a terület ezen a képen nincs rajt.Majd estefelé rákeresek a guglin,és berakom,ha találok valami gyanúsat.

Előzmény: charlie21 (3702)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3704
Vilmapuszta nevet viselte 1970-ben, ott voltam az egyetem után.

A nyugati rész (ahol postai mikró is volt már akkor) volt a laktanya, ott voltak a relék, míg az alsóban a RH adókocsik (R-102) tanyáztak.
Előzmény: hadsz (3703)
hadsz Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3703

Nyáron jártam arra legutóbb,csak a kerítésig jutottam,barátságos ebek rohantak felém ismerkedés céljából...Nem is olyan régen került pont ez a két ojjektum szóba,kiderült,hogy egy autószerelő ismerősöm egyik kuncsafja őrzi jelenleg is.A nyugati valamikor MH-s rádió átjátszó állomás volt,az antenna most is megvan,jelenleg az Antenna Hungária tulajdonában van a terület,ők használják.A mellette levő "bázis",amiről google képet raktál fel,és amit a fömin is bekarikáztál,az ehhez tartozó szállások,raktárak voltak.Hogy lehetett-e köze a BARS-hoz?Nem tudom.

Előzmény: charlie21 (3701)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3702

 

Ez pedig szentgál és városlőd között van , a laktanya lista szentgálra ír egy Orosz hiradó központot, a következő település Herend......

charlie21 Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3701

 

Ezt Veszprém mellett találtam ,a Fomi térképen jól látszik hol van ,a google pedig szép részletes.Szép kis nyomsáv.hadsz kollega ! Nem jársz arra? Esetleg valami köze lehet a BARS hoz frei Berger kereset hasonlót.

Balikaa Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3700
Köszi szépen!
Ha minden jól megy, szombaton meglátogatjuk.
B.
Előzmény: Frei Berger (3699)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3699

A Hajagra felmehetsz autóval egy aszfaltcsíkon, de télen nem tolják. A bejutás lehetősége akár hetente is változhat, attól függően, hogy éppen a látogatók vagy a tulaj/kezelő járt ott utoljára: a látogatók felfeszítik, a tulaj lezárja. Ha csak nincs őrzés (eddig nem volt), a területre akkor is bejutsz a kerítésen át, ha a kapu lelakatolva. A bunker ajtaja lehet nyitva és behegesztve is, ha nyitva, akkor lépcső, ha nem, akkor valamelyik aknán keresztül létrán. Sem az aknán leszállni, sem a toronyba felmászni nem kockázatmentes, és egyedül semmiképpen nem ajánlatos.

Hajag-látogatók aktuális információit megtalálod alkalmanként itt a fórumban, vagy a geocaching.hu-n keresd meg a GCBKHA ládát, ott a Hajag-láda megtalálói mindig beszámolnak a bázis aktuális állapotáról. Én szeptemberben jártam fenn utoljára, az állapot ez volt (a 18. pontot keresd): http://web.axelero.hu/gaborkoos/hobbi/geoladak/geoladak.htm

 

Előzmény: Balikaa (3698)
Balikaa Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3698
Helló!
Nem vagyok szakértő, de Hajag-ról megtudott infóim kiváncsivá tettek a hellyel kapcsolatban. Van valakinek naprakész infója, hogy be lehet-e jutni, nincs-e lezárva?
Autóval fel lehet menni, vagy sorompó van? Esetleg tipp, hogy ha több lejárat is van, melyiken érdemes lemenni?
Köszönettel:
B.
mezenguz Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3697
... bocs reggel van még, neked van igazad...:))
Előzmény: ÉvaSanKri (3696)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3696
Észak-nyugat
Előzmény: mezenguz (3695)
mezenguz Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3695

Helló!

 

Kicsit el vagyok maradva, a munka miatt, de a tippem Hantháza, Nagykőröstől K-re.

Előzmény: Bujazliz (3659)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3694

 

 

hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3693

na mégegyszer:

hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3692

Arzamas-16 a volt szovjet Los Alamos,az orosz atombomba szülővárosa,kifejlesztésének helyszíne.Az Arzamas-16 nevet 1946-91 is viselte,előtte is és most is Sarov néven megtalálható.Azért írom,hogy megtalálható,mivel azokban az időkben még a térképeken sem szerepelt,totálisan "nem létezett",sőt ma is gyakorlatilag el van zárva a külvilágtól.Kerítés veszi körül,fegyveresek őrzik,a ki- és bejutásnál mindenkit ellenőriznek.A helyi lakosokon és a katonákon ill.ott dolgozókon kívül csak engedéllyel lehet bemenni.Erre az elővigyázatosságra elsősorban a hasadóanyagok kicsempészése miatt van szükség,ugyanis nem kevés mennyiségű nukleáris anyaggal /pl.plutóniummal/ a leszerelést követően nem sikerült elszámolniuk....ezen kívül biztos van ott még mindig néhány érdekesség aminek nem kellene nyilvánosságra kerülnie,gondolom...

 

 

 

 

néhány légifelvétel Arzamas-16 -ról:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: nagypolc (3688)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3691
Köszi előre is!
Előzmény: Dízelparadicsom (3690)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3690

Nemtudom de megkérdezem meg megnézem.

 

 

Előzmény: hadsz (3689)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3689

A már említett vasúti vágányok megvannak még?Nagykőrös felől lehetett a leágazás?

Előzmény: Dízelparadicsom (3686)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3688
arsamas-16 -ról nincs valani infótok. vagy moszkva szeméröl???
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3687

Remek,puhatolózz csak...:)

Előzmény: Dízelparadicsom (3686)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3686

Erről van szó.

Nem sokat tudok de beszélek azokkal akik voltak.

Állítólag örzik, a tulaj. Van egy tó benn és abba ha minden igaz kézigránát, taposóakna stb. van. Ez technikai anyagraktár volt.

Én a közelben lakom majd ha időm engedi megnézem bentröl. 

De egy képet a kapuról vasárnapra lehet tudok készíteni (arra megyek)

hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3685
Sajnos a képfelbontás nem az igazi...
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3684
Mit tudsz még erről a bázisról,van valami információd?
Előzmény: Dízelparadicsom (3681)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3683

ez lenne az?

Előzmény: Dízelparadicsom (3681)
lérak mérnök Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3682
Ma néztem bele ebbe a topikba! Nem állhatom meg hogy reagáljak! Ezt a Dombóváron található betontömböt gimnazista koromban nyári munkán "építettem". Ezek a MÁV részére készültek és a vasuti (akkor már katonai) forgalom irányítás költözött bele háborúshelyzet esetén.
Előzmény: monfondir (3405)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3681

A Hantházi orosz anyagraktár (kb. erről lehet szó)

Ceglédról kifelé (Mizsei út) utánna Csemő-zöldhalom utánna Csemő központjától egyenesen és a végén egy elágazás (Pesti út) ott balra kb. 100 m egy kapu és ott befelé az erdőben van

Nagykőrösről a konzervgyár felé kifelé a vasútállomásnál az vasúti aluljáró alatt át egyenesen (Pesti út) kb. 9 km és egy pusztával szemben jobbra  és ott lesz a kapu és ott befelé az erdőben van

 

Google Earthba: 47° 5'1.94"N 19°40'53.52"E

 

 

charlie21 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3680
már folyamatban van.!
Előzmény: uselessjunk (3679)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3679
Az egy 8cm 36M magyar aknagránát (2. világháborús). Be kéne jelenteni a rendőrségnek!
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3668)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3678
Elegge elettelinek tünik itt a foton, mintha karban lenne meg tartva.
Előzmény: Frei Berger (3672)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3677
Csak nehogy egy gyerek talalja meg veletlenül es elkezdjen vele jatszani.
Erröl mar ismerek egy törtenetet.
Előzmény: charlie21 (3675)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3676
Köszönet !

Besten Dank !
Előzmény: Frei Berger (3672)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3675
valszeg akna gránát,de messzire elkerültem,nem piszkálok ilyesmiket,orosz testvéreinknél elég hánya veti lehetett a leltár
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3668)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3674
Köszi a választ!
Előzmény: Anonymus65 (3670)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3673
Szia nagypolc, van erről nagyobb felbontású képed? T. esetleg elegendő pontossággal meg tudná határozni, hová sugárzott északkelet felé.
Előzmény: nagypolc (3622)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3672

Válasz a 403-as látogathatóságáról (Volt Katona(Lee)-nek is és akik még kérdezték):

 

Im Prinzip ja - man kommt bis an den Zaun. Aber Achtung: Dort hängt ein Video-Dom! Beste Zeit ist sonntags - da sind NATO-Armeen eh nicht präsent - sprich 9/10 der Truppe sind daheim ;-)) Aber der Aufwand für eine Reise lohnt nicht. Es steht nur eine Baracke da - wenn Du willst, kannst Du mein früher bereits mitgeschicktes Bild ins Forum stellen - das schafft gewiß Ernüchterung.


 

Igen, elvileg látogatható, a kerítésig. De figyelem: videomegfigyelés! A legjobb időszag vasárnap, akkor a Nato-egységek valószínűleg nincsenek ott, értsd a legénység kilenctizede otthon van. De nem éri meg odautazni. Csak egy barakk látható - ha akarod, felteheted a korábban küldött képemet (ez nekem szól - F.B.) - az biztosan kijózanítólag hat.

Előzmény: ÉvaSanKri (3615)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3671
Több volt szovjet objektum és laktanya mentesítésénél voltam ott. Itt-ott találkoztunk elbontott épületek nyomaival. Nagytevel teljesen ép volt, nyoma sem volt rombolásnak. Az álcázásul emelt, többnyire könnyűszerkezetes épületeket mindenhol elbontották. Talán eladták a környéken az anyagaikatm, talán hazavitték őket. Rengeteg rombolás a szovjetek kivonulása után keletkezett. Sok helyen tapasztaltuk, hogy a kerítések, kapuk, könnyen kibontható vasszerkezetek, vasajtók, használható bútorok nagyon gyorsan eltüntek a laktanyákból, a folyamatos őrzés ellenére, úgy, hogy a kivonulás óta még csak hónapok teltek el. Az orosz nagyon sok helyen csak azt rombolta le, amit nem akart ország-világnak megmutatni. Pl: a fogdákat, bizonyos eszközök tárolóhelyeit, beépítésének nyomait.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3665)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3670
A bunker mentesítése több csoport együttes munkája volt. Egy csoport a földmunkákat végezte, kiásta a betemetett lejáratokat, megközelíthetővé tette a területet, a legvégén pedig ők temették be, egy kivételével a bejáratokat. Egy másik csoport a lehegesztett ajtókat bontotta ki mindenhol. Egy harmadik csoport (ők voltak ott a legrövidebb ideig) végigment az összes helyiségen, ellenőrizte a sugárszintet, vegyiszennyezettséget és a levegő belélegezhetőségét. Utánuk jöttek a lőszer és robbanóanyagkutatók. Ehhez a csoporthoz tartoztam én is. Legvégül Székesfehérvárról jött néhány tiszt és feltérképezte az egész objektumot és a másnapi sajtótájékoztatóra megrajzolta a térképet. A beszámozások szerintem tőlük származnak. Az oroszok semmit sem robbantottak fel, csupán az illetéktelen bejutást akadályozták meg. A helyiségek nagyjából ki voltak ürítve, a berendezések leszerelve, az objektum álcázására szolgáló épületek a felszinen lebontva. Az egész vezetési pontot simán tudta volna a Honvédség használni, csak a berendezést kellett volna pótolni. Sajnos már akkor sem volt pénz ilyesmire, meg szerintem nem is tudták volna a hidegháború megszüntével értelmes funkcióval felruházni. Feltehetően ezért is került ki az állami kezelésből.
Előzmény: hadsz (3664)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3669
pingyom
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3668
Charlie 21, a 46- os kepeden az uj kepek között azt jol lattam hogy granat, illetve panceltörö (RPG) robbanofej lenne amit otthagytak?
Előzmény: charlie21 (3667)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3667

 

közelebbről,vagy 1 méter az átmérője

charlie21 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3666

 

Szárliget tartogatot még egy két ujdonságot,találtunk mégegy komoly fedezéket és valami forgatható vas talapzatot ez a fedezék jóval odébb van mint a többi.

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3665
Nagytevelen nem robbantottak be egyes reszeket tavozaskor az oroszok?
Sok mas objektumnal megcsinaltak mar.
hadsz Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3664
Mennyire sikerült kideríteni az egyes helységek funkcióit?Az alaprajz alatti lista lenne az?Legutóbb,amikor itt jártunk /kb.2-3 hete/ néhány terem bejárata mellett számozást találtunk,mint 3b,3c,4c,4d stb.,ha jól emlékszem ezek a számok voltak.Ezek a jelölések is tőletek származnak?
Előzmény: Anonymus65 (3660)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3663
Nem lehetett kis alapterületen eza Pingyom, van esetleg meg mas fenykeped rola?
Előzmény: nagypolc (3657)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3662
Hantháza, ruszki műszaki anyagraktár 1990 dec.-ig?
Előzmény: Bujazliz (3659)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3661
Látom, hogy a feltöltés során sikeresen elveszett a kép címe. Ez a fotó a nagyteveli bunker pontos, méretarányos alaprajzát ábrázolja.
Előzmény: Anonymus65 (3660)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3660
A nagyteveli bunker alaprajza.Ez az átvizsgálás során készült a sajtótájékoztató számára.


Sikerült feltöltenem a bunker alaprajzának a fotóját. Ez az átvizsgálás során készült a sajtótájékoztató számára. Az L alakú alaprajz hajlatában van egy kis helyiség, amely nem más mint egy liftaknaszerűség. Azt feltételeztük, hogy egy teleszkópos antenna aknája. Ez nagyon közel van a távközlési helyiséghez, amely a főfolyosó utolsó, nagyméretű helyisége volt a bal oldalon. A főfolyosó vége egy hermetikusan zárható vasajtóban végződik, amely után a karbantartók helyisége, majd egy kijárat következett.
Bujazliz Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3659
Üdv

A helyzet nem ilyen egyszerű.
Az aki megmutatta az egészet és elmesélte,azzal a feltétellel mondta el, ha nevét nem említem a jelentésemben, mert félt. Ő tudja mitől, de én tiszteletben tartottam, így én sem jegyeztem le.
Akkoriban olyan sok volt a felmérendő objektum és olyan kevés az idő, hogy az első jelntéstervezetemet "meggyomlálták" és csak egy rövid, de semmitmondó tucatpapír lett belőle. Minden dokumentumot és fotót le kellett adni, így pontos adatot nem tudok felidézni. A felmérés csak ara szolgált, hogy kelle-e mentesíteni az objektumot (olaj, szemét, robbanóanyag, stb.) Nem érdekelt senkit, hogy mi célt szolgált az adot volt objektum.

Amire még emlékszem:
A bázis úgy 1,5x1 km területű homokos talajú volt, akácerdővel körülvéve. A kérdéses település a bázistól úgy 3÷4 km-re lehetett.
3, vagy 4 nagy, betonaljazatú külszini barakk-robbanóanyagraktár alapjai, 2 db nagy tűzivíznek készítet mesterséges "tó", a barakkok mögött, 1 kommunális téglaépület , 3, vagy 4 földszintes téglaépület, kettős drótkerités, egy műút felőli bejárat (úgy 50÷100 m mélységben), és egy hátsó, földutas gépkocsi bejárat, valamint 1 vasúti kapu, két sínpárral (a kettős drótkerítésen át).

Utólag jobban viszaemlékezve a helyszín lehet, hogy nem teljesen dél-keleti, de biztos, hogy Cegléd után volt (kora reggel indultam Cegléden átmentem és kis mellékutakon kóvályogva értem oda).
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3629)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3658
a képek minőségéért bocs telóval készultek,legközelebb az út másik oldalán lévő rakéta összeszerelő objektumot próbálom megnézni az érdekessebb lessz remélhetőleg.
nagypolc Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3657
nagypolc Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3656
pár kép pingyomtetőről
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3655
Ha egyszer lesz egy szabad hetem, végigolvasom ezt a maratoni hosszúságú topicot. Már elkezdtem, de iszonyú hosszú. Amúgy annak az utolsó bekezdésben említett raktárnak a mentesítésében aktívan részt vettem, csak a tapasztalatok ennyi év távlatából még nem biztos, hogy publikusak. Az állambácsinak szerintem még mindig tervei vannak az objektummal. Majd ha egyszer lesz rá pénz.
Előzmény: M62 265 (3649)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3654
[Az tényleg igaz, hogy a polg.véd.hez tartozik jelenleg, mert rákerestem a címre (Dózsa György út. 134.) a T-Com tudakozóban, és a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság alá tartozik a telszáma.]
Előzmény: 504LACI (3653)
504LACI Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3653

Tényleg nem kaptam ott sem lényegi választ. A baj, hogy nem is igazán emlékszem az antennákra. Csak egy jóbarát aki egyszer volt bent, mesélte, hogy valamiféle rádiók voltak bent. Több emelet mélységben. Az épületet a mai napig gondozzák, laknak benne gondolom valami gondnok féle. Azt hiszem egyszer majd jól becsöngetek :-)

Előzmény: Tammo_ (3651)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3652
Ez 504Laci-nak ment:)
Előzmény: Tammo_ (3651)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3651

Viva XXII.ker:) .. de ha jól emlékszem abban a topicban sem kaptál rá érdemben választ. pedig jó lenne kideríteni ... nem emlékszel, hogy az antennákat kb. mikor szerelték le ?
Előzmény: Hpasp (3646)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3650
Akkor ugy nez ki ezzel a löszer temaval ratalaltunk a legerzeknyebb pontra.
Tehat gyakorlatilag nem lehet tudni kinel mi es mennyi volt, mert mindenki felt valamitöl.Es ezert betarolt, minden mennyyiseget.
M62 265 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3649

Nézz vissza kicsit itt, a fórumban, az utolsó bekezdésben említett összes objektumról találsz fotókat a képtárainkban!

Frei Berger!

Köszönöm az infókat!

Előzmény: Anonymus65 (3648)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3648
Nagy lőszerraktár volt még Komáromban, a Monostori erődben. Az erődbe vasút vezetett be. Emiatta külső erődkaput le is bontották. Az erődudvaron egy kitérővágányos, fedett, nagyméretű vasuti rakodó volt, amelyből futószalagok vezettek be az épületekbe. Természetesen az ablakokon keresztül. A műholdak így nem látták a raktár forgalmát. Az erőd területén gyalogsági, tüzérségi lőszereket, gránátokat tároltak, de különböző rakéták tárolóketreceit is megtaláltuk. Az erőd nagy területen terül el, hihetetlen mennyiségű anyag lehetett ott. Nemcsak tárolták, hanem kezelték, felújították vagy újratöltötték a tüzérségi lőszereket, hüvelyeket. Körben többszörös kerítés vette körül, a belsőben áram volt. Erre utal a rengeteg porcelán szigetelő a kerítésoszlopokon és az egyik kapu közepén egy 220 voltos konnektor. A két kerítés között fegyveres őrök járőröztek, a külső kerítés mellett botlódrótos mező terült el. Szóval eléggé őrizték. Amúgy az erőd gyönyörű, érdemes megnézni.
A másik nagy raktár Mosonmagyaróváron volt, a helyiek által Tritolnak nevezett területen. Ebben a raktárban nagyrészt műszaki harcanyagokat, aknákat tároltak. Feltételezem, hogy a nyugat felé előretörő alakulatok itt vételezték volna fel a műszaki harcanyagaikat, illetve az utánszállítás is innen volt tervezve.
E két bázis átvizsgálásában én is részt vettem. Említettétek még a császári laktanyát. Én nem jártam ott, de akik ott jártak, azt mondták, hogy ott mobil, nagyhatótávolságú atomrakéták hangárai voltak, a megfelelő védelmi zónákkal, berendezésekkel együtt. (gyalogsági aknamezők, elektromos kerítések stb) A robbanófejeket nem ott őrizték, de azok is a Dunántúl egyik laktanyájában voltak.
Előzmény: Volt tüzér (3643)
504LACI Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3647
XXII. Dózsa György út. Na ez érdekelne erősen. Ha jól tudom most Polgárvédelmi kezelés alatt áll, de mi volt? Illetve valami rádióberendezésekről mesélnek és több emelet mély.
Előzmény: Hpasp (3646)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3646

Budapest, XXII. Kamaraerdei út

Budapest, XXII. Kápolna u. 14-28.

Budapest, XXII. Háros-sziget
Budapest, Marx úti szovjet laktanya
Budapest, Újszász úti szovjet laktanya

Előzmény: 504LACI (3645)
504LACI Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3645
Budapesti egykori katonai objektumokról van valakinek információja? Konkrétan a XXII. kerületben érdekelne egy létesítmény. Meg ha a szóbeszéd igaz, akkor van itt több is...
iM Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3644
Szia!

Megjöttem, tudok mesélni.

Először pontosítsuk Szabadszállást. A dombok közötti kis épületekben egy darab lőszer nem volt, ott a műszaki szakasz TNT készletét tárolták, ahhoz nem volt semmi közöm, kulcsom sem volt hozzá.

A 3 színből 1 alatt M zárolt autók álltak, 2 alatt meg azok, amelyeken a kiképző kocsik kimálházott lőszere volt. Riadókor ezek bementek a laktanyába, bemálházták róluk a harckocsikba a lőszert, utána visszajöttek és a raktárakból megpakoltuk őket. Éles helyzetben a teljes készletünket vittük volna, csak a kiképző készlet maradt volna.

Az ezredek raktáraiban sokkal kevesebb lőszer volt mint gondolnád. A harckocsikhoz 1 javadalmazás (a harckocsikba pakolva, vagy ideiglenesen nálam teherautókon), ténylegesen raktáron pedig 0,75 javadalmazás (0,5 az raktár felügyelete alatt, 0,25 a zászlóaljak felügyelete alatt) tehát mindösszesen 1,75. A hadosztálynak megint volt raktára (a hk ho esetén Környe mellett), azt nem tudom mennyi, de jártam ott párszor, a méretekből ítélve 2-3 javadalmazás lehetett.

Az igazán nagy készletek pedig a központi raktárakban (Pusztavacs, Törökbálint, stb).

Érdekesség még (másik topikban már említettem), hogy a hk-hoz az űrméret alatti páncéltörő lőszer békeidőben nem volt kiadva az ezredekhez, az csak háborús helyzetben kaptuk volna meg (fő az elővigyázatosság, nehogy valami T-64B-t megcélozzunk vele).
Előzmény: Volt tüzér (3643)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3643

Stimmel, csak az igazi lőszerraktár nem olyan volt, mint például a sárbogárdi vagy a dunaújvárosi. Ott volt néhány ócska épület, némi őrség és slussz. Az igazi lőszerraktár olyan volt, mint nálunk Izsák, Pusztavacs, Táborfalva, stb. Az egységek lőszerraktáraiban csak három - négy háborús hétre elegendő lőszert tartottak, többnyire kocsikra felmálházva, hogy ha indul az ezred, akkor rögtön vinni tudják utána a patront is. Emlékezz vissza Szabadszállásra. Ott voltak kisebb épületek földtöltés között, amiben gyalogsági lőszert tartottak ládázva. A nyitott, palatetős színekben volt felmálházva az ezred harckocsi lőszer készlete. Azokat csak be kellett indítani, és máris lehetett velük indulni. A rendes, nagy lőszerbázisokon tárolás, készletezés folyt, de ott nem csak egy egység készletét tárolták, hanem a fél hadseregét. És mindenféle lőszert. Megjött az adag a gyárból vagy az orosztól, amit ott válogattak, csomagoltak és tároltak az idők végezetéig. Egy hajdani beosztottam volt a pusztavacsi bázis utolsó parancsnok-helyettese. Ő mesélte egyszer, hogy még töméntelen mennyiségű P38 palacknyakú Mauser lőszer van, amit kibontanak, átválogatnak és újracsomagolnak, a svájciak meg viszik, mint a cukrot. Na a kis lőszerraktárakban ilyesmit nem csináltak.

A magyar lőszerbázisokat nagyjából tudom, hol vannak (voltak), az oroszokat viszont nem, mert sose foglalkoztam velük.

Előzmény: Hpasp (3642)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3642

Én csak a volt ruszkikat soroltam fel.

Előzmény: Volt tüzér (3637)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3641
Mint mondtam nem tljes a lista, mindre hirtelen igy fejböl nem emlekeztem.
Előzmény: Volt tüzér (3637)
hadsz Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3640

Jól emlékszel,rengetegszer szoktam arra tekerni is,ezek szerint érdemes alaposabban körülnézni...:)Most hétvégén amúgy nagy lesz azon a környéken a mozgás a Mikulás Rally miatt.Terveztem is,hogy kinézek,így meg főleg érdemes lesz!

Előzmény: charlie21 (3639)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3639
Márko vége gyakorlatilag belelóg a jutasi tábor területére,most néztem a fömin,ott érdemes keresgetni, volt és jelenlegi katonai terület is,ha jól emlékszem te arrafelé laksz,itt a hétvége lehet felderíteni :-))
Előzmény: hadsz (3638)
hadsz Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3638
Márkón is volt orosz lőszerraktár??Ráadásul nem is a kisebbek közül?
Előzmény: Hpasp (3633)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3637

Tápiószecsőn nem volt lőszerbázis. Ott a fegyverzet-technikai anyagellátó központ volt, fegyverzeti javító üzem, fegyverzeti tiszthelyettes iskola, valamint a rádiótechnikai anyagellátó központ. Hatalmas területen fekszik valóban, a saccolásom és térkép szerint valami háromszáz hektár.

Egyébként meg ha már a nagy magyar raktáraknál tartunk, akkor a javát (Pusztavacs, Izsák) kifelejtetted. A sofőrt egyébként minden hasonló bázison lecserélték.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3630)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3636

Ezt egészítsd ki annyival, hogy minden egységnek, (ezred, dandár) volt saját kikülönített lőszerraktára. Ugyanakkor minden magyar egységnek is volt ilyen. Lövészek is, tüzérek is, harckocsizók is a laktanyán kívül tárolták a lőszerkészletük javát. Amit felsoroltál, azok közül a dunaföldvári, a dunaújvárosi és a sárbogárdi lőszerraktár ilyen. Csak a saját egység lőszerét tárolták benne. Emlékezz vissza, Szabadszálláson ennek a magyar változatában jártunk. IM kolléga sokat tudna mesélni róla, ahogy sejtem.

Még egy érdekesség. Amit Szabadszálláson láttunk, az sokkal nagyobb volt, mint a sárbogárdi vagy a dunaújvárosi. Mellesleg Székesfehérvár mellett is volt legalább kettő ilyen. Az egyik a 8. számú főút bevezető szakaszától nem messze van, a MOL benzinkúttal és a nehézfémöntödével átellenes oldalon. Ott jártam is bent. Ugyanakkor az Ikarus melletti laktanyának is volt egy.

Előzmény: Hpasp (3631)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3635

Nagytevel volt a megerősített ruszki hadsereg harcálláspont.

Előtte régebben Csákvár.

 

Miért nem hasonlítjátok az egykori magyarral össze?

Az sem sokkal nagyobb.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3605)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3634
4 hadosztályból 3 dunántúli volt.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3632)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3633

Ezekből nagyobb:

 

Baj,Kakucs,Hajmáskér,Inárcs,Komárom,Lovasberény,Márkó,Örkénytábor,Polgárdi

Rácalmás,Sárbogárd,Tamási,Zalavár

Előzmény: Hpasp (3631)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3632
Nagyobbresze Dunantul.
Előzmény: Hpasp (3631)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3631

Ruszki lőszer raktárak:

(a kivonulás utáni HM felmérés alapján)

 

Baj,Császár,Kakucs,Dombóvár,Dunaföldvár,Dunaújváros,Etyek,Hajmáskér,

Kiskunmajsa,Lepsény,Lőrinci,Lovasberény,Márkó,Polgárdi,Sárbogárd,Tamási,

Zalavár

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3630
Magyar löszerraktaraknal volt szokas, persze csak a nagyon nagyoknal: Kapoly, Tapioszecsö, Kal-kapolna, talan Hajduhadhaz, hirtelen ennyi jut eszembe, van több is biztos vagyok benne.
Tehat a gepkocsivezetöt a kapunal lecsereltek es mas ment be az autoval az objektumba, de amikor visszajöttek vele, a km ora szamlalo relative nagy elterest mutatott, neha akar 8 km-t is.
Lehet hogy csak autokaztak bennt, a megtevesztes miatt, de nemely bazisok tenyleg nagy területen voltak elterülve.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3629
Jo lenne tudni tenyleg hol volt, mert lehet hogy uj adalek lenne e topicban.
"Az Alföld egy délkeleti kis falujától néhány kilóméterre - alig találtam meg térképen - egy volt lőszerbázist kelett megnéznem."-az biztos hogy nem tudom igy betajolni.
Előzmény: Bujazliz (3627)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3628
De hogy ez merre volt, arra csak emlékszel ?
Előzmény: Bujazliz (3627)
Bujazliz Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3627
Üdv

Habár ma már csak lassan ködös múlba vesző történelem, de azért elmesélem.
15 évvel ezelőtt feladatot kaptam néhány szó szerint eldugott, volt szovjet bázisok felmérésére.
Az Alföld egy délkeleti kis falujától néhány kilóméterre - alig találtam meg térképen - egy volt lőszerbázist kelett megnéznem.
Sikerült a polgármesteri hivaton keresztül megtudni, ki dolgozott ott egykorron civil alkalmazottként.
Elmentünk együtt a kérdéses helyszínre, de ő is meglepődött valamin.
A bázisra vasút vitt, melynek 2 db, vagy 60 m-s rampái voltak.
A föld alá vagy 15 cm átmérőjű, nagyfeszülségű földvezetékek buktak alá(hogy hová vezett, ő sem tudta).
Amin meglepődött az, hogy a bázis közepén egy kis földhalom volt, holott ott egykorron akkora föld alá vezető út vitt le, ahová a nagy vontató teherautók is lementek.
Azt mesélte, hogy még úgy a 80-s évek elején az egyik tavaszi hónapban 3 éjen keresztül hatalmas előregyártott betoníveket hoztak a vagonokon és átrakodás után, "eltűntek" a föld alatti "járatban", levitték.Tiltott volt a magyarok számára a föld alatti járatok, ő is egyszer, egy téves utasítás miatt jutott be az első részére, de hamar gépkarabélyos katonák vették körül. Azt mondta nekem, hogy nem volt ideje sem körülnézni, de sok nagy, rakétaszerű valamiket látott beraktározva.
Amikor kivonultak az oroszok, egyetlen betonívet nem vittek el, és őket - a civil magyarokat - a kivonuláskor már nem is engedték be a bázisba.
Vajon mi lehett a föld alatt, ha a föld felett robbanóanyag raktár volt?
(Lehet, hogy igazán már nem is érdekes az egész, és a múlt titka marad nagyon hosszú időre.)
thehassan Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3626
Azért watt és watt között sok különbség van :) . Minél magasabb a frekvencia, annál nagyobb a légkör csillapítása.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3603)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3625
szerintetek örzik??aktiv?:?
nagypolc Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3624
ok ,,köszi.
hadsz Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3623
ez bizony
Előzmény: nagypolc (3622)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3622
ez lenne a keleti bars hajdúnánásnál????
BIL-896 Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3621

Kedves Anonymus65!

 

Ha a környéken (Nagytevel, Pápa) laksz, esetleg jársz még, akkor találkozhatnánk, lenne egy két kérdésem, sokunk fantáziáját mozgatja ez a dolog. Nem tudom mikor jártál ott utoljára, de biztos meglepődnél a katasztrófális romboláson...

email: papaiase@totalcar.hu

Előzmény: Anonymus65 (3618)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3620
Hat itt nincs sokminden a keritesen belül.
Előzmény: Frei Berger (3612)
LeX Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3619
Ez a bódé? Nem inkább a tőle picit északabbra lévő épület, ami mellett egy a hajagihoz hasonló antennárboc figyel?
Előzmény: Frei Berger (3612)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3618
Nem tudom, hogy volt-e a környéken hasonló objektum. Abban az időben az ország összes műszaki alakulata az egykori szovjet laktanyák átvizsgálásával foglalkozott. A mi alakulatunk által átnézett objektumok között tudtommal csak ez a két vezetési pont volt. Ettől függetlenül még létezhetett több is. Az általad említett apró épületekkel nem találkoztam, de ezek lehettek adóházak is az orosz légierő részére.
Előzmény: M62 265 (3611)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3617
Továbbítottam a kérdésedet T.-nek a 403-as látogathatóságáról
Előzmény: ÉvaSanKri (3615)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3616

M 62xxx-hez újabb info von T.-től:



http://www.trrlsever.org/

Előzmény: Frei Berger (3613)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3615
És ez szabadon bejárható ?

Hello T.
Und es ist frei besuchbar ?
M.f.G.
Előzmény: Frei Berger (3612)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3614

Ugyancsak megkésett infó charlie 21-nek T.-től:

 

Und zum Thema - Berufsbild "Leiter einer Tropostation": Die Tschechen und Polen setzten bei ihren Auslandseinsätzen (Irak etc.) weiterhin die R-412 (mobil, auf Ural oder Kamas) ein. Ob es die ungarische Armee macht, weiß ich nicht. Allerdings wäre dies ein plausibler Grund, dass es in den NATO-Streitkräften auch weiterhin diese Nachrichtensysteme gibt.

És a troposzféra állomásparancsnok szakmához: a csehek és a lengyelek továbbra is alkalmazzás a külföldi bevetéseiken (Irak, stb.) az R-412-t (mobil szközként, Uralon vagy Kamazon). Hogy a magyar hadsereg alkalmazza-e, nem tudom. Mindenesetre kézenfekvő ok lenne arra, hogy ez a hiradástechnikai rendszer a Nato-erőknél létezzen.

Előzmény: charlie21 (3528)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3613

Pár nappal megkésve, de idemásolom, amit T küldött:

 

Zu den Angaben von M62xxx:
Im Prinzip läßt sich es so beantworten: Je höher die Frequenz, desto kürzer die Strecke. Zugleich: Je höher die Frequenz, desto mehr Kanäle waren möglich. Grundsätzlich waren Tropolinien bis 12.000 Kilometer Länge möglich. Die eingesetzte R-417S war aber ein guter Kompromiss, bis zu 120 Kanäle mit einer Datenrate von bis zu 480 KBit einzusetzen. Das System Baget war für Entfernungen bis 2.000 km ausgelegt - dann mussten sich mindestens 10 so genannte Relais-Stationen dazwischen befinden - also höchstens 200 km Abstand. Bei einem größeren Abstand erfolgte eine Kanalreduzierung - weil die konzipierte Sendeleistung von 2 kW nicht unendlich erhöht werden konnte. Im BARS-System gab es lediglich 2 Stationen (503 bei Szentes-L. und 605 in Bulgarien) mit insgesamt 4 Komplekten R-410UM bzw. R-420DS (=4 Antennen), um die Entfernung von mehr als 400 km über Rumänien hinweg überbrücken zu können - allerdings mit nur jeweils 12 Kanälen.

 

A kérdésre az elvi válasz: minél magasabb a frekvencia, annál rövidebb a távolság. Ugyanakkor azonban minél magasabb a frekvencia, annál több csatorna.

Tropoösszeköttetések elméletileg 12000 km-ig lehetségesek. Az alkalmazott R-417S jó kompromisszum volt arra, hogy max. 120 csatornán 480kBit adatsűrűséget érjenek el. A Baget-rendszer 2000 km-re volt tervezve - így legalább 10 reléállomásnak kellett közöttük lenni -, tehát 200 km távolság. Nagyobb távolságnál csökkent a csatornaszám - mivel a 2 kW adóteljesítményt nem lehetett tetszés szerint növelni. A BARS-rendszerben 2 bázis volt (503 Szentes-Lapistón és a 605 Bulgáriában) összesen 4 R-4010UM, ill. R-420DS (=4 antennával), hogy a Romániára eső 400 km-t át tudják hidalni - de csak 12 csatornával.

Előzmény: M62 265 (3566)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3612
Előzmény: ÉvaSanKri (3572)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3611
Érdekes. Az említett pincék egy részében tavaly gombát termesztettek. Egyébként nem tudod, volt a környékben valamilyen kapcsolódó objektum? Találtunk pár km-es körzetben több apró megerősített épületet, ezek mérete kb. akkora volt, mint egy kisebb garázs. Ide a topicba is raktam be róla képet, mindenki csak annyit tudott mondani, hogy igen ez valami katonai dolog lehetett, de senki nem tudja, mi is volt pontosan.
Előzmény: Anonymus65 (3610)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3610
A német nyelvű tábla nem a mi alkotásunk, későbbi kor gyermeke. A magyar nyelvű fordításokat viszont mi írtuk a falakra. Néhol találkozhatsz olyan felírással is a helyiségek falán, hogy "átvizsgálva" vagy valami hasonló. A bunker két, egymástól jól elszeparálható részből áll. Mind a kettő alkalmas volt az önálló létezésre. A nagyméretű operatív helyiségek kötötték össze a két részt. A befogadó létszámot én a hálókörletként funkciónáló helyiségek nagyságából saccoltam meg. A bunker építése előtt is hasonló feladatokat látott el a bázis, mert a kiszolgáló felszini laktanya földszintes épületeinek a pincéjében - alagsorában hasonló funkciójú helyiségek voltak. Amúgy semmilyen robbantásra utaló nyom nem volt, csak az álcázás céljából épített hullámpala épületeket bontották le. Szinte olyan érzésünk vlot, mintha a Grisáék vissza akartak volna térni ide vagy csak sajnálták a létesítmény elpusztítani. De lehet, hogy az utolsó pillanatig bíztak benne, hogy Magyarország megvásárolja tőlük az általuk épített objektumokat. Abban az időben amúgy ez is szóba került, úgy ahogy némely szomszédos országban meg is történt. Csakhát a politika közbeszólt....
Előzmény: sweethome (3609)
sweethome Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3609
Ez engen is érdekelne. Ki írta a magyar nyelvű fordításokat a falakra az orosz szövegek alá? Az MH?
Előzmény: M62 265 (3607)
hadsz Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3608

Hát kicsinek semmiképp sem lehet Nagytevelt mondani,bár,hogy kinek mi a kicsi vagy nagy,relatív.A hosszabb folyosó mintegy 200m,az erre merőleges is kb.80m,nem is beszélve a rengeteg helységről.Azért jónéhány embert eltarthatott volna hetekig vagy talán egy-két hónapig is teljesen elzárva a külvilágtól vészhelyzet esetén.Ehhez képest a hajagi bunker nagyjából 40x30m-es alapterületű,igaz ez két szintes.Mindkettőben iszonyú mennyiségű beton van.Nem hiszem,hogy Nagytevelnél nagyobb vezetési pontot találnánk a környéken.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3605)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3607

Érdekes. Anno olvastunk itt egy Haditechnika-cikket, hogy a bejáratokat berobbantották a ruszkik távozásukkor, de az MH később feltárta. Ez a helyszíni bejáráskor reálisnak is tűnt. Egyébként ha itt visszaolvasol, megtalálod a csapat egyik tagját, akik jelenleg a terület állagmegóvását végzik.

 

Akkor ami ezeken a képeken látható, még akkor készült, amikor bemutattátok a bázist?

 

Előzmény: Anonymus65 (3604)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3606
De ez mind csak fikcio, lehet hogy Nagytevel volt a központ, es Halyag a megerösitett Radioallomas semmi mas.
Előzmény: Anonymus65 (3604)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3605
Nekem is van egy ilyen erzesem, ahogy a fotokat nezem hogy Nagytevel viszonylag nem nagy. Szerintem valahol(jo kijelentes) kell meg lennie egy objektumnak.
Es összehasonlitva a Közepö- Halyaggal nem is akkora nagy, plusz nincs ugy megerösitve.
Előzmény: Anonymus65 (3604)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3604
Nagytevelnek semmi baja sem volt amikor ottjártam. A páncélajtók lehegesztve, a lejáratok földdel feltöltve, a belső helyiségek kiürítve, de ezen kívül semmi rombolás. Mi valamennyi bejáratot kitakarítottuk, átvizsgáltuk a helyiségeket, majd az objektum feltérképezésre és bemutatásra került. Egy nyílt nap keretén belül mindenki megnézhette A-tól Z-ig a bunkert. Az amerikai követség képviselője videóra vett minden helyiséget, gondolom már régóta vágytak erre. Később a főbejárat kivételével a lejárók ismét lezárásra és betemetésre kerültek. Jelenleg úgy tudom, hogy magántulajdonban van a terület. A bunker nem nagy mélységben van, egyszintes, pár méter föld van csak felette, nagyobb létszámú vezető befogadására nem alkalmas, viszonylag kisméretű objektum, ezért gondolom tartalék vezetési pontnak. Vannak róla korabeli újságcikkeim fotókkal és egy-két fényképem, de ezek nem belső fotók. Az egykori kollégák elmondása szerint a Hajagostetői objektum sokkal komolyabb volt.
Előzmény: M62 265 (3582)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3603
1,5 -2 Kw adoteljesitmeny nem keves, ha jol szamolom , 1 Wattos!!! elsugaroz fedettsegtöl függöen 1-6km-es körben legalabb.
2000 Watt -al mar lehet nyomulni messzibbre is.
Előzmény: ÉvaSanKri (3595)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3602
És még lefekvés előtt egy utolsó link. Ami a röhej benne, hogy 1984-ben már nyugaton publikálták az eredményeiket a tropó rádiózásban.

http://adsabs.harvard.edu/abs/1984MosVo.........I
Előzmény: ÉvaSanKri (3601)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3601
Már megint ez a hülye link:

http://www.answers.com/topic/000931pv-jpg
Előzmény: ÉvaSanKri (3600)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3600
Volt hasonló odaát is, 1961 óta.

Előzmény: ÉvaSanKri (3599)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3599
Ez a link dolog nem igazán müxik:

http://russian-stamps.dialog-it.ru/pages/1981/5138.htm
Előzmény: ÉvaSanKri (3598)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3598
Maga a buli nem volt titkos anno, még bélyeget is kiadtak az emlékére:

Előzmény: ÉvaSanKri (3597)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3597
Aztán egy IEE absztrakt a szovjet által Indiának eladott tropo berendezésről:

Describes the results of a series of experiments conducted on a 158 Km path between IIT Delhi and CEERI Pilani. Most of the path towards the Pilani side is almost desert while it is rocky and inhabited towards the Delhi end and can be broadly classified as a mix desert and continental subtropical climate path. The system operates in 4.4 GHz to 5 GHz band, and has the capability of two way communication in a full duplex mode. Each terminal has two transmitters with two power amplifiers capable of 1 kW output. The receiver utilizes a parametric amplifier with a noise figure of 4 dB. Dual polarized parabolic antennas of 3.05 m diameter are used.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3594)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3596
Vagyis hogy itten la:

http://www.subbrit.org.uk/rsg/sites/w/wollenberg_troposcsatter_station/index.html
Előzmény: ÉvaSanKri (3595)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3595
Amint az a neten megtalálható:
....
The R-417 BAGET-S (static) system operated in two ranges (4435 - 4555 GHz and 4630 - 4750 GHz), using 60 channels. Its operating range was some 2000 km. Signal strength went out at 1.5 - 2.5 kW per direction/frequency.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3594)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3594
Ahogy nezem a kepeket azota mar mas berendezest is ratelepitettek.
Amit en hallottam, a hadseregneka VSZ idökben az informaciot a csapatok között nemcsak vezeteken (berelt a Postatol)gondoljunk itt a radiotech csapatokra es a legvedelmi csapatokra, hanem mikrohullamon is tovabbitottak.
Itt is mindig azt jatszotta a szerepet hogy mindig legyen adat tovabbitas, tehat tartalek haboruban.
Elkepzelhetö az, hogy ezek a Bars objektumok központi atjatszokent müködnke, tovabba informacio elosztokent.
Egy biztos , ha tudnanka az ado teljesitmenyt(titkos), abbol fontos dolgokat tudnank levonnia az objektum szereperöl.
Előzmény: charlie21 (3592)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3593
Akkor már nem használták, csak őrség volt ott. Lehet, hogy "M"-ben volt.
Előzmény: charlie21 (3592)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3592
Köszi a választ!! Ez akkor azt jelenti,hogy 98 ban még javában használták valamilyen szinten az 501-est,a VSZ ekkor már 7 éve nem létezett,ez egyrészt megmagyarázza a jó állapotot,másrészt a halgatást róla.Közelről nézve az antenna tornyokat szerintem tele van modern hirközlési cuccal,aminek szerintem már semmi köze a BARS-hoz.Amúgy gondoltam hogy Aszód szolgálhatta ki,azthiszem a Galga vezetés biztosítási ezred volt ott ,azthiszem az sem létezik már.
Előzmény: uselessjunk (3591)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3591
Tudtommal akkor ('98) a Főhírközpont alá tartozott. Az örséget szállító soför is annak az állományában volt, de Aszódon volt elszállásolva.
Előzmény: charlie21 (3589)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3590
nekem is nagytevel tünik logikusnak,mivel ha jól tudom a BARS-ot is leginkább nukleáris háboru esetére tartogatták,és nagytevel is akkor aktivizálta volna magát.
Előzmény: iM (3570)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3589
ha nem titok akkor melyik alakulat szolgálta ki az 501-est?Egyszer talán elökerül egy olyan magyar katona aki ilyen helyen szolgált .
Előzmény: uselessjunk (3560)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3588
Néhány fotó a 303 -ról.
http://www.sachsenschiene.net/bunker/bun/bun_22.htm
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3587
Ha minden igaz, (elég rossz felbontású a Google Earth errefelé):

47°55'8.74"N
21°24'16.05"E

UJ
Előzmény: nagypolc (3583)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3586
Ha ott van, akkor pont a megyehataron van.
Előzmény: iM (3585)
iM Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3585

Ha minden igaz, akkor itt:

 

 

Előzmény: nagypolc (3583)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3584
Korabbi forumhozzaszoklnal voltak a koordinatak, azt hiszem.
Visszakell neznia korabbiakat.
Előzmény: nagypolc (3583)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3583
na sziasztok ,olvasgatlak minden nap titeket de eggyet nem értek irtok itt mindent ,de a kelet magyarországi bars objektumot hól találom pontosan mert vólt már itt szó tiszavasváriról,hajdúnánásról,.pontosan hól találom?szeretném dokumentizálni,én ehez vagyok a legközelebb...a többi is érdekell de azok már csak jövőre maradnak. válaszotokat előre is köszönöm. ha tudtok irjatok mindent, jövő hétvégén tekinteném meg.
M62 265 Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3582

Hello,

 

Köszönjük, de nem pont fordítva akartad írni? Mert Nagytevelt robbantották be távozásukkor a ruszkik, ott sok helységbe csak szerelő/szellőzőjáratokon át lehet bejutni....

Hajag mára teljesen szét van rabolva, bármelyik bejáraton be lehet jutni a föld alá, és csak 2 szint.

 

Egyébként nem csak a Bakonyban, hanem úgy az egész országban keresünk ilyen objektumokat, ha ismersz még ilyeneket, szólj légyszives!

Előzmény: Anonymus65 (3581)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3581
Sziasztok! Ti, ha jól értem egy egykori szovjet vezetési pontot kerestek a Bakonyban? A kilencvenes évek elején a kollégáim és én, egykori szovjet laktanyák átvizsgálásával foglalkoztunk. Két vezetési pontról tudok. Az egyik a nagyteveli, azt én néztem át. Egyszintes objektum a föld alatt, ha minden igaz, tartalék vezetési pont volt. A másikat a főnököm és csapata nézte át. Az objektum - elmondása szerint - a Hajagostetőn található. Négyszintes objektum a föld alatt. Csak a szellőzőrendszeren keresztül tudtak lejutni. Néhol az emeletek között hiányzott a födém, az objektumba vezető kábelek elvágva, felszedve, és mégis égtek itt-ott a lámpák, szóval csupa rejtély. Lehet, hogy ezt keresitek?
M62 265 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3580

Köszönjük!

Előzmény: Volt tüzér (3579)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3579

Úgy durván, sorrendben

"Híradás nyugati zónájának csomópontja

Híradás dél-nyugati zónájának csomópontja

BARS rendszer vezetési pontja

Híradó vezetési pont

Tartalék vezetési pont

Alapvető vonal

(kerülő vagy tartalék) vonal"

 

Előzmény: charlie21 (3558)
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3578
így igen,köszi
Előzmény: uselessjunk (3577)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3577
"Elővettem" egy online orosz-angol szótárt és a rövidítés összevonásából kapott барс tényleg leopárdot jelent

UJ
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3576
Egy idézet a 301 - Wollenbergi BARS honlapjáról:

September 1980 in Moskau:
- Spezialisten des Stabes der Vereinten Streitkräfte des Warschauer Vertrages beraten über die Möglichkeit, strategische Funkverbindungen auch nach einem Kernwaffenschlag aufrecht erhalten zu können
- Zur Führung der Truppen auf dem anzunehmenden westlichen Kriegsschauplatz, welchen die Staaten Mitteleuropas dargestellt hätten
- Beschlussfassung zur Errichtung eines troposphärengestützten Systems in allen Teilnehmerstaaten
- Rumänien sieht keine Notwendigkeit an Beteiligung und bleibt außen vor
- Gründung der Arbeitskommission "BARS" (dt. "Schneeleopard")
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3575
ez lenne az:
Előzmény: hadsz (3574)
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3574

Ha vezetési pontot kell az általad megadott területen keresni,akkor nekem  inkább a Zalahaláp - Nyirád közötti gyakorlótér környéke tűnik gyanúsnak.Sajnos erről biztosat nem tudok,kb 2 éve jártam azon a részen,de az emlékeim között kutatva elképzelhetőnek tűnik a feltételezés.

 

Előzmény: Frei Berger (3564)
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3573

Szia!Ami a BARS szó fordítását illeti,biztos,hogy nem téves!A Volt tüzér kolléga által 3228.hsz-ban leírt megnevezés teljesen pontos.Ilyen szó a németben,hogy BARS nincs!A hóleopárd max. valami kódnév lehet,de szerintem semmi köze nincs a BARS szóhoz.Azért ha erről a forrásról tudsz valami új infót,oszd meg velünk,légyszíves!

Előzmény: Frei Berger (3564)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3572
Megkérnéd a 403 koordinátáit ?
Előzmény: Frei Berger (3568)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3571
Nagytarcsára tud valaki linkelni google koordinátákat ?
iM Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3570
Még egy dolog: igaz hogy nem DNY-ra, hanem ÉNY-ra és csak 15 km-re, de ott van Nagytevel, egy front vezetési pont. Logikusan nem azt kellett volna kiszolgálnia?
Előzmény: Frei Berger (3564)
iM Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3569
Ezek a pontok határozottan DK-re vanak a Hajagtól, az előzőekben pedig azt írtad, hogy feltételezhetően DNY-ra kell keresni.
Előzmény: Frei Berger (3567)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3568

Amit kértél, megkérdeztem, a választ is küldöm majd.

 

Ha számodra nem új a a feltételezés a vezetési pontról (kérdés1), adnál támpontot hozzá (lásd a pótlólag feltett linkeket is)

Előzmény: M62 265 (3566)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3567
Előzmény: Frei Berger (3564)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3566

"A korábbi fordítások tévesek. A BARS=hóleopárd."

Ez merész kijelentés volt. Inkább valami fedőneve lehetett a rendszernek.

 

"És most az új infók T.-től:"

Azt sajnos nem tartalmaz.....

 

Viszont ami itt nemrég szóbakerült, arra rákérdezhetnél T.-nél: ha ez a rendszer a légkör egy rétegéből visszaverődő rádióhullámokkal kommunikált, akkor az egyes bázisok miért voltak egymáshoz ennyire _közel_? Ezt a fajta híradástechnikai rendszert több ezer km áthidalására találták ki...

Előzmény: Frei Berger (3564)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3565

Tammo!

Persze, hogy érdekelnek a képek, rakd fel légyszives! Egyébként az én képtáramban is van rengeteg kép a Sziklakórházról, ha Charliét kevésnek találod :)

Előzmény: Tammo_ (3563)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3564

BARS: akik újonnan kapcsolódtak be, egy rövid összefoglaló az előzményekről. Én a fórumban közvetítő vagyok a fórum-látogatók és T. között, aki Drezdában él és hobbi-bunkerkutató, továbbá csak szótárból "tud" magyarul. T. megbízásából tettem fel anno a lentebb kétszer újra idézett BARS-térképet. T. a legtöbb BARS-helyszínt a BARS-országokban már bejárta, vagy más módon dokumentálta (én magam a Hajagra, Galgamácsára kísértem el, Szentes-L. és Tiszavasvári még hátra van, de jön.) 

 

A korábbi fordítások tévesek. A BARS=hóleopárd.

 

És most az új infók T.-től:

 

1. A 202-es és 504-es (Hajag) alaprajzainak összehasonlítása alapján (R-404, ill. R-409 rádiórendszerek helyiségei) arra a következtetésre jutott, hogy kb. 35 km-re DNY-ra a Hajagtól, az Ajka-Sümeg-Tapolca térségben egy vezetési pontnak kellett lennie, amellyel az R-404, ill. R-409 rendszerrel kommunikáltak (én, mint kívülálló, látok azon a környéken persze létesítményeket, de ez neki kevés - F.B.) Lásd a képet.

 

KÉRDÉS1: tudtok támpontot adni ahhoz, hol lehetett ezene a környéken egy viszonylag egyszerűen kinéző objektum (őrház, trafó, szennyvíztisztító és maga a bunker esetleg fedőépítményekkel)? Az oroszok szerinte szívesen telepítettek ilyen objektumokat gyakorlóterek szélére, így nem tűnt fel az objektum gépkocsiforgalma annyira.

 

2. T az alábbi következtetésre jutott a Hajag (504) szerepéről: a Hajag volt a BARS magyarországi kulcsállomása. 501 és 502 viszonylag gyengén védett létesítmények (üveges lépcsőház, földfelszíni létesítmények), ezeket magyarok működtették. A Hajagot a szovjetek, erősen védett, föld alatt, stb, ráadásul a közelben egy vezetési pont (lásd Kérdés1). Ha tehát 501 és 502 kiesett, akkor a Hajag át tudta vennei a szerepét, mivel külön kapcsolata volt 403-mal és 503-mal. Tisztán logikai úton az 503-nak bunkernek, de mindenképpen erősebben védettnek kell lennie, mint 501 és 502. És az 503-on kell lennie garázsoknak is a mobil technika részére (gördülő állomány, tartalékantennák és vontatók), a fő rendszer kiesése esetére, amik ugyen vannak a Hajagon, de nincsenek 501-en és 502-n. És persze a Hajag magasponton áll, a vezetési pont csak mélyebben fekvő lehetett.

 

KÉRDÉS2: T. várja a véleményeteket ehhez a feltételezéshez!

 

Előzmény: Volt tüzér (3562)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3563
Háh, érdekes, most néztem egy régi hozzászólást a sziklakórházról, és láttam a képeket. Egy az egyben ilyen vegyvédelmi légszűrők vannak a metróban is. ha valakit érdekel teszek fel képeket.
Előzmény: charlie21 (3351)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.01 0 0 3562
Szó szerinti fordításban valóban azt jelenti. Ám ez eddig szerintem nem fordítás, hanem ferdítés. Én inkább azt mondanám, hogy Védett Autonóm stb. Leginkább azért, mert szerintem nem sok páncél volt ott, hanem inkább beton meg föld.
Előzmény: M62 265 (3561)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.01 0 0 3561
Volt Tüzér a 3228 hsz.-ben "Páncélozott Autonóm Rádiórendszer"-nek fordította a BARS rövidítést. A tropo pedig valóban abból alakulhatott ki, hogy a rendszer elvileg a troposzféráról visszaverődő rádióhullámokkal kommunikált.
Előzmény: uselessjunk (3560)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.01 0 0 3560
Én egész eddig azt hittem, hogy a BARS és a "tropo" megnevezés ugyanazt a dolgot takarta.
A katonát, aki hordta az 501-eshez az őrséget "tropós"-nak becézték. Igaz, soför volt, nem értett hozzá, de ő is troposzférás híradásról beszélt.

UJ
Előzmény: M62 265 (3533)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3559

E-mail megy.

Előzmény: charlie21 (3558)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3558
Kedves Volt Tüzér,nem tudnál segíteni A BARS térkép jelmagyarázatának a lefordításával ,a Légvédelmi forumon nagyon jó "fordító gépek " :-)) vannak itt ez eddig nem sikerült. Holnap találkozunk!!
Előzmény: Volt tüzér (3557)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3557
Arra számítottak, hogy a magyar hadsereg őket fogja megtámadni.
Előzmény: ÉvaSanKri (3555)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3556
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3555
Hol maradtak '68-ban ?
Előzmény: Saskarom34 (3552)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3554
A románok mindenhez farral álltak hozzá, ld. II. VH. déli front, miattuk omlott össze.
Előzmény: iM (3553)
iM Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3553
A románok a maguk módján eléggé farral álltak a VSZ-hez, nyilván ezért nem volt nekik.
Előzmény: Saskarom34 (3552)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3552
Engem meg az érdekelne, a Románokat miért hagyták ki a buliból? Vagy ők maguk nem kértek belőle?
Előzmény: charlie21 (3544)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3551
Hat ez meg mi?
Eddig meg nem volt rola szo.
Előzmény: charlie21 (3546)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3550
hajrá!!
Előzmény: iM (3549)
iM Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3549
Pénteken előreláthatólag megyek Gyöngyösre, ha belefér megnézem.
Előzmény: charlie21 (3548)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3548
nem tudom,csak erre a nyulfarknyi cikre tudok támaszkodni,helyszini felderítés kéne, esetleg valaki lakik arra felé? Köszi a térképet!!
Előzmény: iM (3547)
iM Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3547
Ez lenne az?

Előzmény: charlie21 (3546)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3546

 

ezt most találltam,hallot már valaki erről?

Nem emlékszem hogy ez felmerült volna már itt.

Talán meg is lehetne nézni.

hadsz Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3545

Ez engem is igencsak érdekelne.

charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3544
igen a legendás térkép,valaki nem tudná lefordítani a bal sarokban levő jel magyarázatot?látszik hogy galgamácsa és hajag kapott valami külön kis háromszöget.
Előzmény: ÉvaSanKri (3543)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3543
No végre felment, most meg duplán.
Előzmény: ÉvaSanKri (3542)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3542
Előzmény: ÉvaSanKri (3541)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3541
Ismétlés a tudás anyja - Pavtorényie maty ucsjonüe. (Nincs türelmem a cirill taszthoz.)
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3540)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3540
Egy biztos, az hogy nemveletlen az hogy igy rendbe van ez az egesz objektum.
Ha mar nem kellene mar reg ebek harmincadjara került volna, mint ahogya külterületi TAS-ok. Öszinten szolva amikor katona voltam, nem is halottam erröl a Troposzfera Rendszerröl, pedig erdekelt a hiradastechnika.
Az viszont vilagos, hogy egy lancszeme hianyzik, hazavittek Ivanek a Bakonybol. Es talan a Bakonyi volt kulcsfontossagu talan, mert ez volt legnyugatabbra es talan ez volt az összekötö kapocs a volt DDR között?
(Ha valaki jobb ebben a temaban, bocsasson meg ha a hülyesegeket irnek).

Igy jelen pillanatban csak azt tudom elkepzelni, hogy a rendszer müködik(het), de csak magyar kezben levö allomasok fele van kommunikacio.
Előzmény: Saskarom34 (3531)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3539
igen.
Előzmény: OImi (3538)
OImi Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3538

Egy utolsó kérdést még engedjetek meg!

Kutyákkal is védik a tótvázsonyi területet?

OImi Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3537

Köszönöm a segítséget!

Elég izgalmas túrának ígérkezik,a hetekben meg is ejtem.

Előzmény: hadsz (3535)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3536
Mikor:1997-ban létrehozták a légvédelmi rakéta zászlóaljakat, ami annyit takart, hogy a szanaszét kitelepült osztályokat két helyre összeszedték. Közepeseket Sárbogárdra, a kicsiket a Vasváriba. 2000-ben az egészet összevonták Mezőfalvára, de oda már azzal a szándékkel, hogy amit nem esz meg a rozsda, azt szétvágják. Sikerült is.
Előzmény: Tammo_ (3532)
hadsz Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3535

Üdv!

Keresd meg az 1586,3053,3054 hsz.-okat,ott írtam néhény dolgot a lehetőségekről.

Előzmény: OImi (3530)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3534
Szerintem ha ugyanezt a kérdést felteszed a Légvédelmi rakétás topicba, ott fejből megmondják neked. Nekem könyvből kellene kinyálazni....
Előzmény: Tammo_ (3532)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3533

Igen, a BARS-rendszer része volt. Régebben szerepelt itt egy erősen torzított, egész Kelet-Európa BARS-rendszerét bemutató térkép, olvass vissza, talán megtalálod. Itt, Magyarországon egymástól kb. 150 km-re voltak ezek az állomások. Viszont állítólag az antennák egymás felé vannak/voltak fordítva, be volt írva ide a lánc is. (Bár a pontos helyüket akkor még nem ismertük).

Szóval most jó nagy ellentmondásba kerültem magammal. Ezek az infók szerepeltek már itt, de a troposzféra-rendszer gyarkolatilag ennek az ellenkezőjére lett kitalálva (tehát, ahogy te is írod, több ezer km. távolságra történő kommunikáció)

Előzmény: Saskarom34 (3531)
Tammo_ Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3532
Én pedig arra lennék kíváncsi, hogy valak kronológiába tudná foglaldni, hogy a 11. légv. rak. dandár bázisait (Bia,Érd,Gyál,stb.) mikor és hogyan számolták fel ?
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3531
Sziasztok!

Ez a BARS egy rendszerben lévő dolog még? A képeken nagyon "érintetlennek" tűnik a dolog. Micélt szolgált? Ha tényleg egy troposzféra adóállomás, akkor az elég nagyhatósugarú, Moszkvával beszéltek rajta az elvtársak?
Előzmény: M62 265 (3529)
OImi Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3530

Üdvözletem!

Egy ideje én is olvasgatom a topicot,minek hatására meg is néztem egy-két volt bázist.

Azt szeretném kérdezni,hogy a Tótvázsonyi bunkerba milyen módon lehet(szabad,egyszerűbb)bejutni?Biztos sokszor feltették már ezt a kérdést hozzám hasonlók,próbáltam is keresni a választ,visszaolvasni,de nem találtam.Előre is köszönöm,és ha már túl sokadiknak kérdem,elnézést.

M62 265 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3529

Hát ja. Basszus, azt már ugye régóta tudjuk, hogy ez egy "troposzféra-rádiórendszer", tehát a légkör egy rétegéről verődnek vissza a jelek.

Lehet, hogy mégsem kellene ennyira nyíltan foglalkozni a BARS-zal? :S :(

Előzmény: charlie21 (3528)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3528
15/2004. (VI. 18.) HM rendelet a katonai szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 5. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el: 32Ta04AZ troposzféra állomásparancsnok Gondolom ennek van köze a BARS-hoz
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3527
Az a baj hogy a Galgamacsai kepeket nem tudjuk összevetnia Szentes -Lapistoi es a nyiregyhazi Bars- kepekkel, de ugy gondolom azok kisebb objektumok voltak.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3526
Ahogy nezem a filmet, kicsit le vagyok döbbenve.
Az orosz fel Kelet-Europat telerakta atombombaval ugy nez ki, meg jo hoggy nem törtent semmi haboru egy gyenge pillanatban...
Baleset biztos hogy törtent a robbanofejek ide-oda szallitasakor, meg azt sem tartom elkepzelhelhetelennek hogy egy-ket darab eltünt belöle, de azt le tudtak tagadni valahogy.
Hogy aztan feltünjön a vilag masik pontjan valahogy, mas szinnel.
Előzmény: mezenguz (3510)
Magyar Néphadsereg Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3525

Értettem, ok.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3524)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3524
En csak erzekeltetni akartam ott a környekben az objektumsürüseget ezzel a felsorolassal.
Előzmény: Magyar Néphadsereg (3523)
Magyar Néphadsereg Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3523

(Pecel,Isaszeg, Nagytarcsa, Gödöllö,,Aszod, Paszto, stb, Hatvan)

Ezek közül egy a Gödöllői volt ilyen állomás! A többi nem.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3519)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3522

Megmondom őszintén, szerintem a rendszer egyes darabja külön-külön nem sok mindenre jók. Mivel csak irányított antennák vannak fent, és a 20 centi körli hullámhossz nagyon behatárolja az, hogy hol, és milyen technikával tudod fogni az adott jelet. Magyarul ha a magyar BARS-objektumokat az eredeti, vagy azonos paraméterekkel rendelkező modern berendezésekkel használják tovább, azok csak egymással, egymás között tudnak komunikálni. Annak viszont nem sok értelme van, hisz az információtovábbításnak ma már sokkkal biztonságosabb, egyszerűbb módjai vannak.

 

Az antennák egymásra (a köv. BARS-objektumra) néznek, erről már volt itt szó.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3519)
LeX Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3521
Frei Berger!
Tobias tudja hol a többi? Megoszthatná velünk. :)
Esetleg nem rakott már össze egy honlapot a BARS-ról?
Előzmény: hadsz (3518)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3520
A szentes Lapisto melletti azt hiszem kisebb is talan, mint a galgamacsai es az ami a Bakonyban van.
Előzmény: charlie21 (3517)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3519
Ami szerintem meg megmaradt ma is, Kommunikacio a lehallgato allomasok között, esetleg valamilyen kormanyzati, vagy titkosszolglati atjatszo.
Amit biztos tudok, hogy a katonai felderitö Hivatal tart meg üzemben lehallgato allomasokat, ezek többnyire hatar mellett vannak.
Egy biztos Gödöllö es környeken sok katonai objektum(Pecel,Isaszeg, Nagytarcsa, Gödöllö,,Aszod, Paszto, stb, Hatvan) volt relative, egyreszt Pest közelsege miatt is. Mas volt a helyzet Kelet Magyarorszagon ahol kevesebb, de joval nagyobb laktanyak voltak. Mig Dunantulon sok kicsi es eldugott laktanya volt a VSZ idökben is.
A közelben az ikladi müszergyar is tartlamazott katonai reszlegeket.
Szerintem nagyobb teljesitmenyü atjatszorol lehet szo.
Amire kivancsi lennek hogy az anteenak milyen iranyba sugaroznak, merre neznek(Halyag, Szentes).

Előzmény: charlie21 (3517)
hadsz Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3518
megcsinálnám,csak sajnos nem ismerem a pontos pozíciókat...
Előzmény: LeX (3512)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3517
Az volt ott az érzésem hogy akár müködhetne is.......,túl jó állapotu,szerintem ezt javában használták valami más funkcióra is.Talán ezért nem igazán lehet sokat tudni.Kiváncsi lennék azért Frei Berger kollega vagy álltala Tobias meglátására. Esetleg a VSZ feloszlása után,kormányzati,polgárivédelmi kommunikáció? Természetesen Hajag nélkül.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3516)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3516
Ahhoz kepest hogy eddig miket lattunk tenyleg jol nez ki.
Lehet hogy beleül is epp, marmint a hirado berendezesek.
Azokat lenne telitalat megnezni.
Előzmény: Tammo_ (3514)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3515
Ez is mar valami, eddig csak ugyis csak messziröl volt kep mindeddig.
Előzmény: charlie21 (3513)
Tammo_ Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3514
Lehet friss infót tudni erről, hogy kié, vagy mi a "hivatalos" elképzelés vele kapcsolatban ? Ez "túl" jó állapotban van. Mi történik manapság egy ilyen objektum kerítésén belül ?
Előzmény: charlie21 (3513)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3513

 

BARS 501 Galgamácsa..... a többi a képtáramban,de sajnos csak kivülről :-((

LeX Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3512
Ezt megcsinálhatnád az összes BARS objektumra, nem csak a magyarországiakra! ;)
Előzmény: hadsz (3504)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3511

Hello Mezenguz!

 

Köszönjük a filmet! Teljesen Vázsony..... Örülök, hogy a mienk nincs ennyire lepusztítva....

 

Egyébként nekem van hang.

(Tud valaki lengyelül???)

Előzmény: mezenguz (3510)
mezenguz Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3510
Helló mindenkinek!

ha valakit érdekel, így néz ki a hajdani lengyel A-fej tároló Sulinowo mellett ma, sajnos hang nincs...
timarg Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3509

A Dragunov (mesterlövész-puska) a 80-as évek közepén minden

lövész-szakaszban rendszeresítve volt, szakaszonként 1 mesterlövész

fegyvereként.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3507)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3508
Velemenyem szerint ezek a volt BARS objektumok eddig nem kaptak nagy szerepet ebben a topikban, mivel viszonylag keves volt belölük, meg el is voltak dugva.
Most hogy olvasom a hozzaszolasokat, latom hogy eleinte azt sem tudtuk hogy magyar vagy orosz volt egyaltalan.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3507
Gepesitett Löveszezred.Lenti.
De Dragunovjuk volt anno, de ugy tudtam csaak a felderitök kaptak ezt a fegyvert.
Előzmény: timarg (3505)
sZoMy Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3506
szintén frissítés:

Mór, Hősök tere 3. (szovjet nőtlen tiszti) - ebből kb 10évvel ezelőtt iskola lett
Mór, Nagyvelegi út - Szent István tér 3. (szovjet / MN Kinizsi Pál laktanya, L.raktár, gyaktér, kik.bázis - lakótelep lett belőle
Mór, Pusztavámi út (szovjet külső raktár övezet) - ipari területet csináltak
Előzmény: Saskarom34 (3327)
timarg Creative Commons License 2006.11.25 0 0 3505

Lenti/Zajda, egykor és ma:

http://sas2.elte.hu/tg/lenti.htm

hadsz Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3504
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3503
Előzmény: Frei Berger (3502)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3502

Szia UJ,

 

ezúton pótolom, és köszönöm neked T. nevében is, hogy adtad a tippet. A mulasztás magyarázata az, hogy nem én böngészem a témát, hanem T., aki viszont egy szót sem tud magyarul, és ha gyanúsat lát, akkor szótáraz, illetve a képek alapján nyilatkozik. Ha pedig mondandója van, én teszem fel ide magyarul.

Most ismét egy ilyen eset van.

T. küldött egy 3D-képet egy egykori szovjet R-417 állomásról, amely Prágától ÉK-re állt. "(ein sog. selbst. Regierungs-Nachrichten Bataillon, bewacht von einer KGB-Einheit)", vagyis egy ún. önálló kormányzati hiradóegység, KGB-őrséggel (kb.) A helyiségkiosztás - különösen az antennatornyok közelében - kb. meg kell egyezzen az 501-es és 502-esével. Gyakorlatilag mint a Hajag-bunkerben, csak itt téglaépítmény, a tetőn elhelyezett hűtőboxokkal. A fórumosoknak küldi ehhez a következő linket is. 

Előzmény: uselessjunk (3493)
hadsz Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3501
pontosan erről
Előzmény: iM (3497)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3500
46 38' 19.95" N / 20 25' 57.85"

Még nem eladó.
Előzmény: iM (3496)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3499
Szentest megtaláltam, nézd vissza, valamikor télen voltam arra. Egész pontosan leírtam az útvonalat; eléggé el van dugva a tanyavilágban. Sötétben voltam ott, azt hittem, vmi aktív bázist találtam, de aztán kiderült, hogy a BARS-objektum az. (Bejáratnál őrők, bódéban TV, viszont a szép nagy antennák látszottak sötétben is.)
Előzmény: iM (3496)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3498
Én erről.
Előzmény: iM (3497)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3497
Erről beszélünk:

iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3496
Honnan van a fotó, mert az olvasottak alapján senki sem járt még ott, csak előkerült egy nagy valószínűséggel levegőből készült kép.

A Szentes mellettire nincs bennfentes tipp? Én is elindítottam egy vonalat, csak még nem kaptam választ. Reménykedem :-)
Előzmény: uselessjunk (3493)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3495
Mostmár szinte biztos: a híd ott van a kordinátád szerint és a terület is elég árulkodó.

A másik hely nem az, mert ott egy mezőgazdasági üzem van:

Előzmény: ÉvaSanKri (3494)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3494
Pontosan.
Előzmény: iM (3490)
uselessjunk Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3493
Frei Berger!

Kicsit rosszul esik, hogy csak P-18 kollégát emléíted, ugyanis a tippet én adtam. Pontosabban rajtam keresztül egy bennfentes.
Azért az 501 dicsőségével megelégszem ;-)

UJ

U.i. Egy túrában én is benne lennék, bejárni ezeket.
Előzmény: Frei Berger (3477)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3492
Az I-GO Tedejről jelez egy semmibe vezető műutat, ami a kép alapján pont ehhez az objektumhoz vezet.
Előzmény: iM (3491)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3491
Esetleg 2608 felvétel FÖMI alatti alsó aláhúzás görbületénél?
Előzmény: iM (3490)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3490
FÖMI 2607 felvétel "I" betű aljánál?
pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3489

Köszönöm. Szerintem a megoldás Tedej-K. Szerintem.

 

Üdv,

 

P-18

 

 

nagypolc Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3488
sziasztok lenne kérdésem hozzátok ,mi volt a feladata és tevékenysége a miskolc mellett kékmező néven ismert objektumnak pontosan????választ előre is köszönöm
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3487
A Hajdúnánási Ővcsatornán a TopoGuide szerint teljesen értelmetlenül van egy erős híd itt: N47 54.976 E21 23.861

A Főmi szerint a mögöttes kiserdőben van vagy 2 épület.

Előzmény: ÉvaSanKri (3486)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3486
Szvsz nem nyugatra, hanem Tedejtől északra van.
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3485
Legyetek szívesek nézzétek már meg: Derekegyháza-Nyugat

hadsz Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3484

Nekem inkább az út keleti oldalán Tedejtől egyenesen északra kb.1200 m.-re gyanús,amit látok.A fényképen is látszik egy 90 fokos írtás a fák között.Egyébként tényleg grat!

charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3483
Ja és az épület teljesen olyan mint amiket a honvédség a 80-as években épitgetet,van ilyesmi pusztaszemesen(RT) vagy mezőfalván is.
Előzmény: charlie21 (3480)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3482
Csatlakoznék az elöttem szólóhóz!!!! Már nagyon megnézném :-)
Előzmény: M62 265 (3479)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3481
Üdv! Tudom hogy volt már ,belic kollega már megmutatta,én most voltam negyedszer lacházán de csak most találtam meg.Mivel pont az őrség épületével van szemben ez az épület és kicsit macerás a bejutás,de most sikerült. Rally verseny lessz decemberben is lehet mászkálni :-)) Mezenguz! Neked közel van!!
Előzmény: M62 265 (3476)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3480
Gratula! Jó állapotunak tünik,szerintem ez is magyar üzemeltetésű volt,valahogy ez is olyan magyar szabványu.Talán csak az egyszem hajagi volt orosz,azért is néz ki ugy ahogy.Ez amugy valami légi felvétel?Vagy egy toronyról van fotózva? A hajagi mellet is van egy adó torony,jó támpontok.És igy első ránézésre nem tűnik egy erődített helynek. Kár volna ha nem tudnánk valahogy végig járni az összeset.
Előzmény: pétizennyolc (3475)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3479

Frei!

Amit egy kb. fél éve ígérsz galgamácsai képeket, azok már megtekinthetőek valahol?

Előzmény: Frei Berger (3478)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3478
Még valami P18-nak: ha vannak egyéb felvételeid is az objektumról, szívesen adnánk cserébe más felvételeket...
Előzmény: pétizennyolc (3474)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3477

Szia P18,

 Németországból megérkezett a visszaigazolás, legnagyobb valószínűség szerint megtaláltad az általunk sokat keresettb BARS 502-t.  Mivel ez néhány (másod)perces infó, még nem volt időm visszanézni az előzményeket, kérlek, adj támpontot, helyileg hol érhetjük el. A kép alapján mért sugárzási szögekből Szentes Lapistó is igazolódhat, mint 503. Gratulálunk, T. nevében is!

Előzmény: pétizennyolc (3474)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3476

Gratulálok pétizennyolc!

Tiszavasvári-Tedej között, az út nyugati oldalán? Google-on látszik ott valami elkerített terület....

A képet köszönjük, a mobiltel. átjátszó max. a heylszínen segíthet már :) Az írtást sem igazán lehet megtalálni a Google-ön.

 

Charlie!

 

Megint nagyon jók a képek, bár az első "komoly festmény" már szerepelt itt régebben.

Összehozunk egy Pravda-achívumot? Már én is találtam pár helyen :)

Előzmény: pétizennyolc (3475)
pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3475

Na végre, harmadjára sikerült csatolni ezt a képet. Remélem segít egy kicsit. Tényleg arrafelé van, ahol említésre került...

 

P-18

pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3474
pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3473

 

Szóval BARS 502, végrehajtva!

 

P-18

pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3472

BARS 502 felderítő feladat végrehajtva.

 

Üdv,

 

P-18

Előzmény: uselessjunk (3463)
VIP-001 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3471

Sziasztok,

Én többször olvastam ezt a topicot, és szeretném megkérdezni hogy holvan "szentes lapistói" obijektum mert  szentes a szülővárosom de nem halottam róla.

Nagyon jó a topic így tovább!

 

charlie21 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3470

 

Csendélet,relikviák,egyebek.......

charlie21 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3469

 

És néhány komolytalan.......

charlie21 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3468

 

Néhány komoly falkép........

charlie21 Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3467
Egyszer már megkéne nézni a többi BARS ojjektumot is,akkor ezek szerint van még ugye a tuti Galgamácsai,az állitolagos szentes lapistói,és az esetleges Hajdunánás körüli.A hajagi lassan már lerágott csont.Hajrá felfedezők!!
Előzmény: uselessjunk (3463)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3466
Szia! Nem ott még nem jártam!Csak egyszer felmerült a topikban. Most egy kicsit távol voltam de azért voltam néhány helyen ,vannak képek a képtáramban bár nem kihalt laktanyák de érdekessek.Holnap talán lessz kihaltabb is....
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3465)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3465
Charlie 21, volna egy kerdesem, voltal a Zemplenben a Kanya-hegy környeken ha jol emlekszem.
Ott van allomas a hegyen elvileg, talan lehallgato.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3464
Ott meg eddig senki nem jart közülünk.
Nem is volt eddig meg emlitve.
Előzmény: uselessjunk (3463)
uselessjunk Creative Commons License 2006.11.20 0 0 3463
Biztos forrásból sikerült kideríteni, hogy az 502. BARS Tiszavasváritól délre, Hajdúnánás felé volt.

UJ


sweethome Creative Commons License 2006.11.20 0 0 3462

Új képek Hajagról. A lejutást szemmel láthatóan igyekeznek megakadályozni.

Vajon ki(k) ?????

A kilátás viszont csodálatos.

 

 

Főbejárat

 

Főbejárat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.11.15 0 0 3461

A válaszod igaz, sajnos itt tartunk.

Hozzá szeretném tenni az előző hozzászólásomhoz:

Az egri laktanyánál úgy volt hogy nemzárják be mert megeggyeztek a pk.-val 

(ez kb.2 éve volt)

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3460)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.13 0 0 3460
Ha igy halad tovabb, mar lassan egy kezemen megszamolom mennyi laktanya marad ebben az orszagban...
Ezek utan mar barki letud minket rohanni , barmely hadsereg, területi követelessel.
(Remelem hogy ez nem következik be)
Előzmény: Dízelparadicsom (3459)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.11.11 0 0 3459

Énis szomorú vagyok, egy nagymultú katonaváros (volt)

Ezt nemgondoltam volna hogy bezárják.

http://www.honvedelem.hu/hirek/hazai_hirek/bucsu_egertol

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.11 0 0 3458
Azalatt mialattt az egesz legenyseg alszik(REBIZ, Fenyszorosok, oxigenesek+a Torony fele).
De volt örezred kutyakkal, amik a ket szögesdrot kerites között szabadon voltak engedve(ket kutya kb 12-24 km hosszra, addig tartott a repter kerületben).
A kutyakat amikor leszereltem meg lehetett volna venni kedvezmenyesen(többnyire nemetjuhasz kutyak), csak abaj hogy a szerencsetlenek idegileg nagyon kesz voltak.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3457)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.11 0 0 3457
Leginkabb az faj, hogy itthon minden kihal.Minden sz o szerint.
Korabban nagy elet volt mind a laktanyaban, mind azon kivül.
Egy biztos egy melysegi zaszloaljt nem lehet egy szinten emlteni egy gepkocsizo zaszloaljal, mas a feladatszabas, mas a fegyverzet, tisztek, stb)..
(zarojelben megjegyzem amikor en katona voltam Taszaron, amit azota bezartak, velemenyem szerint el lehetett volna foglalni az egesz laktanyat egy 4 fös melysegi felderitö szakasznak...), a többit csak elkepzelni tudom, de szerintem ez az igazsag.
Előzmény: Saskarom34 (3456)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.10 0 0 3456
Picit más megvilágításból, ha megengeditek. Az Egri Mélységi Felderítőknek azért volt jó a saját, külön helyőrség laktanyával és gyakorlótérrel, lőtérrel, mert ott minden róluk szólt. Az ő kiképzésükről, ismereteik szinten tartásáról és fejlesztéséről. Ha most beolvadnak egy dandárba, ahol egy zászlóaljat fognak alkotni, akkor szinte biztos hogy a dandár alapvető funkciói fogják lekötni a dandár vezetését és így az ő kiképzésük és csapatéletük is le fog zülleni arra a szintre, ami ott tapasztalható, hisz nem várható el egy könnyű lövészekből álló dandár törzstől, hogy a rendelkezésre álló forrásokat a felderítőkre öszpontosítsák. Az elején biztos nem így lesz, de idővel ... tapasztalat szerint ... majd minden más fontosabb lesz a dandár életében.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3455)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.10 0 0 3455
Azt hiszem tartozik meg hozza egy ket külsö körlet is, nagy-hars hegyi adohaz+meg valami ami a bükkben van, az is atjatszo, azt is ök öriztek.
De mindenkeppen a hadsereg egyik es ismert elitalakulatarol van szo, a melysegi felderitök, ahogy öket nevezik szaknyelven, különleges kikepzest kapnak. Amely a vilag sok hadseregevel fel veszi a versenyt:buvar, ejtöernyös, közelharc kikepzes.
Legendas edzöjük volt Szolnokon Furko Kalman, akit nagyapam szemelyesen is ismert.
Jo paran talalnak utana munkat sok veszelyes helyen:
idegenlegio, IFOR, KFOR
Előzmény: Saskarom34 (3454)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.09 0 0 3454
Az Egri laktanya miatt én is nagyon szomorú vagyok. Ismét megszűnik egy legendás alakulat.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3453)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.09 0 0 3453
Tegnap olvastam en is az Index-en, bezarjak, bezartak, mindenestre elötte meg felujitottak.
A legenyseget+tiszteket +a felszerelest diszlokaljak Debrecenbe+mashova az orszagba.
Lehet hogy Charlie21 kolleganak ismet lesz munkaja ezzel a laktanyaval.
Előzmény: monfondir (3452)
monfondir Creative Commons License 2006.11.09 0 0 3452
Bezárták????
Előzmény: Saskarom34 (3451)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.08 0 0 3451
Meg értük ezt is. Lassan Dobó laktanyája - Eger is kihalt laktanya lesz :-(((
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.06 0 0 3450
szerintem nem
Előzmény: nagypolc (3449)
nagypolc Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3449
kunhhegyesen vólt valami????
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3448
Előzmény: Frei Berger (3447)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3447
Bocs, itt a kép
Előzmény: Frei Berger (3446)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3446

Kollégák,

eltérve az aktuálistól, visszatérve korábbihoz: T. elkészített egy 3D képet a Hajag-bunker hűtőrendszerének helyiségeiről. Azt kérdezi, van-e valakinek adata a helyiségméretekről, illetve felvétele/mélységmérési adata a 6 piros tartálynyílásról?

hadsz Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3445
Valóban,ez sajnos így van.Gyakorlatilag kevés kivételtől eltekintve minden mozdíthatót elvittek ezekből az ojjektumokból.Legutóbb a császári bázison találtuk a több tonnás vasajtóknak hűlt helyét,ahogy ezt már korábban leírtuk.Pedig azokat levágni onnan nem kis munka lehetett.
Előzmény: öreg csoka (3444)
öreg csoka Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3444
Üdvözlöm az urakat egy ideje olvasom az irásokat elég lehangoló alaktanyákkal való elbánas én a karcagit látom sűrűn hát nem egy nagy látvány ipari park néven fut. vannak már bérlők akik már felújitották de van olyan is aki csak hasznalja mert csak kapta a várostól . majd készitek képeket ha az időm engedi a kunmadarasi reptér is hasonló +ott még szabadrablók is garázdálkódtak egy idejig .most már őrzik van cég aki bérli raktárnak
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3442)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3443
Tervezgetünk,informálodunk,keresgetünk :-)) sok van még "raktáron"csak idő és autó kérdése.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3442)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3442
Ugy nez ki hogy behalt a topic.
Nekem per pillanatban nincs tööbb laktanya ami elhagyott meg ugysem hogy teljesen visszaolvastam a topicban az elejeig, igy kepem sem.
Előzmény: nagypolc (3441)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.31 0 0 3441
na mi van veletek ???
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.30 0 0 3440
szerintem felesleges volt ekkora epületet felhuzni.
Bar ezt nem en döntöm el tudom, de nagyon nagy celpont lenne ez haboruban szerintem, plussz ha elkezdenek a tetejeröl tüzelni az agyuk, este mar messziröl is lehet lattni, de ha csak az emberek bujnak el benne, akkor is nagy, mindegy hogy milyen vastag fala van.
Szoval nem ertem a koncepciot.
Előzmény: Volt tüzér (3420)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.30 0 0 3439
Lásd: 3430
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3438)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.30 0 0 3438
Ez hogy kapcsolodik a topichoz??
Előzmény: Volt tüzér (3434)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.29 0 0 3437
Ha a vízállás, időjárás és a szél is kedvező lesz, akkor november végén csinálják.
Előzmény: LeX (3436)
LeX Creative Commons License 2006.10.29 0 0 3436
Ezt lesd a következő hetekben, ha élőben szeretnéd nézni a mederhíd beemelését.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3435)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.29 0 0 3435
Ez merre van?
Magyarorszagon?
Előzmény: Volt tüzér (3434)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3434
Úgy tudom, hogy jár, de ha véletlenül nem, hamarosan megoldódik a probléma. Ma jártam kint. Ha minden igaz, novemberben berakják a mederhidat.
Előzmény: mezenguz (3433)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3433

Helló Volt tüzér!

 

Megkaptam, rajta vagyok a problémán, ha még a régi telefonszámod van, megcsörgetlek.. ja, hétfőn-kedden-szerdán szabad vagyok, ha gondolod egyeztethetünk egy időpontot, gondolom a komp még jár...

Előzmény: Volt tüzér (3430)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3432
a bánkúti radar vagy mi....
nagypolc Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3431
figyu a kunmadarasira bár mikór be lehet menni , de szerintem a lacházaira is.
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3430

Off:

Küldtem neked egy E-mailt. Nem tudom, megkaptad-e.

On:

Előzmény: mezenguz (3427)
sweethome Creative Commons License 2006.10.27 0 0 3429

Tudnál közzétenni valamilyen részletesebb infót? Esetleg weblap, programterv? Előre is köszönöm:  Sw

 

Előzmény: mezenguz (3427)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.27 0 0 3428
Szoktakm olyat Kunmadarason is tartani, csak hogy mikor azt nem tudom.
Előzmény: mezenguz (3427)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.27 0 0 3427
Helló mindenkinek!

Ha valakit érdekel, kamionos gyorsulási verseny lesz nov. 5-én a lacházi repülőtéren, remek fotózási lehetőség...!!
monfondir Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3426
Sorry! Tévedtem:""FuMG 65 (Würzburg Riese) sowie ein 6m langes optisches Kommandogerät" magyarul bazi nagy reflektorok "" helyett
eine Radar-Anlage, die im Zweiten Weltkrieg das Eindringen alliierter Bomber und Jäger in den von Deutschland kontrollierten Luftraum wirksam melden sollte. Es handelte sich um eine vergrößerte Version des FuMg 39 Würzburg. Der Würzburg-Riese wurde unter anderem auf den Leittürmen der Flaktürme stationiert. - radar a Légvédelmi tornyokon. Mentségemre szóljon, hogy az első kép amit láttam róla + "optisches Kommandogerät" megtévesztett.Most már láttam róla normális képet is.
Előzmény: monfondir (3425)
monfondir Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3425
Én is megnéztem a neten és látom, hogy jó pár flakturm épült a 3.birodalom területén, Hamburgtól Bécsig.3 fajta lézezett (Bauart1,2,3 néven). Az egyik bécsit a szovjetek megpróbálták felrobbantani valamint nagy kaliberű tüzérséggel szétlőni. .A nyomok most is látszanak de a falkturm még most áll. :) Átalában 4 x 12,8cm Flak 40 (ab zweites Halbjahr 1944 4 x 12,8cm Zwillingsflak 44) szerelték fel a felső szinten, de volt még "auf den Türme kamen die 10,5cm Flak 38/39 (nicht in Wien) sowie die 12,8-cm Flak 40 und die 12,8-cm Zwillingsflak 44 zum Einsatz. (Die berühmte "Achtacht" wurde nicht auf den Türmen montiert.)" magyarul két fajta 128mm-es flak is volt de a hírhedt 88-as nem, míg az "erkélyeken" "FuMG 65 (Würzburg Riese) sowie ein 6m langes optisches Kommandogerät" magyarul bazi nagy reflektorok valamint "rundum laufenden Galerie waren zusätzlich 2cm- und 3,7cm-Flak gegen Tiefflieger postiert", 20-37mm-s flakok körbe a galérián az alacsonyan támadó csatarepülők ellen."im besten Fall 48 Schuss pro Minute ab. Die Munition für die 12,8cm wog pro Stück rund 60kg" magyarul qrva gyorsan tudtak lőni, 48-at percenként 60kg(!)-os grántot 10km fölé (15km-ig).Legközelebb arra járok, megnézek egyet mert roppant impozáns látvány még most is!

Visszatérve hozzánk, a dombóvári bunker, édesanyám szerint ruszki lőszerraktár volt, szigrúan őrizve.1953 környékén szerinte már megvolt, mivel amikor suliba ment, ott szállt le vonatról.A kapu csillagos mintája erre is utalhat.
Előzmény: urál (3422)
hadsz Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3424

Hát igen,abban én sem véltem sok logikát felfedezni,hogy minek kellett egy ekkora tornyot felhúzni,ha pusztán óvóhelyként használták.Ennek valóban semmi értelme nem lett volna.Az óvóhelyeknek nem az az elsődleges céljuk,hogy felhívják magukra a figyelmet.Márpedig ezeket nehéz lett volna nem észrevenni...

M62 265 Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3423
Bennem is hasonló kérdések merültek fel, mint Volt Tüzérben: amelyiknél én jártam, az gyakorlatilag egy "gödörben", a város mélyebben fekvő részén volt. Jelenleg akvárium, és trópusi kiállítás van benne, tehát igen sok hely van a belsejében. Szóval flank-nak alacsonyan van, óvóhelynek meg miért építettek volna egy ~20 méter magas épületet? De most már értem, tulajdonképp mindkettőre lett volna jobb megoldás, de így két legyet ütöttek egy csapásra a háború idején.
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3422

Maga az építmény meg lényegében egy brutális, többszintes óvóhelyként szolgált. Egész egyszerűen praktikus találmány volt. A város fölé magasodott, tehát a légvédelem számára eszményi telepítési hely volt (el is bírta a tetején az ágyúkat!), ugyanakkor mivel egy nagykapacitású óvóhelynek is épült, ezért lényegében sérthetetlen volt a méteres vasbeton falak miatt.

 

Ezek a flakturm-ok olyanok mint a piramisok Egyiptomban. Lehet, hogy Bécs az elkövetkező ezer évben elpusztul, de a hat flakturm ott marad. Ha a birodalom nem is, de a flakturmok megérik az ezer évet.

Előzmény: urál (3421)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3421

Pedig bizony azért volt flakturm, mert flak ütegek voltak rá telepítve. Az erkélyekre gépágyúk, a bástyákra ágyúk. Ezen a képen jól látszanak a bástyákról az égnek meredő 128-as Zwillingsflakkok:

 

Előzmény: Volt tüzér (3420)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3420
Én végül is most egyáltalán nem vagyok biztos magamban. Ezeket az építményeket a német és a sógor Flakturm-nak nevezi, vagyis légvédelmi toronynak. (A FLAK valami olyasmit jelent, hogy flege anti kanone, vagyis légvédelmi ágyú) De! ha valakinek egy csepp esze volt, akkor a légvédelmi eszközöket nem ilyesmi építményekre tette, mert bár a tüzér elsőrangúan látott, de őt is elsőrangúan látták. Márpedig a repülőknek elsődleges célja volt már akkor is, hogy az ellenség légvédelmi erőit semlegesítse. Azt nem tartom kizártnak, hogy ezeknek az építményeknek volt valami köze a FLAK-hoz, mint megfigyelő torony. De annak meg nem kellett volna ekkora bazi nagy beton monstrumot odaépíteni. Lehetne talán légoltalmi építmény. Ne keverjétek össze a légoltalmat a légvédelemmel. A légoltalom a mai katasztrófa-védelemnek, korábban polgári védelemnek felel meg. Tudomásom szerint 1956-ig így nevezték. Azoknak például lehet valami óvóhely. De: Az olyan óvóhelynek meg teljesen felesleges ilyen magas építmény, oda inkább valami föld alatti beton holmi való. Szóval nem tudom. Én mindenesetre nem így képzelem el sem a légvédelmet, sem a légoltalmat. Ezt persze ne vegyétek készpénznek, ez részemről csak agyalgás.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3419
Akkor ezeknek a tetejere nem raktak fel semilyen legvedelmi eszközt, legvedelmi agyut , geppusakat stb, sem, csak siman legoltalmi celllal epült.
Előzmény: iM (3411)
M62 265 Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3418
Köszönöm urál, és hadsz!
Előzmény: urál (3417)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3417

Látom dolgozik az index szoftja rendesen, előbb még nem ment át ez a hozzászólás, most meg itt van! :(

Előzmény: urál (3415)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3416

Ez egy flaktorony (flakturm, flakbunker). Szabványosított légvédelmi bunker és tüzelőállás. A nagyvárosok védelmére épültek a világháború idején.

 

Itt olvashatsz még róluk:

http://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/flaktuerme/

 

http://www.airpower.at/news03/0813_luftkrieg_ostmark/flaktuerme.htm

 

http://www.luftschutz-bunker.de/content/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=52

Előzmény: M62 265 (3403)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3415

Ez egy flaktorony (flakturm, flakbunker). Légvédelmi bunker és tüzelőállás egyben. Szabványosított formákban telepítették a német nagyvárosokba különféle méretekben. Ez a bécsi egy egészen kicsi példány.

 

Itt olvashatsz még róluk:

http://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/flaktuerme/

 

http://www.airpower.at/news03/0813_luftkrieg_ostmark/flaktuerme.htm

 

http://www.luftschutz-bunker.de/content/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=52

Előzmény: M62 265 (3403)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3414
Nem a vasat,bármilyen anyagból lehetne.Inkább a 30-40ft/kg-t amit a legközelebbi MÉH-be kapnak érte.Legutóbb a diósgyőri kohászat halnáján jártam:(vlsz bérelt)munkagéppel guberálják ki a vasat,1x2m-es vaslemezeket a földből,1-2m mélyből.
Előzmény: d.a.v.i.d (3384)
monfondir Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3413
Ez az! A második kép tisztára ua mint a dombóvári! A tetjén lévő kis bunker viszont frankó lőrésekkel van ellátvam, az aobjektum alján páncél ajtó.A dombóvári jelenleg is el van kerítve (jövő héten járok arra, csinálok képet). A kerítés viszont szabvány honvédségi (néphardseregi). Utoljára még meg volt a szöges drót + kapu (mintázata csillag).Ez tutira óvóhely?Azt hittem azt inkább "lefelé" építették. Most kié lehetnek? A neveket honnan tudtad meg?
Üdv,
Zsolt
Előzmény: iM (3411)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3412
Erre gondoltam, ez ott van a villamos mellett.
Előzmény: nagypolc (3410)
iM Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3411
Ezek szabvány II. vh-s légvédelmi óvóhelyek. BBGGS vagy TBS az elnevezésük, azt még nem sikerült kiderítenem, hogy a ferencvárosi melyik (nagy valószínűséggel TBS).

2 kép a ferencvárosi objektumról, de ilyen van a volt GANZ gyárban is pl. a Kőbányai úti McDonalds mellett is:



Előzmény: monfondir (3405)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3410
SZIASZTOK ,ez pingyom-tetői objektum bejárata , és persze a buszmegálló.a többi a miskolc-diósgyör pontosabban a szikra mozi mögött lévő beton monstrum ,amiröl eggyenlőre gőzőm sincs hogy mi célt szólgált...????és mikór használták ...????
hadsz Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3409

Ez egy II. világháborús náci légvédelmi ütegtorony

http://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/flaktuerme/

Előzmény: M62 265 (3403)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3408
Menj át a "Légvédelmi ..." topicba, ott viszonylag részletesen kiveséztük valamikor az első harmadban.
Előzmény: lomi1 (3407)
lomi1 Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3407
sziasztok,

az a helyzet, hogy többször elhangzott már az o - g hajtóanyag, töltő, stb kifejezés. azt sejtem, hogy ez hajtóanyag lehet rakétákhoz. valaki tudna bővebben //esetleg szűken... :) // írni a témában egy volt tűzvezető lokátorosnak (psznr-5)

üdv
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3406
Miskolcon Diosgyörben is van ilyen+ Kaposvarott a vasutallomas mellett közvetlenül.
Raktar lehetett vagy fedezek, de ahhoz meg tul feltünö.
Előzmény: monfondir (3405)
monfondir Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3405
Hasonló "beton tömbök" Magyarországon is vannak. Pl a ferencvárosi pályaudvar mellett, ahohy jövünk le a Lágymányosi-hídról jobbra, illetve Dombóváron, az álomással szemben. A tetejükön lőállás (szintén beton). A szóbeszéd szerint a dombóvári az lőszeraktár (volt) állítólag. Különben tök egyforma mind a kettő, nagy betonkocka. Valszeg, máshol is van ilyen, és az is gyanús, hogy nagy vasútállomás mellett vannak.
Előzmény: M62 265 (3403)
LeX Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3404
mászófal ;)
Előzmény: M62 265 (3403)
M62 265 Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3403

Üdv,

Bécsben találtam egy valamit, ki tudja, mi ez? A helyiek is csak annyit tudtak, hogy military-objekte.......

 

Itt van a Google Maps-en: http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=wien&ie=UTF8&z=18&ll=48.197554,16.3525&spn=0.001577,0.005364&t=k&om=1&iwloc=addr

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3402
A kanya hegyi allomasnal a googlel sajnos rossz felbontast ad ki, de ahogy sejtem nem ez az egyetlen ilyen jellegü allomas a hatar mellett, illetve parhuzamosan azzal.
Katonai elharitas at tud hallgatni az orszaghataron tulra is akar, Bonnban le tudtak anno hallgatni az összes nagykövetsegi telefot, müholdat.
Kelet es nyugatnemetorszag között rengeteg ilyen allomas müködött lehet meglatni is öket az autoplayarol.
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3401
Volt egy busz - Miskolc-Harsány-Kisgyőr - ami reggel ment 5-kor, és az "ojjektumnál" is megállt. Az eltávokat, sőt a kimaradásokat is általában reggel hatig írták. Egy későbbi busz 6:05-re ért be, és a rendesebb tisztek ezért 6:10-ig írták a papírt, hogy ne kelljen annyira korán kelni. Az ilyen apró emberi gesztusok tehették volna örömtelivé a szolgálatot, de mindig volt aki sajnálta.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3399)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3400
Autobol lehet latni ezt az allomast, közel meg nem mentem hozza.
Esetleg Charlie 21 latta es keszitett kepet rola.
Az a baj hogy Pesttöl relative messze van.
Előzmény: sandinista (2543)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3399
Miskolcon ha eltavon voltal hogy jutottal fel aPingyomra??
Busz vitt oda fel??
A leiras mindenestre nagyon jo az objektumrol.
Előzmény: Törölt nick (3363)
iM Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3398
Hát nem :-)

És tényleg rám volt bízva minden. Amire akkor nem is igazán gondoltam, de így utólag belegondolva óriási felelősség terhelt. Egy ezred teljes készlete volt a "kezeim között". Viszont óriási lehetőség is az önálló munkára, aminek azt hiszem, a mai napig érzem a pozitív hatásait.
Előzmény: Volt tüzér (3397)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3397
Ha valaki rászolgált és megbízott benne a főnöke, a úgy járt, mint Te. Nekem is volt olyan sorkatona a kezem alatt, akiben feltétel nélkül megbíztam. Nyugodt lélekkel rá mertem bízni a lokátoromat, mert olyan volt a lelkem. De pecsétnyomót nem adtam neki, mert nem kellett. Viszont büszke voltam a srácra. Gondolom, a te főnököd sem sokat panaszkodott rád.
Előzmény: iM (3396)
iM Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3396
Honvédként kezdtem, őrvezetőként, tizedesként folytattam, majd szakaszvezetőként fejeztem be. Végig önálló, szabad bejárásom volt a hozzám tartozó területekre, amelyek azért elég "érzékeny" területek voltak (fegyverraktár, lőszerraktár). Ráadásul saját közvetlen előljáróimon kívül minden hivatásosnak is tőlem kellett engedélyt kérnie, hogy egyáltalán beléphessen az említett területekre.

Lehet, hogy másütt másképp volt, de nálunk így működött 83-84-ben.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3395)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3395
Azert honvedra nem biztak ra sok ilyen jellegü dolgot, ha ki kelltt nyitni valamit jött akinek csillagja volt(lasd: fgyverszoba, E.Ü raktar, Irnoki Szoba, Ruhatar), a honved akkor volt ezekben a helyisegekben bennt ha munkat adtak neki az elöljaroi, akik utana visszapecseteltek a helyet.
Előzmény: iM (3394)
iM Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3394
Beosztástól függően a honvédnak is lehetett, nekem is volt. Egyszerűen szükség volt rá a munkámhoz, hisz jogom volt egyedül is felnyitni a raktárakat.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3389)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3393
Nekem már régóta tetszik ez a pecsét, valamikor régen még a tesómnak volt egy ilyen, de már nincs meg
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3392
Igen ez az amire gondoltam!Azért egy kicsit hasonlít rá
Előzmény: Volt tüzér (3391)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3391

Annak idején ezredtörzsben dolgoztam, amikor szólt a "T" iroda vezető kolléga, hogy jöttek érdekes számú pecsétnyomók. Ezt választottam (meg egy 20/02 számút, de az nincs már meg) Mikor feloszlatták az ezredet, azonnal elveszett. Aztán kifizettem érte valami 200 Forintot, és mikor már nem keresték, azonnal meglett. Ki hinné?Amint látjátok, most is megvan.

Egyébként ahogy nézem, semmi dugó formája nincs.

A képeken az eleje és a hátulja.

 

Előzmény: d.a.v.i.d (3390)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3390
Ez az a dugó alaku pecsét nem?
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3389
Minden tisztnek es tiszthelyettesnek volt ilyen ilyen pecsetnyomoja, honvedeknek meg nem.
Előzmény: nagypolc (3385)
iM Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3388
Nekem a napi életemhez tartozott, de a pecsétnyomó számomat már elfelejtettem.
Előzmény: Volt tüzér (3386)
iM Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3387
Falakat.

A katonai objektumokban gyakorlatilag minden ajtót ilyen falakattal kell(ett) lezárni. A belenyomott pecsétből lehet látni, ki zárta le utoljára, valamint nem nyitotta-e ki valaki illetéktelenül.

Volt úgy, hogy éjnek idején kellett lemennem ellenőrizni a fegyverraktárat, mert a körbe járó őrség úgy látta, hogy hozzányúltak a pecséthez, pedig csak a főnököm pecsételte le hanyagul :-(((
Előzmény: nagypolc (3385)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3386
Valamilyen ócska lemezajtó, falakat, némi gyurma, és egy kis madzag. Általában minden így volt lepecsételve. A gyurmában láthatod a pecsétnyomó lenyomatát is.
Előzmény: nagypolc (3385)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3385

sziasztok ,kérdésem lenne ez mi???

d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3384

Na akkor ez is már csak képeken látható :(

Szomorú, hogy eggyes emberek csak a vasat látják az ilyen egykoron szupertitkosnak hitt objektumokban.

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3383
mindenestre elviinia helyszinröl nem kis munka lehetett, es a mi a legmeglepöbb nem eszrevetlen.
Ha kivagjak langvagoval, akkor elborul, az is nagy hhang, utana meg biztos szetdaraboltak, mert egyben elvinni lehetlen a kepekböl itelve.
Teherauto+ potkocsi+szemelyzet, stb.
Előzmény: sweethome (3382)
sweethome Creative Commons License 2006.10.22 0 0 3382

Sajnálatos, hogy már senki nem láthatja őket. Szinte biztos, hogy a kohóban végezték.

 

   
Előzmény: mezenguz (3380)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3381
Raktak bele betont rendesen, egypar csaladi hazat kifutna belöle.
Az ajtobol meg jo keritest lehetne csinalni beolvasztas utan a hazhoz.
Előzmény: sweethome (3377)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3380
Helló mindenkinek!

..ja-ja, csak egy évvel ezelőtt még fenn voltak a nagy ajtók is, valaki nagyon erős lehetett, hogy levette őket, a sorsukra még tippelni sem merek...:))
Előzmény: charlie21 (3379)
charlie21 Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3379

A Bajon állomásozó Scud dandárnak itt voltak az indító járműveik meg a rakéták.

Néz vissza a topikba ,kb 1 évvel ezelött járt ott M62 265 kollega a képtárában van rengeteg kép.Ugyan ilyen ojjektum van Tabon is.

Előzmény: sweethome (3377)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3378
Valamilyen szovjet? :)))
Előzmény: sweethome (3377)
sweethome Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3377

Hétvégi túra HADSZ társunkkal.

Császár, volt orosz objektum.

Rengeteg épület az erdőben, bunker a föld alatt, többsoros drótkerítés, a belső sor áram alatt volt valaha.

Van valakinek infója, milyen alakulat állomásozott itt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3376
Olvass vissza majdenem mindent talalsz Lillafüredröl, Szentlelekröl, Pingyom Tetöröl.
Ami hianyzott Cserepfalu azt te tetted fel, elöször kepeket rola.
Azert örzik, mert mar nincs ellopni talan mit, csak a falakat lehetne eppen ellopni, bontassal, bontott teglakent epitöanyagkent.
Előzmény: nagypolc (3367)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3375
Marmint Budafok-nal gondoltam,
Előzmény: lomi1 (3372)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3374
Ja ott van bor is, nem is keves...
Előzmény: lomi1 (3372)
lomi1 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3373
bocsi, de mikor elkezdtem írni, az előző még nem volt itt....
lomi1 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3372
alagút- és egyéb földalatti mániákusok :)

holnap a fókuszban ezekről lesz szó, pl asszem kőbánya alatt 20 km....
M62 265 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3371

Üdv,

Itt nagyjából off, de holnap este a Fókuszban a Bp. alatti barlanghálózatokról lesz szó.

Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3370

Hogy pontosítsunk, Magyarországon két Vega osztály volt egy osztálycsoportban.

Én egyébként az előbb nem kifejezetten a Vegára gondoltam, bár arra is gondolhattam volna. Itt az orosz itt tartózkodásáig egészen komoly és sokrétű légvédelem volt, ami tartalmazta a magyar honi légvédelmi alakulatokat, a magyar csapatlégvédelmi alakulatokat, a vadászrepülőket, és természetesen az itt tartózkodó orosz légvédelmet is. Mielőtt valaki azt mondaná, hogy bezzeg..., a Varsói Szerződés Szervezete mindenféle légvédelmi tevékenységét integráltan irányították Kijevből, és azokat nem érdekelte, hogy egy adott területen ki magyar, ki orosz, vagy esetleg ki szuahéli, egyetlen dolog volt a lényeg. A repülő legyen eltérítve feladata végrehajtásától. Ami nem jelentette feltétlenül a lelövését. Ha a cél előtt leszórta a bombáit és elpucolt, az nekünk elég volt.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3368)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3369

"...aszalót minek örzik ..."

Csak! Miért? a többi objektumot minek őrzik? azokat is csak.

Magyar Néphadsereg Központi Katonai Kórház. Bár mostanában inkább Magyar Honvédség, de bennem még így ragadt meg a rövidítés.

Előzmény: nagypolc (3367)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3368
Az orszag egyetlen volt Vega osztalya besegithetett, meg hamarabb indithatott raketat, gondolom a nagyobb hatotav miatt.
Előzmény: Volt tüzér (3365)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3367
sziasztot ,hg9mck köszi az infót még annyi kérdés hogy szerinted szerintetek egy ember örzi a kapunál az objektumot???    aszalót minek örzik még mikór ezek az objektumok már ugy is kihalt laktanyák bázisok??? mi az a mnkkk???? és egy utolsó kérdés aki miskolcról és környékéröl (bunker, légó, harcálláspont, kihalt laktanya,),vagy esetleg a kazincbarcika alatt lévő 25 km -es rencerröl tud valami infót az irjojn!! bár én miskolci vagyok és probálom dokumentizálni ezeket a helyeket, de az embe mindig hall ujjj dolgokat.....esetleges infókat elöre is köszönöm. 
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3366
Az egyik dandárnyi cucc Jászberényben volt, egy másik a MNKKK területén, a többit meg a fene tudja. Mindent a "népgazdaságból hívtak be, amit lehetett, csak a spec eszközök (műtőkocsik, más spec eszközök) voltak meg nekik állandóra. Na meg az a töméntelen mennyiségű duplafalú sátor, amiből maga a kórház épült volna. Egyszer laktam olyanban 1991. novemberben, de nem fáztam.
Előzmény: Saskarom34 (3364)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3365
Te félreértettél valamit. Az a 30 darab csak a miskolci ezred tartaléka volt, amit Pingyomon tároltak. Nem ennyi rakéta volt, hiszen osztályoknál eleve 36 - 36 darab volt. Miskolc körül Aszalót valami 1965. óta már nem volt érdemes számolni, hiszen akkor megszűnt ott sz osztály. Vagyis maradt három. Egyébként tényleg nem sokáig tartott az a rakéta mennyiség, mert ha nekilendültek, akkor hamar el lehetett lövöldözni. De a szomszédban néhányszor már kiveséztük, hogy azért nem eszik olyan forrón a kását, mint ahogy főzik, hiszen az a három osztály nem egyedül volt ott. Volt ott még más is, amivel le lehetett szólítani a repülőt.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3359)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3364
A 4 EÜ dandárral kapcsolatban, hogy tisztán lássatok : A dandárok készletei raktárban voltak békében. A dandároknak csak a törzsei (pk, tök, hdm ti. ... ) és egyéb "hadtáp" - ma logisztikai állománya volt meg békében. A szakállomány, azaz az orvosok és ápolók a civilből lettek behívva gyakorlat vagy éles helyzet esetén. De tudni érdemes, hogy az orvosi egyetemen és az eü szakközépekben a hallgatók megkapták a katonai kiképzésüket (bevonultak) nemtől függetlenül, volt katonakönyvük és tartalékos állományban voltak, rendesen tiszti és tiszthelyettesi rendfokozattal. A dandárok többi hadiszervezeti elemeit ugyancsak a bevonultatott állományból kapta, ezek a katonák általában a területvédelmi ezredekhez vonultak be, majd innét irányították a dandárokhoz őket. A haditechnikát - szállító kapacitást - ugyancsak az un. népgazdasági tartalékból képezték. Azaz civil teherautók szállították a cucc egy részét és az állományt a települési körzetbe. De ez a felépítés amúgy az összes katonai alakulatra igaz volt, nem csak az "M" dandárokra. Hisz egy békében működő lövészdandár létszáma és technikája is duplájára dúzzadt "M" esetén. A technika tárolókban - telephelyeken volt, amit naponta használtak, azok kiképzési technikák voltak. Visszatérve az EÜ dandárokra, nem diszlokáltak azok sehová. Mivel valós létszám nélküli szervezetek voltak és a VSZ megszűnt, az MN is és ezért a feladatrendszer is átalakult kissé, így az új MH-nak szövetségesek híján nem volt szüksége 4 EÜ dandárra háborúban. Ebből következett : megszűnt a feladat, megszűntek a dandárok is. A technikát kiárusították, a raktárakat önkörmányzatoknak adták.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3361)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3363
Ha még nem késő ....:-) Pingyomtetőn a bejárat egy domb tetején van, ahol az út 90 fokban fordul, és a parancsnoksági épület, meg a legénységi körlet, konyha, étterem van itt .. előtte a gyakorlótér. Az állományi létszam kb 100-110 fő sorköteles, és kb 30-40 hivatásos.......... --- A "technikához" le kell menni egy úton a völgybe, először egy gépkocsi telephelyen keresztül (jobbra mellette az őrség), ahol jó nagy diesel Csepel autókat tároltak, és itt tárolták Szakáld-nak is a tartalék rakétáit is .. kocsin. (Szakáldnak csak az indítóállványon voltan rakétái, számomra ismeretlen olból nem volt tároló épület) "Helyzet" esetén ezek az autók azonnal elindultak Szakáldra, kocsinként ha jól emlékszem 4 rakétával (párszor voltam kocsiparancsnok is). A völgyben még lejjebb menve egy külön elkerített rész van, egy hangárszerű helységgel, és itt vannak a rakéták - a számukra nem emlékszem, de jópár. A hangárban a szivarok egy szállító kocsin vannak (ha jól emléxem TZM a nevük), amik amolyan utánfutók egy rakétával a hátukon. A hangár mindkét oldalra nyitható, a völgyben felfelé a kijárat felé, és lefelé is, ahol elsőnek a KIPSZ épület van, ahová át lehet tolni ellenőrzésre. Ez nem egy nagy épület, kb 20 méter hosszú, 8 méter széles. Mögötte is van egy betonozott rész, ahol néha szeretük a szivart, illetve az átemelését gyakoroltuk - amikor persze az úgynevezett négynullás táblázat azt mutatta (ellenséges műhold megy át felettünk), akkor a kocsit betoltuk a fedett helyre arra az 5 percre. A völgyben még lejjebb van a töltő állomás, ahol az O és G anyagot töltötték a rakétába. A völgynek ezt a mélyebb részét néhány őrtorony veszi körbe, az őrség felvezetéskor megkerülte az egész területet. Az egység feladata gyakorlatilag a Miskolcot körbevevő három tűzéregység műszaki ellenőrzése volt, a KIPSZ konkrétan magukat a rakétákat ellenőrizte, úgyhogy minden hónapban más-más egységhez kiszállva negyedévenként mindenki sorrakerült. Volt egy un levegő-töltő autó is, amelyben 300 attmoszférás nyomású palackok voltak, és a rakéta pneumatikájához szükséges levegőt lehetett betölteni belőle. (a rakétában ez egy kb 40-50 centis gömbtartály volt) Nekem műszakiként nagy gyönyörűséget okozott a technika tanulmányozása - már amennyire hozzáfértünk a leírásokhoz (a KIPSZ-irodában volt egy páncélszekrény amiből kivehettük a doksit és olvasgathattuk - persze nem mindenki) ---------------- Mint sorállományú, elég sok szolgálatot adtam, az időm második felében tiszthelyettesként ÜTI-H-t is. Ott volt a rádiós szoba is, egy R109-essel, és UM végerősítővel (50W), és Czinege elvtárs bocsássa meg nekem, hogy néha beültem, és CB összeköttetésekkel múlattam az időt civil partnerekkel. Amúgy valami végtelenül gyönyörűséges hely volt, egy természeti paradicsom (én szerettem ott katona lenni .. pláne sorállományú tiszthelyettesként, 0-24 óra "állandó" kimaradással az eltávkönyvemben), de állítólag mára eléggé lepusztult hely. Egykori katonatársam pár éve járt arra, és becsengetett érdeklődni - meglepetésére egykor parancsnokunk K.I. alezredes (nyugalmazott) mint biztonsági őr ült az ÜTI szobában, és kellemesen elbeszélgettek a multról és jövőről, háborúról és békéről.
Előzmény: nagypolc (3356)
charlie21 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3362

Aszaló már a hatvanas évek végén bezárt mint légvédelmi objektum,voltam ott 1989 ben sikerült eltöltenem 1 honapot (alapkiképzés) elöször mikor mondták hová visznek azt hittem hogy ez valami gunynév,gondoltam ott aztán végem lesz :-))

Kerepesről találsz néhány külső felvételt a képtáramban a budapest gyűrűből egyedül oda nem tudtam eddig bejutni :-(( de meglessz!!

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3361
Merre diszlokalodott az a 4 db dandar bekeidöben??
Előzmény: Saskarom34 (3355)
PAPA1970 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3360

 Sziasztok!

 

 Kb 87 körül behívták a Fatert két hétre tartalékosként. A Fater akkoriban civilként egy pótos IFA val járt és teherautóstúl kellett mennie! Mikor hazajött akkor azt mesélte, hogy egy tábori kórházat kellett szállítaniuk és telepíteniük (konténer kórháznak nevezte). A Dokikat cívilből hozták az őrséget adta csak a MN. Az egész VSZ ből meg voltak hívva fejesek, mert a VSZ nek akarták eladni a kórházat és működés közben mutatták be. A műtéteket dísznókon végezték, amikbe belelőttek és utána megoperálták őket. Este persze jóízüen elfogyasztották szegény párákat!:-) Az ágyakon meg "önként" jelentkező kiskatonák feküdtek mindenféle "sebesüléssel"! Nemsemmi lehetett!!! Szívesen megnéztem volna.

Állítólag bazi nagy konvoj vitte a cuccokat. A Fater nagyon élvezte azt a két hetet:-)

Előzmény: Volt tüzér (3357)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3359
Harci riado eseten, ha eles riasztas van, eleg hamar el tudjat puffogtatni azt a 30 db raketat?
Gondoljunk csak arra, hogy elmeletben egy ellenseges repülöosztaly celbavenne pl. Miskolcon a Vasmüvet, ott van: Cserepfalu, Tardona, Szakald, vagy Aszalo, persze nem mindegy hogy melyik iranybol jönnek.
A lenyeg hoy egy üteg meddig tud kitartani, egy celra hanyraketat kell inditani, meg hogy a repülögepek mennyire manövereznek.
(Azert aki repült mar repülövel, elgondolhatja milyen erzes lehet 10000m ha lelövik az embert, mennyi ideig zuhan vele együtt a gep a föld fele)
Valakinek van esetleg a (Gödöllöi)kerepesi tüzelöallasrol kepe?
Előzmény: Volt tüzér (3358)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3358
Ott légvédelmi rakétákat tároltak. (bár nem sokat, mert az ezred tartaléka valami 30 darab volt csupán) Viszont nem is a tárolás volt a lényeg, hanem a rakéták teljeskörű kiszolgálásának minden technikai eszköze ott volt. És használták is. Ezen felül helyi sajátosság volt, hogy az ezred javító alegysége is ott volt, ami az osztályok speciális technikai eszközeinek kiszolgálására volt hivatott.
Előzmény: nagypolc (3356)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3357
Békében éppenséggel nem volt, de a felszerelés meg volt hozzá (szakszemélyzet csak M esetén vonult be). Ha jól emlékszem, a MNKKK készletébe tartozott valami 4 - 5 darab (kb. 1500 - 2000 fős) tábori kórház felszerelése. Ehhez természetesen a személyzetet a civilből kellett összeszedni. Volt egy rokonom, aki az egyik kieg parancsnokságon dolgozott, és sokat mesélt egy mozgósításról, amikor egy 1500 ágyas tábori kórházat kellett felállítani. Állítólag 36 óra alatt készen volt. Ezeknek a kórházaknak egyébként nemrég még megvolt tokkal vonóval az összes felszerelése. El tudjátok képzelni, mekkora gépkocsi park lehetett az? Egyszer egyébként láttam ilyent. Jászberényben a régi gyalogos laktanyában egy Eü. tárintézet volt, ahol ott ácsorgott glédában az egyik kórház felszerelése.
Előzmény: Saskarom34 (3355)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3356
sziasztok. h69mck szeretném tölled kérdezni ha jártál pingyomon egy részletes leirást athatnál rolla én most készülök oda a napokba. miket táróltak és tevékenykedtek ott a technikán kivül???                                          lillafüreden pedig találtam  érdekes dolgokat a késobbiekben beszámolok rolla fotokkal csk elötte a végére járok.
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3355
Azért ne feledjük el, hogy a VSZ-en belül a magyarok fő feladata az EÜ biztosítás volt. Ezért volt békében is 4 db EÜ dandárunk. Talán ennek szellemében maradt meg a sziklakórház is.
Előzmény: Volt tüzér (3354)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3354
Bocs, már látom, hogy Te is látod. Az előbbi ettől függetlenül érvényes.
Előzmény: d.a.v.i.d (3352)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3353

Az egy dolog, hogy a sziklakórházat mikor csinálták. Ám az, hogy a háború után is használatra alkalmas állapotban tartották, az egy másik dolog. E második gondolatból pedig számomra az következik, hogy a szűrő szellőztető berendezéseket is üzemképesen tartották, ha szükséges volt, cserélték. Na és mire cserélték? Na mire?

Egyébként a magyar filter ugyanígy nézett ki, csak talán magyarul voltak ráírva az okosságok. Azt meg ezen a képen nem nagyon látod. Vagy mégis?

Előzmény: d.a.v.i.d (3352)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3352
A sziklakorházban orosz filter van?
Előzmény: charlie21 (3351)
charlie21 Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3351

Szikla korház Budai Vár

 

 

charlie21 Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3350

Várpalota KGYLP

 

 

charlie21 Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3349

Hajmáskér Orosz laktanya

 

 

charlie21 Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3348

Több mint egy honapig nem müködött a képtár ,és van egy pár elmaradt kép ahol jártam nemrég.

 

Hajmáskér Orosz löszer raktár:

Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3347
Jól írtad, hitelesíteni.
Előzmény: Törölt nick (3345)
rali Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3346
Kecskeméthez: Ballószögi út, Korhánközi út.
Előzmény: Saskarom34 (3327)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3345
Pingyomon voltam sorszolgálatos "kipszes" (1981-82) - néha Nyírtelekre vitték a mérőkocsikat hitelesíteni, meg a rakétákat is ... mittudomén minek ... én a kantinban töltöttem az időt :-)
Előzmény: Volt tüzér (3344)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3344
Ha már pont ezt a kettőt vetted példának, akkor inkább Nyírtelket hasonlítanám. Voltak a hadseregnek hajdan különféle fegyvernemekhez és szakcsapatokhoz tartozó tárintézetei, ellátó bázisai. Például a repülő Isaszegen, fegyverzeti és lokátoros Tápiószecsőn, vegyivédelmi a Jászberényi út elején, a sörgyárhoz közel, hadtáp a Lehel úton. Eszerint Nyírtelken volt a honi légvédelmi rakéta csapatoké, Kaposvár meg a csapásmérő rakétásoké, később a csapatlégvédelemé. Ezeken a bázisokon folyt a kapcsolódó anyagok beszerzése, tárolása, alárendeltek felé elosztása, esetenként üzemi körülmények közötti felújítása, javítása. Börgönd és Pingyom csupán egy - egy légvédelmi rakéta egység saját technikai osztálya volt, lényegesen kisebb feladatokkal, lehetőségekkel és egyebekkel.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3343)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3343
Pedig a Kaposvari FürediI-II sem kicsi laktanya volt, aki megy mellette autoval nem sok mindent lat, teherautobol atnezve pedig sok mesterseges "domb" van bennt.
Magan a keritesen belül meg nem voltam, szerepe hasonlo lehetett mint Börgönd vagy Pingyom Tetö(Rak.Tech.bazis)
Előzmény: krivics (3333)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.16 0 0 3342

 

A robbanás a Mechanikai Művek területén volt, ami a 22. kerület, Budaörs, Törökbálint hármas határterületén van.

http://maps.google.com/?ie=UTF8&z=16&ll=47.42874,18.964956&spn=0.008347,0.017209&t=h&om=1

Állítólag régen hadigyár volt, illetve én is olvastam dokumentumokat hogy aknákat gyártottak, javítottak, stb. Még a 90-es évek elején is volt egy MM Speciális Rt (?) ami kivált a MMM-ből és ők vitték tovább az akna-vonalat. Azt olvastam, hogy ez a cég már felszámolás alatt van, a Honvédségnek már nincs szerződéses kapcsolata velük. Legalábbis a robbanás után ezt mondták.

Az viszont tény, hogy a robbanás a művek területén, egy pirotechnikai cég telepén történt, azt hiszem a mai napig nem egészen tisztázott körülmények között. Olyasmiről is írtak, hogy nagy mennyiségű fekete lőport robbant fel.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3341)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.16 0 0 3341
Nem ott volt nem is olyan regen "nagy Bumm", a petardaraktar ami felrobbant?Vagy az Törökbalint mar?
Elvileg az is honvedsegi terület volt, csak utana valamilyen sajat ceg petardat arult onnan??
Előzmény: Tammo_ (3340)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.16 0 0 3340
Igen, MH 1. sz Lőszerbázis volt sokáig. A Mech. Művek területén meg aknákat gyártottak,javítottak, hatástalanítottak még a 90-es években is.
Előzmény: iM (3339)
iM Creative Commons License 2006.10.16 0 0 3339
Törökbálint lőszerraktár volt (most ha jól tudom: gombapince). Lőszerraktáros koromban a főnököm rendszeresen emlegette. Már a II. világháborúban az volt, a "Légiháború Magyarország felett" című könyv említi, milyen légvédelmi alakulat(ok) volt(ak) a védelmére rendelve. Gondolom, a Mechanikai Művek közelsége miatt is tartották meg a későbbiekben.
Előzmény: Tammo_ (3338)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3338
A tagolás nekem sem sikerült normálisan, szóval

Az első képcsoport itt készült:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&z=18&ll=47.425082,18.980877&spn=0.002551,0.004989&t=h&om=1
1,2,3,4,5,6. kép

A többi itt:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&om=1&z=18&ll=47.428076,18.982782&spn=0.002551,0.004989&t=h
7,8. kép

És itt:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&om=1&z=18&ll=47.437918,18.991123&spn=0.002551,0.004989&t=h
9,10. kép

Törökbálint:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&om=1&z=16&ll=47.426447,18.946373&spn=0.010205,0.019956&t=h
11,12.kép
Előzmény: Tammo_ (3337)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3337
Nem olyan hihetetlenül érdekesek, de azért íme

Az első képcsoport itt készült:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&z=18&ll=47.425082,18.980877&spn=0.002551,0.004989&t=h&om=1

Bejárat
Épület
Épület belül
Kerítés
Épület 2.
A terület

A többi itt:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&om=1&z=18&ll=47.428076,18.982782&spn=0.002551,0.004989&t=h

Másik objektum
Ebből csak ennyi maradt

És itt:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&om=1&z=18&ll=47.437918,18.991123&spn=0.002551,0.004989&t=h

kamaraerdő, Vadász hegy, főépület
Kamarerdő, bejárat

Törökbálint:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&om=1&z=16&ll=47.426447,18.946373&spn=0.010205,0.019956&t=h
A hegy raktárakat rejt
A kerítésen belül nem jutottam

Ha valaki ráismer valamire a múltjából, az meséljen:)

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3336)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3336
Persze hogy erdekel, csak töltsd fel.
URL-el termeszetesen.
Előzmény: Tammo_ (3335)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3335
Sziasztok! Ma jártam Budaörs, Kamaraerdő, Törökbálint környékén. Készítettem fotókat a környéken található volt katonai objektumok maradványairól is. Ha érdekel titeket, feltöltöm.
invad3r Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3334
Nagykanizsa, Gábor Áron út 12. (ex MH14 gl.dd. Gábor Áron laktanya, ma ipari park)
Nagykanizsa, (ex szovjet Kossuth Lajos laktanya, ma ipari park)

Az ipari park jelzo nem teljesen helytallo :) Jo par epulet all meg, az egesz terulet fel van turva, roncstelep, automoso, fatelep, kamion telephelyek talalhatok benn elszorva.

Nagykanizsa, (ex HÖR laktanya, ma aktív HŐR Ig.

??? ez most nem tom melyik akar lenni

Nagykanizsa, (ex MN Thúry György laktanya)

Ezt mar felig elbontottak, interspar epul a helyen. De meg lehet erdekes dolgokat talalni/latni.
Előzmény: Saskarom34 (3327)
krivics Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3333
A Scud témából mindig kihagyjátok Kaposvárt. (MN 147 Fegyverbázis, később Rakétatechnikai Bázis)

Egyébként már nem kihalt a laktanya. (Füredi II, ex. Hunyadi János)
Felszámolása megtörtént.
Előzmény: Volt tüzér (3317)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3332

Egyetértek veled egészítsük ki!

Előzmény: Saskarom34 (3329)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3331
 Hunyadi János laktanya Nagygombos:Hatvan
Előzmény: Saskarom34 (3329)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3330
Ez azért nem teljesen igaz. Amíg Asuluk nem lett kész, addig valóban a Bajkál tó mellé jártak (valami 5 évig). Ám amint készen lett az Asuluki lőtér, csak és kizárólag oda jártak egészen a kilencvenes évek elejéig. Ez azért nem 10 év. A lengyel tengerparti helyszínt a kényszer szűlte. Az eredetileg ugyanolyan kis csapatlégvédelmi lőtér volt, mint nekünk Nádudvar, vagy netán Drégelypalánk. Aztán amikor az orosz bemondta az unalmast, akkor kellett valami megoldást keresni a nagyobb hatótávolságú komplexumok számára. Ám ez sem volt 10 év, de ez már sajnos. Ugyanis a honi légvédelem számára már nem volt szükség 10 évre. Ha jól emlékszem, az utolsó lövészetüket 1997-ben csinálták. 1998-ban csak tervbe volt véve, erősen készültek rá, aztán valaki talált rá valami indokot, hogy ne kelljen kimenni.
Előzmény: Saskarom34 (3324)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3329

Hatvan, Ady Endre u. 13. (ex MN laktanya)

 

Persze, nem pontos és nem is teljes... Én is hiányolom pl Kúpot...,  vagy a MH Balatonfüredi Kardiológiai Intézetét ... stb és még rengeteg dolgot ... javaslatom : egészítsük ki :-)))

Előzmény: Dízelparadicsom (3328)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3328

A frissítés érdekében:

 

Nagykőrös, Hantháza (szovjet L.raktár)  technikai anyag raktár (volt)

Cegléd: 2001.június felszámolt (nem aktív)

Aszód: 2005.12.30. felszámolt (nem aktív)

Hatvani laktanya miért hiányzik róla??

Előzmény: Saskarom34 (3327)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.15 0 0 3327

Teljes mértékben igazad van Nagypolc. Én kérek elnézést Kunszentmiklóssal kapcsolatban.

 

Engesztelésül az alábbi kis listát tekintsd meg, a neten találtam, majdnem teljes :

 

Magyarországi Laktanyák, bázisok, alakulatok- Felvétel időpontja:  2003. augusztus 10., vasárnap

 

 

Aba

Abasár (ex MH 80 gl.dd. ek.tö.)

Adyliget (aktív HÖR-laktanya)

Ádánd, külterület (ex MN telephely, ex MH üzemanyag telep)

Al-Hillah, Irak (aktív MH Log.Szállító Zalj.)

Alcsútdoboz-Vértesacsa (ex MN laktanya)

Alsópáhok, Baki u. (szovjet rt. Adóház)

Aszód (aktív MH40 Galga vb.e)

Aszód, Falujárók útja (szovjet József Attila/Tolbuchin laktanya)

Baj, Bagi út (szovjet, 3 objektum: L.raktár, HK gyaktér, Bethlen Gábor laktanya)

Baj, Vérteshegy (szovjet, HK lőtér)

Baja (ex MH Dobó laktanya, ex MH108 Mészáros Lázár gl.dd.)

Baja, Gránátos u. 5. (ex MN parancsnoki épületek, ma üres telek)

Baja, (ex szovjet műszaki laktanya, gyaktér, ma állattartó telep, ill. áruház épül helyén 2002.08.09.)

Baja (lé. Rádiótech)

Bakonysárkány (aktív MH 2.LŐR)

Balassagyarmat (MN vagy HÖR laktanya)

Balatonfüred, Honvéd u. 4., Néphadsereg útja, Kisfalusy-telep (szovjet strand, telek, üdülő)

Berettyóújfalu, 47.sz út mellett, Honvéd u. 9. (ex Esze Tamás laktanya, ma Bessenyei György szakközépiskola)

Berettyóújfalu (szovjet repülőtér)

Békéscsaba (ex MN lé. Rádiótech, ma aktív MH23 légtér ell.szd.)

Békéscsaba, Rózsa Ferenc tér 2. (szovjet Nagy Sándor laktanya)

Békéscsaba (szovjet reptér)

Bezenye (aktív MH31.légtér.ell.szd.)

Bicske, Csákvári út 13. (ex MN laktanya)

Bócsa - Orgovány (szovjet HK lőtér)

Bokod (szovjet laktanya)

Boldog (ex MN lé. Rádiótech, ma aktív MH11 légtér.ell.szd.)

Börgönd, (ex MN laktanya,HDM reptér, L-raktár, ex MH11/3 lé.rak. techn. Z.)

Budakeszi, Budakeszi út 99-101.. (ex MN laktanya, ma aktív MH TKEI)

Budaörs, (Budakeszi)Gyári út (ex laktanya, ma épülő Magyar-Német katonai temető-park)

Budaörs (postás-laktanya, építő-műszaki)

Budaörs (ex MH Vasvári Pál laktanya lé.rak)

Budapest, II. Pasaréti út 82-84 (ex MH Bp.HadkiegP)

Budapest, II. Szilágyi Erzsébet fasor (aktív MH budapesti HkieG)

Budapest, II. Szilágyi Erzsébet fasor 7-9. (ex MN Térképészeti Intézet, ma aktív MH TEHI)

Budapest, III. Bécsi út 314. (ex szovjet Budai Nagy Antal laktanya, ma GDF és Opus-Via Kft. tulajdona)

Budapest, III. Laktanya u. (Óbudai tengerészlaktanya cs. Kir. Dunaflottila)

Budapest, III. Domoszlói út (szovjet telek)

Budapest, IV. Külső Váci út 1. (MN laktanya)

Budapest, IV. Székesdűlő, Külső Váci út 133? (Dobó István laktanya)

Budapest, IV. Külső Váci út 121. ((kis)Petőfi Sándor Flottilás laktanya+kikötő 2001-ben még MH25 őrizte)

Budapest, V. Balaton u. 7–11. (Honvédelmi Minisztérium)

Budapest, VII. Rottenbiller u. 60. (szovjet nőtlen tiszti)

Budapest, IX. Soroksári út 48-54. (ex MN üzem)

Budapest, IX. Soroksári út 152. (aktív MH Elhelyezési Központ)

Budapest, IX. Üllői út 131-135. (ex MN Zalka Máté Főiskola, ma aktív MH BJKMF)

Budapest, X. Hungária krt. 5-7. (aktív MH ZMNE)

Budapest, X. Hungária krt. 5-7. (ex MH Zrínyi Miklós Katonai Akadémia Őr- és Kiszolgáló Század)

Budapest, X. Salgótarjáni út 18 (aktív HM Beszerzési Hivatal)

Budapest, X. Zách u. (aktív MH1 KLTDD)

Budapest, XI. Budaörsi út 15. (MN laktanya)

Budapest, XI. Budaörsi út 49-51. (aktív MH32 őre. Petőfi Sándor laktanya)

Budapest, XI. Daróczi út 5. (aktív MH Ruházati Ellátó Központ)

Budapest, XI. Kőérberki út 37. (ex MH11 Duna lé.rak.dd. Vasvári Pál laktanya)

Budapest, XI. Kőérberki út (ex MH Kőérberki úti lakótelep)

Budapest, XII. Fodor u. 36. (MN objektum)

Budapest, XII. Hegyhát u. (szovjet laktanya+objektum teljesen felszámolva)

Budapest, XII. Hegyhát u. (aktív MH)

Budapest, XII. Hűvösvölgyi út 21-23 (MH "Objektum III.", aktív MH FEH)

Budapest, XII. Kakukk u. 46 (MN objektum)

Budapest, XII. Királyhágó u. (aktív MH Honvéd Tiszti Kórház KK)

Budapest, XII. Tamási Áron u.-Thomán István u. (ex MN tiszti ltp.)

Budapest, XIII. Dózsa György út (aktív MH PMHKiegPK)

Budapest, XIII. Hajdú u. 5/b. (ex MH óvoda)

Budapest, XIII. Róbert Károly krt. (aktív MH Honvéd Kórház KK)

Budapest, XIII. Tüzér u. 62. (ex MH óvoda)

Budapest XIII. Szabolcs u. (szovjet Dózsa György laktanya)

Budapest, XV. Örjárat u. 1. (szovjet kórház)

Budapest, XV. Szentmihályi út 111. (ex szovjet Landler Jenő laktanya, ma aktív MH HTHE Irinyi János laktanya)

Budapest, XV. (MN Irinyi János kocsiszín)

Budapest, XVI. (aktív MH PCGTEK)

Budapest, XVI. Bajcsy Zsilinszky u. 3/B (szovjet vendégház)

Budapest, XVI. Sashalom, Gordonka u. 8. (szovjet ?Emmann-telep")

Budapest, XVI. Koronafürt u. 40. (szovjet pk. Épület)

Budapest, XVI. Keresztúri út 1. (szovjet repülőtér)

Budapest, XVI. Táncsics Mihály u. 16. (szovjet pk./civil irodák)

Budapest, XVI. Újszász u. 70 (szovjet nős főtiszti)

Budapest, XVI. Marx u. (szovjet Rákóczi Ferenc laktanya, 19/A nővérszálló)

Budapest, XVII. Határhalom u. (szovjet ir. Adó)

Budapest, XVIII. - Vecsés, Ferihegy 1-2. (MN Ferihegyi Kiképzőbázis)

Budapest, XVIII. Vöröshadsereg útja 51. (szovjet Stromfeld Aurél laktanya)

Budapest, XVIII.Kétújfalu-Halomi utca (ex szovjet Beloiannisz laktanya, a Máltaiak, és Eü Miniszt. használja részben)

Budapest, XVIII Belsőmajor (ex szovjet laktanya, ma Weinerr Paintball Centrum)

Budapest, XVIII.Városi-erdő / Indián-domb, Tünde u. (aktív MH Eü. Kik. K)

Budapest, XIX. Ferihegy, Gyömrői út D-kapu (ex MN, ma aktív HÖR reptéri laktanya)

Budapest, XXII. Kamaraerdei út (lé.rak laktanya)

Budapest, XXII. Kápolna u. 14-28. (ex szovjet Budatétényi laktanya, Szoborpark melletti telek)

Budapest, XXII. Háros-sziget (MH Hárosi laktanya, 2001-ben még felszámolás alatt)

Budapest, (Mátyásföld, ex lokátor-szertár, aktív MH)

Budapest, Marx úti szovjet laktanya

Budapest, Újszász úti szovjet laktanya

Bugac (szovjet lő- és gyaktér)

Buják (aktív MH Üdületési Bázis és Konferencia-központ)

Cegléd, Liliom u. 23. (ex MN, ex MH, ex civil varroda)

Cegléd, Liliom u. 23-25. (ex MH10 ve.tü.dd./HO.PKság, ma aktív MH3 rk.z., 2002 júniustól bezárt ?)

Cegléd, Szolnoki út (szovjet Kossuth Lajos laktanya)

Cegléd, Törteli út (szovjet L raktár+laktanya)

Cegléd (ex MH szociális foglalkoztató)

Csákvár (szovjet 2x ir.adó)

Csákvár, Allé erdő (szovjet hír.alközpont)

Csákvár, Csákvári út (szovjet repülőtér+laktanya+felv.út)

Csákvár, Csákvári út (szovjet, laktanya mellett átjátszó állomás)

Csákvár, Zámoly (szovjet ir.adó x2)

Császár, Bokodi út (szovjet nőtlen tiszti ltp.)

Császár, Szak, Bokodi út (szovjet L.raktár+laktanya)

Cserépfalu, kultúrház (ex MN HeMO)

Cserépfalu, külterület (ex MN objektum)

Csévharaszt (ex MN objektumok, ex MN rádióbázis)

Csévharaszt, Kakucs (szovjet L.raktár, ip.vágány)

Csobánka (aktív gyak.tér)

Csongrád, Köröstorok 73-74 (MN laktanya)

Csorna, (ex MN, ma a gyengélkedő és étterem inkubátorház, a többi bontás alatt)

Debrecen, Apafa (szovjet L.raktár)

Debrecen, Csengő u. 4. (ex MN Bácskai v Bocskai laktanya, ma KLTE Gyakorló Gimnázium)

Debrecen, Epreskert, Mikepércsi u. (szovjet Gábor Áron laktanya)

Debrecen, Kassai u. 26. (szovjet ir.adó)

Debrecen, Lachner u. (szovjet bombaraktár)

Debrecen, Piaci-erdő (szovjet rt. Állomás / ek. adóház)

Debrecen, Sámsoni út (szovjet Esze Tamás laktanya)

Debrecen, Szepes (szovjet ir.adó x2 + r. adóház)

Debrecen, Füredi út 59. (aktív MH5 Bocskai István Gépesített Lövészdandár)

Debrecen - Hajdúhadház, (aktív MH legs. épületek, üza. telep)

Derecske, Földesi rész (szovjet HDM reptér)

Devecser (aktív MH1 Dunántúli ve.ag.ra.)

Dombóvár, Kaposszegcsői út (szovjet Tolbuchin laktanya,L.raktár,lőtér,lakóépületek)

Dömörkapu (gyak.tér / lőtér)

Dunaföldvár, Andráspuszta (ex MN földterület)

Dunaföldvár, Alsófehérvári dűlő (szovjet gyak.tér)

Dunaföldvár, Alsópázmándi dűlő (szovjet gyak.tér)

Dunaföldvár, Alsószentiván (szovjet gyak.tér)

Dunaföldvár, Baracspuszta (szovjet L.raktár)

Dunaföldvár, (szovjet gyakterek A,B,C x3)

Dunaföldvár, Előszállás (szovjet gyakterek A,B,C + út)

Dunaföldvár, Felsőfok u. 1. (szovjet L.raktár)

Dunaföldvár, Gabonás-völgy (MN laktanya)

Dunaföldvár, Kakasdi u. (szovjet gyak.tér)

Dunaföldvár, Németkéri u.(szovjet gyak.tér)

Dunaföldvár, Németvölgyi u. (szovjet gyak.tér)

Dunaföldvár, Pécsi u. (ex szovjet Hunyadi János laktanya, ma ipari-, és lakópark)

Dunapataj, Szelidi tó üdülőtelep (ex MH üdülő)

Dunaszentbenedek (szovjet rt. Állomás)

Dunaszentmiklós (ex-lé. Rádiótech, 2001-ben még MH őrzés alatt)

Dunavarsány, Taksonyi műút. (szovjet hír.állomás)

Dunaújváros, Adonyi u. (ex szovjet Tolbuchin laktanya, lakóépületek, ma inkubátorház épül a legs. épületek helyén)

Eger, (aktív MH Dobó István laktanya)

Eger, Baktai u. (MN laktanya)

Eger, (Kánitz laktanya)

Egerág (ex MN lé. Rádiótech)

Egerág (ex MN technikai terület)

Erdőbénye, (aktív MH Honvédüdülő)

Ercsi, 6. sz. út mellett (ex MH híradós laktanya)

Ercsi, 6. sz. út mellett (ex MH37 mű.dd. műszaki laktanya)

Ercsi, Mező Imre u. 18. (ex MH óvoda)

Esztergom, Dobogókői út (szovjet Malinovszkij laktanya)

Esztergom, Dobogókői út (szovjet Rózsa Ferenc laktanya)

Esztergom, Dobogókői út (szovjet ?Kecs")

Esztergom, Dobogókői út (szovjet HDS raktár)

Esztergom, Dunapart (szovjet Vízi gyaktér)

Esztergom, Dunapart (flotilla vízi gyak.tér / HÖR kikötő)

Esztergom, Kertváros (szovjet HK 'B' gyaktér)

Esztergom, Kertváros (szovjet HK 'A' gyaktér)

Esztergom, Kertváros (szovjet Damjanich laktanya)

Esztergom, Kertváros (szovjet Zalka Máté laktanya)

Esztergom, Kertváros (ex szovjet Nagy Sándor laktanya, ma aktív MH KTI és elló. Közp.)

Esztergom, Rozmár-telep (ex MN objektum, ma gátőrház)

Etyek, Bot puszta (szovjet Fürst Sándor laktanya, L.raktár, ltp)

Etyek, Bot puszta (szovjet gyaktér)

Felcsút (aktív MH üza bázis)

Felcsút-Bicske (ex MH nőtlen tiszti szálló)

Felsőcsatár (MN laktanya)

Feldebrő, Kossuth u. (ex MN laktanya)

Fertőd, (Fertődi Festetich-kastély, ex szovjet Klapka György laktanya, ltp.)

Fertőd, (szovjet rt. állomás)

Fertőd, (szovjet felvonulási út)

Fertőd, (szovjet szt. 'A' 'B' 'C' tüzelőállások)

Fertődendréd, (szovjet szt. 'A' 'B' tüzelőállások)

Fertődendréd, Sárdomb (szovjet rt. állomás)

Fertőszentmiklós, Új telep u. 39-51. (ex MN laktanya)

Fertőszentmiklós (ex MN parancsnoki épület, ma Társadalmi Klub)

Fertőszentmiklós, külterület (ex MN gyak.tér)

Fót-Kőhegy (ex MH légvédelmi objektum)

Fót, külterület (ex MH lérak. tüzelőállás)

Gara (lé.rad)

Gödöllő (aktív MH EATEK)

Gödöllő, Dózsa György út 63. (ex MN parancsnoki épület)

Gödöllő, kültrület (ex MH lérak. tüzelőállás)

Gyömrő (ex MN laktanya)

Gyömrő, külterület (ex MN, ex MHSz, ex Társadalmi Klub)

Gyöngyös, Gábor Áron út (? Táncsics Mihály laktanya)

Győr, (aktív MH Béri Balogh Ádám Honvéd Gimnázium)

Győr, József Attila u. (szovjet lovassági laktanya)

Győr - Szent Vid (ex MH74 feld.Z., ma aktív MH lérak E., Helyőrség Pk. Likócsi laktanya)

Győr, Vöröshadsereg u. (ex szovjet Vadász laktanya, ma Győr Plaza, Megyei Kórház épületei, McDrive)

Győr (ex KPM laktanya, és telek)

Győr (Frigyes-laktanya)

Győr, Hecsepuszta (szovjet rt. állomás)

Győrszentiván (szovjet gyaktér és lőtér)

Győrszentiván (szovjet üza. telep)

Gyula (lé.rad)

Hajdúböszörmény - Zelemér (szovjet üza. tároló / telep)

Hajdúböszörmény (szovjet rt. állomás)

Hajdúsámson-Savaskút, külterület (ex MN telephely és gyak.tér)

Hajmáskér, Aszóvölgy (szovjet "K" laktanya, L.raktár)

Hajmáskér, Herend (ex szovjet egyesített lőtér, ma aktív MH lőtér)

Hajmáskér, Szentgál-Hárskút (szovjet ir.adó/ rt. állomás)

Hajmáskér, Tábori út (szovjet laktanya, ltp.)

Hatvan, Ady E. u. 6 (ex MN tiszti szálló)

Hatvan, Ady Endre u. 13. (ex MN laktanya)

Hegyeshalom (MN laktanya)

Hegyeshalom - Erzsébet puszta (MN laktanya)

Helvécia, Homokbánya (szovjet üza. raktár / telep)

Hetényegyháza (aktív MH üza. Bázis)

Hetényegyháza (ex MN laktanya)

Hódmezővásárhely, Ady E. u. 46. (aktív MH 62. Bercsényi Miklós Gépesített Lövészdandár)

Homokszentgyörgy (ex MN laktanya)

Homokszentgyörgy (ex MN műszaki bázis)

Igal (szovjet gyaktér, 'B' gyaktér)

Igal, Bükkdűlő (szovjet lokátor állomás, háp.)

Igal, Gadács (szovjet 'A' gyaktér)

Isaszeg (MH RAEK)

Izsák (aktív MH7. LŐR)

Jánoshalma (lé. Rádiótech)

Jánoshalma, Mélykúti út (szovjet HDM reptér)

Jászberény, Laktanya út (ex szovjet laktanya, ma részben Ganz Ansaldo tápiószelei gyárának munkásszállója))

Jászberény, Nagykátai út (ex MN laktanya)

Jászberény, külterület (ex MN gyak. tér)

Juta (aktív MH32 légtér.ell.szd.)

Kabul, Afgynisztán (aktív MH ISAF EÜ kontingens)

Kál (aktív MH8 Alföldi ve.ag.ra)

Kalocsa, Foktői út 9–11. (ex MH35 hk.dd.,MH15 lé.rak.e., ex MH Alföldi Kiképző Központ)

Kalocsa, Foktő, Uszodi út (szovjet lokátor állomás, Bethlen Gábor laktanya, reptér, ltp.)

Kalocsa, Foktői út 4 (ex MH parancsnoki épületek)

Kalocsa, (ex MN L-raktár)

Kalocsa, Géderlak (szovjet bemérő állomás)

Kalocsa, Uszod (szovjet rt. Állomás)

Kapoly (aktív MH 9. LŐR)

Kaposhomok (aktív US Army aviation)

Kaposszegcső (szovjet gyak.tér)

Kaposújlak (ex szovjet, ex KFOR laktanya, reptér)

Kaposvár, Bajcsy Zs.u.2 (ex MN parancsnoki épületek & tiszti szálló)

Kaposvár (ex tűzoltó-laktanya, ma aktív civil Brown & Root/US Army-kiszolgáló)

Kaposvár (aktív MH64 Boconádi Szabó József Log.Hír.E - Táncsics Mihály laktanya)

Kaposvár (ex szovjet/MN laktanya, ma a Füredi I. déli része aktív MH, Füredi I. észak&Füredi II. Önk.)

Kaposvár, Füredi út (ex MH laktanya-vízmű)

Karcag (lé.rad)

Karcag (ex MN telephely, L-raktár)

Kasantyú - Orgovány (szovjet HK lőtér)

Kecskemét (ma is aktív MH59 Petőfi laktanya, repülőtér)

Kecskemét, Hallószögi út (szovjet lokátor állomás, L.raktár)

Kecskemét, Csalánosi parkerdő (szovjet terület ? céllal)

Kecskemét, Foktői út (szovjet heli ir.adó állomás, L.raktár)

Kecskemét, Izsáki út (szovjet Bem József laktanya)

Kecskemét (ex szovjet Kossuth Lajos laktanya, ma Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola,Gimnázium )

Kecskemét-Hetényegyháza (ex MN laktanya)

Kecskemét, Izsáki út (szovjet Zalka Máté laktanya)

Kecskemét, Izsáki út (szovjet gyaktér)

Kecskemét, Izsáki út (szovjet pk.ság, legs. Épület)

Kecskemét, Kórházközi út (szovjet ?Kecs")

Kecskemét, Kórházközi út (szovjet tiszti ltp.)

Kecskemét, Szegedi u. (szovjet TJÜ)

Kecskéd - Környe (szovjet laktanya és reptér)

Kerepes-Kerepestarcsa, külterület (ex MH lérak. tüzelőállás)

Keszthely (ex MH7 lé.rak.e.)

Keszthely, Alsópáhoki út (ex MN / VSz L. raktár)

Kiskőrös-Majordűlő (ex MN radarállomás, telephely)

Kiskőrös, Soltvadkerti út (MH93 Petőfi Sándor VV Ezred, 2001 június 15-én zárták be.)

Kiskunfélegyháza (aktív MH5 elektronikai harci ezred)

Kiskunhalas (aktív (?) MH36 pc.t. e)

Kiskunhalas, Határ u. 2. (szovjet egyesített lőtér)

Kiskunhalas, Soltvadkerti u. (szovjet Esze Tamás laktanya)

Kiskunhalas, Szegedi út (szovjet Gábor Áron laktanya)

Kiskunlacháza, Bankháza dűlő (szovjet Kilián György laktanya, repülőtér, L.raktár,ltp.)

Kiskunlacháza (ex MN rádiótech.)

Kiskunmajsa, Maris puszta (szovjet gyaktér)

Kiskunmajsa, Szegedi út (szovjet Perczel Mór laktanya)

Kiskunmajsa, Szegedi út (szovjet Ságvári Endre laktanya)

Kiskunmajsa, Szegedi út (szovjet L. raktár, egyesített lőtér)

Kiskunmajsa, Szegedi út, Nagyrét (szovjet gyaktér)

Kisvárda (épülő! HÖR laktanya)

Komárom, Árpád u. (szovjet Dózsa György laktanya)

Komárom, Dunapart (szovjet utász / hídverő / árkász tábor)

Komárom, Klapka gy. út. (szovjet Klapka György laktanya)

Komárom, Koppánymonostori Erőd (szovjet / VSZ L.raktár)

Kondorfa - Felsőcserta (szovjet rt. Állomás)

Koppány, Dunapart (szovjet vízi gyaktér)

Körmend (HÖR laktanya)

Kunfehértó, Horgász sor 2. (ex MH üdülő)

Kunhegyes (szovjet távoli rt. Állomás + szt. reptér)

Kunmadaras (szovjet laktanya, repülőtér)

Kunmadaras (szovjet rt. Állomás x3)

Kunszentmiklós (szovjet helikopterbázis és repülőtér,lő- és gyaktér)

Lenti

Lenti, (ex MH26 gl. Dd. Zajdai laktanya)

Lepsény, Balatonfőkajári út (szovjet l.raktár és elemi lőtér)

Lepsény, Felsőmajori dűlő 22. (szovjet / MN Szondi laktanya)

Lepsény, Felsőmajori u. (szovjet ltp.)

Lillafüred (szikla háp)

Lovasberény, Lovasberényi u. (szovjet L.raktár)

Lovasberény, Lujza-major (szovjet laktanya, ltp.,derítő)

Lovászi, Kútfej u. 114/3 (MN laktanya)

Lőrinci - Heréd (szovjet L.raktár)

Lőrinci, Salgótarjáni út (szovjet Damjanich laktanya)

Madocsa - Bölcske (szovjet HDM reptér)

Mád (szovjet üza. Tároló)

Mágocs (szovjet gyak.tér)

Marcali, Berzsenyi u. 3. - Kozma A. u. (ex MH27 lé.rak.e., MH44. hk.dd.)

Marcali, Gábor Áron. u. 1. (ex MN objektum, ma ABC-áruház)

Marcali, külterület (ex MH L. raktár és telephely)

Marcali, Szigetvári út (ex MN objektum, ma üres telek, gk-parkoló)

Márkó, Országúti dűlő (szovjet L.raktár)

Medina (aktív MH13 légtér.ell.szd.)

Mezőcsát (ex MN lé. Rádiótech, ma aktív MH14 légtér.ell.szd.)

Mezőfalva (MN laktanya)

Mezőkeresztes (aktív MH trafó/áramelosztó,gyakorlótér - része a Mezőkövesdi reptérnek (?))

Mezőkövesd, Kavicsos-tó (szovjet ?A" típ. Laktanya)

Mezőkövesd (szovjet repülőtér, ?B" típ. Laktanya, ir. adók)

Mezőtúr, 46. sz. út mellett (ex MN lé.rad, ma önk.)

Miskolc, (ex lé.rad/lé.rak. pk. Petőfi-laktanya, ex MN Vasútépítő Szd.)

Miskolc, Álmos u.12. (ex MN tiszti szálló, ma lakóház,udvar)

Mogyoród (ex MH laktanya)

Mogyoród (ex MH raktárak)

Mogyoród, külterület (ex MH lérak. tüzelőállás)

Molnaszecsőd

Mór (szovjet üza. Tartályok, felvonulási út)

Mór, Hősök tere 3. (szovjet nőtlen tiszti)

Mór, Nagyvelegi út - Szent István tér 3. (szovjet / MN Kinizsi Pál laktanya, L.raktár, gyaktér, kik.bázis

Mór, Pusztavámi út (szovjet külső raktár övezet)

Mosonmagyaróvár, József A. u. 6 (ex MN laktanya és telephelyek)

Mosonmagyaróvár, József Attila u. 50 (HÖR laktanya - ld. Sortűzper, '56.10.26)

Mosonmagyaróvár (ex MN objektum, ma hajléktalan szálló)

Nádudvar - Mihályhalma (szovjet 'Nádudvar - Borzas' bombázó lőtér)

Nagyatád, (MN Budai Nagy Antal laktanya)

Nagyatád, Taranyi út (MN Fegyelmező Zászlóalj)

Nagyatád, Taranyi út (szovjet tiszti ltp.)

Nagykanizsa, Gábor Áron út 12. (ex MH14 gl.dd. Gábor Áron laktanya, ma ipari park)

Nagykanizsa, (ex szovjet Kossuth Lajos laktanya, ma ipari park)

Nagykanizsa, (ex HÖR laktanya, ma aktív HŐR Ig.)

Nagykanizsa, (ex MN Thúry György laktanya)

Nagykőrös, Hantháza (szovjet L.raktár)

Nagykőrös, Kecskeméti út (szovjet lő-, és gyaktér)

Nagykőrös, Kecskeméti út (szovjet L.raktár)

Nagykőrös, Kecskeméti út (szovjet Nagy Sándor laktanya)

Nagykőrös, Kecskeméti út (szovjet Széchenyi laktanya)

Nagykőrös, Pipa u. (ex MH telephely)

Nagykőrös, Széchenyi u. 3. (szovjet tanépület / klub)

Nagyoroszi (ex MN lé.tü. kiképzőközpont, ma aktív MH5 lé.tü.e.+lé.rak lőtér)

Nagytarcsa (aktív MH)

Nagytarcsa, külterület (ex MH lérak. tüzelőállás)

Nagytevel - Bakonyjáró (szovjet lő, és gyaktér)

Nyírbátor (ex MN Báthory István laktanya, ma HÖR befogadó közösségi szállás)

Nyíregyháza, Toldi u. (ex MN parancsnoki épületek)

Nyíregyháza, (ex MH65 gl.dd. ek.tö. , ma aktív MH61 log.e. Bottyán János laktanya)

Nyíregyháza, (ex Báthory István laktanya,ma , aktív, de leépült MH vegyes laktanya - 2001 tavaszán még működött)

Nyíregyháza, (Vorosilov-laktanya, közös szovjet-magyar laktanya)

Nyírtlelek (MN laktanya, objektumok, repülőtér - a javítóműhely még létezik 2002.09.23.)

Ócsa, (aktív MH üza. bázis)

Őcsény - Decs (szovjet HDM reptér)

Orgovány - Ágasegyháza (szovjet laktanya, ltp.)

Orosháza, Gyopárosi út (MN műszaki laktanya)

Pákozd (szovjet lő-, és gyak.tér)

Páli - Orgovány (szovjet HK lőtér)

Pápa (bázisrepülőtér, aktív MH47 hc.re.e.)

Pápa, Veszprém u. (szovjet Bottyán János laktanya, lőtér)

Pécel - Bajtemetés (szovjet rt. Állomás)

Pécs (ex MH42 feld.Z.,ma aktív MH101 "Szigetvári" Zrínyi Miklós ve. Tü. Dd.)

Pécs (MN A/1 és A/2 laktanya)

Pér (szovjet laktanya és reptér)

Piliscsaba, Klotild liget (ex szovjet Béri Balogh Ádám laktanya, "Déli tábor", ma "Josephinum" ill. PPKE campusa)

Piliscsaba, Kálvária u. (szovjet Perczel Mór laktanya, "Északi tábor")

Piliscsaba, Somogyi B. u. (szovjet lő, és gyaktér)

Pilisszentkereszt (Pilis-hegy, ex MH laktanya)

Pilisszentkereszt (ex MHlé.rak)

Pilisvörösvár (Dózsa Gy. Úti szovjet laktanya)

Polgár, (szovjet rt. Állomás)

Polgárdi, Fő u. (szovjet Kossuth Lajos laktanya)

Polgárdi, Jenői u. (szovjet L.raktár)

Pusztaszemes (MN laktanya)

Pusztavacs (aktív HM Lősz.jav.és bev.ü)

Püspökszilágyi (aktív MH laktanya, gyak.tér, lőtér)

Rácalmás, Adonyi u. (szovjet L.raktár)

Ravazd (szovjet ingatlanok, nagy telek ? céllal)

Recsk, (aktív MH üza bázis)

Rétság, (ex MH31 gl.dd.)

Sárbogárd, József Attila u. 15/b (MN Dózsa György laktanya)

Sárbogárd, Árpád u. (ex szovjet Rákóczi ferenc laktanya, L.raktár,egyesített lőtér, ma aktív MH11/2 lé.rakz. (?))

Sárbogárd, Árpád u-Lenin u. sarok (szovjet tiszti ltp)

Sárbogárd, Kislaki u. (szovjet L.raktár, lőtér)

Sárbogárd, Rákóczi u.(szovjet L.raktár, lőtér)

Sárbogárd, Rákóczi u. 17. (szovjet ltp.)

Sármellék (szovjet ir.adó)

Sármellék, Zalavár (szovjet fényfolyosó, reptéri bevezető, szolgalmi joggal)

Sármellék, Zalavár u. (szovjet ir.adó)

Sármellék, Zalavár u. (szovjet Fürst Sándor laktanya)

Sármellék (ex MN rádiótech.)

Sármellék (ex szovjet Fürst Sándor repülőtér, ma civil)

Sárrét - Sárszentmiklós (szovjet gyaktér)

Siklós (HÖR laktanya)

Simontornya

Soltvadkert, Kiskőrös-Majordűlő (ex MN RT radarállomás,telephely)

Somogydöröcske (szovjet gyaktér)

Somogyszil (szovjet 'A' 'B' gyaktér)

Sopron, Táncsics u. 20 (aktív HÖR laktanya és kerületpk.ság)

Sopron, Új-Hermes telep (ex HÖR laktanya)

Sopron, ipartelep (ex MN-laktanya)

Sormás (aktív MH33.légtér.ell.szd.)

Süttő, Gerecse-hegy (szovjet rt.adó)

Süttör (szovjet laktanya,kultúrház)

Szabadszállás (aktív MH, Alföldi KK)

Szákszend (szovjet laktanya)

Szeged (ex MN laktanya lé. Rádiótech ,ex MH60 Török Ignácz mű.dd., ma aktív MH22 légtér.ell.szd.)

Szeged, Vasút u. 1-13. (MN Kossuth Lajos laktanya)

Szeged, Öthalom, Budapesti út (szovjet Vorosilov laktanya, HK lőtér, ltp.)

Szeged (szovjet reptér)

Székesfehérvár, Zámolyi út (aktív Alba Regia laktanya, MH SzFVK Log. Csoportfőnökség Elhelyezési Főnökség)

Székesfehérvár, Zámolyi út 32. (ex MN Nagy Sándor laktanya, ma aktív MH)

Székesfehérvár (ex MN Münich Ferenc laktanya, ma aktív MH VKF, MH43 ?Alba Regia" hír.e., MH5 rk.z.)

Székesfehérvár, Budai u. 41. (szovjet lovassági laktanya)

Székesfehérvár, Budai u. 43. (szovjet gyalogsági laktanya)

Székesfehérvár, Budai u. 47. (szovjet élelmiszer raktár)

Székesfehérvár, Seregélyesi u. (szovjet Kossuth Lajos laktanya)

Székesfehérvár, Sóstó, Segesvári u. (szovjet L.raktár).

Szentendre, Szentlászlói út 120. (MN Izbégi laktanya)

Szentendre (ex szovjet Dózsa György laktanya, ma perben érte az önk. És a Nemzeti Egs.megörzőésRákellenes Központ)

Szentendre, (aktív MH ZMNE)

Szekszárd, Hunyadi u. 11.-13. (ex budai Nagy Antal laktanya, fejlesztés tervben)

Szentes (aktív MH37 műszaki laktanya)

Szentes, Ipartelepi út (laktanya)

Szentgál - Üstihegy (szovjet hír. Alközpont)

Szentkirályszabadja (repülőtér, aktív MH87)

Szentkirályszabadja, lőtér (szovjet üza. Telep)

Szentkirályszabadja, reptér mellett (szovjet laktanya, ltp.)

Szigethalom (ex MH tököli reptér irányadó)

Szigethalom (ex MH tököli reptér távoli irányadó)

Szigethalom, Dunasor u. (szovjet üdülő)

Szigethalom, Sport u. (ex MN kultúrház)

Szolnok, Rékasi u. (repülőtér, Damjanich László laktanya, aktív MH89 ve.szre. e és aktív MH88 Gy.r.z.)

Szolnok, Thököly út 130. (Fürst Sándor Laktanya, aktív MH88. Gyorsreagálású Zászlóalj)

Szolnok, Besenyszögi u. (ex szovjet üres ingatlan, József Attila laktanya+repülőtér, ma részben aSzolnoki Állatotthon)

Szolnok , József A. u. 83 (szovjet Nagy Sándor laktanya)

Szolnok, Tiszapart (szovjet ag.raktár)

Szolnok, Városmajor u./Mester u. (ex szovjet Bocskai István laktanya, ma Fiatalok Háza, 72 szoc. Bérlakással))

Szolnok, Kilián (? Aktív MH főisk)

Szombathely, Söptei út (HÖR laktanya)

Szombathely, Söptei út 1. (ex Karhatalmista laktanya, ma aktív MH Savaria KK)

Tab - Babonymegyer (lő-, és gyaktér)

Tab - Tengőd, Gyurgyóka-puszta laktanya (szovjet+magyar Hunyadi János laktanya, ltp.)

Táborfalva, (ex szovjet kiképző bázis, gyaktér, lőtér, ma aktív MH lőtér)

Táborfalva, Bugyonnij út (szovjet ltp.)

Táborfalva, Tartsay Vilmos u. (szovjet Kossuth Lajos laktanya)

Táborfalva, Tartsay Vilmos u. (szovjet ?csurgai iskola" , ltp.)

Táborfalva, Tartsay Vilmos u. (szovjet helikopter bázis

Tác (szovjet helikopter-bázis)

Tác, Sóstói vízmű mellett (szovjet L.raktár)

Tamási, 65. sz. út mellett (szovjet Szondi György laktanya,L.raktár, lőtér)

Tápiószecső (ex MN fegyv. Ag. Rakt., ma Tápió FVTEK és MH FVJÜ)

Tápiószentmárton, (szovjet HDM reptér)

Tapolca, Keszthelyi út (ex. MH5 sv.tü.e. Csobánc laktanya ,ma Tapolcai KK)

Tapolca, Keszthelyi út (ex MN-szovjet HDM reptér, ex MH8 hk.dd., ma aktív MH Kinizsi Pál laktanya2001-ig,TKK?)

Tarany, falu végén (szovjet rt. Adó)

Tarnaszentmária (aktív MH üza bázis)

Tass (ex MH bemérőállomás)

Taszár (ex MH31 hc.re.e. bázisrepülőtér, ma aktív US Army/SFOR/IFOR/AFOR/KFOR)

Taszár (ex MH lakótelep)

Tata, (ex MH25 hk.dd., ma aktív MH25 gl.dd. Klapka György laktanya)

Tata, Bacsó Béla u. 66. (aktív MH háromszintes nőtlenszálló)

Tét, külterület (ex MN laktanya & gyak.tér)

Tetovo, Macedónia (ex MH Kézifegyver-hatástalanító állomás)

Tököl (ex szovjet laktanya, reptér, ltp, ex MH93 ve.re.Z.)

Tolmács (ex MN laktanya, ma a rétsági önkormányzaté)

Tolna, Budapesti út (ex huszár laktanya, ex szovjet Bem József laktanya, ltp., gyaktér, ma Sztárai Mihály Gimnázium)

Tolna, Faddi út (szovjet lőtér)

Tornyiszentmiklós, Petőfi Sándor u. 91. (HÖR laktanya)

Tótvázsony (ex MN laktanya)

Törökbálint, Köztársaság tér 7. (ex MH, ma részben ?Sorsunk és Jövőnk Alapítvány" szociális szálló)

Újszentiván, Árpád u. 11. (MN laktanya)

Üllő, (ex Steinmetz laktanya)

Vác, Híradó út 45. (aktív MH15 hír.e. Esze Tamás laktanya)

Vác, Vác Alsó vasútállomásnál (MN Vasútépítő Század)

Váchartyán (szovjet üza.telep)

Városföld (aktív MH21.légtér.ell.szd.)

Várpalota, (aktív MH KGYLP Kossuth Lajos laktanya és lőtér)

Várpalota, (aktív MH Mandulás laktanya)

Várpalota, (ex MN pinceraktárak és telek)

Várpalota, MÁV mellett (szovjet üza. telep)

Vát, műút mellett (szovjet ltp.)

Vát - Vasszilvágy, Szeleste (szovjet rt. Állomás)

Vát - Vasszilvágy, Szeleste (szovjet gyaktér)

Velence (lé. Rádiótech)

Veresegyháza (ex MH csapatpihenő, lakóépület)

Verpelét, Kisnánai út, külterület (ex MN telephely)

Vértesacsa-Alcsútdoboz (ex MN laktanya)

Vértesszőlős (szovjet lő-, és gyaktér)

Veszprém, Jutasi út 93. (Kossuth Lajos laktanya, aktív MH1 Logisztikai Ezred)

Veszprém (Fenyves laktanya, aktív MH)

Veszprém, Szikla (aktív MH64)

Veszprém, Jutasi út (szovjet Kossuth Lajos laktanya)

Veszprém, Újmajor (szovjet diszlokációs tábor)

Vitnyéd, fertődi rész (szovjet szt. 'A' 'B' tüzelőállások)

Zalaegerszeg, Göcseji út 7. (MN Petőfi Sándor laktanya)

Zalaegerszeg, Platán sor 38. (MN laktanya)

Zalaegerszeg (ex szovjet rt. Állomás, ltp.,ma a PSZF kollégiuma és oktatási épületei)

Zalaegerszeg - Andráshida, Gasparich út (szovjet / MN laktanya és reptér)

Zalavár (szovjet ir.adó / rt. Állomás x3)

Zalavár (szovjet L.raktár)

Zalavár (szovjet műszerállomás / raktár)

Előzmény: nagypolc (3326)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3326
sziasztok pontositok a heli bázis persze kunszentmikloson vólt,az atombomba dolgot ti sem gndoljátok komcsin ,aszittem ennyi sütnivalótok azért van az atombombát nem fellrobantották csak a ledobását gyakorolták  egy olyan géppel ami képes volt erre a feladatra!!és ez pedig a nádudvari bombázó lötéren volt!!!
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3325
Hát ha lett volna III. világháború, akkor mi pusztultunk volna elsőként az tuti!
Előzmény: Saskarom34 (3324)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3324
Kár ezen vitázni, kb 10 évenként változott hová jártak a rakettások éleset puffogtatni. De Mo. túl kicsi volt ilyenre mindíg is. Bár nem tudom a Mistralt hol lövik manapság, de tartok tőle Lengyeleknél. Amúgy meg a bombavetéssel kapcsolatban, bármi megeshetett, azokban a Hidegháborús időkben. Kész agyrém volt az egész, és nagyon nagy hálát adok a Jóistennek, hogy végül nem lett III. VH.  és nem történt békében sem katasztrófa (Csernobilon kívül).
Előzmény: LeX (3322)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3323
Nem.
Előzmény: mezenguz (3320)
LeX Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3322
a komolyabbja eleinte valahová a Bajkál tó mellé járt lőni

A Bajkál tótól délre, Telembá-ba jártak. Az ukránok manapság Asuluk helyett oda járnak Sz-200 és Sz-300-at lőni.
Előzmény: Volt tüzér (3317)
Börgöndi bandi Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3321
Üdv emberek!!

Én személy szerint Börgöndön othon vagyok. Ott nőttem fel, és mivel faterom a laktanyába dolgozott így többet voltam a laktanyában mint a játszótéren.
Jövőhéten megyünk ki megint haverommal bringával körülnézni. Akit érdekel a dolog írjon.
Előzmény: Volt tüzér (1935)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3320
Szia!

Kaptál mailt a tar.hu-tól?
Előzmény: Volt tüzér (3307)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3319
Bocs, Tapolcát akartam írni
Előzmény: M62 265 (3316)
Magyar Néphadsereg Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3318
Előzmény: iM (3315)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3317

Ki foglak javítani.

Nekünk Scud rakétáink valóban voltak, de nem Várpalotán, hanem Tapolcán.

Volt némi kisebb hatótávolságú is (Frog-7), azok meg Nagykanizsán laktak.

A magyar légvédelem (legalábbis a komolyabbja eleinte valahová a Bajkál tó mellé járt lőni (1961. körül a rendszerbe állító lövészetek ott voltak) de amikor átadták az Asuluki lőteret, onnan oda jártunk egészen addig, amíg lehetett. Ez nem a Fekete tenger mellett van, hanem a Kaszpi tenger felett valami 200 kilométerre. A lengyel tengerpartra már csak azóta járnak ki nagy ritkán, mióta a Szovjetúnió felbomlott és a lőtér működtetéséről oroszország és Kazahsztán nem tud megegyezni. Pedig az jól kiépített lőtér volt, és ott még attól se kellett félni, hogy eltalál valakit a rakéta. Ott egyébként mindenki lőtt, én például voltam olyan lövészeten, amin a honi csapatok kint voltak háromfajta komplexummal, kint volt két ütegre való KUB és kint voltak a repülők is.

Előzmény: Saskarom34 (3314)
M62 265 Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3316

"Nekünk csak Scud rakétáink voltak Várpalotán"

Nem Tapolcán?

Előzmény: Saskarom34 (3314)
iM Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3315

Az oroszoknak nemcsak Kunmadarason voltak atombomba vetésére alkalmas gépeik, hanem Kiskunlacházán és emlékezetem szerint Tökölön is. A Top Gun vagy Aranysas egy külön cikkben foglakozott az atombomba vetésére alkalmas itt állomásozó MIG-21-el, bemutatva a műszerfalra épített külön panelt, amely ehhez a vetéshez kellett.

 

Szóval az itt állomásozó gépek minden további nélkül gyakorolhattak itt, mi a fenéért mentek volna messzebbre, mikor Náduvaron volt bombavetőtér. Ráadásul a gyakorláshoz még feltétlenül bombát sem kell vetni, lehet "szárazon" is gyakorolni (lásd például lövészeti fogások száraz gyakorlása).

 

Előzmény: Saskarom34 (3314)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3314
Beszéllhetünk Nádudvarról, vagy éppen a Bakony Központi Gyakorlótérről, ahol valóban gyakorolják a bombavetést és a nem irányított rakétákkal is gyakran hajtanak végre lövészetet helikopterrel. No de ezek a lőterek hatalmasak. A Bakonyban lévő Várpalotától majdnem Zalaegerszegig tart és mintegy 27 km széles. Amúgy meg a magyaroknak nem voltak atombombáik, nem hogy stratégiai, de mégcsak taktikai sem. Nekünk csak Scud rakétáink voltak Várpalotán, de atomfejeik csak az oroszoknak volt hozzájuk, Tótvázsonyban tárolva 1991-ig. Kunmadarason voltak az oroszoknak SZUHOJ UBM csatabombázóik, amik képesek voltak taktikai atombomba vetésére, de ők meg Ukrajnában gyakorlatoztak, illetve a Fekete tenger mellett, ahol Lengyelországon kívül a mi honi légvédelmi rakétás csapataink gyakorolták a rakéra éleslövészetet. No... Szóval még mindíg nem értem Mo-n ki és miért gyakorolt volna atombomba vetést.
Előzmény: iM (3313)
iM Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3313
Pedig az atombomba dobást igencsak gyakorolni kell, de nem igazán a célzás miatt, hanem az időben való eliszkolás okán. Magyarul: nagyon be kell gyakorolni azt a repülési profilt, amivel időben el tud távolodni a gép a robbanás hatásai elől. Ez nyilván nem a nagy magasságból való dobás esetén kritikus, hanem az alacsonyról való vetés esetén, ahová pont Ti kényszerítettétek volna a gépeket :-) Valahol olvastam erről részletesen, de ha megszakadok, akkor sem tudom hol.
Előzmény: **ven** (3312)
**ven** Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3312
Ezt az atombomba gyakorlóteret gondold át még egyszer kérlek! Maximálisan egyet értek az előttem szóló kollégával, egy atombombát nem nagyon kell pontosan dobni, azon nincs mit gyakorolni. Bombalőtér, mint olyan létezett, mert hagyományos bombával viszont már illett gyakorolni. Többek között a nádudvari lőtéren is volt egy erre a célra szolgáló terület.
Előzmény: nagypolc (3310)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3311

Nem akarom OFF-olni, de "atom bomba" ledobó gyakorlótér :-))) Ez magában is nevetséges !!! Hány km-es körzetben tarol le mindent egy atombomba? Szal 10-20 méter pontatlanság nem mindegy? LOL Amúgy meg Kiskunlacháza mellett van egy helikopterbázis, aminek betonja most is látható a Google-n. De azon a környéken más helikopterbátis nincs...

Előzmény: nagypolc (3310)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.14 0 0 3310
sziasztok azért annyira hü nem vagyok hogy kunszentmiklóst irok és madarasra gondolok.nem tudom mit tudtok k miklósról de akitöl van az imfóm az akkori idökbe nagyon benne vólt a bm-ben és ő helikopterral érkezzett egy heli bázisra.ezen kivül vólt ott egy atombomba ledobo gyakorló lötér is.
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3309
Lehet, Kunmadarasra gondolt Nagypolc
Előzmény: mezenguz (3304)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3308
Én tulajdonképpen ezt a képet szerettem volna feltenni, de nem jött össze, mint rosszlánynak a jámbor élet.
Előzmény: nagypolc (3301)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3307

Az a felvétel már valószínűleg elúszott. Ha teheted, ismételd meg.

Előzmény: mezenguz (3302)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3306
.. nemsokára kapnod kell egy mailt a tar.hu-tól, s nézheted...:))
Előzmény: sweethome (3305)
sweethome Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3305

Kérhetnék tisztelettel betekintést a képtárba?

 

Köszönöm: Sw

 

Előzmény: mezenguz (3302)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3304
..kis tévedésben vagy, heliport nem volt, csak lőtér, egy-két leszállóhellyel, de ezek sem maradtak az idők végezetéig meg.. a helikopterek Kecskemétről és Szfehérvárról, néha a magyarok is Szentkirályról, ha Várpalotán nem lehetett, jártak oda lövészetre(még a MI-8-as időkben), sőt a frissen érkezett MIG-29-ek( a lacházi és a tököli ezredtől) voltak itt nem irányított rakétákkal lőni.. legalábbis "88-ban volt szerencsém, az akkor még "kötelezö" népgazdasági segítség révén Tsz-szüret( term. diákként!) néven elkövetett "naplopás, népgazdasági károkozás...:))" közben, közvetlen közelről, az út másik oldaláról látni ezeket a nagyszerű "madarakat"....
Előzmény: nagypolc (3298)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3303
Íme két kép Szabadszállásról a 7-es kívülről, és belülről...
Előzmény: nagypolc (3301)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.13 0 0 3302
Helló Volt tüzér!

...elvileg felvettelek a listába, még akkor mikor leprvatizáltam ezeket a mappákat, s kapnod kellett egy e- mailt a tar.hu-tól amely közölte veled, hogy hogyan léphetsz be ezekbe.. ha nem sikerül felveszlek mégegyszer...
Előzmény: Volt tüzér (3297)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3301
hol a kép
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3300
7-es épület volt a neve. Ez a kép Szabadszálláson készült, ami ugyanolyan korú, mint a miskolciak
Előzmény: nagypolc (3299)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3299
ja még egy kérdés ien rakéta bázisokon mint ezek a miskolc környékiek is a rakétákat hól tárolták meik tipusú épületben???archiv fototok nincs iesmi tároloról az akkori idökböl?????
nagypolc Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3298
és a helikopterbázis reptér??? kunszentmiklóson
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3297
A képtáeadon az utolsó két mappához hogy lehet hozzáférni?
Előzmény: mezenguz (3295)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3296
Istenem, az az undorító fehér tégla! Bár állítólag rendkívül fagyálló volt, vakolat nélkül sem fagyott szét.
Előzmény: mezenguz (3295)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3295
Helló!

Mivel én helybeli vagyok, annyit mondhatok: csak egy lőtér volt, az egy szem vezetési pont még megvan elég romos állapotban,ezen kivül semmi, ez is magántulajdonban.
A kitakart részek: a Kszmiklóstól déli irányban levőek a volt szabadszállási laktanya és lv.-i TÁS, lőszerraktár, ajánlom a képtáramat, még tavaly év elején jártam a lőtéren, ill. kétszer is a szszállási kitakart objektumokban, de Szabadszállásról találsz képeket charlie21 képtárában is... ez a lőtér épülete
Előzmény: nagypolc (3290)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3294

ja és még egy kérdés igy reggel madrason a kissebb rakéták fegyverek bombák amik a repülökön voltak akár minden nap azokat hól tárolták mert különösebb bunkerszerü valamit fegyverraktárat nem láttam,bár lehet hogy csak én vagyok hülye hozzá. vagy esetleg a földalatt..??????

hadsz Creative Commons License 2006.10.12 0 0 3293
Mire gondolsz?
Előzmény: nagypolc (3291)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3292
egy kép szakáldról a stilus eggyező a cseréppel és a tardonával csak itt múlt télen vóltam
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3291
hadsz ujjabbat nemtudsz mondani??
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3290
nem tud valaki valamit a kunszentmiklósi helikopterbázisról,lötéröl és a környezö fömin kitakart dolgokról???
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3289
sweethome botpusztán gondnélkül be lehet jutni (szipós csöves ör stb????)a objektumba????alagutakról nincs kép??? az egész mien hosszú??
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3288

Tótizsán!

Te helybeli vagy nem?

Előzmény: tótizsán (3280)
hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3287
Előzmény: hadsz (3286)
hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3286
hát ez most nem fog összejönni :(
Előzmény: hadsz (3285)
hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3285
Na mégegyszer:
Előzmény: hadsz (3284)
hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3284
Etyek-Botpuszta:
hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3283

Hétvégén Sweethome kolléga vezetésével sikerült alaposan bebarangolni az etyek-botpusztai volt szovjet objektumot.Sajnos nem sokat sikerült kideríteni róla,pedig elképesztő méretű teremhálózatot fúrtak a hegy gyomrába.Nem tudjuk,mit tárolhattak itt,és milyen alakulat állomásozott az innen néhány száz méterre levő kiszolgáló laktanyában.Ha esetleg valakinek van erről valami információja,ossza meg velünk!Köszi előre is!

hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3282

Ha az információk megbízhatóak,Kunmadarason atombombákat tároltak,amelyeket az itt állomásozó repülőgépek /65-től SZU-7BM, 76-tól SZU-17M2,majd 89-től MIG-27D -igaz már nem sokáig/ juttatak volna célba.A mobil indítóállványokról bevethető rakétákra szerelhető robbanófejek tárolása inkább a Dunántúlon volt jellemző /Tótvázsony/.

Előzmény: nagypolc (3277)
hadsz Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3281

Ezek szerint simán be lehet jutni a tárolókba?

Előzmény: nagypolc (3276)
tótizsán Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3280
Nagyvázsony és Tótvázsony két szomszéd község, közös határukon található a volt szovjet bázis KIS MOSZKVA
Előzmény: nagypolc (3171)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3279
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3278
pár kép madarasról
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3277
a harmadik nem tudnátok -e oly képet küldeni vagy mutatni ahól meglátom hogy pontosan hogy is néz ki egy ijen fej ,és rakéta amit itt táróltak ,,,,?????!!!! a negyedik kérdés hogy hogyan mijen helyzetben tárolták öket???az ötödik durva volt ott álni ahól tudja az ember hogy ott voltak a fejek. elöre is köszi a hülye kérdésekre a válaszokat...
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3276
igen ez kunmadaras az ajtó kivül belül és a néma szektor.           nem is tudom mit kérdezzek ,, elösször is talán azt hogy minek ijen durva ajtó? másik, belül a tárolóban a ajtón a a zárszerkezet belül van ki volt az a hülye aki bezárta magát a robbanó fejek közé  meg minek na már most akkór hogy zárták be az ajtót???  
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3275
a kapu.ennek környékén találtok lukat
nagypolc Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3274
sziasztok cserépfaluról,,állitólag és a látványból itélve örzik és szépen körül is van kerítve nagy kapu meg stb......de miután a kerités mentén körbejártam nem láttam mozgást és egy két luk akatt is a keritésen ezért bementem bent sem változott a helyzet egy lélek sem vólt bent és a környéken sem.....tehát megfelelö körültekintéssel megtekinthető szerintem az objektum.
sweethome Creative Commons License 2006.10.11 0 0 3273

Cserépfalu. Őrzés? Bejutás? Tudnál egy kicsit bővebbet írni?

 

 

Előzmény: nagypolc (3270)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3272
Előzmény: st_patrick (3271)
st_patrick Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3271

Szia! Úgy látom ismerős vagy azon a környéken:-) Ha a tiszti lakóteleptől indulok el, merre kell mennem?

stp

Előzmény: nagypolc (3270)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3270
pár kép cserépfaluról...és a bunker a ház mögött van.
mezenguz Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3269
... ez talán Kunmadaras, számomra teljesen olyannak tűnik, mint egy GRÁNIT-3 tároló belső..?
Előzmény: nagypolc (3252)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.10 0 0 3268

Ennél azért sokkal bonyolultabb a dolog. Mi két fajta tervtáblát használtunk. Az egyik az Általános légihelyzet tervtábla volt, amire elöljárótól érkezett céltájt rajzoltunk. Viszont a vezérlő kabinban volt egy kisebb tervtáblánk is, amire többnyire a saját lokátor adatai kerültek. Ezen rajta volt a légvédelmi fokháló is, (pókhálónak hívtuk,) de rajta volt az oldalszög - távolság beosztás is. Ezt úgy oldottuk meg, hogy a plexi alá beraktunk egy hagyományos vaktérképet, a plexire meg rá volt karcolva az oldalszög-távolság beosztás.Ezt a táblát egyébként szemből kellett vezetni.

A mi lokátorainknak nem volt grafikonja, mint a tieiteknek. Azok csak akkor mentek, amikor az osztály I. fokú készültségben volt.

Az elöljárótól a céltájékoztatás érdekesen jött.  Amit ti az Rt. századnál feldiktáltatok, azt az Rt. zászlóaljnál felvitték a tervtáblára, majd az összesített adatokat néhány diktor tovább nyomta az Rt. dandár harcálláspontjára. Ott vezették az összes Rt. z. céltájékoztatását, amit néhány diktor átnyomott a veszprémi hadtest harcálláspontra. Ott a célelosztás után a rakéta dandár és az ezred harcálláspontjára már csak azokat a célokat diktálták tovább, amit oda kiosztottak. Az osztályok harcálláspontja felé újabb diktor útján került a dolog, de már szűrve, oda csak azok a célok kerültek, amelyek az osztály tervtáblájára felkerülhettek. Itt korlátot a méret és a hatósugár jelentett.

Ez a láncolat elég bonyolultnak tűnik, de valóban így ment. A cél felderítése és a rakéta osztály tervtábláján való megjelenés között jó néhány perc eltelt.

Ezért volt jó az AVR, mert ott mindez digitálisan ment, és szükség esetén azonnal meg jelenhetett az adat. Ám ez már nem a tervtáblán jelent meg, hanem közvetlenül a komplexum használta fel az adatokat automatikusan.

Valószínűleg a következő két képen látható tervtábla neked ismeretlen. Ez volt bent a vezérlő kabinban (UV), erre vezettük a saját lokátor adatait. Ez ott volt közvetlenül a P-12/P-18 kihelyezett indikátor (VIKO) mellett, és a lövő parancsnok akár egy méterről ráláthatott. A katona egyébként ült előtte. Valami másfél méter széles az egész.

Előzmény: monfondir (3265)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3267
van meg esetleg Cserepfalurol fenykeped?
Ezek az elsö fenykepek Cserepfalurol ebben a topicban.
Előzmény: nagypolc (3250)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3266
Szervusz Nagypolc!
Ezeket hol fenykepepezted??
Előzmény: nagypolc (3252)
monfondir Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3265
Szóval ilyen tervtábla nálatok is volt, amire saját lokátoraitok adatait a tervtáblások szépen felrajzolták. A miénk olyan 4x3-as lehetett ("pókháló" egyik oldalt, másikon "kockás"), hatótáv olyan 170km (szóval innen délről jó messzire elláttunk). Alap üzemben (nem harckészültség) egyáltalában müködtek a lokátorok nálatok, vagy csak akkor ha az elöljáró I fokba helyezte az ütegeket?Érdekelne, hogyan kaptátok a célokat :) Mi felénk nem voltak lé.rak-os bázisok csak északon.Ha jól értettem a kijelölt RT HÁP adta a célt felétek?
Előzmény: Volt tüzér (3264)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3264
Ja és még egy. Mindkét fajta HÁP-on ott volt a bazi nagy üveg a vaktérképpel és a légvédelmi "pókhálóval", amit néhány katona szorgalmasan összefirkált. Na most az, hogy ez az üveg mekkora volt, az függött a helytől, valamint az adott HÁP hatáskörzetétől.
Előzmény: monfondir (3262)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3263

Vegyük az egyszerűbb esetet, amikor nincs automatizált vezetési rendszer. Mit csinál az Rt. HÁP? semmi más dolga nincs, mint az alárendelt eszközöktől, esetleg alárendelt alegységektől származó céladatokat összegzik és továbbítják valahová. És ez vonatkozik valamennyi szintre. A továbbítás esetleg lehet többirányú is. Vagyis pl. az Rt. z. HÁP az alárendeltek által felderített célokat összegzi, majd az információkat továbbítja az Rt. ezred HÁP felé, és a mellette települt Lérak. egység HÁP felé. Erre tulajdonképpen még nemrég élő példa volt az érdi és a sárbogárdi HÁP, ahol együtt települt a lérak. egység és a Rt. z. HÁP-ja.

Menjünk egy kicsit feljebb. Volt az LRP HÁP (Szikla). Itt vették az alárendelt Rt. adatokat, hozzácsapták a polgári légiirányítás tevékenységét, és ennek megfelelően feladatokat határoztak meg az alárendelt HÁP felé. Az alárendelt HÁP (Veszprém) a polgári légiforgalommal csak annyiban foglalkozott, mint ténnyel, de nem szólt bele. Viszont a légihelyzetet annak sűrűsége, iránya és tevékenysége alapján értékelte, figyelembe véve azt, hogy mik az alárendeltjei lehetőségei. Az értékelés alapján meghozta a döntést, és a döntés az volt, hogy egy bizonyos célcsoport ellen tevékenykedjen a vadász légierő, egy másik ellen pedig a Lérak fegyvernem. Ezek alapján megtörtént kétfelé a feladatmegszebás. A lérak dandár (ezred) harcálláspontja az elöljárótól megkapott feladatokat úgy értékelte ki, hogy a légicélok paraméterei alapján elosztotta azokat a rakéta osztályok felé. Természetresen figyelembe vette az alegységek lehetőségeit, leterheltségét és esetleg a rakéta fogyást. Legalacsonyabb szinten egy rakéta osztály HÁP-ja volt, (harcban mindig a vezérlő kabin) ahol a kapott célmegjelölés alapján meghatározták azt a sorrendet, hogy a célokra hogyan tevékenykedjenek, majd felderítették a célt és szükség esetén lelőtték. Nagyjából (erősen TIT szinten) ennyi. ezeket a dolgokatz persze lehet színezgetni, bonyolítani, de a lényeg ennyi.

Előzmény: monfondir (3262)
monfondir Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3262
Egy kérdés mint volt RT-s HÁP-os: egy rakétás HÁP miben különbözött egy RT-s HÁP-tól? Érdkelne, hogyan működött a ti HÁP-otok mert itt mindenről volt szó de errő l nem. Vagy ez a másik topik (a lé.rak) témája lenne?
Előzmény: Volt tüzér (3258)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3261

Az én környezetemben ezek a dolgok vannak:

 

A Dózsa György út, Balatoni út, Bp. közig. határa által határolt területen a jelenlegi rendőrségi lőtér látható.

http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&om=1&z=15&ll=47.421816,18.979998&spn=0.016696,0.034418

 

A Dózsa György út, Kamaraerdei út, 7-es út által határolt területen látható apró foltok is valamilyen régi katonai objektum nyomai.

 

Ezenkívül a kamaraerdőben is vannak objektum nyomok, amiket most műholdról nem találok.

 

Itt pedig a Diósdi út mellett elterülő föld alatti pincerendszerek láthatók, amiknek a bejáratai fölött a dombon is voltak felszíni objektumok. A pincebejáratok ma is láthatók, különböző cégeknek vannak raktárai ott, a bejáratok ma is használhatók. A terület sarokpontjain még állnak az egykori őrtornyok maradványai.

 

http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&om=1&z=16&ll=47.427289,18.943241&spn=0.008347,0.017209

 

 

Előzmény: Berci_54321 (3257)
Neva_07 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3260
Hát őszintén megmondom 1997. május óta nem voltam még a közelében sem, de az információim szerint őrzik.
Előzmény: hadsz (3259)
hadsz Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3259
Impozáns képek!Őrzik az objektumot?
Előzmény: Neva_07 (3256)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3258

A 7-es épület a magyarországi honi légvédelmi rakéta osztályok azon épülete volt, ahol az osztály készletébe tartozó rakétákat tárolták különféle készenléti állapotban. Mindenhol így nevezték. Nagyjából egyformán is néztek ki. Különbség csak abban volt, hogy mikor építették, meg hogy kismagasságú vagy közepes osztályé volt.

HÁP = HarcÁllásPont

Előzmény: Tammo_ (3254)
Berci_54321 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3257

A földalatti raktárrendszer Diósd és Törökbálint között ha jól tudom 2.vh-s eredetű, legalábbis akkor használták. Elvileg le vannak betonozva a bejáratai, mert a háború után néhány gyerek eltévedt és eltűnt benne. Pontos bejáratot nem ismerek.

Hasonlóak a budai és törökbálinti hegyek is, raktárak voltak bennük. Mint a budafoki pincerendszer.

Előzmény: Tammo_ (3254)
Neva_07 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3256

Azok számára, akik esetleg nem látogatják a légvédelmi rakétás topikot felrakok néhány képet északi szomszédaink egyik légvédelmi rakétás (már megszüntetett osztály) objektumáról, volt munkahelyemről.

 

A képek a Pozsony melletti, vagy inkább feletti Devínska Kobylán készültek ismeretlen szerző által 2006. áprilisában. A képekhez fűződő magyarázatokat a légvédelmi rakétás topik 4379-es hozzászólásában írtam le.

 

A képek:

1.) Az objektum műholdas felvétele

2.) 1. sz rakétatároló fedezék kívülről I.

3.) 1. sz rakétatároló fedezék II.

4.) 1. sz rakétatároló fedezék III.

5.) Kalandozás a tárolóban I.

6.) Kalandozás a tárolóban II.

7.) A P-15 lokátor fedezék kívülről.

8.) A P-15 lokátor fedezék belülről.

9.) A HÁP kívülről.

10.) A HÁP a 4. sz. kilövőállvány "hűlt helye" felől.

11.) A HÁP feletti fedezék, a valamikori tűzvezető lokátor helye (UNV).

12.) Ugyanaz, mint a 11. de itt látszik a jelenleg ott lévő csúfság.

13.) A kilátó a domb legmagassab csúcsán, háttérben a 3. sz. indítóállvány fedezékkel.

14.) A készültségi épület I.

15.) A készültségi épület II.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

charlie21 Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3255
Igy ránézésre a Gránit 1 re hasonlit de az sem pontosan ilyen,az ajtó zárszerkezete teljesen más,mondjuk sokat segítene hogy hol készült,ha elárulod nekünk.A gránit 1 nél ezek a nagy ajtok rögtön a külvilágra néznek ez meg valami helységből indul ,inkább valami vezetési pont?
Előzmény: nagypolc (3252)
Tammo_ Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3254

Üdv Mindenkinek!nagy kíváncsiságot érzek az elhagyott katonai objektumok irányában,így találtam ide a topicba. Mivel a fiatalabb generációhoz tartozom, nem sok személyes emlékem van azokból az időkből,amikor ezek még üzemeltek. Személy szerint voltam a bia-érd közeli, a zsámbéki, a pilisi bázisokon. Mivel a lakóhelyem közelében van érdekelne hogy ki mit tud még a kamarerdő környéki bázis(ok)ról, ott lőterek is voltak. Valamint van egy volt földalatti raktárrendszer Diósd és Törökbálint között is. Ott mi volt?

Visszaolvastam a topicban, és sok érdekeset olvasatam. Jó pár dolgot persze nem értek. Mi az a 7-es épület ? Mit takar pontosan a HÁP ? köszi

Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.09 0 0 3253
Nagyjából. Ezen a képen annyi különbség van, hogy a 40 személyes óvóhelyet valahová máshová helyezték el. A harcálláspont épület túlsó végén látható zöld bodega egy érdekes rendeltetésű transzformátort rejtett. A komplexum orosz volt, természetesen orosz szabványú, 3 fázisú, delta kapcsolású, vagyis földeletlen csillagpontú hálózatot evett. (érdekes, ez volt a neve, pedig nem is volt semmiféle csillagpontja) A magyar hálózat meg teljesen másmilyen volt, tehát a kettő közötti különbséget a zöld bodegába telepített trafóval hidalták át. Így a technika ment hálózatról is, nem kellett állandóan az aggregátorokat járatni.
Előzmény: nagypolc (3250)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.08 0 0 3252
és ez a bejárata a helységnek....
nagypolc Creative Commons License 2006.10.08 0 0 3251
ez hanyas a g betüs sorozatból???holnap teszek föl még pár képet meg lenne pár kérdésem is....
nagypolc Creative Commons License 2006.10.08 0 0 3250
sziasztok ... ja ugyanugy néz ki mindeggyik rak bázis ez cserépfalu.
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.07 0 0 3249

Gondolom, nem haszontalan, ha leírom, mit láttok a képen?

A kép a PV kabin helye mellől (tőlünk balra) készült, ez egy kicsit magasabban van, mint az előttünk látható gödör. (a pont előttünk látható lejtőn lehetett letologatni a kabinokat a helyükre) Az épület a harcálláspont, az előtte lévő mélyebb területen ácsorogtak a különféle kabinok, aggregátorok, egyebek. Az ajtónyílással pont szemben volt az UV kabin, mégpedig úgy, hogy a hátsó kis ajtó volt a betonozott terasznak tolva. Attól közelebb volt az AV kabin, mert az RPK kábel csak annyit engedett meg. A háttérben látható nyílás egy beton 40 személyes óvóhely bejárata. Mindez körül van véve egy néhány méter magas föld töltéssel. Igaz, sose jártam ott, de Tardona is ugyanúgy nézett ki, mint majdnem az összes többi régi tüzelőállás.

Előzmény: nagypolc (3248)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.07 0 0 3248
egy tardonai kép.......
hadsz Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3247

ez a lejárat a két torony között majdnem vonalban van,lényegesen közelebb a keleti toronyhoz.4 szint legalább,de nem sok látnivaló van,mert gyakorlatilag egy hengeres akna az egész.

Előzmény: Sapet (3246)
Sapet Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3246
A 7. ,8. képről kérdeztem hogy hol van. Oda szeretnék lejutni; mert azt a lejáratot nem találtuk.
Előzmény: Sapet (3245)
Sapet Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3245
Nem is kell kinyitni, ill. felesleges.  Máshonnan is be lehet oda jutni. A keleti torony előtti lyukon lemászol, (ingatag létra) azon a szinten megkeresed a lépcsőt, lemész, jobbra fordulsz, egy-két kanyar, és a kazánházba (ha ugyan az volt) jutsz. Van ott egy bazi nagy piros tartály vagy bojler is. Ott van ez az ajtó; láthatod a feszítővas végét. Van ott egy-két "szerszám", ha esetleg megpróbálot kinyitni. Már csak a jobb alsó pecek tartja.
Előzmény: sweethome (3243)
bravo5 Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3244
Sziasztok! Tudtok valamit a tabi laktanyáról?
sweethome Creative Commons License 2006.10.06 0 0 3243

Itt mászol le, látszik a nyitott 28-as ajtó.

 

 

Belépve a túlsó falon látszik a búvónyílás.

 

 

Azon átbújva újabb helyiség, létra lefelé.

 

 

Lent újabb búvóajtó zárva, nem lehetett kinyitni.

Előzmény: Sapet (3242)
Sapet Creative Commons License 2006.10.05 0 0 3242
Üdv Neked!
Abban a helyiségben nem láttunk ilyet, pedig jól körbeszaglásztunk. 3 aknát találtunk a padlóban: 2 a kazánház felőli oldalon, alattuk két egyforma helyiség egyikben egy kék tartály. 28-as felőli oldal: egy akna, alatta fémfalú helyiség vagy 80 cm mély vízzel. Egyébként az ajtó előtti lyukak mik lehettek?
Északi ajtó: nem teljesen alatta, azaz ahogy vesszük. Délre van tőle a két torony a domb tetején.Végülis felette. Ha az ajó előtt állsz, és balra nézel, a földből kiáll valami fémdarab; kb egynyolcvan magas, tetején valami szelepszerűség. Másképpen, az egyetlen ajtó a tornyos dombon, ami le van hegesztve, és épségben van (mert a főbejárat teteje ugye kicsit le van tépve)

Sapet
Előzmény: d.a.v.i.d (3241)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.05 0 0 3241

Az a vascsöves akna nem tudon hol van, de valószinüleg abban a heiségben, ahol az a nagy 28-as ajtó van, tudod amire néha figyelni kell, mert beszorul.

 

Az a berendezés ott szerintem is valamiféle légszűrő lehetett egykoron.

Az az északi ajtó amiről beszéltél afölött van az egyik torony nem?

Amúgy felőlem találkozhatunk! Ha megyek! Eddig még úgy néz ki! Ha esetleg közbejön valami akkor értesítelek!

Előzmény: Sapet (3238)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3240
Ha vegyszerezett, az valami olaj vagy más anyag mentesítése miatt lehetett. Nem hiszem hogy gyomírtózták a területet, vagy hogy nukleáris mentesítést végeztek volna ott, hisz semmi nem indokolja.
Előzmény: Sapet (3239)
Sapet Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3239
Bocs, kimaradt: a kerítésen a "Vegyszerezett terület" (valami ilyesmi a felirat, télen néztem meg utoljára) az valami növényirtószerre utal, vagy másra?
Előzmény: Sapet (3238)
Sapet Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3238
Üdv!
Az a vascsöves akna merrefelé van? Mi nem találtunk olyat. Viszont a toronylétrás akna alján nem láttunk elvezető utat... azért nem másztunk le. Bár lehet, h csak mi tévedtünk. Sztem a másik létra veszélyesebb, ami a nagyobb bázisrészbe vezet ( a keleti torony előtti bejárat) szépen hajlott derékban... Ott lent mindjárt előre az első heyliségben van valami masina. Az mi lehetett? Valami légszűrő berendezés? Az északi ajtó mögött mi lehet? U. olyan kis helyiség, mint a szemközti oldalon? Sajnos nem vittünk fűrészlapot, így nem tudtuk megnézni.
Egyébként d.a.v.id, nem bánnád ha veled tartanánk? (haverom+én) Ti. múltkor nem volt elég filmünk fényképezni.

Sapet
Előzmény: d.a.v.i.d (3237)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3237

Erre gondoltam! De ez elég veszéjes résznek tűnik.

Vasárnap egy kicsit megmozdítottuk a létrát és majdnem becsúszott a lukba!

Előzmény: hadsz (3236)
hadsz Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3236
Így van!
Előzmény: sweethome (3235)
sweethome Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3235

Már küldöm is a képet ....

Egyébként ebbe nem másztunk le, ha jól emlékszem.

 

 

Előzmény: hadsz (3234)
hadsz Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3234
Igen,ezekbe az általunk eddig még nem ismert járatokba,termekbe aknákon kellett lemászni,mondjuk van belőlük bőven.Az egyikben 4 szintet lehet haladni lefelé,igaz nem sok látnivalóval.A torony levágott létrájára nem emlékszem,pedig azt is láttuk valahol,de szerintem nem ezeknél.
Előzmény: d.a.v.i.d (3232)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3233
Én egyébként kb. 3 hét mulva megyek újra a hajagra két napra. Remélem akkor már rendesen be tudom járni az egészet! Mert ezek szerint még sok mindent nem láttam.
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3232

Ehhez az ujjonan felfedezett részhez nem egy mély aknába kell lemenni ?

Azt hiszem az eggyik torony létrája van beletéve!

Előzmény: sweethome (3231)
sweethome Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3231

Ismét Hajag, közös kirándulás HADSZ kollégával. Újonnan bejárt részek:

 

 

sweethome Creative Commons License 2006.10.04 0 0 3230

 

Kedves Attila !!

 

Írásodból nem derül ki, Téged hogyan lehet elérni ?? Küldenél mail-címet ?

Privát mail-ra is jöhet.

 

Üdv: Sw

 

 

Előzmény: BIL-896 (3211)
**ven** Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3229
Nem kiabálni akartam, hogy ekkorák lettek a betűk, csak ha cirill betűket szúrok be, akkor így elbaltázza a dolgot.
Előzmény: Volt tüzér (3228)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3228
Hajag nem volt radarbázis. Hajag a

БАРС (Вроне Автономный Радио Система) része volt. Ez szabad magyar fordításban körül-belül annyit tesz, mint páncélozott autonóm rádió rendszer. Persze nem a páncélozás volt a jellemző, hanem a védett, megerődített létesítmény. Ám semmiképpen nem volt radarbázis, mert ott egy deka radar (bár lévén orosz, én ebben az esetben inkább a rádiólokátor kifejezést használnám) nem volt.

Előzmény: d.a.v.i.d (3227)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3227

Én egyszer megpróbáltam keresni képeket, esetleg leirásokat, de kevés sikerrel.

Igazábol ezek a dokumentumok szerintem még mindig titkosak!

A hajagról csak annyit mondtak, hogy nagyteljesítményű radarbázis volt, amúgy ez egy hírközlési lánc egyik tagja volt! Ez volt a Bars rendszer, ez egész kelet európát behálózta.

Előzmény: Sapet (3225)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3226

Én is tudom nagyon jól, hogy ki vagy, de ezt a nem tartozik egyik egyesülethez, meg nincs tisztában részt mailba, vagy személyesen is meg lehetett volna beszélni, nem pont itt!

Mert szerintem te is tudod, hogy nagyon szeretem azt a helyet és amikor csak tudom minden energiámmal azon vagyok, hogy megóvjam ezt a bázist, ahogy csak lehet. És ehhez nem kell egyik egyesülethez sem tartoznom.

Amúgy tegnap este már úgy ültem a gép elé, hogy fel voltam huzódva.

Ha esetleg nagyon megbántottalak akkor elnézésedet kérem.

Előzmény: BIL-896 (3223)
Sapet Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3225
Üdv!
Tudna valaki olyan helyet (net, irattár, akármi), ahol olyan képek vannak, ami a még működő hajagi bázist és/vagy a "társait" ábrázolja? Múlt héten végre lejutottam, de annyira szét van szedve, h lövésem sincs, h mi mi volt. A kazánházat kivéve. Márha az az volt. A tömény olajszagból tippeltem erre. Egyébként találtunk egy kitépett füzetlapot, orosz nevekkel, cirill betűkkel. Ez eredeti lehet?
Köszönettel:
Sapet
BIL-896 Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3224

Ez az. Csak ezt vették meg. A kft azóta a területtel együtt új tulajdonosi (befektetői) csoport kezébe került. Őket kiadni nincs felhatalmazásom, csak konkrét és komoly vevő esetén. A területre való bejutásról pedig a korábban leírtak a mérvadóak (SWAT Paintball).

Előzmény: charlie21 (3215)
BIL-896 Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3223

Kedves Dávid!

 

Egyrészt tudom ki vagy, ahogy te is rólam. Nem vártam ezt a hangnemet. Másrészt a SWAT-osok kértek meg arra, tegyem tisztába itt a dolgokat, és írjam meg a telefonszámukat, elérhetőségüket, mivel netközelben vagyok és reggeltem magam. Tisztában vagyok vele, hogy összeismerkedtél velük, ők mondták. Azzal is tisztába vagyok, hogy értesíted őket. Ezt sehol nem tagadtam, vagy igen? Azt is írtam hogy lekes báziskutatók vagytok a tesóddal. Ez talán elkerülte a figyelmedet. Őriztük bizony, jelenleg is folyik ügyészségi eljárás három elkövető ellen, melynek én vagyok a károsultja. Az utóbbi időben (június óta) valóban nem őrizzük mi a területet. Mi gyakorlatilag két és fél hónapig voltunk képben, ezért nem találkoztunk kint.

 

Itt, ha nem vetted volna észre a jogi viszonyokról volt szó. Kié a terület, ki őrzi, milyen jogon, ki mehet be és ki nem. Nem mondtam, hogy te nem mehetsz be, nem vihetsz oda senkit. Itt egyetlen gond van. Ha ott valami történik 2006 dec. 31-ig, az az én felelőségem JOGILAG!

 

A valóság súrolásáról pedig inkább beszélgessünk el személyesen, mert bizonyára neked is vannak elképzeléseid, meg nekem is. Én 1990-es évek elején jártam lent először, amikor az MH megnyitotta a bunkert. Szerintem te akkor talán bölcsis, vagy ovis voltál. 1997-től pedig elég sokszor. Tudom mit hagyhattak itt az oroszok, és tudom,mi mindent loptak el innen a vasvadászok. Cseréljünk eszmét kultúrált módon, ahogy kezdeményeztem, és ahogy a többi hozzászóló is jelezte. Ha meg unszimpatikus lettem ezért neked, hát sajnálom. Nem tudom mivel sérthettelek meg, de bocsánat.

 

A project itt bebukott, de máshol megvalósulni látszik, ott is szívesen látunk.

Előzmény: d.a.v.i.d (3212)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3222
Ez a bejarat fölött van??
Ha meg van keped tedd fel legyszives,
Fenntröl mentel le lefenykepezni??
Előzmény: nagypolc (3221)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.03 0 1 3221
a szikla légakna lillafüred.
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3220

Elnézést kérek mindenkitől a tegnapiért, de egy kicsit felhúztam magam és beindult a kezem.

Erre mindenképpen válaszolnom kellett, remélem ezt megértitek.

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3219
Meglettek időközben. Egy "vállalkozó" tök ingyen felszedte az egészet, majd darabonként 2500 - 3500 Forintért eladta a faluban, ott néhány újonnan nyitott utcában abból csinálták meg az utat. A fene egy meg! Én minden ilyen dologról lemaradok.
Előzmény: sweethome (3216)
charlie21 Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3218
Üdv régen jártál erre ! Remélem fel fel tünsz újra :-))
Előzmény: mezenguz (3217)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3217
Helló mindenkinek!

Akit érdekel, egy cseh fórum, az kattintson ide www.blackjacks.ic.cz
sweethome Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3216

Elsősorban Volt Tüzérnek szánom ezeket a képeket. Ha jól emlékszem, Ő írt itt a fórumon az eltűnt pilisi beton-útelemekről. Lehet, hogy megtaláltam közülük párat ??

 

 

Utolsó darab a helyszínen

 

 

Pilisszentkereszt egyik utcája
charlie21 Creative Commons License 2006.10.03 0 0 3215
Szia Bil ! Évekkel ezelött láttam a TV2 Napló cimű müsorában egy riportot a Bunker Farm KFT -ről,éppen egy orosz bázist vettek meg.Ezek szerint ez lett volna Tevel?Probálltam őket megkeresni de nem találltam meg őket soha.Lehet hogy több volt orosz objektumot is megvettek?Ha van kapcsolatod elérhetőséged feléjük akkor megírhatnád mailban,én annak a híve vagyok ha lehet ha van fogadó késség akkor inkább előzetes eggyeztetés után nyugodt körülmények között érdemes végig nézni egy volt katonai területet.
Előzmény: BIL-896 (3211)
hadsz Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3214
Egyetértek az előttem szólóval!!!
Előzmény: Volt tüzér (3213)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3213
Uraim! Bár nem az elején csatlakoztam, de amióta idejárok, itt még nem volt veszekedés. Az a kérésem, hogy most se legyen! Irgum-burgum! Ez nem a Polidili.
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3212

Kedves(?) Bil-896

 

Te meg azzal nem vagy tisztában, hogy én már összeismerkedtem és beszéltem velük. Nekik ok volt és megbeszéltük, hogy én is figyelem a területet, mert szerintem én már több embert elzavartam onnan, mint te (már akkor is, amikor neked még semmi közöd nem volt hozzá)!!!!!!!!!!!!!

És ha innen valamelyik kedves(!) forumozó el szeretne menni, és ezt közli velem, akkor én biztos értesítem őket!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (MINT EZT MÁR EGY HOZZÁSZÓLÁSOMBAN KÖZÖLTEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Egyébként nem mondd,hogy mikor "kezed alatt" volt a terület őriztétek,mert erre semmi jel nem utalt,nem úgy,mint most! Sajnálom, hogy te többet tudsz nálam, de szerintem még nem is súrolod a valóságot.

Arrol hogy te ilyen UNSZIMPATIKUS vagy arrol én nem tehetek!

 

Úgyhogy erről ne nyissunk vitát!

(ja és őszintén sajnálom, hogy bebukott a projekted)

 

 

 

D.A.V.I.D

Előzmény: BIL-896 (3211)
BIL-896 Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3211

Kedves Mindenki!

 

A következő elsősorban azoknak szólnak, akik Nagytevel felől érdeklődnek:

 

A terület magántulajdonban van. A tulajdonos (ennek földhivatalban utána lehet járni) a BUNKER-FARM Kft. A kft. 2006 december 31-ig személy szerint engem, illetve a sportegyesületünket (Pápai ASE) bízta meg a terület állagának megőrzésével. Cserébe használhattuk a területet. Sajnos a mi tevékenységünk nem egyeztethető össze a NATURA 2000 programmal, melybe 2004 óta tartozik ez a terület, így számunkra értelmét veszette a sportcélú hasznosítás, és fölöslegessé vált a mi járőrszolgálatunk.

 

A SWAT Paintball Egyesület ( http://swatpaintball.dox.hu/ ) jelenleg jogilag a mi engedélyünkkel tartózkodik, paintball-ozik, és versenyeztet a területen, 2007-től pedig bérli. Gyakorlatilag minden elvégzendő feladatot átvállaltak, így az őrzést is. D.a.v.i.d. nem tartozik egyik egyesülethez sem. Ő egy lelkes báziskutató, de a viszonyokkal és a lehetőségekkel sincs tisztában. Csak két példa: az a sárga vasmedence valamikor többlépcsős szenyvíziszapoló volt, februárban egy hét alatt szétvágták a haszonvas-kutatók (nem csak nemzetiségiek!), az a gödör a gázolajszagú teremben pedig tévút, a szabályos keret miatt kezdtek ott vésni, amiről azt hitték, bebetonozott lejárat, de rájöttek, hogy a keret a homoknak volt, amit a gázolajtartály alá terítettek, és időnként cseréltek.

 

Egy dolgot kérek: aki tevelre be akar menni, szóljon a Paintball Egyesületnek. Ennek három oka van: 1. aki az engedélyük nélkül megy be, birtokháborítást követ el; 2. a terület eleve balesetveszélyes, és nem csak a föld alatt, sok éve járunk oda és még mi sem ismerjük teljesen; 3. rendeznek néha több órás meccseket is az egész területen (8 ha), és a paintball felszerelés nélkül balesetveszélyes, bármikor nézhetnek ellenfélnek. Egyébkén a kiváncsi tekintetek elől nem zárjuk el...

 

Egyébként célunk az, hogy minden konkrét információt begyűjtsünk a területről, de ez szinte lehetetlen. A sok legenda közt eltéved az ember, és amikor a bizonyításra kerül a sor, mindenki csak hebeg-habog a villanyszerelőtől a vízvezetékesen át mindenki. Az egyetlen ittmaradt ruszki pedig teljesen elitta az eszét.

 

Szalai Attila

d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3210

Azt a laktanyát őrzik, méghozzá az a cég, vagy örzővédő kft (pajzs 07), ami tótvázsonyt is őrzi! De szerintem oda beengednek! Amikor ott voltam, akkor nem mentem be, mert siettem!!!

A laktanya egyébként már nem aktív, mint Saskarom34 is említette a helyi TSz tulajdona! Amikor ott voltam, akkor is rakatban állt a fa a bejáratnál!!!!!!!!

Előzmény: sweethome (3209)
sweethome Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3209

Az a bizonyos Videoton utáni laktanya az erdőben még aktív? Ha nem, őrzik esetleg, vagy látogatható. Gyakran járok azon az úton, szívesen megnézném.

 

 

Előzmény: Saskarom34 (3206)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3208
Én például annyira ismerős vagyok Veszprémben, hogy csak ezt az objektumot, az egyenruházati boltot és a rendőrséget tudom, hol van. Amúgy szívesen segítek, kérdezz még.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3204)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.02 0 0 3207
Pontosan úgy ahogy mondod!!!!!!!
Előzmény: Saskarom34 (3206)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.01 0 0 3206
Sziasztok! Hog y a félreértéseket elkerüljük, Veszprém és Csopak között két objektum van. Az egyik volt MN laktanya, a másik, a mostanság is működő Csopaki Rendvédelmi Szakközépiskola és Kiképzőközpont. Ez utobbinak tényleg van lőtere. Mindkettőt látni az útról. Az első Veszprémet elhagyva a volt Videoton Ipari Park után lévő hosszú egyenest követő S kanyarban van jobb kéz felöl. Tipikus laktanya, kapuval, és sárga épületekkel az erdőben. A Szakközépiskola sokkal távolabb van, közvetlen Csopak előtt a Nosztory szerpentínjének aljában. Van ott mindkét oldalt buszmegálló. Kb 500 m-rel Csopak tábla előtt.
Előzmény: d.a.v.i.d (3197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!