Keresés

Részletes keresés

merylee Creative Commons License 2011.01.18 0 0 7685

Kedves tristram!

A nagymamám felmenőire vagyok kiváncsi,az összes gyerek az ő családnevét kapta.A keresztszülő mindenesetben nő volt.Arról semmit nemtudok,hogy vele vagy máshol nevelkedtek a gyerekek.Sajnos a család semmilyen információval nem tud szolgálni.Az édesapám és a testvérei már meghaltak.Az anyukám pedig azt mondta,hogy soha senki nem beszélt a nagyapám családjáról. Soha senki nem említett olyan rokonát akit ismertek volna.

tristram Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7684

Kedves Merylee!

Abból, amit leírtál, nem teljesen egyértelmű, hogy mit szeretnél megtudni. Azt-e, hogy ki volt a nagyapád apja, vagy pedig hogy kik voltak a dédnagymama felmenői. Az utóbbinak elvileg semmi akadálya, lévén szó egy meglehetősen kései dátumról. Az előbbi azonban könnyen bizonyulhat reménytelen vállalkozásnak, hacsak nem akadsz valami írásos nyomra, amely egyértelműen elárulja az apa kilétét. Ha az anya sikeresen titkolta a dolgot, és a korabeli környezete sem tudta, kitől esett teherbe, akkor neked sincs sok esélyed.

Amennyiben az öt gyerek ugyan attól az apától származik, akkor ez egy viszonylag stabil, éveken át tartó vadházasságot valószínűsít, aminek a családi emlékezetben könnyen lehet nyoma. Esetleg egy távoli, oldalági rokon segíthet. Ha együtt éltek, akkor ennek egy címjegyzékben kis szerencsével utána lehet járni.

Egy pár kérdés: a gyerekeket az anya nevelte, vagy esetleg töltöttek hosszabb-rövidebb időt gyermekotthonban vagy nevelőszülőknél? Mindannyian az anya családnevét kapták? Az anya később kötött-e házasságot? Mennyire valószínűsíthető, hogy a gyerekek egy apától származtak?

Előzmény: merylee (7681)
merylee Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7683

Kedves Werbel!

Sajnos az a helyzet,hogy hiába tudom a keresztszülőket ők már rég meghaltak.

Valami más alternativára volna szükségem,pl.ha cselédkönyvek kutatása létezne

Tudsz valami ilyen lehetőségröl?Egyáltalán mit tartalmaznak a cseléd könyvek,erről valaki tud valamit?

werebel Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7682

Szia!

A helyet,az időt és az anya nevét ha tudod,akkor szerintem először is a születési anyakönyvet kell megnézned.

Ha szerencséd van,akkor ott be van írva az apa neve,ha nem,akkor olvass vissza,voltak itt érdekes tippek,hogy a keresztapát...stb...érdemes figyelni.

Előzmény: merylee (7681)
merylee Creative Commons License 2011.01.17 0 0 7681

Sziasztok!

A nagyapám törvénytelen gyereknek született,tudom az édesanyja nevét.Azt is tudom,hogy rajta kivül született még négy testvére

de mindanyian törvénytelen gyerekek voltak.A tvérek közül kettő még  tesvérek közül kettő meghalt az egyik a szülést követően a másik halva született,Van e valakinek ötlete arra,hogy hogyan tudnám felderíteni a felmenőket.Van e valami olyan forrás ahol lehetne kutakodni. A nagyapám 1885-ben született.

Üdv mindenkinek

milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7680

Szervusz!

Az anyakönyv és a Family Search nem összehasonlítható adatbázis (bár a "Nagyhalász 136" bíztató)

Továbbra is azt javaslom, hogy az anyakönyvben néz még egyszer körül aszerint, amit 7667-ben a testvérekre, azok szerepére vonatkozóan javasoltam (esetlegh épp a Nagyhalász 136. lakcímet +/- 20 évvel megnézni 1856-hoz képest, kik laktak arra, születésiben is, házasságiban is, ill. azt a címet, ugyanígy, ahol Borbély Istvan lakott ugyanekkor.)

Az 1831. év épp sajnos rossz időben van :), mással voltak akkoriban elfoglalva az emberek, nagyon könnyen lehet, hogy a keresztelés bejegyzése elmaradt.

Előzmény: rkyra (7669)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7679

...úgy értem, Dobrán....

Előzmény: milyennincs (7678)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7678

Bocsánat, Besenyőd nem volt az Ecsedi uradalom része, ott "A XVIII sz. végén és a XIX. század első felében a következő birtokosai voltak: a Baranyi, Kiss, Nagy, Bezdédy, Ladányi, Udvarhelyi, Borbély, Lőrinczy, Zsiday, Vida, Halász, Molnár, Mikó és Eöry családok".(Borovszky).

De akkor is ott kezdeném.... :)

Előzmény: milyennincs (7677)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7677

Szervusz!

Megnéztem a Borovszkyban, de sem Leveleknél, sem Besenyődnél nincsenek említve (birtokuk nincs), s se Szabolcs, se Szatmár vármegye nemes családjainál sem. (Hol éltek e néven az őseid a Millenium után?)

Ez a 'birtoktalanság' a gyakori migrációt is megmagarázza. Néztem még a levéltárak közös keresőjében, ott a Sz-Sz-B-i levéltár anyagai köztaz 1809-es Szatmári nemesi összeírásban említ Geréb névvel Dobrán 3 személyt (Levelek és Besenyőd amúgy Szabolcs).

 

Én azt gondolom, hogy mivel e két általad említett falu is az Ecsedi uradalomhoz tartozott, amely a Károlyi családé volt már akkor, s a Szatmár vm-i Dobra is 1773-tól a Károlyiaké, én az ecsedi uradalom egyes szabolcsi és szatmári településeit nézném meg, s a szatmári Dobrával kezdeném. (1809 elég messze van 1761-től, s elég közel 1821-hez, hogy akár ott tisztet viseljen egy felnőtt, családfentartó "nemzetes uram" :)

Előzmény: II. Radamesz (7671)
werebel Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7676

Persze,1826-os anyakönyv,csak sikerült rosszul írnom :D

Előzmény: werebel (7675)
werebel Creative Commons License 2011.01.16 0 0 7675

Sziasztok!

Csak szeretném megosztani Veletek,hogy néha jó dolgok is történnek!

A levéltárban sérült volt az anyakönyv,amit mikrofilmre vettek.A legutolsó adatom egy1827-es születés volt az egyik ágon.A házassági anyakönyv meg persze 1926-tól szakadt és hiányos :(Ahogy Titeket olvastalak,fehívtam az adott teleülés plébánosát,aki megnézte nekem,hogy megvan-e annak az időszaknak a házassági anyakönyve.Megvan! Sőt,megengedte,hogy megnézzem!

Sajnos,nem jutottam előbbre,mert nem ott kötöttek házasságot a szépapámék,de ha optimista vagyok,akkor az is eredmény,hogy valamit ki tudok zárni.Csak megjelentek ott 1927-ben :(

Nem igazán tudom,hogyan tovább,gondolom,a környező falvakat  kell megnéznem.

De azért jó,hogy ilyen plébános is akad még kis hazánkban :D

Előzmény: rodokmen (7674)
rodokmen Creative Commons License 2011.01.14 0 0 7674

Kedves II.Radamesz!

(Félre ne értse - semmi problémám a református egyházzal, sőt - ) ám ez esetben némi nehézséget jelent, hogy az ősök reformátusok voltak, hiszen a közelben a református anyakönyvezés mindenütt csak az 1770-es évektől kezdődik. Egészen a nem annyira közeli fekvésű Nagykállóig kell menni, hogy ennél korábbi református anyakönyvet találjon az ember. Ott viszont - az írások szerint 1713-tól már anyakönyveztek. Persze csak tipp, s lehet, hogy jobb tippet is kaphat a helyi viszonyokat jobban ismerő református lelkipásztortól illetve a területileg illetékes Tiszántúli Református Egyházkerület levéltárától (Debrecen,Kálvin tér 16. Tel: 52/414-744, Dr.Szabadi István levéltárigazgató,Dr.Gáborjáni Szabó Botond gyűjteményi igazgató, e-mail címét csak ez utóbbinak találtam: gszabo@silver_drk.hu, intézmény honlapja www.silver.drk.hu).

Ns.Geréb Mihály és Vitárius Borbála talán a menyasszony lakhelyén kötött házasságot. Ön tudja-e hol lehetett ez? Korábbi időből találtam  "Vitarjus"(sic!) Joannes-re vonatkozó összeírást. Ez 1720-ból származik. Megtalálható az Archivum Regnicolare 1720 - az 1720.évi országos összeírás Szabolcs megyére vonatkozó iratainak 96. lapján. Ez az anyag a MOL Lángliliom utcai kutatótermében (Budapest, III. Lángliliom utca 4.) a 3134 sz. (betűjel nélküli 3134) filmen található. e-mailben igénylehető okut@mol.gov.hu címen leghamarabb másnapra - (Bocsánat ha túl szájbarágos voltam, de nem tudom Önnek milyen kutatói multja van) . Amennyiben Önnek közelebb  van Nyíregyháza, akkor az ottani megyei levéltárban kérhető az összeírás papíralapú eredetije. Ebből az összeírásból kell kiderülnie - és ki is derül ha megnézi, hogy hol írták össze Vitarjus Jánost 1720-ban, ez egy támpont, merre kellene keresni  a Vitarius ági ősöket.

Előzmény: II. Radamesz (7673)
II. Radamesz Creative Commons License 2011.01.13 0 0 7673

Kedves rodokmen!

ns. Geréb Mihály születési évére csak a halálozási adatoknál szereplő kor alapján következtettem, az Anyakönyv már nem nyúlik vissza arra az időre, amikor ősöm született (reformátusok voltak). Mindebből adódik, hogy a szülők házasságkötése sem található sőt, ns. Geréb Mihály és Vitárius Borbála házasságkötése sem, holott a gyermekek születése a besenyődi anyakönyvben megtalálható. Ez utalhat jövevény voltukra is. Kissé tanácstalan is vagyok, hol találhatnám meg a házassági adatokat? Mindenesetre mindenképpen érdeklődni fogok a helyi lelkésznél, illetve a levéltárban is vizsgálódom majd. Köszönöm a segítséget, még valószínűleg kérdezni fogok.

Üdv.: II. Radamesz

Előzmény: rodokmen (7672)
rodokmen Creative Commons License 2011.01.12 0 0 7672

Kedves II.Radamesz!

Ha az első megtalált ős (ns.Geréb Mihály) 1761. évi születése alkalmával nem talált arra utalást, miszerint a szülők valahonnan bevándoroltak lettek volna, talán érdemes lenne megnézni még a szülők esetleges házasságkötését is Levelek anyakönyveiben. Ha, mint feltételezem ez a római katolikus anyakönyv lenne, akkor még ez megtalálható, hiszen az 1723-ban kezdődik ott. Mindenképpen arra kellene rájönnie, hogy honnan jöttek Levelekre.  Ha ez nincs anyakönyvben, érdemes lenne a helyi plébánián érdeklődeni, milyen iratok vannak még abból az időből. Ugyanis egy nemesi csaláűd beköltözését a plébános lehet, hogy beírta akár a plébánia-történetbe (Historia Domus) vagy más egyéb olyan könyvbe, ahol a hívek számának gyarapodását tartotta nyilván.

Ha a plébánián a kutatás valamilyen ok miatt kivitelezhetetlen, marad a levéltár. A Sz-Sz-B. megyei Levéltárban, Nyiregyházán egyrészt  lakosság összeírási anyagok kérhetők, ezekből be lehetne határolni a beköltözés időpontját, esetleg itt is lehet utalás arra, hogy honnan költöztek oda. (Az interneten a Levéltár honlapján  www.szabarchiv.hu taó összeírás adatbázis nem tudom mennyire használható?)

Ugyancsak a Levéltárban van nemesi nyilvántartás is. Kérte-e a család nemességének igazolását, ki lett e hirdetve a nemesség Szabolcs vármegyében? A nemesség igazolási eljárás "per" során ugyanis meg szokott jelölve lenni, hogy mikor, mely uralkodó, melyik ősnek adományozta a nemességet.

Tehát ebben a IV.1.e. fondban lenne érdemes kutakodnia.

Előzmény: II. Radamesz (7671)
II. Radamesz Creative Commons License 2011.01.12 0 0 7671

 

Üdvözletem!

 

A következő problémám lenne. A Geréb nemesi család címerét szeretném megtalálni, de, sajnos, nem tudom beazonosítani a nevezett családot.

Nagy Iván művében található:

  • vízaknai
  • vingárti
  • fiadfalvi
  • árapataki
  • rettegi
  • medgyesi és
  • kelementelki

Kempelen művében:

  • 1698-ban nemességet nyert Geréb család, előnév nélkül
  • árapataki (Erdély, Háromszék)
  • fiadfalvi (Erdély, Udvarhely)
  • kelementelki (Erdély, Maros-Torda)
  • medgyesi (Erdély)
  • rettegi (Erdély, Marosvásárhely): nemesség 1786-ban Belső-Szolnok megyében kihirdetve
  • vingárti (Horvátország)
  • vízaknai (Erdély)
  • előnév nélkül 1836-ban Szatmár megye bizonyítványával Pest megyében igazolták nemességüket
  • 18. században előnév nélkül Szilágy megyében is élt ilyen nevű család

Nos az én őseim a mai Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található Leveleken éltek, de előnevüket nem ismerem. Hogyan lehetne őket beazonosítani, róluk többet megtudni, és címerüket felkutatni?

A helyi anyakönyvet átvizsgáltam teljesen, az abban talált legelső ősöm nemes Geréb Mihály volt, aki 1761-ban született, és 1821-ben halt meg.

 

Ezek alapján talán az erdélyi és horvátországi családok kiesnek a fentiek közül.

 

A véleményüket, a tanácsukat, és a segítségüket kérném.

tristram Creative Commons License 2011.01.11 0 0 7670

"megeshet, hogy szép kort ért meg és már 1895. után halt meg" Ez sem kellene, hogy gondot okozzon, mert Nagyhalász 1895-1909 közötti állami anyakönyvei szabadon kutathatók az interneten (számos más szabolcsi településével együtt). Az említett Huszti József (+ 1896) bejegyzését például itt találod:

 

https://www.familysearch.org/s/image/show#uri=http%3A//pilot.familysearch.org/records/trk%3A/fsrs/idgs%3A004531271.004531271_00429&hash=Mrd8SMocDIIen2Q83tu%252B82PRagg%253D

Előzmény: rkyra (7666)
rkyra Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7669

Húú, jó sok kérdést zúdítottál. Na akkor leírom mim van.

Borbély István és Huszti Zsuzsánna házassága: Nagyhalász 1856.02.26 Életkoruk 27 és 25 év. (Borbély Istvánt megtaláltam). Huszti Zsuzsannát viszont nem 1831 körül +-3-4 év. Huszti Zsuzsanna lakóhelye (a házasságkor) Nagyhalász 136

A FamilySearch-ön találkoztam egy 1896.06.12-én 56 évesen elhúnyt Huszti Józseffel, aki lakott: Nagyhalász 136. A szülei neve Huszti Pál és Kriston Júliánna. Ugyan itt találtam még egy Huszti Esztert (1833-1900) is ugyanezen szülőkkel, és mind a ketten Nagyhalászban születtek. Legalábbis a halotti anyakönyv szerint. Utánanézni még nem volt lehetőségem.

Előzmény: milyennincs (7667)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7668

Most látom ezt (bővebben kéne a tényállásokat vázolni, rögtön az elején)

akkor marad az, hogy meg kell keresni, hátha a közelben anyakönyvezték. Láttunk itt szép példákat Besenyszög kapcsán pár éve...

 

S melyik évtizedek ezek?

 

Előzmény: rkyra (7666)
milyennincs Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7667

Szia!

Azt megnézted, hogy Huszti József szülei mikor kötöttek házasságot, s ez alapján is fennáll még H. Zsuzsánna testvéri mivoltának lehetősége?

Láttál ugyanettől a szülőpártól más gyerekeket születni (ill. anyakönyvezni?) A keresztszülők azonossága fennáll a testvéreknél? Később a felnőtt testvérek házassági anyakönyvében kik a tanúk? Ha Zsuzsánna szerepel ott tanúként, van-e férfiként másik tanú? Illetve asszonynévvel van-e valaki tanúként (könnyen lehet, hogy a házasságiban írták el a keresztnevet, s ott lesz az esküvő, csak nem Huszti Zsuzsaként, hanem Huszti akárkiként...)

 

És az utolsó kérdésem: Mely településről van szó (ha nem titok), mert nem település (azaz közigazgatás szerint) anyakönyveztek, hanem egyházkerület szerint. Úgyhogy lehet, hogy más, közeli egyházkerület anyakönyvében megtalálod... (azt pedig, ha Te ideírod, mi is ideírjuk, melyik lehet) :)

Előzmény: rkyra (7664)
rkyra Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7666

Ennél azért egyszerűbb a dolog. Huszti Zsuzsanna a szépszülőm, így természetesen a férje is. Egy helyen éltek, ott is házasodtak. A házasságuk meg is van. Az életkoruk fel van tüntetve, és hiába néztem meg azt a +- pár évet, úgy sincs találatom ezen a településen.

A halotti bejegyzéseket még bújom, csak kíváncsi voltam, hogy esetleg ha úgy sem találom meg (megeshet, hogy szép kort ért meg és már 1895. után halt meg), akkor vajon az azonos vezetéknevű és lakhelyű ember után elindulnátok-e?

Előzmény: tristram (7665)
tristram Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7665

Személyes vélemény: Huszti Zsuzsanna nagy valószínűséggel ugyan azon a településen születhetett, ahol férjhez ment, mivel az esküvőt általában a menyasszony lakóhelyén tartották. Viszont az életkor megjelölésénél gyakran nagy pontatlanságokkal találkozunk (főleg a nők esetében, és főleg a régebbi anyakönyvekben). Én már nemegyszer találtam 3-4 éves pontatlanságokat, tehát mindenképpen érdemes +/- 5 évet átnézni. Ha ez sem vezet eredményre, akkor még mindig fennáll annak a lehetősége, hogy a születést nem anyakönyvezték. Enne  több oka lehet (trehányság, éppen nem volt pap stb.). Erről persze nehéz megbizonyosodni, de valószínűsítheti a dolgot, ha ”lyukak” vannak az adatvezetésben, azaz egy-egy időszakban gyanúsan kevés bejegyzés van az anyakönyvben. És persze az sem kizárt, hogy tényleg máshol született.

 

Érdemes lenne utána járnod a Huszti Zsuzsanna férjének. Ha ő nem arról a településről származott, és csak feleséget hozott onnan, akkor feltehetően az ő lakhelyén telepedtek le, és esetleg ott is haltak meg. Azaz a Huszti Zsuzsanna halálának is ott érdemes utána járni. Röviden: én a helyedben mindenképpen a halotti bejegyzést próbálnám felkutatni.

Előzmény: rkyra (7664)
rkyra Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7664

Egy kis segítséget, vagy inkább véleményt kérek. Kíváncsi lennék, ti merre haladnátok tovább?

Inkább kiírom a neveket, úgy egyszerűbb.

Egyik felmenőm Huszti Zsuzsánna házasságát megtaláltam, ami alapján az életkora nagyjából és a település házszámmal együtt meg van. Viszont itt nem találom a tényleges születését, lehet hogy ő máshol született. Viszont a további keresések alapján találtam egy Huszti Józsefet, aki az életkora alapján a testvére lenne, és nála is ugyan az a házszám található meg, még a halálakor is (feltételezhetően otthon maradt). Na már most a halálát is megtaláltam, ahol a szülők neve egyértelműen fel van tüntetve.

Ti tovább haladnátok ez alapján, vagy lehetséges esetleg még más buktató is?

 

 

Másik kérdés: nem kutatja valaki a szabolcsi Kriston nemes családokat?

 

Köszönöm

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7663

Igen, még idén biztosan, aztán hogy jövőre mi lesz még nem tudni.

Előzmény: werebel (7661)
werebel Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7662

Helló!

A mikrofilm etra.hu-n van egy adatbázis.Én nem sokra jutottam vele,de Szepes vármegye szerepel benne.1828-as összeírásokra katt,aztán german nd hungarian names...Remélem,találsz valamit :D

Előzmény: kompen (7526)
werebel Creative Commons License 2011.01.10 0 0 7661

Helló!

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ....már látom,egyik sem,csak egy adatbázis.:(Mondjuk,annak is örülnék,de Heves nincs.

Valamiért még beilleszteni se sikerült :(

Mikrofilm extra,ott lap tetején mikrofilmek feldolgozása,új...és arra kattintva jelennek meg bizonyos dolgok.Pl egy bizonyos település anyakönyveinek adatbázisa,összeírások,stb...

Van,ami előfizetéses,de ott csak egy reklámoldalt találok,még csak azt sem,hogy hogyan lehet hozzáférni.

Azért egy pillantást megér,hátha valaki másnak hasznos.

Pedig levéltárba megint csak hónapok múlva jutok el :(

De :D biztod halllottátok,hogy a polgári anyakönyvek mégis kutathatók!



Előzmény: Törölt nick (7659)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7660

Köszönöm, egyelőre úgy tűnik folyamatban a dolog.

Előzmény: Törölt nick (7648)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7659

Nem tudom. Van fenn olyan verzió ami ingyenesen kutatható? (Amúgy ezek hypertextesek, vagy végig kell lapozni?)

Előzmény: werebel (7657)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7658

Köszönöm, mail ment.

Előzmény: tristram (7655)
werebel Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7657

Sziasztok!

A mikrofilm extra-n csak én nem találom az 1828-as öszeírásoknál Heves megyét,vagy...nincs fent?

Napok óta olvaslak benneteket,ha van egy kis időm.Szuper ez az oldal!

Még csak 2005-nél tartok,de rengeteget lehet innen tanulni!!

Köszönöm !

Előzmény: EMERICUS64 (7656)
EMERICUS64 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 7656

Köszönöm!

Előzmény: iater (7649)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!