Keresés

Részletes keresés

rkyra Creative Commons License 2011.02.01 0 0 7735

Érdekelne, hogy egy nemes ember gondviselője tulajdonképpen mit csinált? Az alábbi szöveget találtam az anyakönyvben:

"1793.04.06 temettetett nemes Vajay Vaj László Úr helybeli gondviselője Hódi János"

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7734

Ajjaj!

Majdnem azt írtam, hogy erre nincs orvosság, de végülis néhány információt adhatnak még a községi adó- és egyéb összeírások, periratok, végrendeletek stb., Mindez a megyei levéltárban Nyíregyházán. Többnyire van betűrendes mutatójuk is, így nem annyira hosszadalmas a kutakodás bennük. Minden esetre sok szerencsét.

Előzmény: tristram (7733)
tristram Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7733

Kedves vyvien!

Nagyon köszönöm. Ez igen jó hír, mert éppen az 1840-es évekből hiányzik néhány ősöm Gelénesen, tehát lehet, hogy az általad említett anyakönyvekben felbukkannak. Egyébként a gelénesi református anyakönyv az egyik leghiányosabb, amit eddig láttam. Egy árulkodó bejegyzés, mint érdekesség: "Az előző lelkész hanyag trehánysága miatt két évig nem anyakönyveztetett".

Előzmény: Törölt nick (7729)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7732

Megnéztem az evangélikusok anyagát, filmjük nincs Zalalövőn, s kétlem, hogy gyülekezetük is lenne (Zalaistvándon van). Szőce volt még evangélikus központ a korai időkben, de sajnos felégették, iratai megsemmisültek, s szerintük is Kormendre jártak.

Előzmény: II. Radamesz (7728)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7731

Ami a Besenyőd reformátusainak anyakönyvezését illeti én sem írhatok mást, mint kollégám (márcsak azért sem, mert annakidején megkonzultáltuk a választ), tehát Nagykálló és jobb tippekért debreceni ref. levéltár.

Hegyhátszentjakab evangélikus anyakönyveit 1842-től valszínűleg Őrimagyarósdon vezették  A 2680-81 filmek., ez előtt  Körmend (1783-tól anyakönyvez)  A 2643-A2644 filmek. de nem lenne ördögtőlvaló ötlet belenézni Nagyrákos református anyakönyveibe, mert protestáns egyházak nem zárkóztak el a "keresztbe" való anyakönyvezéstől sem. Itt a refomátusok 1783-tól anyakönyveztek, filmjeik az A 1539-40-41 számúak.

Talán az Evangélikus Országos Levéltár tud még jobb tippet adni, Bp., VIII. Üllői út 24. Tel: 1/ 317-1826  mobil 20/991-0064  e-mail:  eol@lutheran.hu.

Előzmény: II. Radamesz (7728)
merylee Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7730

Kedves II.Radamesz

Nemtudom milyen vezeték nevet kutatsz de Hegyhátszentjakabra több családot telepítettek Ausztriából.

De szerintem érdemes lenne Zalalövőt is megnézni.

Üdv Merylee

Előzmény: II. Radamesz (7728)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7729

Gelénest anyakönyvezték a következő helyeken:

Barabás (anyakönyvez 1764-től)  film: A 2472-2473

Csaroda (anyakönyvez 1781-től) film:  A 2478

Vámosatya  (anyakönyvez 1763-tól)  film: A 2586

a katalógus szerint mindhároim helyen elsősorban 1840-es években fordulnak elő gelénesi ref.lakosok. Ez annál is érdekesebb, mert Gelénes maga is 1776-tól anyakönyvez. Ez a A 2490 filmen van.

Minthogy azonban nem nagyok az egyes anyagok, érdemes mindhármat-négyet végignézni.

De mit mond a helyi lelkész:  Nt.Kanyó László   45/705 477 ? hátha van még valami jobb ötlete!

Előzmény: tristram (7726)
II. Radamesz Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7728

Kedves vyvien!

 

Jó, hogy van egy ilyen katalógus-féle, mert sokan vagyunk úgy, hogy amikor a Levéltárba megyünk, potyára kérünk ki a MOL honlapja alapján egy filmet.

 

Ha nem jelent problémát, esetleg megnéznél két adatot?

 

- hol anyakönyvezhették a besenyődi ref. lakosokat korábban (kb. az 1770-es évektől van besenyődi anyakönyvezés)?

- hol anyakönyvezhették a hegyhátszentjakabi evangélikusokat az őrimagyarósdi lelkészség előtt?

 

Köszönöm előre is!

 

Üdv.: II. Radamesz

Előzmény: Törölt nick (7724)
tristram Creative Commons License 2011.01.29 0 0 7727

Az online mormon katalógusban (www.familysearch.org) Nyíregyháza (és sok más magyar nagyváros) neve alatt szerepel az alábbi tétel, minden további információ (pl. mikrofilmszám) nélkül:

 

Katonai nyilvántartási jegyzék, 1873-1916 / Nyiregyháza. Hadkiegészítő Parancsnokság

 

Van valakinek ezekkel kapcsolatban valamilyen tapasztalata? Milyen adatokat tartalmaznak a jegyzékek? És melyik magyar levéltár tulajdonában vannak az eredeti dokumentumok?

 


tristram Creative Commons License 2011.01.28 0 0 7726

Kedves vyvien!

Meg tudnál nekem is nézni egy adatot? Arra lennék kíváncsi, hogy Gelénes (ref., Bereg vm.) milyen más településeken volt még anyakönyvezve. Előre is nagyon köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (7724)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.28 0 0 7725

Nekem megvan az 1984-es Magyar Katolikus Almanach, ha valakinek kell belőle valami adat, szóljon.

Előzmény: Törölt nick (7724)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.28 0 0 7724

Tapasztalatból tudom, hogy honnan kell kikeresni.

De nem titok:

A Magyar Országos Levéltár segédletei. 4/1.   A MOL Filmtárában mikrofilmen őrzött anyakönyvek katalógusa.  Szerkesztette stb., : dr.Kálniczky László. 1-2. kötet. Kiadta: MOL Budapest, 1998.  - talán még kapható a Bécsikapu téri Levéltárban. Árára már nem emlékszem, de nyilván nem is számít. (ezek nem föl, hanem lemennek) 

Ebben benne van az összes helység, melynek mikrofilmje van a Lángliliom utcában.Annyival jobb, bővebb az interneten lévőnél, hogy benne van minden plébániánal, parókiánál stb-nél, hogy az egyes időszakokban mik voltak a filiái. Ezek nem egyzenek az egyházilag affiliált helységekkel, hanem amilyen helységnév legalább egyszer, de inkább többször előfordul, azt filiaként kezeli.   (Például van olyan, hogy Csajágröcsöge filiájaként tünteti fel pl. Rákospalotát, csak azért, mert valaki aki Rákospalotán született

Csajágröcsögén kötött házasságot) Persze nagy többségében a valóságos filiákat említi.

E mellett nagyon jól használhatóak a római katolikus egyház  - régebben évente, a kommunista időben sokkal ritkábban megjelent névtárai, ún. "schematizmusai". Ebben benne van a mater - anyaegyházközség neve és a hozzá affiliált helységek. Némely egyházmegye esetében (Esztergom, Veszprém, Szombathely, Vác, stb.,) megjelentek ún. történeti Schematizmusok, melyek tartalmazzák az egyes községek templom - plébániaalapitását és azt, hogy mielőtt plébáni lett volna, hová tartozott anyakönyvileg.

Ezek a Schematizmusok már nem kaphatók, legfeljebb nagy szerencsével antikváriumokban, ott azért ritkán, mert nem látnak benne a kereskedők üzletet, de jobb könyvtárakban megvannak.

Sajnos a lazább egyházszervezetű egyházaknál, mint a refomátusok evangélikusok ilyen nincs, vagy csak a központi levéltáraikban, az izraelitáknál pedig egyáltalán nincs. Ez esetben csak a levéltári segédletekre vagyunk utalva.

Előzmény: rkyra (7723)
rkyra Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7723

Hű de profin vágod. Tapasztalat, vagy ezt ki lehet keresni valahol?

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7722

Igazán nincs mit.

Dombrád 1829-től valóban Kékcse filiája volt. (Itt 1828-tól anyakönyveztek). filmje: A 844.

Ennél korábban Kékcsét  és vélhetően Dombrádot is Kisvárdán anyakönyvezték, itt már 1666-ban kezdődött az anyakönyvek vezetése. Filmjei A 848-849.

Előzmény: rkyra (7721)
rkyra Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7721

Ha már ilyen pontos választ kaptam, akkor azért megkérdezem, hogy Dombrád katolikus anyakönyvei mely településen vannak? Kékcsét találtam legközelebbi rk helynek. Ez lenne?

rkyra Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7720

Nagyon szépen köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (7719)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7719

Szilvásváradot  Bélapátfalván  is (ahol 1702- től van anyakönyv,) anyakönyveztek,filmszámok: A 1231-1234  és Csernely anyakönyveiben is vannak (1698-tól)  filmek: A 1249-1250.

Nagyvisnyót a Miskolc-Hámor-i anyakönyvekben (1794- )  lehet találni, az A 956 filmen és

Dédestapolcsányban  1820-tól az  A 1251 sz. filmen.

Előzmény: rkyra (7718)
rkyra Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7718

Nem tudja valaki, hogy a Szilvásváradon, illetve Nagyvisnyón született katolikusokat hol anyakönyvezték? Mindekettőnek csak református filmjei vannak.

werebel Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7717

Kedves grandpaa!

A német nyelvvel,meg a rövidítésekkel magam is hadilábon állok még.

Egy másik fórumon, egy rkozma nevű tag tette fel a következőt,remélem,hasznos4

Én "csak"megtaláltam,és nagyon örültem.Sok sikert!

 

Aki nem ismerné ezt a forrást, annak hasznos lehet a rövidítések feloldása. Ezeket az eredetiből írtam ki.

Verlustliste ausgeben am - Veszteség lajstrom kiadatott

Reihenfolge der Bezeichnungen - A jelzések sorrendje:

Name, Charge, Truppenkörper, Unterabteilung, Heimatsland, Bezirk, Ort, Geburtsjahr, Nachricht.
Név, rendfokozat, csapattest, alosztály, illetékes ország, járás (megye), község, születési év, hír.

---

Belehrung. 1. Anfragen über den Aufenthalt und die Verwundung oder Krankenheit der Verwundeten, beziehungswise erkrankten sind mittels vorgedrucker Doppelkorrespondenzkarten oder telegraphisch (mit Rückporto) an das Auskunftsbureau der Österreichischen Gesellschaft vom Roten Kreuze in Wien oder an das Auskunftsbureau des Ungarischen Vereines vom Roten Kreuze in Budapest zu richten.

Útmutatás. 1. Tudakozódások a megsebesült illetőleg a megbetegedett holtartózkodásáról és sebesüléséről vagy betegségéről előnyomatott kettős levelezőlapon vagy táviratilag (válasz fizetve) az osztrák vörös kereszt társaság tudakozó irodájához Wienben vagy a magyar vörös kereszt egylet tudakozó irodájához Budapestre intézendők.
2. A halottak eltemetésének napját és helyét az illetékes lelkészi (anyakönyvvezető) hivatal adja tudtul.
---

Abkürzungen - Rövidítések:
Für Bezeichnung der Truppenkörper.

IR. - Infanterieregiment
FJB. - Feldjägerbataillon
TJR. - Regiment d. Tiroler Kaiserjäger
DR. - Dragonerregiment
HR. - Husarenregiment
UR. - Ulanenregiment
FKR. - Feldkanonenregiment
FHR. - Feldhaubitzregiment
GAR. - Gebirgsartillerieregiment
FstAR. - Festungsartillerieregiment
FstAB. - Festungsartilleriebataillon
PionB. - Pionierbataillon
SappB. - Sappeurbataillon
TrainDiv. - Traindivision
EisenbR. - Eisenbahnregiment
TelR. - Telegraphenregiment
Inf. - Infanterie
Baon(s) - Bataillon(s)
--
MunK. - Munitionskolonne
VerpflK. - Verpflegskolonne
KMar. - Kriegsmarine
Schw. - Schwere
Reit. - Reitende
SanAnst. - Sanitätsanstalt
k. k. LIR - k. k. Landwehrinfanterieregiment
k. k. LUR. - k. k. Landwehrulanenregiment
LdschR. - Landesschützenregiment
k. k. LFKD. - Landwehrfeldkanonendivision
k. k. LFHD. - Landwehrhaubitzdivision
k. k. Lst. - k. k. Landsturm
k. u. LIR. - Landwehrinfanterieregiment
k. u. LHR. - Landwehrhusarenregiment
k. u. LFKR. - Landwehrfeldkanonenregiment
k. u. LFHR. - Landwehrfeldhaubitzregiment
k. u. Lst. - k. u. Landsturm
k. k. (k. u.) Gend. - k. k. (k. u.) Gendarmerie
Brig. - Brigade
Div. - Division
---
Für Bezeichnung der Unterabteilung.
Komp. - Kompagnie
Esk. - Eskadron
Batt. - Batterie
Kn.Batt. - Kanonenbatterie
HbBatt. - Haubitzbatterie
Marschkomp. - Marschkompagnie
MGA. - Maschinengewehrabteilung
RgtsStb. - Regimentsstab
verw. - verwundet
kriegsgef. - kriegsgefangen
----------

Egy példa. Így szerepelnek a katonák a listában:
Paprika István, Inft., IR. Nr. 38, 5. Komp., Ersekcsanád, 1801 (elírás!), Scharlach, 18./3. 1015 gestorben im Szt. László und Gellért- spiial in Budapest, beerdigt dortorts am Köbányaer Friedhof, I'arz. 5, Reihe 9, Grab Nr. 17.

Előzmény: grandpaa (7715)
rkyra Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7716

Végre megtalátam Huszti Zsuzsanna felmenőmet is. Édesanyja nemes, akinek a családjáról többet szeretnék megtudni.

Azt szeretném kérdezni, hogy hogy induljak el? Bár elolvastam a MOL honlapján az ismertetőt erről, de bevallom a jelzet, cédula és hasonló szakszavakból nem igazán tudtam kivenni, hogy mit is csináljak. Melyik könyvtárba, vagy hova menjek érdeklődni, illetve van-e olyan könyv, amit ha kinyitok megtalálom a Kriston család nagyjábóli történetét. Egyébként a kemecsei Kristonokról lenne szó.

 

A másik kérdés, hogy úgy néz ki a férje (Huszti Pál) is félig nemes lehetett, hiszen több testvére is nemes lányt vett el, és az egyik keresztelési anyakönyvben oda is írták az apja neve mellé, hogy nemes. Később viszont sehol nem láttam. Lehetséges, hogy nem használhatták ezt a titulust, mert ebben a vármegyében nem kérték ki azt? Biztos, hogy máshonnan érkeztek, mert az 1746-os nemes összeírásban sehol nem szerepelnek (az adózói összeírásban sincs ilyen név).

grandpaa Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7715

Kedves werebel!

 

Köszönat a kramerius linkért.

 

Segítséget kérnék a szöveg dekódolásához:

 

II. Radamesz Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7714

Kedves rodokmen és milyennincs!

 

rodokmen: Ön jó tippet adott, van esély rá, hogy ott lehetnek anyakönyvezve. Mindenesetre holnap ellátogatok az Óbudai Levéltárba, és utánanézek, feltéve, ha bent lesz a film. Ha nem találok semmit, akkor is egy helyet kizárhatok a kutatásból. Sajnos Vitárius (amely a Vitális név régi változata; erre egy másik példa Zala megyei felmenőim részéről: Kustátonból Kustán) Borbála származási helyét, de még vallását sem ismerem. Egyes gyerekeknél Rácz Borbálaként szerepel az anyakönyvben, de halottiban sem Vitárius, sem Rácz néven nem találtam - a ref. anyakönyvben. Egyébként köszönöm a többi tippet, nagyra értékelem, és hálás vagyok érte:) És persze, továbbra is számítok Önre!

 

milyennincs: köszönöm Önnek is az információkat. Geréb nevű őseim, legalábbis az anyaköny szerint, mindvégig Besenyődön voltak megtalálhatók, ámbár egy idő után egyre kevesebbszer fordultak elő benne, mígnem végleg eltűntek. Szerintem nemességükhöz nem fér kétség, hiszen csak nemesi családokkal házasodtak - persze, ez nem kizáró ok. Pl.: ns. Geréb Borbála hozzáment ugyanott (Besenyődön) nemes és nemzetes Laskay (v. Laskai) Zsigmond birtokos András fiához. Ettől függetlenül megpróbálok minél több helyen utánanézni.

 

Üdv.: II. Radamesz

Előzmény: rodokmen (7672)
werebel Creative Commons License 2011.01.25 0 0 7713

Tristam!

Itt a link,hamarosan levél is megy!

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do

Előzmény: tristram (7706)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.24 0 0 7712

Van valaki itt regisztrálva?

 

http://rokonkereso.hu/

 

Ha igen, mik a tapasztalatok?

Pélyi Creative Commons License 2011.01.24 0 0 7711

Sziasztok,

 

Csak azt szeretném kérdezni, hogy még mindig nincsenek olyanok akik a Pélyi, Izsold, Szmulai, Rusz, Stefánkó/Hornyák (Imi téged leszámítva;)) családokat kutatják?

 

Péter

werebel Creative Commons License 2011.01.24 0 0 7710

Djurika,nagyon szépen köszönöm!!!!

Reménykedem,hiszen én születési évet,lakhelyet,szülőket,mindent tudok.Csak....egyszerűen eltűnt,a hírek szerint Olaszországban.Szeretném megtudni,mi is lett vele.

Még egyszer szívből köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (7709)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.23 0 0 7709

Itt megvan adva három email cím (az ukadelesre célszerű írni):

 

http://nagyhaboru.blog.hu/2010/11/29/csaladfakutatas_a_hadtortenelmi_leveltarban

 

Válasz, ha minden igaz, egy hét alatt érkezik Dr. Lenkefi Ferenctől.

 

Én annyit tudtam meg a, hogy hány éves volt, honnan vonult be (a viszonylag gyakori név ellenére kizárásos alapon nem lehetett más), melyik egységhez volt beosztva, hol és mikor került hadifogságba, hová internálták, és feltételezhetően hol és mikor halt meg.

 

Előzmény: werebel (7705)
grandpaa Creative Commons License 2011.01.23 0 0 7708

de a születési év nem stimmel

 

Időnként bizony elírták a dátumokat. Nagyapám testvére mindenütt 1883-as születésűnek van jegyezve, de az anyakönyv szerint 1882-ben született. Javaslom vizsgáld még a neveket, környezetüket.

Előzmény: werebel (7707)
werebel Creative Commons License 2011.01.23 0 0 7707

Nekem az is jó,ha ide válaszol,csak...nem tudom,mennyire publikus,meg untatni sem szeretnék senkit.

A Cseh Nemz.Könyvtár oldalán lévő veszteséglistát láttad?

Én több olyan nevű katonát találtam,akit én keresek,sőt még heves megyeit is,de a születési év nem stimmel,két évvel fiatalabb:(

Előzmény: tristram (7706)
tristram Creative Commons License 2011.01.22 0 0 7706

Kedves Djurika!

 

Ez engem is érdekelne. Elküldenéd nekem is, ha írsz werebel-nek? Köszönöm.

Előzmény: werebel (7705)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!