Keresés

Részletes keresés

Magda13 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11105
Sziasztok! Új hozzászóló vagyok, de régóta olvasom a topicot, és a citrom őrület is kb. 17 éve tart, kisebb-nagyobb sikerekkel. Ma készítettem néhány képet az eső után, bemutatkoznásként.....vagy helyett?? :) A narancs most virágzott le a kalamondinnal együtt....
zoli1122 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11104
szerintem kesobb is kihajthat meg pl a torzserol,de ha ugy szeptemberig nem teszi meg,tenyleg odavan....a nap is megegette,de meg lehet elet benne.az elsult levelek mar biztosan nem reagalnak a vizre
Előzmény: zoltank8 (11102)
sjohn Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11103
Próbáld meg az egész növényt víz alá nyomni legalább egy órára!
Ha nem támad fel , akkor hajítsd a kukába!
Előzmény: zoltank8 (11102)
zoltank8 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11102
Jó napot Mindenkinek!

Egy kis galibát követtem el. Szinte teljesen kiszárítottam 2 citromfámat. Mindkettő úgy 20-25 cm magas lehet. Sajnos napon hagytam őket és elfelejtettem az öntözést és kiszáradtak a levelek. Menthetőek lehetnek valahogy? :( Nem reagálnak a vízre...

Üdv,

Zx

Itt jobb helye lesz a topiknak.....
gáborke Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11101
Hoppá jut eszembe most egy hét után:
Oázisban Citrus rosso-nak elnevezett citrom volt 1 darab. A cimke fényképén a németekéhez hasonló vöröses citrom diszelgett.
Vagy igaz a cimke vagy nem.:)) hátha vkit érdekel.
üdv
Quicktor57 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11100

Egy kis adalék a gyökérzeti viszonyok szemléltetéséhez. (Sajnos csak későn jutott eszembe a fotózás, így minden verzióról nem készítettem képet, de talán így is hasznos lesz.

1. Egy fejlődésben elmaradott és egy jól fejlődő 2009-es pomelo magonc.

2. Egészséges gyökerű pomelo magonc. (Már ez is alaposan kinőtte a cserepet.)

3. Rothadó gyökerű növény

4. A sérült gyökerektől megszabadított növény (ezt követően jött a gombaölőszeres kezelés még TOPSIM-M 70-nel, de néhány esetben már próbálgattam a TRIFENDER-t is.)

 

Gyenge és jó pomeló magonc

 

Szép gyökerű pomelo

 

Beteg gyökérzet

 

Sérült gyökerek kivágása után
Előzmény: Quicktor57 (11098)
1ibolya Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11099
Köszönöm a tanácsot!A mandarin fa az összes gyömijét ledobta.Míg a narancsfa 5 gyümölcsöt nevel.Még ma átnézem a gyökereket.
Előzmény: Quicktor57 (11098)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11098

Sziasztok!

A mostani száraz, meleg időben hajlamosak vagyunk elfelejteni azt, hogy idén kb. április 10-től június 20-ig, kisebb megszakításokkal, mekkora mennyiségű eső érte a szabadban tartott citrusainkat. Annak ellenére, hogy én ebben az időben két alkalommal is bemenekítettem őket néhány napra a lakásba, a növényeimre a szokásosnál jóval több csapadék jutott. Az állandóan nedves talaj nemcsak a vegetációjukat gyorsította, hanem a gyökerek gombásodását is elősegítette. Ezért döntöttem úgy, hogy az idén nemcsak a tavaszi dugványaimat, hanem szinte az összes dézsást átültetem. Röviden összefoglalom eddigi tapasztalataimat (kb. 100 növény alapján), talán más is számára is hasznos lehet.

1. A kisebb (18 cm cserépátmérő alatti) növények gyökérzetének közel 100 %-a teljesen benőtte a rendelkezésre álló teret, sőt nagy részük gyökere a cserép alján "csomóssá" burjánzott, a lyukakon kikandikált.

2. A nagyobb citrusaimmal még nem végeztem, de amit kibontottam, azokra is ráfért az átültetés, esetleges gyökérkezelés.

3. A növényeim kb. 20 - 25 %-ánál tapasztaltam kisebb-nagyobb mértékű gyökérrothadási jeleket. Ezeknél a földlabdát a szükséges mértékig kibontottam, a beteg részt ollóval levágtam, majd a gyökeret a weblapomon leírt gombaölőszeres kezelésnek vetettem alá. Néhány növénynél teljes földcserére, és gombaölőszeres áztatásra volt szükség. (Remélem használni fog a kezelés.)

4. Kb. 5 - 6 db kisebb dugvány és magonc sajnos a komposztban végezte.

5. Mivel ilyen nagy mértékű átültetést a vegetációs időszakban még nem végeztem, feltűnt, hogy bizonyos citrusféléknek (pl. lipo, lime dugványok) mennyire vékonyak a gyökerei. Igazi "hajszál" gyökérzet. Valószínűleg ezért is sérülékenyebbek, mint mások.

 

Természetesen a gyökérrothadás jelei már a lombozaton és a növény "fejlődésén" is jelentkeztek, csak ezt néha hajlamosak vagyunk nem észrevenni. Nézzük mik voltak ezek:

1. Sárguló levelek.

2. A növény lassabban fejlődik, mint fajtatársai. (Pl. az egyik meyer citrom hozza az új hajtásokat, míg a másik nem.)

3. Levélfoltok, elhaló részek megjelenése egyes leveleken.

4. Napsütés hatására erősen "lekonyuló" friss hajtások, annak ellenére, hogy nedves a növényünk földje. (A mellette lévő növényen pedig alig látszanak ilyen jelek.)

5. A megkötött, kis gyümölcsök aránytalanul nagy mértékű, akár 100 %-os "lerúgása".

6. A barnuló, visszaszáradó ágvégekről már nem is szólok.

 

A fenti tapasztalataim alapján (főleg, ha az előbb leírt jelek valamelyikét észlelte a növényen), javaslom mindenkinek, aki még nem tette meg, hogy biztonság kedvéért bontsa ki a szabadban tartott citrusa gyökerét, és szükség esetén ültesse át nagyobb cserépbe.

 

 

 

Daniboy79 Creative Commons License 2010.07.20 0 0 11097
Tavasz óta kint van a teraszon és nem is lett áthelyezve.Délután 2 óráig süt oda a nap és lehet hogy valamikor volt egy délelötti zápos,ezt követöen pedig sütötte a nap.A leveleit nem locsoltam semmivel.
Karlina Creative Commons License 2010.07.20 0 0 11096
Nem locsoltad le a leveleit, vagy más oknál fogva esetleg vizes lehetett. Akkor könnyebben megég a levél. Gondolom nem most került ki a tűző napra, hanem már eleve kint volt. Olyankor is hamar előfordúl ha frissen veszed és rögtön kiteszed, mert a legtöbb üzletben nem kap közvetlen napot.
Előzmény: Daniboy79 (11095)
Daniboy79 Creative Commons License 2010.07.20 0 0 11095
Sajnos nem.Több mint 20 levelet számoltam össze.
Előzmény: Karlina (11094)
Karlina Creative Commons License 2010.07.20 0 0 11094
Valószínű a tűző nap megégette, égésnek néz ki. Gondolom nem csak egy levele ilyen.
Előzmény: Daniboy79 (11093)
Daniboy79 Creative Commons License 2010.07.18 0 0 11093
Bocs az elírásért.
Erős napfényt akartam írni.
Daniboy79 Creative Commons License 2010.07.18 0 0 11092

Üdv mindenkinek.

Segítséget szeretnék kérni tőletek.

A képen látható kumquat levelein megjelentek számomra ismeretlen tünetek.

Lehetséges hogy az esős napfény okozta?

sakraf84 Creative Commons License 2010.07.18 0 0 11091
Ez a mai szeles idő vajonárt a citrusoknak, vagy ezért nem szükséges bevinni a lakásba? Elég szévédett helyen van, de azért éri egy kicsit.
AddX Creative Commons License 2010.07.17 0 0 11090
Sziasztok. A natúr tőzeg (Florimo) jó a citrusoknak? Ma vettem egy florasin lignovit vas tápot. Van valakinek ezzel valamilyen tapasztalata?
zoli1122 Creative Commons License 2010.07.16 0 0 11089
lehet eppenseggel takacsatka,nem erolkodok,hisz en annyira jol nem ismerem ezeknek a bogaraknak a fajtait......nagyon jo dolog a nagynyomasu tisztito,amit multkor irtam,de ugy hogy 1 valaki tartsa a pisztolyt kb -fel-1 m-rol,masik meg szivaccsal vegighuzza a leveleket,nagyon gyorsan megy a lemosas,allando oblitessel,emelett keves viz fogy,nagyon jol levitte multkor az atkakat es a pajzstetveket az egyik farol
Előzmény: Sequoia (11088)
Sequoia Creative Commons License 2010.07.16 0 0 11088
Vannak nagyobb méretű, szürke színű takácsatkák is, a leírásod alapján csak erre tudok gondolni továbbra is. De persze te látod, tehát ha biztos nem az, akkor nem az... A 3 milliméter már tényleg soknak hangzik, de 2 mm körüliekkel volt már dolgom. Alapos lemosás zuhannyal vagy slaggal mindenesetre nem árthat.
Előzmény: zoli1122 (11081)
Karlina Creative Commons License 2010.07.16 0 0 11087
Azt hiszem nem voltál egyedül, mert hasonlóképpen gyűjtöttem a citrusoknak az esővizet. Úgy látszik a citrustulajok már csak ilyenek. Mindenesetre jó kis esővíz utánpótlást kaptam ma és remélem még sokan mások is.  
Előzmény: AddX (11086)
AddX Creative Commons License 2010.07.16 0 0 11086
A mai reggel felfrissített. Felébredtem az égzörgés hangjára. Mikor láttam a határban, hogy eső közeleg akkor mint a villám, vittem az edényt a csatorna alá, majd egy nagyobba öntöttem át az esővizet. Már ideje volt. Ez a zivatarka épp csak egy pötty volt a térképen 1-2 falu felett.
Előzmény: Törölt nick (11083)
Karlina Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11085
A Compo Sana Citrusföld elég tőzeges nem árt egy kis folyami homokot hozzákeverni. Nekem is ebben vannak a citrusaim, de hetente tápozom még őket. Nagyon szépen fejlődnek és virágzanak.
Előzmény: sakraf84 (11079)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11084
Megmutatok egy pár szépséget.Sorrendben:Citrus unshiu"satzuma variegata"
Citrus sinensis"navel variegata"
citrus macrophylla"alemow variagata"
Citrus limon "variegata"piros husú
Ez is egy szép gyűjtési terület,csak nehéz összeszedni.
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11083
Az,hogy majdnem sárgák,az nem jó.Amit eddig mondtam/téli levél hullatás/azt egész-
séges állapotra mondtam.A kút víz az önmagában nem azt jelenti,hogy lágy.Sőt attól
függöen mi van a víznyerő rétegnél lehet baromi kemény.Ha van vizmű a lakóhelyeden
kérj indikátort/mint a lakmuszpapir/és az eldönti,milyen a víz német keménységi foka.
Én soha nem locsolok mással csak esővizzel.Ezt ugy érem el,hogy mivel mi is mindig
ásványvizet iszunk,elrakom a müa,palackokat és mikor van eső megtöltöm és egy általam összeszegelt fa keretben tárolom.Igy van már 5000liter vizem palackban amit
csak ha kell használok/télen,nyáron/de mindig ha van eső utántöltök.E mellett minden
csatorna lefolyó alá a háznál és garázsoknál tettem a Ba..,Tes..,Ob..-ban is kapható esővízgyűjtő tárolót.A téli fagy miatt ősz végén kicsit lazábban töltöm a palackokat igy
ha befagynak sem szakadnak szét.Az 1-1 locsolásra való mennyiséget télen az elöző nap beviszem a kazánházba és másnap evvel locsolok.
Előzmény: AddX (11078)
AddX Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11082
Szia, az Esztergomiban? Én tennék hozzá egy kis érett marhatrágyát.
Előzmény: sakraf84 (11079)
zoli1122 Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11081
Koszi a nagyon kimerito valaszt, de ezen a fan nem atka van,az valami mas,az atka az a makszemnel is kisebb,pirosas szinu ha jol tudom.ezek szurkek es joval nagyobbak,meg a labukat is latni ha jol megnezem,majd kesobb teszek fel kepet.
Előzmény: Sequoia (11077)
mileff Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11080
Nagyon köszönöm a választ! :-) Neki kell lóduljak minél hamarabb, mert valóban ebben a melegben nagyon terjed a barnulás. :-(
Hátha megmarad...
Előzmény: amadar (11075)
sakraf84 Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11079
Sziasztok!

Láttam a praktikerben Compo Sana Citrusföldet. szerintetek ez megfelel a citrusoknak?? Ha ebbe ültetem nem is kell plusz tápanyag???
AddX Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11078
Köszönöm a választ. Akkor őszig remélem jól kifejlődnek a levelek. Amint látom a hajtások nagyon halvány zöldek már-már sárgák pedig kap a fa citrus tápot amelyben van vas, fényt is bőven kap(fólián keresztül).Elfogyott az esővizem jelenleg kutivízzel locsolom. Ez okozhatja ilyen hamar a klorózist ?
Előzmény: Törölt nick (11074)
Sequoia Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11077
Takácsatka. Keress vissza rá itt a fórumban, biztos találsz. Száraz, meleg időben gyakori probléma, és ha a tartási körülményeken nem tudsz változtatni, akkor szinte kiirthatatlan. Nekem amíg panelerkélyen voltak a növényeim, minden nyáron folyamatosan küzdöttem velük. Ha egy darab cserepes növényről van szó, akkor kezdd egy jó alapos lezuhanyozással: mosd le a hálót meg a látható atkákat. Ha át tudod rakni a növényt olyan helyre, ahol nem kap egész nap tűző napot, és kicsit hűvösebb van, az is sokat segít, lassítja az atka szaporodását. A párás környezet jó, napi többszöri vizes spricceléssel tudod fokozni. Ha kertbe ki tudod tenni, az még többet segít, mert jó eséllyel hamar megtalálják az atka természetes ellenségei is. De mindezektől nem valószínű, hogy eltűnne az atka.
Tetű elleni szer nem hat rájuk, direkt atka elleni permetszert keressél. Én még amit próbáltam, egy sem hozott kielégítő eredményt (Mitac - ez már nem kapható, Mospilan, Nissorun, fene tudja, még micsoda). Kérdezz rá, mit ajánlanak, aztán tartsd be az utasításokat. Legalább kétszer, inkább többször kell permetezned kb. 1 hetes szünettel, mert a szerek többsége csak a kifejlett atkákra hat. Közben a fenti segítő tényezőkből a lehető legtöbbet valósíts meg. Ha csak lakásban bent tudod tartani és permetezni, elvileg vannak biobb módszerek olajos anyagokkal (keress vissza takácsatkára, biztos, hogy itt a fórumon is leírták már hozzáértő emberek), de ezek még többszöri és rövidebb időközzel végzett permetezést követelnek meg ahhoz, hogy esélyük legyen működni.
Előzmény: zoli1122 (11076)
zoli1122 Creative Commons License 2010.07.15 0 0 11076
Sziasztok,nekem az egyik citromfan megjelentek valami szurke bogarszeru valamik,amik 1-2 mm-esek,nagyon alaposan megnezve latni,hogy labuk is mozog....csak az egyik citromfan vannak,a tobbin nincsen ilyesmi,eddig ilyet meg nem lattam,tobb helyen pokhaloszeruben vannak megbujva csoportosan,nagyon sok esetben a citrom,a temes rucskos reszein. permeteztem leveltetukre 1 hete,de ezek tuleltek ezt a permetezest. Volt mar valakinek ilyesmi?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!