Keresés

Részletes keresés

werebel Creative Commons License 2011.02.12 0 0 7772

Szia!

Sőt,én meg ma jöttem rá,hogy  a bal oldali kezelőpanellel lapozni is lehet.Azt is látod,hogy egyes évek veszteséglistája hány oldal,és lapozhatsz is,majd a kívánt oldalt nézheted,nem csak a keresőben böngészve.

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24648825



 

Viszont még mindig nem tudom,hogy azokat a bizonyos "mustralistákat" amelyek a Monarchia katonáiról íródtak,hol lehetne megnézni.Pedig sokat segítene,mert sok adatot tartalmaz.

 

Előzmény: rkozma (7757)
werebel Creative Commons License 2011.02.11 0 0 7771

Helló!

Köszönöm szépen!

Ezt a dokumentumot is igen nehezen kaptam,a Hadtörténeti Levéltárból.hasonlót..másét nemigen adnának.Az illető dátumnak,és halotti kartonnak mondta :(de én is gondoltam,hogy lehetne 19./6.is.

Okosabb még nem vagyok,az első mondatoddal nem értek egyet :D

W.

Előzmény: Aegopolis2 (7766)
husvétikarácsony Creative Commons License 2011.02.10 0 0 7770

Pótlólag!

Nagyrákoson is anyakönyveztek reformátusokat( Hsztjakab) 1840-1880 A 1539-1541

Előzmény: husvétikarácsony (7769)
husvétikarácsony Creative Commons License 2011.02.10 0 0 7769

Kedves Radamez !

 

A katalógusban az alábbiakat találtam:

Besenyőd református  Mixt  1778-1895  A 2475

 

Szentjakab(Hegyhátszentjakab) Rk  Nádasd  1732    A 4496-4498

Körmend   1841 ev.   A 2643-2644

 Szőce  rk 1733-1880  A 4569-4570

Előzmény: II. Radamesz (7728)
II. Radamesz Creative Commons License 2011.02.10 0 0 7768

Köszönöm az adatokat!

Voltam az óbudai levéltárban, de a nagykállói anyakönyvben nem találtam semmi érdemleges információt.

Előzmény: Törölt nick (7731)
II. Radamesz Creative Commons License 2011.02.10 0 0 7767

Kedves merylee!

 

Hegyhátszentjakabon az evangélikus Szabókat kutatom. Tudtommal őket Őrimagyarósdon anyakönyvezték utólag, korábban pedig Körmenden. De, hogy Körmend előtt hol, nem tudom. Említették Celldömölköt.

 

Üd.: II. Radamesz

Előzmény: merylee (7730)
Aegopolis2 Creative Commons License 2011.02.10 0 0 7766

Hülye vagyok én ehhez sajnos, de az a benyomásom, hogy ez nem egy szó, hanem egy rövidítés (az egyenruhások rajonganak a rövidítésekért). Ha van rá tipped, próbálgathatod itt: http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_milit%C3%A4rischer_Abk%C3%BCrzungen Az első két betűt én "gw"nek olvasnám, de lásd a hsz-indító félmondatomat.

 

Talán célravezető lenne hasonló dokumentumokat megnézni, hátha másikon olvashatóbb a bejegyzés. Mondjuk én arra sem esküdnék meg, hogy az egy évszám (bár a rovatnak eredetileg dátumot kellene tartalmaznia).

Előzmény: werebel (7765)
werebel Creative Commons License 2011.02.09 0 0 7765

:D

Nekem nem tud segíteni senki? Annyira érdekelne az a szó :(

A legutolsó,a dátum  előtt.

Előzmény: Aegopolis2 (7764)
Aegopolis2 Creative Commons License 2011.02.09 0 0 7764

Köszönöm mindannyiótoknak a választ!

tristram Creative Commons License 2011.02.09 0 0 7763

Ez a névadási gyakorlat valóban nagyon elterjedt volt. Egy érdekes példa: én bukkantam olyan ikerpárra (1820-as évek), ahol mindkét fiúgyermek ugyanazt a keresztnevet kapta. Igencsak meghökkentem, amikor meglátta az anyakönyvben, hogy a szülők mindkét fiút Mártonnak keresztelték, ám a keresztelések dátumai megadták a magyarázatot. Arról van szó, hogy az egyik gyerek annyira gyenge volt születése után, hogy a bába azonnal megkeresztelte, attól félve, hogy nem fog sokáig élni. A másik gyerek életrevalóbbnak bizonyult, így az ő keresztelésével vártak. Az első gyerek valóban meghalt még aznap, és testvére a templomi keresztelőkor az ő nevét kapta. Sajnos pár hónapos korában ő is meghalt, és a két évvel később született öccsük is az ő nevüket kapta. Az eredmény: három Lőrincz Márton nevű gyerek egy családban.

 

Az ilyesmi egyébként más kultúrákban is gyakori. Skandináviában például szigorúan szabályozott volt a névadás rendje. E szerint az elsőszülött fiú legtöbbször az apai nagyapja, a másodszülött pedig az anyai nagyapja keresztnevét kapta. Hasonlatosan, a legidősebb lányt az anyai, az utána következőt pedig az apai nagyanyja után nevezték el. Ám az elhunytak nevei előnyben részesültek a még élő családtagokéival szemben. Tehát ha az anyai nagyapa már az elsőszülött fiú születése előtt elhunyt, akkor a gyereket általában őutána nevezték el, noha „hivatalosan” az apai nagyapának járt volna a megtiszteltetés. Ritka volt viszont az az eset (ami mifelénk köztudottan igen gyakori), hogy egy fiú az apja keresztnevét kapta. Ez gyakorlatilag csak olyankor fordult elő, ha az apa még a terhesség alatt meghalt - tehát itt megint az elhalt utáni névadás szokásával van dolgunk.

 

Előzmény: Aegopolis2 (7759)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.09 0 0 7762

Az ok érzelmi:

addig próbálkoztak az elhunyt gyermek keresztnevével, míg lett egy felcseperedő gyermek, így már nem a halottra emlékeztette a családot a keresztnév.

Előzmény: Aegopolis2 (7759)
werebel Creative Commons License 2011.02.09 0 0 7761

Szia!

Nem kérdeztél marhaságot.Igen,előfordult,nem csak az apa keresztnevével,más névvel is.Akkoriban sajnos többször megesett,hogy a gyermekek meghaltak,még csecsemőként,vagy pár évesen.Akkor azt a nevet gyakran megkapta egy másik újszülött a családban.Láttam olyat egy anyakönyvben,hogy a harmadik Clara nevű kislány maradt életben ugyanazon családban.Szóval nem csak a fiúnevekkel volt így.

W.

Előzmény: Aegopolis2 (7759)
plmari Creative Commons License 2011.02.09 0 0 7760

Szia Aegopolis2!

 

Nem kérdeztél marhaságot! Igen, szokták ugyanazt a keresztnevet adni a következő gyermeknek, ha az első meghalt! Elég gyakran találkoztam ilyen esettel!

Előzmény: Aegopolis2 (7759)
Aegopolis2 Creative Commons License 2011.02.08 0 0 7759

Sziasztok,

XVIII. századi névadással kapcsolatban kérdeznék. Elképzelhetőnek tartjátok-e, hogy egy generáción belül egyazon keresztnevet többször is felhasználjanak? Arra gondolok, hogy pl. ha egy családfő első szülött fia viszi tovább apja keresztnevét,  viszont csecsemőkorában meghal, újabb fiúgyermeknek adták-e vajon ugyanazt a nevet?

 

Elnézést, ha nagy marhaságot kérdeztem... :)

 

 

tiburtius1 Creative Commons License 2011.02.08 0 0 7758

hello tristram,

 

kössz az infot.

Az ingyenes verzión kivül tudnál valamilyen fizetős programot is ajánlani, ill. hol vásárolható meg.

köszönöm

 

 

 

Előzmény: tristram (7754)
rkozma Creative Commons License 2011.02.08 0 0 7757

Szia!

 

Most vettem észre, hogy meg lehet nézni a beszkennelt oldalt. (Eeelőtt fél évvel ez nem volt még így.)

Tehát: ha lejön a találat, akkor a legelső sorra kattintva (Veszteség lajstrom....) meg lehet nézni az oldal fotóját. Ehhez a djvu plugint kell telepíteni a böngészőhöz.

A füzetben sincs a katonákról több adat.

Így nem kell az eredetit megnézni.

 

Robi

Előzmény: werebel (7749)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.08 0 0 7756

Már 46 % igen.

Előzmény: Hbezy79 (7755)
Hbezy79 Creative Commons License 2011.02.07 0 0 7755

Sziasztok!

 

Nem tudom, hogy érdekel-e valakit, de a MOL honlapján, most szavazást tartanak, hogy nyitva legyenek-e szombaton.

Sajnos elég gáz az állás, eddig 58 % mondja, hogy nem, és csak 42 %, hogy igen.

Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de szerintem sokunk azért nem tud mikrofilmeket kutatni, mert szabadságot kell kivennie. Így viszont akár szombaton is tudnánk családfát kutatni.

Ezért szeretnék mindenkit felkérni, hogyha tud, akkor szavazzon arra, hogy legyen szombaton nyitva a kutatóterem.

 

Hátha meg tudjuk fordítani a mérleg nyelvét, és az igenek aránya elég meggyőző lesz ahhoz, hogy fontolóra vegyék a szombati nyitvatartást.

 

Előre is köszönöm!

 

 

tristram Creative Commons License 2011.02.07 0 0 7754

Amennyiben a Myheritage alatt a Family Tree Builder-t érted (azaz nem az online, hanem a saját gépre telepített, és összehasonlíthatatlanul sokoldalúbb programot), akkor ott szabadon beállíthatod a nevek sorrendjét. A program tud magyarul (egy-két kisebb beszédhibával), és szerintem nem találsz jobb ingyenes megoldást.

Előzmény: tiburtius1 (7753)
tiburtius1 Creative Commons License 2011.02.07 0 0 7753

sziasztok,

 

a Világi/Világhy család után nyomozok, jelenleg a XVII. sz-ig jutottam. Keresek egy normalis szoftvert a családfa elkeszitesehez. A myheritage kezdetben jónak tűnt, de a neveket fordiva irja/ kereszt-és vezetéknév/, sőt a végleges szerkesztéskor az ábrázolás és a nyomtatás is elég alacsony szinvonalu.

Ha lehet magyar programot keresek, főleg olyat, ami tobb ezer nevet tud normális módon feldolgozni illetve megjeleniteni, akár legyező formában is.

 

kössz a segitséget

 

üdv

 

Tiburtius

rkyra Creative Commons License 2011.02.06 0 0 7752

Az alábbi település megfejtését szeretném kérni tőletek. Kicsit rossz a felvétel, de erre volt lehetőségem.

Egy szász bányászcsalád tagjának születési helye érdekelne, tehát bárhol lehet. Ez itt most a tapolcsányi anyakönyvből van. A Tapolcsány feletti település nevét nem tudom kiolvasni. 1800-as évek másdik fele, az illető Stubner Mátyás, és amit idáig megfejtettem: M. ... vár (szerintem).

Köszönöm

grandpaa Creative Commons License 2011.02.06 0 0 7751
Előzmény: Törölt nick (7745)
werebel Creative Commons License 2011.02.05 0 0 7749

Szia,rkozma!

Még egy kérdés:

Ha a krameniuson találok egy nevet,mellette egy számmal.gondolom a veszteségi lista száma,akkor azzal lehet kezdeni még valamit?

Lehet,hogy a számhoz  hozzárendelhető valamilyen dokumentum,és az megvan Kecskeméten?

w.

werebel Creative Commons License 2011.02.05 0 0 7748

Sziasztok!

Kis segítségre lenne szükségem.

Ezt a nagyon szűkszavú iratot kellene értelmezni,főleg a legalsó szót nem tudom elolvasni,a dátum mellett.

Ha van tipp,előre is köszönöm!

w.

werebel Creative Commons License 2011.02.05 0 0 7747

Szia!

Nekem kicsit messze van Kecskemét,de kösz a tippet,meg a segítséget is,tényleg többen örültünk neki.

Előzmény: rkozma (7738)
tristram Creative Commons License 2011.02.05 0 0 7746

A beregszászi levéltárral annak ellenére nem jutottam semmire, hogy az egyik levéltáros távoli rokonom. Igaz, csak az anyakönyvekkel kapcsolatban kérdeztem, de azok gyakorlatilag kutathatatlanok, függetlenül mindenféle időszaki megkötéstől. (Ez pár éves info, azóta esetleg változhatott valami, de én nem fogadnék rá). Azt nem tudom, más dokumentumok milyen feltételek mellett kutathatók, de összességében érdemes szkeptikusnak lenni. Azt tudom, hogy pár éve beindult egy együttműködés a nyíregyházi és a beregszászi levéltár között. Ennek részeként digitalizáltak bizonyos beregi dokumentumokat, amikből így Nyíregyházán is van példány. Azt javaslom, ha a beregszásziak nem válaszolnak érdemben, kérdezd meg Nyíregyházát.

 

Más: Beregszászon és Munkácson kívül esetleg foglalkoztál más kárpátaljai településsel?

Előzmény: Törölt nick (7744)
grandpaa Creative Commons License 2011.02.05 0 0 7743

Királyi könyvek:

Ardey család, Gömör megye, nemesség igazolás Bécs, 1789. máj. 25. LIX kötet, 792.old.

 

Ennyit talaáltam. Jó kutatást!

Előzmény: Törölt nick (7741)
tristram Creative Commons License 2011.02.04 0 0 7742

Rendben, szívesen megnézem ezeket, de könnyen eltarthat pár hétig. Egyébként mormon mikrofilmeken fogom kutatni az anyakönyvet.

Előzmény: Törölt nick (7740)
grandpaa Creative Commons License 2011.02.04 0 0 7739

Jó hír, köszönöm. Megkérdem a veszprémi levéltárban meg van-e.....

Előzmény: rkozma (7738)
rkozma Creative Commons License 2011.02.04 0 0 7738

Szia!

 

Ennek a veszteséglistának az eredetije megvan a kecskeméti megyei könyvtárban. Igaz, nem az összes, néhány kötet hiányzik.

 

Én úgy kutattam, hogy a Kramerius adatbázisba többféle variációban beírtam a keresett nevet, mert a szkennelés és OCR olvasás miatt a szövegben sok a torzulás. Miután megtaláltam, a szövegkörnyezetet kiírtam, majd a könyvtárban kikerestem az eredeti kötetet, és abból ki tudtam írni a pontos adatokat.

 

Abból írtam ki a német rövidítéseket is.

 

Robi

 

Előzmény: werebel (7717)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!