Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.29 0 0 11138
még valami...most olvastam,hogy öntözni kell vele.most akkor permetezzem vagy öntözzem meg a permetlével.köszi a választ :D
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.29 0 0 11137
hy.a narancsfám pajzstetves.lepermeteztem actara 25 wg -vel(erről a permetszerről csak jót hallottam,a boltban is ezt ajánlták)szóval a kérdés:lepermeteztem és mikor lehet egy ismétlő permetezést csinálni?hány napot kell várni a két permetezés között?köszi a választ.
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.29 0 0 11136
Akkor tavasszal cserélhetünk oltó ágat,-ha benne vagytok-nekem egy satsuma "wase"
+egy tarkalevelű"variegata"satsumám van/ez utobbinál a fene tudja a fajtát,de ezek-
nél nem is ez a fontos/.
Előzmény: Quicktor57 (11134)
zoli1122 Creative Commons License 2010.07.29 0 0 11135
Nalam is nagyon lassan fejlodik a Miyagawa.
Előzmény: Quicktor57 (11134)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.07.29 0 0 11134

Állítólag Okitsu és Silverhill. Az előbbi virágáról már tettem fel képet a fórumra. Sajnos, csak nagyon lassan fejlődnek.

Előzmény: Törölt nick (11133)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.28 0 0 11133
milyen satsumáid vannak?
Előzmény: Quicktor57 (11132)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.07.28 0 0 11132

Köszönöm mindkettőtöknek a választ.

Úgy néz ki, nem könnyű a megfelelő alany kiválasztása. A lassúbb növekedéssel én is tisztába voltam, mert a szlovák kertésztől van két fajta satsuma mandarinom, amit ő vadcitrom alanyba oltott. Ezeken a dúsgyökerű, 2009-es oltványokon a nemes rész alig nagyobb, mint az én idei narancs oltványaimon, amelyek citrom illetve grapefruit alanyon vannak.

Ha az idén már nem is, de jövő tavasszal egy-egy idei és tavalyi vadcitrom magoncon kipróbálom a gyökerek visszavágását. Talán egy próbát megér.

Előzmény: Törölt nick (11131)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.28 0 0 11131
Gáborke jól emlékszik,mert valóban mire "ceruza"vastagságu a törzse általában nincs
ott tüske/ellentétben más részeivel/ha mégis van rajta,akkor azt én még lágy korában
egy zsákszövettel ledörzsölöm.A gyökérzet valóban dús,de nem jutott még eszembe,
hogy vissza vagy megmetszem.
De az igazsághoz hozzátartozik,hogy nem is volna szívem macerálni.Inkább cipelem,
de fura mód a poncírusra oltottak növekedési habitusa gyengébb mint pl.a keserű na-
rancsra vagy másra oltottaké.
Előzmény: Quicktor57 (11129)
gáborke Creative Commons License 2010.07.28 0 0 11130
Nekem nem szokott tövises lenni a törzse, ha jól emlékszem idősebb hajtásokról el is tűnik a tövis.
Ha zavar az oltásban egyszerűen előtte levágod aztán kész.
üdv
Előzmény: Quicktor57 (11129)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.07.28 0 0 11129

Sziasztok!

Én, Kurdi Lacinak köszönhetően, tavaly kezdtem el vadcitrom fácskákat alanynak nevelni. Ezekkel kapcsolatban két kérdésem lenne azokhoz, akiknek már tapsztalatuk van ezen a téren.

1. Le szoktátok metszeni az alanynak szánt vadcitromok töviseit? (Nekem ez lenne a logikus, hiszen ilyen tövises törzsbe elég nehéz lehet oltani.)

2. Számomra, a többi citrusmagonchoz képest, aránytalanul nagynak tűnik a gyökérzet helyigénye. (Egy 20 cm-es törzsű, 15 cm-es lombozatú fácska már 16 cm átmérőjű cserepet igényel.) Nem szoktátok néha a gyökereket visszavágni?

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.27 0 0 11128
köszi szépen. annyit tudok róla,hogy nagy gyümölcsű.kinézetre tökre olyan a levele mint a "normál" narancsé.majd lefotózom és felrakom.köszi.
Előzmény: Törölt nick (11127)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.27 0 0 11127
Az.De nem fajta megnevezés,hanem kereskedői.Mert a Citrus sinensis=egyenlő az "é-
des narancs"-al latinul.De az arancio az nem fajta hanem szin olaszul,és nemes egysze
rűséggel szokták az olaszok mondani a narancsra:arancio dolce.Tehát biztos édes narancs csak nem tudod milyen fajta.Így akár nem túl jóizű is lehet.Én jobb szeretem ha a C.sinensis után a fajta neve van,még akkor is lehet meglepetés,mert hát ráírni
bármit lehet.
Előzmény: Törölt nick (11126)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.27 0 0 11126
a citrus sinensis arancio az édes narancs???segítsetek!sűrgős!!
gáborke Creative Commons License 2010.07.26 0 0 11125
Hali
Amit én találtam a kőbányai árudában azon csak a rosso cimke volt, sajna gyümi nem, levélre citromszerű volt. 9.200 körül volt. Sajna nem tudni hogy tényleg az e.
Előzmény: Törölt nick (11124)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.26 0 0 11124
Megnézettem calamondin nevő topik társsal.Nagy óvatosságra intek mindenkit!3db.
fácskát talált a "rosso"címkével 13e Ft.-körüli árban/némethez képest jó ár/,de mindhármon volt még egy tiket amin :C.limonmedica,C.latifolia és még egy szintén valami más cimkével volt ellátva.Mindhárom növény más,más levelű,virágu volt!sajnos
ez egy helyzet.
Előzmény: gáborke (11101)
sjohn Creative Commons License 2010.07.25 0 0 11123
Akkor amikor , már letudod csípni.
Előzmény: zoligh (11121)
mediterránkert Creative Commons License 2010.07.25 0 0 11122
JOZSÓ!!
Nagyon boldog születésnapot kívánok!:-)
zoligh Creative Commons License 2010.07.25 0 0 11121
Az előbb lemaradt:
Sokszor olvastam, hogy termő fákon vissza kell csípni 4 levélre a hajtást. De mikor? Amikor már pl. a hetedik levelét hozza, vagy ha már erős maga a hajtás, megállt és esetleg már el is ágazik addigra.
Köszi.
zoligh Creative Commons License 2010.07.25 0 0 11120
Sziasztok!
A termő fáról való tavaly meggyökeresedett kis ágam szépen bokrosodik, talán nagyon is. Lehet hogy le kellene vágni valamelyik ágát, vagy maradhat így is? Kell hogy törzse legyen később? Nekem így is tetszik, de én amatőr vagyok. (a levelén sárfelverődés van)
Köszi.

jakobi Creative Commons License 2010.07.25 0 0 11119
Itt mindent megtalálsz, amit tudni akarsz:

http://quicktor57.fw.hu/
Előzmény: Sanyi1122 (11118)
Sanyi1122 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 11118
Sziasztok!
Ma vettem egy banán-, citromfát és egy ananász bokor féleséget. Mivel elég kezdő "kertész" vagyok, így mg szeretném kérdezni hogy mire kell figyelni, hova tegyem, mennyit öntözzem, stb.. bocs az alap kérdésekért :)
Előre is köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.23 0 0 11117
Szia!
Nagyon szépek,ne panaszkodj.Nincs mindenkinek/nekem sem/melegháza meg arra való pénze,De a találékonyság sok mindent pótol.Jó nézni a növényeid.Gratula.
Ü:József
Előzmény: Luigi50 (11116)
Luigi50 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 11116

 

 

Pomelo, ami már egyszer majdnem tönkre ment.

 

 

 

36 éves citrom magonc, ami már termett is. Most nem...

 

 

 

 36 éves narancs magonc, a jobb oldala citromoltás, sajnos a többi nem eredt meg, így a bal oldala az eredeti narancs hajtása.

 

 

 

 Grapefruit

 

 

 

Mandarin

 

 

 

 A 36 éves magonc citromról magoncra oltás.

 

 

 

 "Üvegház" természetesen nyitható tetejű :)

 

 

 

 "Össznépi gyülekezet"

 

 

 

 Ez vegyes, maracuja, tahi lime, citromok, kumquat, stb. :)

 

 

 

 

 Vegyes, pampelmusz, 4 évszak citrom, paprika citrom, stb.

 

 

 

 Előző tálca, másik oldalról

 

 

 

 Ez is egy vegyes tálca, natali szilva, guava, kivi, mandarin, stb

 

 

 

 Peppino kiültetve

 

 

 

 Goji

 

 

 

 mogyoró

 

 

 

leanderek

 

 

 

 Schefflera, amikor még virágzott. Most viszont kétszer ekkora...

Luigi50 Creative Commons License 2010.07.23 0 0 11115

 

 Szia Quicktor!

 

 Olvastam, amit pomeloról írtatok - igaz, hogy ígértem, hogy teszek már fel képeket, de a mai nap megpróbálom-, nekem van pomelóm, Rappai-féle, 3 éve vettem. Hát hogy oltás, dugvány vagy magonc, azt nem tudom, termőnek adták, annyi van ráírva, hogy pomelo :) Egyszer virágzott, termés is lett rajta, de aztán ledobta. ( mert ugye "a lé(t) határozza meg a tudatot" - na most a tudat hiába van meg a citromtartáshot, ha a lé hiányzik :D, ha értitek, mire gondolok)... Tehát sajnos nem tudom biztosítani az ideális körülményeket, de igyekszem.

 Amit írtál, hogy a pomelo magoncot átoltani vadcitrom vagy termő citrom dugvány alanyra, én abban egyáltalán nem hiszek, mert én már csináltam olyan oltást -de már írtam is-, hogy termő 36 éves magonc citromfáról  oltottam át kisebb magonc citromra, kb 6-7 évesek, gyönyörű erősen hajtanak, de így sem teremnek.

 Persze üvegházi tartás mellett nem tudom milyen lenne az eredmény, de hát szerintem általánosan az itt jelenlevő citruskedvelők jelentős százalékának nincs fűthető üvegháza.

 Sajnos az idén főleg a fórumnak köszönhetően egy kicsit korán tettem ki a citrusaimat :D  és kaptak egy kis hideget :P Így a virágzás elég vontatott, több növénynél el is maradt, legalábbis eddig... :)  De hát így jártam. Természetesen ezért nem a fórumot hibáztatom, mert én tettem ki őket és nem más :)

 Sajnos a képek feltevéséhez nem értek, így teljesen kis feleségem jó indulatára vagyok utalva :D De majd meggyőzöm ;) Valahogy :)

 

 Üdv: Lajos

Előzmény: Quicktor57 (11112)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.22 0 0 11114
Szia.
Holtig tanul az ember.Bocs.
Végignéztem a javasolt weblapot.Igazad van.A Citrus nobilis csoportba tartozik kérdésem szerinti példány és szintén megtaláltam az én példányom mely egy másik a
csoportból./nem rücskös felületű/Köszönöm én átugrottam,hogy a C.nobilis az nem egy egységes valami,hanem egy csoport.Köszi,elvakaróztam volna még egy darabig.
Előzmény: Quicktor57 (11112)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.22 0 0 11113
Szia!
Igy már teljesen tiszta.Én is ezt mondom,hogy nem szabad elfeledni,hogy a magoncok
azok egy helyes növénytapasztalatot egy kötődést és számtalan olyan megfigyelést adnak egy kezdőnek,de még tapasztaltabbnak is mely néha meghökkentő.Főként igaz ez egy olyan növénycsoportnál ahol egyébként is kevés egyedszám van a közösség-
ben oltott növényből.Mert ha nem így lenne akkor,én lennék az első aki azt mondaná nosza átoltani mindent nemesre.De milyen nemesre,az honnan szerezhető be,stb?Fő-
ként akkor amikor az irodalom meg az utazások közbeni tapasztalat is jelzi,hogy a Pomelo az nem Citrus limon és igenis vannak helyek a világban/természetes élőhelyén
ahol a kis gazdaságban elfogadott és gyakorolt a magonccal való telepítés!
Az egy másik dolog,hogy nálunk a nem természetes élőhelyén,bizony oltvánnyal való
szaporításnál sem rozsaszin állom a gyümölcs előállitás.Tehát akkor miért lenne egyszerűbb a magonccal való próbálkozás?
Ezért voltam bátor megjegyezni,hogy megkérdezzem hányunknak van oltott Pomelo-ja.
Hányan is kostoltuk meg ezt saját fáról?Szerintem kevesen és miért mert macerás!Szer
te ágazó okból.Ezért örülök én is egy újformáju,szinű,nagyságu Pomelóból származó magnak és ültetem el 67évesen.Pedig megelégedhetnék a 2db.eltérő fajtájú bokraim
termésével.+a rokonság termőivel:"Sweety"(grfrútxpomelo vagy pampelmusz)és C.decumana-val.
Más:Citrus nobilis-em van termő dézsás,terem is,fogyasztjuk is évek óta.A feltett képen
lévő sajnos nem azonos evvel.
Előzmény: Quicktor57 (11112)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.07.22 0 0 11112

Szia!

A gyümölcs szerintem az ún. király mandarin (Citrus nobilis) Például ezen a weblapon: http://users.kymp.net/citruspages/mandarins.html#nobilis

 

A pomelo magonc ügyet nem akarom túl ragozni, csak arra utaltam, amiről korábban néhány hónapja (elvi síkon) már beszéltünk, és úgy emlékszem Te is jó ötletnek tartottad. Ennek a lényege, hogy a pomelo magoncról szedünk oltóágat, amit ráoltunk egy vadcitrom alanyra, vagy olyan citrom dugványra, amelyet termő citromfáról dugványoztunk. Hátha sikerül így átvinni a "teremni akarást" a pomelóra is. Ezért írtam, hogy én ezt az oltást leghamarább jövőre tudom kipróbálni, aminek szerencsés esetben 2015-re lehet valami eredménye.

Egyébként nem tudom, hogy ki sürgette a pomelo magoncoknál a "várakozást". Én általában feltételes módban írok a magoncok termőre fordulásáról. A weblapomon is az szerepel, hogy "Fajtától függően az első virágok, gyümölcsök 6-12 év múlva jelentkezhetnek a növényünkön."

A korábbi hozzászólásaimból szerintem látszik, nekem az a véleményem, hogy magocokat a citrusnevelés megtanulása érdekében neveljenek a téma iránt érdeklődők, és amint azok elérik az oltható méretet, oltsanak rá valamilyen nemest. Néhány éven belül valószínűleg az én pomelo magoncaimnak is ez lesz a sorsuk, feltéve, hogy továbbra is jól viselik majd az én teleltetési körülményeimet.

Előzmény: Törölt nick (11111)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.22 0 0 11111
Figyelmesen olvasom a Pomelo polémiát,ill.kérdéseket és válaszokat az oltani vagy kivárni helyzetről.Bennem ez ugy merűl fel,hogy kinek van oltott termő Pomelo-ja?
Eddig a képek felrakásában én nem láttam nagy tolongást.Így a magoncoknál sem jogos a várakozás sürgetése.
Más:van egy reményteli lehetőségem az alábbi gyümölcsre.Soha nem láttam hasonlót/
esetleg talán az "Ugli"(tangerinxgrépfrút(pampelmusz?)hasonlit rá/esetleg valakinek beugrik valami?A tulajdonosa nemes egyszerűséggel "Tangerina King"névvel jegyzi?
Előzmény: Quicktor57 (11108)
gáborke Creative Commons License 2010.07.22 0 0 11110
Számos citromfát láttam 30 éves magoncokat nem termettek, tehát nem érdemes várni.
A pomelóból nekem 5-6 éves magoncaim vannak tehát már régebbről is vannak infók.
Egy topictársunknak 10 évnél is idősebb pomelómagonca van. A lényeg egyik sem terem és az esély rá csak 50% hogy fog majd a jövőben.
üdv
Előzmény: Quicktor57 (11108)
Szili222 Creative Commons License 2010.07.21 0 0 11109
Szia!
Köszönöm a választ,akkor csak a levelében gyönyörködök...:-)))))))))))
Előzmény: Quicktor57 (11108)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!