Keresés

Részletes keresés

Titan0 Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33432

"A kapcsolóval indítod a motort, akkor nincs lágy indítás, és persze ilyenkor nagyobb lesz az áramfelvétel."

 

Dehogy indítom kapcsolóval! Ez lehet a dahlander kapcs. vagy esetleg átváltó másik motorra (egy frekiváltó használata két géphez)

A vezérlés a frekiváltóról történik.  (előre-hátra-stop-fordulatszám)

Előzmény: jalpar (33430)
rferi Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33431

Na, most megkérdeztem a kollégákat a Proconos frekiváltók kapcsán.

Elsőre elszörnyűlködtek a terhelés ilyetén kezelésén.

Aztán azt a konkrét infót adták, hogy az 5kw alatti készülékeknél a rövid idejű túlterhelhetőség háromszorosra van tervezve. Ha valaki a motor-frekiváltó párost kétszeresen túlméretezi, tehát kétszeres teljesítményű procon váltót tesz a motorra, akkor jó eséllyel lehet játszani ezt a kapcsolós, menetközbeni terhelésrádobást-levételt meghibásodás nélkül, de előtte ki kell kapcsolni a menüben a motorhiány tiltását, mivel a kimenet indítása előtt ők a programban megszondázzák, hogy van-e motor a gépen, és ha nincs, hibaüzenettel leállnak.

Ez csak a klasszikus, nem frekiváltóra tervezett motorok esetében fog működni, mivel a kifejezetten frekvenciaváltóra tervezett motorok indulási áramai sokkal nagyobbak, ha csak rábasszuk a 3f hálózatra. Direkt úgy vannak tervezve.

Nem véletlenül, mivel a frekiváltó meglétének feltételezése miatt a motor áramát a végletekig kézben tartja az elektronika, és erre lehet számítani, vagyis frekiváltóval maga az elektronika nem engedi az áramot egy bizonyos határ fölé, ami a paraméterezésben be van állítva.

Szóval egy klasszik motor indulási árama kb az ötszöröse az üzeminek, és mivel az elektronikát proconék 3x túlméretezték, ha egy duplázott méretű frekiváltóval játszuk el ezt a rádobósdit, kb hatszoros áramig van lehetőségünk túlterhelni.

Előzmény: Titan0 (33427)
jalpar Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33430

A kapcsolóval indítod a motort, akkor nincs lágy indítás, és persze ilyenkor nagyobb lesz az áramfelvétel.

Szerintem erről beszél a doksi.

Ezért szoktak a motor teljesítményénél nagyobb invertert használni, nem?

 

Előzmény: Titan0 (33427)
KART EMG Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33429

Köszönöm szépen az infót!

Előzmény: jalpar (33422)
rferi Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33428

Ja, az azért más! Félreértettem! :)))

Előzmény: klenó1 (33426)
Titan0 Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33427

Nekem Procon van. A gépkönyvek letölthetők innen: http://www.procon.hu/procon.php?site=letoltes/archivum

 

"Az inverter és a motor közé szabad kapcsolót tenni."

Nem akarok vitázni, persze hogy szabad de én csak feszmentes kimenetnél szoktam váltani.

 

Töltsd le pl. az elsőt. A 8. oldalon a motor bekötése résznél pont a kimenetre írja, hogy csak a kimenet feszültségmentes állapotában kapcsoljunk.

 

( remélem most nem vezettem félre senkit  :-)   )

Előzmény: jalpar (33424)
klenó1 Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33426

A 200 kW-s egy hengerszék. Figyelmetlen voltál, vagy én nem írtam egyértelműen. Két külön téma.

Érdekes lenne egy házi varrodában 200 kW-t elindítani. :-))

A varrodában egy 1,5 kW-s került beépítésre. 

Előzmény: rferi (33421)
rferi Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33425

Akkor királyság!

 

BTW. a nálam levő inverteredbe a kondikkal mi lesz?

Előzmény: jalpar (33424)
jalpar Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33424

A 1.5kW-os frekvenciaváltóm leírásában azt írják, hogy az inverter betáplálását menet közben tilos megszakítani, mert attól tönkremehet.

Az inverter és a motor közé szabad kapcsolót tenni.

Előzmény: rferi (33421)
jalpar Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33423

A hőkezelést meg egy csepeli cég csinálta, most hirtelen nem találom, melyik, ha valakinek nagyon kell előbányászom.

 

Előzmény: jalpar (33422)
jalpar Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33422

Az öntvényt itt csináltattam: http://patinaontode.hu/

A formát én vittem, saját készítés.

Előzmény: KART EMG (33405)
rferi Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33421

Baszki, egy 200kilowattos frekiváltónál ki be kapcsolgatják a terhelést egy varrodában! :))))))))))

Há még jó, hogy meg sem érzi bakker! :)))))))))))

 

Alapesetben nem szerencsés ez a ki-be kapcsolgatás.

Az olcsó kínai invertereknél ez orosz rulett, védelem alig van bennük. A márkás cuccoknál sokszor úgy írják meg a mikroprogramot benne, hogy képes jól lekezelni ezeket a szitukat, de ez nem szentírás. A kollégáim írják a Procon frekiváltókba a programokat, ha oda olyat kérnek, aminél kívánalom az ilyen terhelés rádobás, leejtés, akkor olyat tesznek bele, és akkor az tudja. De a hardverrel szemben is vannak követelmények, hogy ez tuti mindig jó legyen. Én rajzoltam vissza siemens váltó végfok kapcsolást, a kurvadrága cuccban a legalapvetőbb hardveres védelmek sem voltak benne.

Előzmény: klenó1 (33420)
klenó1 Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33420

Itt egy részletrajz egy hengerszék inverteréről. A K1 kontaktort működteti a vészleállító is, nem csak a By-pass miatt van bent. Az inverteren nincs fékellenállás, pedig nem kis darab, 200 kW-os. Egyébként már nincs üzemben, eladó a frekiváltó. :-) 

Egyértelműen nem lehet kijelenteni, hogy nem lehet kapcsoló a frekiváltó és a motor között. Típusa válogatja.

 

Csuhás Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33419

Magam nem próbáltam mert drága dolog egy frekiváltó, de elvileg már a motor leválasztására le kellene tiltania a terhelés megszűnése miatt, majd a motort rákapcsolva pedig túl áram miatt. Lehet hogy van váltó ami ezeket nem figyeli, illetve letiltható a figyelés, de ezt nem javasolnám mert ezzel biztonsági tényezőket iktatsz ki.  Egyébként én is használok sétálós frekiváltót, lengő csatlakozóval a kimenetén, annak beragasztgattam a szellőzőit, mert nem melegszik, még a ventilátorát is kiiktatom mert a hűtőborda sem volt még kéz meleg sem soha.

klenó1 Creative Commons License 2019.11.05 0 0 33418

Régen egy házi varrodába felraktam egy egyfázisú Toshiba invertert fix 50 Hz-re beállítva, mert nem volt három fázis. Azt reggel bekapcsolták, este pedig ki. Arról mentek a gépek, deltába kötve. A csajok ki-be kapcsolgatták a gépeket, egyszerre többet is,- a frekiváltó tojt rá, tette a dolgát. A munkahelyemen egy gépsor végén két felcsévélő üzemelt, amiből az egyiknek frekiváltója hétvégén tönkrement. Gyors javításként egy váltókapcsolót építettem be. Meghagytam a melósoknak, hogy csak a gép kikapcsolása után kapcsolják át a másik motorra. Természetesen nem érdekelte őket, menet közben is átkapcsoltak. Ez a frekiváltó is tolerálta. Ez egy VFD sorozatú Delta volt. Más típussal nincs tapasztalatom, de nem szabad tönkremennie, legfeljebb hibaüzenettel kiáll.

star61 Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33417

Nekem működik, de azért elgondolkodtató amit a szakik írtak. Egy normális frekiváltó túl drága ahhoz, hogy emiatt lefüstöljön

Előzmény: kart E1 (33416)
kart E1 Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33416

Akkor neked van tapasztalatod, hogy a frekiváltó és a motor közé be lehet építeni kapcsolót!

Mindig ettől riadtam vissza , mint írtam is előtte , hogy leég a váltó, ha így használom.

 

Köszi a felvilágosítást.

 

Üdv: Sanyi

 

Előzmény: star61 (33415)
star61 Creative Commons License 2019.11.04 0 1 33415

Hali! A frekiváltó után van két kapcsoló, az egyik a fúrógépé, a másik a csiszolóé. Úgy szoktam indítani, hogy először a frekiváltó betáp, aztán a start gomb (a poti alatt), aztán valamelyik gép kapcsolója. A fordulatot utána szoktam beállítani. Leállításkor csak a motorok kapcsolóit szoktam használni, a frekiváltó közben megy. 

Előzmény: kart E1 (33414)
kart E1 Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33414

Szia! Akkor a frekvenciaváltó és a motor közé volt építve a kapcsoló?

Elöször bekapcsoltad a frekvenciaváltót és a gépeket a fehér kapcsolóval? Ha jól értelmezem?

 

Üdv: Sanyi

Előzmény: star61 (33413)
star61 Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33413

Igen, azokat használtam indításkor. Aztán a kapcsolókat. Van hogy órákig be van kapcsolva. Ez a legolcsóbb kínai frekiváltó (60 euro), semmi papír nem volt a dobozában, a programozását is az aliexpress-en találtam meg.

Előzmény: szakmókus (33412)
szakmókus Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33412

A potméter amit a gépkönyv előír, de általában a 4.7kohm-os már biztosan megfelel. 

Lineáris kell. 10V-ot kap, ami lehet nem rövidzár védett. Illene jól bekötni elsőre.

Gondolom most az előlapi potmétert használod, valószínű hogy tudatni kell vele majd hogy külső potméter van rákötve. (akkor az előlapi hatástalan lesz).

 

Azt hinném hogy az előlapi zöld ill piros gombokat használod indításra,megállításra.

Előzmény: star61 (33411)
star61 Creative Commons License 2019.11.04 0 1 33411

Nekem eddig szerencsém volt ezek szerint, mert mindig a főkapcsolóval szoktam leállítani a szalagcsiszolót és a fúrógépet. 

 

 

Ezután a frekiváltót fogom lekapcsolni. Ki kellene vezetnem egy potit a gépekhez (csak nem tudom milyen kell hozzá), mert a frekvenciaváltót szertném bedobozolni. Féltem a csiszológéptől...

Előzmény: szakmókus (33409)
vaskukac Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33410

Szervusz!

Igen, arról van szó, csak az lemaradt, a többit lelevelezzük.

Előzmény: mérnökferi (33406)
szakmókus Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33409

 "több helyen is olvastam, hogy a motor és a frekvencia váltó között nem szabad

kapcsolót beiktatni"

 

Ideális esetben a frekiváltó és a motor között csak az összekötő (árnyékolt) kábel található.

 

Technológiailag viszont indokolt lehet akár kapcsoló,mágneskapcsoló,hőkioldó,stb.... használata,alkalmazása.

 

Ha egy frekvenciaváltóra ami valamely frekvenciával üzemel, ha megszakítjuk menet közben a DC körben túlfeszültség lephet fel, illetve ha rákapcsoljuk a terhelést túláram miatt tönkremehetnek a félvezetők a készülékben.

 

Ha nem szakítjuk meg a kapcsolatot a frekiv. és a motor között, a frekiváltó le kezeli a túláramot, fázishiányt,menetzárlatot,testzárlatot,stb....   (olcsóbb frekiváltók nem biztos hogy megvédik magukat!)

 

 

Előzmény: kart E1 (33398)
occseb Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33408

Egyszer melléd szegődnék egy ilyen munka előtt mert ezt meg képek alapján is élvezet nézni. 

Előzmény: jalpar (33402)
mérnökferi Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33407

Precíz munka, tanultam belőle!

Előzmény: jalpar (33402)
mérnökferi Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33406

Még egyszer olvasva, ez a szögfej lesz a marógéphez? Érdekel!

Előzmény: vaskukac (33403)
KART EMG Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33405

Szia!

 

Egyrészt tetszett a fotósorozatod, nekem hasznos volt. Másrészt megadnád, hogy hol öntettél és milyen feltételekkel ? Pl. öntőformát lehet vinni ? Mi alapján számláznak ?

 

Üdv.

Előzmény: jalpar (33402)
mérnökferi Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33404

Érdekel, de azt se tudom pontosan, hogy mit ajánlasz?  :-)

Írtam e-mailt!

Előzmény: vaskukac (33403)
vaskukac Creative Commons License 2019.11.04 0 0 33403

Szervusz!

Nálam porosodik egy a műhely sarkában.

A belseje újszerű, a kúpja ép, a kitámasztója megvan, viszont a nem megfelelő tárolás miatt a külső részeket néhol megkapta a rozsda. Foglalkozni kell vele, viszont jóval a hirdetett ár alatt adnám.

Hozzám már így került, ha érdekel jelezd, és előszedem.

Előzmény: mérnökferi (33391)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!