Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3854

Off:

Jut eszembe: azt az ominózus képet nem kellene a lérakos topicon közzétenni? szerintem sikere lenne.

On:

Előzmény: zoomboo (3850)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3853

Az újságíró - történjék bármi - a riportja, cikke készítése során a hallottakból azt hall meg, ír meg, amit akar. Függetlenül attól, hogy annak van-e köze a valósághoz.

"Más: nem tudjátok, lesz mostanában vmi lőgyakorlat, amit egy civil is megnézhet? (tehát én:) "

Most jut eszedbe? Éveken keresztül lőkiképző voltam a rendőrségen, így eljutottam különféle lőgyakorlatokra. Olyan is előfordult, hogy itt a fórumon összeszedett ismerőst és a két kiskamasz fiát beszerveztem egy lövészetre. Láttad volna a két kölyköt - na meg pláne az apjukat - amikor a kezükbe adtam az UZI-t teli tárral.

Ha figyelemmel kíséred a MH megsemmisült topicot, ott előbb - utóbb megtudod.

Előzmény: Sapet (3852)
Sapet Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3852
Igazad van, ezeket (tisztelet a rendes kivételnek) csak a szenzáció érdekli. Bár írhatott volna egy jó kis környezetszennyezősdit is belőle; annak talán még van valami valóságalapja is. (ti. az alsó szint még mindig bűzlik az olajtól) Meg már onnantól kalap...túrót nem ér az egész, hogy még az illetékesek is csak csodálkozva néznek a hírek hallatán. (meg egyáltalán mire kell az amiknak? Valószínüleg nem Disneylandet akarnak oda, hanem valami radarféleséget, de ennek az egésznek a valóságalapja erősen konvergál a nullához.) Meg: illetékesek... háát nem biztos, hogy erről a község polgármesterét kellene először megkérdezni. Én szvsz a Honvédelmi Minisztériummal kezdeném a sort, és ha ők nem adnak érdemi választ, akkor lehet kezdeni találgatni. Bár ha én alapos újságíró lennék, esetleg valami amerikai illetékest is próbálnék keríteni... Bár ha az utolsó mondatod igaz és így történt, akkor mi itt hiába tépjük a szánkat, ill. a billentyűzetet, mert az ilyenek ettől ugyanolyanok maradnak:(

Más: nem tudjátok, lesz mostanában vmi lőgyakorlat, amit egy civil is megnézhet? (tehát én:)
Előzmény: Volt tüzér (3849)
zoomboo Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3851
Reporter:

 És az építményérõl mit tud?

 

Sándor:  Hát, az építményérõl annyit tudok, hogy ... a tanács ... megkapta az ojjektum ... ra való, ... hogy mondjam magának ... hogy ezt az építményre megkapta a tanácstúl az engedélyt, hogy ... hogy akarja magának kifejezni, hogy ... mindent megkapott erre az ojjektumra, meg háromszázezer lite, harmincezer vagy nem tudom ... valami ... ojjektumra, hogy a litér háromszázezer, harmincezer literes víztartályra megkapja az engedélyt ... és ...

Reporter:

És mire fog szolgálni ez az objektum?

Sándor:

 Hát ez a kocsordi tanács részirül megkapta az engedélyt ... ez ahogy a ... az oxigén kihasználására, ilyesmit hallottam én ... tudomásom szerint hogy harminc, hogy az oxigén ezt a amikor ... a harmincezer literes víztartály az objektum ... részirül, hogy azt fel fogja használni amikor hidraulika, mittudomén. Reporter:  És atomtámadás ellen is véd ez? Sándor: Nem, igen ... az ellen nem véd, de viszont ... így magyaráz...ta ki Árpi, hogy ... a vízbül veszi ki a ... a ... az oxigént. Teccik érteni? A vízbül fogja az o, harmincezer ... literbül veszi ki az oxigént
zoomboo Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3850

Egy kis poén a dologhoz!

 

Fogarassy Árpád szakértőhöz kell fordulni atombunker témában

Fogarassy Árpád, az atombunker(ojjektum) építője. Ő egy jó munkás ember!

http://www.teccikerteni.hu/index.php?modul=lapok&lap=fogarassy_arpad

 

 

Előzmény: Volt tüzér (3849)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3849

És gondolod, hogy ez hatna? A francokat. Egyrészt az újságírónak fingja nincs a dologról, másként nem is érdekli, harmadrészt meg ha nincs benne valami "atom", akkor szerinte mást sem érdekel.

Ha a cikk előtt valaki hozzáértő embert esetleg megkérdezett, akkor is csak azt hallja meg, amit akar.

Előzmény: Sapet (3843)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3848

Megnyugodhatsz, Sárbogárdból lakásokat csináltak. Ugyanis ott kb. 400 darab 1983 után épített lakás volt/van, amit átadtak az önkormányzatnak. A volt orosz tiszti lakásokkal is az történt. Azok is új építésű és magyar építésű lakások. Ott tehát lakásgond nincs. Bárcsak a munkahelyekkel is ugyanez lenne a helyzet.

"Viszont sok olyan dolog van benne amit mügyüjtök megvehetnenek, lehetne aukciozni.
A megmarado meg menjen a muzeumba.
Ami meg mar semire nem jo, aza nagyolvasztoba."

Most ez történik azokkal az anyagokkal.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3844)
Kolima Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3847
Én csak azt nem értem, hogy ha volt is Mo-n siló, akkor azt föltétlen tudni kéne mindenkinek? Olyan, hogy hadititok fogalma ismeretlen? Úgy állítod be, mintha valaki sárkányokról beszélne, hogy márpedig léteztek. Mi ebbenb olyan hihetetlen? Ha volt, akkor föltételezem kevesen tudhattak róla. Az meg hogy nem találni, vagy nem akadt rá senki a nyomaira, az... egyértelmű
Előzmény: mezenguz (3836)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3846
Megvalami eszembe jutott, ez akkor is igaz ha többen mentek laktnyakat bejarni.
Ha többen mentek elveszett es kihalt laktanyak utan kutatni, akkor is szoljatok valakinek otthon nagyjabol merre vagytok.
Nemcsak el lehet tevedni a föld alatt, de a földfelszinröl is be lehet szakadni valahova, ahol nincs tererö.
En igy jartam anno Kunmadarason, felig eltüntem egy üregben ahgy mentem a kifuto fele.
Orosz laktanyaknal meg van volt egy veszely is hgy össszevissza hagytak löszert , eleg hezagos volt a leltar. Kabeleket sem erdeme fogdosni nagyon, nem lehet tudni van e aram benne+mas vol t a kapcsolasuk mint a mieinknel.
Lehet hogy sokat aggodtam, de nem lehet tudni.
Előzmény: m61019andras (3813)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3845
Nemartana, mielött a lakossag is bepanikol. Mert utana jön a Fokusz es a naplo is, el lehet kepzelni ha az ujsagirok is rakattannak a temara.
Előzmény: Sapet (3843)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3844
Jok a kepek, jo hogy megosztottad öket, ugy nez ki Sabogard es Mezöfalva volt nagy tamaszpontjaink egyikei.Meg a kepek tanulsaga szerint talan a legutoso epitesü is.
Jo lenne lakasokat kialakitani Sarbogardbol. En lattam mar sokkal rosszabb allapotuakat is.
Ugy nez ki hogy Mezöfalva sem erhette el a kiteljesüleset a kepek szerint, mire müködhetett volna akkor bezartak.
Igy viszont kar volt felepiteni.
Viszont sok olyan dolog van benne amit mügyüjtök megvehetnenek, lehetne aukciozni.
A megmarado meg menjen a muzeumba.
Ami meg mar semire nem jo, aza nagyolvasztoba.


Előzmény: mezenguz (3840)
Sapet Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3843
Ismét üdv!

Csak az jutott eszembe, hogy valaki küldhetne smst a Naplónak az üzenőfalra-vagy minek hívják - (nekem most fityingem sincs a mobilomon), hogy a Nép is kicsit tisztában legyen a helyzettel. Ez talán hat majd az újságírókra, hogy legközelebb ne legyen ilyesmi....
Előzmény: Sapet (3829)
BIL-896 Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3842
Íme a cikk...
monfondir Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3841
Arra nincs semmi csak TSZ.
Előzmény: charlie21 (3834)
mezenguz Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3840
Mindenkinek!

Feloldottam a képtáramban a két privát albumot, böngészhető....
mezenguz Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3839
... ja-ja, mit szólna, ha látná ezt a képet.... na meg ezt:
Előzmény: **ven** (3838)
**ven** Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3838
Hajdan volt egy kollégám, aki a szakmai egyetemet a SZU-ban végezte, tehát nem volt neki idegen az orosz nyelv. Ültünk vele az ÜTI szobán, ahol éppen be volt kapcsolva a TV és éppen valami híradó ment. Ott éppen valami "Szalacsi bácsi" kategóriájú ürgét faggattak. Én éppen nem figyeltem oda, de az feltűnt, hogy a kollégám elkezd harsányan röhögni, majd lefordul a székről. Mikor nagy nehezen lecsillapodott, akkor el bírta mondani, hogy az a barom elmondta: "igen, nálunk igenis volt, mert nemrég járt bent a ruszki laktanyában, és oda ki volt írva a falra, hogy "atomnaja bomba"." Szerencsémre a híradót később megismételték, így én is meg tudtam nézni. Azóta tudom én is, hogy nálunk igenis volt nukleáris fegyver. Meg Siló. Erre a "Silóra" emlékszel még? Sárbogárdon fényképeztük.
Előzmény: mezenguz (3835)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3837
Ö talalt silot, csak et kellett volna fotoval bizonyitani
Előzmény: mezenguz (3836)
mezenguz Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3836
..hajaj, nehogy ráharapjon egy volt ,a topikba írogató " vándorló" lélek, mert ő talán még meg is lelné a silókat....)))
Előzmény: mezenguz (3835)
mezenguz Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3835
Helló mindenkinek!

Szórakoztató eme "bulvár tájékoztatás", ilyen embereknek köszönhetően is születnek az "urban legend"-ek, kíváncsi lennék ezek után hány olyan helyi lakost tudna megszólaltatni egy " Fókusz" szintű tv-műsor, aki az életére is megesküdne, hogy annak idején látta, amint hozták vitték az "atomot"...:))

...nem kellene fevilágosítani a tisztelt cikkírót, hogy először talán tájékozodni illene egy témában, mielőtt belefog, s talán nem ekkora marhaságokat össze....
Előzmény: Sapet (3829)
charlie21 Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3834

 

Ezt Pécstől nyugatra  találtam Szentlörinc mellett ,lehet hogy csak valami üzem vagy majorság ,de nekem inkább laktanyának tünik.Valaki ismerős erre?

charlie21 Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3833

 

Sármellék volt orosz reptér

charlie21 Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3832

 

Azthiszem még igy nem szerepelt ,nem kihalt és nem ithoni.Ez a Munkács szélén levő orosz távolfelderítő radar.Nagy élmény lenne egyszer megnézni.

charlie21 Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3831
Szerzett nekem is a cikk egy vidám percet,meg a kommentárod :-)
Előzmény: Sapet (3829)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3830
Az sokat elmond a tervezöröl, aki a központi harcallaspontot az atomraketak szolgalasara siloval egybeepitene...
Előzmény: Sapet (3829)
Sapet Creative Commons License 2007.01.18 0 0 3829
Üdv!
Ez a bődületes marhaság a mai Veszprém megyei Naplóban található. Mivel kicsit többet konyítok kedves Ármás Jánosnál a BARS-hoz, meg a helyszínhez, hát sírva röhögtem...

"Eladják az atombunkert?
Megjelenés dátuma: 2007. január 18. 04:27.00
Szerző: Ármás János

Hárskút (áj) - A falu feletti egykori szovjet atombunker iránt érdeklődik az amerikai hadsereg - állítja több országos napilap. A helybeliek viszont nem sokat hallottak még az ügyletről.

A Középső-Hajag-hegyen található bunker négy rakétasilót és egy két emelet mély irányító és kiszolgáló központot foglal magában. Az egykori Vörös Hadsereg Déli Hadseregcsoportja a háborús vezetési rendszer részeként építette, itt működött a központi harcálláspont.

- Engem hivatalosan még nem keresett meg senki, én is csak a sajtóból értesültem az állítólagos szándékról - válaszolta érdeklődésünkre Kiss Árpád, a község polgármestere, megjegyezve: ha abból a célból kell az amerikaiaknak, amire annak idején a nyolcvanas években is használták a szovjetek, akkor egyáltalán nem örülnek az érdeklődő vásárlónak. Az elöljáró konkrétan fogalmazott: Hárskútra nem kell atomrakéta, ...egyébként pedig ilyen szellős a Kárpát-medence, hogy itt csak úgy el lehet pottyantani egy reaktort vagy néhány rakétát?

A polgármesteri hivatalban a jelenlegi gazdáról - a helyi adóbevallás alapján - csak annyit tudtak közölni, hogy azon a helyrajzi számon, amely a bunkert jelöli, két kft.-t is bejegyeztek. A Szub-alpesi Kft.-t és a Juhász Kft.-t. Mivel is foglalkozhatnak a Bakony közepén, az a helyszínen nem derült ki.

//ha jól körülnézett volna, talán látja a valamilyen gabona- vagy takarmányhalmokat a "rakétatárolókban". Vagy a nyomaikat a porban. Még jó, hogy nem vette észre a "Vegyszerezett terület" táblákat, biztos az lett volna belőle, hogy ideggázt,mustárgázt, stb is tároltak itt:( Meg igen, az atomrakéták mellett működik a harcálláspont. Nincs olyan marha, aki egy létesítménybe tenné a kettőt; csak még jobban célponttá tenné magát.//

Herendről hat kilométeres aszfaltút visz fel a bunkerhez. Vaskos vassorompó leeresztve, a kapun felirat: Zárt terület! Idegeneknek belépni tilos. Vastag, rozsdás lánc a kapun, de a lakatot használják, újnak tűnik. A lakat dobozát a fűben megtaláljuk, mellette egy bulvárlap tavaly de-cember 9-ei száma hever összegyűrve. A kapu mellett a kerítés kifeszítve, így a tiltás ellenére is bemegyünk.

A kapuőrség épületén az ablakokat, ajtókat leszaggatták, bent rohad a fapadlózat. A bázis egyik oldalán óriási állványzatok, amelyekre anno az antennákat szerelték. A szellőzőaknák, lejáratok lezárva. Minden vas és öntött beton, valóban masszív építmény. A másik oldalon a rakétatárolók négy hatalmas, húsz centi vastag öntöttvas ajtó mögött. Az egyiken bejutunk, falból kitépett kábelek közt lépegetünk. Itt nem is olyan régen járhattak, a falakon friss graffitik. Annak viszont semmi nyomát nem találjuk, hogy itt bármilyen tevékenységet is végeztek volna mostanában. Olyan ez az egész, mint egy bunker atomtámadás után. Nehéz elképzelni, hogy ez valamire is jó lenne az amerikaiaknak.

Műszerünk sajnos nincs, így nem tudjuk megmérni a sugárzást, valóban tároltak-e a silókban atomtöltetű raké- tákat. Ám egy tény mindenesetre elgondolkodtató: egy neve mellőzését kérő gyógypedagógus munkatársunknak elmondta, a nyolcvanas években a veszprémi Bárczi Gusztáv Általános Iskolában a falu lélekszámához képest feltűnően sok értelmi fogyatékos hárskúti diákot tanítottak."
//szvsz némi belterjesség is lehetett ennek az oka...de bármi is volt, nem hiszem, hogy pont a bázis miatt (Sapet)//

A cikkírónak meg csak annyit tanácsolnék, ha máshol nem, legalább ezen a fórumon utánanézhetett volna hova is megy, meg mit ír róla...
Az egyetlen dolog, ami megfogott benne, az az, hogy tényleg kellene az amiknak? (csak nem oda akarják rakni a tubesi radart? Itt talán nincs semmiféle "veszélyeztetett" gaz.:)) Vagy az egész cikk egy bulvárlapba való szemét?


ui:no megvolt a reggeli dühöngés, bár azt olvastam, az időjárás is arra készül:)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.17 0 0 3828
Ez ala tudom mas bizonyitekkal is tamasztani:
ha valaki elhagyja Miskolcot az uj autopalyan es megy Pest fele, gyakorlatilag szinte mindig lehet latnni a radart az autopalyaro optikaliag.
Szegedi legteret lattni tehat nem elkepzelhetetlen.
Előzmény: pétizennyolc (3824)
pétizennyolc Creative Commons License 2007.01.17 0 0 3827

Úgy tudom, valamikor a nyolcvanas években.

 

P-18

Előzmény: monfondir (3825)
Kolima Creative Commons License 2007.01.17 0 0 3826
Szép hely...
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3815)
monfondir Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3825
Ez mikor volt? 1985?
Pécs mellett a Jakab-hegyen volt kitelepülési pont.
Előzmény: pétizennyolc (3824)
pétizennyolc Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3824

Egy kis érdekesség: kísérleti céllal korábban telepítettek már radart Bánkútra. Egy ismerős PRV-11-el verette a Szegednél (!) 100 méteren repülő 21-est. 

 

P-18

 

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3821)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3823

Mostanság azt tartják nagyjaink, hogy a szerződéses katona nem arra szerződött, hogy őrszolgálatba menjen. A szerződés arra szól, hogy ha kell, akkor a katona menjen harcolni. És ebben az őrség nincs benne még akkor sem, ha a különféle szabályzatok szerint "az őrszolgálat kötött formájú harcfeladat".

Na meg a katona drága idejét nem is akarják elpazarolni holmi őrszolgálatra.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3822)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3822
Ami szamomra elkepzelhetlen, hogy egy ilyen objektumot a Honvedseg az In-Kal Security-vel öriztet ott fenn Bankuton. Pedig van mostmar szerzödeses katonasag Magyarorszagon.
En anno adtam örszolgalatot, kapuszolgalatot, konyha , löszerraktar, telephely szolgalatot, szoval relative sok helyre voltam beosztva. De a sorkatona idök masak voltak mint most.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3821
Csak atmentem Szentleleken autoval, ahogy mentem Bankutra a telen, de Szentleleken nem csak Bankuton alltam meg. Ha van is ott meg valami csakis Lillafüredhez tartozhatott.
Előzmény: monfondir (3820)
monfondir Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3820
Jártál Szentleléken is??? Milyen antennákat láttál? Az is valami HIR-es csapat volt anno azt hiszem, de nem aktív már jó ideje (5-6év legalább).Valaki azt mondta, hogy légvédelmes (lérak??) volt de erről nincs semmi infó.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3819)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3819
Lehet, a regi telket nem lattam, hova epitettek ezt a radart. Elkepzelhetö hogy ott is valamilyen honvedsegi terület volt korabban, igy sokkal egyszerübb az epites, es a kisajatitas.
Odafele az uton autoval lattam Szentleleken is antennakat, ott is kell lenni valaminek, valamilyen adohaz felenek.
Előzmény: monfondir (3817)
m61019andras Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3818

Köszi a választ, de én egyedül nem hiszem, hogy nekivágok. :-)

Azt hittem szokott lenni, teljesen szervezett látogatás engedélyekkel. :-)

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3814)
monfondir Creative Commons License 2007.01.16 0 0 3817
Mi volt a helyén régen? Adóház?
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3816)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3816

Egy laktanya mai nem is annyira kihalt...2
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3815
Bankut1
Egy laktanya ami nem is annyira kihalt...
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3814
Szerintem a legjobb ha egymagad mesz. Vannak olyanok, amiket meg öriznek de mar nem olyan intenziven mint regen, ilyenkor könnyebben elrejtözöl ha egyedül vagy. Menjel lehetöleg szürke , zöld, estleg terepszinü ruhaban ha van, mert ezzel nagyjabol beleolvadsz a környezetbe, ha az örök tavcsöveznek, semmikeppen ne rikitoba, azzal egyböl 1 km-röl kiszurnak!
Otthon legalabb 1 ember tudja hogy hova, melyik volt laktanyaba mentel, soknak földalatti reszei, bar azokat sokszor befalaztak, de kivetel van.
Bar itt vannak kivetelek, azok ahol le kell menni a föld ala, mert az veszelyes lehet egyedül. Ilyen a Közepsö Hajag(Bakony), ha visszanezel a topicban latsz kepeket rola.
Bar azt hiszem ebben a temakörben Charlie21 tudna több tanacsot adni.
Jo nezelödest!
Előzmény: m61019andras (3813)
m61019andras Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3813

Sziasztok.

Itt is szoktak lenni közös bejárások elveszett laktanyákba? Ha igen és lehet csatlakozni én is szívesen résztvennék egyszer egy ilyenen.

 

Geret Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3812

Mindefele ösvények, láttam valami szellőzőt is kiállni a földből szép hely.

A tetején szerintem mobil antenna van bár én nem értek hozzá

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3811)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3811
Sas hegy ott lattam lenntröl antennakat is, meg egy geppuskafeszket is.Fennt azonban meg nem voltam.
Előzmény: Geret (3810)
Geret Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3810

üDV!

 

Megint kérdeznék:

 

 

Ez sashegy itt nem tudjátok mi volt? Nagyon szép túrista ösvény körbe kis fahíddal a szakadék felett, Természetvédelmi terület, de ki van írva hogy "Volt Katonai terület belépni tilos és életveszéllyes" 

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.15 0 0 3809
A www.laktanya.com Igalra HAP-ot es lokatorallomast ir.
Voltam ott legutobb, a kapunal biztonsagi ör van, csak akinek engedelye van az mehet be.
Elvileg hatul is kell befele utnak lenni a Google Earth szerint.
Előzmény: pétizennyolc (3807)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.14 0 0 3808
Olvastam, még akkor, amikor megjelent.
Előzmény: Tammo_ (3802)
pétizennyolc Creative Commons License 2007.01.14 0 0 3807

Igalban szovjet Krugok voltak és grafikonra dolgoztak az egységes légvédelmi rendszerben.

 

P-18

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3785)
Tammo_ Creative Commons License 2007.01.14 0 0 3806
Nálam működik:)
De bemásolom, csak hosszú kicsit:

"Rakétabázisból inkurrenciaraktár

Bevallom és szégyellem, amikor megtudtam, hogy anyagaimat Mezőfalvára kell leadnom az 5. Inkurrencia Tároló Raktárba, fogalmam sem volt, hol keressem a térképen a települést. Neve alapján az Alföldre tippeltem, de kollégáim - akik már jártak itt - felvilágosítottak, hogy Fejér megyében, Dunaújváros előtt néhány kilométerre találom Mezőfalvát.

Katonatársaim arról is felvilágosítottak, hogy valaha rakétabázis volt a tárolóraktárak helyén, amely a honvédség talán legújabban épült laktanyája.
Amikor először szállítottam be anyagot Mezőfalvára, megkerestem Kovács Zoltán őrnagyot, az MH Haditechnikai Ellátó Központ 5. Inkurrencia Tároló Raktár parancsnokát, meséljen a bázis múltjáról, jelenéről.

- Mezőfalva község külterületén zöldmezős beruházásban a �70-es évek végén kezdődött a laktanya építése. Az objektum a SZ-200 VE típusú, VEGA nagy magasságú és nagy hatótávolságú légvédelmi rakétakomplexum harcrendjét és a személyi állomány elhelyezését volt hivatott biztosítani. A bázis egy 20 hektáros laktanyai és egy 110 hektáros harcrendi részre tagozódott 105 db különböző funkciójú épülettel, ebből 9 db speciálisan védett létesítmény volt.

Az infrastrukturális létesítmények magas komfortot tettek, tesznek lehetővé. A távfűtést és a hálózati meleg vizet a laktanyai nagy teljesítményű, pakura- és olajtüzelésű kazánház szolgáltatja. Az ivóvízellátás saját vízbázisból, két mélyfúrású kúttal biztosított. A közüzemi elektromos hálózatra 20 KV-os gerincvezetékkel csatlakozik a laktanya. A betonozott út- és tárolófelület mintegy hét hektárnyi.

A laktanya hivatalos hadrendbe állítása 1986. szeptember elsején történt, amikor az MN 1698 Légvédelmi Rakéta Osztálycsoport - a sárbogárdi MN 3011 Légvédelmi Rakétaezred alárendeltségében - megkezdte hazánk légterének védelmét, a készültségi szolgálat ellátását.
A légvédelmi rakétaezred felszámolását követően 1991. március 1-jétől az osztálycsoport az MH 11. Duna Vegyes Légvédelmi Rakétaezred szolgálati alárendeltségében folytatta tevékenységét. A készültségi szolgálat ellátása 1995. július 29-én befejeződött, a légvédelmi rakétakomplexumot 1997-ben a hadrendből kivonták, az osztálycsoport június 30-án megszűnt.

A tűzvezető lokátorok, harcvezető kabinok, indítóállványok, gyakorlórakéták és más egyéb technikai eszközök nagy részét a Hadtörténeti Múzeum keceli haditechnikai parkjában állították ki.

Elöljárói döntés alapján az eredeti funkcióját vesztett mezőfalvai laktanyába diszlokált 1997 márciusától a börgöndi 11/15. légvédelmi rakétatechnikai osztály és a megalakult 11/3 vegyes légvédelmi rakétatechnikai zászlóalj megkezdte feladatának teljesítését. A haderőreform keretében 2001. június 30-ig felszámolták MH Duna vegyes légvédelmi ezredet, így a mezőfalvai légvédelmi alakulat is megszűnt.

A honvédségnél folyó stratégiai átalakítás részeként az MH PK 45/2000. számú intézkedésében a meglévő inkurrencia, valamint az átalakítás végrehajtása során feleslegessé vált ingó vagyonelemek ideiglenes tárolása, vagyonkörből kivonásra és átadásra előkészítése érdekében inkurrenciatároló raktárak kijelöléséről rendelkezett. Az 5. Inkurrencia Tároló Raktár Mezőfalva katonai szervezet az MH Tápió Fegyverzettechnikai Ellátó Központ alárendeltségében kezdte meg működését, állománytáblája 2000. június 1-jétől lépett hatályba.

- A csapatok 2000-ben megkezdték a hadifelesleg beszállítását - veszi át a szót Nagy Zoltán törzszászlós, átadó-részlegvezető -, jellemzően légvédelmi rakétatechnikát és tüzérségi eszközöket adtak át az alakulatok. A haderőreform feszített ütemezése következtében 2001 első félévében jelentősen megnövekedett a beszállítás vasúton és közúton egyaránt. A kirakodás sok esetben éjszaka, szombaton és vasárnap is folyt. Ebben az időszakban nagy mennyiségű vegyvédelmi, műszaki, gépjármű és fegyverzeti eszközt, anyagot vettünk át. Az átvétel egyben a felszámoló csapatok elszámoltatása is volt. Sajnálatos módon a három évvel ezelőtti folyamat az idén megismétlődött, a megszűnő alakulatok több száz tonna anyagot szállítottak be hozzánk.

Az alakulathoz beszállították a CFE nemzetközi fegyverzetkorlátozási egyezmény hatálya alá tartozó eszközöket is, így az 5. ITR nemzetközileg bejelentett hely lett.
2001 őszén megkezdődött a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Részvénytársaság inkurrenciatároló raktárának megalakítása. Szakanyagonként 4-5 fős raktárcsoportok jöttek létre, jellemzően nyugdíjas katonákból, akik nagyfokú szakismerettel rendelkeznek. Feladatuk az inkurrens anyagok átvétele a katonai ITR-től. Tevékenységüket 2001 novemberében kezdték meg a NYEVA légvédelmi rakéták átvételével, amely később kiterjedt a teljes inkurrenciára. Jelenlegi állapotában a részvénytársaságnak átadott anyagok mennyiségét az összkészletek 60-70%-ára becsülöm.

Az itt tárolt eszközökhöz jelentős mennyiségű, több tízezer tételből álló TASZT készlet, egyéb felszerelés, több ezer szabályzat és dokumentáció tartozik.

- Az eddig elmondottakból kitűnik, hogy az objektum őrzés-védelmét és tűzvédelmét magas szinten biztosítani kell - folytatja Kovács őrnagy -, amelyet a nálunk tárolt nagy mennyiségű technikai eszköz és rakéta különleges hajtóanyaga is indokol. Ezek az anyagok egy előre nem látott esemény bekövetkezésekor nagy veszélyt jelentenek a személyi állományra, a környező lakosságra, a környezetre.

Ennek megfelelően a fegyveres biztonsági őrség létszámát 2001-től növeltük, majd 2002 áprilisától az objektum őrzés-védelmét átvette az MH EI Rt. Fegyveres biztonsági őrsége. A biztonsági őrség növelése mellett mobil riasztóval láttunk el több anyagtároló épületet, valamint megépítettünk egy fűthető őrtornyot.

A szabadtéri tárolók területe megközelítőleg 25-30 hektár, ahol a növénymentesítési, kaszálási, tűzvédelmi sáv karbantartási feladatait önerőből nem tudjuk végrehajtani. Ezen munkák költsége körülbelül 25 millió forint, és ezt évente kétszer szükséges elvégezni.
A kiadott elöljárói intézkedés szerint az inkurrenciakészletet és a laktanyát 2002. március 31-ig kellett volna átadnunk az ÁPV Rt.-nek, illetve az EI Rt.-nek, ezzel egy időben felszámolni az 5. ITR-t. A feladatot objektív okok - a készletek hatalmas mennyisége, az átvételi technológia időigényessége, titokvédelmi előírások, veszélyes anyagok kezelése - miatt erre a határidőre nem tudtuk végrehajtani.

Elöljárói döntés alapján 2002. április 1-jétől az 5. ITR mint állománytáblás katonai szervezet megszűnt és állományjegyzéken biztosított - csökkentett - létszámmal folytatja szaktevékenységét. Jelenleg 30 fős - 1 fő tiszt, 3 fő zászlós és tiszthelyettes, 1 fő szerződéses, 25 fő polgári alkalmazott - létszámmal gazdálkodhatunk az ITR-nél, ebből a logisztikai tiszthelyettest hozzánk vezényelték, illetve 12 fő a tűzoltók létszáma. Mindössze tizenegy közalkalmazott raktáros áll rendelkezésünkre az anyagok, eszközök átvételére, átadására, mozgatására.

Napjainkban is végezzük a haderő-átalakítás során feleslegessé vált eszközök és anyagok átvételét a csapatoktól, valamint készülünk az inkurrenciakezelésben várhatóan bekövetkező jogszabályi változásokból eredő feladatokra. November 1-jétől ismét állománytáblás katonai szervezetként működünk.

A laktanyában jelenleg működő négy szervezet - a katonai és civil ITR, a FBŐ, a laktanyát üzemeltető Klima-Vill Kft. - vezetői és alkalmazottjai között az együttműködés megfelelő.
Az interjú után körülnéztem a bázison és két dolog nem hagyott nyugodni: az egyik, egy új, korszerű, összkomfortos laktanya sorsa, a másik: lassan több lesz az inkurrenciaanyagokat tároló raktár, mint a békében "élő� laktanya. Biztos, hogy jól van ez így?
Az átadórészleg vezetője

A nagykanizsai születésű Nagy Zoltán törzszászlós Csurgón végezte el az általános iskolát, majd a szakmunkásképzőt. A növénytermesztő gépész azonnal jelentkezett az MH LKK (Debrecen) légvédelmi rakétatüzér indítórendszer parancsnoki szakára. Az iskola elvégzése után a sárbogárdi légvédelmi alakulatnál kapott beosztást 1984-ben. A következő években - 1985-ben és 1986-ban - kétszer vett részt továbbképzésen a Szovjetunióban. Hazatérése után Mezőfalván kapott beosztást, az osztálycsoport felszámolásakor szakaszparancsnokként tevékenykedett. A Mezőfalvára diszlokált légvédelmi zászlóaljnál kapott beosztást, először szállító rajparancsnok, később szakaszparancsnokként hajtotta végre feladatait. 1997-ben az SFOR kötelékében szolgált pontonos hidászként.

A most 39 éves törzszászlós 1991-ben leérettségizett, később nehézgépkezelői, majd tűzvédelmi előadói tanfolyamot végzett.

2000-ben került az 5. IZTR állományába mint tűzoltó rajparancsnok, egy átszervezés során került jelenlegi beosztásába. Beosztása mellett ellátja a tűzvédelmi, hadműveleti, környezetvédelmi és munkavédelmi megbízotti feladatokat is.
Mezőfalván él családjával, két kiskorú fiúgyermeke van. Hobbija a barkácsolás és a kutyákkal való foglalkozás.

A parancsnok

A negyvenéves Kovács Zoltán őrnagy Mezőfalván kezdte hivatásos katonai szolgálatát. A jászberényi Erősáramú Szakközépiskola villamos gépszerelő szakán érettségizett fiatalember először egy évig a szakmájában dolgozott, és csak utána jelentkezett a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskola honi légvédelmi szakára, 1987-ben avatták tisztté.
Első beosztását a légvédelmi rakéta osztálycsoport 2. légvédelmi rakétaosztályánál kapta, irányítórendszer üzemeltető mérnökként dolgozott. Az osztálycsoport 1997-es megszűnésekor az első légvédelmi rakétaosztály törzsfőnöki beosztását látta el. Ezt követően a Mezőfalván megalakult MH 11/3. vegyes légvédelmi rakétatechnikai zászlóalj igazgatási főtisztje lett, majd 2001-től az újonnan megalakult 5. ITR parancsnokhelyettese, 2001. november elsejétől az alakulat parancsnoka.

Munka mellett végezte a Miskolci Egyetem dunaújvárosi műszaki főiskolai kar levelező tagozatán a pedagógiai kiegészítőt, 1995-ben mérnök tanári képesítést szerzett.
Családjával Dunaújvárosban él, felesége ápolónő. 16 éves leánya szakközépiskolás, 6 éves fia óvodába jár.

A raktáros

A sárbogárdi születésű Kozma László polgári alkalmazott 2000. december elsejétől dolgozik raktárosként az ITR-ben. Általános iskolai tanulmányai befejezése után lakatos és hegesztő szakmunkásvizsgát tett Dunaújvárosban. Szakmájában dolgozott a civil életben 1997-ig, akkor szerződéses katonaként a sárbogárdi légvédelmi alakulatnál vállalt beosztást, ahol az alakulat megszűnéséig (2000. november 30.) szolgált.
Jelenleg családjával Sárbogárdon él, felesége, másfél éves kisfia és kilencéves leánya várja naponta haza.

- Sárbogárdról naponta ingázok Mezőfalvára. Az évek folyamán jól összekovácsolódott az ITR állománya, de ez így természetes. Kollegiális a légkör, segítjük egymás tevékenységét, hiszen relatíve kevesen vagyunk ehhez a nagy mennyiségű anyaghoz. Van olyan nap, hogy 2-3 alakulat szállít be hozzánk, rugalmasan kell nekünk is hozzáállni. Megkönnyíti a munkánkat, hogy az átadók türelmesek annak ellenére, hogy valamikor napokat kell itt eltölteniük. Sokáig szeretnék még itt dolgozni, bár mi sem tudunk tervezni, a haderőreform bizonytalanná teszi a jövőnket. Sajnos ezt a világot éljük.
Hende Zsolt törzszászlós "
Előzmény: rali (3804)
volt OG töltö Creative Commons License 2007.01.14 -1 0 3805
Üdv néktek !
ÖV-5.bisztonsági rendszer,külső,belső,és a fedő.
Előzmény: Volt tüzér (3797)
rali Creative Commons License 2007.01.14 0 0 3804
Éééérdekes egy eset:

Előzmény: Tammo_ (3802)
M62 265 Creative Commons License 2007.01.14 0 0 3803

Sziasztok!

Talán potenciális vevőként most be lehetne menni hivatalosan Lovasberénybe:

 

Tammo_ Creative Commons License 2007.01.14 0 0 3802
Ehhez kapcsolódóan: véletlenül "érdekes" cikket találtam a Mezőfalvi roncstelepről:
http://old.honvedelem.hu/hirek/kiadvanyok/honved_altiszti_folyoirat/raketabazisbol_inkurrenciaraktar
Előzmény: Volt tüzér (3801)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3801

Mezőfalván szerencsétlenségemre pont én voltam a megbízott őrszázadparancsnok, amikor beüzemelték és átadták. Ha jól emlékszem, ŐV-3 volt. Csak kétsoros volt, de hosszában volt vagy 9 km. Infra fedővédelemmel kezdett működni, de néhány év múlva az infrát ki kellett cserélni mikrohullámú fedővédelemre. Ott sajnos a növényzet hiánya miatt rendszeresek voltak a homokfúvások, így a homok megmattította az infra érzékelők lencséit. A mikró aztán bevált, mert a műanyagot koptatgathatta a homok, ahogy akarta.

Mikor az alakulat megszűnt, a berendezést is kikapcsolták, és bár a technikát nem bontották le, szerintem nem lenne ember, aki be tudná üzemelni.

Nekem arra a 9 kilométerre 3 traktorom volt, rendszeresen kellett tárcsázni, majd utoljára gereblyézni. Azért is szállt állandóan arrafelé a por. Nekünk szerencsére a nyomsáv mellett dolgozó gépekkel nem nagyon volt gondunk, mert egy nagy rész mellett füves puszta volt, nagy rész mellett erdő, a viszonylag kis művelt területről meg elvadaltuk a gépeket. Szerencsére BV intézet volt a tulaj, ott meg meg tudták oldani a művelést traktor nélkül is.

Előzmény: ZUpityu (3798)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3800
Olyat utoljára Auswitzban láttam. Lehet, hogy Magyarországon is volt katonai objektum körül, de - annak ellenére, hogy a légvédelem eléggé zártnak tűnt - egyszer sem láttam.
Előzmény: Tammo_ (3799)
Tammo_ Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3799
És a nagyfesz kerítés ?
Előzmény: Volt tüzér (3797)
ZUpityu Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3798

Üdv!

A lépésellenőrző rendszer ÖV névre hallgat. Jellemzően valóban két sávból áll, de ennél többel is telepítették. Kiegészíthető helyiségek védelmével is, jellemzően fegyverszobáknál és lőszerraktáraknál alkalmazzák ma is. Megfelelő érzékenységre állítva megbízható rendszer, mindamellett sok kellemetlen kilómétert okozhat az őrségnek. Képes bejelezni nagyobb széllökésre, kisebb földmozgásra, kutyára, macskára, rókára, ellenőrző elöljáróra. Nem jó, ha nagyobb fa van a nyomsáv mellett, mert szélben a gyökérzete is áthatolást eredményez. A nyomsávon kívül dolgozó vagy közlekedő gépek is riaszthatnak. Működését naponta kell ellenőrizni, szolgálatváltáskor a kijelölt katona cikk-cakkban "lelépi" a nyomsávot. Aki nem szokott hozzá, annak a tápegység szüntelen sípolása rohadt kellemetlen, a riasztásra pedig a halottak is felriadnak. Kőkemény gondozást igényel, a nyomsávot nem nőheti fel a gyom, és akármilyen hihetetlen ez egyre nagyobb kihívást jelent az alakulatoknak. Személy szerint gyűlöltem a rendszert. Viszont az ezzel szerelt nyomsávok nagy mennyiségű alumíniumot tartalmaznak, és ez kissé mégis szimpatikussá teszi.

Előzmény: Volt tüzér (3797)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3797

A viszonylag széles nyomsáv azért volt, hogy menne két sorban lépésjelző berendezést tudjanak építeni. Ez úgy nézett ki, hogy valami 70 centi mélyen lefektettek egy fagyálló folyadékkal töltött csövet, aminek a két végén piezoelektromos érzékelő volt. Ha a talajon valaki vagy valami járkált, amiatt elkezdett rezegni a csőben a folyadék. Mivel a folyadék összenyomhatatlan, ezért a rezgést továbbította az érzékelők felé. A két sáv azért volt, hogy tudni lehessen, merre történt a mozgás. Egy objektum kerítése viszonylag rövid szakaszokra volt felosztva, így a belépés helyét egész jól le lehetett határolni.

A talaj felett volt még egy kiegészítő védelem több rétegben is, ami vagy infra, vagy mikrohullámú elven működött. Így tulajdonképpen érzékelni lehetett a föld szintjén és a föld felett történő mozgást is. Már csak figyelni kellett a berendezést.

A sávban az egyes szakaszokon reflektorok is voltak, így a megsértett szakasz reflektorai azonnal világítani is kezdtek.

Nagyjából...

Előzmény: Tammo_ (3796)
Tammo_ Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3796
Képek lemaradtak(mai állapot):



Egyébként ez az elektromos jelzőrendszer milyen elven működött ?
Villanyos kerítéssel milyen területeket őriztek ? Az hogy működött ?
Előzmény: Tammo_ (3795)
Tammo_ Creative Commons License 2007.01.13 0 0 3795
Egyébként ez a terület ma már teljesen lepusztult, a kerítés, villanyoszlopok, és az őrtornyok maradványai még megvannak, illetve az utak is, de épületnek nyoma sincs, kivéve a bejárati épületet. Emlékszem, mikor tizenvalahány éve még erre a területre is jártak be mindeféle kisteherautókkal, és fűrésszel, kalapáccsal darabolták amit még ott találtak.
Előzmény: Volt tüzér (3794)
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3794
Az, hogy egy teljesen szabályos ... és benne még egy teljesen szabályos... az igen. Az, hogy ez éppen négyzet, az már nem. Azért látsz két hasonló területet, mert általában kettős kerítés volt, közte valami 20 - 25 méteres hézaggal, alatta meg elektromos jelzőrendszer. Ez csak akkor maradt el, ha a telepítési hely nem engedte, Például a Pilis. Ott a szabályos síkidom is hiányzott, meg a kettős kerítés is.
Előzmény: Geret (3791)
zoomboo Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3793
Szabadon látogatható!
Előzmény: nagypolc (3792)
nagypolc Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3792
egy gyórs választ kérek szépen fót szabadon látogatható????
Geret Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3791

Köszi!

 

Engem a rendezettsége lepett meg akkor is most is mikor nézelődtem a google maps-al, egy teljesen szabályos négyzet vagyis benne mégegy. Ez jellemző az ilyen létesítményekre? 

 

Előzmény: Volt tüzér (3784)
Tammo_ Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3790

A belinkelt területen két objektum is van, ezeket már én is linkeltem korábban. Az egyik, amelyik délebbre fekszik, állítólag honvédségi gumiraktár volt (legealábbis a területet régebbóta ismerők ezt mondták nekem) A másik, az északabbi lehetett adóállomás, illetve a Kamaraerdőben beljebb is volt egy katonai terület, egy épülettel, az is adóállomás lehetett. Hajdanán még láttam is ott egyenruhás őrséget a kapuban.
Előzmény: Volt tüzér (3784)
LeX Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3789
Ez nem a balatonkilitii reptér. Az 3km-re keletre található a 65-ös út mellett, GE-ben egyelőre kisfelbontású területen.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3786)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3788
Es hogy teljes legyen a kep meg van valahol tartelek harcallaspont Kiliti es Sagvar körül de most igy hirtelen nem talalom.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3787
Taszar-harcallaspont
Taszar volt repteri harcallaspont a laktanyan belül, a reptertöl függetlenül
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3786
Balatonkiliti-Fantom repter Taszarnak
Balatonkiliti-Taszar tartalekreptere
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3785
Ezt Igal mellett talaltam, egykori szovjet laktanya, ma Fornetti pekseg.Igal
Radios alakulat vagy legvedelmi tüzelöallas?
Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3784

Az ujjamat nem szívesen harapnám meg emiatt, de a gyanúm szerint ez a 11. Duna légvédelmi rakéta dandár egyik híradó állomása. Nem messzi, a Vasvári laktanyában volt a dandárparancsnokság, Érden a harcálláspontja, és Kamaraerdőn volt egy RH és egy URH adóház. Ez lehetett az egyik.

Vagy ha nem, hát...

Előzmény: Geret (3782)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3783
Boldog uj evet mindentopictagnak elöször is.


Valaki ismeri esetleg a kep.tar.hu/mezenguz tarhely üzemeltetöjet, feltöltöjet?
titkositast tett a Mezöfalva es sarbogard objektumokra a keptaraban, ezeket közvetlenül nem lehet megnezni.
Nem lehetne ezt valahogy megoldani e-mailon keresztül a jelszoküldest?




Geret Creative Commons License 2007.01.12 0 0 3782

Sziasztok!

 

Erről a területről nem tudtok valamit?

 

http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&om=1&z=15&ll=47.429132,18.983345&spn=0.008565,0.019312

 

kb 12-13éve kirándultunk és belebotlottunk hátulról az erdő felöl. Senki nem volt ott,

így bementünk a lyukas kerítésen, nagyon szigorúan nézett ki: a 4 sarkon őrtöröny alatta géppuskafészek( vagy valami ilyesmi) körbe villanyoszlop világítással, kicsit beljebb még egy szögesdrótos drótkerítés.

Nem tudom mi lehetett ott, de belül még voltak szabad ég alatt szétdobált dobozok papirok. aszfalt út, meg kisebb épület(ek) is de azokra nem pontosan emlékszem. 

Volt tüzér Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3781
Fót 4 lépésben:
Előzmény: nagypolc (3780)
nagypolc Creative Commons License 2007.01.11 0 0 3780
gyórs kérdés légyszi hamar választ külgyetek!!! budapesten hól van könnyen elérhető megnézhető kihalt bázis ,bunker,légó ,rak objektum, fóton hol van pontosan a vólt rak bázis??????!!!!!! vagy galgamácsán a bars hól van pontosan???? válaszotokat elöre is köszönöm !!! azért lenne sürgös mert szombaton járok pesten és mindenképpp szeretnék megnézni valamit,valami kihalt laktanyát!!!!:::rakéta bázist,,vagy bunkert.
Sapet Creative Commons License 2007.01.10 0 0 3779
Hmm, akkor ez a kirándulás felejtős. Akik viszont fényképeztek ott, azok hogyan jutottak be? Egyébként tudtok még valami jó helyről Balatonfüred környékén, amit érdemes megnézni?
Előzmény: sweethome (3778)
sweethome Creative Commons License 2007.01.09 0 0 3778
A tótvázsonyi kirándulással óvatosan, tudniillik elég erősen őrzik. A bejáratnál és a területen is kutyás őr, illetve őrjáratok cirkálnak. Lebukás esetére garantálják a rendőrségi eljárást. Ez a helyszínről származó infó, a kapuőrrel váltottunk múltkor néhány szót.
Előzmény: Sapet (3777)
Sapet Creative Commons License 2007.01.08 0 0 3777
Üdv!
De jó, hogy valaki megkérdezte! Már én is érdeklődni akartam, meg kiugrani oda. Kösz a felvilágosítást! Más: a Balatonalmádi feletti hegyen levő bunker milyen célokat szolgált? Megfigyelőpont? Valamint a bunkertól pár méterre van valamiféle mélyedés, ahonna szemmel láthatóan kiásták a földet. Valamiféle ideiglenes "garázs" ? És még azon kívül van ott bunker? Ismerősom ti. kettőről hallott, de a múltkor én arra jártam, feltúrtam az erdőt, eredmény nélkül. Még ezenkívül: a Tótvázsonyi létesítményhez hogyan lehet odajutni?
Előzmény: thurzo pepe (3776)
thurzo pepe Creative Commons License 2007.01.08 0 0 3776
Ez egy sima víztároló, ami a Veszprémet körülvevő körgyűrűről földúton könnyen elérhető. Még használatban van.
Előzmény: M62 265 (1991)
uselessjunk Creative Commons License 2007.01.08 0 0 3775
Nem tudjátok véletlenül, hogy a százhalombattai finomítót milyen katonai (al)egység védte a 80-as években. Egy régi ismerősöm (már nem tartom vele a kapcsolatot) ott volt sorkatona (alapkiképzést Csepelen kapott - ez is érdekelne), ezért nem tudom tőle megkérdezni.

UJ
sweethome Creative Commons License 2007.01.01 0 0 3774

Minden topiclakónak B.U.É.K. !!!!!!!!!

rali Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3773
Tessék:








Még ezt a kettőt bírtam lopni.
Előzmény: Volt tüzér (3771)
rali Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3772
Semmit nem tudok hozzáfűzni - hirtelen fölindulásból loptam.Mindjárt hozok a másikat is.
Előzmény: Volt tüzér (3771)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3771
Mi az a sok "ződ" vas? Őszintén szólva engem a kép jobb szélén látható sor érdekelne leginkább. Azok a ződek nekem gyanúsak.
Előzmény: rali (3769)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3770

Abban a laborban vizsgálták be az ellenőrzésre és kezelésre odakerült hajtóanyagot. Kétévenként bevizsgálták, megmérték a szennyező anyag tartalmát, és szükség esetén vitték Felcsútra átszűrni.

Ezek a hajtóanyagok eléggé gorombák voltak, mert például az oxidáló anyag annyira maró hatású volt, hogy a centi vastag falú saválló acéltartály is csak két évig viselte el a kotyvalékot. Amit szép apránként megeszegetett az a lé, azt kellett rendszeresen ellenőrizni és kiszűrni. Volt valami vegyi eljárás, ami után az anyag olyan lett, mintha új lett volna. Nagyjából.

A töltős raktárban tárolták a katonák védőöltözeteit, a hajtóanyag kezelése során szükséges eszközöket és anyagokat. De voltak ott különféle csövek, csatlakozók és más egyebek. Olyan volt, mint egy falusi szatócsbolt.

Előzmény: sweethome (3766)
rali Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3769
Kalocsa:

LeX Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3768
Köszi!
Akkor van még dögivel keresgélni való, érdemes bogarászni a bolgár/lengyel/orosz légifotókat. :)
És gondolom az orosz nemcsak a VSZ-nek találta ki ezt a tropózást, hanem az egész SZU-t behálózta vele.
Előzmény: Frei Berger (3764)
Kolima Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3767
Nem pontos a jelölés... a pingyomi terület a lenti völgyben is folytatódik, s a völgy kezdeténél lévő, felfelé haladva az út jobboldalán elterülő elkerített terület is a része.
Előzmény: nagypolc (3669)
sweethome Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3766

Köszönöm!

És a "szerves labor" és a "töltős anyagok raktára" mi célt szolgált?

 

Előzmény: Volt tüzér (3765)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.31 0 0 3765

Az a nagy épület, ahol a macskadarut láttad, a börgöndi technikai osztály rakéta szerelő épülete volt. Végül is az osztályoknál lévő mennyiséghez képest nem volt itt sok rakéta, mert tán összesen 25 - 30 darab lehetett, de a rakéták teljes kiszolgálását itt végezték.

Az az épület, ami előtt az a beton mászóka van, az emlékeim szerint a KIPSZ csarnok volt. Itt végezték a rakéták rendszeres elektromos ellenőrzését.

Előzmény: sweethome (3763)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3764

Szia LeX,

 

itt a lista a BARS-okról T-tól:

 

201 - bei Opole - Bunker wie auf dem Hajag (nur ein Rastermaß mehr) - noch aktiv durch polnische Armee genutzt, Garagen wie auf Hajag - ehemals. sowj. Besatzung wie auf dem Hajag

202 - bei Chocianow - Bunker (siehe 201) nicht mehr aktiv - Eigentum Forstverwaltung, 2. Untergeschoss ist voll Wasser - Garagen wie auf Hajag - ehemals. sowj. Besatzung wie auf dem Hajag

203 - Czarna Tarnowska (östlich Krakow) - ehemals Baracke (weggerissen) mit 2 Mastfundamenten, Bunker im Rohbau, ein Stockwerk ohne Decke - Garagen wie auf Hajag -  ehemals. sowj. Besatzung wie auf dem Hajag

204 - Nowosolna - östlich Lodz - Höhe 284(Wgorze Radary - Radarberg genannt) - Baracke - 1 Mast - aktives Objekt der polnischen Armee - ehemals. sowj. Besatzung wie auf dem Hajag

205 - Wolka Kaluska - baulich keine Angaben möglich - ehemals. sowj. Besatzung wie auf dem Hajag

206 - unbekannt, teilgeschützt (kein Bunker, eventuell Bogendeckung für die LKWs so wie auf den Flugplätzen) vermutlich nahe Borne Sulinowo - polnische Armee - kein Bunker

207 - unbekannt, teilgeschütz (kein Bunker, eventuell Bogendeckung für die LKWs so wie auf den Flugplätzen)vermutlich bei Kolobrzeg - polnische Armee - kein Bunker

401 - bei Benatky, Bunker (tschehische Eigenentwicklung) - aktiv (die "freuen" sich über jeden Fotografen!!!)
http://beta.mapy.cz/?cx=133851792&cy=136702832&sx=133848080&sy=136705376&pw=1256&ph=925&mp=ophoto&zm=16&fr=libava&pg=0&st=search&ac=1&ppg=0

402 - Slavkov (analog 401)

http://beta.mapy.cz/?cx=140349968&cy=134304160&sx=140349680&sy=134305280&pw=1256&ph=925&mp=ophoto&zm=16&fr=libava&pg=0&st=search&ac=1&ppg=0
403 - schon bekannt.

Előzmény: LeX (3729)
sweethome Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3763

Pár kép Börgöndről. Aki ismerős (volt) a helyszínen, adhatna rövid leírást a képen látható épületek, helyiségek rendeltetéséről. Úgy tűnik, 1996-ban még tényleg használták a darut valamire ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3762

Hát bizony!

Előzmény: sweethome (3761)
sweethome Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3761

Köszönöm a kimerítő választ. Ott voltam sorkatona 85-87 között, de nem volt közöm a rakétás részhez. Sőt, azt sem tudtam, mi van a laktanya másik felén, a betonfalon túl. Igazság szerint nem is nagyon érdekelt. Most már másként látom a dolgokat persze. A héten jártunk ott, alaposan bejártuk a területet. Siralmas a helyzet.

 

Üdv: SW

 

Előzmény: **ven** (3760)
**ven** Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3760

Attól függ, mikor?

Ugyanis a megalakítástól kezdve a Dvina különféle változatai voltak egészen 1978. augusztus 16?-ig. Akkor bontották le és vonták ki a rendszerből a régi technikát. 1978. augusztus 19-én telepítette le és adta át az orosz a vadonatúj SZ75M2 Volhovot a maga 20DSZU rakétájával.

Ez egészen 1981. január 12. 20.00 óráig tartott, ugyanis akkor indult el az osztály a vándorútjára.

Ez persze csak a válasz egyik fele.

Lövészetek előtti felkészülés ürügyén egy időben divat volt úgynevezett szűkített harcrendbe települni. Ekkor a börgöndi osztály tüzelőállásába neköltözött még egy Volhov, a repülőtér dél-keleti sarkába meg odatelepült két Nyeva osztály is. Ebben az időben tehát Nyeva is volt.

De ez még mindig nem a teljes válasz.

Volt ott ugyanis egy rakéta technikai osztály is, ahol éppenséggel a rakétákkal való szarakodás folyt. Vagyis valami 1996-ig még volt ott rakéta bőven

Előzmény: sweethome (3759)
sweethome Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3759

Egy kérdés: Börgöndön milyen típusú rakéták voltak hadrendben anno?

 

 

Előzmény: Volt tüzér (3344)
misqra Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3758

Nálunk fehérváron a telephelyhez vezető út mellett volt a "Suták farmnak" elkeresztelt hizlalda.A hadtáposok főnöke után hívták így.Mikor mentünk telephely ügyeletre,-általában minden másnap,vagy harmadnap-a hányinger kerülgetet minket.

R 1412-es relé állomáson voltam soför,aműszeres kocsin.

Vannak még ilyenek rendszeresítve?

 

Előzmény: monfondir (3755)
krivics Creative Commons License 2006.12.30 0 0 3757
"Ha ez valami Kaposvár mellett, akkor vajh mi?"

Lőszerraktár. (volt?)
Előzmény: LeX (3726)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3756
Az én praxisomban is van egy M.J. őrnagy, aki az általad megjelölt idő környékén éppen a békéscsabai zavaró zászlóalj parancvsnoka volt. Az ismertetés ráillik.
Előzmény: monfondir (3755)
monfondir Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3755
Ez konda dolog engem nagyon meglepett. Ahol voltam lokátoros laktanyában, mindenhol volt.A disznótor meg külön szám volt, és igen, ilyenkor extra volt a kaja.Emlékszem amikor megelett a koca, milyen büszke volt a konda "főkezelő".Ami külön móka volt, az a patkányírtás a hizlalda területén (ezér külön jutiszabi járt) mert abból aztán volt elég.Egyébként a konda nem a laktanya területén volt.Egy biztos, 90-91-ben a mi laktanyánk eléggé jó hírű volt ilyen téren is (Mondjuk a katonai rendészek utaztak a "villámos" állományjelzésre).A laktanyaparancsnokunk M.J. őrnagy, igazi katonatiszt volt.Megvoltaka rigolyái is de az állományra figyelt.Egyébként érdekes volt, hogy vonultatáskor a protekció mellett mást is figyelembe vettek.Pl: a szakácsunk mester szakács volt, és kondás tényleg kondás volt :)
A Polje főkezelő meg IT-s :)
A kaja szerintem meg nem volt rossz, igyekeztek változatosan főzni (mondjuk ez a levesekre nem volt annyira igaz :)) jó magam egy dekát nem fogytam, sőt.Azért a rendszeres, "normális" étkezés jót tett a szervezetnek.Századfürdőhöz annyit, hogy az nálunk hetente egyszer volt,de gyakran haza lehetett járni már ujjoncként is,ha meg már tisztes voltál, akkor pláne.
Előzmény: Volt tüzér (3747)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3754
Hát igen.Nem igazán laktanya.
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3753
Pilisvörösváron nincs semmiféle obi.

Amire emlékszel, az a szentendreiek ( ma tiszthelyettesképző) gyakorlótere. Néhány hk. imitációval, futóárokkal. Belépni ma sem szabad - kivéve amikor bérbeadják különféle rally, cross stb. célokra.
Előzmény: misqra (3748)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3752

Igen az.

Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3751
Alighanem te a csobánkai gyakorlótérre gondolsz. A Kossuth főiskola gyakorlótere volt.
Előzmény: misqra (3750)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3750
Pilisvörösvár határában volt,egy magas őrtoronynál kell az útról lefordulni.Mellette volt a lőtér,mozgatható tank imitációval,meg romokkal.Gyakorlat idején messzire lehetett hallani a lánctalpakat.
Előzmény: Volt tüzér (3749)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3749

Nálatok a Pilisben valóban van néhány laktanya, amik közül például a pilisszentkeresztiben alapítótag voltam 1981-ben. (Ott a falu felett volt a laktanya, a hegyen pedig a közepes rakéta tüzelőállás.) Emellett a szakmámból adódóan volt szerencsém néhányszor az Urak-asztalán lévő tüzelőálláshoz. Előfordultam a Lom-hegyen is, az van a Lajos-forrás felett.

Pilisvörösvárról nem tudok, de Piliscsabán volt két laktanya, egy orosz gyalogezred, meg egy reptérbiztosító híradó ezred.

Nézz körül a "Légvédelmi rakéták Magyarországon" topicban. Ott szó van ezekről.

Előzmény: misqra (3748)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3748

Sajna a 20 kiló kamatostul visszajött miután leszereltem.Így utólag jó buli volt a katonaság.

Nálunk a pilisben van egy pár elhagyott laktanya,csak lust vagyok elmenni megnézni őket.

A Lajos forrástól egy betonút visz az erdőbe ott is van egy,pilisvörösváron tankosok voltak,a lőtér tele van bunkerekkel

Pilisszenkereszten kettő is,egy a falu mellett egy fent a hegyen.

Öcsém ott volt lokátoros.HKSZ-nél valami rakétákat kellett indító állványra rakni.

A légi forgalmat kellett ellenőrizniük.

90-91-ben.

Előzmény: Volt tüzér (3747)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3747

Az első mondatodban foglaltakat most szívesen elszenvedném.

Sztálin elvtársnak volt a II. Vh. idején egy aranyköpése a hadtáposokra vonatkozóan, amit most nem idéznék, mert nem tudom pontosan.

Ha volt hizlalda, az jó dolog volt. Az én praxisom alatt többféleképpen bántunk a hizlaldával. Eleinte az volt a szokás, hogy időnként a személyi állomány létszámának megfelelő darab disznót leöltek, feldolgozták, és aznap az állomány disznótorost kajált. Ezekre a napokra a saját forrás okán kevesebb volt a kaja beszerzésére szánt összeg.

Később aztán valami barom kitalálta, hogy ez így nem jó, meg kell variálni a történetet. Fel kellett hizlalni a malacokat vágósúlyúra, azt értékesíteni, és a befolyt összeget a kajakiszabatra kellett fordítani. Ám ahogy telt az idő, egyre csökkent a sertéshús felvásárlási ára, így a visszaforgatható összeg is csökkent. Vagyis lényegesen nem javított a kaja minőségén. Bár az első variáció esetén több macera volt a dologgal, én mégis azt tartottam szimpatikusabbnak.

Egyébként érdekes, a kisebb laktanyák jó részének volt valami kis fődje (nem föld, hanem főd) ahol a takarmány egy részét is meg tudták termeszteni, a moslék is ott volt, így a malacok szinte ingyen meghíztak.

Aztán volt még egy másik lényeges haszna is a dolognak. Mindig bekerült az alakulatokhoz néhány olyan sorkatona, aki az esze, iskolai végzettsége, egyebei alapján semmi másra nem volt alkalmas, csak hizlalda főkezelőnek. Ezekkel a létesítményekkel az ilyen katonákat is le tudtuk foglalni.

Előzmény: misqra (3746)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3746

Le is adtam vagy 20 kilót 2 hónap alatt.A konyhások,tisztek sorállományuak egyaránt lopták a kajára való alapanyagot.Sőt,saját disznóhizlalda is volt.

Szartak a katonákra,pdig elsőlépcsős laktanya.Sofőr voltam.Lehet,hogy még a ZIL-em is megvan.:)))

Előzmény: Volt tüzér (3745)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3745

Ez a kaja egy érdekes dolog. A kaja minősége leginkább attól függ, hogy a parancsnok szereti-e a hasát vagy nem. Ha mindegy neki, mit vetnek oda elé, akkor a legénységi étkezdén szar lesz a kaja, a tisztin pedig csak annyival jobb, hogy azt porcelán tányérban hozzák ki. Én nagy szerencsémre többnyire olyan helyen szolgáltam, ahol a kis létszám miatt nem volt külön konyha. Ilyen helyen természetesen nem lehetett nagyon szart az asztalra lökni, mert az élelmezési szolgálat főnököt a saját kollégái fojtották volna meg. Az egyetlen nagyobb helyen meg olyan volt a törzsfőnökünk, hogy ha időnként olyanja volt, akkor megelőzte az ügyeletes tisztet a konyhán. És csak egyszer fordult elő, hogy annyira szar volt a kaja, hogy elrendelte, hogy a raktárból vételezzenek fel megfelelő mennyiségű ételkonzervet, melegítsék meg, majd azt adják oda a katonáknak. Ami veszendőbe ment, azt meg ráverette a hadtápfőnöktől kezdve a főszakácsig a vezető állományra. Nem is volt több gond a kajára.

Az életkörülmények meg érdekes dolgok voltak. A magyarországi laktanyák zöme az ötvenes években, vagy annál jóval korábban épültek. Az ilyen helyeken persze rosszabbak voltak a körülmények. Ha olyan volt a parancsnok, mint például Debrecenben az Elkán (Legyen áldott a neve! :))) akkor a régi szarból is tudott használhatót csinálni.

Volt szerencsém a légvédelem 70-es évek végén épített laktanyáihoz is, hát ott viszonylag jók voltak a körülmények egészen addig, amíg volt pénz a fenntartásra és volt ereje meg eszköze a parancsnoknak megkövetelni a körülményeket.

Előzmény: misqra (3744)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3744

A kaja volt borzasztó rossz.Sokszor a férgek mászkaltak a disznósajtban.

Szénnel tüzeltünk.Stb.

De azt hiszem nem ide tartozik.

Van egy két képem,a laktanyából,nem a legjobb minőségű.

Majd felteszem.

Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3743
Azt azért vedd figyelembe, hogy "a nagysanyi" a valamikori 5. hds. psággal, aztán szárazföldi csapatok parancsnokságával, aztán szárazföldi vezérkarral, majd szárazföldi parancsnoksággal, január elsejétől pedig összhaderőnemi parancsnoksággal pont átellenben van. A helyéhez képesti állapota szégyen a hadseregre. Érdekes, hogy a munkahelyükre tartó nagy emberek sose tévesztették el az irányt, és a Havranek József utcán nem véletlenül jobbra fordultak. Lett volna nagy meglepetés.
Előzmény: 504LACI (3741)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3742

Az se semmi.

 

Előzmény: 504LACI (3741)
504LACI Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3741

Miről beszélsz jó ember, micsoda luxus...

87-88-ban MN6783 Lenti hetente egyszer volt dandárfürdő meleg vízzel.

Előzmény: misqra (3740)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3740

Régi fény!?

89-90-ben is lepukkant volt.Még melegvíz sem volt,csak naponta kétszer,10 percre.

Előzmény: Volt tüzér (3739)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3739
Meg van még, de a régi fénye már oda. A 43? NSJ Híradó ezredből mára már csak egy zászlóalj maradt, viszont hogy mégse legyen üres a laktanya, beköltözött tölteléknek a kiskőrösi vegyivédelmi ezredből maradt zászlóalj.
Előzmény: misqra (3738)
misqra Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3738

Sziaszok!

Fehérváron voltam katona a Nagysanyiban.89-90 ben.

Mi van a laktanyával?Esetleg képetek van?

Köszi

ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.29 0 0 3737
R-412 troporelé kapható !

charlie21 Creative Commons License 2006.12.28 0 0 3736

 

gratulálok frei berger! akkor a BARS kezd összeállni,egy jó képem nekem is van lapistoról :-) az ünnepek elött készült csak eddig nem tudtam feltenni.

LeX Creative Commons License 2006.12.28 0 0 3735
Valszeg nem. Vaskos kis torony, akkora az alapterülete, mint egy ház. És takaros tujasor kíséri a hozzávezető utat.
Nomeg nemtom mennyire lehet troposzferikus összeköttetésű ez a ~400 km-es táv, de 10 km-el a bejelölt pont előtt figyel egy nála 500 méterrel magasabb hegygerinc.
Előzmény: uselessjunk (3733)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3734
Két variációt tudok elképzelni a harmadik toronyra (anélkül, hogy látnám a tényleges tájolást)
- Frei Berger 3564. hsz-ban említ egy vezetési pontot. Szerintem logikus lenne, ha a harmadik torony lenne vele a kozvetlen kapcsolat.
- Mivel ez "első lépcsős" állomás volt, a torony lehetett tartalék az elfoglal(t)/(andó) területeken kiépülő többi elem számára.

UJ
Előzmény: LeX (3732)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3733
Ez lehet a bulgáriai 605? Irányban és a BARS térképvázlat szerint jó helyen van.

link
Előzmény: Frei Berger (3727)
LeX Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3732
Ok, de akkor Hajag 3. tornya merre nézett? A másik kettő 501 és 402-re.
Előzmény: uselessjunk (3731)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3731
503 tuti az 501-re néz. Nem kell profi mérés, hogy meggyőződj róla: Forgasd el a G.E. térképet, hogy a torony északra nézzen! Zoom out és csont fölötte lesz az 501.

UJ
Előzmény: LeX (3730)
LeX Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3730
A másik kérdés pedig: ha 503 Lapistó az 504 Hajagra nézett, de 501 Galgamácsára nem, akkor Galgamácsán merre nézett a 4. antenna? 3 ugye 403, 502, 504 felé...
Előzmény: Frei Berger (3727)
LeX Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3729
Nem akarja Tobias elárulni, hogy hol a többi, már felfedezett BARS állomás? Írtad, hogy a legtöbbet már bejárta, a 202 Legnica fotóját be is linkelted 3 hete. A két cseh is biztos jól látszik mapy.cz-n. (A németeket megtaláltam a hidden-places.de-n).

Előzmény: Frei Berger (3727)
ZUpityu Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3728

Üdv

Még néhány szó a Gábor laktanyáról. 1928 és 1932 között épült két ütemben. Először a parancsnoki és a legénységi épület, majd a lovarda, az istállók, a lövegszínek, a raktárak és kisegítő épületek. A kapuőrség a parancsnoki épület földszintjén volt a boltív mellett. Ez legutóbb csapatmúzeum volt. A most tetőteresre felújított ügyeleti épület a szoc. rendszerben épült. A legénységi épület egyébként 552 fő elhelyezésére volt alkalmas.

Talán tudod használni az info-t.

Előzmény: peti956 (3725)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3727

Rövid beszámoló két látogatásról 12.26-án.

 

1. Szentes-Lapistó, BARS 503

 

 

 

- Minden irányból kilométerekről felismerhető. Fábiánsebestyén felől csak földút (a műholdkép csalóka), műúton a Szentes-Nagymágocs út 22,900 szelvényénél északra fordulni, a kapuig aszfaltút.

- Remekül körbejárható, szinte minden pozícióból jól fényképezhető. Célszerű előtte szólni a polgári őrségnek, hogy nem nyúltok a kerítéshez (nekem fél órámba került, mert a felettes százados még magasabb helyet kérdezett. Igazából semmilyen engedély nem szükséges a kívülről fényképezéshez).

- Bár a százados azt mondta, hogy a bázis aktív, ezt nem hiszem, erre semmilyen jel nem utalt.

- (LeX:) életszerű, hogy az R-410-ek Bulgária felé néznek, és a torony antennái a Hajag felé. De ezt majd a szakértők kimérik. Nincs jele annak, hogy valaha lett volna más torony. Bontásnak nem láttam nyomát.

 

2. Hajdúnánás-Tedej, BARS 502

 

 

 

- Hajdúnánásról Tiszavasváriba, Tedejt alhagyva, az út jobb oldalán messziről kivehetők a tornyok (de ha nem, akkor keresd a mobilátjátszót, az a két torony közé épült, és kétszer olyan magas). A kapuig betonút.

- Délről és keletről vannak szabad szakaszok a kerítés mellett, de kívül is hosszú szakaszokon elvadult fiatalos erdő, a kerítésen belül is.

- Úgy becsültem, hogy az északnyugati torony antennái Galgamácsa (501) felé nézhetnek, de az északkeleti toronyé inkább Ukrajna felé (?)

 

3. Mindkettőre érvényesen:

- A polgári őrség mindenütt együttműködő, ezért is javaslom szólni, ha körbejárjuk az objektumot. Egyikük sem tudott arról, hogy nyilvános fórumok tárgyalnák az egykori katonai létesítmények ügyét, de mindkét helyen elkérték a fórum elérhetőségét.

- Sok jel mutat arra, hogy mindkettőben (és szerintem 501-ben is) minden technika bent van még, és semmilyen lényeges bontás/leszerelés nem történt. Csak hát el van vadulva a terület.

- Messzemenően azonos standardok jeleit lehet felfedezni, még részletekben is, (ez 501-re is vonatkozik), de mindhárom jelentősen különbözik a Hajagtól.

LeX Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3726
Ha ez valami Kaposvár mellett, akkor vajh mi?

Meg nem esett róla szó, de a legutóbbi GE frissítés óta szépen látszanak a budakeszi, budaörsi és diósdi laktanyák is.
peti956 Creative Commons License 2006.12.27 0 0 3725

Köszönöm szépen, mail ment.

 

Egyébként ez a kép 1928-29. körül készült, mivel a sgraffitók még nincsenek fent az épületeken.

Előzmény: ZUpityu (3724)
ZUpityu Creative Commons License 2006.12.26 0 0 3724

Szevasz!

Megpróbálok feltenni egy képet az új Gábor laktanyáról. A Volt egyszer egy katonaváros című helyi kiadványból fotóztam. Egyébként 1994-ben még szolgáltam a laktanyában. Az épületek funkcióiban tudok segíteni.

Előzmény: peti956 (3723)
peti956 Creative Commons License 2006.12.25 0 0 3723

Boldog karácsonyt kívánok mindenkinek.

 

Most találtam rá erre a topicra, mivel a nagykanizsai Gábor Áron laktanya tervezőjéről írok OTDK dolgozatot. Most pénteken voltam lent és elég elkeserítő az állapot, de hozzá kell tenni vannak biztató jelek az épületeknél:

 

 

http://peter.fesztival.net/kepek/Nagykanizsaitra20061222/

 

És lenne azonnal is egy kérésem: Ha lenne valakinek régi fényképe a Gábor Áron bármelyik épületéről kérem küldje el számomra, a dolgozathoz.

M62 265 Creative Commons License 2006.12.24 0 0 3722
Minden topiktagnak boldog karácsonyt kívánok!
nagypolc Creative Commons License 2006.12.23 0 0 3721
kellemes ünnepeket és objektumokban gazdag jövőt kivánok mindenkinek.... innen a kunmadarasi gránit bunkerból....
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.22 0 0 3720

Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok minden topic hozzászólónak, továbbá a témáink iránt érdeklődőnek.

Kívánok a 2007-es évben sok felfedezésre váró objektumot, bár szerintem a nagyobbrésze felfedezésre került.

hadsz Creative Commons License 2006.12.22 0 0 3719
Köszi!Én is Kellemes Karácsonyt és Boldog Új Évet kívánok minden báziskutatónak!  
Előzmény: charlie21 (3718)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.22 0 0 3718

 

Sok boldog ünnepet és jövőre is sok felfedezett "ojjektumot" kivánok nektek

LeX Creative Commons License 2006.12.21 0 0 3717
A BARS-rendszerben 2 bázis volt (503 Szentes-Lapistón és a 605 Bulgáriában) összesen 4 R-4010UM, ill. R-420DS (=4 antennával), hogy a Romániára eső 400 km-t át tudják hidalni

Node Lapistón csak egy antennatorony ácsorog. De ha a két üres betonkockán is figyeltek valaha tornyok, az is csak 3 összesen, nem 4. Hogy van ez?
Előzmény: Frei Berger (3613)
sweethome Creative Commons License 2006.12.21 0 0 3716

Ha már Etyek került szóba, felteszek pár képet:

 

A bejárat

 

Gk-tároló a kilátóból

 

Etyek-TÁS a kilátóból

 

És lenne kérdésem is a hozzáértőktől. Az erdőben több vascső(?) áll ki a talajból, némelyiken felirat, vannak amiket drótkötéllel összekötöttek. Lásd utolsó két kép. Ezek mik lehettek? Esetleg az orosz felirat segíthet.

 

Csövek

 

A felirat

 

Ezen kívül találtunk még egy nagy (kb 4m átmérőjű) betonépítményt, közepén egy mély függőleges aknával. Ennek lent sehol nem találtuk a másik végét. Mi lehetett ez? Tipp?

 

A lejárat

 

Az akna

 

 

iM Creative Commons License 2006.12.20 0 0 3715
Etyeken érdemes felmenned a kilátóba (GC-ból ismered) és onnan távcsővel megnézni (kár hogy nem csináltam a múltkor fotókat).

Még egy kis segítség:

Előzmény: ÉvaSanKri (3714)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.20 0 0 3714
Köszönöm a kimerítő választ !!!
Előzmény: charlie21 (3713)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.20 0 0 3713

 

Az 1-el  jelölt terület maga a L raktár ,gyakorlatilag az egész erdőfolt az.kettős kerítés (elég hiányos már).a jól látható fehér utvonal végén van a hegyoldalba befurt raktár terület,és egy teher lift torony.Az erdőben pedig földsáncos szabad téri tárolók sora van elszórva.A 2 -es terület a volt orosz laktanya,jelenleg iskola és lakások,meg egy romos garázs rész.A 3 -as terület a volt magyar volhov TÁS de ennek már nyoma sincs(már csak a régi légi fotón :-((  )  Ha a 100 uton mennél akkor az Etyek Herceghalom leágazásnál  lefordulva elöbb utobb elmész a laktanya keritése mellet,ott jobbra és az egyenest oda visz.Egy fakitermeléses cég használja ők zárják a bejáratát.Sweethome kollega már elég jól bejárta vannak képei fent a topikban,én főleg a fenti erdős rész jártam be,lent túl sok volt a mocorgás. 

ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.20 0 0 3712
Van valakinek koordinátája, légifelvétele, vagy leírása Etyek-Botpuszta megközelítéséről?
Bejárható egyáltalán ?
hadsz Creative Commons License 2006.12.19 0 0 3711
Köszi a képet,és ha már a google frissítésnél tartunk,a Tótvázsony melletti gyakorlótér egy része:
Előzmény: LeX (3710)
LeX Creative Commons License 2006.12.17 0 0 3710
BARS 503, Lapistó
sweethome Creative Commons License 2006.12.16 0 0 3709
De ja vue !! Ezek szerint az "A" raktárak is azonos tervek szerint készültek.
Előzmény: mezenguz (3708)
mezenguz Creative Commons License 2006.12.15 0 0 3708
Helló mindenkinek!

Egy új videó a csehektől A-raktár ügyben, itt...
charlie21 Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3707
Köszönet a válaszokért,akkor ez hamar megoldodot!!
Előzmény: hadsz (3706)
hadsz Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3706
Köszi a kiegészítést!Vilmapusztának hívják ma is.
Előzmény: ÉvaSanKri (3704)
hadsz Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3705

Ezen egész pontosan a kép bal szélén Úrkút látszik,Szentgál a kép jobb szélén éppencsak lemaradt,maga bejelölt terület pedig a Kab-hegy tetején levő tv-rádiótoronyhoz felvezető út mellett van.Itt van egy 90 fokos kanyar az úton-ami ezen a képen jól látszik a jelölésednél- és egy erdészeti /ha jól tudom/ út ágazik el innen.Egyébként innen légvonalban kb.4 km a tótvázsonyi bázis délkeletre...Ez a bizonyos orosz híradó központ tényleg lehet Szentgál és Városlőd között,csak sajna az a terület ezen a képen nincs rajt.Majd estefelé rákeresek a guglin,és berakom,ha találok valami gyanúsat.

Előzmény: charlie21 (3702)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3704
Vilmapuszta nevet viselte 1970-ben, ott voltam az egyetem után.

A nyugati rész (ahol postai mikró is volt már akkor) volt a laktanya, ott voltak a relék, míg az alsóban a RH adókocsik (R-102) tanyáztak.
Előzmény: hadsz (3703)
hadsz Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3703

Nyáron jártam arra legutóbb,csak a kerítésig jutottam,barátságos ebek rohantak felém ismerkedés céljából...Nem is olyan régen került pont ez a két ojjektum szóba,kiderült,hogy egy autószerelő ismerősöm egyik kuncsafja őrzi jelenleg is.A nyugati valamikor MH-s rádió átjátszó állomás volt,az antenna most is megvan,jelenleg az Antenna Hungária tulajdonában van a terület,ők használják.A mellette levő "bázis",amiről google képet raktál fel,és amit a fömin is bekarikáztál,az ehhez tartozó szállások,raktárak voltak.Hogy lehetett-e köze a BARS-hoz?Nem tudom.

Előzmény: charlie21 (3701)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3702

 

Ez pedig szentgál és városlőd között van , a laktanya lista szentgálra ír egy Orosz hiradó központot, a következő település Herend......

charlie21 Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3701

 

Ezt Veszprém mellett találtam ,a Fomi térképen jól látszik hol van ,a google pedig szép részletes.Szép kis nyomsáv.hadsz kollega ! Nem jársz arra? Esetleg valami köze lehet a BARS hoz frei Berger kereset hasonlót.

Balikaa Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3700
Köszi szépen!
Ha minden jól megy, szombaton meglátogatjuk.
B.
Előzmény: Frei Berger (3699)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.14 0 0 3699

A Hajagra felmehetsz autóval egy aszfaltcsíkon, de télen nem tolják. A bejutás lehetősége akár hetente is változhat, attól függően, hogy éppen a látogatók vagy a tulaj/kezelő járt ott utoljára: a látogatók felfeszítik, a tulaj lezárja. Ha csak nincs őrzés (eddig nem volt), a területre akkor is bejutsz a kerítésen át, ha a kapu lelakatolva. A bunker ajtaja lehet nyitva és behegesztve is, ha nyitva, akkor lépcső, ha nem, akkor valamelyik aknán keresztül létrán. Sem az aknán leszállni, sem a toronyba felmászni nem kockázatmentes, és egyedül semmiképpen nem ajánlatos.

Hajag-látogatók aktuális információit megtalálod alkalmanként itt a fórumban, vagy a geocaching.hu-n keresd meg a GCBKHA ládát, ott a Hajag-láda megtalálói mindig beszámolnak a bázis aktuális állapotáról. Én szeptemberben jártam fenn utoljára, az állapot ez volt (a 18. pontot keresd): http://web.axelero.hu/gaborkoos/hobbi/geoladak/geoladak.htm

 

Előzmény: Balikaa (3698)
Balikaa Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3698
Helló!
Nem vagyok szakértő, de Hajag-ról megtudott infóim kiváncsivá tettek a hellyel kapcsolatban. Van valakinek naprakész infója, hogy be lehet-e jutni, nincs-e lezárva?
Autóval fel lehet menni, vagy sorompó van? Esetleg tipp, hogy ha több lejárat is van, melyiken érdemes lemenni?
Köszönettel:
B.
mezenguz Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3697
... bocs reggel van még, neked van igazad...:))
Előzmény: ÉvaSanKri (3696)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3696
Észak-nyugat
Előzmény: mezenguz (3695)
mezenguz Creative Commons License 2006.12.13 0 0 3695

Helló!

 

Kicsit el vagyok maradva, a munka miatt, de a tippem Hantháza, Nagykőröstől K-re.

Előzmény: Bujazliz (3659)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3694

 

 

hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3693

na mégegyszer:

hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3692

Arzamas-16 a volt szovjet Los Alamos,az orosz atombomba szülővárosa,kifejlesztésének helyszíne.Az Arzamas-16 nevet 1946-91 is viselte,előtte is és most is Sarov néven megtalálható.Azért írom,hogy megtalálható,mivel azokban az időkben még a térképeken sem szerepelt,totálisan "nem létezett",sőt ma is gyakorlatilag el van zárva a külvilágtól.Kerítés veszi körül,fegyveresek őrzik,a ki- és bejutásnál mindenkit ellenőriznek.A helyi lakosokon és a katonákon ill.ott dolgozókon kívül csak engedéllyel lehet bemenni.Erre az elővigyázatosságra elsősorban a hasadóanyagok kicsempészése miatt van szükség,ugyanis nem kevés mennyiségű nukleáris anyaggal /pl.plutóniummal/ a leszerelést követően nem sikerült elszámolniuk....ezen kívül biztos van ott még mindig néhány érdekesség aminek nem kellene nyilvánosságra kerülnie,gondolom...

 

 

 

 

néhány légifelvétel Arzamas-16 -ról:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: nagypolc (3688)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3691
Köszi előre is!
Előzmény: Dízelparadicsom (3690)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3690

Nemtudom de megkérdezem meg megnézem.

 

 

Előzmény: hadsz (3689)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3689

A már említett vasúti vágányok megvannak még?Nagykőrös felől lehetett a leágazás?

Előzmény: Dízelparadicsom (3686)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3688
arsamas-16 -ról nincs valani infótok. vagy moszkva szeméröl???
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3687

Remek,puhatolózz csak...:)

Előzmény: Dízelparadicsom (3686)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3686

Erről van szó.

Nem sokat tudok de beszélek azokkal akik voltak.

Állítólag örzik, a tulaj. Van egy tó benn és abba ha minden igaz kézigránát, taposóakna stb. van. Ez technikai anyagraktár volt.

Én a közelben lakom majd ha időm engedi megnézem bentröl. 

De egy képet a kapuról vasárnapra lehet tudok készíteni (arra megyek)

hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3685
Sajnos a képfelbontás nem az igazi...
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3684
Mit tudsz még erről a bázisról,van valami információd?
Előzmény: Dízelparadicsom (3681)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3683

ez lenne az?

Előzmény: Dízelparadicsom (3681)
lérak mérnök Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3682
Ma néztem bele ebbe a topikba! Nem állhatom meg hogy reagáljak! Ezt a Dombóváron található betontömböt gimnazista koromban nyári munkán "építettem". Ezek a MÁV részére készültek és a vasuti (akkor már katonai) forgalom irányítás költözött bele háborúshelyzet esetén.
Előzmény: monfondir (3405)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3681

A Hantházi orosz anyagraktár (kb. erről lehet szó)

Ceglédról kifelé (Mizsei út) utánna Csemő-zöldhalom utánna Csemő központjától egyenesen és a végén egy elágazás (Pesti út) ott balra kb. 100 m egy kapu és ott befelé az erdőben van

Nagykőrösről a konzervgyár felé kifelé a vasútállomásnál az vasúti aluljáró alatt át egyenesen (Pesti út) kb. 9 km és egy pusztával szemben jobbra  és ott lesz a kapu és ott befelé az erdőben van

 

Google Earthba: 47° 5'1.94"N 19°40'53.52"E

 

 

charlie21 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3680
már folyamatban van.!
Előzmény: uselessjunk (3679)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3679
Az egy 8cm 36M magyar aknagránát (2. világháborús). Be kéne jelenteni a rendőrségnek!
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3668)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3678
Elegge elettelinek tünik itt a foton, mintha karban lenne meg tartva.
Előzmény: Frei Berger (3672)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3677
Csak nehogy egy gyerek talalja meg veletlenül es elkezdjen vele jatszani.
Erröl mar ismerek egy törtenetet.
Előzmény: charlie21 (3675)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3676
Köszönet !

Besten Dank !
Előzmény: Frei Berger (3672)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3675
valszeg akna gránát,de messzire elkerültem,nem piszkálok ilyesmiket,orosz testvéreinknél elég hánya veti lehetett a leltár
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3668)
hadsz Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3674
Köszi a választ!
Előzmény: Anonymus65 (3670)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3673
Szia nagypolc, van erről nagyobb felbontású képed? T. esetleg elegendő pontossággal meg tudná határozni, hová sugárzott északkelet felé.
Előzmény: nagypolc (3622)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.12 0 0 3672

Válasz a 403-as látogathatóságáról (Volt Katona(Lee)-nek is és akik még kérdezték):

 

Im Prinzip ja - man kommt bis an den Zaun. Aber Achtung: Dort hängt ein Video-Dom! Beste Zeit ist sonntags - da sind NATO-Armeen eh nicht präsent - sprich 9/10 der Truppe sind daheim ;-)) Aber der Aufwand für eine Reise lohnt nicht. Es steht nur eine Baracke da - wenn Du willst, kannst Du mein früher bereits mitgeschicktes Bild ins Forum stellen - das schafft gewiß Ernüchterung.


 

Igen, elvileg látogatható, a kerítésig. De figyelem: videomegfigyelés! A legjobb időszag vasárnap, akkor a Nato-egységek valószínűleg nincsenek ott, értsd a legénység kilenctizede otthon van. De nem éri meg odautazni. Csak egy barakk látható - ha akarod, felteheted a korábban küldött képemet (ez nekem szól - F.B.) - az biztosan kijózanítólag hat.

Előzmény: ÉvaSanKri (3615)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3671
Több volt szovjet objektum és laktanya mentesítésénél voltam ott. Itt-ott találkoztunk elbontott épületek nyomaival. Nagytevel teljesen ép volt, nyoma sem volt rombolásnak. Az álcázásul emelt, többnyire könnyűszerkezetes épületeket mindenhol elbontották. Talán eladták a környéken az anyagaikatm, talán hazavitték őket. Rengeteg rombolás a szovjetek kivonulása után keletkezett. Sok helyen tapasztaltuk, hogy a kerítések, kapuk, könnyen kibontható vasszerkezetek, vasajtók, használható bútorok nagyon gyorsan eltüntek a laktanyákból, a folyamatos őrzés ellenére, úgy, hogy a kivonulás óta még csak hónapok teltek el. Az orosz nagyon sok helyen csak azt rombolta le, amit nem akart ország-világnak megmutatni. Pl: a fogdákat, bizonyos eszközök tárolóhelyeit, beépítésének nyomait.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3665)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3670
A bunker mentesítése több csoport együttes munkája volt. Egy csoport a földmunkákat végezte, kiásta a betemetett lejáratokat, megközelíthetővé tette a területet, a legvégén pedig ők temették be, egy kivételével a bejáratokat. Egy másik csoport a lehegesztett ajtókat bontotta ki mindenhol. Egy harmadik csoport (ők voltak ott a legrövidebb ideig) végigment az összes helyiségen, ellenőrizte a sugárszintet, vegyiszennyezettséget és a levegő belélegezhetőségét. Utánuk jöttek a lőszer és robbanóanyagkutatók. Ehhez a csoporthoz tartoztam én is. Legvégül Székesfehérvárról jött néhány tiszt és feltérképezte az egész objektumot és a másnapi sajtótájékoztatóra megrajzolta a térképet. A beszámozások szerintem tőlük származnak. Az oroszok semmit sem robbantottak fel, csupán az illetéktelen bejutást akadályozták meg. A helyiségek nagyjából ki voltak ürítve, a berendezések leszerelve, az objektum álcázására szolgáló épületek a felszinen lebontva. Az egész vezetési pontot simán tudta volna a Honvédség használni, csak a berendezést kellett volna pótolni. Sajnos már akkor sem volt pénz ilyesmire, meg szerintem nem is tudták volna a hidegháború megszüntével értelmes funkcióval felruházni. Feltehetően ezért is került ki az állami kezelésből.
Előzmény: hadsz (3664)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3669
pingyom
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3668
Charlie 21, a 46- os kepeden az uj kepek között azt jol lattam hogy granat, illetve panceltörö (RPG) robbanofej lenne amit otthagytak?
Előzmény: charlie21 (3667)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3667

 

közelebbről,vagy 1 méter az átmérője

charlie21 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3666

 

Szárliget tartogatot még egy két ujdonságot,találtunk mégegy komoly fedezéket és valami forgatható vas talapzatot ez a fedezék jóval odébb van mint a többi.

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3665
Nagytevelen nem robbantottak be egyes reszeket tavozaskor az oroszok?
Sok mas objektumnal megcsinaltak mar.
hadsz Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3664
Mennyire sikerült kideríteni az egyes helységek funkcióit?Az alaprajz alatti lista lenne az?Legutóbb,amikor itt jártunk /kb.2-3 hete/ néhány terem bejárata mellett számozást találtunk,mint 3b,3c,4c,4d stb.,ha jól emlékszem ezek a számok voltak.Ezek a jelölések is tőletek származnak?
Előzmény: Anonymus65 (3660)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3663
Nem lehetett kis alapterületen eza Pingyom, van esetleg meg mas fenykeped rola?
Előzmény: nagypolc (3657)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 3662
Hantháza, ruszki műszaki anyagraktár 1990 dec.-ig?
Előzmény: Bujazliz (3659)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3661
Látom, hogy a feltöltés során sikeresen elveszett a kép címe. Ez a fotó a nagyteveli bunker pontos, méretarányos alaprajzát ábrázolja.
Előzmény: Anonymus65 (3660)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3660
A nagyteveli bunker alaprajza.Ez az átvizsgálás során készült a sajtótájékoztató számára.


Sikerült feltöltenem a bunker alaprajzának a fotóját. Ez az átvizsgálás során készült a sajtótájékoztató számára. Az L alakú alaprajz hajlatában van egy kis helyiség, amely nem más mint egy liftaknaszerűség. Azt feltételeztük, hogy egy teleszkópos antenna aknája. Ez nagyon közel van a távközlési helyiséghez, amely a főfolyosó utolsó, nagyméretű helyisége volt a bal oldalon. A főfolyosó vége egy hermetikusan zárható vasajtóban végződik, amely után a karbantartók helyisége, majd egy kijárat következett.
Bujazliz Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3659
Üdv

A helyzet nem ilyen egyszerű.
Az aki megmutatta az egészet és elmesélte,azzal a feltétellel mondta el, ha nevét nem említem a jelentésemben, mert félt. Ő tudja mitől, de én tiszteletben tartottam, így én sem jegyeztem le.
Akkoriban olyan sok volt a felmérendő objektum és olyan kevés az idő, hogy az első jelntéstervezetemet "meggyomlálták" és csak egy rövid, de semmitmondó tucatpapír lett belőle. Minden dokumentumot és fotót le kellett adni, így pontos adatot nem tudok felidézni. A felmérés csak ara szolgált, hogy kelle-e mentesíteni az objektumot (olaj, szemét, robbanóanyag, stb.) Nem érdekelt senkit, hogy mi célt szolgált az adot volt objektum.

Amire még emlékszem:
A bázis úgy 1,5x1 km területű homokos talajú volt, akácerdővel körülvéve. A kérdéses település a bázistól úgy 3÷4 km-re lehetett.
3, vagy 4 nagy, betonaljazatú külszini barakk-robbanóanyagraktár alapjai, 2 db nagy tűzivíznek készítet mesterséges "tó", a barakkok mögött, 1 kommunális téglaépület , 3, vagy 4 földszintes téglaépület, kettős drótkerités, egy műút felőli bejárat (úgy 50÷100 m mélységben), és egy hátsó, földutas gépkocsi bejárat, valamint 1 vasúti kapu, két sínpárral (a kettős drótkerítésen át).

Utólag jobban viszaemlékezve a helyszín lehet, hogy nem teljesen dél-keleti, de biztos, hogy Cegléd után volt (kora reggel indultam Cegléden átmentem és kis mellékutakon kóvályogva értem oda).
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3629)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3658
a képek minőségéért bocs telóval készultek,legközelebb az út másik oldalán lévő rakéta összeszerelő objektumot próbálom megnézni az érdekessebb lessz remélhetőleg.
nagypolc Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3657
nagypolc Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3656
pár kép pingyomtetőről
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.10 0 0 3655
Ha egyszer lesz egy szabad hetem, végigolvasom ezt a maratoni hosszúságú topicot. Már elkezdtem, de iszonyú hosszú. Amúgy annak az utolsó bekezdésben említett raktárnak a mentesítésében aktívan részt vettem, csak a tapasztalatok ennyi év távlatából még nem biztos, hogy publikusak. Az állambácsinak szerintem még mindig tervei vannak az objektummal. Majd ha egyszer lesz rá pénz.
Előzmény: M62 265 (3649)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3654
[Az tényleg igaz, hogy a polg.véd.hez tartozik jelenleg, mert rákerestem a címre (Dózsa György út. 134.) a T-Com tudakozóban, és a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság alá tartozik a telszáma.]
Előzmény: 504LACI (3653)
504LACI Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3653

Tényleg nem kaptam ott sem lényegi választ. A baj, hogy nem is igazán emlékszem az antennákra. Csak egy jóbarát aki egyszer volt bent, mesélte, hogy valamiféle rádiók voltak bent. Több emelet mélységben. Az épületet a mai napig gondozzák, laknak benne gondolom valami gondnok féle. Azt hiszem egyszer majd jól becsöngetek :-)

Előzmény: Tammo_ (3651)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3652
Ez 504Laci-nak ment:)
Előzmény: Tammo_ (3651)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3651

Viva XXII.ker:) .. de ha jól emlékszem abban a topicban sem kaptál rá érdemben választ. pedig jó lenne kideríteni ... nem emlékszel, hogy az antennákat kb. mikor szerelték le ?
Előzmény: Hpasp (3646)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.09 0 0 3650
Akkor ugy nez ki ezzel a löszer temaval ratalaltunk a legerzeknyebb pontra.
Tehat gyakorlatilag nem lehet tudni kinel mi es mennyi volt, mert mindenki felt valamitöl.Es ezert betarolt, minden mennyyiseget.
M62 265 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3649

Nézz vissza kicsit itt, a fórumban, az utolsó bekezdésben említett összes objektumról találsz fotókat a képtárainkban!

Frei Berger!

Köszönöm az infókat!

Előzmény: Anonymus65 (3648)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3648
Nagy lőszerraktár volt még Komáromban, a Monostori erődben. Az erődbe vasút vezetett be. Emiatta külső erődkaput le is bontották. Az erődudvaron egy kitérővágányos, fedett, nagyméretű vasuti rakodó volt, amelyből futószalagok vezettek be az épületekbe. Természetesen az ablakokon keresztül. A műholdak így nem látták a raktár forgalmát. Az erőd területén gyalogsági, tüzérségi lőszereket, gránátokat tároltak, de különböző rakéták tárolóketreceit is megtaláltuk. Az erőd nagy területen terül el, hihetetlen mennyiségű anyag lehetett ott. Nemcsak tárolták, hanem kezelték, felújították vagy újratöltötték a tüzérségi lőszereket, hüvelyeket. Körben többszörös kerítés vette körül, a belsőben áram volt. Erre utal a rengeteg porcelán szigetelő a kerítésoszlopokon és az egyik kapu közepén egy 220 voltos konnektor. A két kerítés között fegyveres őrök járőröztek, a külső kerítés mellett botlódrótos mező terült el. Szóval eléggé őrizték. Amúgy az erőd gyönyörű, érdemes megnézni.
A másik nagy raktár Mosonmagyaróváron volt, a helyiek által Tritolnak nevezett területen. Ebben a raktárban nagyrészt műszaki harcanyagokat, aknákat tároltak. Feltételezem, hogy a nyugat felé előretörő alakulatok itt vételezték volna fel a műszaki harcanyagaikat, illetve az utánszállítás is innen volt tervezve.
E két bázis átvizsgálásában én is részt vettem. Említettétek még a császári laktanyát. Én nem jártam ott, de akik ott jártak, azt mondták, hogy ott mobil, nagyhatótávolságú atomrakéták hangárai voltak, a megfelelő védelmi zónákkal, berendezésekkel együtt. (gyalogsági aknamezők, elektromos kerítések stb) A robbanófejeket nem ott őrizték, de azok is a Dunántúl egyik laktanyájában voltak.
Előzmény: Volt tüzér (3643)
504LACI Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3647
XXII. Dózsa György út. Na ez érdekelne erősen. Ha jól tudom most Polgárvédelmi kezelés alatt áll, de mi volt? Illetve valami rádióberendezésekről mesélnek és több emelet mély.
Előzmény: Hpasp (3646)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3646

Budapest, XXII. Kamaraerdei út

Budapest, XXII. Kápolna u. 14-28.

Budapest, XXII. Háros-sziget
Budapest, Marx úti szovjet laktanya
Budapest, Újszász úti szovjet laktanya

Előzmény: 504LACI (3645)
504LACI Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3645
Budapesti egykori katonai objektumokról van valakinek információja? Konkrétan a XXII. kerületben érdekelne egy létesítmény. Meg ha a szóbeszéd igaz, akkor van itt több is...
iM Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3644
Szia!

Megjöttem, tudok mesélni.

Először pontosítsuk Szabadszállást. A dombok közötti kis épületekben egy darab lőszer nem volt, ott a műszaki szakasz TNT készletét tárolták, ahhoz nem volt semmi közöm, kulcsom sem volt hozzá.

A 3 színből 1 alatt M zárolt autók álltak, 2 alatt meg azok, amelyeken a kiképző kocsik kimálházott lőszere volt. Riadókor ezek bementek a laktanyába, bemálházták róluk a harckocsikba a lőszert, utána visszajöttek és a raktárakból megpakoltuk őket. Éles helyzetben a teljes készletünket vittük volna, csak a kiképző készlet maradt volna.

Az ezredek raktáraiban sokkal kevesebb lőszer volt mint gondolnád. A harckocsikhoz 1 javadalmazás (a harckocsikba pakolva, vagy ideiglenesen nálam teherautókon), ténylegesen raktáron pedig 0,75 javadalmazás (0,5 az raktár felügyelete alatt, 0,25 a zászlóaljak felügyelete alatt) tehát mindösszesen 1,75. A hadosztálynak megint volt raktára (a hk ho esetén Környe mellett), azt nem tudom mennyi, de jártam ott párszor, a méretekből ítélve 2-3 javadalmazás lehetett.

Az igazán nagy készletek pedig a központi raktárakban (Pusztavacs, Törökbálint, stb).

Érdekesség még (másik topikban már említettem), hogy a hk-hoz az űrméret alatti páncéltörő lőszer békeidőben nem volt kiadva az ezredekhez, az csak háborús helyzetben kaptuk volna meg (fő az elővigyázatosság, nehogy valami T-64B-t megcélozzunk vele).
Előzmény: Volt tüzér (3643)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3643

Stimmel, csak az igazi lőszerraktár nem olyan volt, mint például a sárbogárdi vagy a dunaújvárosi. Ott volt néhány ócska épület, némi őrség és slussz. Az igazi lőszerraktár olyan volt, mint nálunk Izsák, Pusztavacs, Táborfalva, stb. Az egységek lőszerraktáraiban csak három - négy háborús hétre elegendő lőszert tartottak, többnyire kocsikra felmálházva, hogy ha indul az ezred, akkor rögtön vinni tudják utána a patront is. Emlékezz vissza Szabadszállásra. Ott voltak kisebb épületek földtöltés között, amiben gyalogsági lőszert tartottak ládázva. A nyitott, palatetős színekben volt felmálházva az ezred harckocsi lőszer készlete. Azokat csak be kellett indítani, és máris lehetett velük indulni. A rendes, nagy lőszerbázisokon tárolás, készletezés folyt, de ott nem csak egy egység készletét tárolták, hanem a fél hadseregét. És mindenféle lőszert. Megjött az adag a gyárból vagy az orosztól, amit ott válogattak, csomagoltak és tároltak az idők végezetéig. Egy hajdani beosztottam volt a pusztavacsi bázis utolsó parancsnok-helyettese. Ő mesélte egyszer, hogy még töméntelen mennyiségű P38 palacknyakú Mauser lőszer van, amit kibontanak, átválogatnak és újracsomagolnak, a svájciak meg viszik, mint a cukrot. Na a kis lőszerraktárakban ilyesmit nem csináltak.

A magyar lőszerbázisokat nagyjából tudom, hol vannak (voltak), az oroszokat viszont nem, mert sose foglalkoztam velük.

Előzmény: Hpasp (3642)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3642

Én csak a volt ruszkikat soroltam fel.

Előzmény: Volt tüzér (3637)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3641
Mint mondtam nem tljes a lista, mindre hirtelen igy fejböl nem emlekeztem.
Előzmény: Volt tüzér (3637)
hadsz Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3640

Jól emlékszel,rengetegszer szoktam arra tekerni is,ezek szerint érdemes alaposabban körülnézni...:)Most hétvégén amúgy nagy lesz azon a környéken a mozgás a Mikulás Rally miatt.Terveztem is,hogy kinézek,így meg főleg érdemes lesz!

Előzmény: charlie21 (3639)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3639
Márko vége gyakorlatilag belelóg a jutasi tábor területére,most néztem a fömin,ott érdemes keresgetni, volt és jelenlegi katonai terület is,ha jól emlékszem te arrafelé laksz,itt a hétvége lehet felderíteni :-))
Előzmény: hadsz (3638)
hadsz Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3638
Márkón is volt orosz lőszerraktár??Ráadásul nem is a kisebbek közül?
Előzmény: Hpasp (3633)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3637

Tápiószecsőn nem volt lőszerbázis. Ott a fegyverzet-technikai anyagellátó központ volt, fegyverzeti javító üzem, fegyverzeti tiszthelyettes iskola, valamint a rádiótechnikai anyagellátó központ. Hatalmas területen fekszik valóban, a saccolásom és térkép szerint valami háromszáz hektár.

Egyébként meg ha már a nagy magyar raktáraknál tartunk, akkor a javát (Pusztavacs, Izsák) kifelejtetted. A sofőrt egyébként minden hasonló bázison lecserélték.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3630)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3636

Ezt egészítsd ki annyival, hogy minden egységnek, (ezred, dandár) volt saját kikülönített lőszerraktára. Ugyanakkor minden magyar egységnek is volt ilyen. Lövészek is, tüzérek is, harckocsizók is a laktanyán kívül tárolták a lőszerkészletük javát. Amit felsoroltál, azok közül a dunaföldvári, a dunaújvárosi és a sárbogárdi lőszerraktár ilyen. Csak a saját egység lőszerét tárolták benne. Emlékezz vissza, Szabadszálláson ennek a magyar változatában jártunk. IM kolléga sokat tudna mesélni róla, ahogy sejtem.

Még egy érdekesség. Amit Szabadszálláson láttunk, az sokkal nagyobb volt, mint a sárbogárdi vagy a dunaújvárosi. Mellesleg Székesfehérvár mellett is volt legalább kettő ilyen. Az egyik a 8. számú főút bevezető szakaszától nem messze van, a MOL benzinkúttal és a nehézfémöntödével átellenes oldalon. Ott jártam is bent. Ugyanakkor az Ikarus melletti laktanyának is volt egy.

Előzmény: Hpasp (3631)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3635

Nagytevel volt a megerősített ruszki hadsereg harcálláspont.

Előtte régebben Csákvár.

 

Miért nem hasonlítjátok az egykori magyarral össze?

Az sem sokkal nagyobb.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3605)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3634
4 hadosztályból 3 dunántúli volt.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3632)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3633

Ezekből nagyobb:

 

Baj,Kakucs,Hajmáskér,Inárcs,Komárom,Lovasberény,Márkó,Örkénytábor,Polgárdi

Rácalmás,Sárbogárd,Tamási,Zalavár

Előzmény: Hpasp (3631)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3632
Nagyobbresze Dunantul.
Előzmény: Hpasp (3631)
Hpasp Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3631

Ruszki lőszer raktárak:

(a kivonulás utáni HM felmérés alapján)

 

Baj,Császár,Kakucs,Dombóvár,Dunaföldvár,Dunaújváros,Etyek,Hajmáskér,

Kiskunmajsa,Lepsény,Lőrinci,Lovasberény,Márkó,Polgárdi,Sárbogárd,Tamási,

Zalavár

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3630
Magyar löszerraktaraknal volt szokas, persze csak a nagyon nagyoknal: Kapoly, Tapioszecsö, Kal-kapolna, talan Hajduhadhaz, hirtelen ennyi jut eszembe, van több is biztos vagyok benne.
Tehat a gepkocsivezetöt a kapunal lecsereltek es mas ment be az autoval az objektumba, de amikor visszajöttek vele, a km ora szamlalo relative nagy elterest mutatott, neha akar 8 km-t is.
Lehet hogy csak autokaztak bennt, a megtevesztes miatt, de nemely bazisok tenyleg nagy területen voltak elterülve.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3629
Jo lenne tudni tenyleg hol volt, mert lehet hogy uj adalek lenne e topicban.
"Az Alföld egy délkeleti kis falujától néhány kilóméterre - alig találtam meg térképen - egy volt lőszerbázist kelett megnéznem."-az biztos hogy nem tudom igy betajolni.
Előzmény: Bujazliz (3627)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.08 0 0 3628
De hogy ez merre volt, arra csak emlékszel ?
Előzmény: Bujazliz (3627)
Bujazliz Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3627
Üdv

Habár ma már csak lassan ködös múlba vesző történelem, de azért elmesélem.
15 évvel ezelőtt feladatot kaptam néhány szó szerint eldugott, volt szovjet bázisok felmérésére.
Az Alföld egy délkeleti kis falujától néhány kilóméterre - alig találtam meg térképen - egy volt lőszerbázist kelett megnéznem.
Sikerült a polgármesteri hivaton keresztül megtudni, ki dolgozott ott egykorron civil alkalmazottként.
Elmentünk együtt a kérdéses helyszínre, de ő is meglepődött valamin.
A bázisra vasút vitt, melynek 2 db, vagy 60 m-s rampái voltak.
A föld alá vagy 15 cm átmérőjű, nagyfeszülségű földvezetékek buktak alá(hogy hová vezett, ő sem tudta).
Amin meglepődött az, hogy a bázis közepén egy kis földhalom volt, holott ott egykorron akkora föld alá vezető út vitt le, ahová a nagy vontató teherautók is lementek.
Azt mesélte, hogy még úgy a 80-s évek elején az egyik tavaszi hónapban 3 éjen keresztül hatalmas előregyártott betoníveket hoztak a vagonokon és átrakodás után, "eltűntek" a föld alatti "járatban", levitték.Tiltott volt a magyarok számára a föld alatti járatok, ő is egyszer, egy téves utasítás miatt jutott be az első részére, de hamar gépkarabélyos katonák vették körül. Azt mondta nekem, hogy nem volt ideje sem körülnézni, de sok nagy, rakétaszerű valamiket látott beraktározva.
Amikor kivonultak az oroszok, egyetlen betonívet nem vittek el, és őket - a civil magyarokat - a kivonuláskor már nem is engedték be a bázisba.
Vajon mi lehett a föld alatt, ha a föld felett robbanóanyag raktár volt?
(Lehet, hogy igazán már nem is érdekes az egész, és a múlt titka marad nagyon hosszú időre.)
thehassan Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3626
Azért watt és watt között sok különbség van :) . Minél magasabb a frekvencia, annál nagyobb a légkör csillapítása.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3603)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3625
szerintetek örzik??aktiv?:?
nagypolc Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3624
ok ,,köszi.
hadsz Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3623
ez bizony
Előzmény: nagypolc (3622)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3622
ez lenne a keleti bars hajdúnánásnál????
BIL-896 Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3621

Kedves Anonymus65!

 

Ha a környéken (Nagytevel, Pápa) laksz, esetleg jársz még, akkor találkozhatnánk, lenne egy két kérdésem, sokunk fantáziáját mozgatja ez a dolog. Nem tudom mikor jártál ott utoljára, de biztos meglepődnél a katasztrófális romboláson...

email: papaiase@totalcar.hu

Előzmény: Anonymus65 (3618)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.07 0 0 3620
Hat itt nincs sokminden a keritesen belül.
Előzmény: Frei Berger (3612)
LeX Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3619
Ez a bódé? Nem inkább a tőle picit északabbra lévő épület, ami mellett egy a hajagihoz hasonló antennárboc figyel?
Előzmény: Frei Berger (3612)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3618
Nem tudom, hogy volt-e a környéken hasonló objektum. Abban az időben az ország összes műszaki alakulata az egykori szovjet laktanyák átvizsgálásával foglalkozott. A mi alakulatunk által átnézett objektumok között tudtommal csak ez a két vezetési pont volt. Ettől függetlenül még létezhetett több is. Az általad említett apró épületekkel nem találkoztam, de ezek lehettek adóházak is az orosz légierő részére.
Előzmény: M62 265 (3611)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3617
Továbbítottam a kérdésedet T.-nek a 403-as látogathatóságáról
Előzmény: ÉvaSanKri (3615)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3616

M 62xxx-hez újabb info von T.-től:



http://www.trrlsever.org/

Előzmény: Frei Berger (3613)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3615
És ez szabadon bejárható ?

Hello T.
Und es ist frei besuchbar ?
M.f.G.
Előzmény: Frei Berger (3612)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3614

Ugyancsak megkésett infó charlie 21-nek T.-től:

 

Und zum Thema - Berufsbild "Leiter einer Tropostation": Die Tschechen und Polen setzten bei ihren Auslandseinsätzen (Irak etc.) weiterhin die R-412 (mobil, auf Ural oder Kamas) ein. Ob es die ungarische Armee macht, weiß ich nicht. Allerdings wäre dies ein plausibler Grund, dass es in den NATO-Streitkräften auch weiterhin diese Nachrichtensysteme gibt.

És a troposzféra állomásparancsnok szakmához: a csehek és a lengyelek továbbra is alkalmazzás a külföldi bevetéseiken (Irak, stb.) az R-412-t (mobil szközként, Uralon vagy Kamazon). Hogy a magyar hadsereg alkalmazza-e, nem tudom. Mindenesetre kézenfekvő ok lenne arra, hogy ez a hiradástechnikai rendszer a Nato-erőknél létezzen.

Előzmény: charlie21 (3528)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3613

Pár nappal megkésve, de idemásolom, amit T küldött:

 

Zu den Angaben von M62xxx:
Im Prinzip läßt sich es so beantworten: Je höher die Frequenz, desto kürzer die Strecke. Zugleich: Je höher die Frequenz, desto mehr Kanäle waren möglich. Grundsätzlich waren Tropolinien bis 12.000 Kilometer Länge möglich. Die eingesetzte R-417S war aber ein guter Kompromiss, bis zu 120 Kanäle mit einer Datenrate von bis zu 480 KBit einzusetzen. Das System Baget war für Entfernungen bis 2.000 km ausgelegt - dann mussten sich mindestens 10 so genannte Relais-Stationen dazwischen befinden - also höchstens 200 km Abstand. Bei einem größeren Abstand erfolgte eine Kanalreduzierung - weil die konzipierte Sendeleistung von 2 kW nicht unendlich erhöht werden konnte. Im BARS-System gab es lediglich 2 Stationen (503 bei Szentes-L. und 605 in Bulgarien) mit insgesamt 4 Komplekten R-410UM bzw. R-420DS (=4 Antennen), um die Entfernung von mehr als 400 km über Rumänien hinweg überbrücken zu können - allerdings mit nur jeweils 12 Kanälen.

 

A kérdésre az elvi válasz: minél magasabb a frekvencia, annál rövidebb a távolság. Ugyanakkor azonban minél magasabb a frekvencia, annál több csatorna.

Tropoösszeköttetések elméletileg 12000 km-ig lehetségesek. Az alkalmazott R-417S jó kompromisszum volt arra, hogy max. 120 csatornán 480kBit adatsűrűséget érjenek el. A Baget-rendszer 2000 km-re volt tervezve - így legalább 10 reléállomásnak kellett közöttük lenni -, tehát 200 km távolság. Nagyobb távolságnál csökkent a csatornaszám - mivel a 2 kW adóteljesítményt nem lehetett tetszés szerint növelni. A BARS-rendszerben 2 bázis volt (503 Szentes-Lapistón és a 605 Bulgáriában) összesen 4 R-4010UM, ill. R-420DS (=4 antennával), hogy a Romániára eső 400 km-t át tudják hidalni - de csak 12 csatornával.

Előzmény: M62 265 (3566)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3612
Előzmény: ÉvaSanKri (3572)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.06 0 0 3611
Érdekes. Az említett pincék egy részében tavaly gombát termesztettek. Egyébként nem tudod, volt a környékben valamilyen kapcsolódó objektum? Találtunk pár km-es körzetben több apró megerősített épületet, ezek mérete kb. akkora volt, mint egy kisebb garázs. Ide a topicba is raktam be róla képet, mindenki csak annyit tudott mondani, hogy igen ez valami katonai dolog lehetett, de senki nem tudja, mi is volt pontosan.
Előzmény: Anonymus65 (3610)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3610
A német nyelvű tábla nem a mi alkotásunk, későbbi kor gyermeke. A magyar nyelvű fordításokat viszont mi írtuk a falakra. Néhol találkozhatsz olyan felírással is a helyiségek falán, hogy "átvizsgálva" vagy valami hasonló. A bunker két, egymástól jól elszeparálható részből áll. Mind a kettő alkalmas volt az önálló létezésre. A nagyméretű operatív helyiségek kötötték össze a két részt. A befogadó létszámot én a hálókörletként funkciónáló helyiségek nagyságából saccoltam meg. A bunker építése előtt is hasonló feladatokat látott el a bázis, mert a kiszolgáló felszini laktanya földszintes épületeinek a pincéjében - alagsorában hasonló funkciójú helyiségek voltak. Amúgy semmilyen robbantásra utaló nyom nem volt, csak az álcázás céljából épített hullámpala épületeket bontották le. Szinte olyan érzésünk vlot, mintha a Grisáék vissza akartak volna térni ide vagy csak sajnálták a létesítmény elpusztítani. De lehet, hogy az utolsó pillanatig bíztak benne, hogy Magyarország megvásárolja tőlük az általuk épített objektumokat. Abban az időben amúgy ez is szóba került, úgy ahogy némely szomszédos országban meg is történt. Csakhát a politika közbeszólt....
Előzmény: sweethome (3609)
sweethome Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3609
Ez engen is érdekelne. Ki írta a magyar nyelvű fordításokat a falakra az orosz szövegek alá? Az MH?
Előzmény: M62 265 (3607)
hadsz Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3608

Hát kicsinek semmiképp sem lehet Nagytevelt mondani,bár,hogy kinek mi a kicsi vagy nagy,relatív.A hosszabb folyosó mintegy 200m,az erre merőleges is kb.80m,nem is beszélve a rengeteg helységről.Azért jónéhány embert eltarthatott volna hetekig vagy talán egy-két hónapig is teljesen elzárva a külvilágtól vészhelyzet esetén.Ehhez képest a hajagi bunker nagyjából 40x30m-es alapterületű,igaz ez két szintes.Mindkettőben iszonyú mennyiségű beton van.Nem hiszem,hogy Nagytevelnél nagyobb vezetési pontot találnánk a környéken.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3605)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.05 0 0 3607

Érdekes. Anno olvastunk itt egy Haditechnika-cikket, hogy a bejáratokat berobbantották a ruszkik távozásukkor, de az MH később feltárta. Ez a helyszíni bejáráskor reálisnak is tűnt. Egyébként ha itt visszaolvasol, megtalálod a csapat egyik tagját, akik jelenleg a terület állagmegóvását végzik.

 

Akkor ami ezeken a képeken látható, még akkor készült, amikor bemutattátok a bázist?

 

Előzmény: Anonymus65 (3604)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3606
De ez mind csak fikcio, lehet hogy Nagytevel volt a központ, es Halyag a megerösitett Radioallomas semmi mas.
Előzmény: Anonymus65 (3604)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3605
Nekem is van egy ilyen erzesem, ahogy a fotokat nezem hogy Nagytevel viszonylag nem nagy. Szerintem valahol(jo kijelentes) kell meg lennie egy objektumnak.
Es összehasonlitva a Közepö- Halyaggal nem is akkora nagy, plusz nincs ugy megerösitve.
Előzmény: Anonymus65 (3604)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3604
Nagytevelnek semmi baja sem volt amikor ottjártam. A páncélajtók lehegesztve, a lejáratok földdel feltöltve, a belső helyiségek kiürítve, de ezen kívül semmi rombolás. Mi valamennyi bejáratot kitakarítottuk, átvizsgáltuk a helyiségeket, majd az objektum feltérképezésre és bemutatásra került. Egy nyílt nap keretén belül mindenki megnézhette A-tól Z-ig a bunkert. Az amerikai követség képviselője videóra vett minden helyiséget, gondolom már régóta vágytak erre. Később a főbejárat kivételével a lejárók ismét lezárásra és betemetésre kerültek. Jelenleg úgy tudom, hogy magántulajdonban van a terület. A bunker nem nagy mélységben van, egyszintes, pár méter föld van csak felette, nagyobb létszámú vezető befogadására nem alkalmas, viszonylag kisméretű objektum, ezért gondolom tartalék vezetési pontnak. Vannak róla korabeli újságcikkeim fotókkal és egy-két fényképem, de ezek nem belső fotók. Az egykori kollégák elmondása szerint a Hajagostetői objektum sokkal komolyabb volt.
Előzmény: M62 265 (3582)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3603
1,5 -2 Kw adoteljesitmeny nem keves, ha jol szamolom , 1 Wattos!!! elsugaroz fedettsegtöl függöen 1-6km-es körben legalabb.
2000 Watt -al mar lehet nyomulni messzibbre is.
Előzmény: ÉvaSanKri (3595)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3602
És még lefekvés előtt egy utolsó link. Ami a röhej benne, hogy 1984-ben már nyugaton publikálták az eredményeiket a tropó rádiózásban.

http://adsabs.harvard.edu/abs/1984MosVo.........I
Előzmény: ÉvaSanKri (3601)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3601
Már megint ez a hülye link:

http://www.answers.com/topic/000931pv-jpg
Előzmény: ÉvaSanKri (3600)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3600
Volt hasonló odaát is, 1961 óta.

Előzmény: ÉvaSanKri (3599)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3599
Ez a link dolog nem igazán müxik:

http://russian-stamps.dialog-it.ru/pages/1981/5138.htm
Előzmény: ÉvaSanKri (3598)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3598
Maga a buli nem volt titkos anno, még bélyeget is kiadtak az emlékére:

Előzmény: ÉvaSanKri (3597)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3597
Aztán egy IEE absztrakt a szovjet által Indiának eladott tropo berendezésről:

Describes the results of a series of experiments conducted on a 158 Km path between IIT Delhi and CEERI Pilani. Most of the path towards the Pilani side is almost desert while it is rocky and inhabited towards the Delhi end and can be broadly classified as a mix desert and continental subtropical climate path. The system operates in 4.4 GHz to 5 GHz band, and has the capability of two way communication in a full duplex mode. Each terminal has two transmitters with two power amplifiers capable of 1 kW output. The receiver utilizes a parametric amplifier with a noise figure of 4 dB. Dual polarized parabolic antennas of 3.05 m diameter are used.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3594)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3596
Vagyis hogy itten la:

http://www.subbrit.org.uk/rsg/sites/w/wollenberg_troposcsatter_station/index.html
Előzmény: ÉvaSanKri (3595)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3595
Amint az a neten megtalálható:
....
The R-417 BAGET-S (static) system operated in two ranges (4435 - 4555 GHz and 4630 - 4750 GHz), using 60 channels. Its operating range was some 2000 km. Signal strength went out at 1.5 - 2.5 kW per direction/frequency.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3594)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3594
Ahogy nezem a kepeket azota mar mas berendezest is ratelepitettek.
Amit en hallottam, a hadseregneka VSZ idökben az informaciot a csapatok között nemcsak vezeteken (berelt a Postatol)gondoljunk itt a radiotech csapatokra es a legvedelmi csapatokra, hanem mikrohullamon is tovabbitottak.
Itt is mindig azt jatszotta a szerepet hogy mindig legyen adat tovabbitas, tehat tartalek haboruban.
Elkepzelhetö az, hogy ezek a Bars objektumok központi atjatszokent müködnke, tovabba informacio elosztokent.
Egy biztos , ha tudnanka az ado teljesitmenyt(titkos), abbol fontos dolgokat tudnank levonnia az objektum szereperöl.
Előzmény: charlie21 (3592)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3593
Akkor már nem használták, csak őrség volt ott. Lehet, hogy "M"-ben volt.
Előzmény: charlie21 (3592)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3592
Köszi a választ!! Ez akkor azt jelenti,hogy 98 ban még javában használták valamilyen szinten az 501-est,a VSZ ekkor már 7 éve nem létezett,ez egyrészt megmagyarázza a jó állapotot,másrészt a halgatást róla.Közelről nézve az antenna tornyokat szerintem tele van modern hirközlési cuccal,aminek szerintem már semmi köze a BARS-hoz.Amúgy gondoltam hogy Aszód szolgálhatta ki,azthiszem a Galga vezetés biztosítási ezred volt ott ,azthiszem az sem létezik már.
Előzmény: uselessjunk (3591)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3591
Tudtommal akkor ('98) a Főhírközpont alá tartozott. Az örséget szállító soför is annak az állományában volt, de Aszódon volt elszállásolva.
Előzmény: charlie21 (3589)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3590
nekem is nagytevel tünik logikusnak,mivel ha jól tudom a BARS-ot is leginkább nukleáris háboru esetére tartogatták,és nagytevel is akkor aktivizálta volna magát.
Előzmény: iM (3570)
charlie21 Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3589
ha nem titok akkor melyik alakulat szolgálta ki az 501-est?Egyszer talán elökerül egy olyan magyar katona aki ilyen helyen szolgált .
Előzmény: uselessjunk (3560)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.04 0 0 3588
Néhány fotó a 303 -ról.
http://www.sachsenschiene.net/bunker/bun/bun_22.htm
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3587
Ha minden igaz, (elég rossz felbontású a Google Earth errefelé):

47°55'8.74"N
21°24'16.05"E

UJ
Előzmény: nagypolc (3583)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3586
Ha ott van, akkor pont a megyehataron van.
Előzmény: iM (3585)
iM Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3585

Ha minden igaz, akkor itt:

 

 

Előzmény: nagypolc (3583)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3584
Korabbi forumhozzaszoklnal voltak a koordinatak, azt hiszem.
Visszakell neznia korabbiakat.
Előzmény: nagypolc (3583)
nagypolc Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3583
na sziasztok ,olvasgatlak minden nap titeket de eggyet nem értek irtok itt mindent ,de a kelet magyarországi bars objektumot hól találom pontosan mert vólt már itt szó tiszavasváriról,hajdúnánásról,.pontosan hól találom?szeretném dokumentizálni,én ehez vagyok a legközelebb...a többi is érdekell de azok már csak jövőre maradnak. válaszotokat előre is köszönöm. ha tudtok irjatok mindent, jövő hétvégén tekinteném meg.
M62 265 Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3582

Hello,

 

Köszönjük, de nem pont fordítva akartad írni? Mert Nagytevelt robbantották be távozásukkor a ruszkik, ott sok helységbe csak szerelő/szellőzőjáratokon át lehet bejutni....

Hajag mára teljesen szét van rabolva, bármelyik bejáraton be lehet jutni a föld alá, és csak 2 szint.

 

Egyébként nem csak a Bakonyban, hanem úgy az egész országban keresünk ilyen objektumokat, ha ismersz még ilyeneket, szólj légyszives!

Előzmény: Anonymus65 (3581)
Anonymus65 Creative Commons License 2006.12.03 0 0 3581
Sziasztok! Ti, ha jól értem egy egykori szovjet vezetési pontot kerestek a Bakonyban? A kilencvenes évek elején a kollégáim és én, egykori szovjet laktanyák átvizsgálásával foglalkoztunk. Két vezetési pontról tudok. Az egyik a nagyteveli, azt én néztem át. Egyszintes objektum a föld alatt, ha minden igaz, tartalék vezetési pont volt. A másikat a főnököm és csapata nézte át. Az objektum - elmondása szerint - a Hajagostetőn található. Négyszintes objektum a föld alatt. Csak a szellőzőrendszeren keresztül tudtak lejutni. Néhol az emeletek között hiányzott a födém, az objektumba vezető kábelek elvágva, felszedve, és mégis égtek itt-ott a lámpák, szóval csupa rejtély. Lehet, hogy ezt keresitek?
M62 265 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3580

Köszönjük!

Előzmény: Volt tüzér (3579)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3579

Úgy durván, sorrendben

"Híradás nyugati zónájának csomópontja

Híradás dél-nyugati zónájának csomópontja

BARS rendszer vezetési pontja

Híradó vezetési pont

Tartalék vezetési pont

Alapvető vonal

(kerülő vagy tartalék) vonal"

 

Előzmény: charlie21 (3558)
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3578
így igen,köszi
Előzmény: uselessjunk (3577)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3577
"Elővettem" egy online orosz-angol szótárt és a rövidítés összevonásából kapott барс tényleg leopárdot jelent

UJ
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3576
Egy idézet a 301 - Wollenbergi BARS honlapjáról:

September 1980 in Moskau:
- Spezialisten des Stabes der Vereinten Streitkräfte des Warschauer Vertrages beraten über die Möglichkeit, strategische Funkverbindungen auch nach einem Kernwaffenschlag aufrecht erhalten zu können
- Zur Führung der Truppen auf dem anzunehmenden westlichen Kriegsschauplatz, welchen die Staaten Mitteleuropas dargestellt hätten
- Beschlussfassung zur Errichtung eines troposphärengestützten Systems in allen Teilnehmerstaaten
- Rumänien sieht keine Notwendigkeit an Beteiligung und bleibt außen vor
- Gründung der Arbeitskommission "BARS" (dt. "Schneeleopard")
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3575
ez lenne az:
Előzmény: hadsz (3574)
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3574

Ha vezetési pontot kell az általad megadott területen keresni,akkor nekem  inkább a Zalahaláp - Nyirád közötti gyakorlótér környéke tűnik gyanúsnak.Sajnos erről biztosat nem tudok,kb 2 éve jártam azon a részen,de az emlékeim között kutatva elképzelhetőnek tűnik a feltételezés.

 

Előzmény: Frei Berger (3564)
hadsz Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3573

Szia!Ami a BARS szó fordítását illeti,biztos,hogy nem téves!A Volt tüzér kolléga által 3228.hsz-ban leírt megnevezés teljesen pontos.Ilyen szó a németben,hogy BARS nincs!A hóleopárd max. valami kódnév lehet,de szerintem semmi köze nincs a BARS szóhoz.Azért ha erről a forrásról tudsz valami új infót,oszd meg velünk,légyszíves!

Előzmény: Frei Berger (3564)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3572
Megkérnéd a 403 koordinátáit ?
Előzmény: Frei Berger (3568)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3571
Nagytarcsára tud valaki linkelni google koordinátákat ?
iM Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3570
Még egy dolog: igaz hogy nem DNY-ra, hanem ÉNY-ra és csak 15 km-re, de ott van Nagytevel, egy front vezetési pont. Logikusan nem azt kellett volna kiszolgálnia?
Előzmény: Frei Berger (3564)
iM Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3569
Ezek a pontok határozottan DK-re vanak a Hajagtól, az előzőekben pedig azt írtad, hogy feltételezhetően DNY-ra kell keresni.
Előzmény: Frei Berger (3567)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3568

Amit kértél, megkérdeztem, a választ is küldöm majd.

 

Ha számodra nem új a a feltételezés a vezetési pontról (kérdés1), adnál támpontot hozzá (lásd a pótlólag feltett linkeket is)

Előzmény: M62 265 (3566)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3567
Előzmény: Frei Berger (3564)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3566

"A korábbi fordítások tévesek. A BARS=hóleopárd."

Ez merész kijelentés volt. Inkább valami fedőneve lehetett a rendszernek.

 

"És most az új infók T.-től:"

Azt sajnos nem tartalmaz.....

 

Viszont ami itt nemrég szóbakerült, arra rákérdezhetnél T.-nél: ha ez a rendszer a légkör egy rétegéből visszaverődő rádióhullámokkal kommunikált, akkor az egyes bázisok miért voltak egymáshoz ennyire _közel_? Ezt a fajta híradástechnikai rendszert több ezer km áthidalására találták ki...

Előzmény: Frei Berger (3564)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3565

Tammo!

Persze, hogy érdekelnek a képek, rakd fel légyszives! Egyébként az én képtáramban is van rengeteg kép a Sziklakórházról, ha Charliét kevésnek találod :)

Előzmény: Tammo_ (3563)
Frei Berger Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3564

BARS: akik újonnan kapcsolódtak be, egy rövid összefoglaló az előzményekről. Én a fórumban közvetítő vagyok a fórum-látogatók és T. között, aki Drezdában él és hobbi-bunkerkutató, továbbá csak szótárból "tud" magyarul. T. megbízásából tettem fel anno a lentebb kétszer újra idézett BARS-térképet. T. a legtöbb BARS-helyszínt a BARS-országokban már bejárta, vagy más módon dokumentálta (én magam a Hajagra, Galgamácsára kísértem el, Szentes-L. és Tiszavasvári még hátra van, de jön.) 

 

A korábbi fordítások tévesek. A BARS=hóleopárd.

 

És most az új infók T.-től:

 

1. A 202-es és 504-es (Hajag) alaprajzainak összehasonlítása alapján (R-404, ill. R-409 rádiórendszerek helyiségei) arra a következtetésre jutott, hogy kb. 35 km-re DNY-ra a Hajagtól, az Ajka-Sümeg-Tapolca térségben egy vezetési pontnak kellett lennie, amellyel az R-404, ill. R-409 rendszerrel kommunikáltak (én, mint kívülálló, látok azon a környéken persze létesítményeket, de ez neki kevés - F.B.) Lásd a képet.

 

KÉRDÉS1: tudtok támpontot adni ahhoz, hol lehetett ezene a környéken egy viszonylag egyszerűen kinéző objektum (őrház, trafó, szennyvíztisztító és maga a bunker esetleg fedőépítményekkel)? Az oroszok szerinte szívesen telepítettek ilyen objektumokat gyakorlóterek szélére, így nem tűnt fel az objektum gépkocsiforgalma annyira.

 

2. T az alábbi következtetésre jutott a Hajag (504) szerepéről: a Hajag volt a BARS magyarországi kulcsállomása. 501 és 502 viszonylag gyengén védett létesítmények (üveges lépcsőház, földfelszíni létesítmények), ezeket magyarok működtették. A Hajagot a szovjetek, erősen védett, föld alatt, stb, ráadásul a közelben egy vezetési pont (lásd Kérdés1). Ha tehát 501 és 502 kiesett, akkor a Hajag át tudta vennei a szerepét, mivel külön kapcsolata volt 403-mal és 503-mal. Tisztán logikai úton az 503-nak bunkernek, de mindenképpen erősebben védettnek kell lennie, mint 501 és 502. És az 503-on kell lennie garázsoknak is a mobil technika részére (gördülő állomány, tartalékantennák és vontatók), a fő rendszer kiesése esetére, amik ugyen vannak a Hajagon, de nincsenek 501-en és 502-n. És persze a Hajag magasponton áll, a vezetési pont csak mélyebben fekvő lehetett.

 

KÉRDÉS2: T. várja a véleményeteket ehhez a feltételezéshez!

 

Előzmény: Volt tüzér (3562)
Tammo_ Creative Commons License 2006.12.02 0 0 3563
Háh, érdekes, most néztem egy régi hozzászólást a sziklakórházról, és láttam a képeket. Egy az egyben ilyen vegyvédelmi légszűrők vannak a metróban is. ha valakit érdekel teszek fel képeket.
Előzmény: charlie21 (3351)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.12.01 0 0 3562
Szó szerinti fordításban valóban azt jelenti. Ám ez eddig szerintem nem fordítás, hanem ferdítés. Én inkább azt mondanám, hogy Védett Autonóm stb. Leginkább azért, mert szerintem nem sok páncél volt ott, hanem inkább beton meg föld.
Előzmény: M62 265 (3561)
M62 265 Creative Commons License 2006.12.01 0 0 3561
Volt Tüzér a 3228 hsz.-ben "Páncélozott Autonóm Rádiórendszer"-nek fordította a BARS rövidítést. A tropo pedig valóban abból alakulhatott ki, hogy a rendszer elvileg a troposzféráról visszaverődő rádióhullámokkal kommunikált.
Előzmény: uselessjunk (3560)
uselessjunk Creative Commons License 2006.12.01 0 0 3560
Én egész eddig azt hittem, hogy a BARS és a "tropo" megnevezés ugyanazt a dolgot takarta.
A katonát, aki hordta az 501-eshez az őrséget "tropós"-nak becézték. Igaz, soför volt, nem értett hozzá, de ő is troposzférás híradásról beszélt.

UJ
Előzmény: M62 265 (3533)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3559

E-mail megy.

Előzmény: charlie21 (3558)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3558
Kedves Volt Tüzér,nem tudnál segíteni A BARS térkép jelmagyarázatának a lefordításával ,a Légvédelmi forumon nagyon jó "fordító gépek " :-)) vannak itt ez eddig nem sikerült. Holnap találkozunk!!
Előzmény: Volt tüzér (3557)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3557
Arra számítottak, hogy a magyar hadsereg őket fogja megtámadni.
Előzmény: ÉvaSanKri (3555)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3556
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.30 0 0 3555
Hol maradtak '68-ban ?
Előzmény: Saskarom34 (3552)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3554
A románok mindenhez farral álltak hozzá, ld. II. VH. déli front, miattuk omlott össze.
Előzmény: iM (3553)
iM Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3553
A románok a maguk módján eléggé farral álltak a VSZ-hez, nyilván ezért nem volt nekik.
Előzmény: Saskarom34 (3552)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3552
Engem meg az érdekelne, a Románokat miért hagyták ki a buliból? Vagy ők maguk nem kértek belőle?
Előzmény: charlie21 (3544)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3551
Hat ez meg mi?
Eddig meg nem volt rola szo.
Előzmény: charlie21 (3546)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3550
hajrá!!
Előzmény: iM (3549)
iM Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3549
Pénteken előreláthatólag megyek Gyöngyösre, ha belefér megnézem.
Előzmény: charlie21 (3548)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3548
nem tudom,csak erre a nyulfarknyi cikre tudok támaszkodni,helyszini felderítés kéne, esetleg valaki lakik arra felé? Köszi a térképet!!
Előzmény: iM (3547)
iM Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3547
Ez lenne az?

Előzmény: charlie21 (3546)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3546

 

ezt most találltam,hallot már valaki erről?

Nem emlékszem hogy ez felmerült volna már itt.

Talán meg is lehetne nézni.

hadsz Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3545

Ez engem is igencsak érdekelne.

charlie21 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3544
igen a legendás térkép,valaki nem tudná lefordítani a bal sarokban levő jel magyarázatot?látszik hogy galgamácsa és hajag kapott valami külön kis háromszöget.
Előzmény: ÉvaSanKri (3543)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3543
No végre felment, most meg duplán.
Előzmény: ÉvaSanKri (3542)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3542
Előzmény: ÉvaSanKri (3541)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3541
Ismétlés a tudás anyja - Pavtorényie maty ucsjonüe. (Nincs türelmem a cirill taszthoz.)
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3540)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3540
Egy biztos, az hogy nemveletlen az hogy igy rendbe van ez az egesz objektum.
Ha mar nem kellene mar reg ebek harmincadjara került volna, mint ahogya külterületi TAS-ok. Öszinten szolva amikor katona voltam, nem is halottam erröl a Troposzfera Rendszerröl, pedig erdekelt a hiradastechnika.
Az viszont vilagos, hogy egy lancszeme hianyzik, hazavittek Ivanek a Bakonybol. Es talan a Bakonyi volt kulcsfontossagu talan, mert ez volt legnyugatabbra es talan ez volt az összekötö kapocs a volt DDR között?
(Ha valaki jobb ebben a temaban, bocsasson meg ha a hülyesegeket irnek).

Igy jelen pillanatban csak azt tudom elkepzelni, hogy a rendszer müködik(het), de csak magyar kezben levö allomasok fele van kommunikacio.
Előzmény: Saskarom34 (3531)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3539
igen.
Előzmény: OImi (3538)
OImi Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3538

Egy utolsó kérdést még engedjetek meg!

Kutyákkal is védik a tótvázsonyi területet?

OImi Creative Commons License 2006.11.29 0 0 3537

Köszönöm a segítséget!

Elég izgalmas túrának ígérkezik,a hetekben meg is ejtem.

Előzmény: hadsz (3535)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3536
Mikor:1997-ban létrehozták a légvédelmi rakéta zászlóaljakat, ami annyit takart, hogy a szanaszét kitelepült osztályokat két helyre összeszedték. Közepeseket Sárbogárdra, a kicsiket a Vasváriba. 2000-ben az egészet összevonták Mezőfalvára, de oda már azzal a szándékkel, hogy amit nem esz meg a rozsda, azt szétvágják. Sikerült is.
Előzmény: Tammo_ (3532)
hadsz Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3535

Üdv!

Keresd meg az 1586,3053,3054 hsz.-okat,ott írtam néhény dolgot a lehetőségekről.

Előzmény: OImi (3530)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3534
Szerintem ha ugyanezt a kérdést felteszed a Légvédelmi rakétás topicba, ott fejből megmondják neked. Nekem könyvből kellene kinyálazni....
Előzmény: Tammo_ (3532)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3533

Igen, a BARS-rendszer része volt. Régebben szerepelt itt egy erősen torzított, egész Kelet-Európa BARS-rendszerét bemutató térkép, olvass vissza, talán megtalálod. Itt, Magyarországon egymástól kb. 150 km-re voltak ezek az állomások. Viszont állítólag az antennák egymás felé vannak/voltak fordítva, be volt írva ide a lánc is. (Bár a pontos helyüket akkor még nem ismertük).

Szóval most jó nagy ellentmondásba kerültem magammal. Ezek az infók szerepeltek már itt, de a troposzféra-rendszer gyarkolatilag ennek az ellenkezőjére lett kitalálva (tehát, ahogy te is írod, több ezer km. távolságra történő kommunikáció)

Előzmény: Saskarom34 (3531)
Tammo_ Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3532
Én pedig arra lennék kíváncsi, hogy valak kronológiába tudná foglaldni, hogy a 11. légv. rak. dandár bázisait (Bia,Érd,Gyál,stb.) mikor és hogyan számolták fel ?
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3531
Sziasztok!

Ez a BARS egy rendszerben lévő dolog még? A képeken nagyon "érintetlennek" tűnik a dolog. Micélt szolgált? Ha tényleg egy troposzféra adóállomás, akkor az elég nagyhatósugarú, Moszkvával beszéltek rajta az elvtársak?
Előzmény: M62 265 (3529)
OImi Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3530

Üdvözletem!

Egy ideje én is olvasgatom a topicot,minek hatására meg is néztem egy-két volt bázist.

Azt szeretném kérdezni,hogy a Tótvázsonyi bunkerba milyen módon lehet(szabad,egyszerűbb)bejutni?Biztos sokszor feltették már ezt a kérdést hozzám hasonlók,próbáltam is keresni a választ,visszaolvasni,de nem találtam.Előre is köszönöm,és ha már túl sokadiknak kérdem,elnézést.

M62 265 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3529

Hát ja. Basszus, azt már ugye régóta tudjuk, hogy ez egy "troposzféra-rádiórendszer", tehát a légkör egy rétegéről verődnek vissza a jelek.

Lehet, hogy mégsem kellene ennyira nyíltan foglalkozni a BARS-zal? :S :(

Előzmény: charlie21 (3528)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.28 0 0 3528
15/2004. (VI. 18.) HM rendelet a katonai szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 5. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el: 32Ta04AZ troposzféra állomásparancsnok Gondolom ennek van köze a BARS-hoz
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3527
Az a baj hogy a Galgamacsai kepeket nem tudjuk összevetnia Szentes -Lapistoi es a nyiregyhazi Bars- kepekkel, de ugy gondolom azok kisebb objektumok voltak.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3526
Ahogy nezem a filmet, kicsit le vagyok döbbenve.
Az orosz fel Kelet-Europat telerakta atombombaval ugy nez ki, meg jo hoggy nem törtent semmi haboru egy gyenge pillanatban...
Baleset biztos hogy törtent a robbanofejek ide-oda szallitasakor, meg azt sem tartom elkepzelhelhetelennek hogy egy-ket darab eltünt belöle, de azt le tudtak tagadni valahogy.
Hogy aztan feltünjön a vilag masik pontjan valahogy, mas szinnel.
Előzmény: mezenguz (3510)
Magyar Néphadsereg Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3525

Értettem, ok.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3524)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3524
En csak erzekeltetni akartam ott a környekben az objektumsürüseget ezzel a felsorolassal.
Előzmény: Magyar Néphadsereg (3523)
Magyar Néphadsereg Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3523

(Pecel,Isaszeg, Nagytarcsa, Gödöllö,,Aszod, Paszto, stb, Hatvan)

Ezek közül egy a Gödöllői volt ilyen állomás! A többi nem.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3519)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3522

Megmondom őszintén, szerintem a rendszer egyes darabja külön-külön nem sok mindenre jók. Mivel csak irányított antennák vannak fent, és a 20 centi körli hullámhossz nagyon behatárolja az, hogy hol, és milyen technikával tudod fogni az adott jelet. Magyarul ha a magyar BARS-objektumokat az eredeti, vagy azonos paraméterekkel rendelkező modern berendezésekkel használják tovább, azok csak egymással, egymás között tudnak komunikálni. Annak viszont nem sok értelme van, hisz az információtovábbításnak ma már sokkkal biztonságosabb, egyszerűbb módjai vannak.

 

Az antennák egymásra (a köv. BARS-objektumra) néznek, erről már volt itt szó.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3519)
LeX Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3521
Frei Berger!
Tobias tudja hol a többi? Megoszthatná velünk. :)
Esetleg nem rakott már össze egy honlapot a BARS-ról?
Előzmény: hadsz (3518)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3520
A szentes Lapisto melletti azt hiszem kisebb is talan, mint a galgamacsai es az ami a Bakonyban van.
Előzmény: charlie21 (3517)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3519
Ami szerintem meg megmaradt ma is, Kommunikacio a lehallgato allomasok között, esetleg valamilyen kormanyzati, vagy titkosszolglati atjatszo.
Amit biztos tudok, hogy a katonai felderitö Hivatal tart meg üzemben lehallgato allomasokat, ezek többnyire hatar mellett vannak.
Egy biztos Gödöllö es környeken sok katonai objektum(Pecel,Isaszeg, Nagytarcsa, Gödöllö,,Aszod, Paszto, stb, Hatvan) volt relative, egyreszt Pest közelsege miatt is. Mas volt a helyzet Kelet Magyarorszagon ahol kevesebb, de joval nagyobb laktanyak voltak. Mig Dunantulon sok kicsi es eldugott laktanya volt a VSZ idökben is.
A közelben az ikladi müszergyar is tartlamazott katonai reszlegeket.
Szerintem nagyobb teljesitmenyü atjatszorol lehet szo.
Amire kivancsi lennek hogy az anteenak milyen iranyba sugaroznak, merre neznek(Halyag, Szentes).

Előzmény: charlie21 (3517)
hadsz Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3518
megcsinálnám,csak sajnos nem ismerem a pontos pozíciókat...
Előzmény: LeX (3512)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3517
Az volt ott az érzésem hogy akár müködhetne is.......,túl jó állapotu,szerintem ezt javában használták valami más funkcióra is.Talán ezért nem igazán lehet sokat tudni.Kiváncsi lennék azért Frei Berger kollega vagy álltala Tobias meglátására. Esetleg a VSZ feloszlása után,kormányzati,polgárivédelmi kommunikáció? Természetesen Hajag nélkül.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3516)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3516
Ahhoz kepest hogy eddig miket lattunk tenyleg jol nez ki.
Lehet hogy beleül is epp, marmint a hirado berendezesek.
Azokat lenne telitalat megnezni.
Előzmény: Tammo_ (3514)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3515
Ez is mar valami, eddig csak ugyis csak messziröl volt kep mindeddig.
Előzmény: charlie21 (3513)
Tammo_ Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3514
Lehet friss infót tudni erről, hogy kié, vagy mi a "hivatalos" elképzelés vele kapcsolatban ? Ez "túl" jó állapotban van. Mi történik manapság egy ilyen objektum kerítésén belül ?
Előzmény: charlie21 (3513)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 3513

 

BARS 501 Galgamácsa..... a többi a képtáramban,de sajnos csak kivülről :-((

LeX Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3512
Ezt megcsinálhatnád az összes BARS objektumra, nem csak a magyarországiakra! ;)
Előzmény: hadsz (3504)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3511

Hello Mezenguz!

 

Köszönjük a filmet! Teljesen Vázsony..... Örülök, hogy a mienk nincs ennyire lepusztítva....

 

Egyébként nekem van hang.

(Tud valaki lengyelül???)

Előzmény: mezenguz (3510)
mezenguz Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3510
Helló mindenkinek!

ha valakit érdekel, így néz ki a hajdani lengyel A-fej tároló Sulinowo mellett ma, sajnos hang nincs...
timarg Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3509

A Dragunov (mesterlövész-puska) a 80-as évek közepén minden

lövész-szakaszban rendszeresítve volt, szakaszonként 1 mesterlövész

fegyvereként.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3507)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3508
Velemenyem szerint ezek a volt BARS objektumok eddig nem kaptak nagy szerepet ebben a topikban, mivel viszonylag keves volt belölük, meg el is voltak dugva.
Most hogy olvasom a hozzaszolasokat, latom hogy eleinte azt sem tudtuk hogy magyar vagy orosz volt egyaltalan.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3507
Gepesitett Löveszezred.Lenti.
De Dragunovjuk volt anno, de ugy tudtam csaak a felderitök kaptak ezt a fegyvert.
Előzmény: timarg (3505)
sZoMy Creative Commons License 2006.11.26 0 0 3506
szintén frissítés:

Mór, Hősök tere 3. (szovjet nőtlen tiszti) - ebből kb 10évvel ezelőtt iskola lett
Mór, Nagyvelegi út - Szent István tér 3. (szovjet / MN Kinizsi Pál laktanya, L.raktár, gyaktér, kik.bázis - lakótelep lett belőle
Mór, Pusztavámi út (szovjet külső raktár övezet) - ipari területet csináltak
Előzmény: Saskarom34 (3327)
timarg Creative Commons License 2006.11.25 0 0 3505

Lenti/Zajda, egykor és ma:

http://sas2.elte.hu/tg/lenti.htm

hadsz Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3504
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3503
Előzmény: Frei Berger (3502)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3502

Szia UJ,

 

ezúton pótolom, és köszönöm neked T. nevében is, hogy adtad a tippet. A mulasztás magyarázata az, hogy nem én böngészem a témát, hanem T., aki viszont egy szót sem tud magyarul, és ha gyanúsat lát, akkor szótáraz, illetve a képek alapján nyilatkozik. Ha pedig mondandója van, én teszem fel ide magyarul.

Most ismét egy ilyen eset van.

T. küldött egy 3D-képet egy egykori szovjet R-417 állomásról, amely Prágától ÉK-re állt. "(ein sog. selbst. Regierungs-Nachrichten Bataillon, bewacht von einer KGB-Einheit)", vagyis egy ún. önálló kormányzati hiradóegység, KGB-őrséggel (kb.) A helyiségkiosztás - különösen az antennatornyok közelében - kb. meg kell egyezzen az 501-es és 502-esével. Gyakorlatilag mint a Hajag-bunkerben, csak itt téglaépítmény, a tetőn elhelyezett hűtőboxokkal. A fórumosoknak küldi ehhez a következő linket is. 

Előzmény: uselessjunk (3493)
hadsz Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3501
pontosan erről
Előzmény: iM (3497)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.24 0 0 3500
46 38' 19.95" N / 20 25' 57.85"

Még nem eladó.
Előzmény: iM (3496)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3499
Szentest megtaláltam, nézd vissza, valamikor télen voltam arra. Egész pontosan leírtam az útvonalat; eléggé el van dugva a tanyavilágban. Sötétben voltam ott, azt hittem, vmi aktív bázist találtam, de aztán kiderült, hogy a BARS-objektum az. (Bejáratnál őrők, bódéban TV, viszont a szép nagy antennák látszottak sötétben is.)
Előzmény: iM (3496)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3498
Én erről.
Előzmény: iM (3497)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3497
Erről beszélünk:

iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3496
Honnan van a fotó, mert az olvasottak alapján senki sem járt még ott, csak előkerült egy nagy valószínűséggel levegőből készült kép.

A Szentes mellettire nincs bennfentes tipp? Én is elindítottam egy vonalat, csak még nem kaptam választ. Reménykedem :-)
Előzmény: uselessjunk (3493)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3495
Mostmár szinte biztos: a híd ott van a kordinátád szerint és a terület is elég árulkodó.

A másik hely nem az, mert ott egy mezőgazdasági üzem van:

Előzmény: ÉvaSanKri (3494)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3494
Pontosan.
Előzmény: iM (3490)
uselessjunk Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3493
Frei Berger!

Kicsit rosszul esik, hogy csak P-18 kollégát emléíted, ugyanis a tippet én adtam. Pontosabban rajtam keresztül egy bennfentes.
Azért az 501 dicsőségével megelégszem ;-)

UJ

U.i. Egy túrában én is benne lennék, bejárni ezeket.
Előzmény: Frei Berger (3477)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3492
Az I-GO Tedejről jelez egy semmibe vezető műutat, ami a kép alapján pont ehhez az objektumhoz vezet.
Előzmény: iM (3491)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3491
Esetleg 2608 felvétel FÖMI alatti alsó aláhúzás görbületénél?
Előzmény: iM (3490)
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3490
FÖMI 2607 felvétel "I" betű aljánál?
pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3489

Köszönöm. Szerintem a megoldás Tedej-K. Szerintem.

 

Üdv,

 

P-18

 

 

nagypolc Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3488
sziasztok lenne kérdésem hozzátok ,mi volt a feladata és tevékenysége a miskolc mellett kékmező néven ismert objektumnak pontosan????választ előre is köszönöm
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3487
A Hajdúnánási Ővcsatornán a TopoGuide szerint teljesen értelmetlenül van egy erős híd itt: N47 54.976 E21 23.861

A Főmi szerint a mögöttes kiserdőben van vagy 2 épület.

Előzmény: ÉvaSanKri (3486)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3486
Szvsz nem nyugatra, hanem Tedejtől északra van.
iM Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3485
Legyetek szívesek nézzétek már meg: Derekegyháza-Nyugat

hadsz Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3484

Nekem inkább az út keleti oldalán Tedejtől egyenesen északra kb.1200 m.-re gyanús,amit látok.A fényképen is látszik egy 90 fokos írtás a fák között.Egyébként tényleg grat!

charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3483
Ja és az épület teljesen olyan mint amiket a honvédség a 80-as években épitgetet,van ilyesmi pusztaszemesen(RT) vagy mezőfalván is.
Előzmény: charlie21 (3480)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3482
Csatlakoznék az elöttem szólóhóz!!!! Már nagyon megnézném :-)
Előzmény: M62 265 (3479)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3481
Üdv! Tudom hogy volt már ,belic kollega már megmutatta,én most voltam negyedszer lacházán de csak most találtam meg.Mivel pont az őrség épületével van szemben ez az épület és kicsit macerás a bejutás,de most sikerült. Rally verseny lessz decemberben is lehet mászkálni :-)) Mezenguz! Neked közel van!!
Előzmény: M62 265 (3476)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.23 0 0 3480
Gratula! Jó állapotunak tünik,szerintem ez is magyar üzemeltetésű volt,valahogy ez is olyan magyar szabványu.Talán csak az egyszem hajagi volt orosz,azért is néz ki ugy ahogy.Ez amugy valami légi felvétel?Vagy egy toronyról van fotózva? A hajagi mellet is van egy adó torony,jó támpontok.És igy első ránézésre nem tűnik egy erődített helynek. Kár volna ha nem tudnánk valahogy végig járni az összeset.
Előzmény: pétizennyolc (3475)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3479

Frei!

Amit egy kb. fél éve ígérsz galgamácsai képeket, azok már megtekinthetőek valahol?

Előzmény: Frei Berger (3478)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3478
Még valami P18-nak: ha vannak egyéb felvételeid is az objektumról, szívesen adnánk cserébe más felvételeket...
Előzmény: pétizennyolc (3474)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3477

Szia P18,

 Németországból megérkezett a visszaigazolás, legnagyobb valószínűség szerint megtaláltad az általunk sokat keresettb BARS 502-t.  Mivel ez néhány (másod)perces infó, még nem volt időm visszanézni az előzményeket, kérlek, adj támpontot, helyileg hol érhetjük el. A kép alapján mért sugárzási szögekből Szentes Lapistó is igazolódhat, mint 503. Gratulálunk, T. nevében is!

Előzmény: pétizennyolc (3474)
M62 265 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3476

Gratulálok pétizennyolc!

Tiszavasvári-Tedej között, az út nyugati oldalán? Google-on látszik ott valami elkerített terület....

A képet köszönjük, a mobiltel. átjátszó max. a heylszínen segíthet már :) Az írtást sem igazán lehet megtalálni a Google-ön.

 

Charlie!

 

Megint nagyon jók a képek, bár az első "komoly festmény" már szerepelt itt régebben.

Összehozunk egy Pravda-achívumot? Már én is találtam pár helyen :)

Előzmény: pétizennyolc (3475)
pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3475

Na végre, harmadjára sikerült csatolni ezt a képet. Remélem segít egy kicsit. Tényleg arrafelé van, ahol említésre került...

 

P-18

pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3474
pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3473

 

Szóval BARS 502, végrehajtva!

 

P-18

pétizennyolc Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3472

BARS 502 felderítő feladat végrehajtva.

 

Üdv,

 

P-18

Előzmény: uselessjunk (3463)
VIP-001 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3471

Sziasztok,

Én többször olvastam ezt a topicot, és szeretném megkérdezni hogy holvan "szentes lapistói" obijektum mert  szentes a szülővárosom de nem halottam róla.

Nagyon jó a topic így tovább!

 

charlie21 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3470

 

Csendélet,relikviák,egyebek.......

charlie21 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3469

 

És néhány komolytalan.......

charlie21 Creative Commons License 2006.11.22 0 0 3468

 

Néhány komoly falkép........

charlie21 Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3467
Egyszer már megkéne nézni a többi BARS ojjektumot is,akkor ezek szerint van még ugye a tuti Galgamácsai,az állitolagos szentes lapistói,és az esetleges Hajdunánás körüli.A hajagi lassan már lerágott csont.Hajrá felfedezők!!
Előzmény: uselessjunk (3463)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3466
Szia! Nem ott még nem jártam!Csak egyszer felmerült a topikban. Most egy kicsit távol voltam de azért voltam néhány helyen ,vannak képek a képtáramban bár nem kihalt laktanyák de érdekessek.Holnap talán lessz kihaltabb is....
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3465)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3465
Charlie 21, volna egy kerdesem, voltal a Zemplenben a Kanya-hegy környeken ha jol emlekszem.
Ott van allomas a hegyen elvileg, talan lehallgato.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.21 0 0 3464
Ott meg eddig senki nem jart közülünk.
Nem is volt eddig meg emlitve.
Előzmény: uselessjunk (3463)
uselessjunk Creative Commons License 2006.11.20 0 0 3463
Biztos forrásból sikerült kideríteni, hogy az 502. BARS Tiszavasváritól délre, Hajdúnánás felé volt.

UJ


sweethome Creative Commons License 2006.11.20 0 0 3462

Új képek Hajagról. A lejutást szemmel láthatóan igyekeznek megakadályozni.

Vajon ki(k) ?????

A kilátás viszont csodálatos.

 

 

Főbejárat

 

Főbejárat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.11.15 0 0 3461

A válaszod igaz, sajnos itt tartunk.

Hozzá szeretném tenni az előző hozzászólásomhoz:

Az egri laktanyánál úgy volt hogy nemzárják be mert megeggyeztek a pk.-val 

(ez kb.2 éve volt)

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3460)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.13 0 0 3460
Ha igy halad tovabb, mar lassan egy kezemen megszamolom mennyi laktanya marad ebben az orszagban...
Ezek utan mar barki letud minket rohanni , barmely hadsereg, területi követelessel.
(Remelem hogy ez nem következik be)
Előzmény: Dízelparadicsom (3459)
Dízelparadicsom Creative Commons License 2006.11.11 0 0 3459

Énis szomorú vagyok, egy nagymultú katonaváros (volt)

Ezt nemgondoltam volna hogy bezárják.

http://www.honvedelem.hu/hirek/hazai_hirek/bucsu_egertol

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.11 0 0 3458
Azalatt mialattt az egesz legenyseg alszik(REBIZ, Fenyszorosok, oxigenesek+a Torony fele).
De volt örezred kutyakkal, amik a ket szögesdrot kerites között szabadon voltak engedve(ket kutya kb 12-24 km hosszra, addig tartott a repter kerületben).
A kutyakat amikor leszereltem meg lehetett volna venni kedvezmenyesen(többnyire nemetjuhasz kutyak), csak abaj hogy a szerencsetlenek idegileg nagyon kesz voltak.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3457)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.11 0 0 3457
Leginkabb az faj, hogy itthon minden kihal.Minden sz o szerint.
Korabban nagy elet volt mind a laktanyaban, mind azon kivül.
Egy biztos egy melysegi zaszloaljt nem lehet egy szinten emlteni egy gepkocsizo zaszloaljal, mas a feladatszabas, mas a fegyverzet, tisztek, stb)..
(zarojelben megjegyzem amikor en katona voltam Taszaron, amit azota bezartak, velemenyem szerint el lehetett volna foglalni az egesz laktanyat egy 4 fös melysegi felderitö szakasznak...), a többit csak elkepzelni tudom, de szerintem ez az igazsag.
Előzmény: Saskarom34 (3456)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.10 0 0 3456
Picit más megvilágításból, ha megengeditek. Az Egri Mélységi Felderítőknek azért volt jó a saját, külön helyőrség laktanyával és gyakorlótérrel, lőtérrel, mert ott minden róluk szólt. Az ő kiképzésükről, ismereteik szinten tartásáról és fejlesztéséről. Ha most beolvadnak egy dandárba, ahol egy zászlóaljat fognak alkotni, akkor szinte biztos hogy a dandár alapvető funkciói fogják lekötni a dandár vezetését és így az ő kiképzésük és csapatéletük is le fog zülleni arra a szintre, ami ott tapasztalható, hisz nem várható el egy könnyű lövészekből álló dandár törzstől, hogy a rendelkezésre álló forrásokat a felderítőkre öszpontosítsák. Az elején biztos nem így lesz, de idővel ... tapasztalat szerint ... majd minden más fontosabb lesz a dandár életében.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3455)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.10 0 0 3455
Azt hiszem tartozik meg hozza egy ket külsö körlet is, nagy-hars hegyi adohaz+meg valami ami a bükkben van, az is atjatszo, azt is ök öriztek.
De mindenkeppen a hadsereg egyik es ismert elitalakulatarol van szo, a melysegi felderitök, ahogy öket nevezik szaknyelven, különleges kikepzest kapnak. Amely a vilag sok hadseregevel fel veszi a versenyt:buvar, ejtöernyös, közelharc kikepzes.
Legendas edzöjük volt Szolnokon Furko Kalman, akit nagyapam szemelyesen is ismert.
Jo paran talalnak utana munkat sok veszelyes helyen:
idegenlegio, IFOR, KFOR
Előzmény: Saskarom34 (3454)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.09 0 0 3454
Az Egri laktanya miatt én is nagyon szomorú vagyok. Ismét megszűnik egy legendás alakulat.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3453)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.09 0 0 3453
Tegnap olvastam en is az Index-en, bezarjak, bezartak, mindenestre elötte meg felujitottak.
A legenyseget+tiszteket +a felszerelest diszlokaljak Debrecenbe+mashova az orszagba.
Lehet hogy Charlie21 kolleganak ismet lesz munkaja ezzel a laktanyaval.
Előzmény: monfondir (3452)
monfondir Creative Commons License 2006.11.09 0 0 3452
Bezárták????
Előzmény: Saskarom34 (3451)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.11.08 0 0 3451
Meg értük ezt is. Lassan Dobó laktanyája - Eger is kihalt laktanya lesz :-(((
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.06 0 0 3450
szerintem nem
Előzmény: nagypolc (3449)
nagypolc Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3449
kunhhegyesen vólt valami????
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3448
Előzmény: Frei Berger (3447)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3447
Bocs, itt a kép
Előzmény: Frei Berger (3446)
Frei Berger Creative Commons License 2006.11.05 0 0 3446

Kollégák,

eltérve az aktuálistól, visszatérve korábbihoz: T. elkészített egy 3D képet a Hajag-bunker hűtőrendszerének helyiségeiről. Azt kérdezi, van-e valakinek adata a helyiségméretekről, illetve felvétele/mélységmérési adata a 6 piros tartálynyílásról?

hadsz Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3445
Valóban,ez sajnos így van.Gyakorlatilag kevés kivételtől eltekintve minden mozdíthatót elvittek ezekből az ojjektumokból.Legutóbb a császári bázison találtuk a több tonnás vasajtóknak hűlt helyét,ahogy ezt már korábban leírtuk.Pedig azokat levágni onnan nem kis munka lehetett.
Előzmény: öreg csoka (3444)
öreg csoka Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3444
Üdvözlöm az urakat egy ideje olvasom az irásokat elég lehangoló alaktanyákkal való elbánas én a karcagit látom sűrűn hát nem egy nagy látvány ipari park néven fut. vannak már bérlők akik már felújitották de van olyan is aki csak hasznalja mert csak kapta a várostól . majd készitek képeket ha az időm engedi a kunmadarasi reptér is hasonló +ott még szabadrablók is garázdálkódtak egy idejig .most már őrzik van cég aki bérli raktárnak
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3442)
charlie21 Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3443
Tervezgetünk,informálodunk,keresgetünk :-)) sok van még "raktáron"csak idő és autó kérdése.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3442)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.11.02 0 0 3442
Ugy nez ki hogy behalt a topic.
Nekem per pillanatban nincs tööbb laktanya ami elhagyott meg ugysem hogy teljesen visszaolvastam a topicban az elejeig, igy kepem sem.
Előzmény: nagypolc (3441)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.31 0 0 3441
na mi van veletek ???
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.30 0 0 3440
szerintem felesleges volt ekkora epületet felhuzni.
Bar ezt nem en döntöm el tudom, de nagyon nagy celpont lenne ez haboruban szerintem, plussz ha elkezdenek a tetejeröl tüzelni az agyuk, este mar messziröl is lehet lattni, de ha csak az emberek bujnak el benne, akkor is nagy, mindegy hogy milyen vastag fala van.
Szoval nem ertem a koncepciot.
Előzmény: Volt tüzér (3420)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.30 0 0 3439
Lásd: 3430
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3438)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.30 0 0 3438
Ez hogy kapcsolodik a topichoz??
Előzmény: Volt tüzér (3434)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.29 0 0 3437
Ha a vízállás, időjárás és a szél is kedvező lesz, akkor november végén csinálják.
Előzmény: LeX (3436)
LeX Creative Commons License 2006.10.29 0 0 3436
Ezt lesd a következő hetekben, ha élőben szeretnéd nézni a mederhíd beemelését.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3435)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.29 0 0 3435
Ez merre van?
Magyarorszagon?
Előzmény: Volt tüzér (3434)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3434
Úgy tudom, hogy jár, de ha véletlenül nem, hamarosan megoldódik a probléma. Ma jártam kint. Ha minden igaz, novemberben berakják a mederhidat.
Előzmény: mezenguz (3433)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3433

Helló Volt tüzér!

 

Megkaptam, rajta vagyok a problémán, ha még a régi telefonszámod van, megcsörgetlek.. ja, hétfőn-kedden-szerdán szabad vagyok, ha gondolod egyeztethetünk egy időpontot, gondolom a komp még jár...

Előzmény: Volt tüzér (3430)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3432
a bánkúti radar vagy mi....
nagypolc Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3431
figyu a kunmadarasira bár mikór be lehet menni , de szerintem a lacházaira is.
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.28 0 0 3430

Off:

Küldtem neked egy E-mailt. Nem tudom, megkaptad-e.

On:

Előzmény: mezenguz (3427)
sweethome Creative Commons License 2006.10.27 0 0 3429

Tudnál közzétenni valamilyen részletesebb infót? Esetleg weblap, programterv? Előre is köszönöm:  Sw

 

Előzmény: mezenguz (3427)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.27 0 0 3428
Szoktakm olyat Kunmadarason is tartani, csak hogy mikor azt nem tudom.
Előzmény: mezenguz (3427)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.27 0 0 3427
Helló mindenkinek!

Ha valakit érdekel, kamionos gyorsulási verseny lesz nov. 5-én a lacházi repülőtéren, remek fotózási lehetőség...!!
monfondir Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3426
Sorry! Tévedtem:""FuMG 65 (Würzburg Riese) sowie ein 6m langes optisches Kommandogerät" magyarul bazi nagy reflektorok "" helyett
eine Radar-Anlage, die im Zweiten Weltkrieg das Eindringen alliierter Bomber und Jäger in den von Deutschland kontrollierten Luftraum wirksam melden sollte. Es handelte sich um eine vergrößerte Version des FuMg 39 Würzburg. Der Würzburg-Riese wurde unter anderem auf den Leittürmen der Flaktürme stationiert. - radar a Légvédelmi tornyokon. Mentségemre szóljon, hogy az első kép amit láttam róla + "optisches Kommandogerät" megtévesztett.Most már láttam róla normális képet is.
Előzmény: monfondir (3425)
monfondir Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3425
Én is megnéztem a neten és látom, hogy jó pár flakturm épült a 3.birodalom területén, Hamburgtól Bécsig.3 fajta lézezett (Bauart1,2,3 néven). Az egyik bécsit a szovjetek megpróbálták felrobbantani valamint nagy kaliberű tüzérséggel szétlőni. .A nyomok most is látszanak de a falkturm még most áll. :) Átalában 4 x 12,8cm Flak 40 (ab zweites Halbjahr 1944 4 x 12,8cm Zwillingsflak 44) szerelték fel a felső szinten, de volt még "auf den Türme kamen die 10,5cm Flak 38/39 (nicht in Wien) sowie die 12,8-cm Flak 40 und die 12,8-cm Zwillingsflak 44 zum Einsatz. (Die berühmte "Achtacht" wurde nicht auf den Türmen montiert.)" magyarul két fajta 128mm-es flak is volt de a hírhedt 88-as nem, míg az "erkélyeken" "FuMG 65 (Würzburg Riese) sowie ein 6m langes optisches Kommandogerät" magyarul bazi nagy reflektorok valamint "rundum laufenden Galerie waren zusätzlich 2cm- und 3,7cm-Flak gegen Tiefflieger postiert", 20-37mm-s flakok körbe a galérián az alacsonyan támadó csatarepülők ellen."im besten Fall 48 Schuss pro Minute ab. Die Munition für die 12,8cm wog pro Stück rund 60kg" magyarul qrva gyorsan tudtak lőni, 48-at percenként 60kg(!)-os grántot 10km fölé (15km-ig).Legközelebb arra járok, megnézek egyet mert roppant impozáns látvány még most is!

Visszatérve hozzánk, a dombóvári bunker, édesanyám szerint ruszki lőszerraktár volt, szigrúan őrizve.1953 környékén szerinte már megvolt, mivel amikor suliba ment, ott szállt le vonatról.A kapu csillagos mintája erre is utalhat.
Előzmény: urál (3422)
hadsz Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3424

Hát igen,abban én sem véltem sok logikát felfedezni,hogy minek kellett egy ekkora tornyot felhúzni,ha pusztán óvóhelyként használták.Ennek valóban semmi értelme nem lett volna.Az óvóhelyeknek nem az az elsődleges céljuk,hogy felhívják magukra a figyelmet.Márpedig ezeket nehéz lett volna nem észrevenni...

M62 265 Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3423
Bennem is hasonló kérdések merültek fel, mint Volt Tüzérben: amelyiknél én jártam, az gyakorlatilag egy "gödörben", a város mélyebben fekvő részén volt. Jelenleg akvárium, és trópusi kiállítás van benne, tehát igen sok hely van a belsejében. Szóval flank-nak alacsonyan van, óvóhelynek meg miért építettek volna egy ~20 méter magas épületet? De most már értem, tulajdonképp mindkettőre lett volna jobb megoldás, de így két legyet ütöttek egy csapásra a háború idején.
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3422

Maga az építmény meg lényegében egy brutális, többszintes óvóhelyként szolgált. Egész egyszerűen praktikus találmány volt. A város fölé magasodott, tehát a légvédelem számára eszményi telepítési hely volt (el is bírta a tetején az ágyúkat!), ugyanakkor mivel egy nagykapacitású óvóhelynek is épült, ezért lényegében sérthetetlen volt a méteres vasbeton falak miatt.

 

Ezek a flakturm-ok olyanok mint a piramisok Egyiptomban. Lehet, hogy Bécs az elkövetkező ezer évben elpusztul, de a hat flakturm ott marad. Ha a birodalom nem is, de a flakturmok megérik az ezer évet.

Előzmény: urál (3421)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3421

Pedig bizony azért volt flakturm, mert flak ütegek voltak rá telepítve. Az erkélyekre gépágyúk, a bástyákra ágyúk. Ezen a képen jól látszanak a bástyákról az égnek meredő 128-as Zwillingsflakkok:

 

Előzmény: Volt tüzér (3420)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3420
Én végül is most egyáltalán nem vagyok biztos magamban. Ezeket az építményeket a német és a sógor Flakturm-nak nevezi, vagyis légvédelmi toronynak. (A FLAK valami olyasmit jelent, hogy flege anti kanone, vagyis légvédelmi ágyú) De! ha valakinek egy csepp esze volt, akkor a légvédelmi eszközöket nem ilyesmi építményekre tette, mert bár a tüzér elsőrangúan látott, de őt is elsőrangúan látták. Márpedig a repülőknek elsődleges célja volt már akkor is, hogy az ellenség légvédelmi erőit semlegesítse. Azt nem tartom kizártnak, hogy ezeknek az építményeknek volt valami köze a FLAK-hoz, mint megfigyelő torony. De annak meg nem kellett volna ekkora bazi nagy beton monstrumot odaépíteni. Lehetne talán légoltalmi építmény. Ne keverjétek össze a légoltalmat a légvédelemmel. A légoltalom a mai katasztrófa-védelemnek, korábban polgári védelemnek felel meg. Tudomásom szerint 1956-ig így nevezték. Azoknak például lehet valami óvóhely. De: Az olyan óvóhelynek meg teljesen felesleges ilyen magas építmény, oda inkább valami föld alatti beton holmi való. Szóval nem tudom. Én mindenesetre nem így képzelem el sem a légvédelmet, sem a légoltalmat. Ezt persze ne vegyétek készpénznek, ez részemről csak agyalgás.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3419
Akkor ezeknek a tetejere nem raktak fel semilyen legvedelmi eszközt, legvedelmi agyut , geppusakat stb, sem, csak siman legoltalmi celllal epült.
Előzmény: iM (3411)
M62 265 Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3418
Köszönöm urál, és hadsz!
Előzmény: urál (3417)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3417

Látom dolgozik az index szoftja rendesen, előbb még nem ment át ez a hozzászólás, most meg itt van! :(

Előzmény: urál (3415)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3416

Ez egy flaktorony (flakturm, flakbunker). Szabványosított légvédelmi bunker és tüzelőállás. A nagyvárosok védelmére épültek a világháború idején.

 

Itt olvashatsz még róluk:

http://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/flaktuerme/

 

http://www.airpower.at/news03/0813_luftkrieg_ostmark/flaktuerme.htm

 

http://www.luftschutz-bunker.de/content/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=52

Előzmény: M62 265 (3403)
urál Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3415

Ez egy flaktorony (flakturm, flakbunker). Légvédelmi bunker és tüzelőállás egyben. Szabványosított formákban telepítették a német nagyvárosokba különféle méretekben. Ez a bécsi egy egészen kicsi példány.

 

Itt olvashatsz még róluk:

http://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/flaktuerme/

 

http://www.airpower.at/news03/0813_luftkrieg_ostmark/flaktuerme.htm

 

http://www.luftschutz-bunker.de/content/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=52

Előzmény: M62 265 (3403)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3414
Nem a vasat,bármilyen anyagból lehetne.Inkább a 30-40ft/kg-t amit a legközelebbi MÉH-be kapnak érte.Legutóbb a diósgyőri kohászat halnáján jártam:(vlsz bérelt)munkagéppel guberálják ki a vasat,1x2m-es vaslemezeket a földből,1-2m mélyből.
Előzmény: d.a.v.i.d (3384)
monfondir Creative Commons License 2006.10.26 0 0 3413
Ez az! A második kép tisztára ua mint a dombóvári! A tetjén lévő kis bunker viszont frankó lőrésekkel van ellátvam, az aobjektum alján páncél ajtó.A dombóvári jelenleg is el van kerítve (jövő héten járok arra, csinálok képet). A kerítés viszont szabvány honvédségi (néphardseregi). Utoljára még meg volt a szöges drót + kapu (mintázata csillag).Ez tutira óvóhely?Azt hittem azt inkább "lefelé" építették. Most kié lehetnek? A neveket honnan tudtad meg?
Üdv,
Zsolt
Előzmény: iM (3411)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3412
Erre gondoltam, ez ott van a villamos mellett.
Előzmény: nagypolc (3410)
iM Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3411
Ezek szabvány II. vh-s légvédelmi óvóhelyek. BBGGS vagy TBS az elnevezésük, azt még nem sikerült kiderítenem, hogy a ferencvárosi melyik (nagy valószínűséggel TBS).

2 kép a ferencvárosi objektumról, de ilyen van a volt GANZ gyárban is pl. a Kőbányai úti McDonalds mellett is:



Előzmény: monfondir (3405)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3410
SZIASZTOK ,ez pingyom-tetői objektum bejárata , és persze a buszmegálló.a többi a miskolc-diósgyör pontosabban a szikra mozi mögött lévő beton monstrum ,amiröl eggyenlőre gőzőm sincs hogy mi célt szólgált...????és mikór használták ...????
hadsz Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3409

Ez egy II. világháborús náci légvédelmi ütegtorony

http://www.wien.gv.at/stadtentwicklung/flaktuerme/

Előzmény: M62 265 (3403)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3408
Menj át a "Légvédelmi ..." topicba, ott viszonylag részletesen kiveséztük valamikor az első harmadban.
Előzmény: lomi1 (3407)
lomi1 Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3407
sziasztok,

az a helyzet, hogy többször elhangzott már az o - g hajtóanyag, töltő, stb kifejezés. azt sejtem, hogy ez hajtóanyag lehet rakétákhoz. valaki tudna bővebben //esetleg szűken... :) // írni a témában egy volt tűzvezető lokátorosnak (psznr-5)

üdv
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3406
Miskolcon Diosgyörben is van ilyen+ Kaposvarott a vasutallomas mellett közvetlenül.
Raktar lehetett vagy fedezek, de ahhoz meg tul feltünö.
Előzmény: monfondir (3405)
monfondir Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3405
Hasonló "beton tömbök" Magyarországon is vannak. Pl a ferencvárosi pályaudvar mellett, ahohy jövünk le a Lágymányosi-hídról jobbra, illetve Dombóváron, az álomással szemben. A tetejükön lőállás (szintén beton). A szóbeszéd szerint a dombóvári az lőszeraktár (volt) állítólag. Különben tök egyforma mind a kettő, nagy betonkocka. Valszeg, máshol is van ilyen, és az is gyanús, hogy nagy vasútállomás mellett vannak.
Előzmény: M62 265 (3403)
LeX Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3404
mászófal ;)
Előzmény: M62 265 (3403)
M62 265 Creative Commons License 2006.10.25 0 0 3403

Üdv,

Bécsben találtam egy valamit, ki tudja, mi ez? A helyiek is csak annyit tudtak, hogy military-objekte.......

 

Itt van a Google Maps-en: http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=wien&ie=UTF8&z=18&ll=48.197554,16.3525&spn=0.001577,0.005364&t=k&om=1&iwloc=addr

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3402
A kanya hegyi allomasnal a googlel sajnos rossz felbontast ad ki, de ahogy sejtem nem ez az egyetlen ilyen jellegü allomas a hatar mellett, illetve parhuzamosan azzal.
Katonai elharitas at tud hallgatni az orszaghataron tulra is akar, Bonnban le tudtak anno hallgatni az összes nagykövetsegi telefot, müholdat.
Kelet es nyugatnemetorszag között rengeteg ilyen allomas müködött lehet meglatni is öket az autoplayarol.
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3401
Volt egy busz - Miskolc-Harsány-Kisgyőr - ami reggel ment 5-kor, és az "ojjektumnál" is megállt. Az eltávokat, sőt a kimaradásokat is általában reggel hatig írták. Egy későbbi busz 6:05-re ért be, és a rendesebb tisztek ezért 6:10-ig írták a papírt, hogy ne kelljen annyira korán kelni. Az ilyen apró emberi gesztusok tehették volna örömtelivé a szolgálatot, de mindig volt aki sajnálta.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3399)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3400
Autobol lehet latni ezt az allomast, közel meg nem mentem hozza.
Esetleg Charlie 21 latta es keszitett kepet rola.
Az a baj hogy Pesttöl relative messze van.
Előzmény: sandinista (2543)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3399
Miskolcon ha eltavon voltal hogy jutottal fel aPingyomra??
Busz vitt oda fel??
A leiras mindenestre nagyon jo az objektumrol.
Előzmény: Törölt nick (3363)
iM Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3398
Hát nem :-)

És tényleg rám volt bízva minden. Amire akkor nem is igazán gondoltam, de így utólag belegondolva óriási felelősség terhelt. Egy ezred teljes készlete volt a "kezeim között". Viszont óriási lehetőség is az önálló munkára, aminek azt hiszem, a mai napig érzem a pozitív hatásait.
Előzmény: Volt tüzér (3397)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3397
Ha valaki rászolgált és megbízott benne a főnöke, a úgy járt, mint Te. Nekem is volt olyan sorkatona a kezem alatt, akiben feltétel nélkül megbíztam. Nyugodt lélekkel rá mertem bízni a lokátoromat, mert olyan volt a lelkem. De pecsétnyomót nem adtam neki, mert nem kellett. Viszont büszke voltam a srácra. Gondolom, a te főnököd sem sokat panaszkodott rád.
Előzmény: iM (3396)
iM Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3396
Honvédként kezdtem, őrvezetőként, tizedesként folytattam, majd szakaszvezetőként fejeztem be. Végig önálló, szabad bejárásom volt a hozzám tartozó területekre, amelyek azért elég "érzékeny" területek voltak (fegyverraktár, lőszerraktár). Ráadásul saját közvetlen előljáróimon kívül minden hivatásosnak is tőlem kellett engedélyt kérnie, hogy egyáltalán beléphessen az említett területekre.

Lehet, hogy másütt másképp volt, de nálunk így működött 83-84-ben.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3395)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.24 0 0 3395
Azert honvedra nem biztak ra sok ilyen jellegü dolgot, ha ki kelltt nyitni valamit jött akinek csillagja volt(lasd: fgyverszoba, E.Ü raktar, Irnoki Szoba, Ruhatar), a honved akkor volt ezekben a helyisegekben bennt ha munkat adtak neki az elöljaroi, akik utana visszapecseteltek a helyet.
Előzmény: iM (3394)
iM Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3394
Beosztástól függően a honvédnak is lehetett, nekem is volt. Egyszerűen szükség volt rá a munkámhoz, hisz jogom volt egyedül is felnyitni a raktárakat.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3389)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3393
Nekem már régóta tetszik ez a pecsét, valamikor régen még a tesómnak volt egy ilyen, de már nincs meg
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3392
Igen ez az amire gondoltam!Azért egy kicsit hasonlít rá
Előzmény: Volt tüzér (3391)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3391

Annak idején ezredtörzsben dolgoztam, amikor szólt a "T" iroda vezető kolléga, hogy jöttek érdekes számú pecsétnyomók. Ezt választottam (meg egy 20/02 számút, de az nincs már meg) Mikor feloszlatták az ezredet, azonnal elveszett. Aztán kifizettem érte valami 200 Forintot, és mikor már nem keresték, azonnal meglett. Ki hinné?Amint látjátok, most is megvan.

Egyébként ahogy nézem, semmi dugó formája nincs.

A képeken az eleje és a hátulja.

 

Előzmény: d.a.v.i.d (3390)
d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3390
Ez az a dugó alaku pecsét nem?
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3389
Minden tisztnek es tiszthelyettesnek volt ilyen ilyen pecsetnyomoja, honvedeknek meg nem.
Előzmény: nagypolc (3385)
iM Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3388
Nekem a napi életemhez tartozott, de a pecsétnyomó számomat már elfelejtettem.
Előzmény: Volt tüzér (3386)
iM Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3387
Falakat.

A katonai objektumokban gyakorlatilag minden ajtót ilyen falakattal kell(ett) lezárni. A belenyomott pecsétből lehet látni, ki zárta le utoljára, valamint nem nyitotta-e ki valaki illetéktelenül.

Volt úgy, hogy éjnek idején kellett lemennem ellenőrizni a fegyverraktárat, mert a körbe járó őrség úgy látta, hogy hozzányúltak a pecséthez, pedig csak a főnököm pecsételte le hanyagul :-(((
Előzmény: nagypolc (3385)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3386
Valamilyen ócska lemezajtó, falakat, némi gyurma, és egy kis madzag. Általában minden így volt lepecsételve. A gyurmában láthatod a pecsétnyomó lenyomatát is.
Előzmény: nagypolc (3385)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3385

sziasztok ,kérdésem lenne ez mi???

d.a.v.i.d Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3384

Na akkor ez is már csak képeken látható :(

Szomorú, hogy eggyes emberek csak a vasat látják az ilyen egykoron szupertitkosnak hitt objektumokban.

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.23 0 0 3383
mindenestre elviinia helyszinröl nem kis munka lehetett, es a mi a legmeglepöbb nem eszrevetlen.
Ha kivagjak langvagoval, akkor elborul, az is nagy hhang, utana meg biztos szetdaraboltak, mert egyben elvinni lehetlen a kepekböl itelve.
Teherauto+ potkocsi+szemelyzet, stb.
Előzmény: sweethome (3382)
sweethome Creative Commons License 2006.10.22 0 0 3382

Sajnálatos, hogy már senki nem láthatja őket. Szinte biztos, hogy a kohóban végezték.

 

   
Előzmény: mezenguz (3380)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3381
Raktak bele betont rendesen, egypar csaladi hazat kifutna belöle.
Az ajtobol meg jo keritest lehetne csinalni beolvasztas utan a hazhoz.
Előzmény: sweethome (3377)
mezenguz Creative Commons License 2006.10.21 0 0 3380
Helló mindenkinek!

..ja-ja, csak egy évvel ezelőtt még fenn voltak a nagy ajtók is, valaki nagyon erős lehetett, hogy levette őket, a sorsukra még tippelni sem merek...:))
Előzmény: charlie21 (3379)
charlie21 Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3379

A Bajon állomásozó Scud dandárnak itt voltak az indító járműveik meg a rakéták.

Néz vissza a topikba ,kb 1 évvel ezelött járt ott M62 265 kollega a képtárában van rengeteg kép.Ugyan ilyen ojjektum van Tabon is.

Előzmény: sweethome (3377)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3378
Valamilyen szovjet? :)))
Előzmény: sweethome (3377)
sweethome Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3377

Hétvégi túra HADSZ társunkkal.

Császár, volt orosz objektum.

Rengeteg épület az erdőben, bunker a föld alatt, többsoros drótkerítés, a belső sor áram alatt volt valaha.

Van valakinek infója, milyen alakulat állomásozott itt?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3376
Olvass vissza majdenem mindent talalsz Lillafüredröl, Szentlelekröl, Pingyom Tetöröl.
Ami hianyzott Cserepfalu azt te tetted fel, elöször kepeket rola.
Azert örzik, mert mar nincs ellopni talan mit, csak a falakat lehetne eppen ellopni, bontassal, bontott teglakent epitöanyagkent.
Előzmény: nagypolc (3367)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3375
Marmint Budafok-nal gondoltam,
Előzmény: lomi1 (3372)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.20 0 0 3374
Ja ott van bor is, nem is keves...
Előzmény: lomi1 (3372)
lomi1 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3373
bocsi, de mikor elkezdtem írni, az előző még nem volt itt....
lomi1 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3372
alagút- és egyéb földalatti mániákusok :)

holnap a fókuszban ezekről lesz szó, pl asszem kőbánya alatt 20 km....
M62 265 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3371

Üdv,

Itt nagyjából off, de holnap este a Fókuszban a Bp. alatti barlanghálózatokról lesz szó.

Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3370

Hogy pontosítsunk, Magyarországon két Vega osztály volt egy osztálycsoportban.

Én egyébként az előbb nem kifejezetten a Vegára gondoltam, bár arra is gondolhattam volna. Itt az orosz itt tartózkodásáig egészen komoly és sokrétű légvédelem volt, ami tartalmazta a magyar honi légvédelmi alakulatokat, a magyar csapatlégvédelmi alakulatokat, a vadászrepülőket, és természetesen az itt tartózkodó orosz légvédelmet is. Mielőtt valaki azt mondaná, hogy bezzeg..., a Varsói Szerződés Szervezete mindenféle légvédelmi tevékenységét integráltan irányították Kijevből, és azokat nem érdekelte, hogy egy adott területen ki magyar, ki orosz, vagy esetleg ki szuahéli, egyetlen dolog volt a lényeg. A repülő legyen eltérítve feladata végrehajtásától. Ami nem jelentette feltétlenül a lelövését. Ha a cél előtt leszórta a bombáit és elpucolt, az nekünk elég volt.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (3368)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3369

"...aszalót minek örzik ..."

Csak! Miért? a többi objektumot minek őrzik? azokat is csak.

Magyar Néphadsereg Központi Katonai Kórház. Bár mostanában inkább Magyar Honvédség, de bennem még így ragadt meg a rövidítés.

Előzmény: nagypolc (3367)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3368
Az orszag egyetlen volt Vega osztalya besegithetett, meg hamarabb indithatott raketat, gondolom a nagyobb hatotav miatt.
Előzmény: Volt tüzér (3365)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3367
sziasztot ,hg9mck köszi az infót még annyi kérdés hogy szerinted szerintetek egy ember örzi a kapunál az objektumot???    aszalót minek örzik még mikór ezek az objektumok már ugy is kihalt laktanyák bázisok??? mi az a mnkkk???? és egy utolsó kérdés aki miskolcról és környékéröl (bunker, légó, harcálláspont, kihalt laktanya,),vagy esetleg a kazincbarcika alatt lévő 25 km -es rencerröl tud valami infót az irjojn!! bár én miskolci vagyok és probálom dokumentizálni ezeket a helyeket, de az embe mindig hall ujjj dolgokat.....esetleges infókat elöre is köszönöm. 
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3366
Az egyik dandárnyi cucc Jászberényben volt, egy másik a MNKKK területén, a többit meg a fene tudja. Mindent a "népgazdaságból hívtak be, amit lehetett, csak a spec eszközök (műtőkocsik, más spec eszközök) voltak meg nekik állandóra. Na meg az a töméntelen mennyiségű duplafalú sátor, amiből maga a kórház épült volna. Egyszer laktam olyanban 1991. novemberben, de nem fáztam.
Előzmény: Saskarom34 (3364)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3365
Te félreértettél valamit. Az a 30 darab csak a miskolci ezred tartaléka volt, amit Pingyomon tároltak. Nem ennyi rakéta volt, hiszen osztályoknál eleve 36 - 36 darab volt. Miskolc körül Aszalót valami 1965. óta már nem volt érdemes számolni, hiszen akkor megszűnt ott sz osztály. Vagyis maradt három. Egyébként tényleg nem sokáig tartott az a rakéta mennyiség, mert ha nekilendültek, akkor hamar el lehetett lövöldözni. De a szomszédban néhányszor már kiveséztük, hogy azért nem eszik olyan forrón a kását, mint ahogy főzik, hiszen az a három osztály nem egyedül volt ott. Volt ott még más is, amivel le lehetett szólítani a repülőt.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3359)
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3364
A 4 EÜ dandárral kapcsolatban, hogy tisztán lássatok : A dandárok készletei raktárban voltak békében. A dandároknak csak a törzsei (pk, tök, hdm ti. ... ) és egyéb "hadtáp" - ma logisztikai állománya volt meg békében. A szakállomány, azaz az orvosok és ápolók a civilből lettek behívva gyakorlat vagy éles helyzet esetén. De tudni érdemes, hogy az orvosi egyetemen és az eü szakközépekben a hallgatók megkapták a katonai kiképzésüket (bevonultak) nemtől függetlenül, volt katonakönyvük és tartalékos állományban voltak, rendesen tiszti és tiszthelyettesi rendfokozattal. A dandárok többi hadiszervezeti elemeit ugyancsak a bevonultatott állományból kapta, ezek a katonák általában a területvédelmi ezredekhez vonultak be, majd innét irányították a dandárokhoz őket. A haditechnikát - szállító kapacitást - ugyancsak az un. népgazdasági tartalékból képezték. Azaz civil teherautók szállították a cucc egy részét és az állományt a települési körzetbe. De ez a felépítés amúgy az összes katonai alakulatra igaz volt, nem csak az "M" dandárokra. Hisz egy békében működő lövészdandár létszáma és technikája is duplájára dúzzadt "M" esetén. A technika tárolókban - telephelyeken volt, amit naponta használtak, azok kiképzési technikák voltak. Visszatérve az EÜ dandárokra, nem diszlokáltak azok sehová. Mivel valós létszám nélküli szervezetek voltak és a VSZ megszűnt, az MN is és ezért a feladatrendszer is átalakult kissé, így az új MH-nak szövetségesek híján nem volt szüksége 4 EÜ dandárra háborúban. Ebből következett : megszűnt a feladat, megszűntek a dandárok is. A technikát kiárusították, a raktárakat önkörmányzatoknak adták.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (3361)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3363
Ha még nem késő ....:-) Pingyomtetőn a bejárat egy domb tetején van, ahol az út 90 fokban fordul, és a parancsnoksági épület, meg a legénységi körlet, konyha, étterem van itt .. előtte a gyakorlótér. Az állományi létszam kb 100-110 fő sorköteles, és kb 30-40 hivatásos.......... --- A "technikához" le kell menni egy úton a völgybe, először egy gépkocsi telephelyen keresztül (jobbra mellette az őrség), ahol jó nagy diesel Csepel autókat tároltak, és itt tárolták Szakáld-nak is a tartalék rakétáit is .. kocsin. (Szakáldnak csak az indítóállványon voltan rakétái, számomra ismeretlen olból nem volt tároló épület) "Helyzet" esetén ezek az autók azonnal elindultak Szakáldra, kocsinként ha jól emlékszem 4 rakétával (párszor voltam kocsiparancsnok is). A völgyben még lejjebb menve egy külön elkerített rész van, egy hangárszerű helységgel, és itt vannak a rakéták - a számukra nem emlékszem, de jópár. A hangárban a szivarok egy szállító kocsin vannak (ha jól emléxem TZM a nevük), amik amolyan utánfutók egy rakétával a hátukon. A hangár mindkét oldalra nyitható, a völgyben felfelé a kijárat felé, és lefelé is, ahol elsőnek a KIPSZ épület van, ahová át lehet tolni ellenőrzésre. Ez nem egy nagy épület, kb 20 méter hosszú, 8 méter széles. Mögötte is van egy betonozott rész, ahol néha szeretük a szivart, illetve az átemelését gyakoroltuk - amikor persze az úgynevezett négynullás táblázat azt mutatta (ellenséges műhold megy át felettünk), akkor a kocsit betoltuk a fedett helyre arra az 5 percre. A völgyben még lejjebb van a töltő állomás, ahol az O és G anyagot töltötték a rakétába. A völgynek ezt a mélyebb részét néhány őrtorony veszi körbe, az őrség felvezetéskor megkerülte az egész területet. Az egység feladata gyakorlatilag a Miskolcot körbevevő három tűzéregység műszaki ellenőrzése volt, a KIPSZ konkrétan magukat a rakétákat ellenőrizte, úgyhogy minden hónapban más-más egységhez kiszállva negyedévenként mindenki sorrakerült. Volt egy un levegő-töltő autó is, amelyben 300 attmoszférás nyomású palackok voltak, és a rakéta pneumatikájához szükséges levegőt lehetett betölteni belőle. (a rakétában ez egy kb 40-50 centis gömbtartály volt) Nekem műszakiként nagy gyönyörűséget okozott a technika tanulmányozása - már amennyire hozzáfértünk a leírásokhoz (a KIPSZ-irodában volt egy páncélszekrény amiből kivehettük a doksit és olvasgathattuk - persze nem mindenki) ---------------- Mint sorállományú, elég sok szolgálatot adtam, az időm második felében tiszthelyettesként ÜTI-H-t is. Ott volt a rádiós szoba is, egy R109-essel, és UM végerősítővel (50W), és Czinege elvtárs bocsássa meg nekem, hogy néha beültem, és CB összeköttetésekkel múlattam az időt civil partnerekkel. Amúgy valami végtelenül gyönyörűséges hely volt, egy természeti paradicsom (én szerettem ott katona lenni .. pláne sorállományú tiszthelyettesként, 0-24 óra "állandó" kimaradással az eltávkönyvemben), de állítólag mára eléggé lepusztult hely. Egykori katonatársam pár éve járt arra, és becsengetett érdeklődni - meglepetésére egykor parancsnokunk K.I. alezredes (nyugalmazott) mint biztonsági őr ült az ÜTI szobában, és kellemesen elbeszélgettek a multról és jövőről, háborúról és békéről.
Előzmény: nagypolc (3356)
charlie21 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3362

Aszaló már a hatvanas évek végén bezárt mint légvédelmi objektum,voltam ott 1989 ben sikerült eltöltenem 1 honapot (alapkiképzés) elöször mikor mondták hová visznek azt hittem hogy ez valami gunynév,gondoltam ott aztán végem lesz :-))

Kerepesről találsz néhány külső felvételt a képtáramban a budapest gyűrűből egyedül oda nem tudtam eddig bejutni :-(( de meglessz!!

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3361
Merre diszlokalodott az a 4 db dandar bekeidöben??
Előzmény: Saskarom34 (3355)
PAPA1970 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3360

 Sziasztok!

 

 Kb 87 körül behívták a Fatert két hétre tartalékosként. A Fater akkoriban civilként egy pótos IFA val járt és teherautóstúl kellett mennie! Mikor hazajött akkor azt mesélte, hogy egy tábori kórházat kellett szállítaniuk és telepíteniük (konténer kórháznak nevezte). A Dokikat cívilből hozták az őrséget adta csak a MN. Az egész VSZ ből meg voltak hívva fejesek, mert a VSZ nek akarták eladni a kórházat és működés közben mutatták be. A műtéteket dísznókon végezték, amikbe belelőttek és utána megoperálták őket. Este persze jóízüen elfogyasztották szegény párákat!:-) Az ágyakon meg "önként" jelentkező kiskatonák feküdtek mindenféle "sebesüléssel"! Nemsemmi lehetett!!! Szívesen megnéztem volna.

Állítólag bazi nagy konvoj vitte a cuccokat. A Fater nagyon élvezte azt a két hetet:-)

Előzmény: Volt tüzér (3357)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2006.10.19 0 0 3359
Harci riado eseten, ha eles riasztas van, eleg hamar el tudjat puffogtatni azt a 30 db raketat?
Gondoljunk csak arra, hogy elmeletben egy ellenseges repülöosztaly celbavenne pl. Miskolcon a Vasmüvet, ott van: Cserepfalu, Tardona, Szakald, vagy Aszalo, persze nem mindegy hogy melyik iranybol jönnek.
A lenyeg hoy egy üteg meddig tud kitartani, egy celra hanyraketat kell inditani, meg hogy a repülögepek mennyire manövereznek.
(Azert aki repült mar repülövel, elgondolhatja milyen erzes lehet 10000m ha lelövik az embert, mennyi ideig zuhan vele együtt a gep a föld fele)
Valakinek van esetleg a (Gödöllöi)kerepesi tüzelöallasrol kepe?
Előzmény: Volt tüzér (3358)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3358
Ott légvédelmi rakétákat tároltak. (bár nem sokat, mert az ezred tartaléka valami 30 darab volt csupán) Viszont nem is a tárolás volt a lényeg, hanem a rakéták teljeskörű kiszolgálásának minden technikai eszköze ott volt. És használták is. Ezen felül helyi sajátosság volt, hogy az ezred javító alegysége is ott volt, ami az osztályok speciális technikai eszközeinek kiszolgálására volt hivatott.
Előzmény: nagypolc (3356)
Volt tüzér Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3357
Békében éppenséggel nem volt, de a felszerelés meg volt hozzá (szakszemélyzet csak M esetén vonult be). Ha jól emlékszem, a MNKKK készletébe tartozott valami 4 - 5 darab (kb. 1500 - 2000 fős) tábori kórház felszerelése. Ehhez természetesen a személyzetet a civilből kellett összeszedni. Volt egy rokonom, aki az egyik kieg parancsnokságon dolgozott, és sokat mesélt egy mozgósításról, amikor egy 1500 ágyas tábori kórházat kellett felállítani. Állítólag 36 óra alatt készen volt. Ezeknek a kórházaknak egyébként nemrég még megvolt tokkal vonóval az összes felszerelése. El tudjátok képzelni, mekkora gépkocsi park lehetett az? Egyszer egyébként láttam ilyent. Jászberényben a régi gyalogos laktanyában egy Eü. tárintézet volt, ahol ott ácsorgott glédában az egyik kórház felszerelése.
Előzmény: Saskarom34 (3355)
nagypolc Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3356
sziasztok. h69mck szeretném tölled kérdezni ha jártál pingyomon egy részletes leirást athatnál rolla én most készülök oda a napokba. miket táróltak és tevékenykedtek ott a technikán kivül???                                          lillafüreden pedig találtam  érdekes dolgokat a késobbiekben beszámolok rolla fotokkal csk elötte a végére járok.
Saskarom34 Creative Commons License 2006.10.17 0 0 3355
Azért ne feledjük el, hogy a VSZ-en belül a magyarok fő feladata az EÜ biztosítás volt. Ezért volt békében is 4 db EÜ dandárunk. Talán ennek szellemében maradt meg a sziklakórház is.
Előzmény: Volt tüzér (3354)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!