Keresés

Részletes keresés

miki Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51875
Sipi mondta, miután megnyerte valamelyik 1300 mérföldes versenyét, hogy ő bizony egyszer sem futott 1 kilométernél többet, hanem kilométerenként tervszerűen gyalogolt egy kicsit.(ő gyaloglóként kezdte az atlétikai pályafutását)
Szerintem akkor érdemes gyalogolni, ha folyamatos futással már nem tudjuk tartani a 6 perces kilométereket.
Akinek megerőltető a hosszú, folyamatos futás, persze, hogy gyalogoljon. Pl. 500 m futás, 100 gyaloglás. Túl sokat nem érdemes, mert nehéz utána elindulni. Gyaloglás közben jókat lehet enni meg inni.
Fitnessz célú edzésre ugyan olyan jó a gyaloglás, mint a futás.
A futók viszont büszkék, a sógorom inkább meghalna, mint gyalogoljon egy futóversenyen :-)
Előzmény: 7241gabi (51861)
aksho Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51874
Hello mindenkinek!
Új netező vagyok, igaz futni is csak most októberben kezdtem. Olvasom sokak már elkezték a téli alapozást, mint már köztudott bezárt a mac. így most nehezebb, de sebaj az otthonról való futást is majd csak megszokom. Ma 80 percet futottam. Csak elkezdeni nehéz, a dolog jó oldala pedig, hogy edzés után az ember rögtön otthon van:-) Ja majd elfelejtettem, persze, hogy a hóesés futás közben elkapott esett 10 percet, de én még utána 20 percig arra figyeltem ne csúszak el. Sziasztok jó futást!
iSTVán a dombfutó Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51873
Engedtessék meg, hogy megosszam gondolataimat a jó közérzetről és a futóreflexről.
Nem hiszem, hogy a futás elegendő lenne a jó közérzethez. Van, hogy nap mint nap futok, de a mindennapi események lehetetlenné teszik a jó közérzetet. Értve itt az otthoni, a munkahelyi tényezőket, sőt az interneten olvasott, jólmegdicsért "elmésségeket" is. Máskor pedig elvagyok futás nélkül is és jó közérzettel. Nem érdemes túl nagy árat fizetnem a mindennapi futásért, mert az erőszakkal kiszakított idő alatt nem tudom kikapcsolni a problémákat, és a negatív érzések visszahatnak a futásra.
A minden nap azonos időben végzett futás szerintem jelentősen elvesz a hatásából, mert nekem például a futás nem elsősorban testi, hanem inkább lelki szükséglet; ha rutinná válna, elvesztené a jelentőségét.

imaro
Most döbbentem rá, hogy a multkorjában egy-két napra félretett leveledre még mindig nem válaszoltam. Szerintem másokat is érdekelhet, ezért remélem nem haragszol meg, ha itt írok a jövő évi felkészülésemről.
Elég nehezen álltam neki a szakirodalomnak ("sok elfoglaltság..."), de most már kicsit átnéztem. Főleg az éves terhelés elosztása tűnt hasznosnak, a heti ritmus jobban a fejemben volt. Ennek ellenére elsősorban a rendelkezésre álló szabadidőm befolyásolja leginkább, mennyit futok.
Gyakorolgatom ezt a pörgősebb stílust, pár hónapon belül látszani fog, hogy hasznos-e a számomra. Cél pedig jövőre csak és kizárólag egy kemény futás a 12 óráson. A többi pedig ahogy sikerül.
Ezt csak azért ismételgetem, mert a pontos edzéstervek betartása azt jóhiszem ilyen célok esetén nem létszükséglet, tehát az elmélet részleteibe talán nem kell teljesen belemélyednem. Annyit azért megígérhetek, hogy az ünnepek alatt sokat fogok a futásról olvasni.

Előzmény: _tyúkanyó (51864)
tapirka1014 Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51872
Ezt az atlétika topikból loptam, de azt talán nem olvassa mindenki...

ATLÉTIKA. Az eddigi legerősebb mezőnyben született magyar siker a mezei futó Eb-n

Kálovics Anikó bronzérmes

Kitűnő eredményt ért el vasárnap Edinburgh-ben a 10. mezei futó Európa-bajnokságon Kálovics Anikó. A Haladás atlétája a kontinensbajnokságok történetének eddigi legerősebb női mezőnyében bronzérmet nyert.
A Holyrood Parkban kialakított pályán a hat és fél kilométeres távot négy kör alatt tették meg a futónők, s mivel a mezőnyben a hazaiak kedvence, Paula Radcliffe is ott volt, rendkívüli érdeklődés övezte a küzdelmet.
Az első körben még jórészt együtt volt a mezőny, a másodikban azonban egy négytagú boly – Radcliffe, a török Elvan Abeylegesse, Kálovics és az ír Sonia O'Sullivan – elhúzott a többiektől. A harmadikban az ír futónő nem bírta az igen kemény iramot, a magyar lány azonban még kitartott. Az utolsó körben Kálovics is leszakadt az élen futó kettőstől, de O'Sullivannel szemben olyan nagy volt az előnye, hogy könnyen őrizte meg dobogós helyét.
"Nagyon készültem erre a versenyre, de csak titokban reménykedtem abban, hogy érmet nyerek – mondta lapunknak Kálovics. – Tudtam, hogy nagyon erős a mezőny, ilyenben még sohasem versenyeztem, ezért különösen örülök az eredményemnek. A pálya annak ellenére jól futható volt, hogy három kemény emelkedővel kellett megküzdenünk, s a verseny vége felé az eső is szemerkélni kezdett. Egyszer majdnem el is csúsztam, de szerencsére ennek nem volt különösebb jelentősége, mert biztosan őriztem a harmadik helyemet. Jó érzés volt, hogy a táv végén az éremért még hajráznom sem kellett. Tavaly nem volt szerencsém, lecsúsztam a dobogóról, az idén a sokkal erősebb mezőnyben, keményebb versenyben elértem a célomat. Abban biztos voltam, hogy Radcliffe lesz az első, de rajta kívül még tíz olyan ellenfelem volt, akik közül bárki érmet nyerhetett volna. Sokat dolgoztam ezért a sikerért, a nyári idény után rövid pihenőm sem volt, s hogy megfelelő körülmények között edzhettem, azért köszönettel tartozom az egyesületemnek, valamint a támogatómnak, a Perfect Média Kft.-nek.”
Radcliffe a várakozásnak megfelelően magabiztosan győzött, s ezzel ő az első nő, aki másodszor szerzett egyéni aranyérmet mezei futó Európa-bajnokságon. Először öt évvel ezelőtt diadalmaskodott, ezúttal a csapattal is a dobogó legfelső fokára állhatott.
A férfiak versenyében az ukrán Szerhij Lebid megismételte múlt évi teljesítményét. A kontinensviadal előtt ezúttal sem versenyzett, egy hónapon át a Kaukázusban magaslaton készült, s ezt követően a skót városban könnyedén szerezte meg negyedik aranyát. Az ukrán futó az eddigiek során a bajnoki címen kívül egy-egy egyéni ezüst- és bronzérmet is nyert, s ő az egyetlen atléta, aki mind a tíz mezei futó Európa-bajnokságon rajtolt. A csapatbajnoki cím ezúttal a franciáknak jutott.
A juniorok versenyében a fiúknál a Ribakov ikrek egyforma idővel értek a célba, az aranyat – miként tavaly – Jevgenyij szerezte meg Anatolij előtt. Ebben a számban a magyar csapat is indult, fiataljaink a 9. helyen végeztek.

10. mezei futó Európa-bajnokság, Edinburgh
Férfiak (10 095 m). Európa-bajnok: Szerhij Lebid (Ukrajna) 30:47, 2. De la Ossa (Spanyolország) 31:08, 3. Henriques (portugál) 31:15, 4. Van Hooste (Hollandia) 31:18, 5. Bosko (Ukrajna) 31:19, 6. Roncero (Spanyolország) 31:23. Csapat: Franciaország (Mustapha Essaid, El Hassan Lahssini, Driss el Himer, Khalid Zoubaa) 47, 2. Spanyolország 47, 3. Portugália 65, 4. Olaszország 71, 5. Belgium 96, 6. Oroszország 117
Nők (6595 m). Eb: Paula Radcliffe (Nagy-Britannia) 22:04, 2. Abeylegesse (Törökország) 22:13, 3. Kálovics Anikó (Magyarország) 22:26, 4. O'Sullivan (Írország) 22:36, 5. H. Yelling (Nagy-Britannia) 22:44, 6. Jeftics (Szerbia-Montenegró) 22:45. Cs: Nagy-Britannia (Paula Radcliffe, Hayley Yelling, Elizabeth Yelling, Tullett Hayley) 25, 2. Írország 78, 3. Portugália 84, 4. Franciaország 84, 5. Oroszország 114, 6. Belgium 116
Juniorok
Fiúk (6595 m). Eb: Jevgenyij Ribakov (Oroszország) 20:52, 2. A. Ribakov (Oroszország) 20:52, 3. Reunkov (Oroszország) 20:53, …27. Bene Barnabás 21:46, …29. Ott Balázs 21:48, …51. Freier Dávid 22:03, …56. Tóth László 22:05, …74. Soós Dániel 22:49. Cs: Oroszország (Jevgenyij Ribakov, Anatolij Ribakov, Alekszej Reunkov, Szergej Rjazancsev) 20, 2. Románia 31, 3. Spanyolország 44, …9. Magyarország (Bene Barnabás, Ott Balázs, Freier Dávid, Tóth László) 163
Lányok (4520 m). Eb: Inna Polushkina (Lettország) 15:32, 2. Kosztics (Szerbia-Montenegró) 15:57, 3. Dale (Nagy-Britannia) 16:04. Cs: Nagy-Britannia (Charlotte Dale, Faye Fullerton, Dani Arnes, Aine Hoban) 32, 2. Oroszország 53, 3. Németország 63

futoszunyog Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51871
kanga
Az én bogaram is a pulzusmérés. Akár hosszúra készülsz, akár rövidebbre, kell. Az autóversenyzők is a motor fordulatszámát nézik elsősorban, nem a sebességet.
Előzmény: Kanga M. (51866)
Spenót Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51870
Allatbarat vagyok. Megettem a kutyus elol :)
Mar jol vagyok! :)

Amugy nehezemre esik bevallani, de tenyleg finom volt.

Előzmény: aagica (51869)
aagica Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51869
Pedig valamit akartam küldeni a kis foltosnak, hogy kóstolja meg, ezért nagyon vártalak. De jól elkerültük egymást. :))
(Nem baj, végül is Spenót megette, ez a lényeg.:))
Előzmény: nullahatvanhat (51868)
nullahatvanhat Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51868
Sziasztok!

Sajnos szombaton késve érkeztünk 8 körül. Ezt köszönhettük annak a kedves foltos jószágnak akit egy páran már ismertek az aug-i fb összejövetelről. Szóval amikor már útban voltam a szombati találka felé Dunakeszi és Budapest közt akkor hívtak a háziak, hogy a kedves kutyus eltűnt :(. Egyből fordultam és 1,5 órás keresés után megtaláltam :), ezért nem mindenkivel találkoztam :(. Viszont az a kevés idő is jól telt amíg még ott voltunk.

Üdv 066

Elm Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51867
"Végül is nekem a cél elsősorban a sérülésmentesség, és a jó közérzet. Ha meg, jól is sikerül egy verseny, az már csak a hab a bordán. :-)"

Ez lehetne a mottoja is a topiknak... :o)

Előzmény: Kanga M. (51866)
Kanga M. Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51866
Henger! "A könnyű futás (nálam) 145-ig megy, a közepes tempó 155-ig, a gyorsabb 165-ig."
Nekem is. :-) De hegyre akkor is fel kell jutni valahogy, és ha máshogy nem megy 170-el. :-(

Amat! a pulzushoz. Én idén próbálkozom először a pulzus alapján való futival. Igazán, csak jövő nyáron derül majd ki mire volt jó. rábíztam magam a felkészülési tanácsadómra és eddig bejöttek a dolgok. (legrosszabb esetben elcs*eszek egy évet, de legelább jól érzem magam:-)( de nem hiszem, hogy erről lenne szó) Most nagyon jó erőben vagyok, nem vagyok túledzett, nem vagyok fáradt. Körülbelül egy hónapja, három hete vagyok ilyen jó formában. Végül is nekem a cél elsősorban a sérülésmentesség, és a jó közérzet. Ha meg, jól is sikerül egy verseny, az már csak a hab a bordán. :-)

Előzmény: -Henger- (51843)
futoszunyog Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51865
AnnMary
Kényes dolog a cipő választás. Én kb. tizet-tizenötöt végigpróbálgatok minden szezon elején, mire választok valamit. Nekem általában jó a Saucony kaptafaforma és cipő, de emlékszem, amikor kanga Bakonysárkányon zokniban sántikált be a célba, új cipőben. Amit említ is. Most én is hűtlenségbe kezdtem, Mizuno versenycipőm van.
Előzmény: AnnMary (51827)
_tyúkanyó Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51864
Sziasztok!
Elővettem két könyvet, amit régebben már olvastam:
Katherine Switzer: Negyvenen fölül is fiatalon- fuss és gyalogolj a szépségedért, az egészségedért és
Dr Ulrich Strunz: Örök fiatalság

Eddig ez utóbbit olvasgattam, érdekes dolgokat ír és nagyon sokoldalú. Pl. a futótechnikában a pár hete emlegetett talp elülső részére érkezést, majd sarokra gördülést javasolja. Nem versenyzőknek szól elsősorban; a MINDENNAPI FUTÁST a jó közérzet, hosszú, egészséges élet eléréshez javasolja. Táplálkozásról, Fiatalító gondolatokról (nem nevezi nevén, de pont ilyeneket írnak az agykontrollnál is) szintén ír.

Motiváció
Mindennap ugyanabban az időben fussunk, akkor futóreflex alakul ki.
"Gyakorlati megoldás
Vásároljunk egy pár futócipőt. Este az ágy mellé tesszük, korán kiugrunk az ágyból, felrántjuk a cipőt, rettenetesen megijedünk, és elszaladunk. Fontos: ne mossson fogat és ne tusoljon előtte. Mert az 12 percbe kerül. Közben biztosan talál 14 kifogást, hogy ma miért nincs ideje futni."

Ha már ismeritek a könyveket, bocsi! De talán van még, aki nem- szerintem jók.

Nekem is Sauconym van, jól bírta! De már ideje lenne lecserélni...

Spenót Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51863
Koszi! /a tanacsot is/
Előzmény: Elm (51862)
Elm Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51862
Spenot,

4886100, ez a sportkorhaz kozponti szama, itt kell kerni a "kutatot" (asszem ez a kutatasi reszleg helyi neve), es ott dr. Györe Istvánt.

De mondom, kerdezz ra, - hogy a penzedert mindent megkapj -, hogy mukodik-e minden, mert vagy futsz, de akkor nincs ekg, vagy bicajozol, de akkor nincs legzesvizsgalat (legalabbis terheles kozben, kulon van). Akkor menj, ha muxik minden...

Előzmény: Spenót (51852)
7241gabi Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51861
Ilyen belesétálós tanácsot ultralapokon már olvastam. Lényege, hogy sétálj, mielőtt elfáradnál, akkor sokkal jobban ki tudod tolni a határokat, tovább tudod tartani az egyenletes tempót. Az első belesétát 60 km környékén javasolják:-)))
Hajrá!
Előzmény: Törölt nick (51853)
Elm Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51860
Hmmm, itt vagyok egy sarokra, asszem mindjart kinezek arra... good otlet.
Előzmény: Ricsi_ (51857)
imaro Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51859
Mosolygós79
A fejlődés lehetősége véges. Minél közelebb kerülsz egyéni csúcsteljesítményedhez, annál több erőfeszítést kell tenned.
Szembekerülhetsz még az alap szélességének problémájával. Ez ott nyilvánul meg, hogy pl. a keringési rendszered már kiválóan edzhető (terhelhető), de az ízületeid nincsenek felkészítve megfelelően, ezért pihenőre kényszerülsz sérülés miatt. Lehet, hogy sokoldalú edzéssel kicsit később jön a várt eredmény, de a formát tovább lehet tartani, és a változatosság is üdítő.
A "gyorsító" edzések számomra nehezen értelmezhetőek. Az öt órás maratoni eredményt kell "gyorsítan", vagy a 10 km-es időn akarsz javítani. Mindkettő hatással van a másikra, de nem szoros az összefüggés.

Imaro

Előzmény: Törölt nick (51853)
Hauanita Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51858
Mosi, én eddig csak azt hallottam, hogy a hosszúba nyugodt szívvel bele lehet sétálni. Ha nem üldöz senki, akkor mért nem futsz úgy, ahogy jól esik?
Még a Neurerkar könyvben is (apropó Elm, továbbadtam aagicának, én köszönöm szépen, tetszett; stzóval majd rajta keresd :-) szóval azt olvastam, hogy a hosszúknál nem a sebbeség, hanem a futással eltöltött idő számít. És több ottani edzéstervben is nem km-ek, hanem idő van megadva. Meg aztán pl. 20 kiliben (kb. 120 perc kényelmesen), ha sétálsz 12-szer 1 percet, az még annyira nem sok...
Üdv. Anita.énsemértekhozzá.hu :-)
Előzmény: Törölt nick (51854)
Ricsi_ Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51857
Sziasztok!

Van egy jó kis bolt, ahol vettem egy "Explorer" márkájú polár felsőt. Persze nem a márka a lényeg, hanem hogy elég jónak tűnik téli futásokhoz. Még 3-4 M-es darabot láttam.
Színe: fekete, ára: 900 Ft.
A Forgách utcai metrókijátratnál (a belváros felől jőve a kocsi elején) kell kijönni, s rögtön ott van a "Káprázat" nevű kis- és nagyker üzlet.
Más jó cuccot is ki lehet fogni.

Üdv,
Ricsi

Zsazsi Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51856
És ezalatt én kint sétáltam az utcán és mosolyogtam! :o)
Jöhetne egy ilyen 2 óra múlva is, amikor már futok.
Előzmény: Lassú Nyíl (51855)
Lassú Nyíl Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51855
Z'annya! Pest felett átvonult egy hófelhő, amiből lett is egy 5 perces igazi fergeteg, de 5 perccel később már megint tiszta kék lett az ég:-)
Erre mongyák: bolondos április!
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51854
Ilyen tapasztalatom nekem is van. De azt írják, hogy már az elején el kell kezdeni, és végig így csinálni. De gondolom, nem a téli időszakban. A versenyeken én is a végigfutás mellett vagyok, de edzésként talán jobban rá tudnék hangolódni a hosszú távokra, ha tudnám, hogy lesz benne _tervezett_ séta.
Lehet azért, hogy egyszer majd így készülök valamelyik maratonomra.
Előzmény: iSTVán a dombfutó (51850)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51853
Nem tudom, hogy mennyire jó. Valamennyire biztosan, mert gyorsultam meg a táv is nőtt. De azt vettem észre, hogy kb. ugyanannyi volt a különbség például a 2001-es és a 2002-es nemavon között (amikor max. hetente háromszor, gyorsítóedzések nélkül futottam), mint a 2002-es és a 2003-as között (amikor meg azért csak csináltam valamit, ami edzésnek nevezhető). Meg pl. sík félmaratonokon mindig kb. hasonló ütemben javultam egyik versenyről a másikra, mint idén. Persze tudom, hogy amíg lassabb az ember, addig könnyebb gyorsulni, tehát lehet, hogy csak volt haszna annak, amit idén csináltam. És mégis úgy érzem, hogy többet ki tudnék hozni magamból. Na és most azt keresem, hogy hogyan. (Most ebből nehogy valaki azt szűrje le, hogy nem vagyok elégedett az idei eredményeimmel!!)

A másik oka a keresgélésnak meg az, hogy nem akarom megunni az edzést, és jó lenne új módszereket kipróbálni. Ez a sétálgatós hosszúfutás meg egyszerűen vonz, lehet, hogy azért, mert ez jobban illeszkedik velemszületett lustaságomhoz :) (bár ha belegondolok, a "futó" és a "lusta" kifejezés nem igazán passzol egymáshoz :) ).

Előzmény: imaro (51851)
Spenót Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51852
Elm!
Telszamot meg tudnad adni? En is jatszanek ilyet! :)

Koszi!

Előzmény: Elm (51846)
imaro Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51851
Mosolygós79

Nem értek én az újmódi elméletekhez. Egy biztos, sokféle módszerrel lehet azonos időeredményt elérni, de nem mindenkinek ugyanazzal. Különbözőek vagyunk.
Mosi, nem jó az eddigi sikeres rendszer, amivel készültél?

Imaro

Előzmény: Törölt nick (51845)
iSTVán a dombfutó Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51850
Tapasztalatom az van, de általában a túlélésért vívott küzdelemben szoktam alkalmazni a módszert. Nem hiszem, hogy követendő példa lenne, én csak végszükség esetén javasolnám. Tehát ha valaki felkészült egy maratonra, akkor lehetőleg fussa végig. Ha 30 km-re van hitelesítve, és mégis nekimegy a maratonnak, akkor jó lehet a módszer, ha még időben elkezdi, és nem csak a teljes összeomlás után.
Előzmény: Törölt nick (51845)
aagica Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51849
Ja....
És a lyukba egyből kapsz fülbevalót is? :)))
Előzmény: Elm (51848)
Elm Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51848
Par hete csinaltattam nagy rutint, ott ket cso vert vettek le, mit mondjak nem esett jol, es utana delelott valami 170es pulzussal futottam a 6 perces kiliket...
(bar meg mindig jobban jartam mint az asszony, akitol hat csovel vettek le)

A mostani nem olyan, itt egy tuvel szurjak a fulet, es csak harom csepp vert vettek...

Előzmény: aagica (51847)
aagica Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51847
Ennyi vérvétel után csoda hogy még életben vagy.
Majd számolj be az eredményről is...
Előzmény: Elm (51846)
Elm Creative Commons License 2003.12.15 0 0 51846
amator,

Ugy volt, ahogy irta, felhivtam a sportkorhazat, kertem idopontot, es kesz. Igen, 12 percet mentem kabe.
Az 5000 Ft-ert a kovetkezo volt: magassagmeres, aztan raallas a testzsirmero ultramodern gepre, aztan kezi testzsirmerovel is megneztek. Aztan legzesfunkcio, fujdoglani kellett egy gepbe, hol gyorsan nagyokat, hol egy nagyot, beszivni, benntartani, stb. Aztan vernyomas, pulzus meres, vervetel a terheles elott. Aztan futas a padon (amugy nem futottam meg elotte soha padon, rohadt fura volt, a bemelegites utan majdnem elbotoltam, olyan fura volt, hogy nem megy alattam a fold, meg az elejen megszokni is kellett az az egy-ket perc, hogy ne kovalyogjak rajta, de hamar meg lehet szokni, nem olyan veszes). Futas kozben legzes meg pulusrogzite, aztan a vegen vervetel meg vernyomas meres, es tiz perc mulva meg egy vervetel. Ennyi. Ja, es vegen egy vizeletmintat meg ott kellett hagyni.
Mas nem. Hetfon vizsgaljak a mintakat, kedden a doki neni kiertekeli, elemzi, es majd utana lesz valami eredmenye is.
Szerintem jo moka volt... :o)

kanga:
Azt mondtak, hogy a bicajgepen elromlott a legzesfigyelo, ugyhogy ott nem tudjak legzest merni. Itt viszont nem volt EKG, csak egy pulzusmero pant, es csak azt rogzitettek. Sajnalom is, mert az is erdekelt volna, de elore nem mondtak, igy meg mar hogy odabumliztam... :o/
Mind1.

Előzmény: amatőr (51760)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!