Keresés

Részletes keresés

Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2005.11.24 0 0 2022
mi tavaly kaptunk finnektől ilyen karácsonyi kávét. huvazz, büntetés volt.

főleg fahéj aroma, de nagyon erős, az egész ihatatlan ahogy van. Sőt, gondolom ahogy az ilyen keverékekkel szokás, valami nem túl kifinomult minőségű kávéból lehet a nemfahéj része is...
Előzmény: alexandrosz (2019)
ZsuR Creative Commons License 2005.11.24 0 0 2021
Sziasztok kavesok!

Most vettem egy kavefozot. . .es nagyon tetszik! Ismeritek? Szemtelenul olcso, nem sok esely arra, hogy valami elromlik benne:

ironist Creative Commons License 2005.11.24 0 0 2020
heló mindenkinek!
segítség,- ha tud vki.

Kenwood Cremissimo 15 bar-os gépet javít-e vki, vagy tudtok-e aki tud hogy hol.
vagy egyáltalán javítanak ilyen gépeket?

(fűtőszálkiég.)
alexandrosz Creative Commons License 2005.11.24 0 0 2019

Karácsonyi kávé? Receptek, módszerek, kipróbált remekművek?

Érdekelne.

Jómagam pusztán egy enyhén fahéjas kávéig jutottam, ami egészen jól sikerült.

Mások biztosan fantáziadúsabbak nálam.

H_G Creative Commons License 2005.11.24 0 0 2018
Akkor faggathatlak? :) Milyen KV-t használsz? Addig kell nyomni a felső gombot, amíg kifolyik az egész adag, vagy jobb abbahagyni, amikor kialszik az OK lámpa (ilyenkor még eszpresszóból is max. félig van a csésze) és akkor folytatni, ha újra kigyulladt? A két gumicsőből mennyi idő alatt megy ki a büdösség?
Előzmény: ajsa_ (2017)
ajsa_ Creative Commons License 2005.11.24 0 0 2017
Nekem az egyik gépem egy Delonghi caffe treviso, ami hasonló/azonos a bar14-gyel, ha jól sejtem. Nálam nincs gond, szép krémes kávét ad, sokkal inkább mint a az EC9.
matti70 Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2016

Nálunk pont ma reggel fogyott el a géppel együtt vett Illy, és Piazza D'Oro-t vagy Lavazza-t akarok venni helyette. Ezzel a kávéval nagyon jó végeredményt produkált a Krups, mi elégedettek vagyunk.

Az első főzés ugyan kicsit híg lett, mivel a használati szerint "kicsit le kell nyomkodni" a kávét a szűrőben. Ja persze... Rá kellett jönni, hogy ennek az értelmezése: taposd meg nyugodtan :)

 

Élvezet nézni, ahogy világosbarna krémes hab folyik kifelé, a csészében szépen beteríti a kávé tetejét. Jó a hőfok is, igaz mindig előmelegítem egy üres főzéssel a szűrőt és a csészéket.

A kávé íze -remélem így is marad- szerencsére rendben van, a gőzölt víz (vízzel próbálkozunk rendszeresen, de tejjel ugyanaz) viszont továbbra is rossz ízű a gőzölő adaptertől. A vevőszolgálat azt írta erre, hogy ha nem múlik el, próbáljuk rövid ideig kifőzni, ha akkor sem, szervíz.

Hát mi próbáltunk már mindent: üzemszerűen gőzölünk vele, ázott citromlében, ecetes vízben, kifőztük, de nem lett jobb. Nyilván kénytelen leszek szervízbe menni, hátha van szagtalan feltét is (áá, csak vicceltem, biztos nincs), vagy kicserélik egy másik típus gőzölőjére, aminél eleve hosszú fémcső jön ki a készülékből.

 

Pedig amúgy tetszik a készülék. Masszív darab, klassz a fiókszerűen kihúzható vízgyűjtő, igényes és könnyen lemosható a csiszolt acél csepptálca és csészemelegítő lap (ez is levehető a tetejéről). Ezek azok a dolgok, amik egy, a témában még tapasztalatlan embernél csak a használat közben derülnek ki igazán.

Amire nem számítottam, gőzölés után automatikusan lehűti magát, nem nekem kell valamennyi vizet kiengedni. A szűrőtartóban is van anyag rendesen, vagy fél kiló :) , és krómozott, a szűrők sem alumíniumból, hanem acélból vannak.

Poddal még nem próbáltam, de hátha sikerül majd egy-két darabot szerezni.

Előzmény: H_G (2013)
Káposzta Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2015

En mar nem merek vendegsegben kavet kerni, mert van akinel ez a borzalmas  izfokozoval fokozott allomanyjavito jelenti a kavet. Ha bort kerek akkor meg edes bort hoznak, amit szinten nem birok meginni, asvanyviz helyett meg bonaquat szoktak adni, ismeretlen helyen en mar csak csapvizet merek kerni.

Előzmény: Thor (2004)
Káposzta Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2014

En is sokat kiserleteztem, hogy legyen crema. A keszre daralt kavek nalam felejthetok es egy jo daralo talan a presszogepnel is fontosabb. Allitolag olyan finomra kell daralni hogy kb 20 mp alatt jojjon ki egy (vagy ket) eszpresszo. A Gaggianal nagyon finomra kell daralni, hogy lefojtsa, mert nagyon nagy benne a nyomas, Krupsnal a durvabb kave a jo, ezenkivul kavefajtatol is fugg a dolog. 100% arabica kavebol en nem tudtam igazan jo cremat csinalni. 

 

Előzmény: H_G (2013)
H_G Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2013
Én bizony nem vagyok megelégedve az új DeLonghimmal -- még próbálkozom, de egyelőre van, h. vizes az összhatás (pedig még a fél órás bemelegítési időt is betartottam), némi gumiszag is van (a víztartályba lógó két csőtől ered), és ami a legjobban bosszant, egyáltalán nincs crema! Ilyen eset nincs is az útmutató hibakeresési lapján, csak olyanok, h. a crema túl sötét v. túl világos...

Az biztos, h. az őrlemény, amivel próbáltam (vákuumos Piazza d'Oro) nem túl durva, még találok is a folyadékban 1-2 szem szitán átjutott KVszemcsét.

Matti, Neked hogyan szuperál a Krupsod?
Előzmény: yeahhh (2003)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2012
én is szeretlek! :)
Előzmény: Törölt nick (2011)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2011
:-*
Előzmény: Hayloft Ezekiel (2010)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2010

Neked bármit főzök, drága!

 

:)

Előzmény: Törölt nick (2009)
Törölt nick Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2009
főzöl nekem is? ;-)
Előzmény: Hayloft Ezekiel (2008)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2008

asszem főzök is mostan egy kotyogóst.

Bagojj tiszteletére, bár nem omniából, mert az itthon nincsen. Lavazzából.

 

 

Thor Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2007

A vuduhoz tű kell és viaszbábuk. És a végére nem neked kell kipucolnod a KVfőzőt, hanem lesz egy - ugyan kissé öszeszáradt bőrű és kifordult szemű - de akár a lakásfelújítást is ellátó háztartási alkalmazottad. :)

Előzmény: alexandrosz (2006)
alexandrosz Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2006

Őszintén szólva, nekem megfelel, amit az ótómata gépem főz: gyakorlatilag folyamatosan stabil - jó értelemben vett - egyforma* íz, konstans minőség, én kissé ellenzem az előre csomagolt dógokat, de ezt írjuk maradiságom számlájára.

 

* nagyon ritkán előferdül, hogy meglepődöm. Ezt a kávézást egyre inkább körülvevő varázslat, woodoo számlájára írnám :)

Előzmény: yeahhh (2003)
H_G Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2005
Attól tartok, az íz-szakértők a "dohányízt" ugyanúgy elleneznék ennek a zamatnak a megnevezésére, mint a "savanykást"... de akkor minek is nevezzük végül?
Előzmény: Thor (2004)
Thor Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2004

Ahha. Nekem van egy halom svéd KVm (nem ikeás fajták), mer rokonyok ott laknak és szoktak hozni ajiba, de azok nem savanyúak, viszont sejtem mire gondolsz, náluk a neszkávékban van benne az az íz, amitől feláll rajtam a szőr. Én dohányfüst-íznek nevezem, mert úgy kapcsoltam össze kicsiny elmémben, hogy olyan íze van, amilyen szaga a dohányfüstnek, itthon a sokat istenített Nescafé Goldot kóstoltam meg egyszer gyanútlanul, hogy aztán szájonüssön az ismerős döbbenetes élmény, márminthogy Fúúúj!

Előzmény: H_G (2001)
yeahhh Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2003

...meg annyiféle daráló, zömítési erő (hiánya), stb... Bizony, bizony - ezért is mondja egyre több szakember (barista), hogy otthonra, napi 2-3 adaghoz a "POD" az igazi: garantált paraméterek, higiénikus, etc... Tapasztalat/vélemény?

Előzmény: alexandrosz (2002)
alexandrosz Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2002

...és ott a 2000. hsz!

Ez a savanykás-dolog már csak azért sem egyértelmű szerintem, mert ahány ház, annyi kávéfőző, annyi íz...ittam én már 2 különböző helyen ugyanolyan kávét, de az ízük...

Előzmény: yeahhh (2000)
H_G Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2001
Szerinetm nem keverem, hanem szubjektív a megítélése :) és két különböző ízt nevezünk "savanykás"-nak. Sejtem, h. mire gondolsz, azt a Robusta-savanyúságot én bírom, de igenis van egy jellegzetes Arabica-savanyúság is. Kóstolj meg svédeknek szánt kávékat, azokban nagyon töményen benne van ez az íz, mert ők direket azt szeretik! (Az IKEA-féle is jó erre a célra, meg az a lila zacskós is, aminek a nevét elfelejtettem és a Smatchokban kapható mostanában.) De szerintem a Stardust 100% Arabicája is eléggé olyan.

(Persze h. mit kezdesz a kóstolás után nyitott zacskó svéd KV maradékéval, azt nem tudom, emberi fogyasztásra alkalmatlanok.)
Előzmény: Thor (1998)
yeahhh Creative Commons License 2005.11.23 0 0 2000
Az Unicum:)))
Előzmény: alexandrosz (1999)
alexandrosz Creative Commons License 2005.11.23 0 0 1999
...és mellik a keserű? ;)
Előzmény: Thor (1998)
Thor Creative Commons License 2005.11.23 0 0 1998

Szerintem te állatira kevered, a savanykás az pont a Robusta. Az Arabica sima és inkább az édes felé húz.

Előzmény: H_G (1997)
H_G Creative Commons License 2005.11.23 0 0 1997
Hát, lehet...

Egyébként az Origo-cikk, amit idéztél, elég fura -- végső soron nem azt állítja, h. a koffeinmentes KV a k.-mentesítéstől lett egészségtelenebb, hanem mert Robustából készítik. De az már nincs benne egyértelműen, h. ezek szerint a rendes, koffeinesen hagyott Robusta is ennyivel egészségtelenebb-e az Arabicánál? Pedig ez érdekelne igazán, mert k.-menteset, ahogy mondtam, egyszer ittam életemben (és nem is szándéxom többször), de a rendesből folyamatosan előnyben részesítem az elég sok Robustát tartalmazó keverékeket! A 100% Arabicának SZVSZ unalmas az íze, és mindig van benne némi savanykásság, amit a Robusta valahogyan ellensúlyoz.

Előzmény: Káposzta (1996)
Káposzta Creative Commons License 2005.11.23 0 0 1996

pszichesen hatott

 

Előzmény: H_G (1993)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2005.11.22 0 0 1995

az valami más lehetett, a koffeint egészen primitív módon kiválasztják és leszedik a kávéról. Ellenben ezzel veszítünk is, mert némi aroma és ízanyagot is visz magával, ettől van más íze a koffeinmentes kávénak.

 

Amúgy több mód is van:

etilén-kloriddal kezelés, ilyenkor marad az aroma de senki se tudja mit okoz maga a vegyszer, azt hiszem ez már nem játékos módszer, tán be is tiltották már

 

széndioxiddal - ezt nemtudom hogy csinálják, de asszem költséges és ritka

 

tiszta módszer: kávészemeket beáztatják vízbe, ez kioldja az aromákat és a koffeint. Az oldatot fizikai és kémiai szűrés után (szűrőkön marad a koffein, oldatban az aroma) a megszárított kávészemekre permetezik, így lesz íz, de nem lesz koffein.

Te meg azt hiszed, hogy az az aroma van benne amit a természet gyűjtött össze.

 

Egyébként a neszkafét is így illatosítják vissza, a lefőzött katyvaszt hidegben dehidrálják, a távozó párát lepárolják és az üvegekbe visszafecskendezik amikor az instant kaffé már benne van a csomagolásban.

 

Szóval ott valami más baj lehetett, a koffeinmentesben nincs koffein, én speciel nem is szeretem, a jó kávé íze, hőfoka aromája és _hatása_ miatt jó.

Előzmény: H_G (1993)
yeahhh Creative Commons License 2005.11.22 0 0 1994
Ez olyan, mint a szoptatós (bocsánat: alkoholmentes) sör - uahhhh... Ha kávé, akkor az legyen IGAZI, ne pedig annak látszó pótizé... Bár szerintem ezek a mindenféle zacskós, előcukrozott/ízesített gusztustalanságok - tele E-féleségekkel...! - sem méltóak az emberi fogyasztásra!!!
Előzmény: Káposzta (1991)
H_G Creative Commons License 2005.11.22 0 0 1993
Én egyszer kóstoltam meg egy dobozzal (Jacobs Night and Day), de frankón nem tudtam tőle aludni, így esti fogyasztásra az sem volt alkalmas. Nem tudom (de talán Hayloft meg tudná mondani), a koffeineltávolító technológia tökéletlen-e vagy a koffeinen kívül más élénkítő vegyületek is lehetnek a kávéban esetleg?

Előzmény: Káposzta (1991)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!