Keresés

Részletes keresés

oli64t Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11255
Hello,
TOPSIM-M
Ridomil Gold ( 3-4 éves fától)
Aliette
Dithane (mancozeb)
Rézszulfát.

Talán a sorrend is ez.

Trifender mint nem vegyszer (még nem próbáltam)

Üdv,
Előzmény: becko8 (11252)
becko8 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11254
Bocsánat, a link helyesen:

link
becko8 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11253
És erről mi a véleményetek?
teleltetés: 1: világos és meleg, 2: hűvös és sötét...
link
becko8 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11252
Üdv!
Azt kérdezném hogy citrusoknál gyökérrothadás ellen milyen felszívódó tulajdonságú gombaölőszert ajánlanátok?
Melyik szer vált be Nálatok legjobban ami még manapság is kapható?
cunyó Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11251
Nagyon szépen köszönöm a választ. Még ma átültetem, már megvettem hozzá mindent, amit olvastam az útmutatóban. Remélem sikerül megmenteni.
Előzmény: Quicktor57 (11245)
1ibolya Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11250
Köszönöm!!!
Előzmény: Törölt nick (11211)
unartis Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11249
Sziasztok!

Ezt a banánt törpe banánként kaptam kb. két éve, a levelein bordós foltok vannak, mi lehet a latin neve?

Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11248

Sziasztok!

Ha egy kis késéssel is, de végre összeállt azoknak a citrusaimnak a listája, amelyektől helyhiány miatt meg kell szabadulnom. A felesleges magoncokon kívül elsősorban idei és tavalyi citrom dugványok kerültek erre a listára. Akad még egy-két limoncella, kávé cserje, peppino, fügekaktusz. Ízelítőül néhány fotó.

1. A lépcsöre került felesleg

2. 2010-es citromdugványok és 2009-es pomeló magoncok

3. Idősebb dugványok és magoncok

4. Kávécserje és peppino

Természetesen ezeken kívül még számos vadcitrom magonc és egyéb citrusféle magonca (citrom, mandarin, kalamondin, kumkvát, chinotto) várja szerető új gazdáját.

A növények Budaörsön vehetők át. Akit érdekel valami, kérem, küldjön e-mail-t.

Citruslépcső

 

2010-es citromdugványok és 2009-es pomeló magoncok

 

Idősebb dugványok és magoncok

 

Kávé és peppino
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11247
Sok fejtörést és ebből fakadó bizonytalanságot/nem haltunk bele/okozott a "Limoncella
"nevű citrusféleség származási bizonytalansága.Ami biztos volt,hogy a valódi "Limon-
celló"nevű olasz citromlikőr alap anyaga.Ezen a szálon kiderűlt a valóság.Olyan citrom-
ból készűl amelyik "Sorrento I.G.P."/Indicazione Geografica Protetta=védett földrajzi -
megjelőlésű/.Ez a fajta/minő véletlen/a Sorrentó környékén és Capri szigetén termesztett "Oval di Sorrento" ottani becenevén:Feminello/magyarázat nélkül rátekintve a gyümire az ok nyilvánvaló/.Akkor ezt is kipipálhatjuk.
Cuki 04 Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11246
Köszi a tanácsot. Már le is szedtem fájó szívvel, de biztosan igazad van. Kíváncsi vagyok, hogy ezután hoz-e új hajtást. Most tavasszal vettem, de eddig még nem hozott új hajtást, viszont volt már rajta vagy 30 db virág, amit leszedtem, bízva abban, hogy majd hoz új hatást, de ismét virágzott, amiből ez az egy kis gyümi megmaradt. Ismét várom az új hajtást. Akkor szerinted még most augusztusban egyszer megtápozhatom?
Előzmény: Karlina (11224)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11245

Ezek szerint a szabadban van, és kapott a mostani égi áldásból eleget. Ráadásul idén nem is volt átültetve. Nagy valószínűséggel erősen pusztulnak a gyökerei. Szerintem nem várhatsz az átültetéssel egy napot sem, ha azt szeretnéd, hogy esélye maradjon a növénynek. Nagy valószínűséggel a rothadó gyökerek visszametszésérére és a gombaölőszeres gyökérkezelésre is fel kell készülnöd.

Az őszi átültetés, a téli pihenő előtt, egyébként sem volna egy szerencsés ötlet.

Előzmény: cunyó (11240)
Karlina Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11244
Ez az óriás citrom dugvány, már virágzott, de leszedtem.
Karlina Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11243
Ezt a szép kis óriás citrom dugványom szívesen elcserélném mandarin dugványra. Klementin mandarinnak örülnék a legjobban, de más is szóba jöhet.
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11242
Köszi az infokat.Délelött/ma/voltam a METRO-ban.Hazafelé beugrottam a cserkertbe:
mondták,hogy volt de most nincs.Boklásztam egy kicsit bent meg a vasházban-már megszokták-de nem volt most semmi olyan ami lázbahozott volna.
Előzmény: bombaba (11237)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11241
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat,mindenkinek:-)
Így képekkel illusztrálva sokkal könnyebb minden.
Holnapi nagy bemutató után(édesapámnak)a citromokat leszedem,legalább a felét és megmetszem 4 rügyre,marad bokor.Remélem így tavaszig jó lesz neki.Nem szeretnék sokáig várni vele,esténként már hűvösödni fog,így teleltetés előtt még ezeket a csúnya leveleket rendbe kell hoznom.
Limettán virágokat leszedegetem,bár eddig szükség nem volt rá,leesett magáról.Csak a képeken láthatóak nem akarnak,de leveszem.Azt az egy gyümit nincs szivem:-(
Előzmény: bombaba (11239)
cunyó Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11240
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet. Elolvastam az útmutatót, remélem helyre tudom hozni a kis fát, nagyon sajnálnám ha kipusztulna. Vasgálicot adtam neki már régebben, de az nem hozta helyre, ezért biztosan a gyökereknél van a probléma. Ideje lenne átültetni, mert már elég régen volt. Gondolom ősszel ültessem át, mielőtt beviszem, nem most nyáron.
Előzmény: Quicktor57 (11226)
bombaba Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11239
Igen, az enyém cetlijén is az volt: Citrus limetta 'Pursha' /limetta dolce.
A termés levételét/megtartását én nem tudom eldönteni.
(Én levenném, hadd szedje össze magát a növény ilyen viszontagságok után.)
Előzmény: éjjelvolt (11238)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11238
Megkerestem róla közben az eladó által írt levelet.
Citrus Limetta,kertészetben vásárolta és arról dugványozással szaporította.
Azért van rendesen különbség a tiéd és az enyém között:-)szép dús,egészséges a tiéd,de akkor hagyhatom legalább azt az egy termést rajta?Bár valamiért nem nagyon akar hízni.Egyenlőre annak is örülök,hogy ennyi sokk után megmaradt és hoz hajtást is,nemhogy virágzik.Szívós egy citrus,pedig érte rendesen pár hónap alatt minden.
Már a postázás is úgy történt:bubis boríték,csak kizárólag gyökérrel küldve föld nélkül,nylon nélkül,agyonlapulva és közben már virágzott.Teljesen lapos volt szegény.
Borzasztó csalódott voltam akkor,azt hittem semmi nem lesz belőle.
Előzmény: bombaba (11236)
bombaba Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11237
A lime.okat nagy valószínűséggel gond nélkül lehet dugványozni, Zombán az árjegyzékben közölt áron mindegyik fajtából max.15-20 cm-es dugvány értendő. Az más kérdés, érdemes-e, illetve mennyire életképes.
Persze, a Starkl is mexikói lime-ból dugványt árul, 10-15 cm-est. (A többi citrusából még nem vettem.)
A máltai lime egy rendkívül jó fajta, bő levű, magvatlan, kellemes ízű gyümölcs, rendkívül aromás a héja is felhasználva. A cserkertben lehetett kapni, mikor még a franciáktól hozták a citrusokat, C.limon 'La Vallette' néven árulták, de az alábbi címen a lime-ok között van felsorolva:
http://www.florealia.com/DetailProduct.aspx?ID=3538
A méretekből kiindulva ez is dugvány lehet, hisz 20 cm-es cserépben cseréppel együtt 40-50 cm magassággal oltott fa? Nem tudom.
Előzmény: Törölt nick (11211)
bombaba Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11236
Nekem is van édes citromom ill. tulképp. édes lime (Pursha), a termése alapján egyforma a Tieddel. Semmi kézi beporzást nem csináltam vele, tele van gyümivel.
Két hónapos fotóm van róla, azóta még szebb lett:
Előzmény: éjjelvolt (11232)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11235
Akkor éjszaka ismét vadászat lesz zseblámpával.:-)
Vannak olyan levelek is amik nem széltől hiányoznak hanem középen kisebb lukak vannak.Azt vincellérbogárnak olvastam(a képemen közben rájöttem egy szitakötő van ami nem károsítja).
Előzmény: vica46 (11234)
vica46 Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11234
Ilyen kárt csak csiga vagy hernyo szokott elkövetni ,keresd meg.
Előzmény: éjjelvolt (11231)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11233
Lemaradt a szöveg......

1 képen csak az alsó idősebb levelek hátulján fedeztem fel ezeket.Atkán kívűl ez is van.Milyen szer jó rá?Esetleg káliszappanos lemosás?

2-3 kép:valami rágja rendületlenül.Már így hoztam,de akkor kevés volt rajta,most egyre több és falánk valami.De nem csiga,mert vadásztam rá,de sehol.

4. kép:csak ezt találtam,de okozhat-e ilyen kárt?Bocsánat elfelejtettem elforgatni

5. kép:átültetés után virágzik a nagy fa,akkor ugye ez azt jelenti jót tett az átültetés?
Előzmény: éjjelvolt (11231)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11232
Itt lenne az édes citrom dugvány.Mindentől szabadítsam meg?A virágok azok potyognak maguktól.Illetve szerintetek termés levélzet alapján az lehet?(az eladó azt mondta ezt a fajtát kézzel kell porozni,rásegíteni)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11231
Viszont most gyors készítettem pár képet.Messziről elég kedvezően néz ki ez a fa,na de közelről.....:-(
alsó leveleken látható  csak és hátulvalami rágja,de nem csigaahonnan hoztam is ilyen volt,de nem volt ennyi rágásnyom,így valószínű még garázdálkodik valamicsak ezt találtam rajta,de okozhat ilyen kárt?(bocs,elfelejtettem elforgatni)hozott egy virágot,ezek szerint nem tett neki rosszat az átültetés?
bombaba Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11230
Köszönöm :)
Sokáig én is úgy voltam, mint édesapád és fel sem merült bennem, hogy nekem is lehetne citromfám. Pedig a szomszédomnak volt 15-20 éve, minden évben kaptam tőle a termésből és élveztem, hogy mennyire más az íze, illata, mint a boltié.
Nem szelektáltam a termést a 120-nál és megmaradt a fa is. De előtte pár évig alakítottam fűrésszel és szinte folyamatosan metszőollóval, egyrészt hogy ne kelljen alátámogatni, felkötözni a hajtásokat a termés súlya alatt, másrészt hogy a telelőhely ajtaján beférjen ősszel.
'Most lehet azért is húzhatja az ágakat mert nem volt metszve?'
Valószínű ez a probléma forrása. Több éven át tartó célirányos metszéssel lehet eljutni egy teherbíró ágrendszerig. Elég nehezen kaszabol le vki egy terméssel megrakott ágat, hajtást, ezért jó a metszésre a kora tavaszi időpont, amikor az előző évi termés nagy része már leérett, az új termés még nem jelent meg.
Előzmény: éjjelvolt (11228)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11229
"Én eddig nem voltam híve a gyümölcsritkításnak, mondván, hogy a fa majd ledobja, ha sokat kötött. Általában szelektálnak a fák, de ennek ellenére némelyik fajta hajlamos 'túlvállalni' magát."

Magánszemélytől vásároltam 3 hónapja egy édes citrom dugványt kétágas.Bimbós állapotban küldte postán.Növöget rajta egy apró citrom és folyamatosan virágzik.Szegénynek története van.Vásárlás óta 2x kellett átültetnem,mert a 8 hós labradorom állandóan elcűgölte és kiborogatta.De túlélte,kis megállás után ismét virágzik.Kissé kopasz,de most hoz hajtásokat és ontja a virágokat.Nem kellett leszedegetnem,valóban szelektál a növény.Most a meglévő egy citrom mellé próbálja nevelgetni a virágot is.Tudom,le kell szednem és a gyümölcsöt is.
Egyébként mi a tünete annak ha egy citrus belerokkan a termésfejlesztésbe ha rajtamarad?

Tahiti lime-ot is szereztem tavasszal.Az is a kutya áldozata lett,sajnos azt már megrágcsálta.Átültettem,nagyon csutira visszavágtam ezután elindult a fejlődése.Most mégis úgy tűnik bekrepált,csak egy csonk van.Na ezt képekkel nem illusztrálnám,de az édes citromról rakok fel du.képet,mert én nem mondanám 100%-nak a forrást és a termés is másnak tűnik mint amiket itt látok.
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11228
Nagyon szép a citrombokrod:)annyira jóállású,hogy úgy döntöttem marad bokornak.Nem feltétlenül volt fontod hogy fa legyen,csak gondoltam úgy jobban nézne ki,de így mégjobban tetszik.

De ha volt rajta 120 termés akkor te azokat nem szelektáltad?Megmaradtak és a növény is?
Az érdekes számomra az,hogy másnak is láttam dupla annyi citromot a fáján és nem rokkant bele.De nem is lógtak az ágai így mint nekem.Szinte minden ágon van citrom,van ahol 5-6 db is.Most lehet azért is húzhatja az ágakat mert nem volt metszve?Hangsúlyozom,több helyen láttam nagymennyiségű citromot fákon,de azok nem lógtak.

Még nem szántam rá magam a ritkításra,holnap lesz a napja(édesapámnak szeretném megmutatni,sosem látott citromfát)
Előzmény: bombaba (11227)
bombaba Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11227
Én eddig nem voltam híve a gyümölcsritkításnak, mondván, hogy a fa majd ledobja, ha sokat kötött. Általában szelektálnak a fák, de ennek ellenére némelyik fajta hajlamos 'túlvállalni' magát.
Tavaly egy szép formás lipo, kb 50 cm magas, több oldalággal, - rengeteget virágzott, sokat kötött, ezekből egyet hagytam meg, ezt fel is nevelte, 40 dkg-os termése lett, aztán a fácska kipurcant.
Egy 2 éve tavasszal beszerzett C.volkameriana-val küzdök azóta is. Kezdetben a tőzeges talaj okozott nálam tartási gondot, majd folyamatosan csak virágokat hozott és kötött, de növekedés nem volt. A telet túlélte, idén már a virágokat is leszedtem róla kezdeti stádiumban, erre végre elkezdett növekedni. Most gyönyörű hajtásai vannak, ha így folytatja, jövőre talán már nevelhet gyümölcsöt is (egyet).
A karib lime - nemrég raktam fel róla képet - a 30 fejlődő termése mellett - igen mérsékelt növekedést produkált ebben az évben. Ma volt a napja, hogy a termés harmadától megszabadítottam, talán lesz energiája némi hajtást hozni még.
Az ember holtig tanul. Már nem félek a tőzeges talajtól, sőt, használom is, és nem feltétlenül a teljes talajcsere az első reakcióm, mint korábban. Igaz, a locsolásnál fejben kell tartani, melyiknek milyen a talaja, mivel kell locsolni, de ha ez sikerül, akkor elmaradnak/elmaradhatnak a sárgulások, gyors elpusztulások.
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11226

Kedves Rózsa!

Sajnos biztos diagnózist ez alpján nem lehet mondani. Valószínűleg a gyökereknél van a probléma. Jó lett volna feltenned egy kontúros háttér előtt készített képet.

Fontos lenne tudnunk a következőket.

1. Mekkora ez a fa? (Oltvány vagy dugvány? Ha az előbbi, akkor mi az alany?)

2. Mikor ültetted át utoljára és milyen földkeverékbe?

3. Hol tartod a növényt? Ha szabadban, akkor a mostani esős időjárás viszontagságaiból mi jutott neki? Állt-e a növény pangó vízben? Van-e a csereped alján vízelvezető kavicsréteg?

4. Mivel és milyen gyakram szoktad öntözni? (Ha egészségesek a gyökerek, akkor akár valamilyen nyomelem hiány (pl. vas) is okozhatja ezt.)

Első lépésben javaslom neked is a topikleírásban szereplő citrusnevelési útmutató alapos áttanulmányozását. Lehet, hogy ez alapján magad is rájössz, mi lehet a hiba.

Előzmény: cunyó (11218)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!