Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.08.12 0 0 11270
Egyet értek.A nemes levele attól nem változik,hogy mire oltották.Az én "Wase"satsum
is csak kis "gatyával bír.
Előzmény: Quicktor57 (11269)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 11269
Nem hinném, hogy azért van "gatyás" levele, mert pomeránc alanyba oltották. Inkább azért, mert a széleslevelű satsuma mandarinoknak ilyen a levélnyele. (Az én Silverhill-em is gatyás levelű, pedig vadcitrom alanyon van. Az Okitsu-nál már nem ennyire feltünő.)
Előzmény: AddX (11266)
Sequoia Creative Commons License 2010.08.12 0 0 11268
Ezzel a fajta banánnal nekem egyszerűen nincs szerencsém, már két télen is megdöglött, aztán valamelyik sarját neveltem tovább. Pedig amúgy gyakorlatilag minden növény virul, amihez hozzányúlok. Azt hiszem, a dolog kulcsa a laza, levegős talaj, és a télen nagyon kevés öntözés - hűvösebb időben, kevesebb fény mellett piszokul nem bírja a nedvességet, pangó vizet. A sarjak leválasztásával szerintem várd meg, amíg arasznyiak lesznek (de legalábbis ujjnyiak). Átültetéskor letöröd vagy pengével levágod őket az anyatőről, úgy, hogy a rizómán (bár azt hiszem, ez igazából nem rizóma) minél kisebb legyen a seb. Szokták tanácsolni a sebfelület faszénporos és/vagy gombaölő szeres bedörzsölését, meg esetleg egy-két nap szárítását, amíg egy kis kallusz alakul ki rajta - ezzel fertőzésveszélyt csökkentesz, de nekem enélkül is meg szoktak maradni. A külön ültetett sarjakat egy-két hétre széltől, tűző naptól védett helyre teszed, ha nagyon kevés saját gyökerük van, akkor esetleg levágod minden levelük felét és/vagy nejlonzacskót húzol a cserépre, hogy a párologtatásukat csökkentsed.
Én tavaly nyáron kiültettem egyet a kertbe, és nem bánta, de az őszi behozás már nem volt olyan jó neki (sok gyökérsérülés egy olyan időszakban, amikor nincs már intenzív növekedésben). Idén inkább a tornácon vannak cserépben; esetleg a cserepestül földbe süllyesztés lehet még jó ötlet. Szerves trágya a talajban, rendszeres tápoldat, és most, melegben és fényben pompásan nő. Tavaszi fokozatos szoktatás után a tűző napot is elég jól bírja; nálam most csak délelőtt kap közvetlen napfényt, és akkor sem folyamatosan.
Előzmény: unartis (11267)
unartis Creative Commons License 2010.08.11 0 0 11267
Köszönöm, sokat segítettél.

Ez a banán elég szépen fejlődött eddig, egy igen kicsi rizómát kaptam amiből mondhatni igen szép növény lett, igaz még gyerekcipőben jár.
Hogyan lehet szétosztani a rizómát úgy, hogy mindegyik megmaradjon, ugyanis több kis sarja is van törpebanánnak.

Minden nyáron kiültetem a kertbe a fagyos időszak elmúlása után, és a fagyok előtt beviszem a lakásba. Gondolom egy fűthető üvegházba kiültetve néha egy kis marhatrágyafröccsel belocsolva megtáltosodna.
Előzmény: Sequoia (11265)
AddX Creative Commons License 2010.08.11 0 0 11266
Akkor ezért van a mandarinomnak gatyás levele. Még soha sem láttam egyébként gatyás levelű mandarint. A narancsnak meg alig látni.
Előzmény: Törölt nick (11261)
Sequoia Creative Commons License 2010.08.11 0 0 11265
Bocs, én is belekotyogok a latinneves témába. Banánfaj valóban jó sok van: csak a Musa nemen belül is vagy ötven, és banánnak szokás hívni még pár rokon nem tagjait is. Viszont az ennivaló, magnélküli banánok változatait nem igazán lehet fajoknak nevezni, nagyon hosszú hibridizáció és mesterséges szelekció van mögöttük, és a szelekció azután is folytatódott (folytatódik ma is), amikor már rég nem (vagy csak borzasztó ritkán) szaporodtak ivarosan ezek a növények. A spontán megjelenő mutációk vegetatív szaporítással való fenntartása is új változatok kinemesítéséhez vezetett. (Nem vagyok sem genetikus, sem növénynemesítési szakember, lehet, hogy a fentiekben van némi csúsztatás vagy túlzott egyszerűsítés, de ez a lényeg.)
A te banánod is ebbe a csak vegetatívan szaporítható, magnélkülii ehető csümölcsöt termő csoportba tartozik, és ha latin név kell, akkor leginkább Musa nana szokott lenni - de ez nem egy "rendes" faj. A wikipedia szerint helyesen Musa (AAA group) 'Dwarf Cavendish' lenne a neve - de ezen a Dwarf Cavendish kategórián belül is jelennek meg - most már kifejezetten szobanövénynek is szelektált - változatok. Ezek általában csak Musa nemnévvel, és valamilyen fantázianévvel bírnak, pl. a Musa 'Bananarama' elég gyakran kapható, népszerű törpebanán-fajta.
És bármennyire is törpe, azért úgy 2 méterre tényleg meg kéne nőnie, tehát ha jól bánsz vele, nem sokáig marad akkora, mint a képeden.
Előzmény: unartis (11262)
zoli1122 Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11264
Az egyik citromfan,sajnos nem tudom hogy milyen fajta (a termesek kinezetre olyanok mint a Lunario), tavaly juliusi viragzasbol van 3 citrom,nagyok,de meg zoldek...Lehetseges,hogy tobb mint 1 ev kell,hogy beerjenek? annyi biztos hogy nem limetka,(ami zold marad) annal sokkal nagyobbak a termesek
unartis Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11263
Van egy gyökereztetett, nemes citromfám, tavaly nyáron volt 15 éve, hogy fakasztottam, nemes ágat dugványoztam el üveg alá.

Tavaly virágzott és 15 db citromot érlelt be a télire.
unartis Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11262
Ez még csak kb 30 cm-es, de lesz ez is akkora mint a tied. Az mennyi idős?

Azért megkérdem a latin nevét, mostanában kezd bennem tudatosodni, hogy nem egy-két banán faj van, hanem lehet akár két tucat is.
Előzmény: Szuky (11258)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11261
Szia.Szépek.A bigaradia az jó alany/most inkább keserű narancsnak vagy pomeráncnak hívják=Citrus aurantium/viszont karrógyökeret ereszt így nem árt ha mély a cserép.A poncírus is nagyon jó alany /nem nő rajta marha nagyra a köldöknaracsod/navel/Én enyhén savanyú közegbe ültetek át.
Az unshiu származékok kiváló mandarinfélék.Származásuk szerint a Kiusu nevű japán sziget Satsuma tartományából származik.Ezért satsumáknak is hívják.Jól viselik az alacsonyabb hőmérsékletet és kevés magot tartalmaz.A narancs is jó fajta.
Előzmény: AddX (11260)
AddX Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11260
Átültettem őket mivel a gyökérzet már benőtte a cserepet. Föld : balkon és cserepes virágföld, natúr tőzeg, homok, perlit és kevés érett marhatrágya keverékébe.
AddX Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11259
Sziasztok. Egy szlovák citruskertésztől ezeket szereztem be: citrus unshiu( soci23 ) Bigarádiába oltva, és citrus sinensis (Washington Navel) Poncirus Trifoliataba oltva.

Képek:





Szuky Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11258
nekem is ilyen foltos banánom van és kb két méter magas
Előzmény: unartis (11249)
oli64t Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11257
Igen a Topsin-M 70 WP betiltották (III. forgalmi kategóriás volt)
helyette a Topsin-M 70 WDG-t forgalmazzák amely sajnos I. forgalmi kategóriás.
Azért lehet, hogy be tudod szerezni (vagy esetleg egy megfelelő végzetségű ismerős).
Off.
Különösen jó szer volt a sárgabarack moníliára, nem is tudom mit használok jövőre??

Üdv
Előzmény: Quicktor57 (11256)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11256

A TOPSIM-M, ha minden igaz, ettől az évtől már nem forgalmazható. (Igaz én még márciusban tudtam szerezni.)

Előzmény: oli64t (11255)
oli64t Creative Commons License 2010.08.10 0 0 11255
Hello,
TOPSIM-M
Ridomil Gold ( 3-4 éves fától)
Aliette
Dithane (mancozeb)
Rézszulfát.

Talán a sorrend is ez.

Trifender mint nem vegyszer (még nem próbáltam)

Üdv,
Előzmény: becko8 (11252)
becko8 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11254
Bocsánat, a link helyesen:

link
becko8 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11253
És erről mi a véleményetek?
teleltetés: 1: világos és meleg, 2: hűvös és sötét...
link
becko8 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11252
Üdv!
Azt kérdezném hogy citrusoknál gyökérrothadás ellen milyen felszívódó tulajdonságú gombaölőszert ajánlanátok?
Melyik szer vált be Nálatok legjobban ami még manapság is kapható?
cunyó Creative Commons License 2010.08.09 0 0 11251
Nagyon szépen köszönöm a választ. Még ma átültetem, már megvettem hozzá mindent, amit olvastam az útmutatóban. Remélem sikerül megmenteni.
Előzmény: Quicktor57 (11245)
1ibolya Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11250
Köszönöm!!!
Előzmény: Törölt nick (11211)
unartis Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11249
Sziasztok!

Ezt a banánt törpe banánként kaptam kb. két éve, a levelein bordós foltok vannak, mi lehet a latin neve?

Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11248

Sziasztok!

Ha egy kis késéssel is, de végre összeállt azoknak a citrusaimnak a listája, amelyektől helyhiány miatt meg kell szabadulnom. A felesleges magoncokon kívül elsősorban idei és tavalyi citrom dugványok kerültek erre a listára. Akad még egy-két limoncella, kávé cserje, peppino, fügekaktusz. Ízelítőül néhány fotó.

1. A lépcsöre került felesleg

2. 2010-es citromdugványok és 2009-es pomeló magoncok

3. Idősebb dugványok és magoncok

4. Kávécserje és peppino

Természetesen ezeken kívül még számos vadcitrom magonc és egyéb citrusféle magonca (citrom, mandarin, kalamondin, kumkvát, chinotto) várja szerető új gazdáját.

A növények Budaörsön vehetők át. Akit érdekel valami, kérem, küldjön e-mail-t.

Citruslépcső

 

2010-es citromdugványok és 2009-es pomeló magoncok

 

Idősebb dugványok és magoncok

 

Kávé és peppino
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.08 0 0 11247
Sok fejtörést és ebből fakadó bizonytalanságot/nem haltunk bele/okozott a "Limoncella
"nevű citrusféleség származási bizonytalansága.Ami biztos volt,hogy a valódi "Limon-
celló"nevű olasz citromlikőr alap anyaga.Ezen a szálon kiderűlt a valóság.Olyan citrom-
ból készűl amelyik "Sorrento I.G.P."/Indicazione Geografica Protetta=védett földrajzi -
megjelőlésű/.Ez a fajta/minő véletlen/a Sorrentó környékén és Capri szigetén termesztett "Oval di Sorrento" ottani becenevén:Feminello/magyarázat nélkül rátekintve a gyümire az ok nyilvánvaló/.Akkor ezt is kipipálhatjuk.
Cuki 04 Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11246
Köszi a tanácsot. Már le is szedtem fájó szívvel, de biztosan igazad van. Kíváncsi vagyok, hogy ezután hoz-e új hajtást. Most tavasszal vettem, de eddig még nem hozott új hajtást, viszont volt már rajta vagy 30 db virág, amit leszedtem, bízva abban, hogy majd hoz új hatást, de ismét virágzott, amiből ez az egy kis gyümi megmaradt. Ismét várom az új hajtást. Akkor szerinted még most augusztusban egyszer megtápozhatom?
Előzmény: Karlina (11224)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11245

Ezek szerint a szabadban van, és kapott a mostani égi áldásból eleget. Ráadásul idén nem is volt átültetve. Nagy valószínűséggel erősen pusztulnak a gyökerei. Szerintem nem várhatsz az átültetéssel egy napot sem, ha azt szeretnéd, hogy esélye maradjon a növénynek. Nagy valószínűséggel a rothadó gyökerek visszametszésérére és a gombaölőszeres gyökérkezelésre is fel kell készülnöd.

Az őszi átültetés, a téli pihenő előtt, egyébként sem volna egy szerencsés ötlet.

Előzmény: cunyó (11240)
Karlina Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11244
Ez az óriás citrom dugvány, már virágzott, de leszedtem.
Karlina Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11243
Ezt a szép kis óriás citrom dugványom szívesen elcserélném mandarin dugványra. Klementin mandarinnak örülnék a legjobban, de más is szóba jöhet.
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11242
Köszi az infokat.Délelött/ma/voltam a METRO-ban.Hazafelé beugrottam a cserkertbe:
mondták,hogy volt de most nincs.Boklásztam egy kicsit bent meg a vasházban-már megszokták-de nem volt most semmi olyan ami lázbahozott volna.
Előzmény: bombaba (11237)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.07 0 0 11241
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat,mindenkinek:-)
Így képekkel illusztrálva sokkal könnyebb minden.
Holnapi nagy bemutató után(édesapámnak)a citromokat leszedem,legalább a felét és megmetszem 4 rügyre,marad bokor.Remélem így tavaszig jó lesz neki.Nem szeretnék sokáig várni vele,esténként már hűvösödni fog,így teleltetés előtt még ezeket a csúnya leveleket rendbe kell hoznom.
Limettán virágokat leszedegetem,bár eddig szükség nem volt rá,leesett magáról.Csak a képeken láthatóak nem akarnak,de leveszem.Azt az egy gyümit nincs szivem:-(
Előzmény: bombaba (11239)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!