Keresés

Részletes keresés

calamondin Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11308
Ami lemaradt.Cserella-topictársunk korábban emlitett egy kertészetet Lakihegyen ahol több fajta különleges citrus-félét látott.Én ma délelőtt felkerestem a kertészetet/cim és elérhetőség nálam/.6300és73000ft közötti árakban vannak citrusok.A dézsás 60-70cm-től 2-3m-ig.De csak a közönségesebbek voltak,semmi ritkaság/a tulajdonossal a kapcsolat felvétel folyamatban van/A látott fajták C.Limon/ismeretlen/.C.Sinensis/ismeretlen/C.Chinotto,C.Mitis/calamondin/F.Margarita,F.Japonica/de a kis termései hosszukásak voltak,c.lime,
gáborke Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11307
Igen a Döme olt , bár nem tudom még fognak e mert annyira eu-konformak lesznek Most a felújítás után, lehet hogy már az sem fognak úgy mint régen. Nem lett igazán jó az új füvészkert, beszéltem a Pistával, sajna elvesztette a igazi árnyas kellemes mikroklímáját bizonyos helyeken, mert divatos mediterrán látvány üdülőt akarnak belőle csinálni. Sajna pénz beszél...
calamondin Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11306
Quictornak válaszolva a "fickó"neve Janakidisz Demeter és mellékesen a barátom.Aki többet akar tudni a Füvészkerti citrusoltásról e-mail cimem nyilvános.
Előzmény: tech-pro (11305)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11305
A fűvészkertben végeznek hivatalosan béroltást. Egy görög nevű fickó foglalkozik vele.
Előzmény: Quicktor57 (11301)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11304
Először fájó szívvel szedd le a virágokat, mert nem fogja elbírni.
Előzmény: citrusmániás (11302)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11303
Szia!

Nem kellene meghagyni a pomelo részt, mert az elnyomja az oltottat, mert az gyengébb, és feleslegessé válik az oltás.
Előzmény: Quicktor57 (11300)
citrusmániás Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11302
Sziasztok!Segitsen már valaki nekem az ügyben hogy néhány citrusfélém:olasz óriáscitrom és a mandarinom most kezd virágozni kicsiny növények(1-2 évesek) még ugyan.Tehát hogy lesz e még ebből termés mert hogy eddig még nem is virágzottak és én nagyon örülök neki és fájna a szivem ha azt javasolnátok hogy szedjem le a virágaikat a növekedés érdekében)Mit tegyek velük és ki tud e még a gyümi rajta fejlődni a kései virágzás miatt?Köszi előre is a tanácsokat!
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11301

Szia!

Sokat nem akarok hozzáfűzni. A lényeg, hogy nem érdemes a citrom magoncok termőre fordulására várni. A magoncok és a citrusfélék nevelésével kapcsolatban alapvető információkat találsz a topikleírásban megadott weblapon.

Ha majd egyszer be akarod oltatni, akkor annak megfelelően, viszonylag magas törzsűre érdemes nevelned.

"Hivatalosan" talán sehol sem végeznek citrus oltást, de szinte az ország bármely részén találhatsz olyan kertészt, citrusbarátot, aki segít ebben. Sajnos nem írtad meg, hogy hol laksz, így nem tud jelentkezni senki, aki közel lakik hozzád.

Előzmény: airotkiV2009 (11296)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11300

Kedves tech-pro és sakraf48!

 

Már megint a magoncok termőre fordulása a téma, és újra a pomelo. Reméltem, hogy a néhány héttel korábbi beszélgetések pontot tettek erre a témára.

Most csak röviden. A pomeló magja attól, hogy monoembrionikus, még hordozhat anyanövényi tulajdonságokat, mivel csak olyan pomeloban van mag, amit pomelo pollenje termékenyített meg. A természetes és emberi szelekció az így fejlődött magoncok közül válogat. Azt sajnos nem tudjuk, hogy hazánkban a pomeló magoncok hány százaléka fog termőre fordulni és mikor. Egyszer talán erre is lesz információ.

Szerintem érdemes a pomelo magoncot minél magasabb törzsűre nevelni, és megfelelő vastagság elérése esetén beleoltani valamilyen más, erős növekedésű nemest. Sikeres eredés után is maradhat élő pomelo rész is a fában. Így akkor sincs nagy veszteség, ha a "pomelo rész" sohasem terem. (Ez részemről jelenleg egy elméleti okoskodás, de jövőre a gyakorlatban is kipróbálom.)

Előzmény: tech-pro (11297)
airotkiV2009 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11299

kösszia gyors választ azt hiszem értem hogy miért kell. A többi kérdésemre tudsz válaszolni ??

Előzmény: tech-pro (11298)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11298
Szia!

Azért kell, mert a citromot több növény keresztezéséből állították elő.

Ez azt jelenti, hogy kereszteztek jó adottsággal rendelkező növényeket, ami nem úgy van, hogy x növényt beporzok y növénnyel, hanem ezt sok generáción keresztül megismétlem, és nagynehezen egy növény a sok ezer kísérletből csak egy hordozza ezeket a tulajdonságokat, amit ki akartam nemesíteni.

A citrom virágai a keresztezés miatt megtermékenyítés nélkül kötnek. Tehát a mag a gyümölcsben nem tud termékeny utódot létrehozni. (Nem fog teremni)

Tehát akkor visszanyúlok a nagynehezen, évek alatt kinemesített anyanövényhez, és leklónozom, így nem változik meg a génállománya.

Az anyanövény nemesített, tehát gyenge, saját gyökéren nem tud létezni (itt megjegyzem, hogy a citrom igen, mert közel áll a citrusok közös vad őséhez, tehát a citrom a nemes citrom dugványozható), ezért kell egy alany, ami táplálja, hogy megmaradjon.

Ezért van szükség az oltásra, mert az oltás az anyanövény klónozása, ugyanis a magonc már egy másik növény, nem hordozza az anyanövény tulajdonságait, megtermékenyülés nélkül született, tehát terméketlen.
Előzmény: airotkiV2009 (11296)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11297
Szia!

Utánanéztem a szagirodalomban, a pomelo (Citrus gandis) magja monoembrionális mag, tehát egy darab zigótikus (megtermékenyülésből született) embrió van benne.

Tehát ha terem n+1 év múlva, az közel sem biztos, hogy olyan lesz, mint az XY egyetem botkertjében termő gyümölcs.
Előzmény: sakraf84 (11295)
airotkiV2009 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11296

Ültettem citromot és nagyon szépen fejlödnek és ahogy olvasgatam be kell oltani most már tudom hogy mikor ( amikor cerúza vastagságú ) de nem tudom hogy miért kell ezt ?? amúgy nem hoz virágott vagy nem fejlődik tovább vagy nem lesz termése?? és hogy mennyibe kerül egy ilyen oltás és hol végzik (faiskolában) ?? és még valami kiderült hogy mamám elvetett 2 db mandarin magot is nagyon szépek és átültetem öket külön mert egy nagy cserépben voltak egy nagyobb virágal és megsárgultak a levelei nem az összes az alja őket hogy neveljem úgyan úgy mint a citromot?? előre is köszönöm a választ

sakraf84 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11295
Hello!

Pomelo esetében lehet ez előbb. Egyike azon citrusféléknek, mely magról is szaporítható tudomásom szerint. Ázsiában az ültetvényeken magról is szaporítják. Elég kevés gyümölcsben van mag, viszont ha van benne érdemes elültetni. A magoncom is a PTE TTK Botanikus Kertjében levő óriás narancs fa gyümölcséből való. Remélem nem kell 15 évet várnom,megfelelő tartási körülmények között!!
Előzmény: tech-pro (11294)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11294
.....15 év múlva.......
Előzmény: sakraf84 (11293)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11293
Hello!

Abban bízom,hogy teremni fog szemzés nélkül is. Állítólag a pomelonál jó esély van rá!!
Előzmény: tech-pro (11292)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11292
Szia!

Szerintem hagyj neki hosszú törzset, hogy legyen helye a szemzésnek.
Előzmény: sakraf84 (11291)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.16 0 0 11291
Sziasztok!

Van egy kb. 20 cm magas pomelo magoncom. Mekkora magasságnál célszerű metszei, hogy elágazzon??? Most hozza a 6. levélkört.
Köszi!
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.16 0 0 11290
Ugye csak tavasszal?Mert már nem sokkolnám szegényt tovább.Most kapott 4 rügy visszavágást,nincs friss képem,de holnap felteszek a mostani állapotáról,ez a metszés dolog félek nem megy nekem.
Ez a vásárolt állapota volt:

1.képen hátulról
2.képen elölről.Talán látszik,hogy hátul milyen,elöl bokrosabb.
Előzmény: tech-pro (11289)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.16 0 0 11289
Akkor ki kell ritkítani a sűrű oldalát, és az eleve ritka oldalát kell a fény felé fordítani.

Aztán pedig amikor csak levélfonákot látsz, akkor tekersz rajta egy kicsit megint.
Előzmény: éjjelvolt (11288)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.16 0 0 11288
Szia!

Így vettem,féloldalasan:-(
Előzmény: tech-pro (11287)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.16 0 0 11287
Szia!

Azért egyoldalú, mert nem forgattad. Mindig forgatni kell a fényre, hogy egyenletesen nőjön.
Előzmény: éjjelvolt (11286)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11286
Egyébként metszettem a nagyfát.4 rügyre ahogy a tanácsot kaptam,bár azt elfelejtettem,hogy nem mindet csak néhányat:-(ugye ez nem gond?
Leszedtem a citromokat,a 76-ból szigorúan a felét(számoltam!)Igyekeztem úgy szendi,hogy egy ágon max.2 termés legyen.Így tettem a Limettával is,gyümi le és a virágok is.Azóta semmi nem történi,nem ontja a virágokat,új hajtást se látok,stagnál az állapota.

A citromot mivel semmi választ nem kaptam a káliszappanra,így lepermeteztem vele.De kevésnek tűnik,pedig hátul is megtettem.Segítsetek légyszi,mivel írthatom ki azokat az élősködőket,amit mutattam alább a leveleken?Vagy mossam le egyenként szappanos vízzel?

Metszésről annyit,hát szellősebb lett,nem lóg semmi,de ez a fa borzasztó hülye állású.Nagyon egyoldalú,nem kerek.
gáborke Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11285
Na tudtam hogy egy Majestro....
Ez csudaszép...igy kell ezt csinálni.:)))
Előzmény: sjohn (11283)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11284
Ez nagyon jó:-)
Valahol olvastam azt írtad,te csak egy citrom és egy narancsfát akartál magadnak.No most még egy kis mandarin:-)

Egyébként nincs ezzel baj,én is így vagyok vele.Én csak egy citromfát szerettem volna,de azt már nagyon régóta.Most meg már egy narancsot is,de ehetőt!!!!Édeset:-))))no igen és a mandarin is ilyen.
Én is keresőben vagyok nagyon.
Előzmény: Törölt nick (11273)
sjohn Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11283
Édes pomelo
Tahiti lima
Pampelusz
Cédrát
sjohn Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11282
Megkergült a vadcitrom , nekifogott virágozni.
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11281
köszi,de én kisebbre (60-100 cm) gondoltam, vagy dugványra.
Előzmény: Ales. (11274)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11280
Szép.Erőltethetnéd,hogy vágyad teljesítse és mondjuk ritkitás/bimbó/után 1gyümit ki
is tudna termelni.De fiatal még és jön az ősz-tél,és teleltetni kell.Ne tedd,annál szebb lesz jövőre meg utána.
Előzmény: neman73 (11276)
Sequoia Creative Commons License 2010.08.14 0 0 11279
Igen, télen mindenképpen csökkenteni kell a locsolást, különösen akkor, ha hűvös a földje. Pusztán az, ha télen melegben, elegendő víz de kevés fény mellett felnyurgulna, még nem lenne baj egy banán esetében, hiszen később nagyon hamar kinőné: nem kellene a nyurga hajtásoknak cipelniük a tavaszi zömökebb, erős részeket, hanem egyszerűen szétnyomná belülről az új növekedés, és előbb-utóbb elfogyna minden, ami télen nőtt. Viszont ha hidegben befülled, pang a gyökéren a víz, akkor jön a rothadás.
Előzmény: unartis (11272)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!