Keresés

Részletes keresés

gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11330
Elsőd válaszod nem értem, mért nem teszel rá címkét akkor fahéj helyett...passz

Második: hibás. Egyrészt szobai citrust fölösleges oltani, mert úgysem nagyon terem vagy tönkremegy, másrészt nem hülyék a növények, és ismerik az évszakokat, szobai magoncnál sem működik az oltás sajna ősszel (csak kis %-ban), ez tapasztalat, biztos kollektív tudatuk van:)))
A farigcsálás és az ék alakúra vágás köz nagy különbség van, az ék egyik és másik oldalát is egy meghatározott mozdulattal kell megvágni, persze nem mindig sikerül, ettől még eredhet jól, de a biztos irodalmi módszer az első.
Előzmény: tech-pro (11329)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11329
"Jóhogynem szerecsendióval kened be...."

Láttam már olyat, hogy az öreg kertész az oltott rózsák sebeit festékkel festette le. Olyan színnel, amilyet oltott.

"szeptemberben már nem oltunk mert kicsi az eredési %"

Szobához szokott alanyt mindegy, mikor oltunk.

"Az oltócsapot elvileg nem szabad farigcsálni."

Akkor hogy forr be a hasítékba, ha nem faragod az alsó ízközét véső alakúra?

"Ha hagysz az alanyon levelet jobban ered vmivel"

Egyetértünk:)

Ha leveles a mellékág, akkor jobban összegyűlik az elágazásnál a tápanyag, egy darab levél jobban fotoszintetizál, mint a zöld szár a klorofill-koncentráció miatt.
Előzmény: gáborke (11328)
gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11328
Jóhogynem szerecsendióval kened be....
A másik hogy szeptemberben már nem oltunk mert kicsi az eredési %, hacsak nem bemutatóra lesz.
Az oltócsapot elvileg nem szabad farigcsálni.
Ha hagysz az alanyon levelet jobban ered vmivel, de nem igaz hogy rajta kell mindenképp hagyni, pl. a párosításnál le kell teljesen vágni, és érdekes mégis megered(nemcsak a levélen tud forogni a tápanyag a száron is átforog, sőt a zöld szár fotoszintetizál is)..
Előzmény: tech-pro (11327)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11327
Szia!

Maradjunk csak simán tapasztalatnál:)

Szeptemberben fogok oltani egyet, szerintem csinálok belőle egy youtube videót.

A vadcitrom szerintem a legjobb alany, mert jó gyorsan nő, jól nyomja a nemest, és nem kell magvetéssel szórakozni, mert félfás dugványokról szaporítható, és ott már lehet ötletelni, hogy mégis milyen méretű, alakú, milyen ízközhosszúságú dugványt válasszunk alanynak. Míg a magoncoknál ezt ki kell alakítani. Magoncok közül a citrom tűnik jó alanynak. Fiatalabb alanyoknál hasítékoltást, idősebbeknél szemzést alkalmazok. Az a legjobb forma, ha az alany hosszú törzsű, de a törzsön, a talaj és a lombkorona közt van félúton egy vékonyabb mellékág. Ez azért előnyös, mert tápanyagtorlódás alakul ki az elágazásnál. Hasítékoltásnál a mellékág felett közvetlen vágom le a lombkoronát, és a mellékágat hagyom meg, azon is csak pár levelet. Az oltócsapon is hagyok pár levelet. A mellékággal átellenes oldalon hasítom be az alanyt, az oltócsapot ék alakúra farigcsálom. Miután beraktam neki, őrölt fahéjjal körbekenegetem, és bekötözöm ilyen műanyag kötözővel. Egy elkerülendő hibaforrás, hogy nem szabad teljesen lecsonkolni az alanyt (mint a keserű mandula márciusi oltásánál), mert azzal leáll a tápanyagkeringés. Szemzésnél egy nedves nejlont szoktam rákötni 4-5 nappal az oltás helyére az oltás előtt, hogy jól adja a héját.
Előzmény: Quicktor57 (11326)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11326

Szia!

Úgy látom, neked komoly tapasztalataid vannak a citrusok oltása terén. Valószínűleg nem vagyok egyedül, aki köszönettel venné, ha megosztanád ezeket velünk. Légy szíves, írd meg, hogy milyen módszert, és mikor alkalmazol. Van-e különbség a vadcitrom alany és egyéb alany esetén alkalmazott módszeredben? Mik azok az apró fortélyok, elkerülendő hibaforrások, amikre az oltás kivitelezésekor oda kell figyelni?

Köszönettel vesszük, ha az általad kivitelezett oltásokról képeket is teszel fel a fórumra.

Előzmény: tech-pro (11313)
Blase87 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11325
Irányár 15 000Ft
Blase87 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11324
Helyhiány miatt eladó a képen látható 152cm magas banánfa.
Érdeklődni: metex@techie.com

[url=http://kephost.hu/share-A719_4C6B8D27.html][img]http://kephost.hu/image-A719_4C6B8D27.jpg[/img][/url]
http://kephost.hu/share-A719_4C6B8D27.html
gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11323
Ez is megőrült az időjárástól, nem csodálom, már én sem tudom mi is van éppen, monszun???
Teljesen megbolydult az egész Eu időjárása.
Előzmény: sjohn (11317)
calamondin Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11322
Csak egy eladóval tudtam beszélni/fél óra mulva kijött/,megadta a főnök nevét és elérhetőségét/.Október végén hoznak be uj növényeket állitólag,és akkor lesz a régiekből leárazás.De ,hogy miért ősszel hoznak be uj növényt nem tudom?Nem én vagyok a főnök.
Előzmény: Törölt nick (11320)
sjohn Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11321
Igazad van , bocsánat Te vagy a kivétel aki erősíted a szabályt.:-))
Előzmény: Törölt nick (11319)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11320
Na látom kimentél.Ezek szerint a C.medica és limonmedica nem volt most elérhető?
Áru feltöltésről mondott valamit a tulaj?
Előzmény: calamondin (11308)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11319
Én nem sokaltam csak a szállítást nem tudtam megoldani.Csurgott a nyálam a C.decumana-ra.
Előzmény: sjohn (11315)
mediterránkert Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11318
Szerintem sokan nincsenek tisztában azzal mennyibe is kerülnek ezek a növények...(gondozás sem annyiból áll,hogy kint hagyom a kertben majd nődögél ott..)Teleltetni gondozni,tápozni,rovarok ellen harcolni..Nem könnyű dolog.És sokan sajnos semmibe veszik az ember munkáját(én kutyusokkal vagyok így,hogy nem becsülik meg,és szinte a befektetés sem térül meg) Egy ici pici fát "kaptam" annyiért mint amit én vettem Jozsótól és az a fa kb 2m.8e ft ért igazából még az oázisban nem is láttam,nem hogy ekkorákat!ott 40cm környékétől vannak és 10 e fölött...De ha feléd járok tényleg megnézem őket:-)
Előzmény: sjohn (11315)
sjohn Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11317
Láttad a vadcitrom meg mit csinál?
Előzmény: gáborke (11316)
gáborke Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11316
Nagyon messze laksz, és ugye a buszjegy ára...:)))))))))
Ja szépen hajt a pomelód, öröm nézni.

Technikus urnak(Tech-pro) meg üzenem hogy figyelje meg a citrusokat, mert a nemes nálam lenyomta az alanyt(mivel a pomeló nemes is gyors növekedésű nem fogja lenyomni az alanyát). Legalábbis az én megfigyelésem.
Előzmény: sjohn (11315)
sjohn Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11315
"/.6300és73000ft közötti árakban vannak citrusok"

Agyam eldobom.
Amikor itt 8000.-ért kínálgattam a másfél , kétméteres fáimat mindenki sokallta.
Előzmény: calamondin (11308)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11314
Pont a meghagyott pomeló magonc nyomja el a ráoltott másik citrust.
Előzmény: gáborke (11309)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11313
Vadcitrom a legjobb oltóalany, minden citrust lehet rá oltani, lehet dugványozni, lehet a nemes citromot is dugványozni, de jobb az oltás.
Előzmény: WasLos? (11312)
WasLos? Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11312
a vadcitrommal mi a helyezet?
gondolom szimplán dugványozással lehet szaporitani és arra lehet oltani.
de ha levágok a nemes citromomról egy ágat és dugványozomm akkor azt nem kell oltani, de a vadcitromra olthatom.

(a vadcitromra minden citrust (narancs, mandarin, stb.) lehet oltani vagy nem?)
Előzmény: Quicktor57 (11301)
calamondin Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11311
Az őszi Hortus Hungaricus kiállitás szept.17-19-én lesz SZ.szt.miklóson,akit érdekel.
calamondin Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11310
A szokásos Hortus Hungaricus kiállitás szept.17-19.között lesz,de a17-nap csak szakmai nap.Látogatók nem mehetnek.
gáborke Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11309
Már megint a magoncok. egy: a pomelóról amennyi leirás annyi féle, én vetettem már, monoembrikus és poliembrikus magot is...erről ennyit.
A pomelót viszont nemcsak a pomeló pollen porozhatja be, akár más citrus is igy hibrid lesz, ha saját maga akkor meg vissza is üthet ősre, bár elvileg alapfaj de ez is sok helyen megkérdőjelezik.
Valószínű régen szaporították magról Ázsiában, de most már valszin mindenhol oltják, főleg azért, mert gondoljatok bele, (merthogy a pénz beszél), nem fognak 20 évet várni hogy teremjen, minél hamarabb minél több termést akarnak(piacgazdaság)...
Az viszont még mindig igaz amit leirtunk már párszor, hogy jó 10-15 évet várni kell a pomeló termésre, fizikai okokból is(hiába terembe előbb) nemigen tudná a nagy gyümiket felnevelni, az oltott növények is jó 10 év után válnak komolyan hasznossá, mert itt ugyan sokaknak van pár éves oltott fájuk, de mindenki csak 1-2 terméssel büszkélkedik, az meg inkább mutatóra való, nem lát el egy családot..

Ja és én nem észleltem hogy gyengébb lenne az oltott pomeló rész(50! centis hajtásaim nem ezt igazolják).
üdv
Előzmény: tech-pro (11303)
calamondin Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11308
Ami lemaradt.Cserella-topictársunk korábban emlitett egy kertészetet Lakihegyen ahol több fajta különleges citrus-félét látott.Én ma délelőtt felkerestem a kertészetet/cim és elérhetőség nálam/.6300és73000ft közötti árakban vannak citrusok.A dézsás 60-70cm-től 2-3m-ig.De csak a közönségesebbek voltak,semmi ritkaság/a tulajdonossal a kapcsolat felvétel folyamatban van/A látott fajták C.Limon/ismeretlen/.C.Sinensis/ismeretlen/C.Chinotto,C.Mitis/calamondin/F.Margarita,F.Japonica/de a kis termései hosszukásak voltak,c.lime,
gáborke Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11307
Igen a Döme olt , bár nem tudom még fognak e mert annyira eu-konformak lesznek Most a felújítás után, lehet hogy már az sem fognak úgy mint régen. Nem lett igazán jó az új füvészkert, beszéltem a Pistával, sajna elvesztette a igazi árnyas kellemes mikroklímáját bizonyos helyeken, mert divatos mediterrán látvány üdülőt akarnak belőle csinálni. Sajna pénz beszél...
calamondin Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11306
Quictornak válaszolva a "fickó"neve Janakidisz Demeter és mellékesen a barátom.Aki többet akar tudni a Füvészkerti citrusoltásról e-mail cimem nyilvános.
Előzmény: tech-pro (11305)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11305
A fűvészkertben végeznek hivatalosan béroltást. Egy görög nevű fickó foglalkozik vele.
Előzmény: Quicktor57 (11301)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11304
Először fájó szívvel szedd le a virágokat, mert nem fogja elbírni.
Előzmény: citrusmániás (11302)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11303
Szia!

Nem kellene meghagyni a pomelo részt, mert az elnyomja az oltottat, mert az gyengébb, és feleslegessé válik az oltás.
Előzmény: Quicktor57 (11300)
citrusmániás Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11302
Sziasztok!Segitsen már valaki nekem az ügyben hogy néhány citrusfélém:olasz óriáscitrom és a mandarinom most kezd virágozni kicsiny növények(1-2 évesek) még ugyan.Tehát hogy lesz e még ebből termés mert hogy eddig még nem is virágzottak és én nagyon örülök neki és fájna a szivem ha azt javasolnátok hogy szedjem le a virágaikat a növekedés érdekében)Mit tegyek velük és ki tud e még a gyümi rajta fejlődni a kései virágzás miatt?Köszi előre is a tanácsokat!
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11301

Szia!

Sokat nem akarok hozzáfűzni. A lényeg, hogy nem érdemes a citrom magoncok termőre fordulására várni. A magoncok és a citrusfélék nevelésével kapcsolatban alapvető információkat találsz a topikleírásban megadott weblapon.

Ha majd egyszer be akarod oltatni, akkor annak megfelelően, viszonylag magas törzsűre érdemes nevelned.

"Hivatalosan" talán sehol sem végeznek citrus oltást, de szinte az ország bármely részén találhatsz olyan kertészt, citrusbarátot, aki segít ebben. Sajnos nem írtad meg, hogy hol laksz, így nem tud jelentkezni senki, aki közel lakik hozzád.

Előzmény: airotkiV2009 (11296)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!