Keresés

Részletes keresés

Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.21 0 0 11346

Szia villosa!

 

Igaz sem Tudor, sem pedig Vidor nem vagyok, de megpróbálok válaszolni.

Elég széles hőmérséklet tartományban van a télen nem fűtött szobád. (Számomra egyébként hihetetlen, hogy ha odakinn minuszok vannak, akkor egy nem fűtött szoba hőmérséklete 18 fokra emelkedjen.)

A lényeg, hogy a melegebb teleltetési hőmérsékletet ígénylő citrusfélék számára elvileg megfelelhet ez a hely, de jó, ha 15 fok alatt marad a hőfok.

Megfelelő gondozás mellett a lassú növésű citrusfélék is megnőnek egyszer, igaz metszéssel valamennyire kordában tarthatók.

A "zöldcitromok" közül, ha garantáltan tudsz vásárolni tahiti lime-ot (Citrus latifolia), akkor az itt teleltethető. Az óriáscitromnak (lipo), valamint néhány citrom x cédrát hibridnek is megfelel ez a hőmérséklet.

Egyébként a citrusnevelési útmutatóban általában a citrom fajták kerültek az I. teleltetési csoportba. Mivel felhasználás szempontjából a lipo is citrom, ezért itt szerepel.

Előzmény: villosa (11345)
villosa Creative Commons License 2010.08.20 0 0 11345
Üdv Tudorok!

Olvastam a tartási útmutatót.

Van egy nem fűtött szobám átlag 12-15-18 fokkal. Néha így, néha úgy. (Napos időben melegebb, világos helyiség, déli, tehát sokszor meleg a hely.)

Kertes házban lakom, nyáron kinti lét megoldott.
Milyen citrom jöhet még számításba és van-e zöld citrom (lime), ami szóba jön?
Ami jó lenne, ha kisebb termetűek lennének kifejletten, mert osztoznak az egyetlen telelőn más növényekkel.
Óriáscitrom vagy Lipo (Citrus limon 'Lipo' ). Mellett magasabb hőmérséklet van feltüntetve, mégis az I., a hűvösebb csoportban van a helye. Ennek ez megfelel vagy sem szerintetek?

Zs
sjohn Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11344
Igen.
Előzmény: sakraf84 (11343)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11343
Bocs, még valami! 4 hónapos magoncokat is kell teleltetni??
sjohn Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11342
A hónap végén abbahagyhatod a tápozást.
Én akkor szoktam behurcolni őket , amikor éjjelre fagyokat jósolnak , ezután már ott is maradnak.
Sokan akinek kevés van azt csinálja , hogy éjjelre beviszi , aztán ha napközben plusz van kirakja.
Szabadon választott.
Előzmény: sakraf84 (11341)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11341
Még egy kérdés! Teleltetés előtt teljesen le kell állni a tápoldatozással (jelenleg 2 hetente tápozatam a citrusokat)?? Csak simán berakom a hidegre őket, vagy fokozatosan kell szoktatni??
Előzmény: sjohn (11340)
sjohn Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11340
"(habár a spájz elég hideg+ fény is van),"

Akkor mi a gond?

Nekem voltak citrusaim , amelyek rendszeresen a sötét pincében teleltek , és azon kívül , hogy tavaszra kicsit jobban felkopaszodtak , mint a télikertben telelők , kutya bajuk nem lett.
Előzmény: sakraf84 (11339)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11339
Sziasztok!

Teleltetéssel kapcsolatban olvastam, hogy lehet szobában is teleltetni. Ekkor csak a virágzás marad el vagy komolyabb sérülést is szenved a növény?? Azért kérdezem, mert nem lesz módom az 5-10 fokon tartani a citromomat (habár a spájz elég hideg+ fény is van), a pomelo esetén állítólag a 18-20 fok elegendő megfelelő fény mellett. Nektek mi a véleményetek??
tech-pro Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11338
Szia!

Azokat nem fotóztam, mert nem hittem, hogy szüksége van valakinek rá. Most akkor ez másképp lesz.
Előzmény: Quicktor57 (11337)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.19 0 0 11337

Szia!

Köszönöm a választ. Szerintem vannak benne jó ötletek. (Igaz a vadcitrom dugványozásához nekem például nincs elég nagy növényem, így marad a magról nevelés.) Néhány, számomra nem teljesen egyértelmű dolgot majd e-mail-ben pontosítunk.

Video készítés nem biztos, hogy kell. Elég néhány fotó, akár a régebbi, megeredt oltásokról is.

Előzmény: tech-pro (11327)
vica46 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11336
A fahéj ha nedvesség éri gél szeru lesz ,kocsonyás, nyilván lezárja a sebet  az oltás helyén.Ha valamit még nem probáltunk attol még lehet jo.
Előzmény: vica46 (11335)
vica46 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11335
A lime virágzik,a narancsok ekkorák,a banán kivivel
Előzmény: gáborke (11333)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11334
Rendben, akkor én sem fogok ilyenekkel vacakolni. Én alapból a keserű mandulából, a babérmeggyből, a szőlőből, meg a rózsából indulok ki. Ott több a tapasztalat:)

Üdv
Előzmény: gáborke (11333)
gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11333
A zárt helyen oltott növényeknél (ellentétben a kerti gyümifákkal), nem szükséges az oltóviasz hisz párás helyen (zacsiborítással) nem szárad ki. esetleg a viztől kell csak óvni, de azt alapban meg lehet oldani. Faszénpor meg hasonlókat nem használnék csak dugványozáshoz(itt segít a hegesedésnél), oltásnál a sebbe és környékébe nem szabad semmilyen szennyezőnek kerülnie, ha meg nem a sebbe kerülnek, akkor meg nem szükségesek ezek.
Én natur oltok, nem vacakolok ilyennel és szépen összeforrnak, a citrus egyébként az egyik legjobban eredő fásszárú, kis gyakorlattal is szép eredményt ad.
üdv
Előzmény: tech-pro (11331)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11332
Sziasztok!

Teleltetéssel kapcsolatban olvastam, hogy lehet szobában is teleltetni. Ekkor csak a virágzás marad el vagy komolyabb sérülést is szenved a növény?? Azért kérdezem, mert nem lesz módom az 5-10 fokon tartani a citromomat (habár a spájz elég hideg+ fény is van), a pomelo esetén állítólag a 18-20 fok elegendő megfelelő fény mellett. Nektek mi a véleményetek??
tech-pro Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11331
Szia!

A fahéj a seb hegesedését segíti elő, és megakadályozza a kórokozók bejutását. Ilyen pl. a faszénpor is.

Vagy a másik verzió, hogy légmentesen le kell zárni a sebet, erre jó a festék (de nem minden fajta jó, csak az, ami nem tartalmaz nehézfémeket), vagy lehet hevítgetni az oltóviaszt, de az macera.

Igen, van egy biológiai órájuk a növényeknek, azért vannak trükkök, amivel segíteni lehet azon a kis százalékon. Sajnos szeptemberben hozzák az oltóágat Olaszból, tavaszig nem lehet elrakni.
Előzmény: gáborke (11330)
gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11330
Elsőd válaszod nem értem, mért nem teszel rá címkét akkor fahéj helyett...passz

Második: hibás. Egyrészt szobai citrust fölösleges oltani, mert úgysem nagyon terem vagy tönkremegy, másrészt nem hülyék a növények, és ismerik az évszakokat, szobai magoncnál sem működik az oltás sajna ősszel (csak kis %-ban), ez tapasztalat, biztos kollektív tudatuk van:)))
A farigcsálás és az ék alakúra vágás köz nagy különbség van, az ék egyik és másik oldalát is egy meghatározott mozdulattal kell megvágni, persze nem mindig sikerül, ettől még eredhet jól, de a biztos irodalmi módszer az első.
Előzmény: tech-pro (11329)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11329
"Jóhogynem szerecsendióval kened be...."

Láttam már olyat, hogy az öreg kertész az oltott rózsák sebeit festékkel festette le. Olyan színnel, amilyet oltott.

"szeptemberben már nem oltunk mert kicsi az eredési %"

Szobához szokott alanyt mindegy, mikor oltunk.

"Az oltócsapot elvileg nem szabad farigcsálni."

Akkor hogy forr be a hasítékba, ha nem faragod az alsó ízközét véső alakúra?

"Ha hagysz az alanyon levelet jobban ered vmivel"

Egyetértünk:)

Ha leveles a mellékág, akkor jobban összegyűlik az elágazásnál a tápanyag, egy darab levél jobban fotoszintetizál, mint a zöld szár a klorofill-koncentráció miatt.
Előzmény: gáborke (11328)
gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11328
Jóhogynem szerecsendióval kened be....
A másik hogy szeptemberben már nem oltunk mert kicsi az eredési %, hacsak nem bemutatóra lesz.
Az oltócsapot elvileg nem szabad farigcsálni.
Ha hagysz az alanyon levelet jobban ered vmivel, de nem igaz hogy rajta kell mindenképp hagyni, pl. a párosításnál le kell teljesen vágni, és érdekes mégis megered(nemcsak a levélen tud forogni a tápanyag a száron is átforog, sőt a zöld szár fotoszintetizál is)..
Előzmény: tech-pro (11327)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11327
Szia!

Maradjunk csak simán tapasztalatnál:)

Szeptemberben fogok oltani egyet, szerintem csinálok belőle egy youtube videót.

A vadcitrom szerintem a legjobb alany, mert jó gyorsan nő, jól nyomja a nemest, és nem kell magvetéssel szórakozni, mert félfás dugványokról szaporítható, és ott már lehet ötletelni, hogy mégis milyen méretű, alakú, milyen ízközhosszúságú dugványt válasszunk alanynak. Míg a magoncoknál ezt ki kell alakítani. Magoncok közül a citrom tűnik jó alanynak. Fiatalabb alanyoknál hasítékoltást, idősebbeknél szemzést alkalmazok. Az a legjobb forma, ha az alany hosszú törzsű, de a törzsön, a talaj és a lombkorona közt van félúton egy vékonyabb mellékág. Ez azért előnyös, mert tápanyagtorlódás alakul ki az elágazásnál. Hasítékoltásnál a mellékág felett közvetlen vágom le a lombkoronát, és a mellékágat hagyom meg, azon is csak pár levelet. Az oltócsapon is hagyok pár levelet. A mellékággal átellenes oldalon hasítom be az alanyt, az oltócsapot ék alakúra farigcsálom. Miután beraktam neki, őrölt fahéjjal körbekenegetem, és bekötözöm ilyen műanyag kötözővel. Egy elkerülendő hibaforrás, hogy nem szabad teljesen lecsonkolni az alanyt (mint a keserű mandula márciusi oltásánál), mert azzal leáll a tápanyagkeringés. Szemzésnél egy nedves nejlont szoktam rákötni 4-5 nappal az oltás helyére az oltás előtt, hogy jól adja a héját.
Előzmény: Quicktor57 (11326)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11326

Szia!

Úgy látom, neked komoly tapasztalataid vannak a citrusok oltása terén. Valószínűleg nem vagyok egyedül, aki köszönettel venné, ha megosztanád ezeket velünk. Légy szíves, írd meg, hogy milyen módszert, és mikor alkalmazol. Van-e különbség a vadcitrom alany és egyéb alany esetén alkalmazott módszeredben? Mik azok az apró fortélyok, elkerülendő hibaforrások, amikre az oltás kivitelezésekor oda kell figyelni?

Köszönettel vesszük, ha az általad kivitelezett oltásokról képeket is teszel fel a fórumra.

Előzmény: tech-pro (11313)
Blase87 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11325
Irányár 15 000Ft
Blase87 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11324
Helyhiány miatt eladó a képen látható 152cm magas banánfa.
Érdeklődni: metex@techie.com

[url=http://kephost.hu/share-A719_4C6B8D27.html][img]http://kephost.hu/image-A719_4C6B8D27.jpg[/img][/url]
http://kephost.hu/share-A719_4C6B8D27.html
gáborke Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11323
Ez is megőrült az időjárástól, nem csodálom, már én sem tudom mi is van éppen, monszun???
Teljesen megbolydult az egész Eu időjárása.
Előzmény: sjohn (11317)
calamondin Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11322
Csak egy eladóval tudtam beszélni/fél óra mulva kijött/,megadta a főnök nevét és elérhetőségét/.Október végén hoznak be uj növényeket állitólag,és akkor lesz a régiekből leárazás.De ,hogy miért ősszel hoznak be uj növényt nem tudom?Nem én vagyok a főnök.
Előzmény: Törölt nick (11320)
sjohn Creative Commons License 2010.08.18 0 0 11321
Igazad van , bocsánat Te vagy a kivétel aki erősíted a szabályt.:-))
Előzmény: Törölt nick (11319)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11320
Na látom kimentél.Ezek szerint a C.medica és limonmedica nem volt most elérhető?
Áru feltöltésről mondott valamit a tulaj?
Előzmény: calamondin (11308)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11319
Én nem sokaltam csak a szállítást nem tudtam megoldani.Csurgott a nyálam a C.decumana-ra.
Előzmény: sjohn (11315)
mediterránkert Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11318
Szerintem sokan nincsenek tisztában azzal mennyibe is kerülnek ezek a növények...(gondozás sem annyiból áll,hogy kint hagyom a kertben majd nődögél ott..)Teleltetni gondozni,tápozni,rovarok ellen harcolni..Nem könnyű dolog.És sokan sajnos semmibe veszik az ember munkáját(én kutyusokkal vagyok így,hogy nem becsülik meg,és szinte a befektetés sem térül meg) Egy ici pici fát "kaptam" annyiért mint amit én vettem Jozsótól és az a fa kb 2m.8e ft ért igazából még az oázisban nem is láttam,nem hogy ekkorákat!ott 40cm környékétől vannak és 10 e fölött...De ha feléd járok tényleg megnézem őket:-)
Előzmény: sjohn (11315)
sjohn Creative Commons License 2010.08.17 0 0 11317
Láttad a vadcitrom meg mit csinál?
Előzmény: gáborke (11316)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!