Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2008.05.16 0 0 808
Postaköltség érték nélkül.Hütőben tárold!
Előzmény: szasza57 (804)
krezidiesel Creative Commons License 2008.05.15 0 0 807

Sziasztok!

A kecsketej (van benne egy kis rackatej is) megalszik minden kaland nélkül (túrót szeretnék csinálni belőle) vagy valamit tenni kell bele?

Már két napja a szekrény tetején tartom , de még mindig folyik igaz már savanyú.

Kölökkori emlékeim szerint a "bóti" tehéntej  24 óra alatt megaludt.

Miért a kölönbség?Tányérral takartam le az edényt igy nemannyira éri a levegő, talán az is baj?

A túróhoz lefölözzem az alvadékot, vagy keverjem hozzá azt is? 

krezidiesel Creative Commons License 2008.05.15 0 0 806

Bocs az OFF-ért!

Csak az előzményekben felmerült a kérdés és ezért kérdeztem bele.

Miacsacska meg lehet nem ismeri a kecskés topicot (nem szólt még bele) de 15 éve kecskézik ezért is itt faggattam.

Előzmény: elefada (781)
krizsi_l Creative Commons License 2008.05.15 0 0 805
Köszi, a válasz azért későn is jólesik.

Mivel nem aludt meg délelőtt felfújtam a képem és felmelegítettem, pontosabban felforraltam. Az ismerősöm úgy készit "sajtot", hogy a forrásban levő tejbe tesz citromsavat. A kicsapódott anyagot leszűri, préseli. Nem túró, nem sajt, de igen szokott izleni.
Az enyém nem egészen olyan lett mint az övé, de már az utolsókat rúgja :) Jó negyedkiló jött ki belőle, csak zsákban csepegtetem ki + lesúlyozam egy fél órára. Úgy látszik egy jó tej bárhogy romlik meg egy újabb ehető dolog származik belőle :) A megmaradó lé is elég gazdag maradt, igen jó íze volt, iszogattam azt is.

Azóta a helyi patikában rendeltem már oltót, az Anivettől meghozta a posta a kultúrát. A jövő héten megint neki futok. Az oltót a hét elejére igérték. Pepszint is ajánlottak, de abból 100g-ot kellett volna rendelnem kb3eFt-ért. Ami jön az valami üveges cuccos.
Úgy veszem észre engem is kezd elkapni a gépszíj, mint többőtöket.
Köszi, az oldalt már láttam.

Használta már valaki az Anivet féle oltót? Ha jó infót találtam a neten 50l-hez való a tasak? Ez egy sárga fólia tasakos cucc, talán ha 1-2 g van benne.
A gyártónak olyan buzernyák honlapja van, hogy semmi érdemlegest nem tudtam kicsikarni belőle. Itt találtam valamit:
http://www.ascott-dairy.co.uk/acatalog/Choozit-DVI-Cheese-Culture-MA400-Ezal-DP6210.html
Előzmény: elefada (801)
szasza57 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 804

Meghozták az oltót.
Köszi a gondos szigetelt csomagolást.
Most fogalmam sincs, neked mennyit fizettem, de amit a postás kért rendeztem.
Köszi
Előzmény: szasza57 (803)
szasza57 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 803
Na éppen ezt akartam ma megkérdezni!!

Szereztem Bazárból egy szénatárolót, ott adtak hozzá egy csöpp üvegcsében valami sárgás port, melyet hűtőben tárolok., azt mondja felszámolta az egész farmot, nem kell neki, hát odaadta.
Azt mondja, valami francia por, mely eredetileg fél kilós volt.
Egy késhegynyit kell beletenni, most ez jónak tűnik, de ha megkapom a tiédet, rögtön kipróbálom azt is.
Irok ha megjött, köszi.

Vettünk 2 hónapos két kecskecsajszit még, mert csak fiúk születtek.
Tavasszal igy 4 négy anyával megyek, nekünk elég lesz doszt.
Csak az a baj, kezd elkapni a gépszíj, mániás fogok lenni, ugy látom.
Soha nem gondoltam, hogy ilyen sok örömöt jelentenek ezek az ugrabugri Mekk Elekek.
A fiam is meg van veszve, hat éves lesz minden idejét velük töltené ovi után.
Vakargat, etet itat, virágot szed a réten és külön csokorból eteti őket.
Na kösz.
Előzmény: elefada (792)
szasza57 Creative Commons License 2008.05.15 0 0 802
Szia Sajtosferi.

kösz a választ, most ugy tűnik,mintha egyszer lett volna ilyen tejföllel beoltott és ott hagyott tejem,
mikor kicsapattam, nem darabos volt az olvadéka, hanem olyan folyós tejbegríz szerűség lett, melyet ruhán árszűrve olyan kenhető krém szerűség maradt vissza.-remélem érted, mit akarok irni, nem biztos hogy meg tudom fogalmazni.
Szóval ha erről van szó akkor ha ezt sajtolom és érlelem, kemény, száritott reszelhető sjrom mehet??
Vagy ez nem az a fajta alvadék?
Én akkor olyan kőrözött féle szendvicskrémet csináltam belőle, jó volt.
Előzmény: sajtosferi (797)
elefada Creative Commons License 2008.05.15 0 0 801

Már késö, bocs.Hevítened kellett volna hogy kicsapodjon.Nem sajt hanem túró lett volna .Citromsav nem=oltó.Itt is nézz körülhttp://tej.grocceni.com/sajtok.html:

Menj át a miért pont kecskére ird be hogy túró, vagy sajt a keresöbe, okézd le a gyorskeresést innen,nagyon sok okosságot kiad.

Előzmény: krizsi_l (770)
elefada Creative Commons License 2008.05.15 0 0 800
Sajtsavóból hevítéssel ordát.
Előzmény: Miacsacska (771)
elefada Creative Commons License 2008.05.15 0 0 799

Mit főztél, ha túrót akkor csöpögtetni kell nem préselni.Ha sajtot akkor nem kell fözni.Hogy is van ez?Mi lett?

Kecsokra vonatkozó választ gyere a szomszéd topikba megkapod.

Előzmény: zelmari (773)
vatkamati Creative Commons License 2008.05.14 0 0 798

Köszönöm!!! és nagyon kedves vagy hogy beleszóltál!!!:)))

Nagyon vaciláltam rajta hogy nem rakom bele a sajtkúltúrát, de aztán a nem józanabbik felem győzedelmeskedett, most áll a tejcsi a sajtkúltúrával aztán lassan rakom bele az oltót.

De van még egy kis bibi, sikerült túl melegítenem a tejet, így egy jó időt elszórakoztam azzal hogy visszahűtsem:((( aztán a türelmem nem a legjobb így 34,5 akárhány foknál beleraktam a kúltúrát. De ahogy olvasom te 40 fokra írod a sajtkúltúra tevékenységét, akkor lehet hogy nem is baj hogy túl melegítettem:))) Annyira akartam hogy ne rontsam el, hogy a végén a nagy hülyeségemben lehet hogy tök rossz lessz:((

Na mindegy tejcsi lessz még, és ugyi az ember a saját hibájából tanul. 

Előzmény: sajtosferi (796)
sajtosferi Creative Commons License 2008.05.14 0 0 797
Szia szasza57,
A savanyútej a tejnek az az állapota amikor már nem édes, de meg nem savanyú. Ekkor már az oltós hatás mellett már a savanyodás által is létrejön alvadás(könnyen lebomló parakazein és nehezen bomló savanyúkazain keletkezik egyszerre). Ez egy másik sajttipus alapja ezekből akár kemény, vagy exra kemény sajtokat tudunk készíteni(parmezán)
Előzmény: szasza57 (789)
sajtosferi Creative Commons License 2008.05.14 0 0 796
Szia vatkamati,
Bocsi, hogy beleszólok!
A kultúra nem más mint speciálisan kitenyésztett tejsavbaktériumtörzsek összessége. A vajkultúra alacsony hőmersékleten fejti ki a hatását(mezofil), ezért nem lehet az alvadékot 40°C fölé emelni. A sajtkultúra többnyire melegkedvelő(temofil), ezért 40°C fölé is emelhető a töret hőmérséklete. A kultúra használata nem feltétlen szükséges, ha nem pasztőrözzük a tejet ésfőleg nem, ha frissen fogyasztjuk el a sajtot.
Előzmény: vatkamati (795)
vatkamati Creative Commons License 2008.05.14 0 0 795

OK!

márcsak egy kérdés és leszállok rólad:))) a sajtkúltúra használatától miben lessz más a sajt mint a nem használatától?

Előzmény: elefada (794)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 794

Felmelegités=melegvízHöntartás =melegvíz 32-33fokos, ha forró túlmelegszik.

 

Előzmény: vatkamati (793)
vatkamati Creative Commons License 2008.05.14 0 0 793

köszi!

 

akkor felmelgítem belerakom a kúltúrát aztán bele melegvízbe ( mivel csak 3 l tejről van szó) és az melegen tartja az alatt a 20-30 perc alatt ami után jöhet az oltó?

Tudom nagyon sokat kérdezek, de most csinálom előszőr és elcseszni se nagyon szeretném:)

Előzmény: elefada (791)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 792

Gratula még egyszer.Oltó:10l 1,7 ml

ha 3l a  tej fél ml oltó. 30 perc s megaludt.

Előzmény: szasza57 (787)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 791
Én melegvizzel érem el ezt a hőfokot.Ha kevés a tej 2-3 l akkor hagyd a melegvízben, míg alszik.10 l körül már nem kell l
Előzmény: vatkamati (785)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 790
24 óra csepegtetés után  sózás és  hűtő, levet ereszt ezt leönteni, nem kell szárítani.
Előzmény: asaka (786)
szasza57 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 789

Itt valahol olvastam,hogy a savanyú tejről volt szó.
De komolyan, mi az a savanyútej?
A tej vagy tej, vagy ha nem csinálunk belőle semmit, aludttej lesz.
-nálam legalábbis.
Mi a savanyútej?
szasza57 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 788
A maradék lé a savó, én mindenféle keltt tésztát ezzel gyúrok meg.
Isteni rozsos kenyerereket is sütök vele.
Egészséges, kincset ér.
Előzmény: Miacsacska (771)
szasza57 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 787
Köszi, unoka megvan, szép hosszú a haja, nagyon kicsi, de nagyon formás.
2500 gr.
-
Előzmény: elefada (783)
asaka Creative Commons License 2008.05.14 0 0 786

Köszi,

 

bedörzsöltem tegnap, most szárad, bár nem a hűtőben még, a kérdés persze az, milyen lesz az íze,

mert ez most kicsit vakrepülés, meglátom, mindeneseter pár darabot viaszba mártok, és érlelem 15 fokon. Ez lesz az első eresztés.

Szóval a tengeri jobb, akkor legközelebb azzal.

Előzmény: elefada (782)
vatkamati Creative Commons License 2008.05.14 0 0 785

én hiszek ám neki!!!!

akkor röviden és tömören ahogy ő is írta melegíteni 32-33-ra aztán kúltúra és 20-30 perc múlva az oltó. Közben melegen kell tartani vagy elzárhatom alatta?  

Előzmény: elefada (784)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 784
Halgass rá ,ő nem kezdő,van egy pár éves gyakorlata.
Előzmény: vatkamati (780)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 783

Szasza!

Gratula!

Oltót tegnap postáztam, ma meg kell kapjad.

elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 782

Én ha szárazon sózom,hütőben tányérra vagy rácsra teszem.Levet enged 1-2 napig, ezt leöntöm,s marad a hütőben,csomagolás nélkül, fogyasztásig.Maradt a hűtőben a multkor egy kis darab 3 hétig.Picike volt jól beszáradt ,na gondoltam jó lesz a cicáknak.Levágtam a beszáradt részt, a belsejét megkóstoltam,hát nem ment a cicáknak,nagyon fincsi volt.Azota is törekszem hogy 3 hetes sajtom legyen a hűtőben,de minden elfogy napokon belül.Azért igyekszem megismételni.

Tengeri sót használok, a sajtot nem préselem,csak csöpögtetem 1 napig,s utánna dörzsölöm be sóval.

Jó munkát!

Előzmény: asaka (777)
elefada Creative Commons License 2008.05.14 0 0 781
Eltévedtél?
Előzmény: krezidiesel (778)
vatkamati Creative Commons License 2008.05.14 0 0 780

sziasztok!

 

segtséget szeretnék tőletek kérni, mert sajtot most csinálnék előszőr:))

A tejcsim kecske tej, rendeltem az anivettől oltót és sajtkúltúrát ( látom itt megoszlanak a vélemények arról hogy mennyire jók a termékeik) a prblémám az lenne, hogy nézegettem mindenféle leírást, videót, stb.. és addig oké hogy felmelegítem a tejet 36°C -ra aztán megy bele az oltó és miután megalvadt az alvadék darabolása után lehet ujra melegíteni és formákba vagy esetleg egy kendőben lecsöpögtetni róla a savót, csak azt nem találom sehol hogy a sajtkúltúrát ( az anivet sajt és nem vajkúltúrának írja) mikor kell beletenni.

A kecskés topikban volt egy kedves topikos aki azt írta hogy előbb a kúltúra aztán 20-30 perc után mehet az oltó is. Szeretném megkérdezni a ti véleményeteket is, mert ti már biztos profik vagytok:)

Nati23 Creative Commons License 2008.05.14 0 1 779

Szia Sajtosferi!

 

Valóban elkeserítő, hogy az embernek megkötik a kezét, és nem tudja, csak hatalmas befektetések árán forgalmazni a sajtjait. Akarunk csinálni valamit, de lépten- nyomon akadályba ütközünk. Próbálják elvenni a kedvünket az önmegvalósítástól, de garantálom, hogy nem fog sikerülni.

A pincénken épp most a hétvégén fognak szellőzőt fúrni. Hát nem olcsó mulatság mert elég mély. A legbelső helyiségben nyáron is 6 fok van. 

Ahogy egyre több sajtot készítünk úgy látjuk, hogy milyen csodálatos dolog. Sokszor ér bennünket kellemes meglepetés, és ilyenkor mindig a felyünket törjük, hogy mit is csináltunk másképp? Éppen tegnap vágtunk meg egy lágy sajtot, amit próbaképp csináltunk. Hát nagyon szuper lett! A párommal minden álmunk, hogy sokféle sajtot készíthessünk, csak a feltételeink még nem eléggé adottak. Ezen dolgozunk éppen, hogy legyen mindenre külön helyiség, és jól szellőzzön a pince. Azért kérdeztem a savanyú tejből készült sajtot is, mert szeretnénk azt is kipróbálni.

Nagyon sok még a kérdés ami sajtkészítés közben felmerül, de csináljuk és sikere van az embereknél. Köszönjük a segítséget. Nagyon nagy támasz, hogy van kitől kérdeznünk.

 

Szia

Előzmény: sajtosferi (776)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!