Keresés

Részletes keresés

Berényi József Creative Commons License 2020.07.20 -1 0 13522

Egy egy ággal működhet, de az összessel nem, mert ha mind visszafogod akkor olyan lesz mintha megmetszenéd, akkor pedig hozza sarjakat orrba szájba.

 

A terméssel kapcsolatban szerintem azt is visszafogja, hisz azért nem nő az ág mert nem kap kellő mennyiségű tápanyagot, így a termést sem tudja megfelelően nevelni.

 

Mellesleg vissza lehet vágni, és kis odafigyeléssel lehet alakítani a fejlődést, csak két csoportra kell osztani az ágakat. Az egyik csoportot néhány leveles állapotban vissza kell csípni a hegyét hogy elágazzon, aztán az elágazásokat is visszacsípni néhány levél után. ezekre egész évben vigyázni, és egy ágat sem szabad hagyni  négy öt nodusznál hosszabbra hagyni. A másik ágcsoportot pedig hagyni nőni, és ha nagyon túlnőné a a többit azt simán kicsapni,  az esetleges utána növő sarjakkal is így eljárni.

 

Emellett a gyökerét visszavágva is lehet fékezni a fejlődését, úgy a metszés után nem kezd veszett növekedésbe.

Előzmény: anduska6 (13521)
anduska6 Creative Commons License 2020.07.19 0 0 13521
Sziasztok! Van egy fának nevelt Peretta fügénk, ami sajnos már nagyon kinőtte a helyét. Itt azt olvastam, hogy metszés hatására a füge csak még jobban nő, tehát hiába vágnám vissza... Viszont ma hallottam egy olyan technikáról, hogy az ág alatt a kérgen bemetszést kell ejteni, így elvileg az ág nem nő tovább. Ez vajon működhet a fügénél? Ettől még teremne?
Madox23 Creative Commons License 2020.07.19 0 1 13520

Szerintem nincs túl közel, de majd idővel kiderül.

Külföldön rengeteg olyan növènyt láttam ami szinte szó szerint a ház oldalából nő ki. Na ahhoz képest az enyémek még táncolhatnak is. :)

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13518)
diospyros Creative Commons License 2020.07.19 0 1 13519

Készítsünk fügeszörpöt!

2020.07.13. 

https://www.agraroldal.hu/fuge-felhasznalasa.html

'Az első termésre július végétől számíthatunk, ha viszont nagyon sokat süt a Nap, mint idén is, akkor október elejére, közepére beérik a második termés is. "

már megint egy cikk, amit hozzá nem értő írt.

ok, pl. az ujjas óriás másodtermése októberben érik (és sok szem nem is érik be),

de a többi, jobb fajta szeptember elején,

és szeptemberben be is érnek teljesen.

nem kell hozzá extra nap.

plusz, már július 10-én is lehet füge :) ;)

 

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.19 0 0 13518

Bocs.

 

Csak arra gondoltam hogy a ház fala nincs-e túl közel, de lehet nem jól mértem/becsültem fel.

Előzmény: Madox23 (13515)
55judit Creative Commons License 2020.07.19 0 0 13517

Ilyenkor már nagyon szeretek a kertbe kimenni. Egyre több termésre kell a termésvédő tasakot felrakni. Érik a füge. Ma ez a Főkajári volt a tízóraim:

Az az érdekessége hogy a másodtermésnek más a színe, és aszalódik. Az első termés nem. Viszont magnélküli, nagyon édes, és krémes állagú a rengeteg fügeméztől. A másodtermésből ez aszalódáskor csöpög a serlegnyíláson keresztül.

Remélem mindenkinél érik megkezdődött már az érés, és vígan lakmároztok! :)

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.07.18 0 1 13516

Jo helyen vannak, sot ha D-DNY a tajolas, akkor a legjobb helyen. Telen vedett, nyaron arnyekol.

A fuge igazi klima noveny. Telen nincs lomb, emgedi a napmeleget, nyaron hus arnyekot ad. Nem melegedik a fal.

 

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13511)
Madox23 Creative Commons License 2020.07.18 0 0 13515

Szia!

 

Miért ne lenne a végleges helye? Látszólag a legjobban érzi magát a kiültetett 42 féle közül. Direkt raktam őket ilyen közel, hogy gyorsabban összenőjenek.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13511)
55judit Creative Commons License 2020.07.18 0 0 13514

Örülök! Szívesen! :)

Előzmény: Sándor111 (13513)
Sándor111 Creative Commons License 2020.07.18 0 0 13513

Köszönöm Judit!

 

Bevásároltam. Mary Lane, RdB, Panachee.

 

Üdv: Sándor

Előzmény: 55judit (13512)
55judit Creative Commons License 2020.07.18 0 1 13512

A dmkert.hu feltöltötte az idei kínálatot.

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.07.18 0 1 13511

Helló!

 

A fal mellett az nem a végleges helyük lesz ugye?

Mintha közel is lennének egymáshoz.

Előzmény: Madox23 (13510)
Madox23 Creative Commons License 2020.07.17 0 2 13510

Sziasztok!

Ezer meg egy éve nem jártam erre. Idén úgy néz ki fügekánaán lesz. Többekkel ellentètben nekem a Michurinska-10 már most nagy kedvenc. 10-11 hónapja ültettem és szèp mennyiségű elsőtermés mellett örült sok másodtermés várható. Az elsőtermés nagyon édes, erőteljes ízű, a másodtermést nemsokára meglátjuk. Maga a növèny is elképesztő növekedési ütemet produkált kevesebb mint egy év alatt. Tavaly volt itt róla szó, ezt a falat neki szántam, lehet van aki még emlékszik. :)

 

Amita13 Creative Commons License 2020.07.15 0 0 13509

Én piros belsejű füge rajongó vagyok, de ez a meleg sárga nagyon csábító. :) 

Előzmény: bemepok (13508)
bemepok Creative Commons License 2020.07.15 0 3 13508

Tegnapelőtt elkezdett érni a Mary Lane.

Egy az egyben olyan ízű, mint a fehéreper...

55judit Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13507

A nálunk is termő új gyümölcsök témában nézegesd meg Ninovarga és Floo2 régi fotóit, ahol szép termetes bokrokat mutatnak be. Néhány éven belül a tieid is olyanok lesznek. Gyönyörű helyed van, vétek lenne zsúfolni benne a bokrokat. Jobban is teremnek ha szellős helyük van.

Előzmény: 55judit (13505)
55judit Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13506

Ó, ez egy csodálatos hely! De jó látni az örömödet! Köszönöm hogy megmutattad.

Előzmény: Sándor111 (13504)
55judit Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13505

Szerintem igen. de ha előre tudod hogy amit ültetsz az inkább elterülő mint felfelé törő, akkor 5m tőtávnál is hamar összeérnek. Pl. terebélyes fajta az Egerági és a Szivar. de ha fűnyírózni akarsz köztük, az 5m is kevés. Így a saját állományomat nézve úgy gondolom, hogy egy 6 éves bokornak a törzsétől 2m-re nyúlik el az ága. Persze később lehet 3-4m is. Tehát az 5m-nél is össze fognak érni. 

 

Nálam most a 4-5 évesek között általában 3m van. Összeérnek. Átjárni is óvatosan merek köztük mert tele vannak terméssel, könnyű lesodorni őket. Úgy érdemes ültetni, hogy kigondoljuk mennyire lesznek terebélyesek, és maradjon nagy korukban is 1m szabad hely közöttük átjárni, fűnyírót tolni, és az is előny ha közéjük süt a nap.

 

Tudom hogy neked a Szivar jött be legjobban. Biztos látod, hogy neki vannak a leginkább széthajló hosszú ágai. 2 Szivar között biztos hogy hagynék minimum 7m-t.

Előzmény: Sándor111 (13503)
Sándor111 Creative Commons License 2020.07.14 0 2 13504

Épp nagy fakitermelés folyik a fiaimmal, feketefenyővel teli ui. a dombtető. Amiről beszélek azok kevésbé látszanak, nem a háttérben levő legnagyobbakról van szó.

Előzmény: Sándor111 (13503)
Sándor111 Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13503

Köszönöm a választ!

 

Fajtától függetlenül kell szerinted a minimum 5m tőtávolság?

Előzmény: 55judit (13502)
55judit Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13502

Szia Sándor!

Fajtától függetlenül mire gondolsz?

 

Nálam első termés szempontjából legjobb a még mindig névtelen barna fügém (ez a leghálásabb), a Pingpong és a Szivar. Ha nem lett volna a tavaszi fagy, sok első lett volna a Michurinska10-en is. De ez nem egy nagy szám, minden fügém jobb ízű ennél. Másodtermés a Főkajárin kívül mindegyiken sok van. Ez nagyon keveset terem, de annyira finom, hogy e miatt nem tudom kidobni. :)

A talaj felső kb. 2 ásónyomnyi rétege szemetes töltés, alatta kötött agyagos.

Csak kis cserepes korában kapott némelyik mediterrán tápoldatot, mert a cserépből hamar kifogyhat a tápanyag. Ezeken meg is látszott a gondoskodás, ettől a táptól gyönyörű a füge, gyorsan fejlődik, és tavaszi dugványozás esetén már az évben termést mutat. Kiültetés után csak vizet adtam.  Nekem drága ez a táp. :)) 2 évben elég sokat öntöztem, mert itt hamar kiszárad a felső töltés réteg. Tavaly csak ritkán mikor nagy volt a szárazság. Idén tavasszal még jól beáztattam minden bokor tövét, de szerintem elég volt, mélyen lehetnek már a gyökerek. Amiket kerítésen kívül ültettem csak sínylődtek, mert oda nem hordtam ki a vizet, de idén valószínű elég mélyre kerültek már a gyökereik, mert sok másodtermést látok és már nem fonnyadnak a levelek sem.

Nagyon talajfüggő, mennyit kell majd öntöznöd. Első 2-3 évben biztos hogy meghálálják, mert ha sok vizet kapnak, könnyebben felveszik a tápanyagot is.

 

Szívből örülök hogy egy olyan jó helyen tudtál telket venni. Mindenki a csodájára fog járni a mediterrán kertednek az biztos. Sajnálom hogy nekem túl messze van és nem láthatom. De talán majd itt, vagy a megfelelő témában beszámolsz a kert alakulásáról, szeretném ha megmutatnád, és innen gyönyörködhetnék én is. :) Örömteli kertészkedést, és sok finom gyümölcsöt kívánok neked! 

Előzmény: Sándor111 (13501)
Sándor111 Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13501

Szia Judit!

 

Fajtától függetlenül?

 

Milyen ott a talaj?

 

Kaptak valamilyen plusz tápanyagot?

 

Öntözve mennyire voltak ill. milyen idős korukig?

 

Csak mert most alakítok ki egy mediterrán dombon (alattam 6-7m-el a szomszédnak van egy 13éves bokra ami egyszer se fagyott el) egy gyümölcsöst és jó sok fügét terveztem. Pont emiatt vettem a telket, egyébként se víz, se gáz se villany se csatorna a házban, amit amúgy is csak raktárnak használok.

 

Ha esetleg nem válaszolok, épp kint melózok, 15km-re van tőlem.:)

Előzmény: 55judit (13491)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.14 0 0 13500

Kösz az infót! Jól néz ki:)

Előzmény: 666Forester (13499)
666Forester Creative Commons License 2020.07.13 0 1 13499

Íme a kérdéses bordás füge... a kép felső részén egy lassan beérő első termés...de még ugyanott tart mint a fák többsége épp csak puhulgat...

 

diospyros Creative Commons License 2020.07.13 0 1 13498

igen, de valszeg nem az, mert nem mutatja a jegyeket,

de annak vettem.

Előzmény: Berényi József (13497)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.13 0 0 13497

"B. Nero"az a Brogiotto Nerolenne?

Előzmény: diospyros (13496)
diospyros Creative Commons License 2020.07.13 0 1 13496

B. Nero érik, Szombathelyen. 8-án volt az első szem, tegnap már kb. 10 db-ot ettünk, szerencsére, főleg Anna lányom nagyon szereti, vadássza az érett szemeket.

Lassan el is fogy az első termés, ami 25 db körül volt. A háztól 5 m-re nem fagyott el az elsőtermés,

D-i oldal. sok másodtermés van. sokat is öntöztem. a fügék óriásiak voltak, sztem 9-15 deka között! sajnos precíziós mérlegem elállították a gyerekek, így nem tudtam mérni. van egy akasztós is, de azzal meg nem szórakoztam. el kellene vinni valahová, de sajnos, mivel nincs kajszi, (sok száz kiló kellene legyen...) eddig nem voltam motivált...

666Forester Creative Commons License 2020.07.13 0 1 13495

Ez nem a bordás, de jó hogy mondod oda is el kell nézni... ma este meglátogatjuk majd beszámolok róla az hogyan áll...

Ez a fa még a bordásnál is korábban szokott érni akár hetekkel előbb. Tavaly meg sem tudtam kóstolni mert az első termés leérett mire erre jártunk. Termésszámban viszont messze elmarad a környéki fáktól... alig van rajta pár szem... a másodtermést (abból normál mennyiség van) pedig éretlenül ledobálta tavaly... az összeset ! 

Előzmény: Berényi József (13494)
Berényi József Creative Commons License 2020.07.13 0 0 13494

Ez a bordásnál is korábban érik, vagy ez a bordás?

Előzmény: 666Forester (13493)
666Forester Creative Commons License 2020.07.12 0 1 13493

Berényi József első érett fügés képén felbuzdulva ma meglátogattuk a környék legkorábban érő fáját ... és nem csalódtunk :) A szokásos kedvenceinken a fügék még csak kezdenek puhulgatni, kemények és zöldek. Erről a fáról azonban sikerült egy maroknyit szedni (a többiért még visszamegyünk szedőkével mert magasan vannak) 

 

 

 

és meglátogattuk a fügefasort is... ahol viszont az elhelyezés (totál déli fekvés, reggeltől estig napsütés, mindezt a panelsor előtt közvetlen) adja hogy kicsit előrébb jár a többi fáknál... innen is sikerült egy érettet kóstólni, de a többinek még kell egy-két hét jó idő.

 

  

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!