Keresés

Részletes keresés

Midnightx Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10037

Sikerült vennem Zetanil R nevezetű felszívódó gombaölőt, ez akkor jó lesz peronoszpórára? A használati útmutató szerint igen.

Egyúttal lefújom vele a paradicsomot is, mert szerintem itt-ott kezd megjelenni a fitoftóra, habár nehéz megmondani, mert még nagyon kezdeti stádiumban van szerencsére. Eddig csak 2-szer permeteztem kontakt gombaölővel és ez elég is volt a pár héttel ezelőtti esős időjárásig, de az betett és nem lehet tovább halogatni a felszívódó szert.

Előzmény: RAMBO (10035)
janijani Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10036

Én pont fordítva csinálom. Nem értek igazán hozzá csak permetezek amivel jónak látom és szeretek biztosra menni.

- Év elején megalapozom a védelmet a kertben szőlőre, fákra, bokrokra rezes lemosó permettel.

- Rügyfakadáskor bevált a Nevikén, de mivel vegyes a szőlőm nem egyszerre van rügyfakadás megismétlem a nevikénes kezelést alacsonyabb dózissal, hogy ne perzseljem le a korábbi fajtákat, ezzel megelőzöm a lisztharmatot és az atkákat.

- Hajtásnövekedéskor sem bízom a véletlenre,virágzásig a felszívódó és kontakt kombináció Ridomil garantálja hogy az esősebb időszakban sem üssön be semmi betegség. Eddig bármilyen szerekkel permetezhetek, nem mérgezem le a családot. Innentől viszont már erre is kell figyelni.

- Az első Quadris kezelést a virágzás kezdetére időzítem, a korai szőlőknél egyszer, a későbbieknél kétszer megismétlem.

 

A permetezési naplóm 2010-ben a csapadékos időjárás ellenére tökéletesen megvédte a szőlőmet:

-márc 23 a fagyok után a kertben mindenre (így a szőlőre is) rezes lemosó permetezés (Champion).

-ápr 16 szőlő rügyfakadás előtt Champion és Nevikén külön menetben permetezve.

-ápr 22 a korábbi tőkék kisleveles állapotban, a késők rügyfakadás állapotában Nevikén minimum dózissal, hogy ne perzseljen.

-ápr 26 Wuxal

-máj 7 10-20 cm hajtások Ridomil Gold MZ + Bi58 + Wuxal + keserűsó

-máj 18 Ridomil Gold MZ (sokat nőttek a hajtások és sokat esett az eső ezért nem vártam meg a 14 napot)

-máj 28 Ridomil Gold Plus (ugyanaz mint az előzőnél, nem vártam ki a 14 napot)

-jun 11 kivirágzott néhány szőlő: Quadris + Bi58 + Wuxal

terv:

-jun 25 Quadris

-jul 10 Quadris a későn érőkre, de amelyik juliusban érik azt már nem permetezem.

-jul vége a későn érőkre pl Hamburgi Muskotály Ridomil Gold Plus

 

A költségekről:persze nekem 65 tőkénél nem jelentős kiadás a permetszer, akinek sok szőlője van ott lehet húzósabb, viszont ott a kár is nagyobb lehet. Mindíg számolni kell mit érdemes:

 

50 g Champion 134 Ft

1/3 l Nevikén 287 Ft

40 g Ridomil Gold MZ 333

40 g Ridomil Gold Plus 238

25 ml Quadris 775

20 ml Bi 58 105

1 dl Wuxal 100

10 dkg keserűsó 20

-------------------------------------

összesen 1992 Ft éves felhasználás 65 tőke szőlőre.

 

Az idén később jött a csapadékos periódus de most is ugyanígy csináltam és most is egészséges a szőlő.Nekem megéri a mai korszerű szereket alkalmazva ha esik az eső nem kell szaladni permetezni, tudom hogy védve van a szőlőm. Persze a hagyományokat is lehet követni, annak is megvan a hangulata.

Előzmény: RAMBO (10035)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10035

Általánosságban érdemes azt az elvet követni, hogy a kontakt szer megelőzésre jó, a felszívódó szer pedig a már megfertőzött szőlőben képes elpusztítani a gombát.

 

Ha tehát lisztharmat lett volna, a Karathane (kontakt) akkor sem lett volna optimális választás. 

Előzmény: Midnightx (10033)
pisti.75 Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10034

A szaliciles permetezést itt még senki nem próbálta ki ??????(darazsak ellen )

Természetesem befogok számolni .

Előzmény: janijani (10029)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10033

Köszönöm szépen!

Tegnap délután lefújtam Karathane lc-vel, remélem nem ártottam vele. Ma reggel olvastam csak a válaszod.

Holnap veszek Curzate nevezetű felszívódó gombaölőt a paradicsomültetvényemre, de a leírás szerint a peronoszpórás szőlőre is jó lesz. Mivel idei dugványok, egy darabig úgyse fognak teremni még. Habár az Irsain 1 méter feletti hajtások is vannak, lehet, hogy jövőre már lesz rajtuk pár fürt. Addigra viszont kiírtom a peronoszpórát remélhetőleg.

Meglepett ez a hirtelen lebetegedés, mert 2-3 héttel ezelőttig nagyon szépek és egészségesek voltak a levelek. Gombaölős permetezést is kaptak előtte, igaz csak 1-2 alkalommal, ráadásul csak sima kontakt szer volt.

Előzmény: RAMBO (10031)
janijani Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10032

A leírás szerint 3,2 g a bogyók átlagsúlya és 22 dkg az átlagfürtsúly. Nálam a bogyók akkorák, de a fürtök lettek meglepően nagyok. Tavasszal arról volt szó, hogy mennyire szabad terhelni a szőlőt, azt a tanácsot kaptam hogy 2 kg/tőke legyen, ezért hagytam minden tőkén 10 fürtöt. Erre megnőttek 36 dekásra, ez 80% túlterhelést jelent. Persze biztos jót tett neki a tavalyi és az idei csapadékosabb év.

http://www.tuja.hu/vitis.htm

Előzmény: Zalancelot (10030)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10031

Hát itt sokféle szerencsés egybeesés van, a rossz diagnózis és a téves kezelés végül a helyes megoldást felé viszi a dolgot.

 

A képen perenoszpóra látható, a levél színén olajfolt (itt már nem a sötét folt jelentkezik, hanem el is sárgult) míg a levél fonákján penészgyep jelenik meg.

 

Perenoszpóra

A perenoszpórát egy gomba, a Plasmopara viticola okozza, amely az Oomycota törzsbe tartozik. Máig nem jutottak dűlőre egymás között a biológusok abban, hogy vajon fotoszintetizáló képességüket elvesztett moszatok ezek a gombák, vagy sem. Egy azonban biztos: a perenoszpóra magasan[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

 

Lisztharmatra teljesen hatástalan lett volna a Dithane, nem úgy, mint a perenoszpórára, amire remekül használ.

 

Szerintem ha ennyire komoly a fertőzés, használj felszívódó szert, és szerintem keverj egy jó adag rézgálicot is hozzá. A felszívódót azért javasolnám, mert idei dugványokról van szó, tehát nem lesz rajta termés. Ha lenne, és felszívódóval permetezel, semmiképp ne edd meg.

 

 

Előzmény: Midnightx (10017)
Zalancelot Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10030

Ez attól is függ, milyen talajon terem az a Néró.

Ha van bővében tápanyagutánpótlás, nem biztos hogy túlterhelted, hiszen nem bort akarsz készíteni, hanem csemegeszőlőként elfogyasztod.

 

A meglátásod valóban ül, a sokévi átlaghoz képest a szőlőbogyók nagyobbra nőttek, mint szoktak.

Előzmény: janijani (10027)
janijani Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10029

A szaliciles permetezést már hallottam mint 0 várakozási idejű gombaölő permetezést, ha tényleg megvéd a darazsak ellen is dupla haszon. Próbáld ki és írd meg itt hogy hogyan vált be. 

Előzmény: érdeklődő 49 (10028)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10028

Valaki kipróbálta-e már amit most hallottam,hogy ,a szőlőt megvédi e a darazsaktol ha lepermetezem szalicilles oldattal.( azt hallotam hogy nagyon hatásos ) Nekem a darázscsapda nem jött be . Vagy vn-e más ötlet .

janijani Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10027

Ma kiváncsiságból lemértem a Néró szőlőből egy közepes nagyságú fürtöt, 36 dkg és a bogyók átlagsúlya 3,1 g. Mivel 10 fürtöt hagytam minden tőkén azt hiszem alaposan túlterheltem. Egyelőre nem látok semmi problémát a tőkéken, vastagok, erőteljesek a vesszők, a szőlő is elég édes. A cukorfok nem tudom mennyi lehet mert étkezésre fogyasztjuk. 

Előzmény: jacsoj (9617)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10026

Előzmény: Zalancelot (10025)
Zalancelot Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10025

Egy jobb felbontású kép inkább lenne perdöntő, de szerintem is lisztharmatnak tűnik.

Előzmény: janijani (10022)
Zalancelot Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10024

Én az idén használtam, Folicur szólóval , vagy Topázzal együtt a legkritikusabb időszakokban és hatékonynak találtam.

Előzmény: janijani (10022)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10023
Előzmény: janijani (10022)
janijani Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10022

Én annak nézem, de nem vagyok biztos benne.

A karathanet szüntették be aminek dinokap volt a hatóanyaga és III. kategóriás, kihozták a Karathane Start metildinokap hatóanyaggal és II. kat. Ez jó, nem jó, még nem próbáltam.

Előzmény: Midnightx (10021)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10021

Az enyém nem por, hanem folyadék. Tényleg beszüntették? Érdekes, hogy mindig a hatásos szereket szüntetik be... Galition és társai.

Amúgy a képek alapján lisztharmatról van szó egyáltalán?

Előzmény: janijani (10020)
janijani Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10020

Nekem is egy doboz régi Karathane por van, talán 8-10 éves de még mindíg jó. Azóta beszüntették, spórolok vele mert a jonathán almámon csak ezzel tudom megfogni a lisztharmatot.

Előzmény: Midnightx (10019)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10019

Átnéztem az itthon található permetszereket és ha tényleg lisztharmatról van szó, akkor az egyetlen, ami szóba jöhet, az a Karathane-lc. Ez viszont 2007 februári gyártású és bontott is. Szerintetek jó még?

Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10018

Bocs, hogy részletekben küldtem el, de valamiért csak így engedte a rendszer. Milyen betegség ez? Lisztharmat? 2 hete jelent meg a tavaszi dugványaimon és egyre terjed. Dithane-nal már lefújtam.

Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10017

Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10016

Midnightx Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10015

Falusi1 Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10014

Mivel a golyvás felvetésemre (9828) nem volt nagy tolongás, azt szeretném kérdezni, hogy ki ismer egy bizonyos "cerezán" nevű fertőtlenítő szert, amivel a tőkenyakhoz közeli vágások (pl. lefagyott kar eltávolítása estén) sebeit fertőtleníteni lehet?

Falusi1 Creative Commons License 2011.08.09 0 0 10013

Bár nem az én kérdésemre reagáltál, de azért visszafogottan megjegyzem, hogy a Wikipédia mást is ír a cabernetről és a belőle készült borról. A nagymamád kertjében lévő ismeretlen tőke borszőlő jellemzőiről pedig végképp nem tehet a cabernet.

Előzmény: Midnightx (10012)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.08 0 0 10012

A Cabarnet franc-ról azt írja a wikipédia, hogy fűízű. Nagynyám kertjében is van egy tőke ismeretlen borszőlő, ami valami borzalom. Keserű és savanyú egyszerre. Én még a disznóknak se adnám jó szívvel.

Előzmény: Flanell (10011)
Flanell Creative Commons License 2011.08.08 0 0 10011

Minden borszőlő fogyasztható csemegeszőlőként, mert a cukortartalmuk magasabb általában, mint a csemegéké, csak különféle okok (savtartalom, kis méret, stb.) miatt mégsem olyan jók enni, mint bornak.

Amelyik kimondottan jó, azt úgy hívjuk, hogy kettős hasznosítású.

Előzmény: Midnightx (10009)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.08 0 0 10010

Szőlőlisztharmat (Uncinula Erysiphe necator)

Tünetek: a levél színén először sárgás elszíneződés, majd szürkésfehér bevonat (epifita micélium) keletkezik. A levél fokozatosan sötét feketéssé szárad. Ritkábban a hajtástengelyen foltokban hálózatos fehér bevonat (micélium). A hajtáson a bőrszövet vörösödik. Fürtön is megjelenik a bevonat, a bogyó húsa haragoszöld, bőrszövet parásodik, a növekedés miatt szétreped, sérves bogyók alakulnak ki. A fürt később összeszárad.
Terjedés: a fertőzött rügyekben telel, innen terjed el. Később a beteg levélről fertőződik a többi.

 

 

Nem értek hozzá, de itt azt írják, hogy a vörös színű hajtásokat lisztharmat is okozhatja.

Előzmény: Battaglia (9983)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.08 0 0 10009

Melyek azok a borszőlőfajták, amelyek termése csemegeszőlőként is fogyasztható? Most nem a kettős hasznosítású fajtákra gondolok (Néró, Irsai), hanem a kifejezetten borszőlőkre.

Zalancelot Creative Commons License 2011.08.08 0 0 10008

"A természetes biokertben is kötelezõ a tél végi lemosó permetezés olyan szerekkel, amelyek nem felszívódó, természetes alapanyagokból állnak. A mészkénlevet régebben minden nagyobb termelõ maga fõzte, aztán a különféle kész vegyszerek háttérbe szorították ezt a környezetkímélõ szert. Gyümölcstermelõ szakcsoportok lassan újra elkezdték a fõzést, vas üstben, 1.1 súlyrész oltatlan meszet 10 súlyrész vízzel forrásig hevítve a 2 súlyrészt finoman porított (ventillált) kénport kis részletekben folytonos kavarás közben 40*50 percig fõzve. Az elpárolgott vizet 5 percenként meleg vízzel pótolva – amit a fõzõkanálon bejelzett eredeti szintmagassággal ellenõrizhetünk. Ezt a törzsoldatot 5 %- ra (100 liter víz, 5 liter mészkénlé) hígítsuk. Akkor végezzük a lemosó permetezést, amikor már a rügyek bomlani kezdenek. A megfelelõ idõben végzett permetezés lisztharmat, tafrina, monília, levéltetvek ellen hatásos."

 

Elég macerás művelet, meg azt az edényt amelyikben főződ, többé másra nem nagyon tudod használni.

Az öregem mikor még élt, rendszeresen főzött, de elsősorban tavaszi lemosóként használta, de a bordói lé is elbírja, ha lisztharmat ellen is hatékonnyá akarod tenni.

 

Előzmény: Törölt nick (10005)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!