Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10063

Az első szőlőd lehet Favorit, de a második nem tudom miféle de nem mondanám rá hogy Pannónia kincse, a levele sem olyan és a bogyók is hosszúkásak. Nekem a pannónia kincse gömbölyű szemű és mélyen tagolt a levele. Aztán ki tudja, nem vagyok a szőlők szakértője. Nagyon hasonló fajták ezek, egymásból nemesítették őket és adtak neki valamilyen nevet. Lényeg, hogy fehér és korai.

De talán valaki más tud biztosabbat mondani.

Előzmény: Midnightx (10060)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10062

Seregélyek és egyéb madarak ellen jó a macska. Sok macska:)

Előzmény: Zoli a séf (9976)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10061

Nem Irsai, mert az kis szemű, ez meg 18-20 mm bogyó-átmérőjű. Valszeg Favorit lesz.

Előzmény: gergerg (9951)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10060

Az első szerintem Favorit (ennek az egyik nagyszülője a Csaba gyöngye, biztos ezért hasonlít rá az íze), a második teljesen olyan ízű és kinézetű, mint a Pannónia kincse, csak azért nem vagyok benne biztos, mert sok ahhoz hasonló külalakú és ízű nagyszemű szőlő van.

Az első képen a levél teteje amúgy tagolt, csak a csúcsrész szélei ráborulnak a középrész széleire 1 cm-es részen és fedik egymást. Na, ezt bogozza ki valaki:) De nem tudtam jobban megfogalmazni.

Előzmény: janijani (10059)
janijani Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10059

Nekem fehér csemegeszőlő a Csaba gyöngye és a Favorit érik most, de a Pannónia kincse is közel van az éréshez.

A fajtákat megtippelheted innen:

http://www.szolooltvanyok.hu/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

Előzmény: Midnightx (10058)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10058

 

 

Milyen csemegeszőlők lehetnek ezek?

A közepes szemű (2 cm-es bogyóméret) finom, enyhén muskotályos ízű, kicst hasonlít a Csaba gyöngyére, de nagyobb szemű és nem olyan finom. A 2. valami hatalmas. Nem mértem le, de egy kiló is meglehet a fürt tömege. Semlegesebb ízű, húsos szemű. Mindkettő egyszerre, augusztus közepén érik. A leveleiket is lefényképeztem.

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10057

Nem szajkó, azt ismerem. Ez rigó, csak barna cirkás a tolla, nagy a csőre, és nagyobb, mint a feketerigó - mondjuk abból is van épp elég a környéken, az is szereti a szőlőt. Városszéli utca vagyunk, így nálunk elég változatos az élővilág...

Megnéztem a rigókat a gugliban, szerintem énekes rigó. http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89nekes_rig%C3%B3

Előzmény: alfi13 (10056)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10056

Nem a szajkóra gondolsz, Nálam az van nagyon szereti szőlőt és rettenetes rikácsoló hangja van.

Most volt a " Házi veteményes" topikban róla szó.

http://adatbank.transindex.ro/madarak/?id=39

 

 

Előzmény: Törölt nick (10055)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10055

Egyébként hozzánk ideszoktak a rigók. Nem csak a feketerigók, hanem egy náluk nagyobb, cirkás tollú rigófajta. (nem seregély, azt ismerem, nálunk tavasszal cseresznyeéréskor szokott lenni inkább) Van belőlük a környéken egész csapat, nálunk nagyon szeretnek lenni, mert kezd a szőlő érni. Nagyobb pusztítást tesznek a szőlőben, mint a darazsak, volt év, hogy mire szüretelésre került sor, több négyzetméternyi helyen egyetlen szem sem maradt a fürtökön.

Előzmény: Törölt nick (10054)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10054

:) Inkább így, mint hogy ők egyék meg a szőlőmet!

Előzmény: Törölt nick (10053)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10052

Íme egy közülük:

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10051

Azért mi a legkényesebb csemegeszőlők közé aggattunk szélesszájú üvegeket, amiben víz, bor, cukor van. Egy hét alatt volt amelyiket újra kellett tölteni, mert tele lett döglött darázzsal, léggyel. A többiben is rengeteg van, szerintem már az is eredmény, hogy ezek nem szurkáják a szőlőt.

Előzmény: érdeklődő 49 (10046)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10050

Mindent tud ez a ember! Hívni kell bátran, és meg kell kérdezni van-e !

Előzmény: érdeklődő 49 (10046)
janijani Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10049

A rezes lemosás szerintem egyben sebkezelés is a metszés után, a fás részeket végigspriccelem ártani biztos nem árt, az öreg tőkéim közül szinte minden évben kipusztul egy-kettő eutypiás tünetekkel. Igaz, hogy a Topsin metilt ajánlják ellene, de ezt egy ideig nem is lehetett kapni, másrészt nem tudom mikor kellene alkalmazni. Ősszel szüret után a lombra? Vagy tavasszal a fás részekre?

 

A Thiovit jet igaz hogy nem perzsel, bár a nevikén olajos is és alacsony dózisban ezzel sem perzseltem le. Ez a módszer nekem bejött, tavaly mindössze egy tő szőlőmön volt lisztharmat, ezt akkor külön megpermeteztem karathane+Topas kombival, elmúlt és az idén már ezen sem jelentkezett. Idén áttértem a Guyot metszésre, talán ez is jól jött ebből a szempontból, hogy nem maradtak fertőzési források. Viszont az idén meglepetés ért, három tő szőlőm szemölcsatkás lett májusban, nem tudom honnan jöttek mert tavaly egyáltalán nem volt. Ezeken a tőkéken likvidáltam őket az őrízgetett Neoronnal és hogy biztos legyen kaptak Bi58-at is, az atkás leveleket ahogy nőttek a hajtások leszedegettem és azóta nem lettek újak.

 

A zárópermetezés idejét úgy választom meg, hogy bőven meglegyen az ÉVI és mivel bort nem csinálok, így nem lehet gubanc belőle. Száraz időben ha egészséges a szőlő el is maradhat (mint ahogy tavaly el is maradt), a Quadris enélkül is nagyon szépen megvédte. Sőt azt vettem észre hogy amióta ezt használom hamarabb érik a szőlő.

Előzmény: RAMBO (10048)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10048

Én csak a szőlőre koncentrálnék itt: mire védekezel rezes lemosó permettel? Semmi értelme. A kéntartalmú vagy olajos kéntartalmú lemosásnak van értelme, ha a szőlő nagyon fertőzött volt az előző évben, akkor a vesszőkön áttelelő lisztharmat ellen segít, persze nem teljesen, mert a rügyekben is vannak áttelelő spórák. Tehát a Nevikén kezelést közvetlenül metszés után de rügyfakadás előtt javasolnám, nagy dózisban.

 

A Thiovit Jet is kéntartalmú permet, a Nevikénnél kevésbé perzsel, főleg ha melegben és napsütésben permetezel, talán jobb a rügyfakadás után.

 

A legutolsó permetezésnél én nem adnék felszívódót, csak kontaktot, pl. rézgálicot.

Előzmény: janijani (10036)
Flanell Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10047

A darázscsapda leginkább csak megelőzésre használható ameddig a darazsak még nem csináltak nagy kárt, mert ha a sok megrágott bogyó elkezd erjedni, az elnyomja a csapda csalogató illatát. Ez más gyümölcsre is igaz.

Előzmény: érdeklődő 49 (10028)
érdeklődő 49 Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10046

Darazsak ellen is tud valamit ?????

Előzmény: Törölt nick (10045)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10045

Agrokertész bolt szolnok-Ecsédi Sándor! Kombájn u 1 -ő a legjobb méregkeverő!

Előzmény: Battaglia (10044)
Battaglia Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10044

Levél gubacsatka ellen tudtok valami jó permetet? A gazdaboltokba felénk volt két fajta, az egyik Sanmite http://www.arysta-agro.hu/index.php?mit=20&t_kat1_id=11&termek_id=58

A másiknak nem jegyeztem meg a nevét. De egyiken sem volt feltüntetve a gubacsatka ezért nem vettem meg. Vagy  jó lett volna a Sanmite is?

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10043

Kifelejtettem, hogy PH-ja 8.6, kb annyira enyhén lúgos, mint a ballonos víz, amit iszunk. Gondolom, ez teljesen rendben van a szőlőnek is.

Előzmény: Törölt nick (10042)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10042

Nos hát, elkészítettem a saját bordói levemet, 1%-ost, teljesen rendben lévőnek is tűnik. Ként is tettem bele, 10 literenként 40g Thiovit Jet formájában, ez minimális mennyiség, úgy vélem elég lesz.

De! A gondom az vele, hogy nagyon ülepszik. Azaz a "sűrűje" leül az oldat aljára, a víz kiválik és feljön. Persze, ha összerázom, akkor okés, szépen elegyedik. Csak kicsit hülyén néz ki, ha folyamatosan rázom a hátamon a 17 literes Cifra Nellit permetezés közben ... :)

Nos hát ezért van egy kérdésem, hátha valakinek van rá megfejtése: ismeretes-é olyan emulgeálószer, amely segít tartósabban homogán elegyként egyben maradni a lét?

Vagy a bordóinál természetes dolog az, hogy megülepszik a sűrűje az aljára, ha állni hagyom?

Persze, így is tudom használni, csak szerencsésebbnem tartanám, ha nem akarna olyan gyorsan ülepedni.

Minden okosságot előre is köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10041

Szerencsére nálunk az egyik gazdaboltban profi méregkeverő ember van aki segít mindenben!

Eddig 4 elhanygolt kert kb 60 fáját sikerült redberaknom és az idén is (7xkopogás) ok a gyümi!

Szőlős kertek királynője és zalagyöngye van itthon!

Előzmény: janijani (10036)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10040

Van itthon Nonit szerencsére.

Előzmény: janijani (10039)
janijani Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10039

Egy éve vettem itt a gazdaboltban 1340-ért a 20 dekásat, nekem csak a paradicsomra meg az uborkára kell, így kb 5 évre elég lesz. Nonitot keverj hozzá hogy jobban terüljön.

Előzmény: Midnightx (10038)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10038

A 20 dekás Zetanil R 1550 ft volt, szerinted ez korrekt ár? Az interneten 1225 ft-ot írnak. De egy nagyon picike gazdaboltban vettem, ott biztos több hasznot tesznek rá. 1 kilósat kellett volna venni 4500-ért, csak nem volt rá pénzem. De a nagyobb kiszerelés jóval olcsóbb szokott lenni egységre kiszámolva.

Előzmény: janijani (10036)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10037

Sikerült vennem Zetanil R nevezetű felszívódó gombaölőt, ez akkor jó lesz peronoszpórára? A használati útmutató szerint igen.

Egyúttal lefújom vele a paradicsomot is, mert szerintem itt-ott kezd megjelenni a fitoftóra, habár nehéz megmondani, mert még nagyon kezdeti stádiumban van szerencsére. Eddig csak 2-szer permeteztem kontakt gombaölővel és ez elég is volt a pár héttel ezelőtti esős időjárásig, de az betett és nem lehet tovább halogatni a felszívódó szert.

Előzmény: RAMBO (10035)
janijani Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10036

Én pont fordítva csinálom. Nem értek igazán hozzá csak permetezek amivel jónak látom és szeretek biztosra menni.

- Év elején megalapozom a védelmet a kertben szőlőre, fákra, bokrokra rezes lemosó permettel.

- Rügyfakadáskor bevált a Nevikén, de mivel vegyes a szőlőm nem egyszerre van rügyfakadás megismétlem a nevikénes kezelést alacsonyabb dózissal, hogy ne perzseljem le a korábbi fajtákat, ezzel megelőzöm a lisztharmatot és az atkákat.

- Hajtásnövekedéskor sem bízom a véletlenre,virágzásig a felszívódó és kontakt kombináció Ridomil garantálja hogy az esősebb időszakban sem üssön be semmi betegség. Eddig bármilyen szerekkel permetezhetek, nem mérgezem le a családot. Innentől viszont már erre is kell figyelni.

- Az első Quadris kezelést a virágzás kezdetére időzítem, a korai szőlőknél egyszer, a későbbieknél kétszer megismétlem.

 

A permetezési naplóm 2010-ben a csapadékos időjárás ellenére tökéletesen megvédte a szőlőmet:

-márc 23 a fagyok után a kertben mindenre (így a szőlőre is) rezes lemosó permetezés (Champion).

-ápr 16 szőlő rügyfakadás előtt Champion és Nevikén külön menetben permetezve.

-ápr 22 a korábbi tőkék kisleveles állapotban, a késők rügyfakadás állapotában Nevikén minimum dózissal, hogy ne perzseljen.

-ápr 26 Wuxal

-máj 7 10-20 cm hajtások Ridomil Gold MZ + Bi58 + Wuxal + keserűsó

-máj 18 Ridomil Gold MZ (sokat nőttek a hajtások és sokat esett az eső ezért nem vártam meg a 14 napot)

-máj 28 Ridomil Gold Plus (ugyanaz mint az előzőnél, nem vártam ki a 14 napot)

-jun 11 kivirágzott néhány szőlő: Quadris + Bi58 + Wuxal

terv:

-jun 25 Quadris

-jul 10 Quadris a későn érőkre, de amelyik juliusban érik azt már nem permetezem.

-jul vége a későn érőkre pl Hamburgi Muskotály Ridomil Gold Plus

 

A költségekről:persze nekem 65 tőkénél nem jelentős kiadás a permetszer, akinek sok szőlője van ott lehet húzósabb, viszont ott a kár is nagyobb lehet. Mindíg számolni kell mit érdemes:

 

50 g Champion 134 Ft

1/3 l Nevikén 287 Ft

40 g Ridomil Gold MZ 333

40 g Ridomil Gold Plus 238

25 ml Quadris 775

20 ml Bi 58 105

1 dl Wuxal 100

10 dkg keserűsó 20

-------------------------------------

összesen 1992 Ft éves felhasználás 65 tőke szőlőre.

 

Az idén később jött a csapadékos periódus de most is ugyanígy csináltam és most is egészséges a szőlő.Nekem megéri a mai korszerű szereket alkalmazva ha esik az eső nem kell szaladni permetezni, tudom hogy védve van a szőlőm. Persze a hagyományokat is lehet követni, annak is megvan a hangulata.

Előzmény: RAMBO (10035)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10035

Általánosságban érdemes azt az elvet követni, hogy a kontakt szer megelőzésre jó, a felszívódó szer pedig a már megfertőzött szőlőben képes elpusztítani a gombát.

 

Ha tehát lisztharmat lett volna, a Karathane (kontakt) akkor sem lett volna optimális választás. 

Előzmény: Midnightx (10033)
pisti.75 Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10034

A szaliciles permetezést itt még senki nem próbálta ki ??????(darazsak ellen )

Természetesem befogok számolni .

Előzmény: janijani (10029)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.10 0 0 10033

Köszönöm szépen!

Tegnap délután lefújtam Karathane lc-vel, remélem nem ártottam vele. Ma reggel olvastam csak a válaszod.

Holnap veszek Curzate nevezetű felszívódó gombaölőt a paradicsomültetvényemre, de a leírás szerint a peronoszpórás szőlőre is jó lesz. Mivel idei dugványok, egy darabig úgyse fognak teremni még. Habár az Irsain 1 méter feletti hajtások is vannak, lehet, hogy jövőre már lesz rajtuk pár fürt. Addigra viszont kiírtom a peronoszpórát remélhetőleg.

Meglepett ez a hirtelen lebetegedés, mert 2-3 héttel ezelőttig nagyon szépek és egészségesek voltak a levelek. Gombaölős permetezést is kaptak előtte, igaz csak 1-2 alkalommal, ráadásul csak sima kontakt szer volt.

Előzmény: RAMBO (10031)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!