Keresés

Részletes keresés

Midnightx Creative Commons License 2011.08.15 0 0 10078

De azok oltottak voltak, a dugványozottaknál nem hiszem, hogy 90-100%-os lesz a siker...

Előzmény: Falusi1 (10077)
Falusi1 Creative Commons License 2011.08.15 0 0 10077

Én is ősszel ültetem a szőlőt és jók a tapasztalataim. Gyakorlatilag 100%-os a megeredés, persze csak kisebb mennyiségről van szó.

Először ültettem szőlőt az idén tavasszal,mert csak márciusban kaptam meg a kért gyökeres vesszőket (10 db.), áprilisban ültettem el. Egy kivételével mind megeredt, de kétnaponta öntöztem, főleg amikor megjöttek a meleg napok. Őszi ültetésnél az előírt technológiát betartva, tavasszal már nem kell öntözöm soha.

Előzmény: janijani (10070)
Falusi1 Creative Commons License 2011.08.15 0 0 10076

Köszönöm a biztató választ. Amennyiben a nicknevedben a "felvidék" földrajzi fekvést is jelöl, akkor pedig különösen jó a hír, mert ha nem is túl sokkal, de én délebbre vagyok.

Előzmény: csabi_felvidek (10072)
Zalancelot Creative Commons License 2011.08.15 0 0 10075

Az én tapasztalatom is az, hogy a szőlő ültetésére (pótlásra) alkalmasabb időpont az ősz.

A téli csapadék nagyon jól beiszapolja, és a legkorábbi alkalmas időpontban beindul, ami a tavaszi ültetéshez képest jónéhány hét előnyt biztosít a fejlődésében.

Annyiban macerásabb, hogy a parafinozott oltványokat is be kell takarni a fagyveszély miatt, ami tavaszal nem szükséges.

Persze ha nagy terület telepítéséről van szó, forgatással egybekötve, akkor már én is a tavaszi ültetésre szavaznék, a talaj ülepedésének okán.

Előzmény: janijani (10070)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10074

De mivel én dugványokat ültetek, azzal is számolni kell, hogy pár éven belül ritkulni fognak...

Előzmény: janijani (10073)
janijani Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10073

Nem szabad nagyon sűrűn ültetni a szőlőt mert nem nyersz vele. A terhelhetőséget nem csak tőkére hanem négyzetméterre is kell értelmezni. Ha sűrű kevesebbet terem, kisebbek lesznek a fürtök és a bogyók és később érik mert nap sem éri mert leárnyékolják egymást.

Nekem 180 cm magasak a lugasok és 170 cm-re vannak a sorok egymástól, kétoldalt felkapálom géppel, középen meg kb 50-60 centis sávon nyírom a füvet. Így szeretem, mert eső után is végig lehet menni a füves részen sár nélkül. A soron belül 1 m a tőkék között a távolság, így 1,7 m2 jut egy tőkére. Lehetett volna kicsit sűrűbben is ültetnem, mondjuk 80 cm-re mert 1 m-re ha elhúzom lesz rajta 12-14 hajtás, hajtásonként egy-egy fürt és ez sok. 80 centin 10-11 lenne és az lenne a jó és tőkénként 1,36 m2 is szűken elég.

Előzmény: Midnightx (10066)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10072

Nálam minden évben szépen beérik a Cabernet Sauvignon (kb 800 tő) és ha jól tudom a Franc 2 héttel korábban érő fajta. Persze a dűlő minőségétől függ minden.

Előzmény: Falusi1 (10065)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10071

http://mezohir.hu/mezohir/2004/05/tavaszi-munkak-a-szoloben-a-szolo-telepitese/

 

Itt van egy nagyon jó és részletes leírás a telepítésről. Azt írja, hogy ősszel is lehet, de tavasszal jobb.

janijani Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10070

Én mindíg késő ősszel ültettem a szőlőt is meg a gyümölcsfákat is, lombhullástól lehet a fagyokig. A tél jól beiszapolja, tavasszal meg jöhet szárazság. De van aki tavasszal ültet.

Előzmény: RAMBO (10068)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10069

Köszi. Akkor majd jövő március környékén fogom.

Előzmény: RAMBO (10068)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10068

1 m * 1 m a legsűrűbb térállás, amiről én hallottam.

 

Arról nem tudok, hogy ősszel ültetnének szőlőt. Tavasszal szoktak legfeljebb augusztusig. Amit később ültetnél, annak télre jobb helye van az iskolában. (De lehet, hogy tévedek.)

Előzmény: Midnightx (10066)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10067

Nekem semmilyen vörös szőlőm nincs.

Előzmény: Falusi1 (10007)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10066

Ősszel melyik hónapban érdemes szőlőt ültetni és milyen tőtávolságra? Én minél sűrűbben szeretném, helyhiány miatt.

Falusi1 Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10065

Szóval Cabernet Franc sincs senkinek. (10006)

Midnightx Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10064

Ismertek olyan megbízható kertészetet, ahonnan olcsón lehet oltványokat rendelni? Kb. 250-300 ft/db (+p.k.) áron. A helyi kertészetekben nem bízom, mert megjártam már velük. Pl. vettem egy tő Csaba gyöngyét 4 éve, a mai napig se terem, ez persze lehet az én hibám is, de a levelei nem is hasonlítanak a Csaba gyöngyéére... Sok ismerősöm is pórul járt velük.

janijani Creative Commons License 2011.08.14 0 0 10063

Az első szőlőd lehet Favorit, de a második nem tudom miféle de nem mondanám rá hogy Pannónia kincse, a levele sem olyan és a bogyók is hosszúkásak. Nekem a pannónia kincse gömbölyű szemű és mélyen tagolt a levele. Aztán ki tudja, nem vagyok a szőlők szakértője. Nagyon hasonló fajták ezek, egymásból nemesítették őket és adtak neki valamilyen nevet. Lényeg, hogy fehér és korai.

De talán valaki más tud biztosabbat mondani.

Előzmény: Midnightx (10060)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10062

Seregélyek és egyéb madarak ellen jó a macska. Sok macska:)

Előzmény: Zoli a séf (9976)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10061

Nem Irsai, mert az kis szemű, ez meg 18-20 mm bogyó-átmérőjű. Valszeg Favorit lesz.

Előzmény: gergerg (9951)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10060

Az első szerintem Favorit (ennek az egyik nagyszülője a Csaba gyöngye, biztos ezért hasonlít rá az íze), a második teljesen olyan ízű és kinézetű, mint a Pannónia kincse, csak azért nem vagyok benne biztos, mert sok ahhoz hasonló külalakú és ízű nagyszemű szőlő van.

Az első képen a levél teteje amúgy tagolt, csak a csúcsrész szélei ráborulnak a középrész széleire 1 cm-es részen és fedik egymást. Na, ezt bogozza ki valaki:) De nem tudtam jobban megfogalmazni.

Előzmény: janijani (10059)
janijani Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10059

Nekem fehér csemegeszőlő a Csaba gyöngye és a Favorit érik most, de a Pannónia kincse is közel van az éréshez.

A fajtákat megtippelheted innen:

http://www.szolooltvanyok.hu/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1

Előzmény: Midnightx (10058)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.13 0 0 10058

 

 

Milyen csemegeszőlők lehetnek ezek?

A közepes szemű (2 cm-es bogyóméret) finom, enyhén muskotályos ízű, kicst hasonlít a Csaba gyöngyére, de nagyobb szemű és nem olyan finom. A 2. valami hatalmas. Nem mértem le, de egy kiló is meglehet a fürt tömege. Semlegesebb ízű, húsos szemű. Mindkettő egyszerre, augusztus közepén érik. A leveleiket is lefényképeztem.

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10057

Nem szajkó, azt ismerem. Ez rigó, csak barna cirkás a tolla, nagy a csőre, és nagyobb, mint a feketerigó - mondjuk abból is van épp elég a környéken, az is szereti a szőlőt. Városszéli utca vagyunk, így nálunk elég változatos az élővilág...

Megnéztem a rigókat a gugliban, szerintem énekes rigó. http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89nekes_rig%C3%B3

Előzmény: alfi13 (10056)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10056

Nem a szajkóra gondolsz, Nálam az van nagyon szereti szőlőt és rettenetes rikácsoló hangja van.

Most volt a " Házi veteményes" topikban róla szó.

http://adatbank.transindex.ro/madarak/?id=39

 

 

Előzmény: Törölt nick (10055)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10055

Egyébként hozzánk ideszoktak a rigók. Nem csak a feketerigók, hanem egy náluk nagyobb, cirkás tollú rigófajta. (nem seregély, azt ismerem, nálunk tavasszal cseresznyeéréskor szokott lenni inkább) Van belőlük a környéken egész csapat, nálunk nagyon szeretnek lenni, mert kezd a szőlő érni. Nagyobb pusztítást tesznek a szőlőben, mint a darazsak, volt év, hogy mire szüretelésre került sor, több négyzetméternyi helyen egyetlen szem sem maradt a fürtökön.

Előzmény: Törölt nick (10054)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10054

:) Inkább így, mint hogy ők egyék meg a szőlőmet!

Előzmény: Törölt nick (10053)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10052

Íme egy közülük:

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10051

Azért mi a legkényesebb csemegeszőlők közé aggattunk szélesszájú üvegeket, amiben víz, bor, cukor van. Egy hét alatt volt amelyiket újra kellett tölteni, mert tele lett döglött darázzsal, léggyel. A többiben is rengeteg van, szerintem már az is eredmény, hogy ezek nem szurkáják a szőlőt.

Előzmény: érdeklődő 49 (10046)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10050

Mindent tud ez a ember! Hívni kell bátran, és meg kell kérdezni van-e !

Előzmény: érdeklődő 49 (10046)
janijani Creative Commons License 2011.08.12 0 0 10049

A rezes lemosás szerintem egyben sebkezelés is a metszés után, a fás részeket végigspriccelem ártani biztos nem árt, az öreg tőkéim közül szinte minden évben kipusztul egy-kettő eutypiás tünetekkel. Igaz, hogy a Topsin metilt ajánlják ellene, de ezt egy ideig nem is lehetett kapni, másrészt nem tudom mikor kellene alkalmazni. Ősszel szüret után a lombra? Vagy tavasszal a fás részekre?

 

A Thiovit jet igaz hogy nem perzsel, bár a nevikén olajos is és alacsony dózisban ezzel sem perzseltem le. Ez a módszer nekem bejött, tavaly mindössze egy tő szőlőmön volt lisztharmat, ezt akkor külön megpermeteztem karathane+Topas kombival, elmúlt és az idén már ezen sem jelentkezett. Idén áttértem a Guyot metszésre, talán ez is jól jött ebből a szempontból, hogy nem maradtak fertőzési források. Viszont az idén meglepetés ért, három tő szőlőm szemölcsatkás lett májusban, nem tudom honnan jöttek mert tavaly egyáltalán nem volt. Ezeken a tőkéken likvidáltam őket az őrízgetett Neoronnal és hogy biztos legyen kaptak Bi58-at is, az atkás leveleket ahogy nőttek a hajtások leszedegettem és azóta nem lettek újak.

 

A zárópermetezés idejét úgy választom meg, hogy bőven meglegyen az ÉVI és mivel bort nem csinálok, így nem lehet gubanc belőle. Száraz időben ha egészséges a szőlő el is maradhat (mint ahogy tavaly el is maradt), a Quadris enélkül is nagyon szépen megvédte. Sőt azt vettem észre hogy amióta ezt használom hamarabb érik a szőlő.

Előzmény: RAMBO (10048)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.11 0 0 10048

Én csak a szőlőre koncentrálnék itt: mire védekezel rezes lemosó permettel? Semmi értelme. A kéntartalmú vagy olajos kéntartalmú lemosásnak van értelme, ha a szőlő nagyon fertőzött volt az előző évben, akkor a vesszőkön áttelelő lisztharmat ellen segít, persze nem teljesen, mert a rügyekben is vannak áttelelő spórák. Tehát a Nevikén kezelést közvetlenül metszés után de rügyfakadás előtt javasolnám, nagy dózisban.

 

A Thiovit Jet is kéntartalmú permet, a Nevikénnél kevésbé perzsel, főleg ha melegben és napsütésben permetezel, talán jobb a rügyfakadás után.

 

A legutolsó permetezésnél én nem adnék felszívódót, csak kontaktot, pl. rézgálicot.

Előzmény: janijani (10036)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!