Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11402
köszönöm a segítséget:))))))))))) még valami:a teleltetés előtt ugyebár nem árt ha lepermetezi az ember,hogy a későbbi problémákat elkerülje.én az actara 25 wg-re gondoltam,mert nekem nagyon bevállt pajzstetű ellen.a kérdés:azt olvastam,hogy célszerű atkásodás ellen is kezelésbe venni a növényt.milyen szert használjak majd?nem lesz baja a növénynek ha az actara mellett atka ellen használok más permetszert is?vagy van olyan permetszer ami megoldás mindenre és nem kell többfajta szert használni?örülnék ha ebben a témában segítséget kapnék.köszönöm :D
Előzmény: Törölt nick (11401)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11401
Eredetileg,kora tavasszal,nyugalmi állapotban.De:egyes fajok a bőséges tápanyagellátás hatására hajlamosak erős sudárhajtásokat hozni,amelyek a növényből kiemelkedve éktelenkednek a citrusfélénk felett.ilyen pl.acitrom,cédrát de pl. a kumkvat is.Ha erre vegetációs időben felfigyelünk azonnal messük vissza.Ezzel ugyanis elágazásra késztetjük.Nem szabad megvárni a tavaszt mert addig olyan méretet ölthet a burjánzás,hogy metszéskor már nagy űrt hagy maga után.
Hasonloképpen az "ablakpárkányon"nevelt calamondin,kumkvat stb.ami szintén egész
évben növekszik,visszametszésükkel tömött kis bokrokká formálhatóak.Nagy segítség az őszi átgondolt metszés a teleltetésnél a nagyobb állományban a hely miatt is.Én e-
miatt gondosan ügyelek a teletető behordás előtti takarítására és a helység gombaölő-
vel és rovarirtóval való szétpermetezésével.Az állományt még kint szintén.
Előzmény: Törölt nick (11399)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11400
Nem válasz,hanem kapcsolódás.Pontos analizis.Én azt szoktam mondani:szem a lélek
tükre az embernél és a levél és színe a növénynél.Bizony ám hiába a jobbnál-jobb tá-
panyag ha azt nem tudja a beteg fogyasztani.
Családi háznál ezen viszonylag könnyű segíteni:az összes tető csatorna lefolyó alá az
utplsó db.bádogszakaszt a már késszen kapható kettős kifolyó csőre kell cserélni és
alá a kapható esővízgyüjtő hordót tenni.A levélnek haragos zöldnek kell lennie/kivéve
az eltérő szinű fajtákat/.Tudom ez nem kertes vagy kis tetőfelületű házaknál probléma.
De hát ez van.
Előzmény: tech-pro (11395)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11399
hali mindenkinek.mikor jobb megmetszeni a citromot és a narancsot?ősszel vagy tavasszal?köszi a válaszokat :D
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11398
Boltban vásárolt citromból ültettem magot. Ki szeretném deríteni, hogy milyen fajta lehet! A boltban csak annyi volt, hogy származás Spanyolország. A gyümölcs kicsi, volt, enyhén rovátkázott, gömbölyded.
Van valakinek ötlete, hogy mi lehet?? Hibridről van szó, mert a levele gatyás.
tech-pro Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11397
"gyakran emlegetik a szobanövények csapvizes locsolásával kapcsolatban is"

A csapvíz lúgosítja a talajt, és a lúgos közeg miatt nem tudja a növény felvenni a nyomelemeket, klorózisos lesz.
Előzmény: Quicktor57 (11396)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11396

Jajj, bizony! De ha elolvastad a hozzászólásomat, akkor látod, hogy már én is tudom, így most már nem kell részletezned. Sajnos, amikor először olvastam ezt a kifejezést, nem volt hozzá értelmezés, és átsiklottam felette. Ráadásul gyakran emlegetik a szobanövények csapvizes locsolásával kapcsolatban is.

Utólag is elnézést kérek, ha olyanra hívtam fel a figyelmet, amit már mindenki tudott rajtam kívül évtizedek óta.

Előzmény: tech-pro (11395)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11395
Jaj, a klorózist azért hívják úgy, mert görög chloros szó, azt jelenti, hogy zöld.

Tehát a klorofill (chloros phyllum = zöld levél) hiányát jelenti.

Semmi köze a csapvízhez.

A lúgos talaj miatt nem tudja felvenni a Fe, Mg, Mn stb. tápanyagokat.
Előzmény: Quicktor57 (11394)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11394

Sziasztok!

 

Sejtettem, hogy egyszer "vita" tárgya lesz a vadcitrom dugványozhatósága, magoncainak növekedése, termőre fordulása. Ebbe nem is akarok komolyabban belefolyni. Szerintem a lényeg, hogy mindegyik magonc egyedi tulajdonságokkal rendelkezik. Egyik dugványként könnyebben, a másik nehezebben gyökeresedik. Egyik gyorsabban, másik lassabban fejlődik stb. Én már két éve, minden télen elvetek kb. 100 db magot. Reményeim szerint ezek 10 %-ából, viszonylag kis ráfordítással megfelelő alany fejlődik. (A jobb 2009-esek jövőre olthatók lesznek.)

Ha lenne nagy fám a kertben, valószínűleg én is kipróbálnám a dugványozást. Sajnos erre nincs helyem.

 

Amihez inkább hozzászólnék, a klorózis. Elképzelhető, hogy más is elsiklott már a kifejezés mellett. Én, amikor először olvastam róla, azt gondoltam, hogy a klorózis betegség a "klóros" csapvízzel való locsolásra vezethető vissza. (Az elnevezés számomra ezt sugallta.) Biztosan ezért szabad csak állott vízzel locsolni.

Egyszer, szerencsére csak utána néztem, és kiderült, hogy a klorózis a levélsárgulást okozó, elsősorban hiánybetegségek, összefoglaló neve. Vagyis általában vas, magnézium, citrusféléknél cink hiány is.

A vadcitrom levelei gyakran a meszes talaj, kemény víz miatt sárgulnak. Ez a növény általában jobban kedveli a tőzeges, savanyú talajokat.

Aki többet akar tudni a klorózisról, elég beírnia valamelyik internetes keresőbe, és jó néhány, ennél részletesebb leírást talál.

Előzmény: tech-pro (11392)
mediterránkert Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11393
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Quicktor57!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Írd meg légyszi a tel számod,mert amit küldtél mailban,azon előfizető nem kapcsolható!:S Ma mennék a növényekért!Vagy ha valaki tudja a számát,és megadná,megköszönném!
tech-pro Creative Commons License 2010.08.25 0 0 11392
"a gyökere is gyengébb volt,és hajlamos a betegségeket is hamarabb elkapni"

Ez a hajtásoként más, hogy melyik mennyire gyökeresedik. Volt olyan, hogy egy növényről vágott dugványok közül az egyik egyáltalán nem, a másik viszont nagyon jól gyökeresedett. Amikor már meggyökeresedett, elültetted és fel tudja venni a tápanyagokat, akkor már jó erős gyökere lesz.

Betegségek? Túl tökös növény ahhoz, hogy bármi baja legyen. A klorózisra hajlamos viszont, ha rossz a talaj.

"Több citrus gyüjtővel is beszélgettem a termőrefordulásról.Volt aki azt mondta,hogy 5-év után,volt akinek csak 7-8.év után fordult termőre a vad citrom"

Nekem van egy ismerősöm, akinek nem tudom hány éves, de jó két méteres, még nem termett, de azt várja, hogy igazi rendes citromok lesznek majd rajta :)
Előzmény: calamondin (11391)
calamondin Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11391
A Poncirus trifoliata magról és dugványozással is szaporitható.Természetesen a magról való szaporitást szoktuk használni.Elsősorban azért mert igy jó erős gyökeret fog fejleszteni,ellenben a dugvánnyal,amely én nálam lassan gyökeresedett ,és a gyökere is gyengébb volt,és hajlamos a betegségeket is hamarabb elkapni.Visszatérve a magról történő szaporitásra,én késő ősszel szabadföldbe vetem a P.trif-magokat,amelyek szépen ki is kelnek tavasszal/április,májusban/.A termőre fordulás függ a locsolástól,a talaj szerkezetétől és a tápanyag utánpótlástól is.Több citrus gyüjtővel is beszélgettem a termőrefordulásról.Volt aki azt mondta,hogy 5-év után,volt akinek csak 7-8.év után fordult termőre a vad citrom bokra/fája/.De erről Jozsefh2-barátom többet tudna mondani,mert Ő büszkélkedhet egy nagy termő P.trif.-fával.
Előzmény: sakraf84 (11389)
sjohn Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11390
Igen.
5-6.
Előzmény: sakraf84 (11389)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11389
A Poncirus trifoliata (vadcitrom) magról szaporítható??? Ha igen hány éven belül terem??
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11388
Szívesen.A konkrét gyümi 60valahány dkg.volt.De 2kilós is lehet ha fejlett erős vázú a fa vagy bokor.Az enyém bokor lett/hagytam/olyan derékig ér és gyorsan csináltam
dugványokat is róla.Azok mégszebbek de nem engedtem,hogy termést kössenek.
Amit ajánlok e mellé szerezz be egy Citrus limonmedika"Maxima"-at.Az a citrom szülő
miatt még levesebb.
Előzmény: bombaba (11386)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11387
A helyzet az,hogy a keresztezett az mindig valamelyik szülőre üt vissza.Ilymódon min-
nél jóbban eltérünk az alap fajtól annál bizonytalanabb mi lesz belőle.Nekem pl.van
olyan növényem,hogy Citrus limonmedica"paradisi"=ez akkor ügye egyszer a citrom,
a cédráttal,majd a létrejött a grépfruttal.Itt ember meg nem mondja mi is jön elő a magonc-ból.
A te esetedben a válasz az az,hogy citrom magból is csak nagysokára lett volna citrom/vagy soha/és annak a minősége is bizonytalan lett volna.Most,hogy látható/a
levélből/hogy valami hibrid,igy a terméshozás ugyanaz/nagysokára vagy soha/csak azt sem tudjuk/a nemesítő igen/mi lesz vagy lehet belőlle.Hát ügye a citromfélék a kerti ru-
tafélék családjába(Rutaceae),az Aurantioideae alcsaládba tartoznak,mely mintegy 33
nemet foglal magába,közölük a leghasznosabbak a Citrus,a Fortunella és a Poncírus.
A szépsége de a nehézsége a dolognak,hogy ezek /akár spontán ha földrajzilag erre módjuk van:pl.Porto Rico-ban C.sinensisxC.paradisi=Chironja/egymással keresztezhetők akár több nemzedéken át is.Ezt a nemesítők ki is használják.Ezért van,hogy biztos pontos másolat=szemzés,oltás vagy dugványozás!És a termés gyorsa
ságra is ez ajánlott.

Előzmény: sakraf84 (11385)
bombaba Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11386
Köszönöm a magyarázatot és a jókívánságot.
Mennyi a súlya egy gyümölcsnek?
Előzmény: Törölt nick (11384)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11385
Kedves jozsefh2!

Ezek szerint Citrus limon hibridem lesz. Van rá esély, hogy ezek a hibridek előbb teremjenek, ha magról ültetem? Vagy ugyanolyan tulajdonságúak,mint a nem keresztezett Citrus limon!

Üdv
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11384
Az elől és hátúl-ba kicsit bebonyolódtam de gondolom érthető.Sok örömöd legyen vele.
Előzmény: Törölt nick (11383)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11383
Megpróbálom.Valószínű a cserkert volt a beszerzés helye?A tiket az jellegzetes mert az
olasz és latin keveréke.De a korrekt/növénytanilag/tiket az:C.medica"Maxima" lenne
de ügye az olaszok ezt úgy hívják:cedro gigante o cedro a frutto grosso.A kereskedő
az ebből is egy kicsit meg abból is egy kicsit jelző alapján megcsináltatta azt amit írsz.
De a lényeg a mellékelt képemmel is tudom igazolni,hogy azt vettél amit igértek:
Citrus medica"Maxima" ami kiskorában/képen hátul/olyan amit mutatsz és nagykorában
olyan amit mutatok az egyes képen/hátúl/l/+kettes képen metszetben.Nagyon jól dugványozható és gyümölcse és héja felhasználható étkezésre.Az érdekes,hogy növe-
kedés közben az alakja,hogy változik a végső formára.
Előzmény: bombaba (11380)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11382
Hát a C.ponderosa igen nehezen becserkészhető,mert sajnos melegigényes.Amerikai
de ott is California és Florida sávjában termeszthető szabadban.Itthon bejártam érte egy pár helyet de hamis nyomnak bizonyultak.A dugványom az egy győri gyűjtő nö-
ványéről van,a magonc az egy itteni topiktárs magrendeléséből/a dugvány és magonc
habitusa,levélformája azonosnak látszik/a képet meg a Googl képtárban kerestem.
Előzmény: WasLos? (11378)
de-guky Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11381
Ezek szerint van néhány variáció. Talán támaszd alá.
Előzmény: WasLos? (11379)
bombaba Creative Commons License 2010.08.24 0 0 11380
Az idén tavasszal vettem egy cédrátot Cedro Maxima (Citrus medica) cetlivel.
A növényke lelkesen virágzott és kötött gyümiket, amiktől megszabadítottam, mert még korai lenne teremnie.
A legnagyobb leszedett kis gyümi (kb 4 cm-es, azóta itt aszalom) fotója mellékelve, hátha valaki pontosítani tudja a nevét, bár a cédrátokat nem ismerem mélyebben, de talán a formája jellegzetes.
WasLos? Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11379
én épp azon gondolkodom, hogy nem kéne leszednem e az egyik nagy citromomat

lehet, hogy fel kéne tennem a képet.

egy kisebb ágon van rajta az ominozus citrom és szabályszerűen lehúzza az ágat. vagy alá kellene támasztanom, vagy leszednem vagy hagynom...

Előzmény: de-guky (11370)
WasLos? Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11378
a kettes számú képen lévő kisméretű bűnözőket hol fotoztad?

meggyőzőek :D
Előzmény: Törölt nick (11368)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11377
C.limon hibrid.A minél jobb tulajdonságok/szin,iz,lé..stb/miatt a nemesítés gőz erővel
folyik.Mi meg ezeket a termékeket vesszük meg.A kereskedelem nem a citrus gyűjtők-
nek van,hanem a étkezési vásárlóknak.A tiszta fajták már legfeljebb génbankokban vannak.Más kérdés,hogy ebben a fajta csoportban mi is a "tiszta fajta"?
Talán a Himalája lejtőin még vannak ilyenek.Amit mi tisztának mondunk ismerünk azok is valamilyen fejlődés eredményei.Csak ez hosszabb volt és esetenként spontán.De a
mai nemesítők ennél találékonyabbak,modszereik is gyorsabbak kifinumultabbak mint
a rómaiak,zsidók és a ki tudja még kik régebbi módszerei.
Előzmény: sakraf84 (11374)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11376
Érdekes. Múltkor már fezsegettük a témát, hogy a magról ültetett pomeló mikor terem?! Egyesek szerint 10 év. Tehát akkor erről a magról kelt magoncot is oltani v. szemezni kell majd??
Előzmény: sjohn (11375)
sjohn Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11375
Szolgálati közlemény: ha valakit pomelo mag érdekel a few.hu -ra friss szállítmány érkezett.
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11374
Sziasztok!

A citrom levele nem gatyás??Ha ez igaz (lehet,hogy én olvastam félre az előző hozzászólásokat), akkor nekem nem Citrus limon magoncaim vannak?? Boltból vásárolt citromból ültettem magokat, és elég nagy (8-9 cm-es) hosszúkás, gatyás levelei vannak! Akkor mi lehet ez?? Képet is csatolok, majd ksőbb!
Köszi, sakraf
1ibolya Creative Commons License 2010.08.23 0 0 11373
Köszönöm.
Előzmény: sjohn (11372)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!