Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4076
Persze, élvezni kell - de ahhoz el kell tudni készíteni élvethetőre. Erről (is) szól ez a topic.
A kávékészítés szakma: aki főzi, az a barist külföldiül. Komoly tanfolyamokon oktatják.
A kávézóban dolgozik a barist, és ő bizony stopperrel méri, legalábbis addig, míg minden változót (pörkölés, őrlés, tömörítés, kávéfajta, mennyiség, nyomás, csésze hőfoka, víz hőfoka, stb.) össze nem hangol. Nem én mérem, mert én iszom.
De otthon mérem is. Addig, amíg ki nem tudok alakítani olyan módszert, amely biztosan, megismételhetően kiadja azt a kávét, ami már valóban, igencsak élvezeti cikk.
Erről szól ez a topic.

Előzmény: Zsolti2003 (4071)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4075

"fűszerezgetik a kávét"

 

Amit a régi kotyogóval is műveltem idönként és holnap kiprószálom a Sacival is:

1 lapát KV majd 1-2 csipet őrölt fahéj majd a második lapát KV, döngölés.

Kiváncsi leszek ez a gép mit hoz ki belőle.

Előzmény: Törölt nick (4073)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4074
THX!
Előzmény: Törölt nick (4072)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4071

Lehet nem tetszést váltok ki kinyilatkoztatásommal:

A kávét élvezni kéne, nem pedig stopperrel mérni. A kávé élvezeti ital. Mi van ha véletlenül 2 másodperccel hamarabb folyik le, vagy 3 mililiterrel több? Összeomlott a világ? Ha bementek egy kávézóba, akkor stopperel méritek a kávéfőzőnő ténykedését? Javaslom, a kávészemcse méretét is vizsgáljátok át. Mi legyen a mértékegység? Ja, egy hőmérőt is vigyetek.

zeg4 Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4070

Kipróbáltam a mérőkanállal, valóban 2 kanál esetén tele lett, majd ledöngölve 5-6 mm a felső szélétől. A döngölést azt mennyire brutál módon kell? Ilyen töltöttségnél a kart meddig húzod jobbra (ill. hol áll meg)?

A másik kérdésem:

-mikor lecsurog a két adag KV (már nem jön semmi) akkor leszoktam venni a szűrőtartó kart, s a zacc teteje nedves. Ez így természetes vagy valamit nem jól csinálok?

Előzmény: Törölt nick (4069)
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4068

Ellentmondok magamnak: a nagykönyv 50 ml-hez is 25 mp-et ír. Az ugyanis egy szűk dupla.

És itt az ellentmondás: alapszabály a 25 mp. Akkor is, ha 7, akkor is, ha 14 gram a kávé. Akkor is, ha 30, és akkor is, ha 60 ml a lé.

Előzmény: Törölt nick (4067)
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4067
Csak annyit. Néha ristrettot iszom: kétszer annyi (dupla) kávéból kb. 40 ml.
Ha nagyon nyöszörög a szivattyú, az biztosan nem jó neki hosszú távon (egy alkalom semmi). Úgy gondolom, hogy ha folyamatosan tud folyni a lé, akkor baj nem lehet. 50-60 mp alatt 50 ml = 30-36 mp alatt 30 ml, ami szinte teljesen szabványos (Lavazza: 25-30 mp 30 ml).
Azt gondolom, a baj ott kezdődik, mikor már csak pici cseppekben jön a lé, mintha veseköve lenne a gépnek. Az ilyen kávé keserű, s a szivattyú se azt nyekergi: köszönöm.
Előzmény: Törölt nick (4065)
yeahhh Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4066
Én mindig olyan 35-40 ml-t - espresso a khirrrállly! :-))
Előzmény: Törölt nick (4065)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.23 0 0 4064

Én a felsőszűrőnél levő tömítőgyűrűt vettem hozzá 460 Ft-ért. Te azt a tisztításnál leszereled?

 

Előzmény: _MrB_ (4009)
Törölt nick Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4063

Én is áttértem a VERA forrásvízre - meglehetősen kevés a calcium és magnézium tartalma, szerintem nyugodtan használhatod. Nem ásványvíz - azok többszáz méter mélyről feltörve sok ásványt magukkal hoznak - hanem forrásvíz. A korábban itt belinkelt táblázatban a VERA és az AQUA Friss tartalmaztak a legalacsonyabb mennyiségű calciumot: hetedrészét például a Theodora Kékkútinak. És a pesti csapvíznél is sokkal kevesebbet tartalmaznak.

(Igaz, az én Cimbalimban eleve van vízlágyító, de a VERA akár annélkül is mehetne bele.)

Előzmény: zeg4 (4026)
H_G Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4062
Nekem finomabb lesz, ha túltöltöm, legalább 9 grammra. A 7 g szerintem a nagy világátlag, a konkrét masinától, kávébabtól meg minden más lehetséges tényezőtől függetlenül.

Előzmény: yeahhh (4060)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4061

Igen az benne van a leírásbam, hogy minden gépen lefőznek 1 adagot, így maradhat benne KV, ez természetes.

Mi mindketten felmentünk, a hölgy nekünk is mondta, hogy kategóriájában a csúcs, ezzel az akciós árral pedig verhetetlen.

Mi még forgolódtunk, csodáltuk a rengeteg autómata gépet, majd egyszercsak megjelent a dobozzal, kibontotta és már papirozott is.

A kiállított példány is 3 gombos volt, számomra csak a papírjaiból derült ki, hogy létezik 2 gombos, amit a neten barangolva sem láttam.

No mindeny mindkét tipus tuti darab:-).

Dícsérte nekünk is, pedig mi fix céllal érkeztünk, az kell és kész:-). Persze mi mást mondhatna, PR duma, szerintem.

De az tény, hogy ennyiért ilyet nehezen.....

Előzmény: Törölt nick (4054)
yeahhh Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4060
Ezt régebben sem értettem: most a 7 gramm a lényeg, vagy az, hogy majd' tele legyen kávéval? Engem sosem zavart, hogy a szűrőbetét tetejétől 2-3 mm-rel lejjebb van a ledöngölt kv szintje... A 7 gramm a mérvado.
Előzmény: H_G (4055)
H_G Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4059
"Mi az elve a centrifugálósnak?"

Fura átmenet a csepegtetős-filteresek és a pumpás eszpresszógép között. Gyanúm szerint egyes nagy konyhaigép-gyártók (Philipsen kívül az AEG-től láttam ilyet) amúgy is rengeteg motort rendeltek a gyümölcscentrifugáikhoz, hát kipróbálták, hátha erre is jó lesz.
Előzmény: Zsolti2003 (4039)
H_G Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4057
Előzmény: H_G (4056)
H_G Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4056
"A Krups autómatáiról engem is érdekelne, ha valaki rendelkezik tapasztalattal.
Egy rokon gondolkodik, hogy vegyen magának."

Ha az a Krups az Orchestro család része, akkor a szokott helyen olvashatók róla vélemények, de nem jók. (Pedig állítólag a jó nevű Jura gyártja a Krups számára.) Egy megfontolandó tapasztalat: "After 2 years and my 3rd machine failed i took it back and got my money back." És egy másik vevőtől: "My next machine (must be this year) will be a semi-automatic italian one." (Miért nem kérdezett engem, hehe -- eleve olyat javasoltam volna :)

Ha a Saecóknál olcsóbb full-automatát keres, a DeLonghi Magnifica inkább ajánlhatónak látszik -- bár arról még csak két vélemény érkezett a CG-re, de azok nagyon kedvezőek, még a korábbi Silvia-tulajdonosnak is van róla pár jó szava.
Előzmény: zeg4 (4038)
H_G Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4055
"A szűrőbetétet én sem rakom csurig, ha jól emléxem itt a fórumon olvastam, hogy így szokás/kell/lehet(?) kb. 1 milivel a teteje fölött van az örlemény felső szintje (ledöngölve persze)."

Mármint a teteje *alatt*, nem? Az típusfüggőő, hogy mennyire ajánlatos megtölteni a szűrőt -- pl. a DeLonghiba jó lenne az 1 mm hézag, Gaggiákba nagyon kevés.
Előzmény: zeg4 (4029)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4053

Akkor a 2 készülék nem egyforma, nekem 3 gombos, bi-bi:-))))).

Az én leírásomban benne van mindkettő, az R-es rapid verzió is.

Csak a gözképzésnél ill. a forróvíz nyerésnél térnek el.

Akkor most már értem az árkülönbözetet, Te ezért fizettél br. 46,5e-t én pedig 45e-t.

Ennyi a különbség a 2 gép között.

Most már megkérdem: egyhelyen vettük, mert nekem, s gondolom neked sem mutatták, hogy 2 féle létezik belőle?

Én a Pénzverde melletti utcában a Fradi pályával szemben.

Tudtommal ez az egyetlen márkaboltjuk.

Előzmény: Törölt nick (4051)
yeahhh Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4050

Annak idején olvastam mind a két részét a tesztnek. Nem voltam tőle elájulva, mert véleményem szerint egy ilyen zsürivel és gépekkel eleresztve sokkal részletesebb, VALÓDI teszt is lehetett volna belőle...:-((

 

Már említettem, hogy jómagam egy Saeco Gran Cremával főzöm az éltető nedűt, és aéapvetően elégedett vagyok vele, DE: volt szerencsém már főzöcskézni a tesztben szereplő La Scala Butterfly, meg az Elektra Nivola gépekkel is - s bizony, különösen az előbbi SOKKAL jobb kávét produkál (ugyanabból a kávéból !!!). Persze, erre lehet mondani, hogy szubjektív vélemény, de szerintem a teszt is az... nem is értem, hogy jöhetett ki a leírt végeredmény.

 

Az adagolásról: mint régebben írtam, némi tökölés árán halálpontosan kimértem, hogy a Saecogyári csomagjában lévő (gondolom, a Tiéd ugyanilyen) adagolókanalat színültig - nem púpozva!!! - töltve jön ki az espresso-biblia által ajánlott, 7 grammos érték. Nálam 1 adag az 1 kanál, 2 adag meg 2 kanál - mire jó az eladó által megálmodott 1,75 kanál ??? (és azt hogy méri ki??? :-DDD )

Előzmény: Törölt nick (4040)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4049

Szóval a technológiai sorrend:

 

-Főkapcs BE

-Visszajelző led jelez

-Gőzképző kapcsoló (alsó) BE

-Tekerentyűvel a vizet kizavarni

-S ha már csak gőz jön, meríteni a tejbe.

 

Akkor megpróbálom még ma.

 

Előzmény: Törölt nick (4047)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4045

A sima habosítóval nekem nem sikerült, valszeg én bénáztam valamit.

X próbáltam, majd ma ismétlek, remélem sikerül.

Valami trükk van hozzá?

1,5-ös hideg tejjel kell, ugyi?

Előzmény: Törölt nick (4040)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4044

igen, ezek bölt függőek. Csak nem tudom, milyen kávét főznek. Mennyire megbízhatóek, de az élettartamuk sem elhanyalogandó.

 

Előzmény: zeg4 (4043)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4043

Krups-ból azért a neten lehet 95e Ft-ért is kapni, az a 7200-as. assszem.

Persze, ha digit kijelzéses már 105-110e, amelyikhez pedig van cappuccino szett már kb. 120e.

Előzmény: Zsolti2003 (4041)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4042

Az adagoló kanálnál 1 adag az hogy értendő. Púposan vagy laposan.

Az az igazság, hogy én azzal kezdtem, hogy elraktam a fiókba, mivel a darálómból kicsit macerás vele a lapátolás.

Eddig is kb. ugyanaddig töltöttem a szemes KV-t a darálóba (1X lemértem, innen tudom, hogy kb. 14-16 gr.), most is annyit rakok bele, majd egy kisebb alkalmatosággal lapátolom a szűrőbe.

A 2 lapát mérőkanállal, ledöngölve mennyi lesz a szűrőben (csurig)?

Előzmény: Törölt nick (4032)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4041
A Krups automaták is kb. 120 ezer körüliek. Az én egyszerű xp4020-asom elég jó, kidolgozott kivetelnek látszik. Erre mondják, van benne anyag, igényes.
Előzmény: zeg4 (4038)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4039

Ezt nevezem, valóságos kis gyűjtemény. Ki lehetne állítani. :)

Mi az elve a centrifugálósnak?

Én egy reklámújság eksönjém felbuzdúlva vettem meg az eszpresszó gépemet (Krups). Utána "tévedtem" ide. (Igaz, előtte is kedveltem a pressszókávét. Otthon meg szűrtet fogyasztottam.) A ismerőseimtől meg írtóztam elfogadni a kávét, mivel karaván, palóme kreációkat használtak. Már messziről köhögésre ingerelt a szaguk, vagy inkább bűzük.

Lehet, ha ide hamarabb jövök, én is Saeco kávéfőzőt vennék, de ezt sem bántam meg. Az automatákon gondolkozok.

Előzmény: Törölt nick (4037)
zeg4 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4038

Ellenkezőleg!

A Krups autómatáiról engem is érdekelne, ha valaki rendelkezik tapasztalattal.

Egy rokon gondolkodik, hogy vegyen magának.

Kinézetre, méretre szimpatikus, no de KV-t tud-e főzni, mármint jóKV-t.

Gondolom a Saeco-k nem lehetnek rosszak, de azok még húzasabbak, mármint árban.

Előzmény: Zsolti2003 (4036)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4036
Lehet, a Saeco gépek bűvöletében illetlenség kérdezni, de mi a véleményetek a KRUPS kávéautomatákról. Mi a véleményetek a Saeco automatákról?
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.22 0 0 4035
Előtte milyen kávéfőződ volt?
Előzmény: Törölt nick (4034)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.07.21 0 0 4033

Csodálkoztam, hogyan tudod megtaposni a szűrőt? Abból indultam ki, hogy én a kezemben tartom és úgy tömködöm. Már az elején feltünt, nem tanácsos az asztalra téve megtaposni a műanyag csücsör miatt.

Még egy hónapja olcsóbban adták a szűrőt.

Sajnos drága a kar hozzá, de ne hidd, hogy a többi kávéfőzőhöz olcsóbban adják! Nekem tetszik, ennek a karnak van kis súlya, nem alumínium öntvény, mutatós a kivitele.

Előzmény: _MrB_ (4011)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!