Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2008.08.05 0 0 1356
alfaj (subspecies): a rendszertanban a faj (species) és a

változat (varietas) közé eső szint.

Olyan egyedek összessége - Mayr amerikai szisztematikája alapján -, amelyek a törzsfajtól több-kevesebb, többnyire átmenetes bélyegekben különböznek, és önálló elterjedési területtel rendelkeznek.

Ezek a bélyegek a környezeti viszonyok változatlansága esetén öröklődnek.

Az alfajnak általában a törzsfajtól elkülönült lakóterülete (→area) van .

Az alfaji besorolás gyakran hatalmas vitákat szül. E tekintetben érdemes megnézni az Amazilia nemzetséget, amelyben fajokat hasítottak szét, másokat megszüntettek, alfajokat emeltek faji rangra, fajokat minősítettek alfajjá – és a viták még a mai napig is tartanak.

(→barna kánya; →FEDETTCSŐRŰ MADÁRFÉLÉK; →sokszínű lóri)

 

alfajta: fajtán belüli csoport, mely tagjai több-kevesebb külső- v. belső tulajdonságuk tekintetében különböznek a fajta többi tagjától.

E különbségek rendszerint az eltérő környezet és a speciális tenyészirány hatására alakul ki.

Nevezik válfajtának v. fajtaváltozatnak is. Hozzá hasonló a tájfajta, amely valamely vidék klimatikus és tartási viszonyai következtében alakult ki.

 

álfakusz (Sittasomus griseicapillus - Olivaceous Woodcreeper): az újvilági fahágófélék családjának alfajokban gazdag, mintegy 15 cm nagyságú f...

 

És bár a fenti szócikkekben nincs nyilazva, a faj, a változat és még sok más idevágó kifejezés is címszava a Madárbarát-lexikonnak. Próbaképpen rákerestem a tájfajtára, s íme, ezt találtam:

 

 

tájékozódási reflex, orientációs reflex: vele született, s minden az állat számára új, szokatlan inger által kiváltott reflex.

Pavlov "mi ez" reflexnek nevezte, mert az állat összerezzen, az inger irányába fordul, s próbálja felmérni, hogy rejt-e veszélyt számára az újszerű dolog.

Jellemző, hogy a kiváltó inger gyakori, ismételt alkalmazása esetén, ha nincs megerősítés, akkor kialszik. Ezért van nagy jelentősége a kiállítási madarak dresszúrájának, a kiállításra való felkészítésüknek.

 

tájfajta: háziállatnak v. termesztett növénynek az egyes, sajátságos talaj- és éghajlati adottságokkal rendelkező tájakon, a folyamatos termelés során, a természetes kiválogatás (szelekció) hatására kialakult fajtája. Pl. a →virginiai pulyka fajtájából Európában a hollandoknál alakult ki tájfajta, melyet éppen ezért nevezünk holland pulykának is.

Leginkább az alfajjal rokon.

 

tajga
(orosz): Eurázsia és É-Amerika, főleg Szibéria mérsékelt övi fenyves, nyíres őserdői, amelyek cc. 1000 km szélességben erdőövet alkotnak (az ábrán a sötét zöld területek).

Jellegzetes fája a szibériai luc- és a jegenyefenyő, a vörösfenyő, ill. a nyírek.

Észak-amerikai megfelelőjük a kanadai és a Sziklás-hegységbeli fenyves rengetegek.

 

tájpopuláció
: tájfajták olyan populációja, melynek állománya eltérő fajtaelemek keveréke, és ezért a szelekciós nemesítés számára értékes kiindulási anyagot biztosít.

Gyakran használják fel keresztezési célokra ...

 

Tudhatod, hogy az életben soha, egyszer se leszel kíváncsi pl. arra, mit is jelent pontosan a szó: tajga?!?

Előzmény: madarbarat (1355)
madarbarat Creative Commons License 2008.08.05 0 0 1355

Kedves Pirosvillám!

Lám, lám, így fordul ellenkezőjére a jószándék.

Gondoltam - merthogy japáni sirályka elnevezés alatt galambot és díszpintyet is értenek - beteszem mindkét szócikket, hogy egyértelmű legyen.

Persze beismerem, annak, aki nem látja a jelmagyarázatot, annak gondja támadhat, de tán mégse olyan nagy a probléma.

Mert ugyebár a címszó vastag betűkkel hívja fel magára a figyelmet. Utána a zárójeles rövidítés arra ad útbaigazítást, hogy (mint azt alább demonstrálom) melyik értelmezésre készüljön fel a kedves olvasó - a (gal.) rövidítés azt jelenti, hogy a galambászok körében ismeretes magyarázat következik.

Jelmagyarázat:

(áll.) állattani értelmezés,

(állatt.) állattenyésztésben így ismeretes,

ált. általában,

(ang.) angol eredetű szó,

(ar.) arab,

(átv.) átvitt értelemben,

átl. átlag,

(bar.) baromfitenyésztésben használatos,

(biol) biológiai értelmezés,

C: a szerzői jog tulajdonosa

cc. körülbelül,

cm centiméter,

(cönol) a társulástan értelemzése szerint,

(cseh) csehektől ismert kifejezés,

D- Dél-,

Dk- Délkelet-,

Dny- Délnyugat,

dom. domináns,

É Észak-,

Ék- Északkelet-,

Ény Északnyugat-,

(érvt.) érvénytelen,

F.: a fotó szerzője,

(fiz.) fizikai értelmezés,

(fr.) francia eredetű szó,

g gramm,

(gal.) galambászatban használatos kifejezés,

(gen.) örökléstanban,

(gör.) görög eredetű kifejezés,

(gör.-lat.) görög és latin szóösszetétel,

holl holland,

ill. illetve,

K- Kelet-,

K-Amerika Közép-Amerika,

(kém.) kémiai értelmezés,

kg kilogramm,

klb. különböző,

klf. különféle,

km kilométer,

jap. japán,

l liter,

(lat.) latin kifejezés,

m a méter jelölése,

max. maximum (legfeljebb),

min. minimum (legalább),

m2 négyzetméter,

m3 köbméter,

ml milliliter,

mm milliméter,

(ném.) német kifejezés,

(nép.) népies,

nk. nemzetközi

nm nanométer,

növ. növénytanban,

(növ. nem.) a növénynemesítésben elfogadott fogalom,

Ny- Nyugat-,

(ol.) olasz kifejezés

(orv.) orvosi értelemben,

pl. például,

(pongy.) pongyola kifejezés,

rec. recesszív,

(rég.) régen v. régies,

(rom.) román,

(sp.) spanyol,

stb. és így tovább,

sz. évszázad, v.

sz. számú,

ti. tudniillik,

ttkg testtömeg kilógramm

ún. úgynevezett,

v. vagy,

vm. valamint,

♂ =hím,

1,0 =hím,

1,1 =pár,

♀ =tojó,

0,1 =tojó,

 elhunyt

(gen.) 1. genetikai értelmezés,

(gal.) 2. a galambászatban használatos értelmezés,

3. (...) a zárójelben rövidített szakterület szerinti értelmezés,

(2) ritkábban használatos értelmezés szerint

zárójelben két négyjegyű szám (az adatbevitelkor még élő személyeknél egy négyjegyű szám kötőjellel) = születési és elhalálozási dátum,

utalás; a szó abc-rendben a lexikon szócikkének címszava,

* lábjegyzet v. megjegyzés,

** ugyanabban a címszóban a második (stb.) megjegyzés

 

De ha valakinek ezek elkerülik a figyelmét, akkor a magyarázó mondat kulcsszava mindenképpen helyére teszi a dolgot: galambfajta.

Vagyis - kedves Pirosvillám - tök igazad van, de a lexikon se állít mást. Azt viszont szeretném leszögezni, hogy a fajtának nincsenek alfajai, mindössze változatai.

 

Amúgy eléggé gyakori hogy fajta, faj, alfaj, (szín)változat stb. kifejezések élőbeszédben nem egészen szabatosan vannak használva. A lexikon az ezzel összefüggő tévesztések tisztázását is lehetővé teszi.

Kérdésem: a képnek te vagy a szerzője? Mert, ha igen, akkor légy szíves tedd lehetővé, hogy betegyük a lexikonba!

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1354)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.02 0 0 1354

kedves Madárbarát

Az első "japáni sirályka (gal)nem annak a fajtaleírása, az egy galambfajta" keleti sirályka"Amelyiknek fodor van a mellén és kontyot visel. Tollas a lába, szájszerü csőre van. Sok alfaja van igy többek közt amit írtál: blondinetta, szatinetta,stb. Van európai sirályka, abban is különbözik a keleti sirálykától, hogy a lábán nincs toll.

keleti sirályka
Előzmény: madarbarat (1353)
madarbarat Creative Commons License 2008.08.02 0 0 1353

Kedves Zsazska!

A kép a fővárosi állatkertben készült. Ha még idén nem voltatok, hát érhet néhány kellemes meglepetés.

Ami pedig a sirálykákat illeti, ha az egyik szinte szünet nélkül lábát fáradthatatlanul roggyasztva, nyújtva (nyakát is nyújtva-összehúzva) rugózik a másik mellett és közben fújja egyhangú dalocskáját, akkor ő a hím.

A Madárbarát-lexikon leírása:

 

japáni sirályka (gal.): kistestű, rövid csőrű, a nyakán és a begyén a mell közepéig díszes mellfodorral díszített galambfajta, melynek ismert a sisakos változata is.

Klf. színekben fordul elő. Különleges változatai:

blondinetta,

szatinetta,

dominó,

olasz sirályka,

egyiptomi sirályka stb.

 

japáni sirályka(2)
v. sirálykapinty (Lonchura striata var. domestica - Spitzschwanz-Bronzemännchen – Bengalese Finch): a csíkoshátú bronzpintynek a Kínában 4-5 száz éve domesztikált kultúralakja, amely Japánon át, mintegy 300 éve került Európába.

Ma már számos színváltozata sztenderdizált. Érdemes megtekinteni a http://myweb.tiscali.co.uk/bengalese/page15.html honlapon, hogy mit produkált a japán TAKAHIRO YOKOUCHI.

A hím és a nőstény egymástól csak a füttye alapján különböztethető meg. Jámbor madár, s hogy több párt együtt költessünk, az ellen csak az szól, hogy igen-igen társaságkedvelő, szeretnek összejárni, aminek tojástörés a következménye.

A tojókban rendkívül fejlett a kotlási ösztön, s a hímek is szívesen vesznek részt a költésben. Sőt! Ha két hímet teszünk egy kalitba, mindkettő a párjának fogja tekinteni a másikat, a fészkükbe csempészett tojást pedig a "párjának" fogja tulajdonítani, így kiválóan beválnak dajkamadárnak. Minden komplikáció nélkül felnevelik a Gould-amandina és más díszpintyek fiókáit.

A japáni sirályka saját fészekalja 4-7 tojásból szokott állni, s a 14-16. napon számíthatunk kelésre. A fiatalok 3 hetes korukban repülnek ki, de még sokáig élvezik szüleik segítségét.

Évente akár öt fészekaljra is számíthatunk, és a sirálykák viszonylag korán, 5-7 hónapos korukban ivarérettek. Ám, ha a jó tulajdonságaival visszaélünk, annak kárát fogjuk látni. Nem tanácsos 1 évnél fiatalabb madarat tenyésztésbe fogni, s meghálálja, ha a harmadik költés után pihentetjük.

Tartásra, takarmányozásra igénytelen. Normál díszpintykeveréken elél, de a lelkiismeretes madarász ellátja lágyeleséggel, ad madarának lisztkukacot, zöldeleséget és okvetlenül csíráztatott magvakat is.

Néha előfordul a sirálykáknál a tolltépés, amikor is az egymás mellett ülő madarak kicibálják egymás tollait. Ez rendszerint kis helyre bezsúfolt madaraknál esik meg. Rakjuk őket szét, és helyezzünk be nekik fürtös kölest, erős szálú fűkalászkákat, akkor azzal lesznek elfoglalva.

A háziasítás itt nem vezetett olyan meghökkentően széles alak- és színváltozatossághoz, mint a házigalambnál v. a kanárinál, de a j. sirályka is ismertes számos változatban (lásd: sztenderd szerint!).

A japáni sirályka a sztenderd szerint (a német kiállítói gyakorlatban az A7 és az A8 osztályban szerepelnek):

a hossza (a csőr hegyétől a farok végéig mérve!) 125-135 mm között;

jó kondícióban;

a fajtára jellemző testtartással;

kifogástalan tollazattal;

tiszta csőrrel és lábbal;

élénk, de nem riadt mozgással kívánatos.

Keltsen tömör benyomást! A hát enyhe íve finom görbülettel fut a farok egyenes vonalába. A mell legyen széles és izmos. Oldalnézetből a vonala törés nélkül megy át a has vonalába. A hibátlan sirályka a bírálat során nem ül le a rúdra. A csőre nem lehet töredezett és foltosan színezett.

A színváltozatai:

1. SÖTÉTBARNA rajzolatos v. pikkelyezett, amikor a szem fekete, a láb sötétszürke (pettyezettség nélkül), a csőr lakkfekete (az alsó káva világosabb árnyalatú), a fej, a nyak és a mell barnás fekete, bronzszínű átmenettel a fej oldalakra és a némi kivilágosodással a nyak tövében.

A test alul lehet

gyöngyözött v.

pikkelyezett,

a rajzolatai minta a melltől el lehet választva

éles vonallal v.

lehet finom átmenetes.

A nyak és a szárny feketésbarna.

A faroktő világosszürke alapon sötétbarna rajzolatos v. pikkelyezett. A felül fekete farok lándzsa alakú, alul barna színű;

2. sötét tollazattal, VILÁGOSBARNA HASSAL, amikor a tollazat megegyezik az előbbivel, de a test alján és a faroktőn nincs sem rajzolat sem pikkelyezettség. A mell éles vonallal válik el a világosbarna hastól;

3. KÖZÉPBARNA árnyalatosan, amikor a tollazat alapvetően megegyezik a sötétbarnánál leírtakkal, de az alapszín kávébarna, és vele párhuzamosan a többi is halványabb. A mell és a has színe között lehet átmenet, de lehet éles határvonal is;

 4. NUGÁT, amikor a szem sötét v. fekete, a láb sötétszürke (antracit színű), a csőr barna árnyalatos fekete. A fej, a nyak és a mell lehet ugyan középbarna, de előnybe kell részesíteni a nugát (őröltmogyorós csoki) színű példányokat. A test alul - beleértve a kloákatájékot is - lehet rajzolatos, amikor a világos alapszínen a rajzolat vörösesbarna v. barna. A hát és a szárny pirosasbarna alapon világossal csíkozott. A farok lehet sötétbarna v. feketésbarna között bármely árnyalatú.

E változatnál előfordulnak teljesen fekete fejű példányok, amelyek nem élveznek előnyt, sőt, kevéssé kívánatosak, viszont a fekete álarcosokat a hozzáértő szakemberek megbecsülik;

5. KRÉMNUGÁT, amelynek az alapszíne világosabb a nugátnál, egészen világos, szürkésbarna. A csőr itt szürkésbarna. Egyebekben megegyeznek az előbbivel;

6. RÓKAVÖRÖS, amelynél a szem sötét, a láb hússzínű, a csőr világos szaruszínű. A fej, a nyak és a mell sárgásvörös. A nyak tövében világos örvnek kell mutatkoznia. A szárny és a hát hasonló, sűrűn csíkozott. A test alul sárgás. Előfordul rajzolatosan v. anélkül. A farok vörösesbarna;

7. ZSEMLESZÍNŰ, amely mindenben megegyezik a rókavörössel, de az alapszín határozottan világosabb (okkessárga). A hason alig mutatkozik rajzolat;

9. KRÉMSZÍNŰ, amelynél a szem sötét, a láb hússzínű, a csőr szaruszínű v. kékes árnyalatú.

Az alapszín két változatban elfogadott:

A./ egészen világos, már-már fehér és

B./ sárgás, vagyis sötétebb krémszínű.

Az A./ változatnál a fej, a nyak és a mell nem mutat pheomelanin-koncentrációt, egészen világos, de még nem fehér. A hát és a szárny, továbbá a test alul fehér. A kloákatájék krémszínű. A farok lehet fehér v. krémszínű.

A B./ típusnál a fej, a nyak és a mell sárgás, de a világosabb tollvégek miatt "penészes". A hát és a szárny sárgásfehér. A test alul és a farok olyan, mint az A./ változatnál;

10. MOKKA, amikor a szem sötét, a felső káva lakkfényű feketésbarna, az alsó káva szürkés szaruszínű. A láb sötétbarna. A fej és a farok sötétbarna, de a test felé fokozatosan kivilágosodik. A háton és a mellen vöröses árnyalatú barnás. A test alul és a testoldalak drappos árnyalatú krémszínűek;

11. FEHÉR, amikor a szem sötét. A láb világos hússzínű. A csőr egészen világos szaruszínű. A tollazat minden árnyalattól mentes, hófehér. A fültájéki krémszínű folt különösen súlyos hibának számít.

12. az előbbi színekben TARKÁZOTT lehet rajzolatos v. pikkelyes, bármely kombinációban. A sztenderd-elvárás, hogy a sötét és a világos tollrészek legyenek kontrasztosak, s lehetőleg mutassanak 50-50 %-os megoszlást. Sőt, mutatkozhat harmadik szín is, amely minél inkább elüt a két fő színtől, annál értékesebb.

Az sem hiba, ha a csőr tarka;

13. az előbbi színekben PASZTELL árnyalatosan, amikor a színek és, ha van rajzolat, akkor az is elmosódottá válik.

További változatai:

14. SZÜRKE, amely 1992-ben lett sztenderdizálva, s nevében hordja a lényegét;

15. a SÁRGÁSSZÜRKE A SZÜRKE KIVILÁGOSODOTT VÁLTOZATA NÉMI SÁRGÁS ÁRNYALATTAL;

16. az előbbi színek bármelyikében BÚBOSAN, amikor a tollazat színét a színváltozatnak megfelelően bírálják el. A bóbitával kapcsolatban a tenyésztői ideál, hogy a középpontja helyezkedjen el

- a fejtető közepén, s a bóbita tollai körös-körben

- egyformán, hézagmentesen boruljanak a fejre. A búb ne legyen borzas v. lyukas.

Egyszínűeknél a bóbita színe akkor felel meg, ha megegyezik az alapszínnel. Megengedett a dupla bóbita is;

17. az előbbi színek bármelyikében FÜRTÖS v. mellfodros (locken - http://w1.avis.ne.jp/~hirocafe/columns/jushi9-011.html) tollazattal is ismeretes,

amikor a fedőtollak ROZETTÁSAK. A nagy tollak viszont nem lehetnek fodrosak! Legdivatosabbak a tarka fodrosok, s kétségtelen, hogy azok mutatnak a leginkább.

18. új változat a Japánban keletkezett INO: http://w1.avis.ne.jp/~hirocafe/columns/jushi4.html és http://w1.avis.ne.jp/~hirocafe/columns/jushi9-007-1.html

A fodrosság tekintetében elvárás, hogy a tollak deformációja egyenletesen mutatkozzon. Viszont különösen a röpképesség rovására jelentkező evező-fodrosságot sérelmezik: egyenesen KIZÁRÓ OK.

Súlyos hibának számít

a fűzött v. a magasan ívelt nyak,

a horpadt v. a púpos hát,

a hegyes és szögletes, továbbá a lapos, ill. a kidomborodó mell,

a túlméretezett, a durva és a kékes árnyalatú csőr,

egyszínűeknél a tarkaság,

sötéteknél a has és a testoldal v. a láb kivilágosodása,

búbosoknál a túl kicsi, borzas bóbita,

a merev és pikkelyes láb,

a lógó, kusza, ill. laza tollazat,

a tompa farokvég,

a világos, továbbá a laza farkfedők,

a mélyen tűzött, ill. a hosszú, továbbá a lógó szárny.

Gyűrűméret (belső átmérő) 2,5 mm.

A JAPÁNI SIRÁLYKÁNÁL

A 100 PONTOS BÍRÁLATI RENDSZERBEN

                                                Adható max.

Típus, testtartás

(50-60 fok) és nagyság (13 cm)   40 pont

Szín és rajzolat                            20 (v. 35) pont

Bóbita                                          15 (v. nulla) pont

Szárny és farok                            10 pont

Csőr, láb és ujjak                         15 pont

A nem búbosoknál a bóbitára adható 15 pont a színre és a rajzolatra adható 20 pontot gyarapítja 35-re. http://w1.avis.ne.jp/~hirocafe/columns/jushi9-010.html

Tekintve, hogy a japáni sirálykánál nincs ivari kétalakúság, a COM-kiállítói gyakorlatban megkövetelik, hogy a hímeket fekete jelzőgyűrűvel lássa el a kiállító.

A hibridje számos díszpinttyel ismeretes. Az egyik ilyen – már csak a méretbeli különbségek miatt is – meghökkentő frigy rizspinttyel jött létre Debrecenben. Az utódok leginkább sirálykára hajaztak, de annál lényegesen nagyobbak voltak, s a csőrük kelthetett gyanút.

 

japáni zöldike: a →zöldike alfaja (Chloris chloris kawarahiba).

 

Ősrégi fotómon a baloldali Jocó jellegzetes pózban udvarol Zsozsónak

 

Előzmény: zsazska (1351)
zsazska Creative Commons License 2008.08.02 0 0 1352

Volna egy szakmábavágó kérdésem: A Sirálykáimról volna szó. Már korábban írtam, hogy kiválasztásukkor abban a reményben választottam két külön színárnyalatot, mert reméltem, hogy náluk a szín a nemek különbözőségét mutatja, de erről már felvilágosítottatok, hogy nem. Azóta figyelem a hangjukat, és pár napja vettem észre egy különbséget kettejük között. Míg egyikőjük csak csipog, a másik gyakran hallat olyan hangot, mint a párzó nimfák. Olyan igazi, énekes füttyöt egyik sem. Lehet, hogy mégis sikerült egy párt összerakom?

zsazska Creative Commons License 2008.08.02 0 0 1351

Most már kevéssé tűnik annak:-)) De nem bántásból csivaváztem le őket, csak mert amíg még nem növögetett a szőrük, valóban arra emlékeztettek, és nem mellesleg jegyzem meg, hogy a csivi az egyik kedvencem:-)

Ez a galamb viszont igazi kuriózum. Soha életemben nem láttam még ilyet!

Valóban, joggal büszkélkedhet Dávid a képpel:-)) Hol készült?

Előzmény: madarbarat (1350)
madarbarat Creative Commons License 2008.08.01 0 0 1350

Köszönöm, jól esik a bejegyzés (biztatás - ugye, hogy nem csivava!), mint ahogy nagyot nőtt a munkakedvem, amint Kiss Miklós bejegyzését, kedves sorait elolvastam a lexikon vendégkönyvében (http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu/), annál is inkább, mert kedves Béla barátomnak is támadt egy jó ötlete, s már ő is noszogat.

(Tudjátok, ő az - Szőcs Béla -, aki a lexikon technikai munkálatait csinálta.)

És tekintettel a nagy melegre hadd mutassak egy ...

kacsát akartam, erre bejött egy galamb - no, mindegy! - különben is, amilyen időt jósolnak, lehet, hogy a galamb kellemesebb látvány lesz itt, mint egy pancsoló kacsa.

A fotó különlegessége, hogy Dávid unokám a kép szerzője! azt hiszem, joggal lehet büszke rá.

 

szívenszúrt galamb v. vérzőszívű, ill. luzoni csillagos galamb (Gallicolumba luzonica - Dolchstich-taube - Luzon Bleeding Heart): aki egyszer látta ezt a Fülöp-szigeteki 26-30 cm nagyságú (a szárny 140, a farok 90 mm, a testsúly 150-200 g) galambot, többé nem téveszti össze semmivel, annyira jellegzetes bélyeget visel.

Találó nevét is ez adja: az alsó csőrkávától az alsó farkfedőkig tartó fehér tollazatban a mell elmosódó piros rajzolata valóban azt a látszatot kelti, mintha vérezne a galamb.

Dürgéskor a hím szélesre tárja ezt a piros foltocskát, hogy nagyobbnak látszódjék.

A hát fényeszöld. Másutt a tollazat a barna és a szürke árnyalatait mutatja.

A szárny három kékesszürke harántsávval díszített, a farktollak feketés barnák, a homlok galambszürke..., de a tekintet folyton visszakalandozik a mell pirosára.

A hangja kellemes turbékoló: turrru... turrrru.

2-3 tojásából (a színűk szürkésfehér, az index 28x21,5 mm) a kicsik szokatlanul gyorsan, a 11. napra kelnek. Költetése volierben általában problémamentes, Londonban már az első, 1861. évi szállítmányból is sikerült költésre bírni egy párt, amely következetesen 1 méter magasságba építette hevenyészett fészkét egy vízszintes ágvillára.

A hosszú csüd arról árulkodik, hogy szívesen tartózkodik a földön, nem véletlenül fürjgalamb.

Egyetlen alfaja ismeretes, a Mindanao-szigetről: →Bartlett csillagos galambja (G. l. crinigera - másutt önálló).

De tekintve, hogy a sok kis populáció a parányi szigeteken eléggé elszigetelt, számos színárnyalat lehetséges.

http://agham.asti.dost.gov.ph/1998/8th/focus/johnt/bleeding_heart.jpg

 

Előzmény: zsazska (1349)
zsazska Creative Commons License 2008.07.29 0 0 1349
Akkor viszont engedni kell a könyörgésnek:-))) Tényleg szépek valamennyien! Biztosan nem bánjátok majd meg! Sok szerencsét a gazdikereséshez! Az talán a legnehezebb, hogy jó helyre kerüljenek!
Előzmény: madarbarat (1348)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.28 0 0 1348

Lányom, Lívia könyörög, hogy egyet tartsunk meg.

De nem is nagyon kell könyörögnie, hiszen évekig két szukánk volt. (Fióna igéretes kislány.)

A két fiú viszont lassan gazdit keres.

Előzmény: zsazska (1347)
zsazska Creative Commons License 2008.07.28 0 0 1347

Nagyon szépek, és aranyosak:-))) Jó egészséget az egész csapatnak!

Eszerint már nem sokáig maradnak a családdal. Vannak már gazdajelöltek?

Előzmény: madarbarat (1346)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1346

Köszönjük szépen!

A mi máltaink pedig már 1 hónapos (mind a három: Erzsébetligeti Fiona, Freddy és Franky) - a negyedik az az anya a Fincike (ő is Erzsébetligeti).

Előzmény: zsazska (1345)
zsazska Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1345

Szép napot!

A tegnapi sétánkon sikerkült lencsevégre kapnom a gólyákat! Igaz, hogy ezt itt nem számít különlegességnek, de azért megosztom veletek!

madarbarat Creative Commons License 2008.07.21 0 0 1344

Kedves GalambÁsz!

Köszönöm szépen a képet (és az őszinte beszédet). A kecskeméti keringőről egy fia kép se volt, így annál a régebbi helyzetnél már sokkallta jobban állunk, de azért, ha valaki még be tudna saját fölvétellel segíteni, akkor méltóbb lehetne a fajta megjelenítése a lexikonban.

A leírást pedig az adott emailcímre küldöm

Barátsággal L. T.

Előzmény: GalambÁsz (1343)
GalambÁsz Creative Commons License 2008.07.21 0 0 1343

Van Indexes törzsasztalos címem, hogy mi lenne egy GalambÁsz-nak hát galambasz@torzsasztal.hu :)

 

Ez egy régebbi saját kép:

 

sarga_cifra

 

A kép sajna nem a legjobb, messze van ezért át kellett alakítanom.

A galambnak is lehetne jobb feje, csőre és rendezettebb tolla, de hát ez egy vedlés előtti kép.

 

Fényképezőgép hiányában ez talán a legjobb (2204-es) képem, a korábban feltett képet nem ajánlom megjeleníteni, az nem saját, egy már megszünt oldalon találtam.

Előzmény: madarbarat (1340)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.20 0 0 1342

Kedves Gyuri!

Mentegetőzni?!? Egy fél másodpercig se! Akinek van jobb, az jelentkezzen!

Szép munka, s a lehetőségeidnek megfelelően osztályon felüli!!!

Persze elhiszem, hogy a BBC a stábjai egyikével- másikával itt-ott belevitt volna egy-egy csavart - de nekem ez így jó.

Ismét és megint nagy tisztelettel gratulálok! A videó  

a szürke légykapóról szerintem a legkényesebb izlésnek is szuper lehet.

Fel kellene tennetek a Youtube portálra a faj laitin nevével, akkor a világon számos helyről hozzáértők is ráakadhatnának.

Még egyszer köszönöm szépen!

 

A Madárbarát-lexikonban:

szürke légyész (nép.): a →szürke légykapó (Muscicapa striata).

 

szürke légykapó
(Muscicapa striata v. grisola - Grauschnäpper - Spotted Flycatcher) v. szürke légyész, légyfogó: április 25-e körül bukkan fel nálunk ez a 14-14,9 cm nagyságú rendkívül hasznos, a légykapófélék családjába tartozó madár. Fotó: Tommy Pedersen - http://www.tommypedersen.com/Species-account.htm -  és Gaby Schulemann-Maier - http://www.fotoreiseberichte.de

Egész Európában otthonos, és az Atlasz országaiban is költ. A telet Afrikában tölti.

Felül egérszürke, de a tollak hegyét főként a fejen fekete folt díszíti. A test alul fehér.

A torok és a begy barnásszürke, hosszanti foltokkal ékesített.

A szárnyfedők fehéres szürkével szegettek, ezek révén három harántsáv keletkezik.

A csőr fekete, de az alsó káva töve szürkés. A szem sötétbarna.

A láb feketés.

Parkokban, utcai fasorokban és ritkás erdőkben gyakori. A röpte gyors, gyakran lebegő.

A farkát mesterien használja kanyarodáshoz, fékezéshez.

A hívóhangja egyhangú tri-trű, tyű-tri. Ha izgatott, akkor tzri-csek csek-csek hangokat hallat, míg a párjának a klb. hangmagasságokban fújt visztet-visztet szavakkal kedveskedik.

Szép időben játszva megkeresi élelmét, de esős, hűvös napokon ráfanyalodik egy-egy bogyóra is.

Főként a ribizliből hord a fiókáinak is.

Májusban fészkel, 5-6 zöldesszürke tojásából 12-13 napra bújnak elő a kicsik.

Ha az első fészekalj megsemmisül, újra próbálkoznak, sőt, megesik, hogy harmadszorra is.

A fészkét rendszerint sűrű növényzet közé építi, különös előszeretettel a ház falára futó vadszőlő közé.

A tápláléka: rovarok, lárvák. S ahol sikerül megtelepíteni, ott a ház táján minden undok legyet elpusztít.

Védett, az eszmei értéke: 10 000 Ft.

Költésének 26 napja 25 percben Stefán György felvételein: http://invitel.hu/stefangy/

 

szürke lúd
: →nyári lúd (Anser anser), K. Lorenz hírneves etológiai kutatásainak alanya.

Az első szürkelúd kolóniát 1936-1940 között üzemeltették. A másodikat 1949-ben a bulderi kastély tavaira telepítették. Ezt 1955-ben átvitték a Stanberg melletti Seewiesenbe.

A tudós Max Planck

Előzmény: ubul11 (1341)
ubul11 Creative Commons License 2008.07.20 0 0 1341

Kedves Madárbarát!

Örülünk, hogy ekkora örömöt okozott a videonk. Hiszen ez volt a cél. Hogy örüljön bárki, aki szereti a madarakat, az élet csodájának.

A felvétel minősége ugyan hagy némi kivánnivalót maga után, hiszen nem voltunk erre a történésre felkészülve. Egy kiszuperált laptop és egy olcsó webkamera (eddig arra használtuk, hogy lássuk egymás "beszélgetés" közben).

Szeretnénk ezt a kincset közzétenni. De nem tudjuk, hogyan lehetne. Olybá tűnik, Te ismert vagy a "madarasok" körében. Ha lehetséges, terjeszd ezt a videot, ahol tudod. Még egyszer hangsúlyozom, nincs semmi más célunk vele, csak az, hogy mindenkihez eljusson, aki a madarak életét csodálattal figyeli.

Köszönettel, Ubul

Előzmény: madarbarat (1327)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.19 0 0 1340

Na, jól nézek ki! Azt hittem, GalambÁsznak van itt az Indexen elérhetősége, és el akartam neki küldeni a lexikon kecskeméti keringőről szóló szócikkének bővített változatát, hogy nézné át - de nincs címe.

És ki tudja benéz-e mostanában?!

Kérem, aki ismeri őt, vagy el tudja érni, jelezzen neki, hogy számítok rá!

Viszont ide nem akartam kitenni az írást, nehogy besokalljanak a nem galambászok.

Vagy tévedek?

 

madarbarat Creative Commons License 2008.07.18 0 0 1339

Kedves GalambÁsz!

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet. A fajtáról mindössze néhány soros bemutató írás volt a lexikonban, azt a hozzászólásod alapján kiegészítettem.

Nem tudom, a kép saját szerzői jogú-e, illetve a szerzői jog birtokosa hozzájárul-e, hogy illusztrációként a lexikonba ingyenesen felhasználjam.

Remélem, hogy igen, mert nagyon szép, a fajtát jól reprezentáló galambról készült - és nekem sajnos a kecskeméti keringőről sincs fotóm. Szégyenszemre, hiszen EZÚTTAL IS EGY OLYAN FAJTÁRÓL VAN SZÓ, AMELYET az Országgyűlés 32/2004. évi határozatával NEMZETI KINCSÜNKKÉ nyilvánított.

Légy szíves tájékoztass!

Köszönettel Legyel Tibor

 

 

Előzmény: GalambÁsz (1337)
zsazska Creative Commons License 2008.07.18 0 0 1338
Tényleg tündériek, és nem hiszem, hogy bárkinek is szúrnák itt a szemét! Amúgy ezen a képen akár lehetne csivava is!:-)
Előzmény: madarbarat (1333)
GalambÁsz Creative Commons License 2008.07.18 0 0 1337
kmeti_tab4-409-498.jpg
Előzmény: GalambÁsz (1336)
GalambÁsz Creative Commons License 2008.07.18 0 0 1336

Kecskeméti keringő fajtaleírása ( standard )

Származási hely: Kecskemét és az Alföld nagyobb városai.
Testfelépítés, testtartás: Rövid, zömök testű, magassága 18-20cm, testhossza 24-26cm, alacsony állású galamb.





Fej: Rövid, széles. A homlok meredeken kiemelkedő, a fejtető lapos, a tarkóban enyhe íveléssel megy át.
Szem, szemgyűrű: A szemek nagyok, a szemgolyók enyhén kidomborodnak. Az egyszínűek szivárványhártyája citromsárga, a szívhátúaké, a fehéreké, a tarkáké, a dereseké és a köpönyegeseké bükkönyszínű. A szemgyűrűk mindig kétsorosak és pergamen (pacal) színűek.
Csőr: Enyhén lefelé irányuló, rövid, vastag, ék alakú. Hossza a csőrzugtól a kávák hegyéig 10-14mm. A vöröseké, a sárgáké és az olajszínűeké csontszínű, a feketéké, a kékeké és az ezüstöké világos szaruszínű, a szívhátúaké, a dereseké, a tarkáké és a köpönyegeseké csontszínű. Az orrdudorok simák, fehéren porozottak.
Nyak: Aránylag rövid, enyhén hátrahúzva hordott, a toroktáj szabályos ívben kikerekített.
Mell: Zömök, széles, gömbölyded, enyhén előredomborodó.
Hát: Rövid, a vállakban széles, vízszintes tartású.
Szárnyak: Lazán a testhez simulnak, a szárnybúbokat a mell tollai takarják. Az evezők lefelé irányulnak, hosszuk a kormánytollak végétől a talajra húzott függölegesen nem ér túl.
Farok: A rövid derékból indulva legyezőszerűen szélesedik, telt; tollai szélesek, egymást cserépszerűen fedik. Tartása felfelé irányul, hossza 14-14cm, a vízszintessel legalább 40 fokos szöget zár be. A szélső kormánytollak vége közötti távolság a mell szélességével egyező. A kormánytollak száma 14-18. Zsírmirigye nincs.
Lábak: Tollatlanok és annyira rövidek, hogy a has tollai a talajt csaknem érintik.
Tollazat: Dús, testhez simuló, fényes, élénk színű.
Szín és rajzváltozatok:

a) Egyszínűek: Fekete, vörös, sárga, olajszín, kék, kékkovácsolt, kékfakó és fehér változatokban.
b)Rajzosak: Pajzsos (oldalas), tarka oldalú, deres, fekete, vörös, sárga és kék színekben. A pajzsosak alapszíne fehér, a szárnypajzsok (oldalak) színesek, fehér tollaktól teljesen mentesek. A színes tollak a háton összeérhetnek. A fej, a nyak, az evező- és a kormánytollak, valamint a mell, a hát és a has fehérek. A színes alapon fehéren tarkázottak "cifrák" alapszíne egyszínű, és a test egész felületén arányos elosztásban fehérrel tarkázott. A kormánytollak és az evezőtollak az alapszínnel egyező színűek. A sötétebb és ritkább tarkázottság egyaránt elfogadott. A deresek alapszíne fehér, a fej, az evező- és kormánytollak fehérek, a többi testrészeket sűrűn derezett színes tollak fedik. A ködmönös deresek alapszíne fehér, az oldalakat és a mellett színes tollak fedik, de ezek az előbbieknél kevésbé derezettek. A háton a színes tollak összeérnek. A fejtető, az evező- és kormánytollak fehérek. A szívhátúak fekete, vörös, olajszín, kék, kékfakó és kékkovácsolt színekben fordulnak elő, alapszínűk fehér.
c) Szívesek: A szimmetrikus szívrajzot a színes szárnyfedő tollak adják. A fej fehér, de a homlokon a csőr tövétől induló, s a fejtetőre nyúló, szilvamag alakú színes folt van. Ez a hód. Előfordul, hogy a színes fejrajz nem a csőr tövétől indul, hanem 1-2mm-rel feljebb kezdődik. Ezek a "pontos fejű"-ek. A fej fehér tollazata a tarkóig húzódik, s onnan kétoldalt a mell közepéig ereszkedve ívben zárt mellényt képez. A deréktáj és a farktő, az evezőtollak valamint a has fehérek. A kormánytollak és a farok fedőjével, támasztójával együtt színes.

Enyhe hibák: Az egyszínűek nem intenzív, határozatlan fényű, mosott színe, az evező- és a kormánytollak között előforduló fehéres (lisztezett) fekete árnyalatú toll.
A feketék fénytelen, palafekete színe. A szívesek mélyen lehúzódó, szabálytalan alakú, esetleg teljesen nyitott fehér mellénye.
Súlyos hibák: Aránytalanul hosszú test, gyenge izomzat, laposan tartott vagy keskeny, hosszú farok, keskeny derék, hosszú, tollas lábak, hosszú nyak.Túl hosszú első rendű evezők. A szívhátúaknál a farokfedőben, az ékben valamint a kormánytollak között előforduló fehér tollak; színes combtollazat, magasan zárt mellény, fehér fejtető, szabálytalan rajz. A tarkák színes kormánytollai. Az oldalasok pajzsában előforduló fehér toll. A tarka oldalúak farkában, a test elején, a fejen, a nyakon mutatkozó színes tollak. Osztott farok. A színes farkúak faroktollai közötti fehér toll. Kizáró ok a 14-nél kevesebb kormánytoll.
Az értékmérő küllemi jegyek sorrendje: Fej, szem, szembőr, alak, csőr, tollazat, rajz, lábak, állás, szín, nyak, szárnyak, farok.
Röpkövetelmény: 1 óra hosszidő
Gyűrűméret: 7 mm IV.

 

 

madarbarat Creative Commons License 2008.07.18 0 0 1335

Új szócikk:

 

La Gomera: a Kanári-szigetek nyugati csoportjának közepén található, a tenerifei Los Cristianosból kompon megközelíthető, kerekded, kis sziget. Valójában egy 1487 méter magas, hegyes-völgyes vulkán, amely elsősorban a hegymászók körében kedvelt.

Az Amerikát felfedező Kolumbusz a sziget san sebastiani kikötőjéből indult nevezetes útjára 1492-ben.

Számunkra azért érdekes, mert a La Gomerán található Garajonay Nemzeti Park (1986 óta UNESCO világörökség része) otthont ad számos őshonos állat- és növényfaj számára, közöttük a madeirai babérgalambnak (Columba trocaz).

A sziget lakói, akárcsak a török falu, →Kuskoj népessége szintén ismerik és alkalmazzák a füttyel beszélgetés tudományát. Ezt a különös kommunikációs módszert, a gomeri fütty már a spanyol hódítás előtt alakult ki az egymáshoz közeli települések üzenetváltására. A hegyekről visszaverődő füttyjelek messzire elviszik az üzeneteket.

A szigetlakók füttynyelvét (sibo gomera) a san sebastiani Las Rosas étteremben a turistacsoportoknak bemutatják, a tájékoztató szerint mintegy négyezer szóból áll és a la  gomerai iskolákban a mai napig tanítják. (→Teneriffe; →Loro Park)

http://www.gomera-island.com/

 

madarbarat Creative Commons License 2008.07.17 0 0 1334

Kedves Sándor!

Köszi a figyelmeztetést, előtte még majd úgyis emailben pontosítunk.

És hogy ne lógjon úgy a levegőben a lexikon bővítése, íme, egy a mai három új szócikkből:

 

Tenerife: a spanyol Kanári szigetek legnagyobb szárazulata. Nevezik az örök tavasz szigetének is, mert kedvező klímája miatt a tengerparti részeken soha nem hűl 20 fok alá a hőmérséklet, s nem is emelkedik 30 fok fölé. Ez természetesen nem érvényes a Teide hegyre, amely a 3718 méteres magasságával Spanyolország legmagasabb pontja, s a tájékot egzotikussá tevő hófödte csúcsával örökké emlékezetes azok számára, akik csak egyszer is látták.

A hegycsúcs 2000 méter magasságától a terület a Teide Nemzeti Park, s mint ilyen, természetvédelmi terület, csodálatos látványosságokkal.

De van itt ember teremtette számos csoda is: →Teide Sas Ökopark, →pingvinárium… Nem is beszélve a Puerto de la Cruzban található több, mint 200 éves botanikus kertről és a világhírű, 12 hektáron elterülő papagájparkról, a →Loro parkról!

Előzmény: mezoor (1331)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.17 0 0 1333

Kedves Zsazska!

Bingó!

Máltaiak.

Ma voltam rendezni a törzskönyveket, egy vagyon!

Már nyitva a szemük...

Úristen! nehogy valaki megrójon, hogy ide kuty... ajjaj! De mikor olyan tündériek!

Előzmény: zsazska (1332)
zsazska Creative Commons License 2008.07.16 0 0 1332

Szép estét!

Lám csak, miből lesz a cserebogár! Gratulálok a szaporulathoz! Ezek a kis apróságok máltaiak? Fel nem ismertem volna őket? Ílyen csöpp korban még, bármi lehetne belőlük! Jó egészséget valamennyinek!

Előzmény: madarbarat (1330)
mezoor Creative Commons License 2008.07.16 0 0 1331

Gyertek csak, gyertek:)

 

A júl. 19.-e, és a 26.-a kirándulós napunk (előbbin fácánokat gyűjtünk be, mert kevésnek találtuk az otthoniak létszámát, utóbbi napon, meg "mókuskert" elnevezésre gyúrva, bundások után kajtatunk), a többin viszont tárt kapuval fogadunk:)

Előzmény: madarbarat (1330)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.14 0 0 1330

 

Kedves Sándor!

Ami pedig a fejlődést illeti: sokat köszönhetek néhány galambásznak, akik segítettek a képanyagot felcombosítani. A mérgező növényeket saját erőből teljesen átszabtuk...

És úgy általában sok biztatást kapok és az erőt ad a további munkákhoz.

Ma például egy kedves budapesti kanáris (Schalk Endre) küldött komoly biztatást, aki már korábban 2 hangfelvétellel (csapper) is gazdagította az anyagot.

Szóval, ami nálad van változat ahhoz képest kb 100 Mbájtnyi a fejlődés

és hamarosan elérjük a 20 ezredik címszót.

Ezt Szőcs Béla barátom tartja számon.

Van úgy kb 5 órányi VHS felvételem régi-régi madarászok tenyészetéről azokból szeretnék csinálni videót, s azzal is gazdagítanám a lexikont, de nem tudom hogyan lehetne digitalizálni, megvágni - gondolom tanulságos lehetne. Hogy mást ne említsek, pl Ballagó Emánuel is mutatkozik egy, úgy 40 perces felvételen...

Ha megjön Lívia lányom a bakonyi táborozásból, akkor valószínűleg rászánjuk magunkat és megnézzük: hogyan is áll az a Rácz-Csóti-féle madárkert. És akkor személyesen viszek nektek a legújabból egy példányt.

Már, ha addigra a kis máltaiak lesznek akkorák, hogy kis időre ráhagyhatjuk őket a szomszédra

Előzmény: mezoor (1328)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.14 0 0 1329

Kedves Sándor!

Pedig bizony ott van:

pete 30 fokon ... 5-6 nap alatt kikel;

lárva többszöri vedléssel szobahőmérsékleten ... 12-18 hónao alatt bebábozódik;

bábból 6-9 nap múlva kikel a kifejlett bogár.

Hangsúlyozom: a hőmérséklet és a páratartalom függvényében rövidül (hosszabbodik) az idő, de normális körülmények között kb 1 év múlva az új nemzedék petézik.

 

Előzmény: mezoor (1328)
mezoor Creative Commons License 2008.07.14 0 0 1328

Kedves Tiborom!

 

Olvastam ám én a lexikont;)

Csak a kettéhajtott szövetdarabba nem akarnak felköltözni a kukucok, illetve akárhogy düllesztem a szemem, akkor sem látom a sorok közt, hogy mennyi időre lesz a petéből csúszó-mászó.

(a képeket elnézve, mintha folyamatosan fejlődne a lexikonod:)

 

A daráról annyit, hogy egyenek azok a férgek rendes kosztot, nem sajnálom;)

(megosztán, ez volt otthon;))

Előzmény: madarbarat (1322)
madarbarat Creative Commons License 2008.07.12 0 0 1327

Kedves Stefán-család!

Ez szenzációs!!!!!!!

GYEREKEK!

EZT MEG KELL NÉZNI!

MENJETEK FEL A STAFÁN-CSALÁD HONLAPJÁRA, S LÁSSATOK CSODÁT!

A SZÜRKE LÉGYKAPÓ KÖLTÉSÉNEK 25 NAPJA 25 PERCBEN ÖSSZEFOGLALVA

TÉNYLEG CSODÁLATOS!!!!

http://invitel.hu/stefangy/ 

 

 FOTÓ: Stefán György
Előzmény: ubul11 (1324)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!