Keresés

Részletes keresés

Arth_ur Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11459
És nagyságrendekkel kevesebb levegő kell neki, mint neked.

Nálunk a kutatóintézetben a sterilen tartott növények (dohány, rizs, árpa, búza, lucerna) lezárt befőttesüvegben nőnek szépen, akár évekig, és annyi szellőzés elég nekik, amennyi a tetőbe szúrt szivacsdarabon keresztüldiffundál.
A növénynevelő kamráink belső levegőkeringetésűek, átszellőztetni nem is szabad őket (persze a páratartalom szabályozott), és nagyjából annyi friss levegő jut be a növényekhez, amennyi pár naponta ajtónyitáskor bekerül. Jól nőnek, virágoznak és egészségesek.

Én minden olyan növényemet, amit a lakásban teleltetek (ha a télikert már túl hideg nekik), ha tudom, az ablak és a függöny közé teszem, mert tapasztalatom szerint ott érzik legjobban magukat. Nem kell követned a példámat, de én maradok ennél.
Előzmény: csoer (11456)
bombaba Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11458
Itt:
http://cserkert.hu/termekcsoport/14/citrusfelek_palmak.html
(Bár nem értelek, ha szállítással, akkor mindegy, honnan veszed, nem? A fenti címre el is tudsz menni, kiválasztani, de ki is szállítják.)
Előzmény: sakraf84 (11454)
csoer Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11457

Igaz amit mondtak, hogy mármint nem szabad a kinti hidegből teleltetésre a fűtött lakásba vinni a növényt, mert minimum a levélhullás elkezdődik.

Na de nincs még 5-10 fok.

Egyébiránt én tavaly is hurcolásztam pincébe naponta egy közel 50 kg súlyú citrom fát molnárkával.

Előzmény: vadkörte (11455)
csoer Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11456

Ha nem fulladnék meg, de fulladoznék. És az nem jó még nekem sem, pedig közel 110 kg vagyok. A növényke pedig gyengébb nálam.

Egyébiránt tettem -szerencsésen?- tönkre bőtermő sokéves citromfát tavaszra, nem a túlöntözés, nem a hideg (vagy a nagy meleg), hanem a levegőzés hiánya miatt.

Tudom mit mondok, mert ugyanakkor a többi -ami szabadon levegőzött 10 fokon- megmaradt -NO DE SEMMI BAJ.

 

Előzmény: Arth_ur (11452)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11455
Kedves csoer,
a fát a virágkiállításon eladó egyik citrustermesztő ajánlotta, hogy vigyem be aug. vége - szept. eleje környékén (ha fűtött szobában szeretném átteleltetni), amikor is a kinti átlaghőmérséklet nagyjából megegyezik a bentivel. Tudom, hogy célszerűbb lenne október környéke, viszont akkor ha beviszem a kinti 5-10 fokból a benti 21-23-ba, lehet, hogy jobban megsínylené a fa, nem? Nem vagyok gyakorlott, de számomra ez a magyarázat ésszerűnek tűnt. A fa amúgy az étkezőben áll - egy légtérben a nappalival-, itt van egy 'földig érő' fix dél-keleti ablak. Szellőztetni szoktam, ráadásul ebben a védett sarokban még huzatban sem lesz soha.
Azon mondjuk gondolkodtam, hogy ha jön valamiféle 'indián nyár', még lehet, hogy nappalra visszateszem a teraszra, hadd levegőzzön kicsit. Vagy ezzel csak többet ártanék?
A függöny mögé amiatt tettem - ahogy azt Arth_ur is írta - mert így jóval több fény jut neki, plusz később az ablak közelsége miatt talán hűvösebb és páradúsabb is lesz neki a levegő.
Előzmény: csoer (11451)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11454
Tud valaki kalamondint hol lehet kapni, szállítással??? Pécs környéke
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11453
Sziasztok!

Teleltetésre behordás előtt milyen szerekkel célszerű permetezni, vagy belocsolni a növnyényt?? (gombásodás stb.)
Arth_ur Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11452
Ne aggódj, még te sem fulladnál meg egy függöny mögött, nemhogy a fácska. ;)
Előzmény: csoer (11451)
csoer Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11451

Bocsánat, hogy valamiről lemaradtam.

De nem értem, kumquat ezen-szerintem nagyon korai bevitelét, bárhová a szabadból.

Todom, hogy kissé lehűlt a levegő -főként az éjszakai-, de igen!! korainak tartom a növények bevitelét.

Nekem a terasz tele van trópusi és mediterrán növényekkel (többek között virágban lévő óriás citrom, kumquat, narancs, papaja stb. és még eszem ágában bevinni.

Rettentő hosszú idő a jövő tavasz (amíg kevés szellőzésű, alig világos helyen sínlődik).

Egyébként a téli hely megválasztásánál a lehetőleg alacsony hőmérsékleten, minnél több fényen kívűl nagyon fontos!!!! a szellőzés. Az ablak és a függöny között (hacsak nem lesz rányitva az ablak) nem sok levegőt kap!

Előzmény: vadkörte (11440)
sjohn Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11450
Ok.
Előzmény: villosa (11449)
villosa Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11449
És olyat szeretnék....
Előzmény: villosa (11448)
villosa Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11448
Nincs akkor :)
Nekem a lime-hoz a zöldes szín tapad. Sztereotípia. Ha akarom, ha nem.
Előzmény: sjohn (11447)
sjohn Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11447
Mert ha igen? , akkor...
Előzmény: villosa (11446)
villosa Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11446
Ez sárgás-zöldes a képen.
De ugye nem lesz egyöntetű citromsárga egyik faj se?
sjohn Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11445
:-))
Előzmény: tech-pro (11443)
sjohn Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11444
A tahiti is.
Előzmény: tech-pro (11443)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11443
A Philippinó slájm besárgul.

http://www.gotouring.com/razzledazzle/images/lime.jpg
Előzmény: villosa (11442)
villosa Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11442
Kérdezek egy zöldet:
A trópusi lime-oknak ugye nem illik besárgulnia?
Arth_ur Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11441
Télen is csak így, óvatosan locsold!
Az őszi (egyébként normális) levélhulláskor sokan szoktak megijedni, és kezdenek locsolni eszehagyottan abban a hitben, hogy a kevés víztől hullik a citrusok levele, aztán lesz belőle gyökérothasztás...
Előzmény: vadkörte (11440)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11440
szia!
Nahát épp most raktam be a függöny és az ablak közé, pont az általad említett okok miatt. :o) Aztán jöttem a gép elé, hogy kicsit még visszaolvasgassak a fórumon, és megörültem, hogy nem marhaság, amit kitaláltam neki. :o) Látványnak tényleg nem valami fényes, jól kipúposodik a függöny tőle, de úgyis a cél a fontos.
Igazság szerint tavaly már volt egy kumquat fám, csak amikor elmentünk nyaralni, és 'gondos kezek' agyonlocsolták. :o( Meg sem érte az őszt, mire hazajöttünk, már a fele levél+virág lehullott róla. Próbáltam gyorsan átültetni, de sajna nem élte túl a tortúrát. :o(
Idén emiatt is próbálkoztam az agyaggolyókkal a cserép földjére (hogy ne párologtasson el annyi vizet), így mielőtt elutaztunk jól belocsoltam és mindenkinek a lelkére kötöttem, hogy nehogy hozzányúljon. Pont mire hazaértünk, jöhetett a következő locsolás. :o)
Köszönöm!
Vackor
Előzmény: Arth_ur (11439)
Arth_ur Creative Commons License 2010.08.30 0 0 11439
Ha fácskád, akár csak a koronája, tud az ablak és a függöny között lenni, még jobbak lesznek az esélyei. Nemcsak több fényt kap, de egy radiátor nélküli ablakban jó néhány fokkal hűvösebb (és párásabb) is a levegő, mint a szoba belsejében.
Esztétikus nyilván nem lesz, ha függöny takarja a szem elől, de jól fogja érezni magát.
Előzmény: vadkörte (11438)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11438
szia!
miután megvettem, átültettem citrusföldbe (gyak. mint konténeres növényt, csak egy picit nagyobb cserépbe), akkor felhagyok télre a tápozással.
Még egyszer köszönöm!
Vackor
Előzmény: tech-pro (11437)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11437
Szia!

Télen ne tápozd, mert pihiznie kell. Addig kajálgatja a földben lévő szerves dolgokat, ha van benne, mert azt is csinálják az importfáknál, hogy 100% sphagnumba ültetik, azt viszont tápozgatni kell állandóan.

Inkább a radiátorra tedd a vizes tálkát.
Előzmény: vadkörte (11436)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11436
szia,
Nagyon köszönöm a tanácsokat. Egy déli-délkeleti ablakba tettem, viszont a páratartalom sajna a helyiségben száradó ruhákkal együtt is alig karistolja a 30-35%-ot fűtési szezonban. Emiatt gondoltam alá a vizes tálkát, de majd spriccelgetem is néha.
Gyümölcsök megtartása illetve a szobai teleltetés végett kb 4hetente tápoldatozás jó lehet télen is? (Agro citrustápot használok, a dobozára az van írva, hogy télen nem kell).
Vackor
Előzmény: tech-pro (11434)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11435
Most már lássuk. Naon édi.....
Előzmény: tech-pro (11434)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11434
A képet nem lássuk.

Ha nincs más szalonképes opció, akkor marad a benti teleltetés.

Ha bent teleteted arra figyelj, hogy akkor a legfényesebb helyre tedd, hogy a fénymennyiség arányban legyen a hőmérséklettel.

A kavicsos-vizes tál annyira nem téma, jobban teszed, ha inkább beviszed a ruhákat hozzá száradni, meg spriccelgeted időnként a leveleit, de azt se vidd túlzásba. Csak lájtosan, mert nem 30+ fok lesz a szobában, a párának is arányban kell lenni a hőmérséklettel.
Előzmény: vadkörte (11432)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11433
na még egyszer, róla lenne szó:

kumquat ovaleicipici kumquat-ok
Előzmény: vadkörte (11432)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11432
szia,
Igen, sajnos tudom, hogy ezek nem megfelelőek neki. :o( A kérdésem az volna, hogy fűtött (21-23 fokos) helyiségben, radiátortól távol, napos ablakban, esetleg extra kavicsos-vizes-tálas párásítással van-e esélyem? Az jó, ha már most behozom éjszakára (hogy a benti klímát megszokja) és csak nappalra teszem ki? Gondolom öntözni mindenképp sűrűbben kell majd, mint fűtetlen helyiségben.
Azért is sajnálnám nagyon, mert a kiállításon ő volt a legkisebb, talán egy kicsit alultápláltabb is, mint a többi (persze ez az árán is látszott) és a teraszon nagyon szépen helyrejött, most meg ez a sok kis gyümölcs, amit hozott...
Csatolok 2 képet, róla lenne szó:
Előzmény: tech-pro (11431)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11431
Szia!

"egy ablaktalan garázs" - felejtős, mert nem kap fényt.

"egy fészer lenne - ez utóbbiban közel annyi a hőmérséklet mint odakint" - felejtős, mert ha jönnek a kemény mínuszok, akkor annyi a növénynek.
Előzmény: vadkörte (11430)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.29 0 0 11430
sziasztok!
Van egy 5-6éves, törzsre oltott kumquat ovale fácskám (nálam csak nyár eleje óta van, egy virágkiállításon vettük). A nyáron 2szer is virágzott és az utóbbi után rengeteg kicsi gyümölcs van a fán. A virágkiállításon azt mondták, hogy fűtött helyiségben is át tudom teleltetni (a másik alternatívám sajnos csak egy ablaktalan garázs illetve egy fészer lenne - ez utóbbiban közel annyi a hőmérséklet mint odakint), csak vigyem be aug. vége - szeptember eleje körül. Mivel eddig déli fekvésű teraszon volt, a nagy nappali-éjszakai hőingadozások miatt tegnap behoztam és egy dél-keleti ablak elé raktam. A párásítás végett egy kicsi tálkát gondoltam alátenni, kavicsokkal, vízzel. Kérdésem az lenne: szerintetek ez működhet? Tényleg áttelel így a növény, és még esetleg álmodhatok arról, hogy a vagy 25-30 termésből meg is marad néhány? Radiátor nincs a közelben, viszont télen a páratartalom sokszor 30% körül mozog, ezért is gondoltam az 'extra' párásításra.
Nagyon szép és formás kis fácska, szeretném, ha megmaradna.
Bármilyen ötletet, tanácsot szívesen fogadok,
Vackor

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!