Keresés

Részletes keresés

HGyuri Creative Commons License 2000.11.09 0 0 362
És egy jó mászóról csak mások mondják azt, hogy jó mászó (vagy barlangász ;-). Ő meg szépen csendesen tudja, hogy mi mindenre számíthat, és inkább csöndben marad.
R.I.P. Alex Lowe...
Előzmény: Butch Cassidy (361)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.11.09 0 0 361
A nagy tapasztalat és a kis tapasztalat között elég nehéz határvonalat húzni. Valamit már mindenesetre elértem és nem tekintem magam tök amatőrnek. Ha pl. minden előzetes bejelentés nélkül elmegyek egy nyílt barlangtúrára (szoktam ilyet csinálni), akkor tőlem nem szedik be a pénzt a vezetők, mert engem barlangásznak tekintenek. Hát én hegymászónak is tekintem magam, azért sem akarok fizetni.

Butch

Előzmény: Mamut (356)
HGyuri Creative Commons License 2000.11.09 0 0 360
Ok, de ne most. Néhány hét múlva benne vagyok.
Előzmény: Mamut (359)
Mamut Creative Commons License 2000.11.09 0 0 359
Zmac,
koszi, mar sikerult is beszerezni egyet ez egy Deuter Guide 45+10-es zsak, mindent tud amit szerettem volna ( oszthato pakoloresz, emelheto fejresz, stb. ) a hatresze meg nem annyira profi mint a legujabbak, de azok most 40e-be kerulnek, ez meg a fele volt.
Meg egyet lattam, ugyhogy siessen akinek kell egy ilyen :)

HGyuri
akkor itt az ideje az elso "topic talinak", ahol mindenki fenykepekkel, diakkal, hagovasakkal :) felszerelkezve tarthatna elmenybeszamolot a tobbieknek.

HGyuri Creative Commons License 2000.11.08 0 0 358
Leto!
Az egyikükkel másztam már partiban. Ő akkor kezdte a mászást. Egyébként nem kezdő egyik sem. És én úgy tudom, hogy már voltak ott.
És én sem szeretem a fizetős utakat. De én nem is akarok menni oda. :-)

A Mont Blanc túrákon készült képeim nagy része meg dián van, és diaszkennerem meg nincs :(
Addig is, amíg lesz, dián látható. ;-)

Előzmény: leto- (345)
Zmac Creative Commons License 2000.11.08 0 0 357
Mamut, a Tengerszemben olcsóbban adják a Deuter zsákokat - ha még nem láttad volna.
Előzmény: Mamut (356)
Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 356
wow, azt nem tudtam, hogy egy nagy tapasztalatu maszoval van dolgom :oD
Előzmény: Butch Cassidy (355)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.11.08 0 0 355
A tanfolyam az más. Az nem túra, az tanfolyam. (Ráadásul lényegesen olcsóbb, bár ez elméletileg valóban nem különbség.)
Egyébként nem sajnálom tőlük, hogy pénzt szednek érte. Keressenek a tudásukkal azokon, akik erre rászorulnak. De én nem vagyok ilyen.
Előzmény: Mamut (352)
leto- Creative Commons License 2000.11.08 0 0 354
A normal uthol nem kell jegfelszereles, max hagovas. Marmint, annak, aki nem akar a kornyek otezresein jeget maszni.. de a ugyse ember :)
Egesz jo leirasok vannak a weben az utvonalrol / szervezesrol.
Melyik honapban megyunk?
Előzmény: Mamut (350)
Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 353
egzebkent == egyebkent

CaPeti,
a hetvegen voltam felmerni a terepet :oD)))

Előzmény: Mamut (352)
Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 352
Butch Cassidy,
egyebkent ha egy kicsit sarkitunk, akkor egyertelmuen ellent tudok mondani neked, megpedig a sajat tapasztalataid alapjan. Ugyanis voltal olyan kedves es elvegezted az alapfoku tanfolyamot, tehat ebben az ertelemben fizettel a nagyobb tudasu, tapasztalatu szemelyeknek, azert, hogy az idejuket rad aldozzak. Ebben az ertelemben vedd ezt is egy tanfolyamnak - extrem magassagu magashegyi tanfolyam -, aminek ennyi az ara.
A felelosseg ott se, itt se volt kisebb vagy nagyobb, a varhato bevetelukrol meg nincs elkepzelesem, tehat azt sem mondhatom igy elso latasra, hogy pofatlanul sokat kernek, vagyhogy veled akarnak kifizettetni az egesz utjukat - ami mellesleg lehet, hogy egzebkent is bevett gyakorlat, ha egy olyan "mazsola", mint mondjuk en, magas hegyre szeretne menni.
Előzmény: Butch Cassidy (349)
CáPeti Creative Commons License 2000.11.08 0 0 351
Nyilvánvaló, hogy még jól jár az ember, ha 1 M-ből kijön. Bár azt írják, hogy adnak vadi új hálózsákot és hátizsákot, amit a túra végén megtarthatsz.

Egyébként volt már valaki ott a környéken ?

Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 350
CáPeti,

szamoljunk egyutt, hogy mennyi is az annyi...
Mert ehhez meg siman hozzajonnek azok a cuccok, amit nem fognak kolcsonadni, illetve en nem mennek kolcsoncuccal, vagyis
1) trekking bakancs cca. 30e
2) muanyag bakancs v. magashegyi borbakancs cca. 60e
3) hagovasak 25e
4) jegcsakany 20e
5) jegfejsze 40e
6) bivakzsak 10e
7) halozsak 50e
8) ruhazat 100e
9) hatizsak 50e
szumma : cca. 400e Ft, mindosszesen > 1Miller

Asszem mostanaban nem lesz kedvem hozza...:oD

Előzmény: CáPeti (348)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.11.08 0 0 349
Ahogy ezt az ügyet elnézem, semmi olyat nem nyújtanak, amit mi ne tudnánk megcsinálni magunktól is. Látom, Leto már rá is állt az ügyre :)
Az egyetlen szolgáltatás, hogy megszervezik. Ez meg pont olyan, mint egy akármilyen utazási iroda ajánlata. Egyébként elvből nem fizetek hegyivezetésért. Én akarok mászni. Ebbe belefér az is, hogy társként egy jobb mellett, de nem alárendelt, fizetővendég szerepben.

Arról nem is beszélve, hogy nincs rá pénzem...

Butch

CáPeti Creative Commons License 2000.11.08 0 0 348
Egy kis kiegészítés, hogy jobban lehessen "értékelni a dolgot"

A résztvevők száma: max. 8 fő.
Az exp. ára: 650 000 Ft/fő + repjegy (170 000 Ft)

leto- Creative Commons License 2000.11.08 0 0 347
Megemlitem, 160 ezer a jegy Santiago de Chile-ig. $150 korul a csucsdij. Megyunk?
:-)
Zmac Creative Commons License 2000.11.08 0 0 346
Sok dolog van égen és földön...

Érdemes egy kicsit körüljárni a felelősséget. Azt nyilván egyetlen épelméjű mászó sem garantálhatja az ügyfelének, hogy feljuttatja a csúcsra. De ezt csak óvatosan mondhatja, mert az illető esetleg meggondolja magát, ha nem biztosan azt kapja a pénzéért, amiért - szerinte - fizetett.

Az a fő bajom, hogy az expedíció vezetőjének az ítélőképességét befolyásolja a pénz, illetve az, hogy a nála sokkal tapasztalatlanabb, viszont fizető tagok mit mondanak, mit szeretnének. Szerintem ez elkerülhetetlen, ha az illető már nem "örömmászó", hanem haszonért dolgozó vállalkozó.

Az, hogy mennyit ér, mennyire etikus egy csúcs "sífelvonó stílusban" történő megmászása, kevésbé érdekel. Ha valakinek így okoz örömet, másoknak és a természetnek nem árt vele; hadd csinálja.

Előzmény: Mamut (344)
leto- Creative Commons License 2000.11.08 0 0 345
Es ok profik? Nem cseszegetes, csak nem ismerem oket. Voltak mar pl. ezen a hegyen vajon csoport nelkul is?

Leto, aki nem szereti a fizetett expediciokat

Előzmény: Mamut (344)
Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 344
Zmac,

en meg egy olyasmin tolvastam valamikor, hogy a California-i Yosemite volgy falain jelennek meg idonket gazdag aranyifjak, akiket a vezeto maga utan felvonszol a sziklara. Szamomra akkor igen ketes ertekunek tunt az elert eredmeny es ezzel kapcsolatban is ezt erzem.
Lehet, hogy savanyu a szolo ? :)
Ez pont a hatarvonala annak, hogy akkor most sajat erobol, vagy nem sajat erobol. En azert orulnek, ha egy ilyen expedicio szervezeseben is tevekenyen resztvehetnek.
Most jutott eszembe : Visszafizetesi garanciat is vallalnak ? :oD
Vagy itt erosen szolva : masok fa*aval verik a csalant ?
Kie a felelosseg az amatorokert ? Mert ha a sajatjuk, akkor szvsz a sajat utjukat finansziroztatjak meg a "jobb" anyagi helyzetben levo, de amugy amatorokkel.
Ugyanakkor teljesen jo kezdemenyezesnek is tartom, mert a ket szep szememert nem igen fognak a profik maguk koze engedni, tanulni meg igazan csak toluk lehet.
Szoval meg nem igazan tudnam a dolgot hova tenni.

Előzmény: Zmac (343)
Zmac Creative Commons License 2000.11.08 0 0 343
hm, hm...

Ozsváth Attila írt erről, hogy vajon mennyire jó, ha üzleti vállalkozást csinálnak a hegymászásból. (Ha megtalálom, bemásolom.)

Előzmény: CáPeti (341)
Csokis Creative Commons License 2000.11.08 0 0 342
Hacsak a qsziversek es a qsziversek2 topic nem az... :-)
Előzmény: Mamut (340)
CáPeti Creative Commons License 2000.11.08 0 0 341
Még nem késő, lehet jelentkezni !!!!

Túra Amerika tetejére - Aconcagua amatőröknek

A 6962 méter magas Aconcagua a legmagasabb hegycsúcs földünkön Ázsián kívül. A sikeres magyar Broad Peak (8047m) expedíció hegymászói most arra vállalkoznak, hogy tapasztalatuk segítségével "amatőröket jutassanak fel Amerika legmagasabb pontjára.
Az útvonal átvezet az Andokon. Az argentin oldalon a Mendozán, majd Punta de Vacas-on keresztül visz az út Plaza Argentina-ig, a 4200 méter magasan fekvő alaptáborba. Innen indulnak a fokozatos akklimatizációs túrák és a táborépítések, hogy aztán a megfelelő napon a csapat meghódítsa a közel 7000 méter magas csúcsot.
Az expedícióra bárki jelentkezhet, aki szív- és érrendszeri panaszoktól, illetve krónikus betegségtől mentes, és az átlagosnál kissé edzettebb. A hegymászás során nincsenek komoly technikai nehézségek, nem szükséges sziklamászó tudás. A szükséges felszerelések nagy részét a szervezők biztosítják.
A túra teljes időtartama kb. 24 nap (időjárásfüggő).
Időpont: 2001 január.

Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 340
Tok jo ! Nincs erre egy kulon topic ? :)))
Előzmény: originalqszi (339)
originalqszi Creative Commons License 2000.11.08 0 0 339
Jobb, mint holnap egy tuzok,
De azt hiszem, kicsit túlzok!
Ki a kicsi kereket nem becsüli,
Sorsát megérdemli,
Ott szoronghat két hegy között,
Az ég alatt, a föld fölött:))))))
Előzmény: Mamut (338)
Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 338
Mert jobb ma egy hegy, mint holnap egy tuzok :oD
Előzmény: originalqszi (337)
originalqszi Creative Commons License 2000.11.08 0 0 337
Imádom a hegyeket!
A gömbölyűt, a kereket!
Közelébe érve reszketek,
Egy sóhajt eresztek,
Megmászom a csúcsot,
Aztán elmegyek és húzok:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.11.08 0 0 336
"A tapasztalat megszerzéséhez szerintem elengedhetetlen egy alapfokú tudás, mert sokszor tanul(hat) az ember a saját hibáiból, de hegymászásnál ez néha már késo. Azzel sem értek egyet, hogy teljesen felkészületlenül mentél a Mont Blanc ra, mert rengeteg nem várt tényezo adódhat (hasadékbaesés, kicsúszás, bivak, stb..)."

Most már én sem értek vele egyet, de akkor jó ötletnek tűnt. Kicsit őrült dolog volt, de egyáltalán nem bánom. A tanulással meg az a helyzet, hogy nem volt türelmem kivárni. Évek óta szerettem volna elkezdeni egy tanfolyamot és csak most tudtam rá időt szakítani. Muszáj volt amatőr módon belevágni, mert különben nem jutottam volna el sehova. Persze, ez nem követendő példa és azt is belátom, hogy vannak veszélyei, de ezt kellő óvatossággal ellensúlyoztuk. A Weisskugel-t például kétszer támadtuk meg, másodszorra a csúcskereszttől ötven méterre voltunk már, amikor visszafordultunk, mert nem mertünk átmenni egy szakaszon...

"U.I.:Meséld el a storyt, amibol majdnem újságcikk lett !!"

A Matterhorn-on történt. Ez volt az eddigi legnagyobb vállalkozásunk és mindjárt az elején látszott, hogy esélytelen, mert friss hó esett a hegyre, az lefagyott, úgyhogy a Hörnlihüttében nem is ébresztettek, mondván, hogy aznap nincs mászás. Meg kell mondjam, megkönnyebbülés volt, mert féltem tőle. Azért azt bevállaltuk, hogy megnézzük az út elejét, vagyis minimális cuccal (beülő, kötél) addig megyünk, amig tudunk. A Matyi ritka randa hegy, tiszta törmelék, úgyhogy hamar elment tőle a kedvünk. Éppen fordultunk vissza, amikor óriási dübörgéssel levált egy - nem túlzok - autó méretű kőtömb és pont felém jött! Mire eléggé megijedhettem volna, már az is látszott, hogy átugrik fölöttem. Odalapultam a falhoz és reméltem a legjobbakat. A nagy dög mögöttem csapódott be és továbbpattogott a szakadék felé. Utána még egy-két percen keresztül jöttek kisebb kövek, amit a nagy lesodort, azok megsoroztak rendesen, de szerencsére nem találtak el túl keményen, nem is sodortak le. Életemben először volt rajtam sisak, direkt a Matyi miatt vettem, mert úgy hallottam, hogy omladékos. Hát az.
Ezek után persze a Zermatt-i kempingig futottunk ijedtünkben és ott literes sörökkel ünnepeltük a születésnapomat.
Utána meg felmentünk a Monte Rosa-ra, azt hivén, hogy az könnyebb. Nem volt az, de legalább nem jöttünk haza üres kézzel.

Butch

Előzmény: Biwak (333)
Mamut Creative Commons License 2000.11.08 0 0 335
HGyuri,

a magam neveben megkerdezlek !, de szerintem mindanyiunk neveben is tehetem ezt,hisz errol szol a topic :)
Tehat tessek eloasni a fenykepeket, beszamolokat irni, stb :)

Előzmény: HGyuri (334)
HGyuri Creative Commons License 2000.11.07 0 0 334
Teljesen igazatok van, de:
:)
Én pici gyerek korom óta a hegyekben vagyok (alföldi gyerek lévén :) És egyetértek az óvatossággal. Viszont az oktatás nem minden. Én is őrültségnek tartom azt, ha valaki ész nélkül felrohan az első hegyre. Viszont engem nem oktatott senki, és fokozatosan túráról túrára tapasztalódtam. Sokat másztam a Mont Blanc előtt, és én így szedtem össze a tapasztalatokat. Példának kedvéért a Mont Blanc csak ötödszörre másztam meg, addig csak kóstolgattam a hegyet. De én bolond lennék pl. rossz időben mászni. Ha úgy néz ki az idő, hogy szar idő lesz, akkor inkább visszajövök. Ezért írtam azt néhánnyal lejjebb, hogy ha ÉN másznék fel megint, akkor rászánnék egy hetet. Azért, mert ugyan igen kényelmesen meg lehet ennyi idő alatt mászni, de ne az idő (napok) miatt kelljen rohannom. Ha kell, én bizony várok 3-4 napot, de akár egy hetet is a jó időre. Életem egyik legnagyobb csalódása volt fent állni a Venedigeren, hóviharban, villámok között, úgy, hogy 10 méternél nem láttam messzebb. Ok, fent voltam, de csak annyit láttam a tájból, mintha egy szobában lettem volna, csak ez egy kissé veszélyesebb volt.
Mindenkit megvár az a hegy... Ki kell élvezni az élet szép pillanatait :)
Tehát mindenki csak óvatosan. Ha tudnék segíteni tapasztalatokkal, képekkel, szívesen segítenék annak, aki megkérdez.
Előzmény: Biwak (333)
Biwak Creative Commons License 2000.11.07 0 0 333
Butch Cassidy :

Teljesen igazad van, de:

A tapasztalat megszerzéséhez szerintem elengedhetetlen egy alapfokú tudás, mert sokszor tanul(hat) az ember a saját hibáiból, de hegymászásnál ez néha már késo. Azzel sem értek egyet, hogy teljesen felkészületlenül mentél a Mont Blanc ra, mert rengeteg nem várt tényezo adódhat (hasadékbaesés, kicsúszás, bivak, stb..).

U.I.:Meséld el a storyt, amibol majdnem újságcikk lett !! Üdv Biwak

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!