Keresés

Részletes keresés

sakraf84 Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11487
Sziasztok!

Ma sikerült szert tennem egy 30 cm-es kalamondin fácskára a cserkúti kertészetből! 8-10 kis gyümölcs van rajta! Leszedjem egy részét teleltetés előtt vagy hagyhatom rajta??
Célszerű ilyen kor átültetni a növényt citrusföldbe?? (kertészeti növényeknél szokták ajánlani)
Illetve szerinte metszeni is kéne! Képet csatolok később!
tech-pro Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11486
Szia!

Ha tüskés, az nem fog neked "magától" narancsot teremni, azt tudod, nem?

Ha gyümit szeretnél a fán látni, akkor oltani kell.
Előzmény: Wearwolfff (11485)
Wearwolfff Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11485
Igen tüskés, szinte majdnem minden levéltőből. Az alsó kép az tavaly készült, ahogy írtam, mikor sárgultak a levelei. De előbb egy kevés vasoldat, majd később egy hónap múlva a Trópusi Doktor segített rajta.

Idén még nem vettem észre rajta semmilyen elváltozást.
tech-pro Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11484
Szia!

A harmadik képen látszik, hogy a növény klorózisos. Nemrég volt erről a szindrómáról szó.

Amúgy tök ari a fa.

Azt szeretném kérdezni, hogy tüskés a fa?
Előzmény: Wearwolfff (11483)
Wearwolfff Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11483
Lassan három éve nevelgetek egy magról nevelt narancsfát. Sajnos a fajtáját nem tudom, csak azt hogy nem vérnarancs volt. Először még nem voltam járatos a dolgokban és belenyomkodtam őket kerti földbe külön tejfölös dobozokba, citromot és narancsot vegyesen (15).

Ez az egy maradt meg. Olyan éves korában tavasszal már átültettem cserépbe ASB-Greenworld virágföldbe, ami eleve tőzeggel kevert és tartalmaz egy kis nitrogént. Három rétegben: az aljára 1cm szitált sóder, középre a föld, a tetejére 2cm szitált sóder. Valamint a föld közé is kevertem egy keveset. A cserép és a tál közt cserépdarabok vannak. Nagyon meghálálta ezt a földet, hihetetlen fejlődésnek indult tavasz folyamán. Nyár tájékán a második növési hullámkor elkezdtek sárgulni a levelek. Utánajártam a dolgoknak, és elkezdtem az öntözővízhez Trópusi Doktor nevezetű löttyöt adagolni. Úgy tűnt ez is használt, de aztán elkövettem egy hibát, ősszel huzatos helyre tettem, így télire elhullajtotta az összes levelét és el is kezdett visszafelé száradni.

Már úgy voltam, hogy keresztet vetek rá, de azért még voltak rajta zöld szár részek. Lemetszettem az elszáradtakat, és próbáltam valami formát adni neki, és márciusban átültettem. Jól tettem, hogy nem dobtam ki. Április elején már érezhetően megjelentek rajta az erőteljes hajtások. Mostanra már rengeteg sok szép levél van rajta.

Május elejétől kint volt a kertben déli oldalon, csak most tegnapelőtt hoztam be amíg ilyen veszett hideg volt este. Telelni a belépőszobában telel ahol nincs radiátor, és olyan 15 fok van átlagban. Idén nem is locsoltam csak egyszer-kétszer a sok eső miatt. Idén már a karót is kiszedtem mellőle.




Érdekességképpen:
Tavaly nyáron locsoltam alig vettem észre őkelmét, de csak kiszúrtam.
A fotó sajnos homályos lett. Leszedtem onnét és kivittem hátra a fűbe.

sakraf84 Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11482
Sziasztok!

Ma sikerült szert tennem egy 30 cm-es kalamondin fácskára a cserkúti kertészetből! 8-10 kis gyümölcs van rajta! Leszedjem egy részét teleltetés előtt vagy hagyhatom rajta??
Célszerű ilyen kor átültetni a növényt citrusföldbe?? (kertészeti növényeknél szokták ajánlani)
csoer Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11481
Vonja nyugodtan, van belőle dugig. Nitrogén hegyekben áll.
Előzmény: tech-pro (11480)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11480
Na szóval, mégegyszer.

Elment a hsz-em a mátrixba.

Tehát a mulccsal csínján, mert elvonja a nitrogént a talajból.
Előzmény: csoer (11478)
tech-pro Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11479
És szépen el is vonja a nitrogént a talajból.........
Előzmény: csoer (11478)
csoer Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11478

Az agyag golyók helyett -melyről én is olvastam, hogy van ahol ajánlják-, inkább a mulcsot használom és ajánlom. Lasabban szárad ki a talaj, de azért szellőzik is és dekorítív is.

 

tech-pro Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11477
Kösz, hogy szóltál, megkaptam, délután válaszolok.

Üdv
Előzmény: Quicktor57 (11475)
sjohn Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11476
Én csináltam , igaz nem szellős agyaggalacsinnal , hanem zeolittal , gondolván , hogy öntözéskor a sok nyomelemet belemosom a földbe , de nem jött be , mert nem levegőzött , hanem mohásodott , rothadt alatta a föld.
Lehet , hogy az agyag nem így működik , mert könnyebben kiszárad és pórusos , nem úgy , mint a zeolit.
Előzmény: Quicktor57 (11474)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11475

Szia tech-pro!

Az citrusok oltásával kapcsolatban küldtem email-t. Megkaptad?

Előzmény: tech-pro (11472)
Quicktor57 Creative Commons License 2010.09.01 0 0 11474

A cserép alján még megértem, igaz az agyaggolyók szerintem nemcsak felszívják a felesleges vizet, hanem magukban is tartják azt. Szerintem a cserép tetején lévők az idei esős időszakban inkább gátolják a föld felszínének a kiszáradását, de lehet, hogy tévedek.

Ezért is kérdeztem, hogy van-e valakinek ezzel a megoldással kapcsolatban tapasztalata?

Előzmény: vadkörte (11473)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11473
Köszönöm a tanácsot, igen, olvastam a weblapodon írtakat, amiatt is bátorkodtam kérdezni, hogy ez az esetemben is működőképes-e. Ma este is behoztam, bár még tizenegynéhány fokokat mondanak éjszakára.
A cserép tetején agyaggolyók vannak, illetve van néhány a cserép alján is, mikor átültettem, akkor tettem bele. Alulra azért, hogy a felesleges vizet elvezesse/felszívja, a föld tetejéra pedig azért, hogy ezáltal kevesebb vizet párologtasson a földjéről növény, így nyáron is kb hetente egyszer kellett locsolnom, pedig déli teraszon volt. (Mikor elmentünk nyaralni, így elkerülhető volt, hogy anyukám csupán jószándékból agyonlocsolja, hiszen nem is kellett hozzányúlnia.)
Előzmény: Quicktor57 (11470)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11472
Szia!

Gyökérgombásodás: jól szellőző talajba kell ültetni, nem kell agyonlocsolni.

Atkák: növelni kell a páratartalmat.

Tetvek: dohánylé.
Előzmény: sakraf84 (11471)
sakraf84 Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11471
Milyen szerekkel permetezitek a citrusokat gyökérgombásodás és különféle atkák, tetvek ellen????
Quicktor57 Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11470

Kedves vadkörte!

 

Nem akartam beleszólni a tervezett teleltetési módszeredbe, mivel még nem próbáltam, és tavaly néhány topiktárs meglehetősen negatívan állt hozzá az én "este be, reggel ki" cipelgetésemhez. Ha elolvasod a topikleírásban található weblap anyagát, akkor találsz egy módszert a lakásban való teleltetéshez. Valószínűleg ez sem "tuti" megoldás, és talán csak 15 - 18 fokos szobahőmérsékletig működik.

A lényeg, hogy most már inkább eresz alatt, nagyobb esőktől védve tartsd a növényedet. Ha a hajnali hőmérséklet várhatóan 10 fok alá csökken, akkor este hozd be, reggel pedig viheted a szabadba. Szerencsés esetben, akár november végéig is hurcolászhatod, igaz nem minden nap, ezt a fácskát.

 

Engem egy dolog zavar, talán van valakinek ezzel tapasztalata. A cserép tetején "kavicsokat" vagy "agyaggolyókat" látok. Ez mire szolgál? Biztos, hogy jó megoldás? (Párásítási céllal én nem raknék semmit a gyökérnyak köré.)

Ezek elsősorban kérdések, mert nem tudom mi az a sok golyó.

Előzmény: vadkörte (11467)
zoli1122 Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11469
lenyeg,hogy minel tobb fenyt kapjon,minel kozelebb az ablakhoz tenni,ontozni csak ha kiszaradt a fold teteje,en pl tavaly volt olyan fa amit 2 honapig nem ontoztem meg,mert nedves volt a foldje
Előzmény: vadkörte (11468)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11468
szia! gyorsan visszanéztem csak a te hozzászólásaidat. Nagyon szépek a növényeid, és a teleltető is pont ideális nekik. Sajnos én így csak ezzel az egy fával kísérletezek, majd hosszú távon szeretném a terasz fedett részét télikertesíteni (amolyan tavasszal elbontható formában), akkor majd talán belelendülök én is az egzotikus növénytartásba. :o)
Előzmény: zoli1122 (11466)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11467
Sajna nekem ilyen lehetőségem nincs, csak egy fűtött szoba fűtőtest nélküli, elég világos ablaka.
Folyamatosan olvasom vissza nagyjából a hozzászólásokat, eddig még nem jutottam el.
Előzmény: zoli1122 (11466)
zoli1122 Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11466
van egy balkon beuvegezve,a szobabol keves meleg jut a novenyekre,annyi hogy telen ne fagyjanak meg,de nagy ablakok vannak szelloztetesre,pl ha december elejen +5 fok van,akkor ki vannak napkozben nyitva az ablakok,majdnem olyan mintha kint lennenek...ha visszanezed a forumot,mar tettem fel a telelobol kepeket
Előzmény: vadkörte (11465)
vadkörte Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11465
de gondolom a közel fagypontból nem a fűtött szobába viszed be őket... vagy mégis?
Előzmény: zoli1122 (11464)
zoli1122 Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11464
en csak az elott viszem be amikor fagyokat mond,tavaly is aszem oktober legvegen vagy november elejen vittem be ....nalam minden citrus evente 1x be,1x ki,ennyi
vadkörte Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11463
Na, ma reggel úgy nézett ki, szép lesz az idő (hogy én miért nem hallgatok időjárásjelentést néha!), így kivittem a fát a teraszra. Aztán elmentem pár órára itthonról. Mire hazaértem, szegény jól megázott, és már csak 13 fok van odakint. Gyorsan behúztam egy védett helyre, most már nem ázik. Kérdésem: ha estére behozom (merthogy mostanában csak 10 fok körül van kint éjjel a hőmérséklet, persze tudom, ez később még változhat), attól nem kap hősokkot? Itt bent kb 22 fok van. Csinálhatom ezt vele (reggel ki - éjszakára be) egészen októberig? Mert azért így csak-csak közel 10 fokos hőingadozást kell elviselnie minden nap.
Sokan írtátok ezt a módszert így ősszel, viszont - gondolom - nálatok a ki-be hurcolászás az a szabad levegő és a teleltető (szintén 5-10 fokos) között történt. Vagy tévedek?
Bocs a sok kérdésért, de ha lehet, inkább próbálnék tanulni a ti tapasztalatotokból (és nem a saját káromból).
Függöny témában inkább nem nyilatkozom, én még a kavicsos tálat is alátettem (egyelőre víz nélkül), aztán majd meglátjuk...
Vackor
Arth_ur Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11462
Így van. Nem véletlenül írtam oda, hogy a klímakamráinkban a páratartalom szabályozott a zártság mellett is. Különben gombásodnak ezerrel.
Annak viszont elég kicsi az esélye, hogy egy szobai függöny olyan párát tartson a növénynek, mintha be lenne zárva. Sőt szerintem inkább előny, hogy nem közvetlenül a fűtött, 30-40%-os páratartalmú szobalevegőben szenved.
Előzmény: gáborke (11461)
gáborke Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11461
Te már csak tudod:)))
Igaziból arról van szó és ebben csoer-nek igaza van hogy szellőzni kell méghozzá a gombák, és hasonlók elkerülése végett.(nem az oxigén vagy más hiányzik..)
A steril befőttesüvegben,meg ügye... mivel steril...
Meg hát minden növény máshogy érzékeny, a citrusok sokszor gombákra érzékenyek ha nincs normál pihenőidejük(mivel legyengülnek)
üdv
Előzmény: tech-pro (11460)
tech-pro Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11460
A padláson/pincében/szekrényben/kibelezett hűtőládában termesztett Cannabis is jól fejlődik.........
Előzmény: Arth_ur (11459)
Arth_ur Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11459
És nagyságrendekkel kevesebb levegő kell neki, mint neked.

Nálunk a kutatóintézetben a sterilen tartott növények (dohány, rizs, árpa, búza, lucerna) lezárt befőttesüvegben nőnek szépen, akár évekig, és annyi szellőzés elég nekik, amennyi a tetőbe szúrt szivacsdarabon keresztüldiffundál.
A növénynevelő kamráink belső levegőkeringetésűek, átszellőztetni nem is szabad őket (persze a páratartalom szabályozott), és nagyjából annyi friss levegő jut be a növényekhez, amennyi pár naponta ajtónyitáskor bekerül. Jól nőnek, virágoznak és egészségesek.

Én minden olyan növényemet, amit a lakásban teleltetek (ha a télikert már túl hideg nekik), ha tudom, az ablak és a függöny közé teszem, mert tapasztalatom szerint ott érzik legjobban magukat. Nem kell követned a példámat, de én maradok ennél.
Előzmény: csoer (11456)
bombaba Creative Commons License 2010.08.31 0 0 11458
Itt:
http://cserkert.hu/termekcsoport/14/citrusfelek_palmak.html
(Bár nem értelek, ha szállítással, akkor mindegy, honnan veszed, nem? A fenti címre el is tudsz menni, kiválasztani, de ki is szállítják.)
Előzmény: sakraf84 (11454)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!