Keresés

Részletes keresés

Voloncs Creative Commons License 2012.03.15 0 0 877

Ha jol tudom,Paszkaevics a kivonulast is megfontolta.

Előzmény: chabie (876)
chabie Creative Commons License 2012.03.15 0 0 876

 

Magyar orvostörténet-írások több helyen megemlítik,hogy a cári seregek több embert veszítettek el kolerában,mint harccselekményekben.

 

Paszkevics herceg megpróbált felkészülni a várható járvány megfékezésére.A hadműveletekben részt vevő seregek orvosfőnökévé Roman Sz.Csetirkin ezredest,főtörzsorvost nevezte ki.Csetirkin Európa-színtű! szakértője volt a járványos megbetegedéseknek,több nemzetközileg ismert és elismert tanulmányt írt a koleráról.

Rendelkezésére állt 91 tábori kórház,teljes felszereléssel,150 katonaorvos,200 sebész,800 beteghordó és ápoló,600 betegszállító szekér.

 

1849ben már a Felvidéken jelentkeztek az első megbetegedések,a járvány gyorsan terjedt.Nagyszombaton már kolerakórházat kellett berendezni,1849 junius 28.ai adat szerint 6662 kolerás betegről jelentenek.Ezekből 1345 katona,köztük 80 tiszt elhalálozik.Átlagosan napi 60 katona betegszik meg,csak a Felvidéken 20 kolerakórház kerül berendezésre.A Tisza vidékén további 40 kolerakórház!Összesen kb.4000 ágy !

 

Július végére az orosz legénységi állomány 25%! kolerás,a halálozás közel 20ezres nagyságrendű.

 

Harctéri sebesülés 8114 katona ebből 956 elhunyt.

 

A Tisza vidékén 1849 júliusában lassítani kellett a dél felé irányuló előrenyomulás ütemét.

 

A kolerát a cári sereg hozta magával,oda Indiából terjedt át az ún. ázsiai kolera.A katonák megfertőzék a magyar vidéki lakosságot,hadifoglyokat,illetve az orosz hadifoglyok a fogvatartóikat.Az egész országban elterjedt,Kolera tábornok is pusztította a magyar seregeket,a hátországot.

 

Általános megállapítás,hogy a fegyverletétel után a kolera kényszerítette sürgős távozásra a cári sereget.

Előzmény: tibb (851)
Voloncs Creative Commons License 2012.03.07 0 0 875

Kozeleg marcius 15....Ilyenkor kellene ez a topik a legforgalmasabb legyen.

Előzmény: Voloncs (874)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.22 0 0 874

Azert Petofi iskolai tortenete is erdekes,amikor egy magyarokat szidalmazo szlovak tanarral Petofi nem ertett egyet,mire magyar tortenelembol megbukott.

Előzmény: Pater Altenberg (872)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.20 0 0 872

Petőfi nem szivesen árulta volna el, hogy ért szlovákul. 

Előzmény: edesviz (871)
edesviz Creative Commons License 2012.02.20 0 0 871

Pedig egyesek azt terjesztették, hogy szlovákul

Előzmény: Pater Altenberg (869)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.20 0 0 869

Ha arra gondolunk, hogy Bem is alig tudott németül, ezért (pl. Petőfivel is) franciául beszélt, franciául viszont amagyar tisztek alig tudtak - -- ha erre gondolunk... nem tudom mit gondoljunk.

Előzmény: Törölt nick (868)
Duke of Marlborough Creative Commons License 2012.02.19 0 0 866

Kossuth és fővezeréinek kapcsolata témában, így nyilván Dembinskiről is Hermann Róbert vonatkozó munkáját lehet ajánlani. Érdemes elolvasni.

 

 

http://www.libri.hu/konyv/kossuth-hadserege-kossuth-fovezerei.html

Előzmény: Pater Altenberg (864)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.19 0 0 865

Dembinszky a lengyel sz.harcban is egy visszavonulassal nyerte el az elismerest.A wiki is irja,hogy fel akarta adni Varsot,amiert eltavolitottak.Dembinszkyben volt tehetseg,de o nem volt forradalmi hadseregnek valo vezer.A magyar hadseregnek nem azt kell mondani a harcban ,hogy "retiralj" ,hanem hogy "rohamlepesben elore".Vagyis Dembinszky nem a magyar hadszinterre termett,itt joval fontosabb volt a moral,mint a rendezett hadviseles.

Előzmény: Pater Altenberg (862)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.19 0 0 864

Kossuth erős kisebbrendűségi érzése Görgeyvel szemben magyarázza D. állandó, mindig hibás főparancsnoki kinevezéseit? Csak egy országgal szórakozott... - Idevág még: én csak egyetlen komoly modern történeti önyvet ismerek, amely megokoltan és részletesen és meggyőzpen roppant kedvezőtlen tanulsággal elemzi Kossuth ténykedését. (Azt is egy amerikai magyar egyetemi atnár, Deák István írta).

Előzmény: Pater Altenberg (863)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.19 0 0 863

még legértelmesebben itt, egy semmiképp nem tudományos amatőr-oldalon:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Henryk_Dembi%C5%84ski

Előzmény: Pater Altenberg (862)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.19 0 0 862

Van itt egy másik lengyel rejtély, elég nagy rejtély, és úgy tudom, soha, semmivel nem magyarázzák (legalábbis magyar oldalon) - ugyanis Dembinszky (Dembiński). Nagytekintélyű hadvezérként ismerték, elismerték, a lengyel szabadságharcban komoly orosz seregek ellen küzdött, állítólag kiválóan. Magyarországi szereplése: vesszőfutás. Hogy miért, és egyáltalán - na erre alig vagy sehogy nem térnek ki a szakirodalmak, mintha szóra sem volna érdemes...)

Előzmény: Törölt nick (860)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.19 0 0 861

Perczelnek amugy sem tulajdonitok nagy jelentoseget,foleg a Mori csata miatt. Guyon legalabb elfoglalta a Branyiszko hagot,es ezzel biztositotta Gorgeinek azt,hogy ha nem is keriti be Klapkaval egyutt Shilcket,lagalabb eljuthasson a Tisza vonalig.

Előzmény: Törölt nick (860)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.19 0 0 859

Bem igen,de mintha Guyon nem tert volna at mohamedanra.De nem ez  a lenyeg,azt nem hallottam hogy a fegyelem miatt meggyilkoltak.

Előzmény: Pater Altenberg (858)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.19 0 0 858

Közvetve a témához vág, és hátha nem tudja valaki. Bem és Guyon is a török emigrációban áttért a mohamedán vallásra, Bem (talán Aleppo) katonai parancsnoka lett (csak mohamedánként lehetett), és olyan szigorú fegyelmet tartott, hogy katonái hamarosan meggyilkolták. Máshol meg azt olvasom, pestisjárvány végzett vele. Kegyeleti okokból nyilván a lengyelek sem igyekeztek feltárni az igazat.

Előzmény: Voloncs (855)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.19 0 0 857

Valoban,de ha a vakmeroseg es a hadvezeri erenyek tudnak tarsulni egy emberben,akkor az a szemely csodakat tud muvelni.Itt van peldaul Damjanich Janos,akinek ha nem nagy is,de volt hadvezeri tudasa.

Előzmény: Törölt nick (856)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.19 0 0 855

Igen,Perczel a Mori csataban vereseget szenvedett a lovassagi folenyben levo Jelasictol.

Guyon a Temesvari csataban atvette a vezerseget a visszavonulaskor,visszafordittatott egy uteget,belelott az egyik cs.k zaszloaljba,mire az osztrak utegek tuzelni kezdtek a visszavonulo honvedeket.

Előzmény: Pater Altenberg (854)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.19 0 0 854

Ha jól emlékszem, Perczel az 1848 decemberi visszavonuláskor bután csatát kezdett.

Guyon 1849 augusztus elején Temesvárnál külön felelős a csata végső bukásáért. Forrásokat most nem kutatok, kutassák a szaktörténészek, akik leírták.

Voloncs Creative Commons License 2012.02.19 0 0 853

En a vakmerosegere celoztam.Mindketten jol tudjuk,hogy Guyonnak es Perczelnek joval folotte allt hadvezeri kepessegekben.

Előzmény: Törölt nick (852)
tibb Creative Commons License 2012.02.18 0 0 851

"Viszont ha Dembinszky es Bem nem kap ki Temesvarnal,vagy min.dontetlen utkozetet viv, akkor lett volna esely a gyozelemre.

Merthogy:Egy brit diplomata mar uton volt Becsbe,azzal a cellal,hogy Ferenc Jozsef szuntesse be az agressziot Magyarorszaggal szemben.Emellett az orosz taborban tifuszjarvany utott ki,es en is hallottam olyanrol,miszerint Paszkaevics megfontolta a kivonulast."

 

Én meg olyanról hallottam, hogy Thomas Mayne Reid vezetésével már úton volt Magyarországra a  - Colt revolverekkel felszerelt - felmentő amerikai önkéntes légió, amelyik ha ideért olna, ma a világegyetem egyik vezető nagyhatalma lennénk, feltéve, hogy Palpatine szenátor árulása miatt nem válunk a gonosz Galaktikus Birodalom martalékává.

Előzmény: Voloncs (846)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.18 0 0 850
Előzmény: Pater Altenberg (849)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.18 0 0 849

Becsülendő, kalap-emeltető dolog, nem ismertem.

Előzmény: Voloncs (848)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.18 0 0 848

Nem nagy harc,de a nyegesteto szerintem ide szamit.Kanyadi Sandor egy nagyon szep verset is iert rola:

1849augusztus 1-jén Gál Sándor tábornok Tuzson János alezredes vezetése alatt 200 honvédjére bízta a csatát. A székelyek élethalálharcot vívtak Eduard Clam-Gallas osztrák tábornok vezette osztrák és orosz csapatokból álló ellenséges hadsereg ellen. A kis számú székely hadsereg, önfeláldozó küzdelmük ellenére vereséget szenvedett az ellenségtől egykászoni származású ember árulásának következtében. Rengetegen életüket vesztették a harcosok közül.

 

Előzmény: Pater Altenberg (847)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.18 0 0 847

Mellesleg úgy tudom, hogy az oroszok ellen egyetlen csatát vívott magyar hadsereg: Segesvárnál. Totális vereséggel. Görgei a Komáromtól Aradig tartó bravuros menetelés során parancsnokainak megtiltotta, hpogy bármilyen csatába keveredjenek a legkisebb orosz egységgel szemben is. Nagysándor mégis megtette, Görgey tiltása ellenére: hiba volt. Más orosz-magyar összecsapásról nem tudok. Ha volt, írjátok be.

Voloncs Creative Commons License 2012.02.18 0 0 846

Viszont ha Dembinszky es Bem nem kap ki Temesvarnal,vagy min.dontetlen utkozetet viv, akkor lett volna esely a gyozelemre.

Merthogy:Egy brit diplomata mar uton volt Becsbe,azzal a cellal,hogy Ferenc Jozsef szuntesse be az agressziot Magyarorszaggal szemben.Emellett az orosz taborban tifuszjarvany utott ki,es en is hallottam olyanrol,miszerint Paszkaevics megfontolta a kivonulast.

Előzmény: Pater Altenberg (845)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.18 0 0 845

Görgei esélyt adott a Dembinski vezette főseregnek, hogy Temesvárnél megverje Haynaut. Nem verte meg, sőt döntő vereséget szenvedett. G., mint értelmes katona, pontosan tudta, hogy az oroszok ellen viszont 0,00 a katonai esély - elméletileg hallatszott olyasmi, hogy a cár visszavonná a sereget, de ez inkább vicc volt.

Előzmény: Voloncs (844)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.18 0 0 844

Ahogy tobb mint 160 ev tavlatabol visszanezek,csodalom,hogy az oroszok ellen egyaltalan meg tudtak mozdulni,es viszonylag sokaig birni.Gorgeitol szep volt amikor megkerulte a ruszkik fosereget,de itt mar o sem tudott mit tenni.

Előzmény: Pater Altenberg (843)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.18 0 0 843

Bem és a magyarok vesztére viszont Erdélybe érkezett Lüders (oroszosan Lugyersz), a kor egyik legjobb hadvezére (de a sereg nagysága miatt, ha rossz lett volna, is ő nyer - bár úgy tudom, nagyon jó a hadtörténeti megítélése).

Előzmény: Voloncs (842)
Voloncs Creative Commons License 2012.02.18 0 0 842

Szerintem is atlagos a tehetsege. Vizaknanal csak akkor tudott gyozni amikor Bem felfedte eroinek csekelyseget.Azert mar emlitsuk meg Bemet is,mert hiaba volt Guyonhoz es Perczelhez hasonlo vezer,azert a vakmerosege vagy jot,vagy rosszat hozott.Marciusban jol csinalta,amikor egyszeruen megkerulte Puchnert,de Vizaknanal pl baklovest kovetett el.

Előzmény: Törölt nick (841)
Pater Altenberg Creative Commons License 2012.02.18 0 0 840

Mellesleg, ha igaz, a szabdságharc első felében magyarpárti ténykedéséről ismert Erdélyben.

Előzmény: Pater Altenberg (839)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!