Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2011.08.28 0 0 10176

Igen, fa alatt szokott ilyen satnya fürtöt hozni.

 

Mostanában nem láttam a Moldovát, ma viszont a másik telken igen, teljesen meglepett, hogy milyen hirtelen beért, már ehető, bár nem túl jó még, a fácánok sem csipegetik.

Előzmény: Jani71 (10171)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.28 0 0 10175

Gyönyörű szőlő! Milyen az íze? Nekem is van idei dugvány formájában, de elég satnyák. Majd veszek oltványokat.

Előzmény: Jani71 (10174)
Jani71 Creative Commons License 2011.08.28 0 0 10174

Moldovám is van. :-) (kép eredetiben)

 

Előzmény: Flanell (10170)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.28 0 0 10173

Lugasfuttatásra nagyon jó a Deleváré is. A nagyszüleimnek óriási lugasa volt néhány tőkéből. A termése októberben fincsi, mézédes. A direkt termők közül a legkevésbé labruska ízű. Sokáig a tőkéken maradnak, így szeptembertől novemberig folyamatosan lehet eszegetni. Simán megfelel étkezési szőlőnek, finom a mustja is. Ja, és nagyon bőtermő, ellenálló stb.

Előzmény: Flanell (10170)
RAMBO Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10172

Olaszrizling (október közepén érő fajta) most augusztus végén: 15 cukor, 10.5 sav. Zorall.

Jani71 Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10171

Szerintem ugyanazok a fajták. A Bakó félig-meddig egy öreg diófa alatt van, és lehet, hogy az is benne van a pakliban (a terméssel kapcsolatban), amit már írtam. Talán kevés már neki a tápanyag, mindenképpen pótolom valahogy jövő tavaszig, mert szüksége van rá.

A termés gyakorlatilag szóra sem érdemes, max. a tyúkok megeszik. Kizárólag az árnyékoló hatás miatt ültettem (nem mellesleg a "vadsága" miatt a növényvédelmet se nagyon igényli, igen strapabíró - ez se elhanyagolható szempont): hatalmas növekedési erély + nagy levelek.

Előzmény: Flanell (10170)
Flanell Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10170

Nálam a Bakó tömve van, mint mindig, sok hajtáson 3 fürt is van, és tömör fürtök, mint nálad a Kurucvér. Nem is tudom, ugyanazok-e a fajtáink.

 

Én is direkt árnyékolónak ültettem, de annyira gyenge minőségű a termése, hogy inkább valami komolyabb fajtákra oltom át, és azokon hagyok dupla mennyiségű vesszőt metszéskor, hogy sok legyen a levél, még így is minőségibb lesz a termése, mint a Bakónak.

Egy másik Bakót zöldoltottam Hamburgira, de nem nagyon hiszem, hogy áttelel, mert későn csináltam. Van ott egy tyúkól, majd annak a tetőcserepe alá húzom télre, hátha pont az az 1-2 fok kedvezmény számít majd neki.

A harmadik Bakót meg átültettem pár éve a kertbe, azon már színesedik a tavaly ráoltott, Ali-bá-féle Moldova.

Előzmény: Jani71 (10167)
janijani Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10169

Amelyik hajt és terem rendesen azt nem verem ki, de nagyrészt legyengült öreg tőkék amivel nem érdemes küszködni. Szőlőoltással nemigen foglalkoztam eddig, bár tavaly tavasszal átoltottam egy Cardinalt mert azt hittem elfagyott, meg is eredt de letörte a vihar. Viszont alul kihajtott valami sárszem és megmaradt a tőke, az idén már termett is. 

Előzmény: Ali-bá (10162)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10168

Ha már erős hajtásnövekedésről beszélünk, nálam a Concord nő veszettül. Személy szerint nagyon szeretem a termését és állítólag bornak se rossz. Sajnos a madarak is imádják.

Ami még erősen nő, azok a márciusi Irsai dugványok. Az egyik már 2 méteres hajtást növesztett. Felfutott egy körtefára. Biztos vagyok benne, hogy jövőre már lesz rajtuk néhány fürtöcske.

Jani71 Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10167

Nem tervezem az átoltását. Kifejezetten erre a célra szereztem be annak idején, és nem csalódtam benne.

Ugyanezt mondhatom el a Kurucvérről is.

Mindkettő nagyon tud menni. Idén ősszel istállótrágyával vagy komposzttal, esetleg jövő tavasszal műtrágyával meg kell egy kicsit segíteni, hogy ne legyen gond a következő időszakban történő hajtásnövekedéssel (a tavaszi metszéskor mintha már lettek volna erre utaló jelek a Bakunál... - nem kockáztatnék).

 

Mai fényképek:

 

Baku:

 

 

Kurucvér:

 

Előzmény: Flanell (10166)
Flanell Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10166

Nem oltottad még át?

 

Nálam minden évben felmászik 2-3  vessző a szilvafára, és ott ámokfutásba kezd. Tavaly tavasszal metszéskor le is mértem egyet, azt hiszem, 9 méter volt. Nem egy visszavágott tőkén természetesen, hanem amin az árnyékolás végett volt vagy 100 hajtás.

Előzmény: Jani71 (10165)
Jani71 Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10165

Bakum (Bakó) is van. :-) Annak idején részben épp' Veled beszéltünk róla (2-3-4.).

 

1. 2. 3. 4. 5. 6.

Előzmény: Flanell (10164)
Flanell Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10164

Igen, az Eszter nem olyan különleges, de azért elég jó, és mivel nincs másik ilyen korai színes szőlőm, ezért nagyon örülök neki. Ráadásul jó erős növekedésű, ezt szánom egy betonplacc fölötti egyik árnyékolónak, évi 80-100 fürttel.  :)  Jelenleg egy Bakó nevű festőhéjú direkttermő van ott, az egyiket oltottam át Eszterre. Tulajdonképpen a Bakó ideális ilyen célra, mert már nyár elején elemlámpával kell alatt közlekedni, olyan árnyékot csinál, de a termése a legsemmirevalóbb, amit csak ismerek.

A tavalyi oltáson lett vagy 8 kisebb-nagyobb fürt Eszter, jövőre már rendes termést várok.

Jani71 Creative Commons License 2011.08.27 0 0 10163

Az idei Eszter-termés. :-(

Egyébként én nem tartom valami nagy számnak. Nem biztos, hogy marad. Talán még megvárom a jövő évi termést, aztán meglátom, mi lesz a sorsa. Éppenséggel volna sokkal értékesebb fajta is, amit a helyére lehetne ültetni.

 

Előzmény: alfi13 (10159)
Ali-bá Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10162

Ne verd ki az öreg tőkéket, inkánn oltsd át zöldbe-fás oltással tavasszal, egy év mulva teljes termésed lesz. (Ld. 'Szőlő oltás' fórum.)

Előzmény: janijani (10158)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10161

Az nagyon jó ár, de a 270 se sokkal több. Csak a minimális rendelés 30db, ez alatt nem postáznak. Plusz a p.k. is meglesz legalább 1500-2000 ft plusszban. De ha a helyi kertészetekben venném, az se lenne olcsóbb és nem bízom bennük.

Előzmény: alfi13 (10159)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10160

Csemegeszőlőből nálam is kb 60 tő van.

Előzmény: janijani (10158)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10159

Ha jól ülteted és rendessen elátod tápanyaggal a második évben egy két fürt a harmadik évben már szépen terem. Nálam is az Eszter most harmadik éves de annyi fürt volt rajta hogy harmadát a kötődés után leszedtem nem akartam túlterhelni. Én Nagykanizsán 240 Ft-ér vettem az oltványokat.

Előzmény: Midnightx (10157)
janijani Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10158

Sokféle szőlőd van.

Nekem kb 50 tőke volt amit örököltem kb 40-50 éves szőlők valószínűleg ledugott vesszőkből, amit tudok Csabagyöngye, Irsai Olivér, Cardinal, Hamburgi muskotály és még vagy 5 féle amit nem tudok mi. Minden évben kipusztul 1-2 tőkém Eutypiás tünetekkel. Telepítettem 2004 őszén 26 tő új szőlőt gyökeres oltványokból (5 Favorit, 5 Pannónia kincse, 5 Néró, 5 Cardinal, 6 Hamburgi muskotály)

Nem hittem volna, ég és föld a különbség, az új szőlőm nyomja mint az állat,mind nagyszemű nagyfürtű egészséges ujjnyi vastag vesszőkkel az öregek meg csak vegetálnak élet-halál küszöbén, alig teremnek a vesszők is vékonyak. Persze amíg nem volt más jó volt az is. Megőrzésre érdemes fajta nincs közöttük, ősszel lehet hogy kiverek egy sort és újratelepítem, akkor lesz 39 tőkém és elég is ennyi a szőlőből a családnak.

Előzmény: alfi13 (10156)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10157

Tudom, már ki is néztem egy helyet, ahonnan oltványokat rendelek majd az ősszel. Egész alacsony áraik vannak (270 ft/db + p.k.)

A kérdés csak az, hogy ezek hány év múlva fognak teremni? Attól félek nem mostanában...

Szőlővel azért el vagyok látva amúgy, mert csereberélek a szomszédokkal. Én adok paradicsomot, tököt, cukkinit és padlizsánt, ők meg szőlőt, barackot és egyebeket, ami nekem nincs sok.

Előzmény: alfi13 (10156)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10156

Nékem is kb hasonló a választék szőlőböl. Csabagyöngye, Favorit Zalagyöngye, Eszter, Cardinal, Nero, Pölöskei muskotály, Hamburgi muskotály, Chasselas, Pannónia kincse, Teréz, Moldova ez a két utolsó most terem először. Talán jövőre a Flóra is megmutatja magát. Csak pár tő van mindegyikből.

Midnightx figyelmébe ajánlanám van miből válogatni az Otelló meg a Chasselas mellet az étkezési szőlőkből.

Előzmény: janijani (10154)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10155

Úgy látszik idén hetekkel korábban érnek a szőlők. Nálam már az Othello is ehető, pedig hivatalosan szeptember végén/október elején érik.

Találtam egy jó kis cikket erről a csodálatos szőlőről, érdemes elolvasni!

 

http://www.mindmegette.hu/sotet-szemu-keson-ero-csabitonk-az-otello-45829

 

Othello lekvár, Othello-s cukkinis krémleves, Othello-s pulykamelll stb.

A világ egyik legfinomabb szőlője szerintem. Nekem 6 tőkém van, de Othello-ból sosem elég. Jövőre fogok még szaporítani.

 

 

 

janijani Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10154

Nálunk is a Csabagyöngye volt a kedvenc amíg nem ültettem Favoritot. Az idén egyszerre értek, mégis a Favorit fogyott el először. Most a Nero, a Pannónia kincse és a Cardinal van soron de érik már a Hamburgi muskotály is pedig annak október elején kellene.

Előzmény: alfi13 (10148)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10153

Rezisztens a gombás betegségekkel szemben, de nem a filoxérával szemben.

Én is be fogom szerezni ezt a fajtát, de csakis oltottat.

Előzmény: Zalancelot (10151)
Flanell Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10152

A szőlő ízét nem csak a muskotályosság adja, hanem a különféle zamatanyagok (savak, cukrok) összhangja. Ebben pedig a saszla nagyon jó, sok muskotályossal ellentétben. Ha nem így lenne, akkor legelnénk egy kis füvet, és ennénk hozzá kanállal cukrot, meg innánk rá bodzateát a muskotályosság kedvéért, nem kínoskodnánk a szőlőtermesztéssel.

Azt azért én sem mondanám, hogy egyértelműen a legjobb ízű szőlő, de mindenképpen finom, ha be van érve rendesen.

 

Ja, ha már felmerült: ha bodzaszörpöt csinálunk, és vigyázatlanságunk folytán elkezd erjedni, akkor borhoz öntve finom muskotályos bort kapunk. Borversenyre inkább ne nevezzünk vele, de alkalmilag, friss fogyasztásra megteszi.

Előzmény: Midnightx (10141)
Zalancelot Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10151

Nekem is, ha jól számolom 5 tőke Eszterem van, (sokáig nem tudtanm milyen fajtáju is lehet), már le kellet takarítani, mert a darazsak mid elhordták volna. Idén nagyon sokat termett, és nagyon édes is volt, nem véletlenül támadták a darazsak.

Enyhe labruska felütés ugyan van az ízéban, de ez inkább jót tesz neki.

Akárkinek kínálom, tetszik nekik.

A kicsi megmaradt hagyományos szőlőmbe, amibe már nem akarok befektetni, a hiányokba simavesszőként szaporítom, mert tényleg ígénytelen, és abban bízom, hogy a filoxera sem bántja, lévén rezisztens fajta.

 

Előzmény: alfi13 (10148)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10150

Én tervezem, hogy beszerzek néhány Csaba gyöngye oltványt, mert ebből a fajtából csak egy tőkém van. Azt hiszem ez a kedvenc csemegeszőlőm, külön előnye, hogy a legkorábbi fajta. Nem sok  jobb ízű szőlő van ennél (ha van egyáltalán).

Előzmény: Jani71 (10147)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10149

A Chasselas (saszla) egyébként nékem sem izlik.

Előzmény: Jani71 (10147)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10148

Nékem az Eszter nevü csemegeszőlő nagyon bevált nem kényes a permetezésre aránylag korán érik a Csabagyöngye után . Hosszúcsapos metszésel nagyon bőven terem. Számomra nagyon finom. Persze nem vagyunk egyformák.

Előzmény: Jani71 (10147)
Jani71 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10147

A Cegléd szépe nálam is megérett már.

A Saszláról: ha valaki mostanában tervezi csemegeszőlő ültetését és nincs túl sok helye, de finom, ízes szőlőt szeretne, akkor semmi esetre se gondolkodjon a beszerzésén!!! Tényleg csak amolyan íz nélküli, édes szőlő (annyi írható a javára, hogy - legalábbis a saját tapasztalatom szerint - megbízhatóan, sok fürtöt hozva, minden évben bőven terem: idén is leszedtem a fürtök felét, ugyanúgy, mint az Anita esetében - ezeken is, és még néhány másik fajtán is vesszőnként két fürt...).

A Passatuttiról a Szőlőfajták c. könyvemben van leírás (Tóth Imre, Pernesz György, Mezőgazda kiadó). Muskotályosnak írja! Nem biztos, hogy nem szerezném be, ha tudnám.

Egyre több ismerősöm nyilatkozza, mikor csemegeszőlőről van szó, hogy ha lehet, inkább a muskotályos szőlőt választaná, olyant adjak neki...

Lehet, hogy beszerzek néhány "ízes" fajtát (ha tudok)? :-) Szerencsére van néhány.

Előzmény: Midnightx (10141)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!