Keresés

Részletes keresés

Arth_ur Creative Commons License 2010.09.16 0 0 11616
"Korábban szentül hittem a bio-kertészetben, hát idén azért felmerültek kétségek bennem..."

A hit az sok megpróbáltatásnál támasz lehet, a gond akkor van, ha megrendül.
Én pl. abban hiszek, hogy mindig gondolkozni kell, és nem vakon hinni. Így vagyok a bio-kertészkedéssel is, mérlegelni kell, hogy elég-e egy enyhe kezelés, vagy valami kemény kell: nem az a szempont, hogy bió, vagy nem bió, hanem hogy a védekezés hatékony legyen, és arányos problémával.
Előzmény: vadkörte (11611)
Sequoia Creative Commons License 2010.09.16 0 0 11615
Én is köszönöm. Nem esett le nekem, hogy a négy megnevezés egyazon növényre vonatkozik. Én a pici indiai savanyú lime-ra vágyom, nem a nagy palesztin (vagy akármilyen) édesre.
Előzmény: oli64t (11606)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11614
Kiegészítve az előzöeket,ilyen a gyümi,szerintem jellegzetes érett formája:
citrus palestine sweet lime
Előzmény: oli64t (11606)
zümkobold Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11613
Szia!

Köszi, probléma esetén élni fogok a tanácskérés lehetőségével.
Előzmény: Törölt nick (11602)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11612
Nem indokolt a keserűség!A használt citrus ismertetőd nagyon jó!Lányos zavaromban gyorsan megnéztem.Az a nagy büdös helyzet,hogy most is az van amit mindig mondok
"nagy a citrusok nemzetsége"Ha részletesen megnézed az oldalt amit írtál látható:
Indiai lime(Palesztin édes lima),tehát hozzászoló társunknak volt igaza:azaz nem indián,hanem indiai./ezt én nem néztem,mert habár tátom néha a szám a te általad
írt ismertetőn,de inkább a Peter Klock könyvét használom/Na de ez folytatódik tovább is mert írja,hogy fajtái is vannak!!!!Mégpedig:"India","Colombia","Soh Synteng"és Indiá
ban a "Soh zsidó",Palesztinában:"Chiri Dezfoul"
Mi következik ebből:valószínű az én és a te Citrus limettoides növényünk nem egy fajta
azaz nem hogy rosszúl jártál hanem ha tavasszal cserélünk oltó ágat mindketten Jól!
Ebből is látszik milyen bonyolult a citrus nemzetség./miért az alma talán nem?/Mit szólsz?/meg kell jegyeznem az enyém az pont úgy néz ki mint az említett író könyvé-ben a kép/Továbbá mikor az író taglalja a "mézes lima"nevet,használja a tövises hajtás szót.Mostmár csak meg kell várni,hogy nagyobb legyen a gyümi és akkor megpróbálhatjuk fajtára behasonlítani ha benne vagy.
Előzmény: oli64t (11605)
vadkörte Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11611
huh, köszi. :o)
Az összes szobanövényemet (is) lepermeteztem a keverékkel (atkák miatt főleg), és most elég siralmas a látvány... Na, látszik, milyen nagy gyakorlatom van az ilyesmiben. :o) (Korábban szentül hittem a bio-kertészetben, hát idén azért felmerültek kétségek bennem...)
sjohn Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11610
Keverhető , sőt még gombaölővel is.
Nem kell lemosni semmit , majd idővel eltűnik a foltosság.
Előzmény: vadkörte (11609)
vadkörte Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11609
sziasztok,
Lehet, hogy buta lesz a kérdés, nézzétek el nekem.
Actara-t és Sanmite-t kevert már össze valaki közületek? Nem vagyok vegyészmérnök, de a keverési próba alapján szerintem nem lehetne gond. Most mégis, a permetezés után az összes növényem levele fehér foltos lett. Vagy ez így normális?
Majd beivódik a levélbe, vagy később le kell, hogy mossam róla?
köszi,
Vackor
Arth_ur Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11608
Nekem nincs, kérdezd meg a nagyobb gyűjtőket!
Előzmény: sakraf84 (11597)
oli64t Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11607
Szia,
Jó néhány tövis van rajta. A törzs alapján a növény 5-6 éves lehet és oltás nyomok találhatók rajta
Előzmény: gáborke (11604)
oli64t Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11606
A növényt a "cserella (11561)" hozzászólásban írt lakihegyi citrus kertészetbe vettem.
bergamottért és grapefrute-ért indultam, de azok kedvezménnyel is 10 lepedő felett voltak, igaz szépen néztek ki és nagyok voltak.
Az "Indiana" igen jó árban volt, 3 lepedő volt az ára. Így most eggyel több kakukktojásom van.
Tavaly a Rappai kerészetbe járva, nagy tervekkel (több mint 10 fajtát szerettem volna vásárolni) fóliasátorról, fóliasátorra járva szedtünk össze néhány növényt a tulajdonossal. Mivel sehol sem volt azonosító, a növények levele lehetett némi támasz neki. ( Jelenlegi termés kezdemények szerint nem teljesen azt kaptam amit szerettem volna.)
Látva a citrus szeretetemet megajándékozott még néhány kis ággal is, így most van jó néhány kakukktojás citrusom.
Üdv,
Oli
Előzmény: Sequoia (11603)
oli64t Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11605
Köszi a választ.
Valószínű nem ilyen fajta mint amit te feltettél képet. Hatalmas 2 cm tüskék vannak rajta mint a Poncirus Trifoliatán (Vadcitrom). Talán még attól is nagyobbak.
Az eladó becsületesen megmondta, hogy nem sok mindent tud erről a növényről.
Olaszos, angolos Magyarral ennyit mondott "Indiana" még a lime-ot sem tette hozzá.
Hosszas keresés után véleményem szerint az egyik legjobb citrus határozó oldalon (http://users.kymp.net/citruspages/introduction.html) jutottam el a Indian lime (Palestine sweet lime) -hoz
Ezért is tettem fel a fórumra, hogy valaki felismeri-e?
Üdv,
Oli
Előzmény: Törölt nick (11601)
gáborke Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11604
Ilyesmi az én palesztin limám is, legalábbis a kis termései. A levele is hasonlók, bár nekem van gatyás és alig gatyás is levél is egymás mellett.
Viszont tövis nincs az enyémen, itt úgy látom van, esetleg magnövény?
Előzmény: oli64t (11599)
Sequoia Creative Commons License 2010.09.15 0 0 11603
Nemcsak indián lehet az a lime, hanem indiai - szerintem erről van itt szó. Ha az Indian lime az, amire gondolok, akkor rég vágyom ilyenre, és nagyon szeretnék tavasszal egy pár ágacskát kunyerálni belőle (illetve esetleg az eladó elérhetősége is érdekel - az emailem nyilvános). Amit én ismerek indiai lime-ként, az a Key lime-hoz hasonlít: apró, 3-4 cm átmérőjű, gömbölyű termései vannak nagyon vékony, mélyzöldből élénksárgára érő héjjal, nagyon lédús, remek ízű belsővel. Magról próbáltam néha szaporítani (tudtommal Indiában főleg magoncokat nevelnek és viszonylag hamar termőre fordul jó körülmények között), de egy évet nem éltek túl a magoncaim, nem tudtam jól teleltetni őket. "Kagzi lime" vagy nimbu néven rákeresve találhatsz róla infót a neten.
Az Indian sweet lime valószínűleg az Indiában mauszamí (angolosan mausami, mosambi, mausambi) néven ismert citrus lehet - ez egy zöldessárgára érő, vastag héjú, kisebb narancs méretű gyümölcsöt hoz. Viszonylag jellegtelen, olyan az íze, mint egy minden savanyúság nélküli citromé, enni nem való, a frissen facsart levét szokták inni, az nagyon kellemes.
Előzmény: oli64t (11599)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11602
Szia!
Hizeleg amit írsz,de abból csak a szeretet helyt álló.Aki azt mondja,hogy a Citrusoknál szakértelme van az szerintem nem mond igazat.Ez a fogalmi kör,hogy Citrusok/ésroko-
nai/akkora és olyan különböző fajtákat ölel fel,hogy ezt még végzettséggel rendelkező sem mondhatja/szerintem/Én eredetileg mérnök vagyok és ehhez a hozzáálláshoz próbálom a növénytani dolgokat hozzátanulni.Egy-egy siker néha félrevezet de a pofára esések helyretesznek.Ha vannak kérdéseid nyugodtan írj,ha tudok válaszolok.
Növényt nem adok el csak cserélek,hasonlóképpen oltó vagy szemző,dugványozó anyagot.
Előzmény: zümkobold (11600)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11601
Ha valóban ez van neked akkor szerencsés vagy .Nem sokaknak van.Ami miatt igy írom
az abból fakad,hogy az eladód mondott helyes meg helytelen dolgot is.És ilyenkor ügye felmerűl a kétség.
Nekem van képet mellékelem.Ez helyesen "Édes palesztin lima(Citrus limettoides)ami
egy izletes és aromás mézes lima vagy édes palesztin lima névvel fut.Gömbölyű,sárgás,ritkán vöröses gyömölcsei jó narancsméretűre nő.Iránban nagyon elterjedt.Ami a gyanús az a Indián szó.Mert az nem helyt álló.De hamar kiderűl mert látom gyümik is vannak rajta.Azok majd igazolnak vagy cáfolnak.
Előzmény: oli64t (11599)
zümkobold Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11600
Szia!

Köszönöm a válaszodat.

Nekem, mint nagyon kezdőnek, nem jelent még problémát a citrusaim teleltetésre vonatkozó tárolása. Ez nyilván a kis méretükből adódik egyenlőre. Igaz, a házunk építésekor próbáltam arra is figyelmet fordítani, hogy a régóta dédelgetett álmomat -citrus tartás és nevelés- valóra tudjam váltani.

A feltett képekből és a hozzászólásaidból látom, hogy nagy szakértelemmel és szeretettel gondozod a növényeidet.Ha nem tartod tolakodásnak, akkor az esetleges kérdéseimmel, gondjaimmal Hozzád fordulok.

Tavasszal szeretném a citrus állományomat bővíteni, illetve változatossá tenni. Ha lehetséges, akkor kérhetek Tőled dugványokat?

Köszönettel: zümkobold
Előzmény: Törölt nick (11591)
oli64t Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11599
Sziasztok
Legújabb szerzeményem az eladó szerint:
Indian lime, Indian sweet lime, Palestinian lime, Palestine sweet lime
A képek róla:


Valakinek van már ilyen növénye? Láttatok már ilyen citrust?
Előre is köszönöm.
Oli
oli64t Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11598

Saját tapasztalatból:

Tavaly ilyenkor Incit 8-cal a nálam levő kalmodin 99%-ban gyökeresedett. Nekem volt olyan citrusom a incit nélkül is gyökeret eresztett.

Kalmodin és kalmodin között is jelentős különbség van.

A gyökereztetéshez szükséges a 20 C minimum (párásítás és a többi...)!!!

A gyökérzet várhatóan november végén fog megindulni növekedni, tehát valami télikert jellegű gondoskodás nem ártana majd neki.

De tulajdonképpen próba szerencse nem vesztesz vele semmit, azaz jobb mintha kidobnád az ágakat. 

Előzmény: sakraf84 (11597)
sakraf84 Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11597
Gondoltam én is,hogy kevés lesz a semminél talán több! Megpróbálok beszerezni incit-8-at vagy K-t. Mennyi esély van ezek nélkül a gyökeresedésre??? A dugványokat tőzeges földbe dugtam le és lefedtem félbevágott pet palackkal a párásítás miatt! A kalamondin elég nehezen gyökeresedik nem??
Előzmény: Arth_ur (11596)
Arth_ur Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11596
Tisztes tudományos magyarázatot még én sem találtam rá, két tippem viszont van:
A csírázó magban felszabadulnak gibberellinek, amik a növekedésre serkentően hatnak, az auxinnal kölcsönhatva is egymást erősítő hatásuk van, ez biztos. Hogy a búzaszemből mennyi szabadul ki ebből, hogy tud-e az hatni a dugványra, arról viszont gőzöm sincs.
Ami viszont biztosan kiszabadul a csírázó gabonaszemből, az egy csomó olyan enzim (chitinázok, glukanázok, stb.) amik részt vesznek a kórokozók (főleg gombák) elleni védekezésben. Esetleg ezek védhetik valamennyire a dugványt is a korai gombafertőzéstől.
Előzmény: sjohn (11592)
Arth_ur Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11595
Nem.
Az Incit-1-ben 0,1% naftilecetsav van, az fásszárúaknak annyi, mint halottnak a csók. A könnyen gyökeresedő lágyszárúaknak egy kicsit több, erősebb gyökére lesz tőle, oszt kalap.
Előzmény: sakraf84 (11590)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11594
2. képen csak az az egy ág van tele bimbóval,de az egész növényen van még pár darab.
Előzmény: éjjelvolt (11593)
éjjelvolt Creative Commons License 2010.09.14 0 0 11593
Sziasztok!

Calamondinnal kapcsolatban kérdeznék.Fiatal még,2 hónapja volt rajta 1 termés de leszedtem.Most elkezdett veszettül virágozni.Elég sok,így nem tudom mind le kell vennem vagy majd szelektál a növény?Egyébként még odakinn van védett helyen.
Köszönöm a segítséget!
(mellesleg a c.limon is kezdi a virágzást,nem értem ezt,nem tavasszal van virágzási idő?)
sjohn Creative Commons License 2010.09.13 0 0 11592
Simán lehet hormon nélkül is dugványozni.
1000-1500 évvel ezelőtt még relatíve kevés helyen használtak hormont , mégis működött.
A hormon csak meggyorsítja az eredést.
Emlékszem nagyanyám a muskátli dugványozásakor zab vagy búzaszemet dugott a muskátliba , állítólag biztosabban gyökeresedett ettől.
Ne kérdezd miért , nem tudom , pedig érdekel a dolog , csak lusta voltam még utánajárni , de itt most , hogy felvetődött biztosan lesz valaki aki megmagyarázza , vagy azt , hogy hülyeség , vagy azt , hogy miért működik?
Előzmény: sakraf84 (11590)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.13 0 0 11591
Hát tudod nem a növénnyel van a baj,hanem ilyenkor a vakarózással,hogy teleltetés-
kor,hogy is hova is.Nekem is elég nagy teleltetőm van.De ilyen korban mint én vagyok
az állomány ha megnő az gondot okoz,nem cipelésben arra már 2éve segítséget veszek igénybe hanem helyben.Építeni meg már nem akarok.
Előzmény: zümkobold (11589)
sakraf84 Creative Commons License 2010.09.13 0 0 11590
Szasztok!

Ma kicsit megmetszettem a kalamondinomat! Szeretnék dugványozni, remélem még sikerrel járok!
A dugványozásnál hormon nélkül is van esély??? Sikerült vennem, de csak incit-1-et, ami nem pont citrusokra való. Azért várható valamilyen hatás???
zümkobold Creative Commons License 2010.09.13 0 0 11589
Szia jozefh2!

Nagyon szépe a növényeid. Én még új citrus tartó és rajongó vagyok. Sokat olvasom a soraitokat, próbálom a tanácsaitokat, leírásaitokat alkalmazni.
Lekopogjam, eddig nagyon jó eredménnyel.

Nekem bőven van helyem a tartásukra, remélem olyan nagy növényekké válnak, mint a Nálad neveltek.
Előzmény: Törölt nick (11579)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.13 0 0 11588
Körbejártam,de egy pici kis kép jól esne.Köszi.
Előzmény: calamondin (11572)
azur-sag Creative Commons License 2010.09.13 0 0 11587
Szia ! Köszönöm ,azt hiszem megpróbálom  .
Előzmény: Quicktor57 (11584)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!