Keresés

Részletes keresés

bbfeco Creative Commons License 2011.09.10 0 0 10295

Atöbbinél lácncal is tisztítottam, de ennél vastagabb volt a borkő.

Így meg lekaparom a fáig, majd flexi drótkorongal letisztázom, utána egy kis pörkölés ..

 

Előzmény: alfi13 (10293)
Zalancelot Creative Commons License 2011.09.09 0 0 10294

Ezt nem is állítottam.

Ahhoz ennyi energiabefektetés túlon túl kevés.

 

Más. Ma megvolt az első löket szüret ügyileg (illetve folyamatban), a párommal Szilvánit szedtünk vagy 800-850 liternyit bogyózva.(550-és 350-es Mastelló kád tele)

 

Az előzetes mérések és kalkulációim jók voltak, hiszen 18,5-öt volt képes összehozni, ez 4-5 kg-os tőketerhelés mellett azt gondolom elégedettséggel kell hogy eltöltsön.  (lásd 9993)

Holnapig ázik a kádakban, remélem a cukra így még kicsit csúszik felfelé, aztán zutty a perésbe.

Ha minden igaz, holnap lesz egy kis segítség, így  befejezzük, illetve nekifogunk az Opportónak és a Pinot Noirnak.

 

 

Előzmény: csite (10289)
alfi13 Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10293

A borkő nem árt a bornak. De ha le akarod szedni akkor 3-4 méter hosszú láncot teszel a hordóba kevés vizzel és mindha mosnád ugy forgatod. Egy kisméretű rúdlámpával be lehet világítani és megnézheted a végeredményt. A hordó szétszedésével az a probléma hogy a dongák szélét ujra kellene csiszolni egymáshoz illeszteni mert ha nem akkor folyni fog a hordó.

Előzmény: bbfeco (10291)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10292

Szeretném megkérdezni, hogy a direkttermők igényei mennyiben mások a csemegeszőlőkhöz képest? Ha jól tudom, igénytelenebbek a talajt tekintve és kevesebb permetezést is igényelnek, valamint erőteljesebben futnak.

Októberben fogom végleges helyre ültetni a márciusi Izabella dugványaimat és szeretnék mindent megadni a kis drágáimnak. Igazi csoda ez a fajta, a világ egyik legfinomabb szőlője.

bbfeco Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10291

A (10277)-ben már a szétszedett( kifenekelt) állapot van. Amúgy meg amit ember rakott össze, azt ember szét is szeheti- vagy fordítva , de ez biztos  :)) ..Mivel nem volt túl drága a hordó, így azt gondoltam felújítom a magam módján.A legalsó abrincsot nem szedtem le, tehát nem esett szét. Arra viszont elég , hogy a borkövet lekaparjam és a belsejét lecsiszoljam.

A 4-6mm borkő meg nem válik le magától.

 

kcsavar,  tudod a klasszikus: 30- mi harminc?, ötven- mi ötven?

Előzmény: alfi13 (10290)
alfi13 Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10290

Szétszedéssel már sokan próbálkoztak de az összerakást az kádár mestereknek se nagyon megy. Egyébként miért akarod szétszedni?   Szétszedés nélkül is ki lehet tisztítani rendbetenni egy hordót.

Előzmény: bbfeco (10287)
csite Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10289

De azzal igazán nem vagy hatással az erjedő bor hőmérsékletére, netán egy elszabaduló hőfokra.

Amúgy én magam is szellőztetéssel oldom meg.

 

Előzmény: Zalancelot (10286)
kcsavar Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10288

Köszi, közben kiderült, 50 Ft körül van felénk.

Hordót már szedtem szét, egy 300 literest, de összerakáskor nem mertem az összes abroncsot levenni, nehogy szétessen. Ezér feszigetni kellett a dongákat és egyiket sikerült elpattintani. Ugyhogy most takarmányt tárolok benne :)

Előzmény: bbfeco (10287)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10287

Ott nem, de a balaton déli partján se tudja pontosan senki. Az egyik hegybírótól ma kérdeztem, de még Ő se tudja, olyan 70-90-110 közé rakja fajtától, minőségtől függően.Szóval nagy a szórás.

 

 

Hordót nem szedett szét senki? se kíváncsiság se bátorság?? :)))

Előzmény: kcsavar (10276)
Zalancelot Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10286

No ennél azért van sokkal olcsóbb, igaz fatengelyes megoldás.

Én az éjjeli-hajnali, mostanság már hűvös levegőt használom a pince (présház)visszahűtésére. Csak egy kapcsolóóra (Tescó 490ft), és néhány keretes ventillátor, amit a szellőzőkre kell szerelni, és élféltől reggel 7-ig had nyomja!

Előzmény: csite (10282)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10285

Köszönöm, akkor megpróbálom. Sortávolság nem lesz, mert csak a kerítés mellé szeretnék egy sort. A szomszéd örömére:) De sebaj, jó viszonyban vagyunk és az ő körtefája is átlóg.

Előzmény: Corsario (10284)
Corsario Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10284

Semmi gond, ma már a hegyi rendtartások ezt megengedik. A legkisebb távolság amivel találkoztam 65 cm volt. Azért a sortávolság legyen nagyobb. üdv,

Előzmény: Midnightx (10283)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10283

Tudom, hogy a szőlő tőketávolsága hivatalosan egy méter. De ha krónikus helyhiány miatt 70 centire ültetném őket egymástól, az nagyon közeli lenne? Sajnos kicsi a kertem, én pedig sok fajtát szeretnék. De annyi fa van már, hely meg nincs.

csite Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10282

A légkondi amiatt sem "gazdaságos" mert nagyon kis hatékonysággal tudja befolyásolni a hordóban levő folyadék hőmérsékletét.

Emellett valóban kiszárítja a levegőt, ami a pince esetében nem szerencsés.

Az olyan speckó légkondik, amik a párát is tudják szabályozni (tavalyi árajánlatból) kb. 1,5M HUF-ba vannak (készre szerelve) egy kb. 80m3-es pincére méretezve.

 

A szárazjég "megfizethetetlenül drága"

 

A hordóba beleengedett-kivezetett tömlővel való hűtés az egyik "legolcsóbb" megoldás, és leghatékonyabb, főleg, ha jó hideg vizet tudsz átkeringtetni, - engedni rajta.

 

A pet-palackba fagyasztott vízzel is lehet játszani, ha hordóra aggatod.

 

 

Előzmény: Corsario (10281)
Corsario Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10281

Sziasztok, A következő változtatást tervezem a következő hetekben: a zajos erjedés 4-500 literes öreg de korrekt hórdókban fog történni, majd onna ászkolásra átkerül 225 l-esekbe. Beállítok egy klímát 17 fokra hogy a must erjedése kiegyensúlyozott legyen. A klímának azonban van egy erős légtisztító és szárító hatása. Ebből viszont adódik egy gondom, ami egy másik dilemmával kapcsolódik össze. A szakirodalom tele van a vadélesztő/fajélesztő vitával, rengeteg érvvel pro és contra. A magam részéről a terrmészetes folyamatokat kedvelem és nem szívesen adnék hozzá fajélesztőt sem más adalékanyagot. A nyitott kérdés számomra, amiben talán lenne itt valakinek ötlete: a klíma beállítása nem veri-e szét a szabad vadélesztő spórák koncentrációját egy szaporodásra alkalmatlan szintre?

Ráadásul abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nálam állandó lakó a Cladosporium Cellare, amit semmiképpen sem szeretnék bántani. Bár a nemespenész pár hét klímát talán csak kibírna mert az ászkolás idejére a pince hőmérséklete már beáll és nem lesz szükség a klímára. A fentiek alapján vagy kompromisszumot kell kötni a fajélesztő alkalmazására vagy el kell hagyni a klímát. üdv,

Flanell Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10280

Nekem viszonylag szerencsém volt, ahhoz képest, hogy diónyi jegek is voltak.

A Bakó járt legrosszabbul, mert az vízszintes fedelet képez (árnyékolóként), így nem volt sok hajtás a fürtök felett. Alatta mintha disznót vágtunk volna a betonon...

Előzmény: Falusi1 (10279)
Falusi1 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10279

Nekem is elverte a jég 3-4 évvel ezelőtt a termésnek közel felét szeptember közepén. A szőlősoroknak azt az oldalát, ahonnan a jég jött. A vörös szőlők alatt a föld piros volt. Elképzelheted, hogy nekem is "jutott eszembe számtalan, szebbnél szebb gondolat".

Előzmény: Flanell (10278)
Flanell Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10278

Szerencsére a vihar és a jég a hálózatlan lugasok többségét hosszában érte, így a levert és felrepedt szemek aránya sehol nem éri el a 30 %-ot, csak a felső levelek bánták.

(Az első képen a már leszüretelt Csabagyöngye szépen megvédte az alul lévő Othellót.)

 

 

Előzmény: Flanell (10226)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10277

Ugyannmá...  :))), legalább páran megtanultuk, hogy felétek hogy mondják.

A jó borhoz meg jó hordó is kell. Ebbe szaladtam bele én is. Most vettem használt hordókat, és próbálom kipofozni őket.

 

 

A kiváncsiság nagy úr( pedig engem nem így hívnak) a 200 l-est kifenekeltem és elkezdtem kitakarítani.

 Hát van benne rendesen anyag... Szerintetek a 4-6 mm borkőnek mennyi idő kell hogy ennyire meghízzon?Valaki csinált ilyet?

Minden 5letet szívesen veszek.

Előzmény: Napoleon73 (10274)
kcsavar Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10276

Nem tudjátok véletlenmül az idei felvásárlási árakat az Alföldön?

medveger Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10275

Szerintem a legjobban akkor jársz (és finom borod lesz), ha megnézegeted Rambo blogját (http://szolo.blog.hu), azon belül is az "Egyetlen igaz technológia"sorozatban (jobb szélső menüsáv, középtájt, a tanácsadás alatt) megjelent cikkeket, és az ott leírtak valamelyike alapján csinálod. Ha meg a szőlőt is magad termelnéd, akkor a Tanácsadás cikkei is nagyon hasznosak (ez úton is köszönöm magam is az ott leírtakat Rambonak)!

Előzmény: Napoleon73 (10274)
Napoleon73 Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10274

Nos bocsi a megfogalmazásért én a sutuláson a préselést értettem.

Tehát megveszem a Cabernet szöllőt hazaviszem és innentől mit tegyek vele, hogy jó legyen a borocska. Edig mindig csak a mustot vettem vagy első fejtésű bort.

Köszi előre is a segitséget!

Előzmény: bbfeco (10265)
alfi13 Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10273

Az abroncsot régebben a kovács mesterek kalapálták ki kovácsülőn. Ha van a környékeden még kovács próbálkozz nála.

Előzmény: Törölt nick (10271)
GENOM_66 Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10272

Az abroncsnak való vasanyag (lágyvas!!) egyik oldalát üllőn, vasúti sinen stb. addig kell kalapálni körbe-körbe, míg a kivánt kúpos alakot el nem éri.

Előzmény: Törölt nick (10271)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10271

Tudja valaki hogyan kellhordóra abroncsot készíteni? Abroncsacélt még csak-csak be tudnám szerezni, de hogyan elsz abból olyan ferde vezetésű gyűrű, hogy kövesse a hordó domborulatát? Van pár öreg hordóm, akad némi javítani való.

janijani Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10270

Még a '60-as években is ismertem olyan mestert aki fából készített csavarorsót és hozzávaló anyát. Nem szőlőt préseltek vele, hanem dézsában valamit, talán állatbőröket?

Volt egy osztálytársam akinek Sutus volt a vezetékneve. Nem értettük mit jelenthet a neve és megkérdeztük, mire azt mondta hogy satus vagyis satukészítő. Innen tudtam, hogy mi a sutu.

Előzmény: bbfeco (10269)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10269

"A 19. század végéig hazánkban a szőlő sajtolására, sutulására, préselésére kizárólag fából készült szerkezeteket használtak. A borsajtóknak három alaptípusa terjedt el: a bálványos prés vagy régős prés, a középorsós sajtó, és az állóorsós sajtó. Az orsók eleinte még fából készültek, és az 1890-es években jelentek meg a vasorsók.

 

Vas, Zala, Veszprém és Nyugat-Somogy vidékén, valamint a beköltöző német telepesek által lakott városi-polgári szőlőterületeken préselték a szőlőt. Az ország többi részén taposták a szőlőt, és csak a 18. század végétől terjedt el a középorsós sajtók régebbi típusa."

 

Hát ezért volt nekem furcsa... :)))

Előzmény: janijani (10268)
janijani Creative Commons License 2011.09.05 0 0 10268

sutu = satu

Érdekes, hogy miért nevezik arrafelé sutunak a szőlőprést.

 

Előzmény: Flanell (10266)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.05 0 0 10267

OK, kösz és elnézést! Mindíg tanul az ember. Nálunk a Balaton déli részén préseltünk, legalábis az öregapámtól ezt tanultam.

Előzmény: Flanell (10266)
Flanell Creative Commons License 2011.09.05 0 0 10266

sutulás = préselés

itt É-Mo-on

Előzmény: bbfeco (10265)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!