Keresés

Részletes keresés

guszpapa Creative Commons License 2011.09.12 0 0 10303

helyesen : 2007.10.07

guszpapa Creative Commons License 2011.09.12 0 0 10302

tisztelt 2017 10 07 (3121)!

Elnézést a megszólításért, de más azonosítót nem találtam!

Ha látogatja még a fóromot a következőkre lennék kíváncsi:

Hosszú kínlódás és többszöri "átverés" után úgy döntöttem , hogy házi bort készítek.

Szigetcsépen kétszer bolondítottak be a szőlő vásárlással előbb pannonfrankost, majd taurus,majd orpheus szőlőt igérve. Kimentem a dűlőbe fölhívtam a tulajt és ott közölte,elfogyott a szőlő. Talán októberben lesz odüsszeusz..!!??

tehát búgy döntöttem házikerti szőlőt veszek. ahol lekötöttem gyönyörű de tiszta Pirosszlanka

ültetvény volt 3 q 70Ft/kg. Böngészve a fórumot találtam ezt a bejegyzést.A kérdés hogyan sikerült az önálló bor Pirosszlankából.? Milyen volt az íze.Mikor érdrmrd szüretelni? Milyen cukorfokkal érik?

köszönöm

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (3121)
Jani71 Creative Commons License 2011.09.12 0 0 10301

Alapvető különbség, hogy az Attila finoman, kellemesen muskotályos!

Az Itália roppanó húsú, és héjú, kissé nagyobb és hegyesebb bogyójú, nagy fürtű, egyszerű, de azért finom izű fajta.

Az Attila puhább, kicsit kissebb bogyójú, de muskotályos.

Ha csak egy fajtát ültethetnék és választanom kellene, akkor az Attila mellett döntenék.

Előzmény: Midnightx (10300)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.11 0 0 10300

Melyik a jobb ízű, az Itália vagy az Attila? Valahogy mindig keverem ezt a két fajtát, olyan hasonlónak tűnnek.

lalá Creative Commons License 2011.09.10 0 0 10299
Előzmény: apilusz (10297)
lalá Creative Commons License 2011.09.10 0 0 10298

-Nem igazán. Mert már kitalálták volna. Valószínű azért nem találták ki mert alaktanilag, élettanilag kissé messze vannak egymástól.

Előzmény: jozso830 (10296)
apilusz Creative Commons License 2011.09.10 0 0 10297

A múlt hétvégén ittam generosát.Nagyon finom.

Tud valaki erről a fajtáról valamit?

jozso830 Creative Commons License 2011.09.10 0 0 10296

Tisztelt fórumozók

 

Arra lennék kíváncsi, hogy szőlő vadalanyaként használhatom-e a következő vadszőlő fajtát?

Parthenocissus_quinquefolia

 

Valakinek esetleg volna-e tapasztalata ezzel kapcsolatban? A cél az lenne, hogy minél szárazságtűrőbb szőlőt tudjak nevelni.

bbfeco Creative Commons License 2011.09.10 0 0 10295

Atöbbinél lácncal is tisztítottam, de ennél vastagabb volt a borkő.

Így meg lekaparom a fáig, majd flexi drótkorongal letisztázom, utána egy kis pörkölés ..

 

Előzmény: alfi13 (10293)
Zalancelot Creative Commons License 2011.09.09 0 0 10294

Ezt nem is állítottam.

Ahhoz ennyi energiabefektetés túlon túl kevés.

 

Más. Ma megvolt az első löket szüret ügyileg (illetve folyamatban), a párommal Szilvánit szedtünk vagy 800-850 liternyit bogyózva.(550-és 350-es Mastelló kád tele)

 

Az előzetes mérések és kalkulációim jók voltak, hiszen 18,5-öt volt képes összehozni, ez 4-5 kg-os tőketerhelés mellett azt gondolom elégedettséggel kell hogy eltöltsön.  (lásd 9993)

Holnapig ázik a kádakban, remélem a cukra így még kicsit csúszik felfelé, aztán zutty a perésbe.

Ha minden igaz, holnap lesz egy kis segítség, így  befejezzük, illetve nekifogunk az Opportónak és a Pinot Noirnak.

 

 

Előzmény: csite (10289)
alfi13 Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10293

A borkő nem árt a bornak. De ha le akarod szedni akkor 3-4 méter hosszú láncot teszel a hordóba kevés vizzel és mindha mosnád ugy forgatod. Egy kisméretű rúdlámpával be lehet világítani és megnézheted a végeredményt. A hordó szétszedésével az a probléma hogy a dongák szélét ujra kellene csiszolni egymáshoz illeszteni mert ha nem akkor folyni fog a hordó.

Előzmény: bbfeco (10291)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10292

Szeretném megkérdezni, hogy a direkttermők igényei mennyiben mások a csemegeszőlőkhöz képest? Ha jól tudom, igénytelenebbek a talajt tekintve és kevesebb permetezést is igényelnek, valamint erőteljesebben futnak.

Októberben fogom végleges helyre ültetni a márciusi Izabella dugványaimat és szeretnék mindent megadni a kis drágáimnak. Igazi csoda ez a fajta, a világ egyik legfinomabb szőlője.

bbfeco Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10291

A (10277)-ben már a szétszedett( kifenekelt) állapot van. Amúgy meg amit ember rakott össze, azt ember szét is szeheti- vagy fordítva , de ez biztos  :)) ..Mivel nem volt túl drága a hordó, így azt gondoltam felújítom a magam módján.A legalsó abrincsot nem szedtem le, tehát nem esett szét. Arra viszont elég , hogy a borkövet lekaparjam és a belsejét lecsiszoljam.

A 4-6mm borkő meg nem válik le magától.

 

kcsavar,  tudod a klasszikus: 30- mi harminc?, ötven- mi ötven?

Előzmény: alfi13 (10290)
alfi13 Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10290

Szétszedéssel már sokan próbálkoztak de az összerakást az kádár mestereknek se nagyon megy. Egyébként miért akarod szétszedni?   Szétszedés nélkül is ki lehet tisztítani rendbetenni egy hordót.

Előzmény: bbfeco (10287)
csite Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10289

De azzal igazán nem vagy hatással az erjedő bor hőmérsékletére, netán egy elszabaduló hőfokra.

Amúgy én magam is szellőztetéssel oldom meg.

 

Előzmény: Zalancelot (10286)
kcsavar Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10288

Köszi, közben kiderült, 50 Ft körül van felénk.

Hordót már szedtem szét, egy 300 literest, de összerakáskor nem mertem az összes abroncsot levenni, nehogy szétessen. Ezér feszigetni kellett a dongákat és egyiket sikerült elpattintani. Ugyhogy most takarmányt tárolok benne :)

Előzmény: bbfeco (10287)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10287

Ott nem, de a balaton déli partján se tudja pontosan senki. Az egyik hegybírótól ma kérdeztem, de még Ő se tudja, olyan 70-90-110 közé rakja fajtától, minőségtől függően.Szóval nagy a szórás.

 

 

Hordót nem szedett szét senki? se kíváncsiság se bátorság?? :)))

Előzmény: kcsavar (10276)
Zalancelot Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10286

No ennél azért van sokkal olcsóbb, igaz fatengelyes megoldás.

Én az éjjeli-hajnali, mostanság már hűvös levegőt használom a pince (présház)visszahűtésére. Csak egy kapcsolóóra (Tescó 490ft), és néhány keretes ventillátor, amit a szellőzőkre kell szerelni, és élféltől reggel 7-ig had nyomja!

Előzmény: csite (10282)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10285

Köszönöm, akkor megpróbálom. Sortávolság nem lesz, mert csak a kerítés mellé szeretnék egy sort. A szomszéd örömére:) De sebaj, jó viszonyban vagyunk és az ő körtefája is átlóg.

Előzmény: Corsario (10284)
Corsario Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10284

Semmi gond, ma már a hegyi rendtartások ezt megengedik. A legkisebb távolság amivel találkoztam 65 cm volt. Azért a sortávolság legyen nagyobb. üdv,

Előzmény: Midnightx (10283)
Midnightx Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10283

Tudom, hogy a szőlő tőketávolsága hivatalosan egy méter. De ha krónikus helyhiány miatt 70 centire ültetném őket egymástól, az nagyon közeli lenne? Sajnos kicsi a kertem, én pedig sok fajtát szeretnék. De annyi fa van már, hely meg nincs.

csite Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10282

A légkondi amiatt sem "gazdaságos" mert nagyon kis hatékonysággal tudja befolyásolni a hordóban levő folyadék hőmérsékletét.

Emellett valóban kiszárítja a levegőt, ami a pince esetében nem szerencsés.

Az olyan speckó légkondik, amik a párát is tudják szabályozni (tavalyi árajánlatból) kb. 1,5M HUF-ba vannak (készre szerelve) egy kb. 80m3-es pincére méretezve.

 

A szárazjég "megfizethetetlenül drága"

 

A hordóba beleengedett-kivezetett tömlővel való hűtés az egyik "legolcsóbb" megoldás, és leghatékonyabb, főleg, ha jó hideg vizet tudsz átkeringtetni, - engedni rajta.

 

A pet-palackba fagyasztott vízzel is lehet játszani, ha hordóra aggatod.

 

 

Előzmény: Corsario (10281)
Corsario Creative Commons License 2011.09.08 0 0 10281

Sziasztok, A következő változtatást tervezem a következő hetekben: a zajos erjedés 4-500 literes öreg de korrekt hórdókban fog történni, majd onna ászkolásra átkerül 225 l-esekbe. Beállítok egy klímát 17 fokra hogy a must erjedése kiegyensúlyozott legyen. A klímának azonban van egy erős légtisztító és szárító hatása. Ebből viszont adódik egy gondom, ami egy másik dilemmával kapcsolódik össze. A szakirodalom tele van a vadélesztő/fajélesztő vitával, rengeteg érvvel pro és contra. A magam részéről a terrmészetes folyamatokat kedvelem és nem szívesen adnék hozzá fajélesztőt sem más adalékanyagot. A nyitott kérdés számomra, amiben talán lenne itt valakinek ötlete: a klíma beállítása nem veri-e szét a szabad vadélesztő spórák koncentrációját egy szaporodásra alkalmatlan szintre?

Ráadásul abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nálam állandó lakó a Cladosporium Cellare, amit semmiképpen sem szeretnék bántani. Bár a nemespenész pár hét klímát talán csak kibírna mert az ászkolás idejére a pince hőmérséklete már beáll és nem lesz szükség a klímára. A fentiek alapján vagy kompromisszumot kell kötni a fajélesztő alkalmazására vagy el kell hagyni a klímát. üdv,

Flanell Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10280

Nekem viszonylag szerencsém volt, ahhoz képest, hogy diónyi jegek is voltak.

A Bakó járt legrosszabbul, mert az vízszintes fedelet képez (árnyékolóként), így nem volt sok hajtás a fürtök felett. Alatta mintha disznót vágtunk volna a betonon...

Előzmény: Falusi1 (10279)
Falusi1 Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10279

Nekem is elverte a jég 3-4 évvel ezelőtt a termésnek közel felét szeptember közepén. A szőlősoroknak azt az oldalát, ahonnan a jég jött. A vörös szőlők alatt a föld piros volt. Elképzelheted, hogy nekem is "jutott eszembe számtalan, szebbnél szebb gondolat".

Előzmény: Flanell (10278)
Flanell Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10278

Szerencsére a vihar és a jég a hálózatlan lugasok többségét hosszában érte, így a levert és felrepedt szemek aránya sehol nem éri el a 30 %-ot, csak a felső levelek bánták.

(Az első képen a már leszüretelt Csabagyöngye szépen megvédte az alul lévő Othellót.)

 

 

Előzmény: Flanell (10226)
bbfeco Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10277

Ugyannmá...  :))), legalább páran megtanultuk, hogy felétek hogy mondják.

A jó borhoz meg jó hordó is kell. Ebbe szaladtam bele én is. Most vettem használt hordókat, és próbálom kipofozni őket.

 

 

A kiváncsiság nagy úr( pedig engem nem így hívnak) a 200 l-est kifenekeltem és elkezdtem kitakarítani.

 Hát van benne rendesen anyag... Szerintetek a 4-6 mm borkőnek mennyi idő kell hogy ennyire meghízzon?Valaki csinált ilyet?

Minden 5letet szívesen veszek.

Előzmény: Napoleon73 (10274)
kcsavar Creative Commons License 2011.09.07 0 0 10276

Nem tudjátok véletlenmül az idei felvásárlási árakat az Alföldön?

medveger Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10275

Szerintem a legjobban akkor jársz (és finom borod lesz), ha megnézegeted Rambo blogját (http://szolo.blog.hu), azon belül is az "Egyetlen igaz technológia"sorozatban (jobb szélső menüsáv, középtájt, a tanácsadás alatt) megjelent cikkeket, és az ott leírtak valamelyike alapján csinálod. Ha meg a szőlőt is magad termelnéd, akkor a Tanácsadás cikkei is nagyon hasznosak (ez úton is köszönöm magam is az ott leírtakat Rambonak)!

Előzmény: Napoleon73 (10274)
Napoleon73 Creative Commons License 2011.09.06 0 0 10274

Nos bocsi a megfogalmazásért én a sutuláson a préselést értettem.

Tehát megveszem a Cabernet szöllőt hazaviszem és innentől mit tegyek vele, hogy jó legyen a borocska. Edig mindig csak a mustot vettem vagy első fejtésű bort.

Köszi előre is a segitséget!

Előzmény: bbfeco (10265)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!